DE GAULLE’S DUITSE BEZOEK WAS EEN GROOT SUCCES Nieuwe zittingsjaar wacht na oplossing Nw.-Guinea-geschil SS Minister Toxopeus leider v.v.d. F. H. van de Wetering (c.h.u.) plotseling overleden üs hjoed p to sizzen Vertegenwoordiger pleegde verduistering Te Bolswafd is aangehouden terzake verduistering in dienstbetrekking de vertegenwoordiger D. M. te Bolsward. De heer M. was in dienst van een tex tielhandel in Zwolle. Het geld dat hij voor zijn orders van de klanten ontving, droeg hij niet af aan de firma, maar stak hij in zijn eigen zak. Ringrijden 1937 Wommels Tradysjoniel hjerstmoanne Nou fiif en tweintich jier Sjocht men feinten en fammen Meiinoar fül yn ’t spier In boartlik sportyf striden Nea troch jildsucht bidoarn It Wommelser ringriden Lukt oeral klanten oan Gouden filmpjes PYT 4 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND B i p w 101e JAARGANG VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1962 No. 45 BRITTEN DEMONSTREREN TEGEN DE E.E.G. 1962 demonstratie gehouden tegen de toe- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V^ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Oppositie in Engeland. Treedt,Engeland toe tot de E.E.G., dan is dat met een nauw verholen tegen zin van De Gaulle. 'Maar evenmin zijn de landen van het Gemenebest er over tevreden. Maandag is in Londen een conferentie van deze landen begonnen, waar zij hun bezwaren tegen het gelei delijk verdwijnen van een voorkeurspo sitie op de Engelse markt uiteenzetten. Ook de oppositie in Engeland gaat steeds meer overhellen naar de kant van de tegenstanders van toetreding. Gaitskell, de leider van de Labourpartij, verwijt de regering in Brussel al te veel concessies te hebben gedaan en het be staan van het Gemenebest in de waag schaal te stellen, zonder dat toetreding tot de E.E.G. een economische noodzaak kan worden genoemd. Hij overdrijft de waarde van het Gemenebest vrij sterk, maar men moet niet vergeten, dat hier Voor hem een kans ligt om de rege ringspartij bij de verkiezingen van vol gend jaar scherp aan te vallen. De Engelse publieke opinie schijnt vrij sterke bezwaren te hebben tegen juist de politieke aspecten van de toetre ding. Men treedt in een continentale club en verliest daardoor uiterlijke te kenen van de wereldmacht, die Engeland eens is geweest. Reserves. Vorige week vrijdag heeft president Kennedy met een vrij verrassende stap het Congres machtiging verzocht 150.000 reservisten op te roepen, wanneer de in ternationale toestand dat noodzakelijk zou maken. Toen vorig jaar de Ber- lijnse crisis een hoogtepunt had bereikt heeft Kennedy zonder moeite machti ging gekregen 250.000 reservisten op te roepen. Hij heeft zich beperkt tot 148000 Dat hij deze stap nu heeft ondernomen moet men vooral toeschrijven aan het Toxopeus. Voordat het nieuwe zittingsjaar kan worden geopend, moet de oude zitting 1961-1962 uiteraard officieel worden ge sloten. Dit zal geschieden overeen komstig de traditie door de minister van binnenlandse zaken, wiens statie- koets begeleid zal worden door vijftig ruiters van de rijkspolitie. Maar de ge dachten van minister Toxopeus zullen waarschijnlijk toch niet geheel in beslag worden genomen door deze korte plech tigheid, waarin hij de kamerleden moet bedanken voor de werkzaamheden, wel ke zij in het afgelopen jaar hebben ver richt. Zijn partij, de v.v.d., heeft hem name lijk gevraagd, zich beschikbaar te stel len als lijstaanvoerdei bij de komende Kamerverkiezingen, nu prof. Oud zich met het oog op zijn leeftijd zal terug trekken en minister Korthals zich niet als opvolger bereid heeft verklaard. De >r minder mee ingenomen, maar meer dan een symbolische bezetting van de hoofdstad met 4000 man, die zorgvuldig in de kazerne blijven, heeft hij toch niet kunnen bereiken. Dat is al rijkeljjk veel en de positie van de burgerlijke leiders is nog steeds niet stevig te noemen. Op 20 september zullen verkiezingen worden gehouden. Bezwaren. Frankrijk en West-Duitsland vormen in de. ogen van De Qaulle en Adenauer de kern van een. nieuw Europa. Zij geven er met andere woorden de toon in aan. Bij een grote groep West-Duit- se politici stuit deze visie echter op be zwaren. Von Brentano, de vroegere mi nister van buitenlandse zaken en nu fractieleider van de chr.-democraten in de Bondsdag, heeft bijvoorbeeld al dui delijk gezegd niets van een tweebond te willen weten, omdat deze gevaren met zich zou brengen voor een bredere Euro pese unie. Men denkt hierbij in de eer ste plaats aan Engeland, waarmee in Brussel onderhandelingen aan de gang zijn over toetreding tot de E.E.G. Deze oppositionele stemmen willen Engeland echter niet alleen bij het verenigd Euro pa betrekken om economische redenen, maar ook om politieke redenen. Enge land, zo redeneert men, zal een tegen wicht kunnen vormen tegen de Franse hegemonie en Engeland zal ook blijvend kunnen waken over een goede verstand houding met Amerika. Zo kan men ver- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolawardiche Courant, Watergoo en De Jongs Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie éénwording van Europa. Met zijn Belgi sche ambtsgenoot Paul Henri Spaak is hij dezer dagen tot de conclusie geko men, dat de voornemens, welke de Franse president De Gaulle en de West- Duitse bondskanselier Adenauer koeste ren met betrekking tot een politieke unie, best kunnen wachten tot de En gelse premier Macmillan met de landen van het Britse Gemenebest tot klaarheid is gekomen over de toetreding van het Verenigd Koninkrijk tot de Euromarkt. Dit Beneluxstandpunt is kracht bijgezet, doordat de Engelse premier ronduit ver klaard heeft, dat met die toetreding de toekomst van zijn land is gemoeid. vallen. De eendracht in 'de v.v.d. is nog steeds niet hersteld. Er is nu weer een liberaal centrum opgericht, dat het pro gressief karakter van de v.v.d. wil be nadrukken. Het is opgericht door en kele vroegere bestuurders van de or ganisatie van jonge liberalen, die zich sterk aan minister Korthals verwant ge voelden. Het is weliswaar niet hun be doeling een nieuwe partij op te richten, maar hoe zal de rechtervleugel van de v.v.d. over deze activiteiten denken? Nieuw-Guinea. Bovendien is het een publiek geheim, dat minister Toxopeus teleurgesteld is over de afloop van het Nieuw-Guinea- geschil, voor de ontwikkeling van welk land hij grote plannen had. En nu werd die arbeid plotseling afgesneden. In ijl tempo heeft ook de Eerste Kamer in middels de overeenkomst met Indonesië behandeld. Nadat vorige week vrijdag de Tweede Kamer haar goedkeuring had gegeven, hebben de senatoren het wetsontwerp dinsdag in de afdelingen onderzocht en donderdag in openbare behandeling ge nomen. Een tragische bijzonderheid deed zich tussen beide debatten voor: woensdag morgen bezweek aan een hartaanval het chr.-historische Tweede Kamerlid Van de Wetering de voorzitter van het nationaal Nieuw-Guinea-comité na dat hij vorige week, na een hevig gewe tensconflict, maar noodgedwongen zijn goedkeuring aan de bestuursoverdracht van Nieuw-Guinea had gegeven. Zo diep kan een politiek probleem de mens soms in het gemoed grijpen. Zo heeft de afloop van het Nleuw- Guineaprobleem de animo van minister Toxopeus om in de politiek te blijven, ook niet vergroot. Maar zaterdag zal de v.v.d. zijn beslissing kennen. F. II. van de Wetering t Na een hevige hartaanval is in zijn wo ning overleden het c.h.u. Tweede Kamer lid, de heer F. H. van de Wetering, een markante figuur in de Kamer. De heer Van de Wetering was te Bols- ward en omgeving geen onbekende. Vele malen heeft hij er spreekbeurten ver vuld. Hij was een geliefd spreker, voor al ook bij de jeugd. Hij sprak met ge zag, kennis van zaken, maar vooral ook met warmte. De c.h.u. heeft in hem een zeer be kwaam en gezien Kamerlid verloren. Hij was steeds buitengewoon actief en maak te ook het Nieuw-Guineadebat nog mee. De zaak van Nieuw-Guinea ging hem als oud Indischman zeer aan het hart. De Friese Gedeputeerde H. M. Gerbran- dy zal het eerst in aanmerking komen voor benoeming tot lid van de Tweede Kamer in de plaats van wijlen de heer F. H. van de Wetering. Mocht de heer Gerbrandy evenals een vorige keer* weer bedanken, dan komen staatsraad Helders en staatssecretaris Calmeijer aan de beurt. Van beiden kan worden aangenomen, dat zij eveneens de voorkeur zullen geven aan hun huidige functies. Daarna zal de heer W. Veldsink te Ommen in aanmerking komen. De heer Veldsink is directeur van de christelijke Een nieuw zittingsjaar staat ons parlement te wachten. A.s. dinslag, op Prinsjes dag, zal Koningin Juliana weer in de gouden koets naar de Ridderzaal rijden om daar de troonrede uit te spreken. Hierin zal het kalbinet-De Quay zijn voor nemens voor zijn laatste levensjaar ontvouwen. Nieuwsgierig vraagt men zich rond het Binnenhof af, of er nog veel verrassingen zullen wonden aangekondigd. Het ministerie heeft immers nog het nodige op stapel staan. Minister Veldkamp is de laatste weken bijzonder actief geweest met het indienen van een paar omvangrijke wetsontwerpen. Hjj zal stellig gaarne zien, dat de kamerleden zijn interimregeling voor invaliden, zijn ziekenfondsen- en ziekenfondstarievenwet, alsmede zijn nieuwe drankwet in het komend jaar ter hand nemen. Het officiële bezoek van president De Gaulle aan West-Duitsland is een groot succes geworden. Overal waar hij in het openbaar verscheen, waren grote menig ten om hem te verwelkomen en te luisteren naar zjjn redevoeringen in een voortreffelijk Duits. De geestdrift voor de Franse president kan men opvatten als een duidelijk bewijs, dat de Westduitse bevolking gevoelig is voor De Gaulles stelling, dat de vijandschap tussen beide volkeren heeft plaats gemaakt voor gevoelens van vriendschap, die het wettigen alle bestaande banden nauwer aan te trekken. Dat was een thema, waarop De Gaulle voortdurend terugkwam en dat bij poli tici in Duitsland en in de Westelijke landen enige verwarring heeft gesticht. Volgens een naar men aanneemt ver keerde vertaling van een van De Gaulles tafelredes zou De Gaulle streven naar een organische politieke samenwerking tussen beide landen, hetgeen men wel moest uitleggen als de vorming van een politieke unie tussen beide landen, nu de vier andere landen van de Europese Economische Gemeenschap niet bereid blijken haast te zetten achter het poli tieke samensmelten van de zes zonder op Engeland te wachten. Maar naar latere uitleg, vooral van Duitse zijde, is het toch nog niet zo ver. Nauwere samenwerking, goed, maar in de vorm van vaker contact tussen de regeringen zonder enige vorming van aparte organen daarvoor. In een rede tot jonge officieren gaf De Gaulle hoog op van de militaire deugden van beide lan den en bepleitte hij een organisatori sche samenwerking tussen de beide le gers, ook optimistisch en financieel ter rein. Samenwerking op het gebied van kernwapens is hiervan uitgesloten, dat wisten de Duitse woordvoerders al snel te vertellen. hinderen, dat De Gaulles denkbeelden, die uitlopen op de vorming van een on afhankelijke derde macht tussen Rus land en Amerika, niet kunnen worden verwezenlijkt, met alle bezwaren van dien. De Duitsers zijn over het alge meen blij over de nauwe samenwerking met Frankrijk, maar zij vergeten niet gauw, dat Europa zonder de bescher ming van de wereldmacht Amerika een verouderd droombeeld is. Geen burgeroorlog in Algiers. De burgeroorlog in Algerije is niet door gegaan. Terwijl hier en daar al werd gevechten, wist Ben Bella, de leider van het politieke bureau, tot overeenstem ming te komen met de militaire leiders van Wilaja-4, die inzagen met geweld meer te zullen verljezen. De overeenkomst was mede een middel het volksleger onder kolonel Boumedien ne, dat op weg was naar Algiers, bui ten de poorten te hebben. In dit opzicht ware Ben Bella en Wilaja-4 het eens. Kolonel Boumedienne, die voor zich zelf een politieke rol heeft uitgestippeld, was De verduistering werd zo wordt aan genomen gedurende een half jaar lang gepleegd. Het bedrag dat er mee is gemoeid, bevindt zich tussen de f 15000 en f 20.000. De handelwijze van de heer M. kwam aan het licht, toen een merkprodukt op een kraampjes markt ver beneden de officiële prijs werd verkocht. Bij onderzoek bleek deze textiel (het betrof knotten garen van een bekend merk) door de heer M. aan een grossier in marktgoederen te zijn verkocht. Het produkt was van de firma te Zwolle afkomstig en door de heer M. doorver kocht. feit, dat het Congres binnenkort op re ces gaat en pas na de verkiezingen bij- cefi komt. Kennedy kan zonder machti ging slechts reservisten oproepen, wan neer hij de noodtoestand afkondigt. Hij is bang, dat een dergelijke stap te alar merend zou zijn om Rusland te laten weten, dat hij geen scherts verstaat in Berlijn. Naar zijn oordeel heeft vorig jaar de oproeping van reservisten een heilzame uitwerking gehad en hij wil het wapen bij de hand hebben om Rus land deze matiging weer op te leggen. Men beschouwt in Washington de toe stand in Berlijn namelijk als gevaarlijk in verband met ’n fellere Russische toon, het wederom dreigen met het afzonder lijk vredesverdrag en vooral ook met de installatie van luchtdoelraketbases langs de luchtcorridors naar Berlijn. Heeft Rusland het soms in de zin een aanslag te plegen of te laten plegen op het vrije luchtverkeer? Men wil geprepareerd zijn. j Het Congres staat geheel achter Ken nedy en de machtiging zal wel spoedig komen. Een begeleidend verschijnsel is dat de Amerikaanse president op deze manier ook de oppositie tracht te ont zenuwen, die van oordeel is, dat hij te slap is. Men moet niet vergeten, dat in november verkiezingen voor het Congres zullen worden gehouden. Keapje hwat men net nedich haf, jowt follichheit yn ’e hüs en legens yn ’e pong Uit de troonrede: De betrekkingen tot andere mogendheden bleven van de meest vriendschappelijke aard. v. d. landbouw is gunstig. Met dankbaarheid werd vermeld, dat de algemene toestand in Indië in velerlei opzichten redenen tot tevredenheid gaf. Aangekondigd worden voorstellen tot woon- woonschepen, het beperken en tot be- bedelarij. Keeke Vermeulen uit Gieten mag nu officieel de naam Keeke dragen: vader Vermeulen heeft van de Officier van Justitie te Assen toestemming gekregen, nadat hij bad aangetoond, dat de naam Keke met één e in Friesland voorkomt'. De tweede ,,e” bleek nu evenmin bezwaren op te leveren. Moeder Vermeulen is blij, dat de soesa rond haar jongste nu tot het verleden behoort.... Glêd opwreaun, draeft it hynder Foar in antike wein It jonge boerke, pynter Nést him syn freondin, kein De ringen ré to gliden Sukses fan in tüke pjok It Wommelser ringriden Tsjoent sinnich, laitsjend lok Fris waeije Fryske flagen In mannichte publyk Stiet, yn twa tichte hagen Oan ’e Eastereiner dyk Praet oer forline tiden 't Wikseljend ófgeand tij Mar ’t Wommelser ringriden Bliuwt elk jier hjerstmis nij. It pronkstik fan de strjitte In reau, in pearke, blier Faeks amor, elk sil ’f witte As bline passasjier Hwa dy’t har net forbliden Fan dit feest dielgenoat It Wommelser ringriden Bringt it hiele doarp op stoat Tradysjoniel - hjerstmoanne Nou fiif en tweintich jier ’t Plattelan makke namme 't Jongfolk jowt Wommels sier wettelijke regeling betreffende wagens en van habituele dronkenschap teugeling der landloperij en Brutaal stukje te Piaam. Een arbeider was wegens militieplicht enige weken van huis, waarom zijn vrouw zolang bij haar ouders in Gaast ging logeren. Een ongenode gast verschafte zich toegang tot de leegstaande woning, deed er zich te goed en besliep het bed. Met achter lating van zijn eigen plunje („rijk voor zien van familie, waar niemand begerig naar is”) trok hij schoon ondergoed en een nieuw pak kleren aan en met een nieuwe fantasiehoed als hoofddeksel ver trok hij met de noorderzon. De nieuwe buurten buiten de Blauwpoort meer bekend als Julianabuurt en Hollan- diabuurt, waar men veel nette huizen vindt, zullen nu door de drang van het gemeentebestuur ook flinke straten krij gen. Bij de Hollandiabuurt wordt een sloot gedempt om de straat op flinke breedte te brengen. Al wat niet gepla veid is zal bestraat worden. In de herfst komt er bovendien straatverlichting en de gemeente zal een brandput aanbren gen. Hier en daar grote muizenplaag Minister Klompé heeft met haar Alge mene Bijstandswet ten bedrage van f 65 miljoen ook al een duchtige greep in de schatkist van de toekomst gedaan. En fin, op Prinsjesdag zullen de Kamers 't horen. De vergaderzaal der Tweede Ka mer ligt na een ingrijpende vernieujying van het meubilair de zetels en de vloer zijn opnieuw bedekt geheel ge reed om de minister van financiën met zijn miljoenennota te ontvangen. Daarvoor is onder hoogspanning ge werkt, want de indiening der begroting is een van de hoogtepunten van het parlementaire jaar. Overigens zal mi nister Zijlstra zijn grote werkstuk dit maal niet zelf bij de Kamer komen aan bieden. Hij zal op die dag in verband met een vergadering van het Interna tionale Monetaire Fonds in Amerika vertoeven. In zijn plaats zal nu de mi nister van economische zaken, De Pous, de met een kleurig oranjelintje samen gebonden begrotingsstukken uit het be kende koffertje te voorschijn halen. Het is nog niet vaak gebeurd, dat de minis ter van financiën op Prinsjesdag ont brak. Maar de internationale politiek eist onze Minister nu eenmaal vaker op. Tegenover de absentie van minister Zijlstra staat het feit, dat voor het eerst sinds verscheidene jaren de minis ter van buitenlandse zaken wèl bij de voorlezing van de Troonrede aanwezig zal zijn. Minister Luns heeft besloten ’t Nieuw-Guineadebat in de Algemene Vergadering der Verenigde Naties, waar in de bestuursoverdracht aan Indonesië ter sprake zal komen, niet zelf te gaan bijwonen. I jHij wijdt nu al z:jn aandacht aan >debeslissing zal mr. Toxopeus niet licht lagere la tbouwschool. Hwat hat (gabe Skroar Op Trafalgar Square in Londen is een treding van Engeland tot de E.E.G. Hoewel men de bijeenkomst niet massaal kon noemen waren er toch heel wat Londenaars, die van hun af keer van de Gemeenschappelijke Markt blijk gaven, o.a. door het meevoeren van plakkaten. Tijdens de demonstratie werd o.m. het woord gevoerd door het parlementslid John Stonehouse Se week september 1912 de troonrede: De betrekkingen tot id: De toestand ^0] SW f ji Wiy

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1