Skuzum vierden Piaam en Oranjefeest Nasser dreigt met uittreding Egypte uit Arabische Liga I I van b IN ALGIERS POGING TOT COMPROMIS Ciabe Sb roar van Egypte beticht van inmenging in de binnenlandse zaken van andere landen De veerboot E Gouden filmpjes I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Skotsers is s. Openbare scholen geopend Bloemen voor de Beiaard-bespeling - - SjO4: VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1962 101e JAARGANG No. 41 WAARNEMERS V. N. IN NIEUW-GUINEA AANGEKOMEN Spjeldesikers schok, want PIET MELK. ZONDER KOE. Poging tot compnomls. Friesland hebben de jagers goede hen, die Hwat hat Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentrcs bij contract reductie Egypte heeft gedreigd uit de Arabische Liga te treden. Dinsdag maakte de Egyp tische vertegenwoordiger op een speciale bijeenkomst van de Liga in de Libanese stad Sjtoera dit besluit bekend, dat alleen herroepen zal worden „als er een eind wordt gemaakt aan de valse beschuldiging en verdachtmakingen, die in de eerste plaats door Syrië tegen Egypte worden gericht. Syrië heeft de Liga-vergadering belegd om te klagen over Nasser’s inmenging In de Syrische binnenlandse aangelegenheden. Zeventien militaire waarnemers van de Verenigde Naties, die onder leiding van de Zweedse overste Olof Meltin toezicht gaan uitoefenen op de na leving van het bestand In Nieuw-Guinea, z(jn vorige week vrijdag met een lijnvliegtulg van de K.L.M. in Hollandia aangekomen. De waarnemers komen uit India, Brazilië, Ierland, Zweden, Nigeria en Ceylon. De foto toont enige waarnemers bij het verlaten van het vliegtuig. le tveek september 1912 Dr. Frank Wokes, directeur van het vegetarische onderzoekmgscentrum te Marston by Watford in het Engelse graafschap Hertfordshire, giet hier een monstertje door mensen gemaakte melk in een glas. Geleerden van het centrum hebben n.l. een methode ontwikkeld om uit groenten en on kruid melk te maken zonder tussenkomst van een koe. Er moeten nog een paar kleinere problemen, wat kleur en smaak betreft, worden opgt lost, maar men is zo optimistisch dat men hoopt tegen het einde van dit jaar deze kunstmelk in grote hoeveelheden op de markt te kunnen brengen. Ook in prijs zal deze melk tegen die van de koe kunnen concur reren, zeggen de geleerden. De melk zal als poeder, in gecondenseerde vorm en vloeibaar in cartonnen verpakking op de markt komen. Abunnementsprijj t 1.90 per kwarua (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Dagen lang al staat Egypte terecht voor zijn 12 Arabische buurlanden. Het bewijsmateriaal van bomaanslagen in Damascus, aanslagen op Syrische lei ders en pogingen de Syriërs aan te zet ten tot stakingen, alles georganiseerd door Cairo, stapelt, zich op. Ten slotte liep dinsdag de Egyptische vertegen woordiger, Akram Deiri, de zaal uit. Radio Cairo dat zelden zonder de goed keuring van president Nasser spreekt, heeft reeds bekend gemaakt, dat Egyp- te’s besluit uit de Liga te treden defi nitief is. Het was dinsdagavond trou wens moeilijk te zien hoe Egypte op zijn dreigement zou kunnen terugkomen, ge zien het Syrische bewijsmateriaal. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Assoeandam. Deze beschuldiging van de Liga-landen dat Nasser zich aan de V.S. zou hebben verkocht, werd dinsdag kracht bijgezet door het bericht, dat hij de V.S. heeft gevraagd het werk aan de Assoeandam te voltooien. De bouw van de Assoeandam door de Russen begonnen, is ver op de plannen achter geraakt. De Westelijke weigering de dam te financieren, leidde tot de na tionalisatie van het Suezkanaai door Nasser in 1956. Syrië weer in zijn macht te krijgen en dan een einde te maken aan de vijande lijkheid jegens Israël. bakkersnachtarbeid wil bakkers geheel af- olswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Weatergoo en De Jong s Nieuwsblad De Skotsplöech heeft gistermiddag de serie van 10 demonstraties op het po dium over de stadsgracht besloten. Praktisch iedere keer heeft men gedanst met dreigende luchten, motregen enz. Waarschijnlijk hierdoor bleef ook nu, hoewel met een stralende hemel, Omke Romke onder het zeildoek. Omke had een fleuriger aanblik verdiend. De ütsetter trof het met het weer bijzon der. Er was grote belangstelling van de zijde van het publiek, dat in de iispolka even mee mocht dansen. De heer Van der Zwaag was weer gul met zijn opmerkingen van humoristische Friese liejes t.w. De bernewrald, van T. A. Geukers met zijn waardering voor het initiatief en moedig volhouden van en Fryske Sang van T. R. Dijkstra met bloemen vergezeld ging en een warm applaus aan de kijkende menigte ont lokte. Spontaan werd hierna het Frysk Folksliet gezongen, i en mej mej. R. Israël. Op de achtergrond staat echter de be schuldiging van de andere Arabische lan den, dat Egypte zich niet houdt aan de gelofte „de Israëliërs de zee in te drij ven”. Dit is de werkelijke reden van de aanval op N-asser. De Egyptische president wordt er open lijk van beschuldigd een geheim akkoord met de Ver. Staten te hebben gesloten, om Israël met rust te laten in ruil voor een enorme lening, waarover op het ogenblik wordt onderhandeld. Nasser zou zonder deze lening te gronde gaan, aldus zijn Arabische „bipeders”. Zij ver wijten hem nu de Arabische zaqk „ver kwanseld” te hebben om zichzelf te kun nen handhaven. Syrië staat nog steeds even fel tegen over Israël als vroeger, maar Nasser zou met de V.S. overeengekomen zijn, en stjerrekikers binne beide de rjochte net voel”. Hij verklaarde dat Egypte „zijn verantwoordelijkheid in de Arabische wereld niet uit de weg zal gaan”. 66 VXv-'. Seizoenverschijnselen te Enschede. Voor een café staat te lezen: Hier brandt men de kachel. Te Workum worden door de aankomen de regens de koeien reeds gestald. De zedelykheidspolitie heeft in Den Haag gesommeerd dat een vrouw, die een pop had gekocht voor haar meisje, deze onder de mantel te dragen totdat er ook kleertjes voor waren gekocht. De pop was nl ongekleed. Premier Ben Khedda van de voorlopige Algerijnse regering heeft aan het poli tieke bureau en aan de raad van de Wilaja vier een compromisvoorstel ge daan, waarin wordt aanbevolen op 9 I september verkiezingen te houden en de kandidaten hiervoor voor een vijfde ge- I deelte uit het politieke bureau en voor vier-vijfde uit de Wilajas te betrekken. 'De verkiezingen moeten volgens dit voorstel worden voorbereid door een co mité van zeven leden van het politieke bureau en zes hoofden van de Wilaja's. Na vorming van de regering door de algemene vergadering moeten de Wi- I laja's automatisch ontbonden worden, al- I dus het voorstel. Ben Khedda gaf aan de pers een brief vrij, waarin hij het voorstel aan beide partijen had gedaan. Hij zegt hiermede een „bloedige botsing tussen Algerijnen” te willen voorkomen. Algiers. In de Kasbah van Algiers is het woens dag voor het eerst tot hevige schietpar tijen gekomen tussen aanhangers van de elkaar bestrijdende Algerijnse leiders. De strijd heeft ongeveer drie kwartier geduurd. Ze werd gevoerd door militai ren van het militaire district Wilaja vier die het garnizoen van Algiers vormen, en aanhangers van het politieke bureau van Ben Belta. Het schieten begon toen militaire pa trouilles huiszoeking verrichtten in een aantal woningen in de Kasbah. Al eer der hebben militairen verscheidene aan hangers van Ben Bella gearresteerd, om dat zjj zich gereed zouden maken voor gewapend verzet. De militairen zouden daarbij 33 geweren, 2 bazooka's en een hoeveelheid munitie in beslag hebben genomen. Het geratel van machinegeweren en sal vo's geweervuur waren woensdag in de hele stad Algiers te horen, maar over de toedracht van de gevechten is weinig bekend geworden, doordat de militairen van Wilaja vier het gevechtsgebied on- middëllijk afzetten. Het wemelde in de Kasbah van witgehelmde Algerijnse sol daten. Volgens niet officiële berichten zijn bij de vuurgevechten vijf militairen gesneuveld. Ook onder de aanhangers van Ben Bella zijn doden gevallen, maar daarover zijn geen cijfers bekend. Ongeveer honderd personen trokken woensdagavond naar het centrum van de stad, zwaaiend met vlaggen en onder de uitroep „barakiet” (nu is het genoeg) Tegen negen uur in de avond begaven zij zich naar het hotel Aletti, waar ver scheidene Algerijnse leiders verblijven, en probeerden het hotel binnen te drin gen. De politie probeerde kalmerend op te treden. Zaterdag 8 september zal des morgens de officiële opening van de openbare lagere en ulo-school plaats vinden. De scholen zijn gelegen aan het Plein 1455 en vervangen het gebouw aan de Witherenstraat, dat. echter al weer door andere in nood verkerende scholen is bevolkt. Begin van het einde. Indien Nasser zijn dreigement werkelijk uitvoert, zou dit het begin van het ein de betekenen van een organisatie, die hij eens beschouwde als de hoeksteen van zijn plannen om de Arabische we- eld onder zijn gezag te krijgen. Nasser's prestige is de laatste jaren in het Midden-Oosten echter reeds zo ach teruit gegaan, dat hij op deze laatste Liga-ontmoeting bijna ieder Arabisch land tegenover zich vond. Haast ieder land, van de olie-sjeikdommen aar de Perzische Golf tot president Kasf n’s Irak, heeft de hand van Nasser gevoeld in binnenlandse moeilijkheden. In zijn rede beschuldigde Deiri dinsdag de Liga van „ondoelmatigheid en van gebrek aan verantwoordelijkheidsge- In Friesland hebben de jagers goede vooruitzichten, er is veel wild. Naar aanleiding van het 100-jarig be staan der Ond. Ass. Mij. Achlum is in dc buitenmuur van de kerk te Achlum door de voorzitter de heer T. H. Kingma ’n gedenkplaat onthuld gewijd aan de na gedachtenis van Ulbe Piers Draisma, de oprichter der Maatschappij. Adv.: Oom zoekt voor zijn nicht, flink voorkomend meisje, 33 jaar oud en in het bezit van f 1200^en vrij uitzet, ’n nette burgerjongen, teneinde het een of ander te beginnen. Dr. A. Kuyper treedt af als lid der Twee de Kamer. Veerboot, lang formidabel Voor ’t reizende publiek Straks klinkt het als een fabel De sfeer, de romantiek Die om je was verweven Toen eens de Zuiderzee Je 't aureool zou geven Maar och wat win je er mee De veerboot van Stavoren Die met Enkhuizen paart Hij heeft de slag verloren Wordt, sterker dan tevoren Waarderend nagestaard Veerboot, het kan verkeren Heeft Bredero gezegd De hoge spoorwegheren Menen het heus niet slecht Jij valt aan hun beslissing Ten offer, maar neem aan ’t Besluit is geen vergissing Zo moeten wij ’t verstaan langstelling op ’t prachtig tegen de wind beschutte feestterrein in Piaam. De uitslag van de volksspelen luidde als volgt: Estafette speciaal; 1. K. Miedema H. Rienstra; 2. J. Nauta en 1 Boersma; 3. A. Haarsma en mej. L. Reinsma Mastklimmen (met in de 9 meter hoge mast, een rad met worsten): 1. A. Haar- 3. Tj. Rien- sma; 2. W. Steringa en stra. Steltlopen: 1. B. Quarré; 2. S. Visser; 3. L. Visser Korfballen voor dames: 1. R. Huisman- Salverda; 2. M. Miedema-Speerstra; 3. Mej. Y. Brouwer ’s Avonds werd in de loods van de heer Hiemstra te Skuzum, die speciaal voor dit feest was ingericht een toneelavond gegeven, hiervoor was uitgenodigd het selskip Aldtsjerk uit Oudkerk. Omstreeks 8 uur heette de voorzitter van de Oranjevereniging, de heer H. Hester het gezelschap en aanwezigen hartelijk welkom, de belangstelling was boven verwachting, geen enkele zitplaats bleef onbezet. Nadat men het Frysk Folksliet had gezongen, bracht het gezelschap het toneelstuk „De Twiling Susters” naar voren. De spelers vertolkten hun rol op uitstekende wijze. Jong en oud heeft ge noten en met aandacht geluisterd naar dit prachtige toneelstuk. Dat dit stuk door de aanwezigen gewaar deerd werd, bleek wel uit het daverend applaus, na afloop van de opvoering. Voorzitter H. Hester bracht de dank over namens alle aanwezigen en geloofde vast als dit gezelschap met een ander toneel stuk komt hen vast en zeker weer eens te mogen uitnodigen. Verder wil ik de ram. de Witte en Hiem stra dank zeggen voor het beschikbaar stellen van het feestterrein en de loods, aldus de voorzitter. Ik kan niet allen be danken doch één uitzondering wil ik nog maken voor het bestuurslid A. Quar ré, die heel veel voor dit feest heeft ge daan. Verder allen hartelijk dank. We hebben met elkaar een prachtig Oranje feest gevierd, organisatorisch was ook al les prima geregeld en we kunnen in Piaam en Skuzum op een zeer geslaagd Oranjefeest terug zien. Het comité tegen de nachtarbeid voor schaffen. Na vele voorbereidingen van de Oranje vereniging was het zaterdag dan zover, dat er feest zou worden gevierd. Na een flinke regenbui ging het zonne tje schijnen en stelde de kinderoptocht zich in Skuzum op om vandaar naar Piaam te gaan, een 28 tal nummers de den aan deze optocht mee. Door de jury werden de volgende prijzen toegekend: no. 16 een le prijs, dit was het Bruids paar. Een tweede prijs voor Donald Duck (no. 23)derde prijs Kaasdragers (no. 26); vierde prijs de Feeën (no. 27) en een vijfde prijs voor de Bloemenmeisjes (no. 1) Na de optocht werden de kinderspelen gehouden. Groep 1 meisjes vlaggetjes in stoof 1. J. Bijlsma en 2. G. Louwsma Groep 2, meisjes ballen op een bordje: 1. G. Koopmans en 2. J. Bijlsma .Groep 3, meisjes ,haal de trein’ 1. A. Reinsma en 2. T. Ouderkerken Groep 4, meisjes zaklopen: 1. A. Bijl sma; 2. H. Hiemstra Groep 5, meisjes aan de waslijn: 1. H. Reinsma; 2. P. Rienstra Groep 6, jongens blokjes in doos: 1. K. Koopmans; 2. Sj. Boersma Groep 7, jongens hoepelen; 1. R. Sal- verda; 2. A. Louwsma Groep 8, jongens zaklopen: 1. W. Hiem stra; 2. W. Louwsma Om 11 uur werd mét sprietlopen begon- nenn over de dijksvaart, nadat de mees ten van de paal in het water waren getui meld, bleef er nog een kleine groep over die steeds de overkant wisten te berei ken. Het bestuur besloot daarom, om tot een uitslag te komen. Dé prijzen wer den toegekend aan hen, die in de snel ste tijd de overkant wisten te bereiken, no. 1 werd J. Hiemstra in 5 sec., 2. B. Canter-Visser in 6 sec. en 3e prijs was voor B. de Witte in 7 sec. Bij de overgebleven groep behoorde ook de 13-jarige J. Couperus, deze liep steeds zonder te twijfelen naar de overkant, doch de snelste tijd haalde ze niet. Niet temin besloot het bestuur haar als de nog een Veerboot, duizenden zongen Eens je victorie, ja Nu voel je noodgedwongen Sic transit gloria Je heengaan geeft een Het is best mogelijk Sta je in ’t museum Schokland Voor een kwartje straks te kijk In Sloten en Staveren zullen dit jaar geen lotingen voor de militie plaats vinden, daar in deze gemeente ieder slechts 1 lo- teling is. Flucie v. Bergen vorzorgde gisteravond het laatste beiaardconcert te Bolsward. Het programma werd geopend met Ada gio cantabile van Jos. Haydn, gevolgd door twee werkjes van J. Krebs en be kende liedjes als: droom, kindeke droom van E. Verballen, De krekel en het meije, van B. Diamant en Langoor op reis van J. Andreae. Na een fantasia f moll van G. Teleman en Allegro van Ben. Marcello volgden 3 Friese liedes t.w. We bernewrAld fan T. E. Halbertsma, WMdsang van H. Sytstra en Fryseke Sang Van T. R. Dijkstra met eep compositie van G. Boedijn, liedjes van Jos. Reekers, R. Hol en J. Worp en enigste vrouwelijke deelneemster ook met Oud-Holla.ndse Boerendansen werd prijs toe te kennen. Voor de volksspelen dit laatste programma besloten. 's middags was ook veel deelname en bc- De veerboot van Stavoren Die met Enkhuizen paart Moest ’t spijtig nieuwtje horen Je gaat straks uit de vaart Je hebt je braaf gehouden Stoomde steeds vlot op tijd Maar er blijft niets bij ’t oude Wij willen je nu kwijt ff* 'f xJS-*.':

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1