De niet-kern Bolsward wordt als stedelijk centrum’ gerehabiliteerd Sterk misnoegen houding der Verenigde Staten R l iwll over de Wi bi if ft#®» Dorpenplan geeft indeling der dorpen in zes categorieën A 1 Jt üs hjoed p p to sizzen I 1 Fan de Martinytoer '1 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bo/swardsche Courant, Westergoo en De Jong'j Nieuwsblad 05 a rwqer Zilveren filmpjes Val dodelijk ongeval Hwat bringt üs de K.O.N.O. van 8 nieter: De schuldvraag over Nieuw-Guinea DINSDAG 28 AUGUSTUS 1962 101e JAARGANG No. 40 BOZE BELGISCHE BOEREN IN BATTICE .f: Gearstalling 7 Doch, Sneek te re- vangen. dunner geworden. Sigaret- tagedien is. Tj. de J. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Naarmate de ondertekening van het compromis inzake Nieuw-Guinea verder achter ons ligt, dringt zich de schuldvraag aan de politieke kringen rond het Binnenhof op. Waarom is de overeenkomst niet bevredigender voor Nederland; waarom laat zij zoveel over aan de goede wil van Indonesië? In bepaalde christe- lyk-historische kringen bestaat de neiging om onze onderhandelaar de Ameri kaanse ambassadeur, Dr. van Royen, als de zondebok aan te merken. Formeel is zo’n poging tot mislukking gedoemd; een onderhandelaar kan immers nooit meer doen, dan waartoe hij door de regering, die hem heeft aangewezen, werd gemachtigd. Minimum grootte. In het rapport wordt de vraag gesteld hoeveel inwoners een dorp minimaal moet tellen om, ondanks de duidelijke Naar het oordeel van de P.P.D. kan de grens, welke als absoluut minimum moet worden beschouwd gesteld worden op ongeveer 800 inwoners als de bevolking levens beschouwelijk homogeen is opge bouwd en op ongeveer 1600 inwo ners bij een heterogene levensbe schouwelijke structuur der bevol king. goed om Abonnementsprijs 1 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 1 W! ifiHf t J a ‘I Minister Luns zal zich aan de verant woordelijkheid voor de overeenkomst stellig nooit kunnen en trouwens ook niet willen onttrekken, al heeft hij voor de televisie de opvatting, dat het geheel hem niet zeer aantrekkelijk voorkomt. Europese Unie. Vermoedelijk zal dit punt wel het me ningsverschil in de Nederlandse volks vertegenwoordiging uitmaken. In de Tweede Kamer bestaat sterk mis noegen over de houding van de V. S.; bepaalde stromingen menen zelfs, dat minister Luns zich nu maar niet langer moet verzetten tegen het streven van de Franse president De Gaulle om een Europese Politieke Unie op te richten als een derde wereldmacht tussen de Ver. Staten en Rusland, iets, waarover de Nederlandse regering tot dusver, uit trouw tegenover de N.A.V.O., zeer ge reserveerd dacht*. Hoe dit zij, aan de neiging om de over eenkomst goed te keuren, zal deze onte vredenheid over de V. S. wel geen af breuk doen. Dit blijkt uit het feit, dat de Tweede Kamer de overeenkomst op j september in openbare behandeling zal nemen; dus vóór de Verenigde Naties in Algemene Vergadering bijeenkomen, terwijl voorzitter Kortenhorst aanvan kelijk tot na Prinsjesdag had willen wachten. W In Batticc hebben donderdagochtend vele boze Belgische boeren met Door de Prov. Planologische Dienst in Friesland (P.P.D.) is in opdracht van tendens tot concentratie, nog een draag- Gedeputeerde Staten een onderzoek ingesteld naar de ruimtelijke ontwikkeling van het Friese platteland. De resultaten van dit onderzoek, waaraan medewerking werd verleend door de Friese gemeentebesturen, zijn verwerkt in een interim- nota, die thans is verschenen. Hierin wordt een analyse gegeven van de ontwikke ling van het bevolkingsverioop en de omstandigheden op het Friese platteland. Door droeve ervaring geleerd, heeft hij niet veel vertrouwen in de bereidheid Jg Mf -3 Parlementaire gevoelens. Het lijkt er al met al op, dat de over eenkomst van Nederlandse kant de ver eiste parlementaire goedkeuring zal ver krijgen. De socialistische partijvoorzit ter Suurhoff liet blijken, dat wat hem betrof de overeenkomst best eerder had kunnen worden getekend. Ook de k.v.p. leider, dr. de Kort, liet bij alle kritiek op de overeenkomst al van instemming blijken. En de liberale leider, prof. Oud zei, dat Nederland eigenlijk* geen keus heeft nu het pistool op zijn borst is gedrukt. Bij de k.v.p. en de v.v.d. kan men de neiging bespeuren om even als minister Luns voor de t.v. deed de teleurstelling der Papoea’s op de Ver. Staten af te schuiven, welke het Ne derlandse streven naar het zelfbeschik kingsrecht onvoldoende zouden hebben gesteund. In de Ver. Staten is die be schuldiging verontwaardigd van de hand gewezen; men bleek daar geneigd om te stellen, dat de aanvankelijke onwil van minister Luns om het plan-Bunker te aanvaarden, de zaak der Papoea’s geen goed heeft gedaan. grif jit tüzenen simmer- en herbergje kin om de romte. Mar dan moatte hja der ek op in reedlike wize komme kinne. Mei de di- ken en wegen is it in earmoedich spultsje en it liket üs ta, dat hjir it tempo fierst to leech leit. Boalsert, Warkum, Kou- dum, Lemmer troch Gaesterlan hinne moast nou ek ris fan ’s groun. En dan heart Makkum fan de Ofslütdyk ek bet ter to birikken to wezen, lyksa Starum Centrumdorpen. Als centrumdorpen (A 1) zijn aange merkt: Hollum (Am.), Kollum. Surhuis- terveen, Bergum, Oosterwolde, Noord- woide, Gorredfjk, Akkrum, Balk en Wor- kum, waarbij het een beetje discrimi nerend aandoet, dat de stad Workum als dorp wordt betiteld, maar dit gebeurt louter op grond van de criteria, welke aan de indeling ten grondslag liggen, zoals: inwonertal, voorzieningsniveau, groeitendensen en groeimogelijkheden en Daar tweederde gedeelte van de dorpen in Friesland minder dan 800 inwoners telt, zal het nodig zijn dat de te kleine dorpen in vele opzichten gaan samen werken, zoals ook nu reeds een vrij al gemeen voorkomend verschijnsel is. Van belang is echter dat de „clusters” in totaal tenminste 800 dan wel 1600 in woners tellen, terwijl het tevens aanbe veling verdient, dat één dezer dorpen fungeert als centrum van de cluster. fungeren. C 2: Onderdelen van clusters. Dorpen, welke zich in velerlei opzicht op andere dorpen en wel in de eerste plaats op het centrum van de cluster, waartoe zij be- i horen, zullen moeten oriënteren. Bij het rapport is een kaart van Fries land gevoegd, waarop de woonkernen in Friesland zijn ingedeeld tot en met dé potentiëële zelfstandige dorpen. Als ste- I delijke en verstedelijkste centra staan op deze kaart aangegeven: Leeuwarden, Dokkum, Franeker, Harlingen, Bolsward, Sneek, Lemmer, Joure, Heerenveen, Wolvega en Drachten. I Dat zijn dus ongeveer de befaamde elf kernen, uitgezonderd Bolsward, Frane ker en Joure, die indertijd niet de status van industriekern kregen, maar in de ruimtelijke ordeningsgedachte van de P. P. D. een plaats kregen toebedeeld, die beter in overeenstemming is met de wer kelijkheid. een groot aantal tractoren een grootscheepse demonstratie gehouden voor econotnische- en sociale gelijkstelling van de Belgische boerenstand met andere beroepen. Deze jolo laat duidelijk zien welk een enorme verkeersopstopping deze demon stratie tengevolge had t vlak te kunnen bieden voor diverse so ciale en culturele instellingen en verzor gende diensten. Op grond van de ontwik keling, zoals deze zich na 1950 heeft voorgedaan, mag worden gesteld, aldus het rapport, dat de dorpen van 2500 en meer inwoners een functiewinst hebben geboekt en voldoende levenskracht be zitten om niet door het proces van een schaalvergroting in hun voortbestaan te worden bedreigd. Een aantal inwo ners van 2500 zou daarom als veilige dorpsgrootte kunnen worden aange merkt. Daar het echter, gelet op het gegeven spreidingspatroon van dorpen, niet mo gelijk moet worden geacht de Friese plattelandsbevolking zodanig te hergroe peren, dat de gehele bevolking in dor pen van 2500 en meer inwoners zal wo nen, is het nodig te zoeken naar een mi nimumgrens van de grootte der dor pen. REST EN ROMTE! hjit it rapport, hwat under lieding it V.V.V. fan in kommisje opsteld .1 hweryn de fraechstikken, dy’t mei Bolswards Nieuwsblad Hwat kin de müle al folie sprekke dat it hert net tinkt de afstand tot plaatsen van gelijke of hogere orde. En wat dat betreft komt Workum blijkbaar niet aan het stede lijk niveau toe, historische (stads)rech ten laat het nuchtere plan niet meespre ken. Een grotere categorie is die van de po tentiële centrumdorpen. Daartoe beho ren: Sexbierum, St. Anna Par., Fer- werd, Ternaard, Metslawier, Stiens, Murmerwoude, Wommels, Makkum, Koudum, Beetsterzwaag, Ureterp, West- Terschelling en Nes (Ameland). 'moeten worden ingezameld. De kranten zijn 10 proc. dunner geworden. Sigaret- tenfabrieken moeten van blikverpakking ovfergaan op carton. Intrede van Ds. P. ten Have als herv. predikant te Oosterend. Orgelrestauratie in de Broerekerk te Bols ward. Er werden 3 nieuwe registers aan gebracht, w.o. 2 tongwerken. Het gehele orgel werd verder geheel geïntoneerd. 40-iarig bestaan Kaatsvereniging Wom mels. le week september 1937 In het kader van het vierjarenplan wordt in het brood in Duitsland 10 proc. mais verwerkt. Afval, beenderen, metaal enz. De 37-jarige loodgieter E. W. de Vries uit Bolsward, was zaterdag bezig het dak van de Tonnema-fabriek in Sneek te re pareren. Hij verloor zijn evenwicht, toen hij op een gegeven ogenblik in de dakgoot stap te en stortte 8 meter naar beneden. De zwaargewonde man is later in het zie kenhuis overleden. Zelfstandige dorpen. De zelfstandige dorpen (categorie B 1) zijn verweg in de meerderheid. Het zijn Holwerd, Marrum, Hallum, St. Jac. Par., Minnertsga, Tzummarum, Berlikum, Me- naldus, Beetgum, Marssum, Dronrijp, Witmarsum, Veenwouden, Zwaagwest- einde, Zwageveen, Buitenpost, Harkema- Opeinde, Giekerk-Oenkerk, Noordber- gum, Garijp, Tijnje, Wijnjeterp, Donker broek, Haulerwijk, Appelscha, Oldeber- koop, Jubbega-Schurega, Nieuwehorne, Rotsterhaule, St. Nicolaasga, Woudsend, Heeg, Blauwhuis, IJlst, Bakhuizen, Grouw, Warga, Oldeboorn, Oost Vlie land en Schiermonnikoog. En tenslotte is er nog de categorie van de potentieel zelfstandige dorpen (B 2). Daartoe behoren: Winsum, Tietjerk, Hardegarijp, Hindeloopen, Staveren, Sloten, Oudeschoot, Kootstertille en Dro- geham. De grote rest van de Friese dorpen mag zich dus tot de clustergemeenschap re kenen, dat wil zeggen tot de dorpen wier inwonertal beneden het absolute mini mum ligt en die dus zullen moeten gaan samenwerken. In de gedachtengang van de nota over de ruimtelijke ordening op het Friese platteland komt de positie van de clusterdorpen (categorie C 2) ongeveer overeen met het historisch be grip gehucht. oer Molkwar. Heech, de Gaestmar, Alde- gea op nei Blauhüs is nou jit in Balkan- wei, it liket nearne net op. As de Kom- missaris fan de Keninginne seit, dat mei seis sawn jier Amsterdam en it Goai yn trije kertier nei Fryslan komme kinne, dan moatte hja hjir net forüngelokje. De wegen yn dizze hoeke binne har histoa- rysk pakje meat as sèd, bring se asjo- bleaft in bytsje op e moade fan üs tiid. Mei de farwetters stiet it folie better mar ek derby mei men net mear ófskoattelje as perfoarst nedich is. Krekt it trochfar- ren, it meitsjen fan tochten troch mar, poel en feart is ien fan de seldsume din gen, dy’t Fryslan biede kin en hast near ne oars. En dan ek op djipte halde fan- sels, mei de skroef fol blaumodder of mei de swurden yn 't slyk, is net folie aerdichheit oan. De toerist moat ek ge- legenheit hawwe om oan to lizzen en hy moat fan board maklik sjen kinne, hwert dat is. Hjir is jit in hiele bulte to dwaen Op de drokste plakken moat men ek akkomodaesje bringe sa as toiletten, yn- stekhaventsjes en hwert it kin in stik lan om jin ris üt to springen. Foar de echte leafhawwers, dy’t mei de hiele hüshal- ding üt silen geane, is dat breanedich. Oanslutend derby sil ek gelegenheit kom me moatte foar tinten en sa del to setten, campings dus en dan sa, dat hjir wask- en toiletgelegenheit is, in plak, dêr’t hja rommel kwyt kinne, in lytse kantine en goed taforsjoch. De silerij freget ek fol ie mear jachthavens, al of net mei skip- huzen dêrby, yn elts gefal moat op folie plakken steigers makke wurde om oanlizze to kinnen. Gelegenheit om in boat to hieren is op folie plakken ek to min. De sylsport is binammen by de jon ge minsken tige populair en hja soene der jit folie mear oan dwaen, as se mak lik foar in wykein in knappe boat hiere koene. Dat kin lang oeral net. It silen is net al- linnich in moaije sport it is in slimme sport. Goed silen moat leart wurde, de sylskoallcn dogge hjir treflik wurk, mar zo uit te leggen, alsof deze de Pa poea’s slechts een intern zelfbeschik kingsrecht een soort autonomie bin nen en dus niet buiten het Indonesisch staatsbestel garandeert, schgnt van dit wantrouwen een bevestiging te vormen. Amerikaanse druk, waarom de overeenkomst dan ondertekend De k.v.p.-afgevaardigde, mr. Van Rijckevorsel, heeft voor de tele visie al meteen doen blijken, dat hij er de voorkeur aan zou hebben gegeven, dat Nederland niet had getekend. In hem verwante kringen had men de Papoea’s graag de kans gegeven, een zelfstandige staat uit te roepen. Beweerd wordt, dat de vrees hiervoor voor Sukarno hét argument geweest is nog vóór de ondertekening van de over eenkomst infiltranten naar Nieuw-Gui nea te sturen. Een dergelijk streven zou dus stellig op een oorlog zyn uitgelo pen. Daarom heeft de regering van dit alternatief niet willen weten; zij had de overtuiging, dat er dan nog minder van het zelfbeschikkingsrecht zou over blijven dan bij het thans afgesloten compromis. Tot dusver is ook bij verant woordelijke Papoealeiders de neiging hiertoe niet groot gebleken. De heer Jouwe zei bij zijn terugkeer uit de V. S. op Schiphol, dat hij de Nieuw-Guinea- Raad tot aanvaarding van de overeen komst wilde adviseren. Andere promi nente leiders der Papoea’s bleken ge neigd om een bespreking met Sukarno te gaan ondernemen. Vooralsnog was de meest radicale gedachte in de Nieuw- Guinea-Raad om de huidige Nederland- van Indonesië om overeenkomsten na te se voorzitter door een Papoea te ver- komen. De poging van Sukarno om de overeenkomst in zijn toespraak op de Indonesische onafhankelijkheidsdag Kriget Grou en Earnewald al eat fan drokte en geselligens, yn de Südwest- hoeke kriget de echte siler jit better syn gerak. Grif is it in diel fan de toeristen der krekt om to dwaen, mear sintrael lizzen- de sylplakken hawwe al in mondain ka rakter krige, sa as men dat by Loos- drecht, de Kaag en Gouda fan jier ta jier mear sjocht. It marregebiet fan Süd- west-Fyyslan is jit echt in silersparadys en lukt dizze sportslju tige. De silers- skoallen yn Snits, Heech, Grou, Blauhüs dogge yn dit opsicht treflik wurk. Mar it sil omtinken freegje om dit karakter to bihalden, hwant minsken is frjemd guod. Se sykje üntspanning en wolle romte en rêst, mar kriget in gebiet hwat namme, dan komme der hiele kloften nijelingen opsetten, dy’t it silen wol sljucht leit, mar wille en fortier, gesel ligens en drokte meat naget as it wide fjild of de stille mar. Wurdt Fryslan by de greate mannichte in toeristelan, dan sit der daliks it ge- faer yn, dat it syn echte attraksje kwyt rekket. Fansels fuort net en rounom net, mar op den dür grif. De eilannen binne yn 'dit opsicht in goed foarbyld. Hiel hwat enthousiaste bisikers tan dizze moaije en aparte rekreaesjeplakken wachtsje nou oant septimber of geane yn juny derhinne, omt it yn july en augus tus in drokke en rüzige boel wurden is. En dat is ek in üntwikkeling fan in jier- mannich. Wy libje rêd op it heden, de foroaringen komme earder as men tinkt. Ik sei al, dat Südwest-Fryslan pas yn it bigjin is en gasten bergje FREED 31 AUGUSTUS 1962 18.4019-20 Fryske utstjüring De hear C. Hemminga fortelt oer it wurk fan de Federaesje fan Fryske Studintef orienings. ,,De Braskoer II”, in amusemintspro- gram dêr’t Bauke van der Wal foar master yn opslacht. Gasten binne diskear: Frou van Gos- liga-Klom, Johan Bok en Ritske Nu- man. Muzikale forsieringen troch in boere- kapel üt „Ons Genoegen” to Ljou- wert en it kwartet Johan Bok, presen- taesje; Janette Stuurop. Gearstalling en regy; Peter de Jong Hwat hat Qabe Skroar Sa 1 fan it V.V.V'.'fan is en hweryn de fraechstikken, dy’t mei de rekreaesje yn üs hoeke gearhingje, bisprutsen wurde. De titel docht üs nei de T.V.-ütstjüring fan it Boalserter Dounsfestival winlik hwat ünsympathyk oan. Dêryn waerd dochs sa’n show-for- hael dien fan de stilte en de rêst yn de stêd Boalsert, dat jo der pyn-yn-’t liif fan krigen. Hawar de sensaesje moat ek syn gerak ha en as dit soarte minsken de provinsje yn giet, moat it op it lést ek mei in sterk forhael thüs komme, oars doocht it blykber net. -Op himsels is de syn foar de minsken üt drokke stêdden ?arre troch de wurden rêst en romte. Wide fjilden fan grien, dêr’t de pleatsen mei har beammantels yn driuwe as eilantsjes yn in sé, wetter- flakten, dêr’t men yn sile en farre, fisk- je en dreame kin, troch nimmen steurd. Dorpenplan. De meest sprekende conclusie van het rapport is vervat in een concreet dorpen- i plan, waarbij de bestaande dorpen in Friesland zijn ingedeeld in een hiërar- chische rangorde van zes categorieën, I te weten: T 1: Centrumdorpen. Dit zijn dorpen, welke thans reeds op velerlei gebied een centrumfunctie vervullen. A 2: Potentiële centrumdorpen. Dorpen, waarvan verwacht mag worden of waar van het wenselijk is, dat zij in de toe komst een centrumfunctie vervullen. B 1: Zelfstandige dorpen. Dorpen zon der centrumfunctie, welke op basis van ’t eigen inwonertal goed zijn geoutil leerd, dan wel kunnen worden geoutil leerd. B2: Potentiële zelfstandige dorpen. Dor- I pen welke op grond van te verwachten I bevolkingsgroei het onder B 1 bedoelde peil zullen bereiken. [Cl: Centra van clusters. Dorpen, wel ke geschikt zijn als centra van een groep van samenwerkende dorpen te Java-wafels 18 st. per ons. Hettema, Marktplein. Amerika bezit 31, Europa 19, Rusland met Siberië 14, de tropische gebieden 29 proc. van de wereldvoorraad aan grond stoffen Duitsland heeft een tekort aan brood- dooch; blykber net -Op himsels is d. graan. Goering heeft in dit verband een ^,1 dlt, raPP°rt foI'e °P SP strafpredikatie gehouden tegen de Joden Plal<- De rekreaesje yn de Sudwesthoek. Ook verwijt hij het buitenland, dat men ls d« minsken u‘ drokke ?tedd.el Duitsland niet genoeg levensruimte gunt Sr'f S°^d typearre troc.-: _e wur_en res Publieke verkoping koemelkerij met wa genhuis aan de Witherenstraat te Bols- "ard. Koper werd R. Eizema, rijwielhan delaar aldaar voor f 3076. der binne to min. Hjir moat goed om tocht wurde, dat sokke sylwiken yn goe de hannen bliuwe en dat deskundige lju de lieding halde. It hüs, hwer’t hja dan wen je sa’n wike, moat ek yn oarder wê- ze, sadat de alden har bern graech en ge lést derhinne gean litte kinne. In syl- skoalle sa as heit en mem Piersma yn Heech opset hawwe is in foarbyld en in felisitaesje wurdich. Sa is der jit folie meat, as it waer ris wer normael wurdt, mei men ek de re- kreasje oan de kant fan it wetter net forjitte. Yn Terherne kin men sjen, hoe- folle gebrük der fan makke wurdt en dan it it der jit in plak, dat net sa gaed- lik leit. Mei de nije diken komme der grif moaije geskikte hoekjes foar dit un derdid. Ik tink oan de nije rykswei troch de Tsjukemar, by de Dammen, by it Snit- ser paviljoen en mear hoekjes, hwert men mei in auto maklik komme kin. En dan de wenskippen en forpleatsbere wen- skippen mei in motor deryn, simmerwen- ten, caravans en folie net genóch. Hjir moat de tiid lieding en fatsoen oan jown wurde foar’t it to let is. As men dan ris meimekoar oerleit, hoe’t de simmertoerist yn dy wiken op ünderskate plakken fes tiviteiten meimeitsje kin, dan hjir, dan dêrre en men makket der ris in aerdige folder fan, dy't rounom to krijen is, dan kinne de wiken, dy ’t de frjemdling hjir trochbringt in echte rekreaesje wurde. Rest en romte, marren en greiden, aer dige doarpen en stêdtsjes, musea en wed- striden, optochten en dounsjen, keatsen en fierspringen, tentoanstellingen en folkskunst, ringriden en rutersport, fisk- jen en swimmen, silen en farren, mear as genóch om in moaije en soune fankans- je to hawwen. Mar net de boel forwurde litte ta in wylde tierderij. Hjir leit in taek fo&r de oerheit, mar ek foar elts, d 'I Fryslan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1