HET HEAMIELFEEST Prachtige inzet het Festival van m Geen overeenstemming Brussel s i I Buitengewoon veel belangstelling reeds op de eerste dag 1 Eindelijk accoord in Algiers Nog groeipijnen in Kongo F akansje-piraten ^0 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: Da Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Gouden filmpjes a - I VRIJDAG 10 AUGUSTUS 1962 101e JAARGANG No. 35 er R. 23 juli j.l. Foto Steggerda Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Vriendelijk wuivend begroette de charmante Heakeninginne het Bolswards publiek. Mej. J. Spoelstra, die de eer waardig was gekeurd als Hea- keninginne op te treden, kweet zich van deze taak op uitmuntende wijze. Foto Steggcrda Op het bordes, waarop tal van genodig den, zoals B. en W.’s uit de omliggende gemeenten, raadsleden, commissieleden, enz., hadden plaats genomen, hield de heakeninginne, ditmaal mej. Janneke Spoelstra, haar traditionele Friese toe spraak, ditmaal gevolgd door een harte lijk welkom aan de buitenlandse gasten, resp. in het Frans, Engels en Duits. De toespraak luidde: De intocht. ooral de praalwagen „It liet fan de natür” met Friese sym- Wolkom, boeren, boargers, bütenlju! Heechacht stêdsbistjür, en Boalserts boargemaster! Béste lanslju, dounsers, folkloristen, Wolkom, frjemd en eigen, earegasten! Nou is dan nei mannlch moaije dagen Ut it gejeuzel, forgetten it Aid sear; Yn Boalsert en yn hiele FryslAn Fynt gjinien in waersiik minske mear. Lit wy it feest nou tankber fiere, Dat alles hw>at wy krigen seine is, It feest foar boarger, boer en bütenman, Skik oan, taest ta, wy ha 't heamiel op ’e dis! zaakt zouden kunnen zien zich openlijk tegen Frankrijk te keren. Zover kwam Bolswards Nieuwsblad En toen kwam dan het feest. Als een zwellende bloesemknop, die openbreekt en kleur en fleur te voorschijn tovert, kwam te Bolsward die ondefinieerbare sfeer. Met de zon brak ook het feest door alle donkere wolken van pessimisme. Pleziervaartuigen en jachten zochten in Bolsward hun haven, journalisten en re porters van allerlei nationaliteiten doken op, interviews en televisieopnamen wer den gemaakt aan de lopende band. Auto- nummers in allerlei kleur gaven de stad plots een internationaal cachet. Toering- cars uit vele delen van Europa arriveer den. Niemand vond het opeens meer vreemd gerokte Schotten en blauwgekielde zui derburen door de straten van Bolsward te zien wandelen; de straten die ineens waren omgetoverd in één vlaggenzee. En daar waren de bont geklede Zwe den, de geelgejaste jodelzangers uit Zwitserland. Daar was hoefgetrappel en de eerste sjezen reden de aloude straten binnen. van de welvarende provincie nog steeds niet ongedaan ge- Nadat als heildronk een glas karnemelk was genuttigd en een keur van agrari sche produkten aan de burgemeester was aangeboden, zette de stoet zich in beweging naar het Julianapark, nu ook gevolgd door de reeds gearriveerde bui tenlandse folkloristische groepen, die de volgende dagen zouden deelnemen aan het internationale festival. Europese verbroedering aan het heamiel, dat zich zo voortreffelijk liet smaken. want de. sjezen moesten tot meerdere glorie van de intocht van de heakenin ginne meerijden in de stoet. Eindelijk was het dan zo ver. Vrolijke tonen, die opklonken van tussen de oude trap- en halsgevels kondigden de komst van de stoet aan, die in haar rijen de heakeninginne mee zou voeren. Voorop de landelijke ruiters met hun soms stei gerende rossen. Tot vermaak van de jeugd en tot schrik van de ouderen stei gerde één der paarden zo hevig, dat het niet alleen de ruiter afwierp, maar ook zelf achterover op de harde straatkeien terecht kwam. Gelukkig liep dit inci dent zonder al te grote kwetsuren af. De Schutterijmuziek blies er even lustig om voort en het was ook nu weer, voor al voor de honderden buitenlanders, die dit voor het eerst zagen, een indruk wekkend gezicht, die stram marcheren de witgepluimde en fraai geüniformeer de schutters. De sjezen gaven aan het geheel een rijk en kleurig cachet. Geen wonder dat de filmcamera’s snorden, de blitslichten niet van de lucht waren. Me nige meter celluloid werd in dit uur ge bruikt om er een uniek festijn op vast Ite leggen. De üngetiid, dy is dan dochs birédden, Guods ha de broei al yn it hea, En dy’t net yn de golle hoecht to dollen, Mei nou oer it heamiel gear. It miel stiet ré: rys mei rezinen: It miel foar boaden, boerinne en boer, It miel foar mieren, foar feinten en foar fammen, En foar de stedsman bliuwt der licht hwat oer. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie I.versierd met duizend vreugden” van het agrarische Friesland, was op artis tieke wijze met bloemstukken opge maakt. Een compliment voor de firma’s Van der Meer en Brandsma voor ont werp (Ate van der Werf) en bloem ver siering. Na deze schitterende praalwagen, waar op de beide hofdames met een schat van zuivelprodukten, arriveerde dan ten slotte de sjees met de heakeninginne, gekleed in een hemelsblauw, met witte kant gegarneerd gewaad. Nadat voor het bordes was halt gehou- |üe üngetiid waerd heislik let; Mar it heamielfeest koe wachtsje, It sprekwurd wit fan: better let as net. Noait kin sa’n bolbjirken feintsje Echt, spontaen, ris wille meitsje It moat woest healwiis en bryk Opfalle under it publyk As oaren har lêstpost neame Tink soksoarte har bileane Dêrfoar is ’t fakansje tij Dat bitsjut losbanmch-frij centrale Kongolese regering van premier Adoela thans ernstig in gevaan gebracht. In een poging om deze regering voor in eenstorting te behoeden een ineen storting, die zou kunnen resulteren in het aan de macht komen van extreme figuren die het land nog verder naar de chaos zouden voeren zijn enkele Weste lijke landen, onder aanvoering van de Ver. Staten, begonnen met het uitwerken van plannen om binnen het kader van de Ver. Naties Tsjombé, de Katangaanse re geringsleider, te dwingen water in zijn wijn te doen. Het vliegverbod, dat de Ver. Naties in het begin van deze week Oeral heart men oer har praten Saneamd fakansje-piraten Dy't meiienoar, foar de „pret'' Rüch de boel op stelten sett. It bin bazen, boppe-bazen Aliinne yn it roppen, razen Trochstnngs sykje hja ’t fortier Under ’t motto: drink mear bier die geweldige bijval oogstte, vooral ook, toen hun buitenlandse gasten op het po dium werden genodigd. De inzet van het driedaags feest te Bols ward was veelbelovend en duizenden hebben de eerste dag volop genoten, zo wel van optocht en heamiel als in de stad van de mechanische speeltuin, die o.a. op Broereplein en Marktplein de De Skotsploech gaf een demonstratie, tenten opsloeg. Om in minske to bioardieljen moat men witte, mei hwa’t er omgiet, ek as aliinne is. meen beschouwd als een eerste van een reeks dwangmaatregelen, die tot dit doel moeten leiden. Het valt evenwel sterk te betwijfelen of een dergelijk optreden het gewenste re sultaat zal opleveren aangezien Engeland en België, wier medewerking in dit op zicht van het allergrootste belang is, wel bereid zijn politieke druk op Tsjombé uit te oefenen, daar weinig om niets ge voelen voor het toepassen van financiële en economische sancties. „Yn Boalsert en yn hiele Fryslan fynt gjinien in waersiik minske mear,” aldus .De sinne woe dit jier bisideboartsje, woensdagavond de charmante „Heakeninginne” te Bolsward in haar toespraak. Op dat moment was dit inderdaad het geval, maar o, wat had men de vorige dag en ook des morgens nog een zorgen gehad. Menigeen in Bolsward en dan vooral de organisatoren van het jaarlijkse heamielfeest waren nog niet vergeten, hoe verleden jaar de rijst met rozijnen door de neerplenzende regen letterlijk tot rijstebrij werd. En dankbaar was men, dat er, om geen enkel risico te lopen, er maar een grote tent was geplaatst ten behoeve van het folkloristisch festival. Het viel allemaal nogal mee. In de loop van de woensdag werd het weer met het uur vriéndelijker en toen om vier uur het stadhuisklokje het feest te Bolsward inluidde, steeg met de (barometer ook het optimisme. En terecht. Het Heamiel. In het ditmaal door de heer S. Dijkstra fraai aangeklede Park werd het heamiel soep, rijst met rozijnen, koffie met oliebol) een uiterst gezellige openlucht maaltijd, die uitgroeide tot een waar tuinfeest met muziek van „Andante” op de achtergrond. De heakeninginne moest op verzoek haar gedicht nog eens herhalen en één van de hoogtepunten van de avond was wel het moment, dat zij de uitslag be kend maakte van de gehouden ring- rljderij. Eerste werden hier de heer S. Postma en mevr, de Jager van Workum met Waltsje; tweede: A. P. Gietema en mevr. Reltsma van Exmorra met Isk en derde de heer en mevrouw Annema van Zwaagwesteinde met Nildine. Scliatgraverij. Het eigenlijke feest te Bolsward begon met een schatgraverij voor de jeugd. I Eigenlijk zou men dit symbolisch kun nen zien, al zal geen commissielid ooit op het idee zijn gekomen. Immers ook Fotogeniek was Bolsward zelf gaat deze dagen graven in het verleden om daarin de schatten te i bolen, zoals een miniatuur windmolen, vinden, die samen aan dit feest relief jzeilboten en een uilebord. Deze wagen en waarde geven. Maar dode folklore is het te Bolsward allerminst. It waerd oeral in lange rige Dy’t wer in bikeuring krige Ek dér jow hja gaer neat om It fakansjejild is rom In goed ding wie t in dripke krapper Dan hald mannichien him knapper Wolfeart hat de jeugd bidoarn Dèrtroch stelle se har sa oan snoeid van 40 miljoen tot 10i/2 miljoen. Ulbe Hoitinga te Witmarsum ontving op zijn zelfregelende klok met zon, maan en sterren, na deze te hebben opgezon den naar een tentoonstelling in Berlijn, een Duits octrooi of patentrecht. Reeds een vijftal buiten- en binnenlandse fa brikanten heeft belangstelling voor dit Fierders kin hja wakker bromme Alle paden moat üntromme As men wer sa’n heal-gek sjocht Feart binei oan sawntich brocht Wit hoefolle dy’t forstienen Stil sa’n apperaet to „lienen” En hja wippe ’m, ’t ritsje hawn Hjir as der mar oan ’e kant Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Het overleg in Brussel over toetreding van Engeland tot de Gemeenschappelijke Markt (E.E.G.) is tot oktober verdaagd zonder dat de gesprekspartners een globale overeenkomst hebben bereikt. Dit betekent niet, dat het overleg totaal is mislukt, maar wel dat de taak van de Britse regering om de toetreding veilig te stellen nog weer aanzienlijk is verzwaard. Want premier Macmillan en minister Heath (de laat ste heeft namens Engeland in Brussel onderhandeld) kunnen nu op de conferentie van de premiers van de Gemenebestlanden, die in september in Londen zal worden gehouden, slechts accoorden presenteren over een beperkt deel van de voornaamste problemen, die een eventuele Britse toetreding zal scheppen en zij zullen genood zaakt zijn daar een lijst van meningsverschillen aan toe te voegen. Akkoord in Algiers Wel overeenstemming althans tijde lijk werd de afgelopen dagen in Al giers bereikt, waar premier Ben Khedda van de voorlopige Algerijnse regering en vice-premier Boudiaf tenslotte akkoord gingen met de samenstelling van het po litieke bureau van het Algerijnse bevrij- dingsfront (F.L.N.), zoals die door hun het evenwel niet, ten dele door enkele Franse concessies, maar vooral doordat Heath enkele can de Britse eisen ver zachtte. Het overleg liep tenslotte vast op het punt van de financiering van het ge meenschappelijk landbouwbeleid. De Franse minister, Couve de Murville eis te, dat Engeland zich akkoord zou ver klaren met een dusdanige regeling, dat Engeland met West-Duitsland en Ne derland het leeuwendeel van de fi nanciële lasten op zich zou nemen. Een eis, die minister Heath onmogelijk kon inwilligen. Intussen moet het door dit alles wel uit gesloten worden geacht, dat Engeland nog vóór 1 januari 1964, tot de Gemeen schappelijke Markt zal toetreden. Ringrijden. Toen door de centrale keuring te Leeu warden verschillende Friese paarden niet op tijd aanwezig konden zijn en de ring- rijderij tot verdriet van de paardencom- missie niet weinig verlaatte, was dit voor de wachtende meer dan duizend koppige menigte die voor het stadhuis en in de Marktstraat stond samenge propt, geen verlies. De Zwitserse jodel zangers en de Schotse doedelzakspeel- |den, werd zij door burgemeester Geukers ster gaven alvast een staaltje van hun officieel welkom geheten, kunnen weg en hierbij kreeg de vendel- zwaaier een speciaal applaus voor de gratie en vaardigheid, waarmee hij met de nationale Zwitsere vlag wist te ma- nupileren. Intussen draaide de ringrijderij op de Gysbert Japicxlaan op volle toeren. Niet minder dan bijna 20 Friese sjezen met heer en dame in Fries costuum (er was ook een gewone concourswagen bij met een zwaargebouwde schimmel) ston den aangetreden. Bij elke omloop moes ten vier ringen worden gestoken. Deze ringen moesten bij de deelnemers in be zit blijven en aan het einde van de wed- strijd worden ingeleverd. Het hoogste aantal te behalen ringen I was bij 3 omlopen twaalf. Er werd dus Wolkom, dy’t hjir hjoed is lyk as alearen niet met het bekende afvalsysteem ge- Wolkom, dy’t nou kaem fan hein en fier, Dat die meningsverschillen in hoofdzaak reden, waarbij een dergelijke rijderij Binammen wolkom, dy’t üt it frjemdlAn het soms lang kan duren. I wei, Dit mocht hier ook niet het geval zjjn, Mei üs nou meitsje wille en sier! De Kongo Niet alleen Algerije, maar ook de Kon go heeft na twee jaren onafhankelijkheid nog altijd groeipijnen te verduren. De af scheiding Katanga is maakt en t gemeenschappelijk landbouwbeleid betreffen en met name de vraag hoe in een met Engeland uitgebreide E.E.G. aan dit beleid zo consequent mogelijk kan worden vastgehouden, zonder dat de uit voer naar Europa van landbouwproduk- ten uit de Gemenebestlanden Canada, Australië en Nieuw-Zeeland ai te zeer in gevaar wordt gebracht, maakt de positie van de Britse regering er niet gemakke lijker op. Het is in hoofdzaak de Franse houding geweest, die het bereiken van bevredi gende resultaten in Brussel onmogelijk heeft gemaakt. Tijdens het onderling be raad tussen de zes landen van de Ge meenschappelijke Markt over de Britse verzoeken om garanties voor de Gemene bestlanden, bleek duidelijk, dat voor Frankrijk het scheppen van gunstige af zetmogelijkheden voor de overvloed van Frans graan, het centrale probleem vorm de. Door de halsstarrigheid van de Fransen dreigde de eenheid onder de Zes enkele malen ernstig te worden verstoord, on der meer toen Spaak, de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, die eerder 't touwtrekken reeds een „infantiel gedoe” had genoemd, dreigde, dat de overige E.E.G.-partners zich wel eens genood- len middel soe ’t hjir licht winne It fakansjerjocht üntnimme Mei 't bifel, oant wurk, op slach Soks is wier gjin hurd gelach It bliek ringen, elk piraet Foun by sa n stoef middel baet PYT 2e week augustus 1912 Ykema te Bolsward won met zijn schimmel „Gezina” f 35.op de hard draverij van paarden te Tjalleberd. daar het uitdagende op- j Het ontwerp kustverdediging is be llet totstandbrengen van het akkoord van Algiers, heeft teruggetrokken in zijn ves ting in de bergen van het machtige Ka- bylië om zich daar te verzetten tegen „dictatorschap en persoonlijkheidscul tus Maar een nog gevaarlijker oppo sitie staat Ben Bella waarschijnlijk te wachten van de kant van het bevrijdings leger onder aanvoering van kolonel Bou medienne. Onmiddellijk nadat Algerije onafhanke lijk was geworden trachtte Ben Khedda reeds de generale staf, die hij er van ver dacht de macht in handen te nemen, te ontbinden, maar zijn opzet mislukte. Tij dens de crisis van de afgelopen weken stonden Ben Bella en Boumedienne aan dezelfde kant. Maar nu de geschillen, al thans voorlopig, lijken te zijn bijgelegd, zou Boumedienne zich wel eens kunnen ontpoppen als Ben Bella's grootste ri vaal. met een melkmachine. De dieren bleven vrij rustig. Welke invloed de machine heeft op melkgift en vetgehalte moet nog worden afgewacht. Een koe te Reek (N.Br.) heeft 4 kalve ren gebracht. Hetzelfde dier bracht het vorige jaar 3 kalveren. Het nieuwe leerjaar van de Rijkszuivel- school vangt aan met 25 leerlingen in de 2e klas en 15 in de le. Bij Koninklijk besluit van 23 juli j.l. werd de heer Ir. G. J. Bouma te Kims- werd benoemd tot dijksgedeputeerde van het waterschap Vijfdelen Zeedijken door deze toestand wordt de Buitendijks. octrooi getoond. Oprichting van de N.V. Bolswarder fa briek van aarden buizen (voorheen J. Wesseling) te vestigen in Bolsward. Te Leeuwarden is een proef genomen opponent, vice-premier Ben Bella was be paald. De Algerijnse leiders kwamen voorts overeen, dat aan Ben Khedda’s eis, dat de Nationale Raad van de Algerijnse Re volutie (het „parlement”) zich over dit bureau zal uitspreken, zal worden vol daan. Maar aangezien de Raad pas bijeen zal komen na de op 2 september te hou den verkiezingen voor de grondwetge vende vergadering waarvoor het poli tieke bureau de candidatenlijsten zal op- stellen lijkt deze concessie van Ben in Katanga hebben ingesteld, wordt alge- Khedda van weinig betekenis. Zo op het eerste gezicht lijkt het, dat Ben Bella uit de worsteling om de macht als de grote overwinnaar tevoorschijn is gekomen. Uit de samenstelling van het politieke bureau zou men dat zeker af- ieiden. Want in de eerste plaats wordt dit bureau geleid door Ben Bella, ter wijl Ben Khedda er geen zitting in heeft en in de tweede plaats blijkt Boudiaf die verleden week door met Ben Bella sympathiserende militairen werd gearres teerd, maar na korte tijd werd vrijgela ten thans in dit college van zes de enige tegenstander van Ben Bella te zijn nu Ait Ahmed, die aanvankelijk als een Ben Kheddist werd beschouwd, maar la ter een meer neutrale houding aannam, zich uit het bureau heeft teruggetrokken. In werkelijkheid echter neemt Ben Bella bepaald geen almachtige positie in. Om te beginnen is 1 ‘f treden van vice-premier Belkarem Krim, die zich, nadat hij had meegewerkt aan z K K

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1