Onrust in Z.-Amerika van v. d. Witte te Buitenpost Flinke uitbreiding en 40-jarig bestaan van Timmerfabriek 2»1 Qabe Skroar m Dankbaar na het feest! Akkoord tussen politie en militairen A Igerije üs hjoed p p to sizzen JW - w Bloeiend bedrijf verliet „bij toéval” Bolsward rd Gouden filmpjes 4de week augustus 1912 Beheer Rijks Middel bare Landbouwschool te Sneek overgedragen Bij Koninklijk Besluit van 27 juli 1962 aldus deelt het ministerie van land bouw en visserij mede is per 1 sep tember 1962 als rijksschool opgeheven de rijks middelbare landbouwschool te Sneek en gelijktijdig in beheer overge dragen aan de Vereniging Christelijk Middelbaar Landbouwonderwijs te Sneek. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Naar het record? De muorre Orgelconcert Feike Asma 'W I VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1962 101e JAARGANG No. 39 l De Jong'» Nieuwsblad RUSSISCHE BUS OPNIEUW MET STENEN BEKOGELD Hwat bat PYT Op 20 Eb Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De wyn yn *e holle, makket faek in gek yn ’e müle. len dy’t it stoef prebearre In oankommend jongfeint, Hy hie syn plan oerlein Mar moast ’t kommando hearre Beulen ré to fordjerren, Kamen de feint oer ’t mot Ta twaris klonk in skot Lyk in houn lei hy to stjêrren It wie forgees prebearre. In flamjend ünheilsteken Dy muorre troch Berlyn. It is in falske skyn, Oer alle üntwapeningspreken Sa’n dream forfljocht ta reek, en It blykt hieltyd op ’e nij Komeedzj e-spileri j Siz ’t oan alle wynstreken Dit flamjend ünheilsteken De muorre troch Berlyn, Set in nije oarloch yn. Namens 'het Directorium: Mr. J. A. GEUKERS, Voorzitter. Mevr. J. E. L. D. SMITH—DE JONGE. Algemeen Secretaresse. Welte’s Grand Cinematograph op Markt plein, t.o. de Wijnberg, met wereld stads programma: Iedere schuld wreekt zich op aarde, drama in drie actes, 1300 m. lang. Een sprong op een sneltrein, 1000 m. De armband der gravin, 500 m. Lief de overwint alles, prachtvol drama naar het leven opgenomen, 900 m. Gouddorst, drama uit het Verre Westen, 500 m. Apotheker Jansen gaat trouwen (om tranen te lachen); Johan drinkt paarde- medicijnen (om te gieren van ’t lachen); Amsterdam op rolletjes (razend lachsuc ces). Alle dagen nieuw programma ge durende heel de kermis. Bolswards Nieuwsblac Abonnementsprijs f 1.90 per kwsruil (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Aan het slot van langdurige en moeizame onderhandelingen hel/aen de politieke en militaire leiders in Algerije deze week tenslotte toch nog overeenstemming bereikt over de samenstelling van de kandidatenlijsten voor de verkiezingen van de grondwetgevende vergadering, welke op 2 september zullen worden gehouden. Aanvankelijk had Ben Bella, de leider van het politieke bureau van het nationale Bevrijdingsfront, geprobeerd te bereiken, dat zijn bureau de uitsluitende be voegdheid zou krijgen om deze lijsten samen te stellen. Maar het Algerijnse guerillaleger dat tijdens de chaos als gevolg van de machtsstrijd in de afge. lopen weken tussen de politici onderling als enige autoriteit in het land overbleef bleek, dat toen Ben Bella ten slotte als (voorlopig) overwinnaar te voorschijn was gekomen, niet bereid zich zonder meer aan diens bureau ondergeschikt te maken. toen aan het einde van de vorige week binnen de strijdkrachten grote onenig heid ontstond over de bezetting van en kele hoge posten, maar tot een openlijke krachtmeting tussen de generaals en ko lonels zal het voorlopig wel niet komen, doordat Saravia verzekerd lijkt van de steun van ruim tweederde van het le ger. Wel bestaat nog steeds de kans, dat Saravia en zijn volgelingen het re- gime-Guido omver zullej werpen en die kans is zelfs vergroot door de recente ontwikkeling van de crisis in Peru. Toen de vorige maand de militaire junta de constitutionele regering van dat land omver wierp en de resultaten van de pre sidentsverkiezingen annuleerde, reageer de Washington onmiddellijk met op schorting van de diplomatieke betrek kingen en stopzetting van de hulpver lening. Na de Argentijnse militaire op stand van maart hadden 'de Verenigde Staten niet besloten tot het nemen van dergelijke drastische maatregelen, om dat in Argentinië anders dan in Peru door de installatie van het kabinet- Guido de democratische spelregels al thans nog enigszins in acht werden ge nomen. Guido was immers, volgens de bepalingen van de grondwet, de recht matige opvolger van Frondizi. Verscheidene omstandigheden hebben de Ver. Staten er evenmin toe gedwongen hun beleid ten aanzien van Peru te her zien. De junta, die de burgerlijke vrijhe den herstelde, en voor volgend jaar ver kiezingen beloofde, bleek geen al te dic tatoriale neigingen te hebben en toen enkele grote Zuid-Amerikaanse Staten het militaire regime erkenden, konden de Verenigde Staten niet achterblijven. Zij besloten echter niet alleen de diplo matieke betrekkingen te herstellen, maar ook de hulpverlening weliswaar niet de militaire, maar wel de economische te hervatten °n dit laatste besluit nu zou de ontevreden en op macht be luste Argentijnse generaals er wel eens toe kunnen brengen, zich van het re- Maandag hebben West-Berlijners op nieuw met stenen gegooid naar een Rus sische legerbus met militairen ter af lossing van de erewacht bij het Russi sche oorlogsmonument in West-Berlijn. De meeste ruiten van de bus sneuvelden. Vermoedelijk zijn twee Russen gewond. Op de foto is te zien hoe de bus door de West-Berlijners werd bekogeld. Het Koninklijk echtpaar bezocht de gro te landbouwtentoonstelling te Leeuwar den. middelgrote De heer P. van der wal geïnstalleerd tot lid van de raad der gemeente Bolsward. De verkiezingen van 2 september zijn niet meer dan een formaliteit, aangezien alle parlementsleden bij enkele kandi daatstelling zullen worden gekozen. Het heeft daarom vele waarnemers verbaasd dat de militairen (van wie men ver wacht had, dat zij ongeveer zeventig pro cent van de kandidaten zouden willen aanwijzen) genoegen hebben genomen met minder dan de helft van het aantal zetels. Overigens heeft Boudiaf, de enige tegen stander van Ben Bella in het politieke bureau, onmiddellijk na de publicatie van de kandidatenlijsten enige onzeker heid geschapen over de geldigheid ervan, door te verklaren, dat hij in geen enkel opzicht betrokken is geweest bij de sa menstelling van deze lijsten. Nou en dan wurdt it weage Untflechtsje dizze twang Hja witte it sünt lang Bilofte is in leagen Sa, mei de dea foar eagen De léste needsprong dien Om’t hja fan frees üntdien Gjin oare ütwei seagen Hoefolle ha ’t al weage? gime-Guido te ontdoen, in de overtui ging, dat zij daarmee de hun land toe gezegde dollars niet zullen verspelen. Een dergelijke daad zou een ketting reactie van soortgelijke revoluties in an dere politiek en economisch labiele La- tijns-Amerikaanse staten teweeg kunnen brengen. De ontwikkelingen in Argentinië en Peru stellen Kennedy voor grote problemen. Zijn hulpprogramma voor Latijns-Ame- rika (de Alliantie voor de vooruitgang) beoogt de bevordering van de sociale en economische ontwikkeling van de aan gesloten landen binnen het kader van de mocratische instellingen. Wanneer Ken nedy zich bereid toont militaire junta’s aanwijzen) genoegen hebben genomen gen, financieel-economische steun te verlenen, ondergraaft hij daarmee in ze kere zin de doelstellingen van de Al liantie. Aan de andere kant zal intrek king van steun aan een land, welks con stitutionele proces wordt onderbroken, ongetwijfeld leiden tot economische ach teruitgang en daardoor tot nog grotere politieke chaos in dat land. Dit laatste argument heeft in Washing ton bij de behandeling van de kwestie- Peru kennelijk de doorslag gegeven. Het record te halen zal wel moeilijk gaan, maar er is wel veel kans, dat het aantal bezoekers van de jaarlijkse zo- mertentoonstelling dit jaar groter is dan verleden jaar, toen het ook al groter was dan het jaar daarvoor. Met nog een volle week voor de boeg was het aan tal bezoekers gisteren ongeveer even hoog dan het verleden jaar in totaal was. Nog een week heeft men de kans deze unieke collectie bijeen te zien. Uit alle provincies, uit vrijwel ieder Euro pees land, uit praktisch alle wereldde len is men naar Bolsward getogen om deze tentoonstelling te zien. Wilt U nog genieten van Jan Steen (vier doeken), Dirk Hals, Van Ostade, Gerard Ter- borch, dan is enige haast nu wel gebo den. Op 31 augustus gaan de poorten 1 veelheid van kleinere dicht. Wi»rin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en Wonseradeel: door het slechte weer stil stand der werkzaamheden op de bouw- akkers. Bijna alle verbouwde vruchten liggen met rijp stro te rotten. De ver bouwers bieden' het stro aan voor f 20 f 25 per pondemaat. Enkele boeren hebben reeds gedeeltelijk hun vee ge stald. Een verbouwer van groene erwten bood deze reeds voor f 20,per ponde maat aan. Der rint in hege muorre Dwers troch de stêd Berlyn It izeren stiengerdyn Mei oeral wachtpost-tuorren. It leed moat tryst forduorre Untochtber swiere lést De skieding east en west Der rint in hege muorre. Het Internationaal Folkloristisch Festival 1962 behoort tot het ver leden. Maar blijvend zijn voor ons Directorium en onze vele mede werkers ja voor geheel Bolsward en niet in de laatste plaats voor bestuur en leden van de ons aller dierbare Boalserter Skots- ploech, de aangename herinneringen aan dit internationale samen zijn. Terugdenkend aan het charmante Heamielfeest aan de vooravond van het Festival, aan de stijlvolle opening voor het stadhuis, het enorme enthousiasme bij het optreden van de Boalserter Skotsploech op het podiUm over de stadsgracht, de boeiende uitvoeringen in de steeds „eivolle” prachtig aangeklede tent, waar wij ook de enthou siaste jeugd en bejaarden en zelfs door de goede zorgen van het Roode Kruis een aantal patiënten mochten begroeten terug denkend ook aan de meer dan gezellige uittocht naar Grouw, het verbroederihgsfeest tijdens het Bal des Nations, de spontane folk loristische optocht en zovele andere onvergetelijke- momenten was ieder dankbaar voor de mogelijkheid de korte en ieder ontroerende dankdienst in de Martinikerk. De spontane sluitingsceremonie op de zaterdagavond en het aller hartelijkste afscheid van de indivudele groepen bij hun vertrek uit Bolsward, zijn het beste bewijs geweest van het volledig slagen van dit internationaal samenzijn. Daarom een hartelijk woord van dank, thans reeds, aan onze voor treffelijke sectievoorzitters en medewerkers, aan allen ook, die in welke vorm dan ook, het festival hebben doen slagen. Een zeer spe ciaal woord van dank aan de gastgezinnen en de directeur en het hoofd van de huishouding van ‘het internaat van de R.K. H.B.S. voor de enorme gastvrijheid. Het is gevaarlijk verder personen of categorieën van personen te gaan noemen. De kans zou groot zijn, dat wij alle pagina’s van Bolswards Nieuwsblad zouden gaan vullen, terwijl wij al zo dank baar zijn voor de uitstekende berichtgevingen in dit blad, lang vóór en tijdens het Festival. Mogen wij het aldus samenvatten; dank zij de steun en de voor treffelijke samenwerking van onze gehele burgerij is iets prachtigs tot stand gekomen en heeft Bolsward de aandacht van het gehele land mogen trekken. Het Directorium is zeer dankbaar hieraan leiding te hebben mogen geven en is verheugd dit voor Bolsward en speciaal de Boalserter Skotsploech te hebben mogen doen. Velen zullen zich nog het bedrijf te Bolsward herinneren, evenals de hui dige directeur, de heer A. v. d. Witte, die als lid van de Fryske Krite hier des tijds een zeer bekend toneelspeler was, vooral in komische rollen als b.v. in „Hurde Koppen”. Aller medewerking. Over de huidige uitbreiding vertelde de heer A. v. d. Witte nog, dat het ge meentebestuur en de dienst van ge meentewerken alle medewerking heb ben gegeven om dit mogelijk te maken. 1 augustus 1961 werd begonnen en al duurde het me soms wel wat lang, alles is nu klaar, waarvoor allen, die meewerkten, zeer hartelijk dank. Hij wilde bij dit alles niet vergeten de op richter van het bedrijf, die door zijn enthousiasme dit alles mogelijk maakte. Mijnheer de redacteur. Mag ik u vragen, wat dunkt u, is de gemeente Bolsward (in dit geval ten opzichte der gasfabriek) bevoegd of gerechtigd om als leverancier en verhuurder op te treden gashaarden, gaskookplaten enz. Of zou het niet op haar weg liggen? Ik had reeds gedacht, dat meer belanghebbenden hierover hun mond zouden geroerd hebben. U Ed. antwoord gaarne afwachtend, teken ik, Hoogachtend: D. Veldman. I Koerden in opstand. Door eert kleine serie grensincidenten tussen Irak en Turkije, waarbij Iraakse vliegtuigen bombardementen uitvoerden even over de Turkse grens, is weer eens de aandacht gevestigd op de strijd van de Koerden in Noord Irak tegen het le ger van de Iraakse premier Kassem. De Iraakse bombardementen worden na melijk algemeen beschouwd als repre saillemaatregelen voor de hulp, welke de Turkse Koerden zouden verlenen aan de opstandelingen in Irak. De gewapende opstand van de Koerden, die van de regering in Bagdad eisen, dat deze hen een grote mate van auto nomie zal toestaan, begon ruim een jaar geleden. Thans lijkt het ogenblik niet ver meer, dat generaal Kassem, die nog geen twee maanden geleden betoogde, dat de rebellie waarvoor hij „Weste lijke imperialisten” verantwoordelijk stelde een onbetekenende zaak was, openlijk zal moeten bekennen, dat hij geen enkel gezag heeft over dit volk binnen de grenzen van zijn rijk. Dagelijks neemt de kracht van het op standelingenleger toe, waarvan de gele deren zich in een jaar tijd van zevendui zend tot twintigduizend man uitbreidden en dat langzamerhand de beschikking heeft gekregen over grote wapenvoor- raden, afkomstig van verslagen of op de vlucht gedreven Iraakse legereenheden. De kansen, dat Kassem uiteindelijk toch nog de overwinning zal behalen, zijn uiterst miniem: enerzijds tonen zyn troepen weinig strijdlust en anderzijds durft hij het niet goed aan een gedeelte van de strijdkrachten, die hij in en rondom Bagdad heeft geconcentreerd, als versterkingen naar het Noorden te zenden, bevreesd t Is hij is voor een mo gelijke staatsgreep. Plaquette aangeboden. Op 5 februari I960 overleed de heer C. v. d. Witte, de oprichter van het be drijf. Op deze jubileumdag bewees het personeel door het aanbieden van een plaquette, die in de ontvangsthal is aan gebracht, dat de gedachte aan de eerste directeur niet vervaagd is. De heer A. v. d. Witte zegde daarvoor zeer harte lijk dank, ook voor de woorden, die daarbij gesproken zijn. De heer Van der Veen sprak daarbij als voorzitter van de personeelsvereniging over „ons bedrijf” en de directeur meende, dat het zo ook moet zijn: het werk is het werk van allen gezamenlijk. Hij hoopte, dat de verhoudingen zo ook voor jaren zullen blijven. Goede samenwerking. Burgemeester H. van Ek memoreerde allereerst ook de oprichter van dit be drijf en het speet hem, dat hij dit niet meer mocht beleven. Hij wilde met dankbaarheid de heer v. d. Witte sr. en velen van zijn generatie gedenken, want zij hebben het spits er af gebeten. Burgemeester Van Ek stemde ook in met de woorden, dat niet alleen de grote industrieën van belang zijn, maar dat men zich ook mag verheugen in een 1 bedrijven te verkopen a 20 cent Het pand, waarin het tigd, voldeed niet aan drie verdiepingen en dat gat bij het in terne transport veel moeilijkheden, ter wijl er ook geen uitbreidingsmogelijkhe den waren. In 1946 had men reeds plan nen klaar voor een nieuw bedrijf in Bols- Onrust in Zuid-Amer:ka. In Argentinië is ook de afgelopen dagen de rust in het leger nog niet terugge keerd. Aanvankgelijk leek het er op, dat na de opstand van een deel van de strijd krachten tegen generaal Loza, de minis ter voor het leger, die leidde tot diens I vervanging door generaal Saravia, de crisis zou zijn bezworen. Intussen is echter duidelijk geworden, dat de re bellie in feite tegen president Guido zelf is gericht, die in de ogen van de onte vreden generaals sedert hij de in maart door de strijdkrachten ten val gebrachte president Frondizi is opgevolgd, niet krachtig genoeg tegen peronisten en communisten is opgetreden. De toestand werd nog extra verward, Het vierde orgelconcert in de serie die door de Stichting Orgelcentrum in de Martinikerk te Bolsward wordt georga niseerd, zal plaats vinden op dinsdag 28 augustus en worden gegeven door de or ganist Feike Asma. Uitgevoerd wordt o.a. Orgelhymne „Wilt heden nu treden”, Jan Zwart; Le Coucou, L. C. D-aquin; Gigue, J. B. Loeil- let; Praeluidum et Fuga in D, J. S. Bach; Sonate no. Ill in c, A. Guilmant; Andante-Allegro-Andante, Cesar Franck Marche, M. A. Charpentier en werken van A. Hollins, W. T. Best en E. T. Chipp. Aanvang 8 uur nam. De geschiedenis. De heer A. v. d. Witte wees er als di recteur van het bedrijf op, dat deze dag van jubileum en opening een dag van sentiment en van vreugde is. Hij vertel de een en ander uit de geschiedenis en memoreerde o.a. dat zijn vader, de heer C. van de Witte zich in 1910 als aan nemer in Oosterlittens vestigde. Op 3 augustus 1921 verhuisde het gezin naar Bolsward waar op de Franekerstr. 32 in een vroegere paardenstalling de timmerfabriek werd begonnen. De machinale vervaardiging van kozijnen en fleuren nam geleidelijk toe en in 1929 werd een groter pand, een vo&rmalige grutterij, waarin nog veel vroeger mon niken gewoond hadden, betrokken. Toen kwamen er spoedig de moeilijke crisis jaren en de heer A. v. d. Witte vertelde hoe hij op 28 april 1934 met het diplo ma van de ambachtsschool thuis kwam, er op dat moment totaal geen werk was. Het transport geschiedde soms wel per auto, maar ook wel met paard en wagen. Na enkele jaren werd het weer wat rui mer op de bouwmarkt en de jonge v. d. Witte ging bij de aannemers langs om opdrachten te verkrijgen en om triplex per m2. bedrijf was geves- de eisenhet telde dat gaf bij het in ward, toen de heren v. d. Witte een ad vertentie lazen, dat in Buitenpost een leegstaand fabriekspand te koop werd aangeboden. Na bezichtiging‘en infor matie werd tenslotte dit pand gekocht en het bedrijf overgeplaatst van Bolsward naar Buitenpost. Op 12 december 1947 draaiden hier de eerste machines en in januari 1948 kwam het ook met de woningen in orde. Er waren ook toen uiteraard nog wel moeilijkheden, die opgelost moesten wor den, maar van het gemeentebestuur kreeg men goede medewerking. De heer v. d. Witte zegde ook dank aan allen die in de moeilijke jaren het bedrijf geholpen hebben. In 1955 kwam de eerste uitbrei ding tot stand en al meende de heer C. v. d. Witte toen: „Nou hoege wy noait wer”, na enkele jaren bleek uitbreiding toch weer nodig. Komt op de kermis te Bolsward. Sterke. Peer. De sterkste en zwaarste man ter wereld weegt 408 pond. De omvang’ van zijn lichaam overtreft met 10 centimeters zijn volle lengte. Standplaats t.o. ’t Hof van Holland. Procesverbaal opgemaakt tegen scha penwasser. De verbaliserende mare chaussee achtte dit in de gure augustus maand voor de dieren te koud en dus die renmishandeling. Tegelijk met de opening van een nieuwe hal, die de bedrijfsruimte met ongeveer 4500 m2 vergroot, werd vrijdagmiddag het veertigjarig jubileum van de Hout- warenfabriek C. v. d. Witte en Zn. N.V. te Buitenpost gevierd. De officiële opening geschiedde door burgemeester H. van Ek. De opening betrof niet alleen een aanmerkelijke vergroting van de bedrijfsruimte, maar ook een nieuw kan toorgebouw waarin een ontvangsthal, een privé- en een administratiekantoor, e?n calculatie en tekenkamer en een fraaie kantine voor de 25 man personeel, die hier werken, zijn ondergebracht. Het gebouw, een vroegere zuivelfabriek, heeft hierdoor een geheel ander aanzien gekregen. s» 1 «F «-MS

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1