Nog geen eenstemmigheid over politieke Unie in West-Europa Kwestie Nieuw-Guinea beslissende fase in Invloed militairen groot in Algerije Landbouwkwesties toetreding Engeland tot E.E.G. remmen iHfe Pech bij festival De 4000e bezoeker Wünder fan Wieuwert Gouden filmpjes ipir ‘WBr I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 VRIJDAG 3 AUGUSTUS 1962 101e JAARGANG No. 33 Foto Max Koot aan de stc-ing cpspöica. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINtÏA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) GEMAK OP HET DAK Een beeld uit Algiers, waar nog steeds het stadsbeeld door soldaten wordt be heerst. De grimmige stellingen zijn ech ter vervangen door lopende patrouilles en kleine posten op bepaalde punten. Deze soldaat van de Willaya IV, die een post heeft op het dak van een hotel, heeft het zich gemakkelijk gemaakt met behulp van een fauteuil. H. K. H. PRINSES IRENE, DIE A.S. ZONDAG HAAR 23ste VERJAARDAG VIERT Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Boiswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad gevaar zou kunnen ontstaan, dat de gro te Europesi der de kleine landen. Hij wil tegenvoor- ming hadden deelgenomen. Waren zij opgekomen, zo werd haastig I, dan zou het- wetsontwerp met i -en unie meer bevoegdheden krijgt en op den gaat- ringen. Frankrijk en dat leverde moeilijkheden op bij de répara- Fia Ti-» R<i<)rn txzicF men tAivmtn«-] <-lro 4 ipnnc I driehoeksgesp ek eindelijk de oorzaak 33 tegen’32 stemmen zijn verworpen 1.1.1 de stcxing cpspoicn. dan had het kabinet-De Quay, waarvoor Franse wens. Frankrijk vooral leidt de oppositie tegen het Engelse verlangen. Hierachter zit de Franse wens zijn eigen landbouw, die grote opbrengsten geeft en die het nog verder wil verbeteren, een nieuw afzet gebied in Engeland te verschaffen. Bo vendien menen de Fransen, dat de En- gelsen zich al zover in de onderhande- lingen hebben gewaagd, dat zij niet meer terug kunnen en dat zij het uiterste concessies zullen moeten doen. Niet alle vijf anderen zijn het met Frankrijk eens, maar de afspraak dat Zes één lijn zullen trekken en die lijn wordt door Frankrijk bepaald. Duitsland bijvoorbeeld heeft er geen bezwaar te gen, dat Engeland voedsel uit Nieuw- Zeeland en Denemarken blijft betrek ken, maar het is bang, dat Frankrijk in dat geval, wanneer het zijn overschotten niet aan Engeland kwijt kan, de Duitse markt zal overspoelen, zeer ten detrimen te van de niet zo erg efficiënt werkende Duitse boeren. De onderhandelingen waren eind vorige week in een impasse geraakt, maar zijn woensdag hervat. Over de resultaten van het nieuwe overleg is nog niets bekend. Dr. Subandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, vertrok naar Djakarta „biddend" dat het compromis bij president Sukarno genade zou vinden en de Nederlandse onderhandelaar, dr. Van Royen, vloog naar Nederland om de regering deelachtig te maken van zijn hoop, dat er over enkele weken door onderhandelingen onder leiding van Oe Thant, een volledig accoord zal kunnen worden verkregen. De verrassing was in Den Haag vrij al gemeen. De houding der Indonesische onderhandelaars aan de conferentietafel beloofde aanvank’lijk niet veel goeds. De eis van Sukarno, dat de bestuursover- dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië reeds op 1 jauari zou moeten plaatsheb ben, vormde een wijziging van het plan- Bunker, dat een periode van twee jaren behelsde. Op zichzelf stuitte die vervroeging bij Nederland niet op overwegende bezwa ren, mits het zelfbeschikkingsrecht der Papoea's maar reële kans zou krijgen. Er bestond niet veel hoop, dat Sukarno hierin zou toestemmen. Dr. Subandrio maakte zich al op om met lege handen terug te reizen, loen grepen Oe Ihant en president Kennedy, in. Misschien wil den zij voorkomen, dat Nederland bij Op het folkloristisch festival te Lochepi, dat enige jaren geleden gehouden werd, was ook een groep uit Denemarken. Met een oude gammele bus waren zij naar Nederland getrokken. Onderweg kregen zij pech en was goede raad duur om tijdig in Lochem te zijn. Een van de deelnemers ging op het spat bord zitten en goot om de kilometer wat benzine bij en zo sukkelde de bus naar Lochem. De chauffeur sprak enkel Deens 1 tie. In Baarn wist men iemand die Deens sprak en via de telefoon kon men in een Politieke Unie. Het verdrag van Rome, de grondwet van de E.E.G., heeft als doelstelling naast de economische integratie ook de bevordering van de politieke eenwording van Europa. Dat is de basis van het streven van de federalisten, maar ook van de plannen van le, die er meer een Unie der Vaderlan den, zonder overdracht van bevoegdhe den aan supranationale organen, in wil zien. De Gaulle, maar ook Adenauer, wil graag zo snel mogelijk een derge lijke politieke unie doordrijven. De Gaulle ziet hierin een middel een soort Europese derde macht te vormen onder Franse leiding, die de Europese zeggenschap op de wereldpolitiek zou kunnen vergroten. Adenauer ziet het ge vaar van vervreemding van Amerika wel, maar acht dit kleiner dan het gevaar van het weer opkomen van de aloude Frans- Duitse tegenstelling, wanneer hij van het toneel zal zijn verdwenen. De Gaul le heeft ook een tijdlang gemeend, dat de unie een middel zou zijn om Enge land buiten het Europese beraad te hou den en hij wilde zeker niet wachten tot Engeland tot de E.E.G. zou zijn toegë- treden. Vooral minister Luns en later ook Spaak, zijn Belgische collega, hebben hiervoor een stokje gestoken. Zij willen niets de finitiefs voordat Engeland is toegetreden of te kennen heeft gegeven niet te zul len toetreden. Vorige week hebben Spaak en Luns te Brussel overleg gepleegd en daarna is Spaak in Bonn geweest. Volgens be trouwbare inlichtingen zou Spaak, die 'n groot voorstander is van het Europese federalisme, een andere weg willen kie zen, dan steeds maar neen te zeggen tegen alle Franse plannen, waardoor het ;e landen 'n unie aangaan zon stellen doen, die er op neerkomen, dat het politieke lichaam van de politieke duur steeds meer bevoegdheden overnemen van de nationale rege- Spaak kan niet geloven, dat en eventueel Engeland veel voor zijn plannen zullen gevoelen, maar als tactische manoeuvre om uitstel te krijgen zijn zij zeker geschikt. Men moat jins freonen mear yn tsj in spoed as yn foarspoed opsykje. Engeland en de E.E.G. Gesprekken, maar nog .geen resultaten kan men ook schrijven over onderhan delingen, die Engeland op het ogenblik in Brussel voert tot toetreding tot de Gemeenschappelijke Markt (E.E.G.) In dustrie, handelspolitiek en wat dies meer zij vormen geen beletsel meer. Alles staat en valt nu met een regeling van de landbouwkwesties. Minder nog dan de problemen van de eigen boeren, spe len die van de landen van het Gemene best een rol bij de Engelse houding. Engeland betrekt een groot gedeelte van zijn landbouwproducten uit de landen van het Gemenebest, vooral Canada, Hwat hal Qcibe Skroar üs hjoed 2 p to sizzen Donderdagmorgen passeerde de 4000ste bezoeker de controle van de expositie „Dans en muziek in vroeger eeuwen”. Het was de heer W. P. Sijbranda, rijks- accountant in Amsterdam, die met zijn vrouw van hun vacantieadres te Camper duin uit naar Bolsward kwamen om aeze tentoonstelling te bezoeken. De heer S. is dans-historicus en zijn vrouw danslerares, waarom de expositie te Bolsward hen wel bijzonder aantrok. Namens het gemeentebestuur heeft de burgemeester de heer Sijbranda het be kende boekje „Bolsward, ouderdom met gratie’’ aangeboden. Er is een goede belangstelling voor de tentoonstelling. Op dinsdag j.l. werden president De Gaul- bijna 200 bezoekers geteld. Toch willen de politieke leiders van Algerije de scherpe tegenstellingen, wel ke tussen hen aan het licht zijn gekomen, niet op de spits drijven, zodat het ge vaar voor een burgeroorlog zo niet verdwennen, dan toch wat verminderd is. Vorige week meldden wij dat premier Ben Khedda in Algiers zijn oppóhent Ben Bella had laten weten, dat hij dan maar accoord ging met de samenstelling van het politieke bureau, die hij enkele maanden te voren had afgewezen en die Ben Bella in zijn hoofdkwartier Tlemcen eenzijdig, bekend had gemaakt. Twee van Ben Khedda’s aanhangers, de vice-president Belkacem Krim en Bou-’ diaf, wilden hiervan echter niet weten en vertrokken naar het onherbergzame Kabylië, waar militairen en bevolking achter Krim en Ben Khedda staan. Daar zouden zij zich, volgens hun bekendma king, verdedigen tot de laatste druppel bloed. Dit heroïsme verhinderde echter niet, dat Belkacem Krim en Kinder, een fervente aanhanger van Ben Bella, later in de week contacten met elkaar hadden, die evenwel nog met tot een beslissing hebben geleid. Wel zijn de uitlatingen van Krim en Boudiaf op een vergade ring van zondag aanzienlijk minder fel geweest dan even te voren, toen zij van een militair-fascistische kliek spraken. Maar de tegenstellingen zijn ook niet weer zo verdwenen, dat militiren vah district I, dat achter Ben Bella staat, Bou diaf niet hebben gearresteerd. Maar dat kan van tijdelijke en plaatselijke aard zijn. We! valt op, dat de invloed van de mi litairen groot is. Zo hebben de leiders van district 4 de door Ben Khedda in gestelde afzonderlijke zóne van Algiers bezet, zonder dat men hieruit kan con cluderen, dat zij de poorten hebben ge opend voor Ben Bella. Deze militairen nemen een centrale positie in, die hun in staat zou kunnen stellen de touwtjes in handen te nemen. To Wieuwert, it die jierren al bliken Def lüke fjouwer ütdroege liken Oan as i n magneet, Switser, Fransman en Sweed Dy’t yn bosken de kelder bisiken. De koster forkeapet in kaertsje Hy haldt freonlik gol in lyts praetsje De nammen yn it boek Elk komt flot üt ’e hoek Dei oan dei, tankewol - stryk yn’t laedsje To Wieuwert wurdt it wolkom taroppen Nea dat hja forgees der oankloppen Allinne ien gast Der moast efkes mei past Dy kaem mei in kastke op 'e proppen. Hy sei, ik lit de ierdstrielen skine Jim ütdroege liken fordwine It birjocht joech in skok Soks wurdt üs üngelok Sa’n keardel is pürlik forbline. Gjin sprake fan dat wy it leauwe Hy sil yn syn hannen net wriuwe Mar wy set üs toskoar Stoef do. stok by de doar Dy kaskebaes moat der stil bliuwe. To Wieuwert naem elk goed notysje Dit wurdt hjir in raer akkefysje Hó, gjin grapmakkerij Siz op, hwa joech jo frij? S.O.S. set op wacht hjir in plysje. De man krige bifel om to wiken Gjin frees foar de ütdroege liken It baeske reizge nei hüs En it saekje wie pijüs It sein stiet feilich, foar nije bisiken. Pyt Australië en Nieuw Zeeland, die profi teren van de voorkeursbehandeling van het Gemenebest. Deze voorkeursoehan- deling kan in de E.E.G. niet gehand haafd blijven, erger nog, de Europese boeren gaan een voorkeurspositie ver werven. Dat zou de afzet van de landen van het Gemenebest ernstig kunnen treffen. Engeland, dat de belangen van deze lan den zo veel mogelijk wil behartigen, had de Zes voorgesteld te beloven een pe- paalde hoeveelheid landbouwproducten in de E.E.G. af te nemen, als compen satie. Maar de Zes achten dit in strijd met het Verdrag van Rome, dat zij in zijn geheel willen zien gehandhaafd. Het afnemen van vaste hoeveelheden zou bo vendien een inbreuk zijn op het prijs mechanisme, waardoor de Zes een zo goed mogelijk functionerende landbouw willen verkrijgen. Vorige week zaterdag had het kabinet-De Quay de Tweede Kamercommissies voor Buitenlandse Zaken en Defensie van vacantie teruggeroepen en haar ver trouwelijk ingelicht over de zorgwekkende ontwikkeling rond Nieuw-Guinea. Dinsdagmorgen voordat de Eerste Kamer op reces ging werden ook daar de desbetreffende Kamercommissies op de hoogte gebracht. De hoop, dat een vreedzame oplossing van het Nieuw-Guinea-vraagstuk zou worden gevonden, nam snel af. Toen verschenen uit de Ver. Staten plotseling persberichten, die verkondigden, dat er in de onderhandelingen onder leiding van de Amerikaan se bemiddelaar Bunker overeenstemming was bereikt op alle „essentiële" punten. de Veiligheidsraad zou klagen, dat het door de V.N. en de V.S. in de steek was gelaten bij het zoeken naar een recht vaardige oplossing van het Nieuw Gui- nea-geschil. In elk geval beduidden zij Subandrio, dat hij niet kon afreizen zon der dat het uiterste was gedaan om over eenstemming te bereiken. Blijkbaar heeft dit beroep succes gehad. De grote vraag is nu of president Sukar no, die voor de viering van de Indone sische onafhankelijkheidsdag graag spec taculaire successen oogst, genoegen zal nemen met een bestuursoverdracht op bijv. 1 mei veel vroeger kan zakelijk niet, zo hebben experts der Ver. Naties vastgesteld en of hij bereid is de be lofte tot een plebisciet in de toekomst, af te leggen. Uiteraard moet het voorlopig accoord ook in Nederland nog worden bespro ken. Een bijeenroepihg van de Kamer commissies nadat dr. Van Royen rap port aan de Ministerraad zal hebben uit gebracht lag in de rede. Voor zover het compromis een plan-Bunker inhoudt, dat in een vroeger ,e. de huurverhoging een essentieel onder deel van het beleid is, moeten aftreden. Önmiddelijk deden geruchten de ronde, dat vele socialisten opzettélijk waren weggebleven om te voorkomen, dat het kabinet de kans zou krijgen af te treden alvorens een voor minister Luns weinig aantrekkelijke oplossing van het Nieuw Guinea-geschil te moeten aanvaarden. Waarschijnlijk leek deze politieke be rekening niet: van verscheidene socialis tische senatoren was trouwens bekend, dat zij niet wegens de vacantie ontbra ken, maar doordat zij ziek waren of bui tenlandse conferenties moesten bijwonen. Zo ging de zomervacantie in: vol met opwindende politieke speculaties. Dat belooft een opgewekte strijd als de werk zaamheden na Prinsjesdag definitief worden hervat. Inmiddels is een vorm van overeenstem ming bereikt in de geheime besprekin gen tussen Nederland en Indonesië. Op 1 mei 1963 zal een zekere bestuursover dracht van Nieuw-Guinea aan Indonesië plaatsvinden. Symbolisch zal Indonesië over enkele gebouwen de macht krijgen en er zijn vlag mogen uithangen. Wat Sukarno nu gaat doen, ligt nog vol komen in het duister. Een guerilla oor log van de Papoea bevolking tegen hem wordt wel verwacht. le week augustus 1912 Bij uitslaande brand zal te Bolsward de klok worden geluid om zodoende de brahdweer te waarschuwen. B. en W. van Bolsward vragen prijsop gave voor te leveren turf ten behoeve van de scholen, het gemeentehuis en het politiebureau, t.w. 1000 ha. lange turf (afkomstig uit Groninger Veenkoloniën) en 150 dubb. heet, baggelaar turf (af komstig uit de Steenwijker Veenkolo niën), waarvan bewijs van de veenbaas moet worden overgelegd. Monsters turf met prijsopgaaf voor 12 augustus bezorgen bij de secr. Joh. Kra mer, loco-burg. K. H. Laagland, secr. Tussen Enkhuizen en Stavoren is een derde stoompont in dienst gesteld. In het Zwartewoud ligt de sneeuw nog 20 cm. dik. Ter gelegenheid van het 25-jarig pries terschap van pastoor v. d. Oever te Wit- marsum schonk een der parochianen f 2000 -aan de kerk. Generaal Booth, stichter van het Leger des Heils, overleden. Eerste overzeevlucht in Nederland: Jan Olieslagers is voornemens in het laatst van deze maand met een watervliegtuig van Enkhuizen naar Stavoren en terug te vliegen. afwijking van het roegt stadium door de Tweede Kamer in bi ginsel werd aanvaard, ligt ook een sa menkomst van de Kamer als geheel tij dens het zomerreces in de lijn der moge lijkheden, al kan daarmee worden ge wacht totdat het compromis' onder lei ding van Oe Thant zal zijn bekrachtigd. In het slotwoord, waarmee president Jonkman de zomervacantie der senato ren inluidde, hield deze al rekening met de mogelijkheid van een tussentijdse on derbreking der vacantie. Op dat ogen blik waren vele senatoren al naar het buitenland afgereisd. De Huurwet was kort te voren met slechts 32 tegen 20 stemmen aanvaard. Aangezien acht k.v.p.-afgevaardigden daarbij de zijde kozen van de socialisti sche en communistische oppositie, sprong naar voren, dat er van de 23 socialisti sche senatoren slechts tien aan de stem- L.JJ„ J--1- wr- I allemaal o| becijferd, fc. s .-«if --A

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1