Veel verguisde krotten in Friesland nu inzet van speculaties I i I p ■ffl GOUD VOOR BOUWVAL MET GROND SlP de Marl iny loer Fan Tj. de J. Katholikendei fan it Bolsward nog zes i nd usl r ie woningen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND K ook andere gemeenten goede diensten J Zilveren filmpjes i us hjoed 2 p to sizzen jier wer op e Jouwer Lyk as forline jier sil de Katholikendei fan it Roomsk Frysk Boun op 15 augus tus wer halden wurde op ’e Jouwer. Moarns healwei toalven sil de Rju Earw. Pater Jorna de Hilige Misse opdrage en in Fryske preek halde. Daelks nei de Misse wurdt songen „God groetet jo, Syn blomme’’ yn in oersetting fan Wy- bren Altena, dy’t foarhinne yn Makkum wenne. P. Eringa to Hichtum omkommen Aan de deelnemers en bezoekers van het Internationaal Folkloristisch Festival 1962 in Bolsward Grote belangstelling; voor het festival DINSDAG 7 AUGUSTUS 1962 101e JAARGANG No. 34 <5 kunnen bewijzen. elts 2.500.000 kilo bi- teerd. Deze oude huisjes sierden voor enige jaren nog Tjerkwerd. Zijn ze te vroeg afgebroken? Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V., Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) de hand en kan een en ander van geval tot geval bekijken. In het algemeen wordt er bij voor vakantieverblijf be schikbare woningen naar gestreefd dat de gemeente de grond koopt, de liefheb ber het huisje, waarmee hij dan kan doen wat hij wil, althans binnen de per ken van het toelaatbare. Daarmee wordt ongewenste speculatie in vakantieverblij ven tegen gegaan. Deze maatregel zou de rinnende ban nei de opslach en ta- gelyk ek 1000 sekken Nu heeft het er alle schijn van, dat deze burgemeester "te vlug is geweest, al thans gerekend naar uitsluitend zake lijke maatstaven. Want vele Leeuwar ders en zeker even zovele anderen, be geren in deze dagen een buitenverblijf. Bij die vele anderen behoren industriëlen uit alle delen van het land, die het be gerig oog richten op onroerend goed dat bij voorkeur aan het water of in het bos moet staan en dan best een kapitaal nog opbrengen omdat rust in deze jachtige tijd heel wat waard is. En, in de week ends komen kooplustigen uit het Westen van het land over de Afsluitdijk om in Friesland te speuren naar een vakantie huisje. Tientallen huisjes zijn verleden jaar en dit jaar weer in notariële acten onder gebracht en kregen een geheel andere bestemming dan de stichters ooit had den kunnen denken. De jacht, naar een vakantiehuisje heeft zelfs dusdanige vor men aangenomen, dat sommige gemeen tebesturen zich afvragen welke maatre gelen genomen dienen te worden en daar bij was Opsterland de eerste gemeente, die werkelijk maatregelen nam. Het Noorden is rijk aan krotten en één- kamerwoningen. Friesland levert de sta tistiek in dit opzicht nogal omvangrijke cijfers. De huisjes, eens met vreugde en trots gesticht door pake en beppe, heb ben hun tijd gehad. Ze zijn vervallen of voldoen niet meer aan de eisen van deze tijd. Mede uit een oogpunt van bouwcontinen- tering en sinds 1 januari van dit jaar mede op grond van een rijksuitkering voor de opruiming van elk krot, een uit kering in de gemeentekas, werden vele huisjes onbewoonbaar verklaard. Dezelf de gemeentebesturen, die zo van ganser harte tot onbewoonbaarverklaring over- Jildomset yn miljoenen 88 108 118 137 145 161 194 204 460 500 540 600 640 660 765 795 Abonnementsprijs I 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie I Van de onlangs aan de provincie Fries- |land toegekende 220 industriewoningen was van 98 woningen de bestemming reeds vastgelegd door de ministers van Economische Zaken en van Volkshuis vesting en Bouwnijverheid. De verdeling van de overige 122 woningen, waarvan een bescheiden aantal mocht worden aan gewend voor industriële doeleinden bui ten de ontwikkelingskernen, was zoals gebruikelijk ter prudentie van Ged. Sta ten. De totale verdeling is o.a. als volgt: Baarderadeel 4, Bolsward 6, Franeker 10, Harlingen 8, Sneek 20 en Wymbrit- seradeel 4. wenhuis). Knoeierijen met biggenmerken geconsta- Ergens aan het Nannewjjd bij Rottum is een bouwvallig boerderijtje te koop. De deuren willen niet dicht en ruiten zitten er niet in de ramen. De eigenaar wenst er nochtans f 12.500,voor te ontvangen en h(j zal het ongetwijfeld krijgen, want krotten zijn goud waard in Friesland. Enige jaren geleden heeft burgemeester Van Ek van de gemeente Achtkarspelen triomfantelijk en demonstratief de brand gestoken in een krot in zijn gemeente, één van de honderden krotten, die het levende bewijs vormen van de achterstand van Friesland en het gehele noorden ten aanzien van woningvoorraad en woning bouw. Een van de vele krotten in Friesland, die als vakantieverblijf een nieuwe toekomst tegemoet gaan. andere Friese gemeenten een gouden toe komst tegemoet. Twintigduizend gulden voor een huisje aan het water is al ge woon. Bij Bergum is de eigenaar van j een oude, onbewoonbaar verklaare boer derij inmiddels twaalfduizend gulden ge- boden, maar hij wil het bouwsel er niet i voor missen. Elders in Tietjerksteradeel werd onlangs een onbewoonbaar verklaard huisje no tarieel en openbaar verkocht voor bijna tweeduizend gulden. Een week later werd het geadverteerd voor zesduizend gulden. Momenteel zijn zelfs de oude huisjes langs de zeedijk in trek en het zijn niet alleen de Friezen, niet slechts de Nederlanders die belangstelling heb ben. Ook van Duitse zijde bestaat grote interesse, hoewel nog maar weinig trans acties met Duitsers bekend zijn. De ge hele ontwikkeling ten aanzien van de speculaties met krotten vraagt om ze kere maatregelen opdat excessen voor komen kunnen worden. Opsterland gaf het voorbeeld. Us moderne oarloggen meitsje in bult üngelokkich as se oan de gong binne en nimmen gelokkich as se dien binne. Bolswarils Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’i Nieuwsblad gingen, krijgen nu de verzoeken te be handelen om dat besluit weer in te trek ken. Er wordt gespeculeerd in de eens zo ver foeide krotten en verschillende gemeen tebesturen vragen zich af wat er gedaan dient te worden om excessen te voorko men. Dat is in feite een weinig eenvou dige zaak omdat onmiddellijk de juridi sche aspecten van het eigendomsrecht om de hoek komen kijken, wanneer het gaat om het treffen van beperkende maatregelen. In dit opzicht heeft de ge meente Opsterland onlangs de spits af gebeten. Daar werd besloten dat in het vervolg het verbouwen en inrichten van wonin gen tot weekendhuisjes gebonden is aan een vergunning van Burgemeester en Wethouders. Op het punt van reeds on bewoonbaar verklaarde woningen is het uiteraard vrij gemakkelijk om een ver zoek tot intrekking van de onbewoon baarverklaring af te wijzen. Anders is het evenwel ten aanzien van woningen die nog voor bewoning geschikt zijn. Opsterland heeft in elk geval de zaak in 13 minsken oan it wurk. Al it wurk is sa organisearre, dat er mei in bytsje minsken folie wurk forset wurdt. len man laedt mei syn hef truc yn tweintich minuten in greate truc fan tweintich tün. Dat hjir yn Veghel sok in reuze-saek groeije koe, sit him foar in bilangryk diel hjiryn, dat Veghel it sintrale plak is foar it hiele gebiet fan de Nederlansk Christelike Boereboun, dy't hiel Braban en it südlik diel fan Sélan (Sieuwsk Flaendereen) omfettet. Krekt dizze wike krigen wy it nijs troch, dat de C.A.F. de 4000 leden passeard wie, mar hjir is it ledental mear as 32000, dus acht kear safolle. Yn it leste boekjier wie de om- set mear as 200 miljoen goune. Nou soe it wêze kinne, dat yn dit gebiet de koö- peraesje tige tanaem, mar toar it great- ste part komt dizze fantastyske groei dér net fan. Jit altyd binne de partikuliere bidriuwen hjir fan greate bitsjutting. De taname komt foar it greatste diel troch de sterke oanpassing fan it Brabantse bi- driuw, net it minst ek mei hinnen en bargen. Ek de molkeproduksje gie mei sprongen omheech. It kunstmestgebrük, dat hjir al jierren fan bilang wie, naem ek jit sterk ta. Ut de jierforslaggen makke ik it bygean- de listke, hwerüt men de groei düdlik sjen kin. Produksje yn 1000 tün 1953- ’54 1954- ’55 1955- 56 1956- ’57 1957- ’58 1958- ’59 1959’60 Voorlopig evenwel gaat het krot in alle J 2e week aug. 1937. Kaas wordt duurder. Nu nog verkrij. baar nagelkaas a 10 ct. per pond. Gele zonder korst 6 ct. per ons. J. Roorda, Kerkstraat. De Duitse tandartsen is het in het ka der van het vierjarenplan niet meer toe gestaan goud te gebruiken bij vullingen. Hiervoor kan voortaan alluminium ge bezigd worden. Parijs houdt opruiming onder overbo dige standbeelden. Ongeveer de helft van de monumenten, waarvan het me rendeel verwaarloosd is, zal worden ver nietigd. St. Jacob wint op gouden horloges, het zilver HWAT LYTS IS, KIN GREAT WEZE! As men immen freegje soe, hwer earne it greatste monumint fan ienriedige boe- rekrêft stean soe, dan hie it de measte kans, dat hy it sykje soe yn Grins mei syn greate en manslee pleatsen of yn Sélan, of faeks yn Fryslan, dat yn boerefor- middens in skoane klank hat. Mar der soene net follen wêze, dy’t riede koene, dat dit monumint stiet midden tusken de lytse, ienfaldige boerkes fan de Bra- banse sangrounen. It doarp: Veghel is it plak, dat de great ste oan- en forkeapkoöperaesje fan hiel Nederlan, né fan hiel Jeropa hat. Inkele moannen lyn is de nije fabryk mei feest- lik gearwêzen iepene en it diner, dat de dei bisleat, telde mar leafst 2500 diel- nimmers. Yn ien fan de greate hallen de Freulepartij de was voor Rauwerd en het nikkel voor Bolsward (A. Roukema, J. Stormer en K. Nieu- Bolsward is geen grote stad en op de kaart van Europa is het maar een stip. Ook de provincie Friesland als geheel neemt op die kaart maar een bescheiden plaatsje in. Wij in Friesland zijn er ons volkomen van bewust, dat wij slechts een geringe bijdrage kun nen leveren in het geheel van de activiteiten, die gericht zijn op het totstandbrengen van meer eenheid in Europa. Maar het weinige, dat we kunnen doen, doen we gaarne en van ganser harte. De samenwerking in Europa wordt o.a. nagestreefd door middel van allerlei officiële organisaties. Deze organisaties verrichten bij zonder nuttig werk, doch een der grondslagen van al deze arbeid moet zijn, dat wij de eigen aard van de bewoners der samenstellende delen van Europa leren begrijpen en bovenal, dat wij elkaar waar wij ook mogen wonen in Europa van mens tot mens leren kennen en waarderen. Hiervoor zijn ontmoetingen nodig en het verheugt mij bijzonder, dat hier in Friesland in de vorm van het internationaal festival te Bolsward een ontmoeting is gearrangeerd, die naast niet te onderschatten culturele waarde ruime moge lijkheden biedt tot persoonlijke contacten in een interessante inter nationale sfeer. De stad Bolsward neemt in de provincie Friesland een eigen plaats in, in het bijzonder door haar streven om in belangrijke culturele manifestaties de eigen aard van Friesland tot uitdrukking te doen komen. Bolsward is echter ook een stad, die steeds begrepen heeft, welk een rijkdom er verscholen ligt in het culturele bezit van andere landen en volken. Bolsward is dus bij uitstek geschikt voor de cultu rele confrontatie, welke dit festival beoogt. Gaarne spreek ik de hoop uit, dat het internationaal folkloristisch festival in alle opzichten een succes mag worden en dat de in Friesland gelegde contacten tussen de deelnemers uit de verschil lende landen zullen bijdragen tot versterking van het gevoel van verbondenheid tussen de volken, die tot taak hebben het oude Europa een goede toekomst te geven in het belang van ons allen en van degenen, die na ons komen. Hen, die van verre naar Friesland zijn gekomen, roep ik bij dezen een hartelijk welkom toe. Ik hoop, dat zij aan hun verblijf in ons midden een goede herinnering zullen behouden. De Commissaris der Koningin in de provincie Friesland, Mr. H. P. LINTHORST HOMAN f f f f Middeis twa ure sprekt Drs. J. Loos op Heerma State oer „Wy en de oaren”. It muzykkorps fan Blauhüs forsoarget dan de muzyk. Nei it skoft is der in fleurich programma fan Jan van der Tol. Nei óf- rin is der dounsjen mei muzyk fan H. de Vries. Hwat bat Qabe Skroar De hear Pier Eringa, dy't him hjir nei wenjen set hie yn it wite hüs op ,,'e Pol- le”, it rêstige thüs dêr’t er altiid langst nei hawn hie, is net mear. It hie freed, Ljouwerter fémerk west, en sa't Eringa wend wie, soe er ek nou nei de merk de saken thüs by de boeren óf- hannelje. Seis üre kaem er op ’e brom- fyts fan de Polle-reed óf de dyk op. Hy soe nei Syswert ta. Wylst kaem fan de Boalserter kant de bromfytser F. Gerrit- sma fan Burchwert dy’t, Eringa to let op- murken hat en him fan siden oanried. Eringa, dy’t gjin foarrang forliende, kaem op ’e holle tolanne en wie op slach wei. De hear Gerritsma hie in lichte har- sensskodding, syn brommer siet fan foa- ren alhiel yn elkoar. De hear Pier Eringa siet noch yn for- skate forienings. Sa wie hy foarsitter fan it C.V.O. skoallebistjür to Burchwert, siet hy yn Doarpsbilangen Hichtum, hie lang yn it polderbistjür in sit hawn en tsjerke bilangen bihertige. It hiele doarp wie forslein lyk as ek al de omkriten fan Boalsert, doe’t de lju hearden dat Pier Eringa net mear wie, de fékeapman, dêr’t elts op oan koe yn 'dit rayon, dêr’t hja him allegear koenen en dêr’t hy elts koe. De hear Eringa wie tige ach enearre. ek al mei troch syn rjochtutens. Hy waerd 66 jier aid. boerd, geflankeerd door de twee hof dames, gezeten in het hooi. Hier omheen de producten van het land, koren en aardappelen, vlas en bieten, kaas, melk en boter in verschillende vormen. Dit alles opgesierd met bloemen in rijke kleurenpracht. Het ontwerp voor de wagen is van de heer Ate van der Werf en Wordt ver zorgd door het schildersbedrijf Van der Meer en Brandsma’s Bloemensymphonie. Achter de praalwagen komt de Hea- keninginne gezeten in Friese sjees. De opstelling van^de optocht is bij de Hollandiafabriek. Via de Harlingerstraat, Dijkstraat en Marktstraat gaat ’t naar het Stadhuis, waar de Heakeninginne door het gemeentebestuur zal worden ontvan gen. Hierna trekt de stoet naar het Julia- napark waar het Heamiel zal worden gehouden met muzikale medewerking van Andante en Omke Romke. Een beperkt aantal kaarten voor het Hea miel zijn aan het Julianapark verkrijg baar. Voor zover aanwezig nemen ook de bui tenlandse gasten hieraan deel. De mees te groepen komen met eigen bussen. De Zwitsers die per vliegtuig komen, wor den vanaf Schiphol afgehaald door de L.A.B., evenals de Schotten, die met de boot in Hoek van Holland aankomen. De Duitsers komen uit Zweden, waar zij momenteel aan een Folkloristisch Festi val deelnemen. Hjirby komt de klamtoan hoe langer hoe mear to lizzen op mingd foer foar alle diergroepen. Yn de léste fiif jier gie de omset fan mingd foer mei mear as hün- dert persint omheech. Dat wiist op it feit, hwat wy ek hjir yn Fryslan sjogge, dat it fuorjen mei mingd moal of brok jes tige de tiid mei hat. Net allinnich, dat dizze mingde foeraezjemiddels de bisten better har gerak jowe, mar jit mear omt it by de arbeidskrapte folie nofliker is. De nije fabryk is dan ek hie lendal ynsteld op de produksje fan dy mingde foeraezje, hwerfan hja eltse üre 50.000 kilo meitsje kinne. De direkteur sei, dat hja it nou skoan yn 'e macht hiene om ek yn dit seizoen de saek oan to kinnen, mar soe de opgong yn dit tempo trochsette, dan hiene hja ek al wer har omtinken jown oan nije mooglik- heden. It terrein derfoar wie al reser- vearre. Al den dei komme binnenlanske en bü- tenlanske lju nei Veghel om it greatste, it nijste, it modernste to sjen, hwat op dit gebiet to sjen is. De lytse Brabanse sanboer lit oan elts sjen, hwat troch lyt se lju yn greate ienriedichheit dien wur de kin, as hja meimekoar bouwe wolle. En foar üs, dy’t wolris miene, dat wy hjir op koöperatyf gebiet, de toan oan- jowe, leit er in sterke oantrün yn om net by de bisteande situaesje üt to rêsten. Hjir is al folie bard, mar der kin en moat jit hiel hwat oanpakt wurde. De tiid haldt gjin skoft, dêr net en hjir net. Lit er üs net üntkomme. Reeds meer dan 1000 kaarten bij de voorverkoop geplaatst Aan de vooravond van het Heamiel en Festival gonst het in Bolsward van de bedrijvigheid. De winkeliers zijn druk bezig hun etalages in het teken van het festival te maken. Wij zagen reeds een flink aantal etalages o.a. met prachtige foto’s en zeer mooie tekeningen. Ook aan de voorbereiding van de in tocht van de Heakeninginne wordt druk gewerkt. In deze optocht komt o.a. een praalwagen met als symbool „It liet fan de natür landbouw en veeteelt in de omgeving van Bolsward. Tegen een blauwe achtergrond ziet u een Friese windmolen in feesttooi gestoken, n.l. de vlag in de bovenste wiek en in ingaande stand. Een tweetal zeilbootjes symboliseren de watersport. Voor de mo len een mand met Bolswarder zuivel producten welke de Heakeninginne aan de burgemeester zal aanbieden, als teken van de band tussen stad en land. In het midden van de wagen t Ule- Amerikaensk oandwaende kompleks sle ten safolle minsken as yn tsien Doele- sealen sitte kinne. De bitsj inning wie perfekt, mei Ijochtsigalen waerden de kelners rounom hinne dirigeard fanüt in podium. In read lamke op in bipaeld plak wie: de griente is op, blau wiisde op tokoart oan jirapels en sa fierder. Mar dit wie inkeld in aerdichheitsje foar ien dei, folie bilangriker is de saek seis. Wy ha de fabryk greatendiels bi- sjoen, ridende yn in auto, omt de ter reinen meimekoar mear as 50 pounsmiet great binne. De nije fabryk is ornearre toar it meitsjen fan mingd moal en brok jes. De muorren fan dy fabryk bisteane üt 35 silo’s en oan dy silo’s is it manske tek ophongen. Tritich fan dy silo’s kin ne elts 800.000 graen of moal biwarje, wylst de fiif oare elts 2.500.000 kilo bi- fetsje kinne. Forline jier wie it feest by de C.A.F. yn Ljouwert doe’t de greate silo yn gebrük nomd waerd en op him seis wie der alle reden ta, mar hjir stiet net ien, mar 35 op in dübele rige yn it fjouwerkant. Dizze silo’s tsjinje om de produksje fan mingd moal en brokjes kontinu rinne to litten. Alles, it lossen en it mingen bart fólautomatysk. De skippen, dy’t foar de wal lizze, binne troch greate graensügers yn in omsjoch leech. In skip fan 100 tünne yn ien üre. Dêrby wurdt alles woegen, suvere troch in elektromagneet, mongen en yn sekken fan 50 poun brocht Alle üren glide 1000 sekken fan de rinnende ban nei de opslach en ta- gelyk ek 1000 sekken „brokjes”. Sa wurdt eltse üre 50.000 kilo foer per üre makke en praktysk komme der gjin ban nen mear oan to pas. Yn dy hiele mans ke fabryk binne foar it klearmeitsjen en fan dit opslaen fan dy 50.000 kilo per üre mar 11960-’61

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1