ONTMOEDIGING OVER HET NIEUW-GUINEA VERDRAG Bolsward naar L Circus Belly I g Dr. Korthals trekt zich uit de politiek terug 3 Oude glorie herleeft in circus Al w/i ai Bi Fan de Marlinyloer Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND W»»rin opgenomeo: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Tentoonstelling gesloten „Show-Taptoe*’ komt ook te Lollum Mej. Pietje Piersma prov. kampioene Koudste zomer sinds 1907 Zilveren filmpjes Ambtsjubileum Ds. H. Kreb en huwelijksfeest Ds. en mevr. Kreb - itó DINSDAG 4 SEPTEMBER 1962 101e JAARGANG No. 42 uisb-jsoj ap jsaarj si pa[8 4 Xq der Oude Chr. :n, zijn de roof die- I Berlijn. ta Overmacht. Naar het oordeel der regering was hier door een duidelijke overmachtssituatie welke ons land moest leiden tot het niet kunnen heroveren van de verplichtingen, welke het tegenover de Papoea-bevol- king op zich had genomen. Waarom de regering de overeenkomst dan toch door de Staten-Generaal wil laten goedkeuren en deze daarna aan Koningin Juliana ter ondertekening wil voorleggen, geeft zij in niet misverstane bewoordingen aan: „De regering heeft zich gerealiseerd, dat in geval van een gewapend conflict de belangen en rech ten van de Papoea-bevolking nog gro tere schade zouden hebben geleden”. Desillusie. Heeft deze ontknoping op Nieuw-Guinea zoals de echtgenote van gouverneur Platteel bij haar terugkeer op Schiphol verklaarde een droeve stemming te weeg gebracht, ook fond het Binnenhof binnen het kabinet-De Quay is de stem ming allerminst opgewekt. Heeft dit ge voel van desillusie ook meegespeeld bij het besluit van vice-premier Korthals zoals hij bij zijn aankomst in Suriname Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie, en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenues bij contract reductie bevestigde om zich bij de verkiezin gen van volgend jaar niet meer voor een liberale Kamerzetel beschikbaar te stellen? Het is zeer moeilijk op die vraag een antwoord te geven: Het is niemand vergund in het hart van een medemens ook ai vervult deze een openbare func tie te schouwen. Maar in elk geval is het een opzienbarend besluit. Jarenlang is drs. Korthals beschouwd als de „coming man” der v.v.d. de toekomstige opvolger van prof. Oud. Nu de liberale fractieleider zich gaat terugtrekken, verdwijnt ook zijn poten tiële opvolger! Deze samenloop van om standigheden vraagt om een verklaring. Aangezien de partij-instanties zich in zwijgzaamheid hullen, doken weer aller lei geruchten op over het voortbestaan van spanningen binnen de v.v.d.leiding. Wat daarvan waar is valt moeilijk te Bolswards Nieuwsblad Op onze vroegere Koninginnedag 31 augustus werden de afdelingen der m Tweede Kamer van het zomerreces teruggeroepen om de openbare behandeling van de op 15 augustus j.l. gesloten overeenkomst inzake Nieuw-Guinea of W,-Irian, zoals president Sukarno es het noemen voor te bereiden. Aangezien liet Tweede Kamergebouw een ingrijpende vernieuwing ondergaat, zal de openbare E behandeling zelf pas deze week in de kleinere, maar ook mooiere vergaderzaal gj der senatoren aan de Hofvijver moeten plaats hebben. Het afdelingsonderzoek had echter nog plaats in het onttakelde gebouw der u Tweede Kamer; terwijl rondom timmerlieden aan het afbreken en opbouwen wa- I ren. Tegenstanders van het verdrag zullen wellicht geneigd zijn i.n deze entou- I rage iets symbolisch te zien; onderstreept het verding niet, dat het Nederlandse imperium in wat vroeger de Oost werd genoemd in brokstukken is uiteen gevallen? Van oppositionele zijde bij de anti-revolutionairen is al tot Koningin Juliana het verzoek gericht deze overeenkomst niet te ondertekenen. man fan it Roomsk Frysk Boun, Prof. Ydema destijds yn dy kringen bititele mei „Hear Michiel”. Mar it folk hat dit net oernomd de tiid lit him net tobeK- skroeve, ek net fan tael-puristen. Lit it dan latyn of forfryske latyn were, de bitsjutting fan it wurd is der gclyk am en it wol my wol oan, dat de measte minsken yn dit wurd it béste werjown fine, hwat barren geastliken binne of wêze moatte. Soe dat sa wêze, dan hawwe wy dizze wike in skoandere gelegenheit om us to iorbliidzjen mei de oanwêzigens fan in geastlike, dy’t op in bysündere wize de namme fan „Hear” fortsjinnet. De kran- te hat it oan üs allegearre buorkundich makke, dat Ds. H. Kreb dizze wtke in feestlike rite tomjitte giet of better al bigoun is. Forline Sneon wiene mefrou en dümny fiif en tweintich jier troud en nou moarn bitinke hja meiiens syn sul veren ambtsjubilé. It sprekt fanseis, dat op dit plak net skreaun wurde sil oer en fan de Pastor fan de Herfoarme Tsjerke, dat leit alhiel buten myn foech en moog- likheden. Mar graech gryp ik dizze ju bilea oan om as Roomsk-Katholyk inkele wurden to sizzen oan en oer Ds. Kreb, dy’t in sadanich plak ynnimt yn de Gys- bertstêd, dat it bigryplik wurdt, dat fan dizze kant net swijd wurde kin. Hwant it is in great foarrjucht as in stêd as Boalsert mei syn hünderten winkel- en sakelju, wurknimmers en ambtners, ün- derwizers en leararen, rinteniers en alle oare katagoriën, ek inkele bifoarrjuchte minsken bifettet, hwerfan men mei rjucht sizze kin: dat is in Hear. Sa’n man nou is Dümny Kreb op in hiel aparte wize. Mei it uterlike savoir-vivre forbynt hy de inerlike jefte fan in by sündere geastlike erudysje en in nobele fornaemheit fan optreden. Mei Ds. Kreb pratende fordwine alle remmingen en beoordelen, al was het wel opvallend, I dat het liberale dagblad „Het Algemeen Handelsblad”, een oproep tot het bewa ren van de eenheid binnen de liberale gelederen publiceerde. Het ontstaan van een scheuring tussen meer links- en rechtsgeoriënteerde liberalen schijnt dus niet geheel denkbeeldig te zijn. Uiteraard zal de liberale leiding onder het toeziend oog van prof. Oud, alles I doen om dit te voorkomen. Waarschijn lijk zal zjj proberen om haar aanhang I rond minister Toxopeus te verzamelen. I Het staat echter nog niet vast of deze bereid zal zijn die moeilijke opgave te aanvaarden. Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p to sizzen De oude onvervalste circus-traditie wordt dit jaar onderhouden door Circus Belly. Tot voor kort was de naam Belly’ in onze contreien nog onbekend en het eni ge wat. vertrouwen kon wekken, was de verbintenis met de overbekende circus familie Strassburger. Wel, wie door dat vertrouwen geleid, een gang naar de tent van Belly waagt, zal niet beschaamd worden. Het show element, dat weinig met circus te ma ken heeft, komt bij Belly niet aan bod. Ieder nummer is een echt circus-nummer dat volledig past bij de sfeer van zand en zaagsel en bij de penetrante geur die nu eenmaal in een circustent te snuiven moet zijn. De nummers, die nog altijd de harten het felst doen kloppen, zijn de roofdie- ren-nummers. Op dat gebied laat Belly geen verstek gaan. Wolfgang Trunk de jongste leeuwentemmer ter wereld, verschijnt in de arena met Belly’s prach tige berenleeuwen, bekend uit de film Ben Hur. Zijn nummer is boeiend maar rustig. Niet minder fascinerend is het, als Har ry Belly zelf binnen de hekken komt met zijn tijger ,Byla’, twee dartele honden en een prachtige schimmel in zijn grote dressuur-schepping .tijger te paard’. En dan verder nog te noemen uit het volle, goed geleide programma; Elly Belly Strassburger met haar prachtige friezen; .Pepsi’ de boksende kangoeroe en Hans Kohier met zijn in vrijheid gedres seerde varkens (voor het eerst in Neder land); Sorelle Lorentie, de charmante Italiaanse antipodiste; Fratelli Vassalos, met hun waaghalzige kop-balancen aan de trapeze; Nemec and Violet in het sprookje ,de Kikker en de Prinses’ Les Charles de wervelwind-jockey's en vele anderen. Het. zou overigens een tekort zijn, als we geen melding maakten van de lachnum- mers, niet alleen gebracht door de Wal- lenda’s-Comp., maar evenzeer door Pe trus, de onberijdbare ezel. Wij hopen op het een en ander nog na der terug te komen, maar delen nu reeds mee, dat het circus Belly op 10, 11 en 12 september te Bolsward komt, dat hiermee de Friese primeur heeft. Op de foto zien wij Harry Belly’s dres- suurproef met zijn tijger te paard. Bezwaard hart. s' In de toelichting tot de overeenkomst I heeft het kabinet-De Quay zelf trouwens niet onder stoelen of banken gestoken, I dat het „met bezwaard hart” goedkeu- i i ring aan onze onderhandelaars heeft verleend tot het ondertekenen van de M i overeenkomst. „Deze overeenkomst im mers betekent,” zo erkent de regering, „dat Nederland niet langer zijn invloed kan doen gelden op de ontwikkeling van de bevolking van Nederlands Nieuw- Guinea en deze niet kan leiden tot de zelfbeschikking, waarop het Nederlands beleid volledig was gericht. „De regering vindt het een droeve zaak te moeten con stateren, dat tegenover daden van agres sie, welke in strijd zijn met de verplich tingen, welke de leden van V. N. bij hun toetreding aanvaardden, in de huidige wereldsituatie geen doeltreffend tegen wicht kan worden gevonden. In dit op zicht uit zij zware klachten over de „be rustende houding” van de Amerikaanse regering ten aanzien van de Indonesische daden van agressie en openlijke oorlog zich onder meer uitend in het blijven leveren door Amerika van wapenen aan de Indonesische strijdkrachten en het toelaten van het gebruik daarvan tegen Nederlands Nieuw-Guinea. Nadat vrijdagavond de raad nog een rondgang had gemaakt langs de schilde- rijen-tentoonstelling „Muziek en dans in vroeger eeuwen” werd deze door burg. Mr. J. A. Geukers officieel gesloten. Hij stelde daarbij vast, dat de tentoonstelling dit jaar door velen is bezocht. Niet min der dan 7206 personen passeerden de controle. Bovendien waren er ongeveer een 1000 personen die de tentoonstelling op andere wijze bezochten, b.v. tijdens de openingsplechtigheid, bij het interna tionaal festival enz. Lot het bevorderen van het bezoek heb ben ook niet weinig de rondleidingen bij gedragen. In verband hiermede sprak burgemeester Geukers een woord van dank aan de heer E. S. de Jong, die in totaal een kleine 30 rondleidingen verzorgde, waarvan 13 in het kader van de gemeente. Hem werd een boekenbon aangeboden. Burgemeester Geukers werd op zijn beurt hulde gebracht voor alles wat hij deed met het oog op het organiseren van de tentoonstelling bij monde van wethouder Visser. FRAAI INITIATIEF VAN EEN VIERTAL MUZIEKKORPSEN Vooral mede op initiatief van de heer S. Tiemersma te Leeuwarden, dirigent van de chr. muziekverenigingen ,Asat’ te Lol lum, .Concordia’ te Sexbierum, .Looft den Heer’ te Tzum en ,De Bazuin’ te Tzummarum, werd op 30 augustus en 1 september j.l. resp. te Tzum en Sexbie rum, door deze verenigingen een ,Sb.ow- Taptoe’ gegeven. Tevens werkten hieraan mee de drum bands van Sexbierum en een combinatie uit Tzum en Franeker o.I.v. de heer Hepkema te Franeker. Deze mogelijkheid ontstond mede door dat het bondsconcours der Oude Chr. Bond van Harmonie- en Fanfarekorpsen in Friesland, waarbij deze verenigingen zijn aangesloten, reeds mits juli werd gehouden, dit in tegenstelling van an dere jaren in het laatst van augustus. Na een gezamenlijke mars door de dor pen werd onder grote publieke belang stelling een muzikale show en taptoe ge geven op de diverse sportterreinen, waar bij met schijnwerpers extra effect w'erd gegeven aan dit optreden. Het optreden te Tzum kon worden be schouwd als eed generale repetitie. In Sexbierum bleek men al aardig zijn in gespeeld en had alles een zeer vlot ver loop. De show-taptoe bestaat uit twee delen. In het eerste gedeelte treedt ieder korps of drumband afzonderlijk op en in het tweede gedeelte wordt gezamenlijk een taptoe gegeven. Vooral de show van de gecombineerde drumband uit Tzum en Franeker viel op en de massale uitvoering van een twee tal marsen in de taptoe door Lollum, Sexbierum en Tzummarum was 'n mach tig klankspel. Het publiek heeft dan ook volop kunnen genieten. Met het weer trof het beide keren uit zonderlijk goed en het is te hopen dat dit eveneens het geval zal zijn bij het op treden te Lollum op donderdag 6 sept. en te Tzummarum op^ zaterdag 8 sept. a.s. DÜMNY (DOMINEE) BITSJUT HEAR It soe net maklik to sizzen wêze, hwert de namme: Dümny, Dominé winlik wei- komt, al is de bitsjutting düdlik genóch. Yn eardere tiden spriek men hjir yn Frys- lan fan „Hear Jan, Hear Sybrandus” en sa mear. Mar al in pear hündert jier is it W'urd: Dominé of Dümny algemien. De wurden predikant, foargenger, pastor en faeks mear oaren libje wol, mar wur de folie minder brükt. It folk neamt rounom yn Fryslan har predikanten düm ny en alhoewol it hjir in w’urd is fan Latynske ófkomst is it alhiel Frysk-eigen wurden. Dümny bitsjut Hear en de nij-Friezen haww’e yndertiid bisocht dit aide Fryske w’urd foar har geastliken w'er ta libben to bringen. Sa waerd de Geastlike Rieds- Bij de wedstrijden om diverse kampioen schappen der Lr. in de prov. Utrecht, W'elke te Driebergen gehouden werden, wist mej. Pietje Piersma thans te Huister - heid (U.) het kampioenschap Springen KL op haar naam te brengen. Zij had een behoorlijk punten verschil met de andere mededingers. Bij de L.R. in Friesland had deze toen te Hemelum wonende Friese amazone een uitstekende naam, meermalen behaal de zij het kampioenschap Springen van de Friese ruiters. Zij was een waardig lid van de I.r. „Gaasterland”. Friesland heeft zijn koudste zomer sedert 1907 achter de rug. Met een gemiddelde maximum-temperatuur van 18.1 graden Celsius (2.8 gr. onder normaal) werden de toch zeer kille zomers van 1956, 1954 en 1916 qua kouproduktie overtroffen, niet alleen overdag, maar ook ’s nachts. De zomer van 1907 is echter met een ge middelde maximum- en minimumtempe ratuur van resp. 17.6 en 10.3 gr. Celsius onaantastbaar gebleken. Het aantal zomerse dagen bedroeg in Friesland 3 tegen 14 normaal. In de zo mer van 1954 w’as het in dit opzicht nog triester: toen boekten wij maar twee zo merse dagen. De zomer-neerslag in Gorredijk bleef met bijna 200 mm 15 mm onder normaal Gasthuissingel 24, alhier. foaroardielen. Dizze man stiet iepen foar de oare en oaren. Dizze man stiet frij en hat allinnich syn eigen konvensy. Hy is net bang, net hoeden, net efter- dochtich, hy stiet rjucht op eigen fuotten en sjocht tris en helder om him-hinne en elk rjucht yn de eagen. Hy mijt gjin oar selskip, mar siketït ear- der, omt hy himsels goed fortroud en rounom gelegenheit is om in wurd topas to sizzen. Syn biiangstelling leit wol al- derearst en meast by fragen fan religy en stjerke, mar ek dêrre siket hy frijmoe- dich nel goudkerrels, hwert hja dan ek mar to finen binne. Sterk op syn stik steande, is hy irenysk yn tinken en dwaen en alle sektarisme is him frjemd en ün- sympathyk. Fan hieler herte stipet hy de oecumene, it forstean en it neijer kom men fan de tsjreklike groepen en hy docht dat net allinnich yn tal fan taspra- ken, mar alderearst trocli syn persoanlik foarbyld. Hy is in man fan en foar alle gearre dy’t him brüke kinnen en hy komt rounom as Hear mei eigen bagaezje en biwuste geastesaristokracy. It plak, hwert hy nou al jierren wennet en arbeidet, leit yn in wide romte mei fiere gesichten. Sa is ek syn aerd, breed en rom, wol geastlik mar net to’n koste fan oaren, leafhawwer fan in puntich en spits petear, boartlich en humoristysk graech, mar fij fan eltse minderweardige ynslach. Ds. Kreb is yn de goede tiid berne, hy soe tige wurk ha fan de hege hoed en dito board. De klean meitsje de man komt by him net üt, wol it omgekearde: De man makket syn klean. Ek dêryn toant er syn eigen visy, al sil der efter de gerdyntsjes woiris oer praten wêze as de maitiid oan him earder to sjen wie as hüshimmelderstiid. Dat de feestling yn de stêd Boalsert in hiel apart plak ynnimt, sil dizze wike wol bliken dwaen, sa faek al stie hy oan de spits fan in bilangryk initiatyf, joech hy lieding oan mienskipswurk op brede ba sis, brocht hy groepen en minsken byme- koar, dat nimmen, dy ’t yn de stêd thüs is, dit net witte soe. Dêrom hawwe wy bihoefte om ris ie- pentlik to sizzen, hoe bliid wy binne, dat in man fan jou postuer, geastlik en licha- melik, troch üs strjitten stapt, mei greate stappen fansels, wiidmjittend en rjudit foarüt, mei bleate holle, is de sinne net Gods byld, mar ek op it fytske of mei de sylpet op en gyrnpys oan to farren of to silen, de wide Hakten oer. Hwant wy breafjochters kinne yn üs mid den in Hear net misse. Jo halde üs yn harmonije, jo binne in konsintraesjepunt jo steane frij en iepen foar üs allegearre. Jo keare, sünder it faeks to witten, safol- le lytse kribbekeurichheden üt üs stêds- libben omt men by Jo gjin kans hat mei efterdocht en hatelikheden. Jo binne in libben tsjügenis fan de troch Prof. Fr. van der Meer nei foaren brochte stelling dat it kulturele en mienskipslibben yn in lytse stêd de béste kansen makket, as de minsken meimekoar sykje en stribje wol- le. Dêrfoar jowe Jo tiid en leafde oan alle goede dingen yn de stêd en fynt men Jou fuotstappen rounom. Yn it skaed fan de Martiny-Toer en yn tsjinst fan de Martiny stiet jou libbens- wei. Sterk en geef stiet it prachtige ge- bou en bihearsket Boalserts silhouet. Sa mei ek jins fierder libben stean, Hear Kreb, mei mefrou en de bern, as in kost lik bisit foar de tsjerke, dy’t jo tsjinje, mar ek as in woldied foar de hiele Boal- serter mienskip. Ad Multos, multos, annos, Dümny yn sounens en wolwêzen! 2e week september 1937 Steeds nieuwe wagens. Passagiers verze kerd. Onze prijs is thans 6 ct per km. F. Ozinga, Sneek. In januari a.s. is er in het prinselijk ge zin een blijde gebeurtenis te verwachten. Een nieuw Europa is in wording, aldus Goebbels in een redevoering. Het zal een Europa zijn van zelfrespect, groot moedigheid, fatsoen, eer, vrijheid en eens. gezindheid, van erkenning der bestaans rechten van ieder volk, van sociale op bouw en economische vooruitgang en n nieuwe bloei van kunsten en wetenschap pen. Daarvoor willen wij strijden tot o laatste ademtocht. Benoemd tot minister van buitenlandse zaken (thans ad interim beheerd do Dr. H. Colijn) Mr. Patijn, thans H.M. gezant te Brussel. Te koop: 9 stijlen en hoofden van een gebintwerk te Wommels. G. van der Zee arch. B.N.A. te Bolsward. Geheel Tsjecho-Slowakije treurt om de dood van oud-president Masarijk, die in de leeftijd van 87 jaar is overleden. Nederland heeft thans Sj/j miljoen in woners. Hiervan zijn 28.668 meer vrou wen dan mannen. In China staan 450.000 aan Japanse troe pen tegenover 750.000 Chinezen. De vraag is wat zal Rusland doen? Mussolini bracht een bezoek aan Ter gelegenheid van het 25-jarig ambts jubileum als predikant van Ds. Kreb zal op zaterdag 8 september a.s. om 15.30 uur in de Martinikerk een danksamen- komst worden gehouden, welke voor ie der toegankelijk zal zijn. Op deze sa menkomst, die een kerkelijk karakter draagt zal enkel door kerkelijke ambts dragers het woord worden gevoerd. Na deze samenkomst bestaat er voor de genen die zulks wensen gelegenheid in de Martinikerk de jubilaris en zijn echt genote met een handdruk geluk te w en sen. Vanaf 17.00 uur tot ongeveer 18.30 uur zal in het Convent een receptie worden gehouden, waar ieder de gelegenheid zal hebben Ds. Kreb en zijn echtgenote te feliciteren met hun 25-jarig huwelijks feest op 1 september j.l. en het 25-jarig ambtsjubileum als predikant dat Ds. Kreb op 5 september a.s. zal herdenken. Tijdens deze bijeenkomst in het Convent zullen ook de geschenken worden aan geboden van de Herv. gemeente en van het huldigingscomité, dat zich in ons blad van vrijdag j.l. reeds tot allen richt te om te komen tot de mogelijkheid van het aanbieden van een geschenk vanuit de Bolswarder gemeenschap. Ook kan namens diverse organisaties het woord worden gevoerd. Wij vermelden nog even de gelegenheid om zijn of haar bijdrage over te maken: op rekening „Huldigingscomité Kreb’’ bij de Amsterdamsche Bank te Bolsward (girorekening 880436) of in gesloten enveloppe ten huize van de burgemeester OM 28» Br

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1