Perzië De ontknoping Algerije nadert in Nederland door V.N. en V.S. de steek gelaten Weer ruzie in de Arabische Liga Grote aarbeving in i 1 in Kaarten op tafel over Nieuw-Guinea De 8.000.000 gepasseerd Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Natuurramp STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND s Nb®! h» 101e JAARGANG No. 43 VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1962 AANGRIJPEND BEELD Hwat hat PIET te hopen, dat het Tsjombe legt bet hoofd in de schoot. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) i het olo- Abonnementspnjs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiet bij contract reductie In kat komt altiten op fuotten del Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad Een gezin uit Joure dat naar Amsterdam verhuisde, verkocht de inboedel. Het zaakje bracht rond f 7,op Door bemiddeling van de Commissaris der koningin heeft koningin Wilhelmina de traditie getrouw aan elk der 10 Leeu warder visvrouwen elk twee rijksdaalders doen toekomen. Langzaam maar zeker gaat in Algerije de ontknoping naderen van het drama, dat zich daar sedert twee maanden ontrolt. De militaire leiders van twee van de zes Wilaja’s, ofwel districten, erkennen het gezag van het politieke bureau van Ben Bella niet en deze beide districten, 3 en 4, vormen juist het centrale gedeelte van het land met Algiers. Het politieke bureau heeft daarop opdracht gegeven aan ge trouwe legereenheden de tegenstand te breken. Lang bleef het bloedvergieten uit, terwijl politici zo als Ben Khedda, Belkacem Krim en Boudiaf, die bepaald geen medestanders zijn van Ben Bella, herhaaldelijk oproepen tot de partijen richtten om toch tot een compromis te komen. Vooral Ben Khedda en Boudiaf schijnen bevreesd te zijn voor een te grote macht van de Wilaja’s ten koste van het zo noodzakelijke centrale gezag en laten zich daardoor tot verzoenende woorden inspireren. Dezer dagen heeft het inleggerstegoed van de Spaarbank Bolsward t.o. het stad huis de f 8 miljoen overschreden. In Bolsward met zijn ruim 8000 inwo ners heeft aldus verondersteld dat het alleen Bolswardse inleggers zouden zijn iedere inwoner gemiddeld f 1000, op de Spaarbank ingelegd. De raad van Bolsward besluit tot het dempen van het haventje langs de diaco- niewoningen, de z.g. Looiersgracht. De kosten waren begroot op f 390, Predikbeurten Bolsward: Herv. kerk 9% uur: Ds. D. N. Zuithoff, ’s avonds 5% uur:Dr. C. J. Niemeijer. Doopsgezinde kerk 9% uur: Ds. J. Pottinga. Geref. kerk (Nieuwe Hofstr.) 9j^ uur: Ds. J. op ’t Holt, ’s avonds 5^/4 uur: dezelfde. Broerekerk 9/2 uur; De heer Van der Ploeg, ’s avonds 5T/2 uur: Ds. Leenmans van Harlingen. Het Cubaanse probleem Een onbehaaglijk puntje op het Weste lijk halfrond is voor de Ver. Staten nog altijd Cuba, waar Fidel Castro een sterk op de Sovjet Unie georiënteerd regime heeft gevestigd, dat bovendien bij grote lagen van de bevolking in de Latijns- amerikaanse landen populair is, omdat het de uitdrukking van een sociale voor uitgang zou zijn, die in de meeste van die landen nog ontbreekt. Maar economisch is het Cuba niet ge heel voor de wind gegaan. Het kan ech ter rekenen op belangrijke Russische eco nomische hulp in de vorm van fabrieken en voedingsmiddelen, maar Rusland staat er op, dat Russische deskundigen zich intensief met het beheer en de uit werking van de ontwikkelingsprogram ma’s bemoeien. Vandaar dat er op Cuba een groot aan- kent toch wel Deze ramp is ons een teken Mensen zijn tot veel in staat Techniek die steeds stijgen gaat Bijna elk record kan breken Roem moet echter ras verbleken Zelfverheffing geeft geen baat Ieder die het, klein, verstaat De natuurramp is een teken Zwaar gerommel, bange kreten Weggevaagd in wolken stof Welke duistre macht hen trof Hebben ze niet eens geweten Uit de aarde diep gespleten Steeg een grommen, zinloos dof Dichter, hoger wolkte 't stof Hutten, dorpen, bange kreten Redders, die zich eilings haastten Naar ’t bergachtige gebied. Hulp aan onbekende naasten In verderf, dood en verdriet Hulp, die elk plichtmatig ziet Als morele wet ten laatste Vergeet de onbekende naaste In zijn zwarte ellende niet. Aardbevingen in Perzië Van alle natuurrampen eisen vaak aard bevingen het grootste aantal doden. Dat is nu weer in Perzië gebleken, waar en kele hevige schokken 20.000 slachtoffers hebben gemaakt. De nood en ellende in deze moeilijk toe gankelijke streken is groot, maar toch zijn er rampen in deze eeuw geweest, waarbij het aantal doden aanzienlijk gro ter was. In 1920 eiste een aardbeving in China 180.000 levens. Drie jaren later vielen in Tokio en Jokohama 143.000 slacht offers. Maar 20.000 slachtoffers bete- een nationale ramp. goedgekeurd, was dit eigenlijk hét punt, waarom het bij de schriftelijke voorbe reiding draaide. x In haar Memorie van Antwoord ontken de de regering ooit van Amerikaanse ver dragsverplichtingen tot militaire bijstand te hebben gerept. Maar, zo beklemtoon de zij, de V.S. hebben er nooit twijfel aan laten bestaan, dat ingeval van In donesische agressie op grote schaal op Amerikaanse diplomatieke steun ook in de V.N. kon worden gerekend. Nog in 1961 was de Amerikaanse rege ring van mening, dat het gebied onder internationaal bestuur zou moeten blijven totdat de bevolking haar eigen keuze zou bepalen. Dat Nederland een Indonesisch bestuur afwees voorafgaande aan de zelf beschikking, had tot voor kort de vol ledige instemming der V.S. Eerst ’t plan Bunker tekende een koerswijziging. De regering zei tenslotte over aanwijzin gen te beschikken, waaruit kon worden afgeleid, dat nog in het begin van dit jaar de Sovjet Unie niet gaarne een ge wapende actie van Indonesië ter verove ring van Nieuw-Guinea zag. Zij acht het niet uitgesloten, dat Rusland toen ver wachtte, dat.de V.S. zich dan gewapen derhand zouden verzetten. Terzake van de wijziging van de Ameri kaanse houding, zegt de regering diplo matiek, zich liever niet inspeculaties te geven 1 I uitvoering gegeven aan de opdracht j de troepen van 1 van Algiers meester te maken. In het zuiden zijn de troepen van Wila- ja-4 al van de voornaamste verdedigings- positie, 100 km ten Zuiden van Algiers, verdreven. In het Westen rukken troepen van Boumedienne op en het bataljon van i Yacef Saadi, een trouwe aanhanger van Ben Bella, die zich in de kasbah van Al- l giers had weten te handhaven is daar nu geheel meester, nu de troepen van Wi- laja-4 zich uit de kasbah hebben terug getrokken. De vraag is nu voornamelijk of Wilaja- 3 en -4 de strijd tot het uiterste, dat wil i zeggen tot een eindeloze querrilla zul- len voortzetten, of dat zij toch nog eer- i der het hoofd in de schoot zullen leggen dan men op het ogenblik mag aannemen. Ruzie in de Arabische Liga. j In de Arabische Liga, waarvan Algerije ook lid is, zijn de spanningen zo hoog i opgedreven, dat Egypte uit de vergade- ring van de raad is gelopen en zelfs heeft i gedreigd de Liga de rug te zullen toe keren. Aanleiding hiertoe waren de be- schuldigingen, welke Syrië naar het Egyptische hoofd had geslingerd. Syrië I beschuldigt Egypte er namelijk: van, dat het voortdurend aan het complotteren is I tegen Syrië, met het doel, de vorig jaar herwonnen Syrische onafhankelijkheid weer ongedaan te maken. Jordanië kan I daar dan een en ander aan toe voegen op het punt van complotten tegen koning 2e week september 1912 Staande onder leiding van het hoofd der o.l. school, de heer K. van Rosendal te Tjerkwerd een zangvereniging opgericht met aanvankelijk 23 leden. Wanneer alles goed gaat is de kwestie y_an Katanga nu van de baan. President Verenigde Naties, dat een ultimatief ka rakter had, aangenomen en Katanga zal nu de helft van zijn rijke inkomsten uit de mijnen af staan aan de centrale rege ring. De Kongo wordt overigens niet een ceh- trale staat, maar een federatie, waarin'’ dus de samenstellende delen grote inter ne bevoegdheden behouden. Maar de centrale regering in Leopold- stad zal buitenlandse zaken, defensie, financiën en handel beheren. Men was het al eerder eens geworden over het be ginsel van een federatie, maar de uit werking stuitte steeds af op moeilijkhe den. Het is te hopen, dat het nu beter zal gaan. De Gaulle’s bezoek aan Duitsland Deze week brengt president De Gaulle een bezoek aan Duitsland. Hierover valt nog niets te meiden. Volgende week we ten wij misschien iets meer over de plan nen van een politieke unie, waar Aden auer zich met veel aandrang achter heeft gesteld. Enkele andere kamerleden, die deze nota niet mede hadden ondertekend, verklaar de weliswaar met de inhoud daarvan in grote lijnen te kunnen instemmen, doch de regering antwoordde, dat zij de voor keur bleef geven aan een bindende over eenkomst met Indonesië, boven een abandon een prijsgeven van Nw.-Guinea Zij meenden, dat de belangen van de Papoeabevolking daarmee beter zullen zijn gediend, dan met een on voorwaarde lijke overgave van de bevolking, waarop het „abandon" zou zijn neergekomen. „In dat geval immers zou aan de Ver. Naties generlei taak zijn toebedeeld en zou geen lid dier organisatie meer het recht hebben gehad in de komende jaren zich voor de ontwikkeling van het gebied te interesseren." Een sterk punt voor de regering was, dat de Nieuw-Guinea-Raad zelf accoord was gegaan! AI enings verse hill en Bestond er dus een parlementaire meer derheid voor de overeenkomst, op tal van andere punten bestonden er tussen de po litieke partijen nog meningsverschillen. Zeer verschillend werd bijvoorbeeld ge dacht over de rol der Ver. Staten bij de afwikkeling van de Nieuw-Guineakwes- tie. De k.v.p. bijvoorbeeld vond het juist, dat de regering de overeenkomst niet Een beeld uit Hong Kong, dat getroffen is door de wervelstorm Wanda”. Vijftig mensen kwamen om het leven, meer dan vijftienduizend zijn dakloos. Een wanhopige vader ontdekt bet lichaampje van zijn zoontje (rechts onder) tussen de puinhopen tal instructeurs zijn. Men schat het in Washington op ongeveer 3.000 a 5.000 Aangezien Rusland ook militaire hulp levert en instructeurs voor het leger, worden de Amerikaanse zorgen nog gro-1 ter. Enkele senatoren, de zaak vermoe- delijk zwaar overdrijvend, betogen, dat er Russische troepen op Cuba zijn en dat het nu zaak wordt door een invasie een einde te maken aan het bestaan van Cas tro. Hun felheid zal zeker mede moeten wor den verklaard door de naderende verkie zingen, waarbij zij Kennedy als een slap peling willen afschilderen, die niet op de Amerikaanse zaak let. Olie op de sena- toriale vuurtjes is ongetwijfeld de over-1 eenkomst, die Guevara, minister van ar beid, in Rusland heeft gesloten voor o.a. I de levering van wapens en instructeurs. Maar men vraagt zich af of dit niet het publiceren is van wat al werd gedaan. Bovendien kan men heel goed betogen, dat deze wapens defensief zijn en dat Castro inderdaad no, Amerikanen, als zij DE AARDBEVINGSRAMP IN PERZIE Volgens de laatste officiële berichten uit Perzië bedraagt bet aantal slacht offers van de aardbevingsramp in Per zië rond twintigduizend. Foto: Over levenden graven in het rampgebied tussen de puinhopen van wat eens hun woningen waren naar slachtoffers. Vaak komt de hulp te laat i Het is ook duidelijk aan het worden, dat de bevolking niets meer begrijpt van de tegenstellingen van de militairen en de politici, die voor een groot gedeelte zijn terug te voeren op 't verlangen naar 1 een zo belangrijk mogelijke rol in de i nieuwe staat. De Algerijnse vakbeweging heeft al duidelijk uitdrukking gegeven aan haar wens naar een compromis. Niettemin gevoelt Ben Bella daar op ogenblik weinig voor, evenmin als k< nel Boumedienne van het Bevrijdingsle- I ger, die concurrerende militairen onge twijfeld zo snel mogelijk van het toneel wil laten verdwijnen. I Sinds het begin van deze week wordt er ipdracht aan het politieke bureau, zich De kaarten over de ontknoping van het Nieuw-Guineadrama waren eigenlijk al ge schud voor de Tweede Kamer donderdagmiddag in het gebouw der Eerste Kamer aan de openbare behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de overeen komst te New York begon. In het voorlopige verslag had de grote meerderheid der kamerleden al doen blijken bereid te zijn om, zij het op uiteenlopende gronden, aan de met Indonesië gesloten overeenkomst haar medewerking te verlenen, althans niet te onthouden. De minderheid van tegenstanders was niet groot. In een afzonderlijke nota had een drietal k.v.p.-afgevaardigden, de jurist Van Rijckevorsel onder steund door oud-minister Welter en oud-staatssecretaris Moorman bezwaar ge maakt tegen het voorstel, waarbij Nederland „door een uiterlijk en formeel legale overeenkomst, die in werkelijkheid door militair geweld is afgeperst, 700.000 on derdanen onder vreemde heerschappij brengt, met verplichting tot gehoorzaamheid aan het nieuwe, door die onderdanen niet gewilde en niet gevraagde gezag.’’ Hoessein. Maar dat was niet het enige. Om zijn positie te versterken viel Syrië Nasser ook aan op zijn Palestijnse poli tiek. Het stelde het voor, als zou Nas ser, die nu weer Amerikaanse hulp krijgt voor deze hulp betalen met een aanvaar ding van de huidige toestand in het Mid- den-Oosten, dus met de aanwezigheid van Israël en met de onmogelijkheid voor de Palestijnse vluchtelingen naar hun land terug te keren. Het is best mogelijk, dat Nasser geen mogelijkheden ziet om de door de Ara bische landen nagestreefde liquidatie van Israël te bewerkstelligen en dat hij dat wel heeft laten doorschemeren, maar ook de Syriërs komen op dat punt geen stap verder. De opzet van Syrië was alleen Nasser bij de Arabische bevolkingen in discrediet te brengen. Dat zou de beste verdediging zijn tegen de overheersing Tsjombé heeft het jongste plan van de die de Arabische landen toch nog steeds van Nasser vrezen. Een aanvullende re den voor deze vrees is, dat Nasser zich niet meer beperkt tot de Arabische een heid, maar dat hij die bovendien wil la den met een Arabisch socialisme dat voor vele leidende figuren in de andere lan den een aanslag op hun positie zou zijn. Eenheid buiten Nasser om wordt daar om wel beproefd en het jongste staaltje ervan is de unie tussen Jordanië en Sa- oedi-Arabië. Saoedi-Arabië, welks koning al te kam pen heeft met een tegenregering onder een van zijn broers in Kafro, subsidieert al geruime tijd Jordanië, dat anders wel ten prooi zou zijn gevallen aan een van de andere buurlanden. De unie tussen beide landen lijkt overigens weinig aan de huidige toestand te veranderen. Als demonstratie heeft zij natuurlijk even haar waarde. >g bezorgd is, dat de de kans schoon zien, de invasie zullen plegen, waarvan Ken nedy nu met wil weten. Weer deed ons een ramp ontstellen In een ver verwijderd land Beving, barsten, bloed en brand Slachtoffers, wie kan ze tellen? Eén slag zou duizenden vellen Door verbijstering overmand Grijpend naar elkanders hand Weer deed ons een ramp ontstellen Sluimerend in stille dromen Welfde om hen heen de nacht Zo, volkomen onverwacht Zou het onheil overkomen Natuurkracht niet te betomen 't Duurde een minuut of acht Schichten schoten door de nacht. Door het waas van stille dromen had afgewezen omdat dan een directe grootseneepse aanval te verwachten zou zijn geweest en de toch reeds verzwakte steun van Amerika geheel verloren zou zijn gegaan. Krachtiger steun van Ame rika zou volgens deze kvp-meerderheid dus wel tot beter resultaten hebben ge leid, maar zij voegde hieraan toe niet te kunnen beoordelen of Amerika deze steun had nagelaten omdat het zelf meen de in een overmachtspositie te verkeren ten opzichte van Rusland. De socialisten daarentegen meenden, dat het juist aan de steun van de Ver. Staten en van de Ver. Naties te danken was ge weest, dat er nog een overeenkomst uit de bus was gekomen. Anders zou het op een oorlog zijn uitgelopen, die voor de Papoeabevolking geen aantrekkelijk pers pectief zou hebben geopend. De antire volutionairen daarentegen verklaarden, door de veranderde houding van de Ver. Staten wel te zijn bevreemd en teleurge steld en ook de vvd gaf te kennen met de regering te betreuren, dat door het sluiten van de onderhavige overeenkomst Nederland niet meer in staat zal zijn het bewind over Nieuw-Guinea te beëindi gen op de wijze, zoals het die aan de be volking had beloofd. Bij dit front van regeringspartijen sloot de chu zich wel aan met de opmerking, dat „Nederland door de Ver. Naties en door Amerika in de steek was gelaten”, maar zij vroeg zich toch af of de mede delingen van de regering omtrent de steun, die Amerika aanvankelijk zou heb ben toegezegd en waarvan dit land la ter zou zijn teruggekomen niet in sterke mate berustten op „wishfull thin king” van Mr. Luns! Diplomatieke steun Naast de vraag of de overeenkomst een afwijking van de grondwet inhield en dus met 2/3 meerderheid moes*- worden T -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1