Gedeputeerde J. Brouwer opende de openbare scholen te Bolsward '8 Qabe Skroar Kinderen waren er beduusd van üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer ffl Zilveren filmpjes Zuivelarbeider J. Hiemstra onderscheiden Agrarische dagen Franeker PRINS EN PRINSES IRENE IN ENGELAND I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Tj. JeJ- 101e JAARGANG DINSDAG 11 SEPTEMBER 1962 No. 44 Hwat fiat de arbeid der ge- - 'xZ yn Den Haech soks dich birie 3e week sept. 1937 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) minimum fan doar, de iene Oudercommissie. Namens de oudercommissies sprak de heer Wildschut. Hij wilde hiermee de spreekbuis zijn van de ouders, leerlingen en allen die het openbaar onderwijs een warm hart toedragen. Als blijk van stof felijke waardering bood hij een stoffelijk blijk van waardering aan, n.l. ’n bedrag Lang gewacht. De heer J. de Beer sprak namens volks onderwijs te Bolsward. Lang gewacht en niet gezwegen, Veel gekankerd, toch gekregen. Vele autoriteiten moesten worden over tuigd van de urgentie van deze nieuw bouw. Thans is de school gereed. Het is een gebouw om trots op te zijn. Het moet hier prettig werken zijn. Dat deze vertrouwelijke sfeer nodig. Met de ge wijzigde doelstelling moet rekening ge houden worden. Collega’s. Namens de collega's schoolhoofden en plaatselijke onderwijsinrichtingen sprak tenslotte de heer J. J. A. Roelants. Na afloop van deze druk bezochte re ceptie maakten velen van de gelegen heid gebruik de nieuwe school te bezich tigen. school een openbare mag zijn, schenkt dubbele vreugde. Vogels van diverse pluimage kunnen hier worden onderwe zen. Eindelijk en ten lange leste ver lieten wij de oude veste. Abonnementsprijs f 1.90 per kwarua! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Leavje de kat, dan hast de sturt ta Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Zaterdagmorgen heeft Gedeputeerde J. Brouwer de Bolswardse vlag gehesen. Met deze symbolische daad opende hij de beide openbare scholen (l.o. en u.l.o.) aan het Plein 1455, met welke daad definitief een punt werd gezet achter een lange lijdensweg. Onder architectuur van architectenbureau J. Grunstra te Bols ward is een fraai gebouwencomplex tot stand gekomen, waarin veel is gewerkt met grote vlakken en vernassende kleureffecten. Toen de kinderen voor het eerst de nieuwe scholen binnenkwamen, had men een uitgelaten enthousiasme verwacht. Maar. ze waren zo beduusd van dit mooie gebouw, dat ze slechts fluisterend de klasselokalen binnen gingen. alle reden voor feestvieren. „Hoe zalig als de jongenskiel nog om de schouders glijdt”. Dubbel prettig als dit gebeurt in een omgeving als deze. Een Frans man heeft gezegd: „Bouw scholen en u kunt gevangenissen sluiten”. Voor Bols ward is dit letterlijk waar. De nieuwe school kan worden geopend, de „gevan genis” aan de Witherenstraat gaat dicht. Molière heeft gezegd: Men moet de jeugd lachende onderwijzen, d.w.z. met een goed humeur en met blijdschap. In een omgeving als die van de Wit herenstraat was dat niet wel mogelijk. Had het onderwijzend personeel daar wegens de school de p. wel eens in, hier hoeft het niet meer. De angel, die zolang in het vlees heeft gestoken, is verwijderd, spoedig zal de napijn zelfs niet meer worden gevoeld. Spreker eindigde met een beroep te doen op de samenwerking tussen school en huisgezin. Hij complimenteerde architect en bouwers met wat hier tot stand werd gebracht en wenste de burgemeester met een stevige handdruk geluk, waarmee hij de school voor geopend verklaarde. Hierna ging men naar buiten om als blijk van deze opening de vlag te hijsen. Teruggekomen in het gebouw dankte burgemeester Geukers de heer Brouwer voor zijn opening en richtte hij zich hierna tot de hoofden van l.o. en u.l.o. Vol vertrouwen stellen wij, aldus burge meester Geukers, deze school in uw han- Mulo-vereniging. Namens de mulo-vereniging sprak de heer Brands. Spr. noemde het voor zijn vereniging een vreugdevolle dag, nu ook het ulo-onder- wijs hier zo goed onderdak kwam. Oude scholen ademen vaak de geest van het intellectualisme en individualisme. De onderwijzer stond eigenlijk buiten de kindergemeenschap. Zijn taak was ’t overbrengen van kennis onder het cre do „kennis leidt tot deugd”. Thans wordt meer aandacht besteed aan de esthetische vorming dan voorheen. De nieuwe school heeft ’t opvoedingsaspect verruimd. De onderwijzer is thans deel van de klas. Ieder kind moet krijgen wat hem toekomt. Voor dit alles is een Rede Inspectie L. O. De heer R. J. Sipkens sprak als inspec teur 1. o. zoals hij zelf zeide een „kort en gemoedelijk woord”. De school staat er. Tot mijn verbazing. Het ging hier „sljucht en stadich”. Ik vind de school nogal mooi, aldus spr., dit ondanks het versoberingsplan. Bols ward is een sympathieke gemeente. De voorbereiding voor deze gemeentelijke school waren er al vóór die van de Geref school en de R.K. u.l.o. Heel beleefd heeft het gemeentebestuur blijkbaar ge zegd: „Na U”. U deed het goed. Ga het nog beter doen. Een nieuwe school is niet altijd winst. Spreker eindigde met het gemeentebe stuur te complimenteren met de nieuwe school. Ook de kinderen en het onder wijzend personeel wenste spreker geluk. Personeel. De heer Radelaar sprak namens het ge hele personeel. Spreker noemde dit een dag van vreugde en dankbaarheid. Hij was blij dat hij de opening mocht be leven. Het afstappen van het Rampen plan noemde spreker een wijs besluit. Het is met de oude en nieuwe school een verschil als tussen nacht en dag. In de Witherenstraat was nimmer zon. Onaan gename geuren komen hier evenmin voor. Met een royaal gebaar heeft men aan alle wensen voldaan. Een teleursel- ling noemde spreker het feit, dat aan de school geen overblijflokaal is verbon den. Ook hoopt de school nog altijd op een eigen gymnastieklokaal. Naast aan onderwijs zal ook zorg worden besteed aan geestelijke en zedelijke opvoeding. De heer Postma, hoofd der lagere school, bedankte alle schenkers van prachtige cadeaux. Hij vertelde, dat de kinderen, van wie men bij het betrekken van de nieuwe school veel enthousiasme had verwacht, er beduusd van waren ge weest. Aquarium. De heer Henning bood uit naam van ver schillende ondernemers een prachtig cadeau aan. Een in de gang geplaatst aquarium met inhoud was geschonken door de schil ders Mobach en de Rijke, het metalen onderstel door smid Oosterhuis, de ver lichting door fa, D. D. v. d. Berg, het houtwerk door het architectenbureau. Vloerenbedrijf Stuiver en loodgieter Van der Pol schonken resp. een vlag en een wimpel. Namens het gemeentebestuur heette bur gemeester Mr. J. A. Geukers zaterdag morgen in een der lokalen een groot aan tal aanwezigen het welkom. De opening van de openbare lagere en ulo-school noemde spreker voor Bols ward een hoogtepunt. Aanwezig waren o.a. Gedeputeerde J. Brouwer, die de school namens B. en W. officieel zou openen, de heer R. S. Sip kens, inspecteur L. O., de heren raads leden, de schoolarts van Reekum, afge vaardigden van onderwijzersverenigin gen, directies en hoofden van scholen, de oudercommissies, het onderwijzend personeel, de heer H. Smeding, oud- hoofd der lagere school, de dienst ge meentewerken, een vertegenwoordiger van architect Grunstra, aannemers en onderaannemers, vertegenwoordigers der plaatselijke geestelijkheid, enz. Deze school is te zien als opvolger van de school in de Witherenstraat, die in 1905 werd gebouwd, aldus Mr. Geukers. In 1933 werden aan deze school aanzien lijke verbeteringen aangebracht. In 1937 werd een speelplaats ingericht. In 1952 verscheen een rapport waarin tal van bezwaren werden genoemd. In de begro ting 1953 werd f 2000,uitgetrokken voor het maken van een schetsplan voor een nieuwe school. Het heeft nadien nog lang geduurd, voordat de school tot stand zou komen. Eerst zou de school („op stelten") worden gebouwd op de Kampen. Toen kwam de bestedingsbe perking. Er zat weinig schot in. Men kwam in een impasse. Langzamerhand rijpte de gedachte de school aan het Plein 1455 te plaatsen. In 1958 was dit plan definitief. Het uitbreidingsplan moest hiertoe echter worden gewijzigd. In april 1959 kwam de goedkeuring van Ged. Staten. Vanaf dat moment is er snel gewerkt. De fa. Jorritsma kreeg de opdracht de school te bouwen. Nu de school tot stand is gebracht, in nauwe samenwerking met vele instanties, is er veel reden tot blijdschap, waarvan tal van bloem stukken ook getuigen. Goed gereedschap. De heer H. W. Pehlemann, sprak na mens de Technische School. Spr. compli menteerde in het bijzonder de beide hoofden van deze school. Aan deze school hebben reeds oud-leerlingen van de Technische School meegewerkt. Goed gereedschap is het halve werk. Deze school is zulk goed gereedschap. De oude school is een gevangenis ge noemd. In deze gevangenis zijn thans echter o.a. 3 klassen van de Technische School ondergebracht. Spr. hoopte, dat het niet „levenslang” zal zijn. den. Wij hebben veel waardering voor uw werk, nog meer waardering voor het feit, dat u het in de oude school zo lang heeft uitgehouden. Zich richtende tot de leerlingen, zei spr.: „Jullie vinden de school prachtig. Doe echt je best en houdt de school mooi. Beschadig het fraaie gebouw niet!” De ouders nodigde spreker uit om de school maandagavond van 8 tot 10 uur te komen bekaken. Volksonderwijs. De heer Dirks van Drachten sprak na mens het federatiebestuur van Volks onderwijs. Vele scholen op het platte land hebben te kampen met de ontvol king. Sommige moesten zelfs gesloten worden, bijv, die te Rotsterhaule. Ondanks dat heeft Volksonderwijs in Friesland 28000 leden. Uit hun naam bood spreker een enveloppe met inhoud aan. pond, gele kaas 16 Kerkstraat gelds voor de aanschaffing van aen schoolbibliotheek. Het gebeurde op originele wijze, n.l. door een cheque aan te bieden in een enorme doos, gemaakt in de vorm van een boek werk. De heer Joh. Hiemstra die ruim 46 jaar onafgebroken aan de Achlumer zuivel fabriek was verbonden en deze thans met pensioen heeft verlaten, werd woensdag avond in een samenkomst in de bestuurs kamer van de zuivelfabriek koninklijk onderscheiden van zijn echtgen. en kin deren, bestuur en directie van de zuivel fabriek, alsmede de ondernemingsraad en bestuur personeelsvereniging werd hem door burgemeester Hempenius van onderscheiden. In ’t bijzijn van zijn echtgen. en kin- Door enkele sprekers werd nog aan de van de Orde van Oranje Nassau in brons op de jas gespeld. Bij monde van de voorzitter van de zuivelfabriek werd hem namens de fabriek een gouden polshor loge aangeboden en zijn vrouw in de bloemetjes gezet. Ook werd hem een legpenning met inscriptie aangeboden. Door enkele sprekrs werd nog aan de heer Hiemstra dank gebracht voor de prettige samenwerking. Tenslotte bracht de heer Hiemstra dank voor alles wat hem was aangeboden. Franeker krijgt toch nog zijn agrarische dagen, n.l. van 18-22 september. Het wordt reeds het tweede lustrum. Aanvankelijk zou men dit jaar de dagen niet laten doorgaan. Er was nog een on gedekt tekort van het vorige jaar, groot f 1200,en financieel had men er een zwaar hoofd in. Gelukkig kwam ten lan ge leste het gemeentebestuur met een verhoogd subsidie, ’t Programma wordt geopend met een teenagerspel. Verder zijn er puzzelritten, sportwedstrij den en als centrale gebeurtenissen de fokveekeuring, trekkerbehendigheids- wedstrijd en paardensportdag. Zaterdag avond 22 september worden de dagen besloten met het afsteken van een vuur werk. De Beemster bestaat 325 jaar. Nagelkaas 10 ct per pon ct. per pond. J. Roorda, Aanbesteding bouw directeurswoning bij de gasfabriek te Bolsward. Hoogste in schrijver Gebr. G. en W. Draisma, Piaara f 8490, laagste W. Fransen te Bolsward f 7586.—. Rede J. Brouwer. Ged. J. Brouwer kreeg na de koffie pauze gelegenheid de school te openen. Hij weester op, dat het niet de gewoon te is, dat Ged. Staten vertegenwoordigd zijn, bij de opening van scholen. Men zou wel het begin weten, niet het einde. Hier betreft het echter een uitzonde ringsgeval, vooral ook omdat spreker momenteel niet persoonlijk de porte feuille van onderwijs beheert. Spreker heeft met de lijdensweg die deze school bü het totstandkomen moest gaan, ech ter wel zo het een en ander te maken gehad. Spreker vertelde in dit verband hoe hij persoonlijk had ingegrepen, toen er weer een impasse dreigde. Toen hij daartoe Bolsward bezocht voor een on derhoud met de burgemeester, werd hij ter plaatse geconfronteerd 'met het feit hoe zwaar deze zaak in Bolsward werd opgenomen. Zowel wethouder J. Visser als raadslid H. Scheper spraken spreker over deze zaak aan. Reeds voordat spr. Gedeputeerde was, kwam hij reeds in aanraking met de onhoudbare toestand van de oude school. Hoewel spr. niet wil zeggen, dat Bolsward van „zetjes en pretjes” bij elkaar hangt, is er vandaag plannen foar in dübele of trijedübele greatte en al soks meat. Minister Zijlstra en syn adviseurs seagen winlik allinnich mar de takomst foar trije, fjouwer plakken yn Fryslan, de oaren wiene yn de moderne tiid dochs net mear to rédden. De hearen wiene mar min to sprekken oer dit feit, dat Deputearre Steaten als mar wer yn 'e pleit giene foar noch in plak mear en dan noch ien. De hearen makken der ek gjin geheim fan, dat hja op it lést mar tajown hiene omt it dochs wol gau blike soe, dat dit léste sturtsje mar sabeare wie. Dat wie by har allinnich hwat provin- sialisme, nou raerder wurd kin jo by party lju net neame. Dat is lyts, binypt, chauvinistysk en dom Wy binne nou mar in jiermannich fier der, mar fan de fanfares dy’t troch de yndustrialisaesjenota’s it lan yntoetere waerden, is in bytsje mear oer. En düd- lik docht bliken, dat it ynsjoch fan de gewestelike bistjürders folie reëler west is as dat fan it legerke ekonomysk doc- torandici, dy’t doe sa’ri steil wurd fier- den. Hiene de earsten ek yn it iepenbier mar radikaler antwurd jown, dan koene hja nou op feiten wize, dy’t har gelyk jowe. Hwant hwert men ek troch de noardlike provinsjes rounsjocht, rounom REKKET DE YNDUSTRIALISAESJE YN ’E LIJTE? It is de léste tiid lang sa drok net mear mei de publikaesjes oer de wichtige saek fan de yndustrialisaesje yn Nederlan, de publike bilangstelling sakket en de drokke rite fan gearkomst op gearkomst skynt foarby. Hwert wy yndertiid al op wizen hawwe, dat it libben folie sterker is as de plannen fan ekonomen, dy’t harren meast fêstbite yn in bipaeld aspekt, liket wol aerdich ut to kommen. Hwant hwat is der oant nou ta ütkommen fan de prognoses, dy’t mei sa folie stellichheit forkundige waerden. De doarpen soene fordwine op in pear nei, de buorkerijen waerden yn koarte jierren allegearre folie greater. In r fjirtich kij stie foar de stêd nei de oare makke fynt men itselde byld, namlik dat it pa- troan fan de streek jit itselde bleaun is as doe. Wy miene, dat de skieding tus- ken bliuwende plakken en fordwinende krekt. deselde bleaun is en dat men net sjen kin, hokfor plak nou de iensiedige stipe krige hat en hwa net. By de kear- nen binne gunstige en net-gunstige üt- komsten, sawol hwat de groei fan de yn- dustry as de bifolkingstaname bitreft, mar by de net-kearnen sjocht men krekt Te koop best onderhouden Vogelflap- perij. Keuze uit 2 netten. R. Politiek te Schraard. Afschaffing van loting en broederdienst, strengere keuring, oefentijd van infan terie van 5j?2 °P 11 maanden. Biedt zich aan: jong, kwiek, alleenstaand meisje als huishoudster bij heer alleen, omgeving Hichtum. Door bemiddeling van de Bolswardse reddingsbrigade zijn op verschillende punten in de stad reddingsmiddelen aan gebracht, o.a. 7 reddingsbaken, veelal aan de bruggen bevestigd en 17 red- dingslijnen. Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H. Prinses Irene hebben in Burghley, Engeland onderdelen bij gewoond van de driedaagse internationale samengestelde rui- lerwedslnjden. Hierbij een ongedwongen foto van de Prin. met zijn dochter tijdens de wedstrijden it jild foar oer ha. De stipe oan de eko- nomysk-swakkere gebieten mei net for- falle, dy moat trochgean, hwant de sü- ging fan it gebiet om de Hollannen 'bliuwt. De heech-konjunktuer en de regearings- tipe hat üs hjir in ynjeksje jown, mar it is der fier fan óf, dat it nou wol op ei gen fuotten fierder gean kin. As men fornimt, dat in plak as Ljouwert, de haedstêd en kearn, nümer ien, yn it óf- roune jier mar inkelde biwenners mear krige hat, net iens tweintich, dan sprekt dit düdlik üt dat de bettere situaesje pas oan it earste bigjin stiet. Mei alle klam wolle wy sizze, dat it Noarden de müle goed iepen halde moat om de hearen yn den Haech net yn it üngewisse to liften. It wurk, hwat bi- goun is, moat wol op in nij bisjoen wur de, mar it moat troch setten wurde, foar- al nou’t de konjunktuer sa hjit net mear is, as in jiermannich lyn. It mei perfoarst net stilstean, hwant dan is de efterüt- gong al dwaende. Wy binne bliid mei de oandacht, dy’t de léste tiid oan de rekreaesje jown wurdt, wy binne jit blider mei it wiidweidich rapport oer de kulturele situaesje fan dizze kontreijen, mar nümer ien bliuwt de bisteanskwesje. En dy sit muorrefêst oan de taname fan de yndustry en han- nel. Dérom wolle wy nou al warskógje om yn it jier, dat de forkiezingen foar in nije Twadde keamer en in nij regear bringe sil, alle war to dwaen om de yn dustrialisaesje en de nosysje fan it Noar den nei foaren to bringen. De oanloop is der, mar dér mei it net by bliuwe. Ti- dich birie en aksje is hjir de goede wei. itselde. Hiel hwat doarpen en stêdden, dy’t op de deadelist stiene, libje as in hart en toane, dat hja sünder ekstra-stipe like fier of fierder komme as oaren mei de kearnenbydragen. By de doarpen is it net oars, it iene toant libbenswil en mooglikheden to brüken, de oare kin om hokfor reden ek, net sa fier komme. Wiene by de ekonomen de doarpen mei minder as 2000 minsken net haldber, nou wurde dy sifers handich hwat for- oare en kin it mei tüzen minder ta. En as wy wer in pear jier fierder binne, lit men dizze konklüzje ek wol wer falie, hwant soks giet net by in bipaeld getal óf, mar folie mear by it binutten fan de kansen, dy’t it libben by nou en dan biedt. Sa stiet it grif fêst, dat de nije bilang stelling foar de rekreasje bipaelde plak ken sokke kansen biede sil. It moedige initiatyf by Makkum is der in foarbyld fan, likegoed as it wurk fan Amels en syn mannen. Dat men to’n ünrjuchté, plakken as Frentsjer, Boalsert, de Jou- wer, Grou, Drylst, Surhüsterfean, Kol- lum, Makkum, Winsum en ek Bakhuzen büten de brijpot keard hat, kin elk nou wol düdlik wêze. En it skynt, dat men yn Den Haech soks sahwat ek foar it forstan kriget. Allin nich wize de tekens der net op, dat men rounüt üngelyk erkenne wol, mar dat it gefaer bistiet, dat alles geleidelik wei mei de stille tromme fordwynt. De ütlittingen fan Minister de Pous wi ze yn dy rjuchting. En dat liket üs in great gefaer. Hwant it is üs net to dwaen om de oaren minder ta to krijen, mar wol, dat de needsaeklike groei fan de bisteansfoarwaerden trochgean kin, roun om hwert de minsken der de moed en Uit de troonrede: De ontwikkeling van de economische toestand in Nederlands Indië geeft re den tot voldoening. Te midden van de geestelijke verwar ring in de wereld, waaraan ook ons volk niet geheel ontkomt, is steeds dringender de eis, dat in wetgeving en bestuur vóór alles Gods wet tot opperste richtsnoer worde genomen. In voorbereiding zijn wettelijke regelin gen tot beperking van de arbeid der ge huwde vrouw. ('jl

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1