BERLIJN, EN DE RUSSISCHE RUIMTEVAARDERS Akkoord over Nieuw-Guinea reeds getekend Akkoord in 29 punten vervat "11. is roar B üs hjoed p p to sizzen Overeenkomst in 29 punten vervat Felle verkiezingsstrijd op komst Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant. Westergoo en De Jong's Nieuwsblad Het akkoord Afscheiding Katanga dichter naar oplossing? VRIJDAG 17 AUGUSTUS 19Ó2 No. 37 101e JAARGANG DEMONSTRATIES EN RELLETJES BIJ BERLIJNSE MUUR strenge of dit programma Den Haag voelt 't akkoord. dergelijk vredesverdrag kazernes terug te rikanen in zij'n land te herstellen. Het een die zich de laatste dagen in en om Bue- s- 1. 19. 11. 20. 12. 2. 13. 21. 3. 22. 14. 4. 23. aangevoerd. 15. 24. 5. 16. 6. 25. 7. 26. 17. 27. 8. 28. 9. 18. 29. 10. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentie» bij contract reductie 3e week augustus 1912 Ruimtevaart. Als het kabinet-De Quay op zand zal Men moat jin foar de skyn allike folie mije as foar de died Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) thans het bewind over te nemen nu het Nieuw-Guineageschil is geregeld. De' vraag is alleen of de vrede in de v.v.d. bewaard blijft tot aan de Kamer verkiezingen m. a. w. of het conflict Van Riel-Visser niet eerder zal losbar sten. Dan zal waarschijnlijk een andere politieke constellatie ontstaan. Boalserter Merkedümkes binne to krijen by D. J. Steensma, Dylakker, Boalsert. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 bij een Bolswarils Nieuwsblad rikanen in zijn land te herstellen. Het nos Aires hebben afgespeeld, slechts is duidelijk, dat de gebeurtenissen, zoals averechts gevolg kunnen hebben. Hwat bat Cl hun Het Nederlands-Indonesisch akkoord, waarover te New York overeenstemming is bereikt, bestaat uit 29 hoofdstukken. De belangrijkste punten zijn: Ratificatie door de twee rege ringen tegen medio september en voorleggen van het akkoord aan de assemblee der UNO ter de finitieve overdracht van het Ne derlands gezag aan de UNO kan plaatshebben. Overdracht van het Nederlands gezag aan het tijdelijk uitvoe rend gezagslichaam der UNO (United Nations Temporary Executive Authority afge kort: UNTEA) per 1 oktober. Samenstelling van het UNO-be- stuur in het gebied. PLICHTEN De plichten van de Indonesische regering in het gebied zijn: uit breiding van het onderwijs en verbetering van de sociale om standigheden van de bevolking. Een klein aantal deskundigen van de UNO blijft na de termijn van 1 mei in westelijk Nieuw- Guinea. Het werk van deze deskundigen zal adviserend van aard zijn en zij zullen ondergeschikt blijven aan de fungerend secretaris-ge- neraal. Er zal een referendum voor zelf beschikking worden gehouden in het gebied. Om daarvan de vrij heid te waarborgen, dient er vrijheid van verkeer te zijn tus sen de eilanden, opdat bevolkin gen zich ongehinderd zullen kun nen bewegen tussen Westelijk Nieuw-Guinea en Indonesië. De hoofdadministrateur der UNO zal regelmatig verslag uitbren gen over de vordering der voor bereidingen voor de volksstem ming. De uiterste datum voor het re ferendum is in 1969. De hoofdadministrateur der UNO zal rapport uitbrengen over het resultaat van de volksstemming. De markt te Bolsward leden jaar. Er waren slechts 70 paarden iNu is buiten kijf, dat het resultaat an ders is, dan het kabinet-De Quay zich I graag had voorgesteld. De regering heeft stellig vertrouwd, dat haar streven naar het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa poea’s internationaal meer waardering zou oogsten dan sprak uit het aanvan- i kelijk geheim gehouden memorandum |van Oe Thant aan Indonesië, waarin hij suggereerde, dat al op 1 januari a.s. de Indonesische vlag naast die der Ver enigde Naties op het gouvemementsge- i bouw te Hollandia zou mogen wapperen. Wie herinnert zich niet de verzekering van minister Visser, dat Nederland in geval van een Indonesische aanval op trekkingen tussen Nederland en JI internationale steun zou kunnen reke nen. Bij de jongste infiltraties is hiervan niets gebleken. De teleurstelling is dus wel begrijpelijk. i “aU' BUNKER Benoeming van de hoofdverte genwoordiger van de UNO in wederzijds overleg. Daarvoor wordt de naanr genoemd van de Amerikaan Bunker. De hoofdadministrateur zal be velen ontvangen van de secre- taris-generaai der UNO. UNO-troepen zullen in het ge bied gebruik maken van de be staande politiemacht van weste lijk Nieuw-Guinea. De hoofdadministrateur der UNO zal de volkeren-organisatie pe riodiek verslag uitbrengen over de gang der bestuurszaken. Vervanging van hoge Neder landse ambtenaren door UNO- administrateurs, te voltooien te gen 1 mei 1963. Details van de betrekkingen der UNO met plaatselijke autoritei ten na afloop van 't Nederlands gezag. Nieuwe bepalingen door UNTEA >en dagen nog weer eens dui- Feestelijkheden. In elk geval wacht de Tweede Kamer leden bij hun terugkeer op het Binnen lij een bijna vernieuwde vergaderzaal. De Kamerzetels worden namelijk thans van groen leer voorzien. De vernieuwing vormt een onderdeel van de grote ver bouwing en uitbreiding, welke het ge hele gebouw ondergaat. Onlangs is al jeen. nieuwe studiezaal voor de Kamer leden gereed gekomen, grenzend aan en verbonden met het perscentrum Nieuws poort, dat aldus een doorgang naar het Binnenhof heeft verkregen. De tweede nieuwigheid op Prinsjesdag zal zijn, dat na de aanbieding der rijks- begroting alle Kamerleden op Huis ten Bosch door Koningin Juliana zullen wor den ontvangen. Dit zal de eerste keer zijn, dat zoiets gebeurt. Naar wordt gefluisterd, is zulks bedoeld als troost voor het feit, dat de Staten- Generaal bij het zilveren huwelijksfeest van het koninklijk paar nauwelijks be trokken zijn geweest. Toen het bruids paar in de Ridderzaal werd gehuldigd, werd er aan weerszijden van het Binnen hof druk vergaderd! De Kongo en Katanga De kwestie-Kongo en met name het pro bleem van de afscheiding van Katanga, Den Haag weet het; Aannemen maar Wij hebben het gelag betaald En voor de heren met elkaar Kastanjes uit het vuur gehaald Er is dus voor ons geen andere keus Al kijkt heer Luns nog zo verstoord Wie fluistert daar, een wassen neus Dat fraai getekende akkoord? Niet direct van politieke betekenis, maar wel van grote propagandistische waar de, was de lancering door de Russen dit weekeinde van twee bemande ruimte schepen. Vooraanstaande Amerikaanse deskundigen hebben moeten toegeven, dat de Russen met deze prestatie de Amerikanen in de wedloop naar de maan thans ver achter zich hebben gelaten en dat is voor de Verenigde Staten, die het maan project voorrang hebben verleend bij hun ruimtevaartplannen, uiter aard een bittere ervaring.. Het Papoea-pleit is beslecht De laatste trieste plechtigheid 't Fiat moet officieel gezegd En Ne.derland is ’t been-blok kwijt Soekarno krijgt vrijwel zijn zin Straks spreekt hij het verwaten woord Voor Nieuw-Guinea groot gewin Er is een getekend akkoord. aanvoer op de jaarlijkse paarden- was geringer dan ver- Tengcvolge van de vele gevallen regens is in de laatste dagen het binnenwater zo danig gestegen, dat de poldermolens in de omtrek met alle kracht malen om het overtollige, water uit de polders te ver wijderen. Indien het regenachtige weder aanhoudt is de provincie binnen korte tijd wederom in watersnood. Sociëteit De Doele: Schitterende voor stelling van „Het Geheim van Parijs” 1450 m. lang, een der grootste films ter wereld. Alles opgeluisterd door piano muziek. Na afloop der voorstelling groot bal. Entree le rang 50 ct., 2e rang 30 ct, 3e rang 20 ct. Den Haag voelt nu vanzelf zeer wel Wat het vijftien jaar weten kon In ’t wereldpolitiek schaakspel Zijn wij nog nauwelijks een pion Een lilleputter-figurant Naar wiens beloften niemand hoort De firma KennedyOe Thant Beveelt de tekening van ’t akkoord. WAARBORG UNTEA zal réchten en voorrech ten in het gebied waarborgen, zoals vrijheid van woord, vrijheid van vergadering en vrijheid van beweging. Vacatures, ontstaan door het vertrek van Nederlandse func tionarissen, worden vervuld via UNTEA. De financiële kosten van de ope ratie zullen in gelijke porties worden afgedragen door de twee partijen. Het onderhavige akkoord zal het enig geldige verdrag voor wes telijk Nieuw-Guinea zijn en elk vroeger verdrag teniet doen. Hervatting der diplomatieke be- Verscheidene ministens zijn deze week uit hun vakantie-oorden terug naar Den Haag ontboden voor een buitengewone vergadering van het kabinet-De Quay. Onderwerp der besprekingen vormde uiteraard weer: de kwestie Nieuw-Guinea. Hoewel de Indonesiërs voortgingen met het afwerpen van parachutisten, teken, den zich te Washington waar de besprekingen onder toezicht van Oe Thant werden voorbereid de omtrekken van een akkoord steeds duidelijker af. In grote lijnen berust dit wel op het plan-Bunker. Nederland zal de souvereiniteit aan de Verenigde Naties overdragen, die, na een korte tussen-periode, het bestuur zullen overdragen aan Indonesië totdat de Papoea's zelf van hun zelfbeschik kingsrecht gebruik zullen kunnen maken. Maar de termijnen zijn gewijzigd: de bestuursoverdraeht aan Indonesië is vervroegd; het moment der volksstemming i verlaat. Rechtsgeoriënteerde groeperingen in Nederland zijn er dan ook niet mee ingenomen. In protest-telcgrammen aan Koningin Juliana hebben zij gevraagd het akkoord niet te ondertekenen. Sommigen menen zelfs, dat de Nederlandse regering de Papoea's zou verraden door dit akkoord aan te gaan. Het Papoea-pleit is beslecht Wie baas, Soekarno of de Rus? Het hele zelfbeschikkingsrecht Geeft blijdschap met een dode mus Vastgesnoerd met ’t dictatorskoord De ondergang wordt het akkoord. Piet Indonesië. Dit punt is nog niet geheel omschreven. i Personeel van UNTEA zullen diplomatieke privileges en im muniteiten worden verleend, De overeenkomst wordt op de UNO ondertekend en na ratifi catie gedeponeerd bij de volke renorganisatie. Het akkoord wordt van> kracht bij zijn aanneming door de as semblee der UNO. De Engelse tekst van de over eenkomst is de enig geldige. Gezien de gewoonte van Moskou om spectaculaire successen op ruimtevaart en dus raketgebied te gebruiken als druk middel bij internationale politieke ge schillen hebben tal van waarnemers ge wezen op het feit, dat de dubbele lan cering plaats had aan de vooravond van de herdenking van het eenjarig bestaan van de muur dwars door Berlijn. Het leek niet geheel onmogelijk, dat de Rus sen kort na deze lancering in het diplo matieke spel om Berlijn en Duitsland een belangrijke troef zouden uitspelen: het sluiten van een apart vredesverdrag met Oost-Duitsland. Met deze mogelijk heid werd overigens de laatste tijd in Westelijke kringen al steeds meer reke ning gehouden; de West-Duitse regering achtte het zelfs raadzaam openlijk te waarschuwen, dat zij de diplomatieke be trekkingen zou verbreken met elk land, dat zich bij een dergelijk vredesverdrag zou aansluiten. Ook het verblijf van Ulbricht, de Oost- duitse leider, in de Sovjet-Unie leek een aanwijzing temeer, dat er een communis tische zet ten aanzien van Berlijn op handen was. Tot op heden is het echter op het diplomatieke front rustig geble ven en dit schept de verwachting, dat de kwestie-Berlijn pas in de herfst weer werkelijk actueel zal worden. Steeds groter wordt namelijk de stroom geruchten, dat premier Chroestsjov van de Sovjet-Unie Jn september naar New York zal gaan om het Berlijnse vraag stuk aan de algemene vergadering van de Verenigde Naties voor te leggen. Mede gezien de kans op dit Russisch initiatief lijkt het waarschijnlijk, dat de Westelijke Grote Vier de Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en West- Duitsland nog voor de opening van de zitting van de V.N.-Assemblee, mid den september, op ministerieel niveau bijeen zullen komen om zith over het Duitse en het Berlijnse vraagstuk te be raden. redelijke houding aan te nemen. Dit pro gramma, in hoofdzaak opgesteld door Washington en nadien bijgewerkt (lees: afgezwakt) door Londen omvat een aantal acties, die gaan overreding tot sancties. Het blijft de vraag ot dit programma een wezenlijke bijdrage kan leveren tot oplossing van de Kongolese crisis, aan gezien Engeland niet verder wil gaan dan het uitoefenen van diplomatieke druk en België, hoewel in principe be reid tot het toepassen van sancties, ern stige bedenkingen heeft tegen de haast -waarmee Washington het gehele pro gramma wenst uit te voeren. Den Haag, wie maakt u een verwijt De oppositie? Ja allicht Het blijft de vraag: Is indertijd Door hen veel beter werk vericht? Noem het gerust de pot verwijt De ketel, beide zwart, ga voort Het was een nutteloze strijd ’t Blijkt straks een nutteloos akkoord. Het nieuwe schooljaar van de Rijks Zui- velschool zal aanvangen met 25 leerlin gen in de 2e en 15 in de le klas. uit te vaardigen dienen in over eenstemming te zijn met de nu gesloten overeenkomst. UNTEA zal het gezag over het gebied per 1 mei overdragen aan Indonesië. Tegen die tijd worden de UNO- troepen vervangen door Indone- .sische. Indonesische wetten en bepalin gen worden in het gebied van kracht met ingang van de ge- zagsoverdracht door de UNO aan Indonesië. is deze week geen stap nader fot een op lossing gekomen. Vorige week meldden we, dat de Verenigde Naties op verzoek van de regering-Adoela in Leopoldstad een vliegverbod boven Katanga hadden ingesteld en kort daarop bepaalde Leo poldstad, dat alle televerbindingen tus sen Katanga en de buitenwereld voortaan via de Kongolese hoofdstad zouden moe ten lopen. Het doel van dit alles is, Tsjombé, de Katangese regeringsleider, onder druk te zetten, maar veel uitwer king kunnen deze maatregelen op de af scheiding van Katanga niet hebben. De blokkering van het luchtverkeer heeft voornamelijk slechts betrekking op de vliegvelden, die onder controle staan van de Ver. Naties of de centrale Kon golese regering. De twee vliegvelden, waarover Tsjombé nog de vrije beschik king heeft, vallen er buiten en dat be tekent, dat huurlingen en wapens via deze velden het gebied kunnen blijven binnenstromen. De uitvoer van de Union Minière, de machtige mijnbouwmaatschappij, die Tsjombé financieel in staat stelt zijn af scheid ingspolitiek te voeren, wordt er evenmin door gehinderd, want deze wordt verzorgd via de door Katangaanse troepen bewaakte spoorwegen naar Rho- desië en Angola. Elke poging van de Ver. Naties om deze spoorlijnen te beheersen zou uitlopen op een nieuwe reeks van bloedige ge vechten, evenals pogingen van de Ver. Naties om het post- en telegraafkantoor in Elisabethstad te bezetten een be zetting, die niettemin nodig zou zijn, wil het streven van de centrale regering, zeggenschap te krijgen over de telever bindingen met Katanga, resultaten op leveren. Intussen trachten de Ver. Staten, Enge land en België nog altijd tot overeen stemming te komen over een program van actie, dat tot doel heeft Tsjombé er toe te dwingen het overleg met premier Adoela over beëindiging van de Katan gaanse afscheiding te hervatten en voortzetting van de besprekingen de Kamerleden dit zelf niet mochten blijken te beseffen dan wel verwijzen naar de wijzigingen in de krachtsver houdingen der internationale politiek. Minister Luns heeft zich altijd kunnen vastklampen aan beloften, welke de Amerikaanse minister Dulles hem had gedaan. Maar sinds Dulles overleed, is er niet alleen een nieuw bewind geko men in de Verenigde Staten; de Russen hebben zich in sterkere mate doen gel den dan voorheen. Zo heeft de nieuwe Russische ruimtevaart hoe vreemd dit ook aanvankelijk moge klinken indi rect Sukarno in de kaart gespeeld. Tussen die beide grootmachten Rus land en de Verenigde Staten in, tracht Oe Thant een neutrale positie in te nemen; op Nieuw-Guinea wil hij de taak der V. N. laten verrichten door militairen uit Afrika en Azië en niet uit het Oosten of uit het Westen. Een beeld tan de demonstraties en relletjes, die maandag bij de een jaar be staande Berlijnse muur zijn gehouden. Jongeren houden in protest een groot zwart kruis omhoog aan de Westelijke zijde van de muur in de Wilhelm- ,„Strasse.. Op de achtergrond, op Qostelijk gebied, rijst dreigend de wolk van een traangasgranaat omhoog Verkiezingsstrijd. blijken te hebben gebouwd, zal dit de Er is dus stof te over voor een algemeen ministers bij de komende Algemene politiek debat na Prinsjesdag. Het feit, Politieke Beschouwingen der Tweede dat dit de laatste naai zal zijn voor de 1 Kamer over de rijksbegroting voor 1962 Kamerverkiezingen van 1963, zal de po- I waaraan minister Zijlstra al de laat- litieke hartstochten wel doen oplaaien. I ste hand heeft gelegd stellig worden J Maar of het tot een kabinetscrisis zal nagehouden. j komen valt te betwijfelen. De socialis- Maar vermoedelijk zal de regering zo tische oppositie schijnt niet zo belust en Brussel, van economische Rebellie in Argentinië Dat de machtsstrijd tussen de militaire leiders in Argentinië, die achter de de mocratische facade van president Guido's regering in feite het heft in handen heb ben, nog altijd niet ten einde is, werd de afgelopi delijk gedemonstreerd door de rebellie van generaal Montero, de commandant van het vierde legerkorps, tegen de mi nister voor het leger, Loza. Montero, die Loza onder meer verweet, dat hij con tacten onderhield met rechtsnationalis- tische en ex-peronistische officieren, bleek op een dermate grote steun van de strijdkrachten te kunnen rekenen, dat de minister het veld moest ruimen. Daar de oorspronkelijke opvolger van Loza voor de rebellerende officieren evenmin acceptabel bleek, leerden de Argentijnen in vier dagen tijd drie mi nisters voor het leger kennen. Korte tijd was er de dreiging van een burgeroorlog toen regeringsgetrouwe strijdkrachten en troepena£delingen, die achter Montero stonden, in Buenos Aires tegenover el kaar kwamen te staan, maar president Guido wist eerst een bestand te bewerk stelligen en vervolgens de troepen er toe te bewegen naar keren. Generaal Saravia, de nieuwe minister, die voor alle partijen aanvaardbaar bleek, staat thans voor de ongemakkelijke taak de orde in het leger te herstellen. Orde en rust in het leger zijn dringend vereist voor de opbouw van de economie van ’t land. Terecht verklaarde de minister van eco nomische zaken, Alsogaray, dat zijn po litiek van economische ordening het slachtoffer is geworden van de crisis van de afgelopen dagen. Nog maar kort ge leden was Alsogaray in Washington om te trachten het vertrouwen van de Ame-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1