BOLSWARDS HISTORIE IN STADSWAPEN WEERSPIEGELD Nije Sportfjild Easterlittens feestlik iepene afce Skroar De rol van Bolsward als Hanzestad Fan de Mar tiny toer üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Boiswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad HOE KOMT MEN DER SUNDER KLEARSKUORREN UT? DINSDAG 18 SEPTEMBER 1962 101e JAARGANG No. 46 HOOFSE BEGROETING s ünbiklage Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 (K5157), Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie '1 I y Bolswarils Nieuwsblad opgemaakt bed van i_i1 vergroot achterland. Boven< 1 sen Schieringen en Vetkopers. Bolsward vanouds vetkopersstad was juist voor de ze vrede in 1420 door de Schieringers vanouds Schieringer Groningen, dat door de Hanze groot was geworden, gewaagd toetrede Sneontomoarn stie al ridlik gau de Fryske flagge op 'e Aide doarpstoer hwat noch nea bard wie en dochs yn- druk makke hat wylst hjir en dêr yn ’e buorren forskate flaggen troch de boargerij ütstutsen wlene, hwat in tige feestlik oansjen jown hat oan itjinge barre soe, nammentlik it offisjele iepen jen fan it nije sportfjild oan ’e eastkant fan it doarp, hwer’t it ütfierend komité boppedat rigen lytse flagjes hongen hie en in mAnske earepoarte mei de „initia len” fan de keats-, fuotbal- en gimne- stykforiening de bilangstellenden noade. Foaróf waerd in resepsje hAlden yn 'e seal fan doarpsherberch „Het Wapen van Friesland” soks finder lieding fah de hear A. van der Weide, foarsitter fan it Stichtingskomité, dy’t aerdich hwat ütnoege óffurdigen fan forienings en bi- nammen ek boargemaster Mr. L. G. Boe- lens, siktaris Aukes fan it gemeentebi- stjür fan Baerderadiel en fierdere bi- langstellenden in wurd fan wolkom ta- sprekke koe. Op symbolyske wize hat dêmei de oerdracht oan de sportmienskip pleats foun troch boargemaster Boelens dy’t hjirnei noch ien en oar oer de tü- kelteaimmen, dy’t der foarst wlene oer it nije sportfjild fornijd hat. As earste sprekker kaem oan 't wurd de hear Frummel, haedopsichter fan de Ned. Heide Mij., ünder waens opsicht it fjild oanlein is. Sprekker hat de winsk ütsprutsen, dat dizze nije oanwinst foar Littens troch ienriedigens mei gemeente- bistjür en sportforienings goed brükt wurde mei yn it bilang fan de hiele mien- skip en bea dêrnei in slüf mei ynhAld oan. As presidint-tsjerkfAld hat de hear S. Zijlstra sprutsen, tige bliid, dat nei folie wurk sa’n moal risseltaet boekt wurde koe. Ek de care sprekkers J. Toering foar de keatsforiening „Onder Ons”, mw. T. Heidstra-van der Wal nammens de mierenhoop laten stappen om art. 461 W. v. Str. jullie wijze rechter is wijzen uilen ook wij zei en begrijpen gaan met je drukte. rt en zo voort Jan Suurmond overmorgen naar me kijken. druk met je drukte naar stokje n kruimeltje naar beetje :n en hoofd schudden krachtige fascistische handdruk komd. Met koortsachtige haast is 8-urige bezoek van Carlpaleis in orde et' spoorweg van München naar Berlijn is op elke 50 meter een schildwacht met ge laden geweer geplaatst. Onderwerp van de bespreking de „As RomeBerlijn” De heer Hazenberg ontdekte in het her tenkamp in het Julianapark een pas ge boren hertenkalfje Op de Grauwe Kat bij Arum is ten huize van fam. Aukema een merkwaardig poesje geboren. Het had 4 achterpoten en 2 staarten. Het diertje werd door de moeder verstoten. Bij de geboorte was het springlevend. Forbean, as stridich mei it algemien bi lang. It wie dit bislüt, dat klear en hel der biljochte, hwat de Haechse hearen sjen litte woene. de taname fan de yndu- stry MOAST nei de kearnen ta de lytsere plakken mochten har net forwarre, hja moasten har stil halde, nou’t se mei re- gearingsjild, dat ek harres mei wie, ün- earlik bikonkurreard waerden. Hja stiene op de deadelist en mochten tsjin dat fünnis net iens opkomme. Dat ünrjucht barnt üs en tüzenen mei üs, as in iepene woune yn it flesk. En dat witte de hearen yn den Haech ek like goed, hwant it wie de minister fan Binnen- lanske Saken seis, dy’t yn de Earste Kea- mer forklearre, dat de kwestje: Frentsjer foar him 'n ,neil oan syn deakiste’ wie. Prof. Polak, dy’t dizze wurden oanhellet seit derby, dat dizze ütlitting foar de ge meenten, dy’t ünder dit ünrjucht libje moatte, mar in skriele treast is. En hy hat oerskot fan gelyk. Hoe iensidich de op de re; trokken 1 .g „Longa”, de hear F. de fuotbalforiening J. Jellema üt namme fan de foriening „Doarpsmienskip” en de hear W. Koldijk as foarsitter fan de federaesje fan keatsforienings üt -it K.N.K.B. yn Baerderadiel hawwe harren lokwinsken oanbean, wylst de opteinens oer dit kreaze nije sportfjild yn koarte wurden jitris herhelle waerd. Oan ’e ein fan dizze gearkomste krlge dizze gearsit noch in bysündere geste, trochdat de hear E. Landman mar efkes twa Fryske flaggen en de hear J. S. de Jong in read-wyt-blau flagge oanbea, to brüken by üs sportwedstriden, om dy in eat feestlik oansjen to jaen. It tankwurd op ’t eintsjebislüt wie dan ek wol op syn plak. Nei öfrin fan de resepsje kaem de Boe- rekapel fan Weidum op ’t aljemint mei in fleurich stikje muzyk en waerd in optocht hAlden, fan skoalbern fan ieperr- biere en bysündere skoalle, sportforie nings mei findel en flaggen, sadat der yn in omsjocih hiel hwat folk op ’en paed kaem. Likemöch toalve üre hat boarge master Boelens it nije sportfjild iepene, mei it trochknippen fan in great lint en wie der mei gauwens in greate kliber folk op it terrein, hwat ek tige feestlik oanklaeid wie. Dêr is dan de ballonwedstrild hAlden foar de skoalbern. De ballontsjes yn alle kleuren wlene forsjoen fan in kaer- tsje mei it nümer fan it bem en yn trije talen biskreaun, hwat it doel oanbilan- get. Foar de ballontsjes, dy’t lt fierst wel- komme (dêr’t birjocht fan oerstjürd wurdt) binne fiif prizen biskikber steld. It wie tige moai to sjen, doe’t de kleu rige ballontsjes de loft yngyngen. Yn in omsjodh wiene hja net mear to bi- eachjen. En nou mar ófwaehtsje. De hearen A. van der Weide en J. Toe ring ha foar de mikrofoan noch tank brocht oan elts, dy’t melwurke hie, hwer- nel om 1 üre de greate Jeu de Pelote keatswedstriid hAlden is, om ynmoaije lükse foarwurpen en medaljes, oanbean fan de Direksje fan de KNMfabriken. Der wiene seis partüren ütnoege en wol üt Harns, Ljouwert, kombinaesje Boal- sert en omkriten, federaesje Menamera- diel en twa partüren üt ’e federaesje Baerderadiel-Hinnaerderadiel Skiedsrjochters wiene de hearen F. Hel frich, Ljouwert en M. Kingma to De Ryp- Under flinke bilangstelling is der mei ambysje keatst en is de Fryske keatser it troch en bank wend op taktyske wize faekg üthoeken op to sykjen, mei dit Belgyske spul is soks net to dwaen en komt de ütslach binammen better ta syn rjocht. Der wiene wol tofolle kweaslag- gen, mar as de keatser dit spul hwat faker spylje kin, Bij soks wol better wurde. Der is dan ek tige keatst en nei’t wy hearden hat it skoan foldien. De earste priis wie foar kombinaesje Ljouwert mei de spilers R. de Groot, P. Ysbrandy, S. van der Zee, D. van der Zee en J. Paassen. Preemje: Fed. Baerd.-Hinnaerderadiel mei de keatsers P. Koopmans Joh. van Seyst, P. Santema, T. Velstra en F. Monsma. Boppedien krige alle meidoggers in her- inneringsmedalje. De hear Y. Bouma hie de krAnsen wer tige kreas yn oarder. Jit in setsje nei- praet oer dizze noflike keatsdel en Lit tens kin siker tobek sjen op in dei, dy’t der wêze koe. It nije sportfjild dêr kin de mienskip dan ek siker greatsk op wêze. De organ!, saesje roun „it koe net better”. In slag- ge dei, dy’t it waer nou dochs ek mei hawn hat. privilege, maar de de burgemeester, dat Bolsward zijn wapen had gekregen van 1 houdbaar, al was hij niet zover bezijdden de waarheid als de schrijver van de .Tegenwoordige Staat van Friesland’, die veronderstelde, dat Bolsward in de 8e eeuw zijn wapen zou hebben gekregen van Karei de Gro te. Deze leefde n.l. van 742814 en in die tijd kende men in het Franse rijk nog geen stadswapens. Al gaat de herkomst van het wapen dus niet tot op de 9e eeuw terug, een respec tabele ouderdom heeft het zeker. Dit wenners yn Boalsert mei 125 tanommen dat is mear, folie mear, as it tsien kear greatere Ljouwert mei alle kearnenfasili- teiten yn in hiel jier klearspylje kin. En nou komt üt Drinte wei in forslach fan in greate gearkomste, hwer’t greate pommeranten fan de kearnenpolityk sprutsen hawwe. It is tige learsum, aat forslach ris goed nei to lezen. De foar sitter, ald-minister Suurhof, wol fan de hiele saek of, oaren wolle de premy's for- falle litte, mar de forbettering fan de yn- fra-struktuer bihalde, de mannen fan de kearngemeentén wolle se beide halde. In fiere groep wol de saken „afronden” mei jit inkele jierren troch to gean. Nou, hjir leit dan it spul forgoed oan diggels. Hwant as men nou of mei in pear jier, mei de stipe ophaldt, towyl fan de hiele konsintraesje yn de kearnen neat blykt, hokfor nut hat it dan hawn, it bi- lêstingjild fan allegearre nei dy stikman- nich plakken to lieden? Hjir kin mar ien earlik andert op jown wurde; Dit hat in greate misrekken west en dus is it ün rjucht nou op gjin inkele wize mear goed to praten. Seis; it doel hillicht de middels komt net iens üt en dy spreuk is op himsels al in forflokte stelling. Litte de hearen rjuchte paden gean, alle pleatselike en stedsmienskippen, nave nant har bitsjutting, gelyk bihannelje en meitsje sa gau mooglik in ein oan in eko- nomyske diktatuer, dy’t net allinnich ün- rjuchtfeardich is, mar ek jit ündeugdelik. As de hege autoriteiten nou mar genóch illestyk oerhalden hawwe om de kop to bügen, kin dan der einliks ris in ein komme oan de tryste histoarje fan in mjitten mei twa mjitten en in wagen mei twa soarten wichten. Dan wie de neil üt de deakiste troch in mannelik bislüt üt- lutsen. Fan werombiteljen sille wy dan mar net mear prate. Tj. de J. En dat niet alleen. Het Bolswardse wa pen is vele jaren ouder dan dat van de hoofdstad des lands. De vraag kan gesteld hoe Bolsward aan dit roemruchte wapen komt. Deze vraag is niet nieuw. Ze werd b.v. in het jaar 1815 aan het stadsbestuur gesteld. Na poleon had n.l. bij decreet van 26 jan. 1805 alle stadswapens afgeschaft. Vol gens hem konden de gemeenten het best tevreden zijn met een stempel, waarop de franse adelaar was afgebeeld met daaronder de naam van de gemeente. Na de franse bezetting was één van de eerste zaken, die de aandacht vroeg het weer in ere herstellen van de oude wa pens. Er kwam een oproep tekeningen en afbeeldingen van de oude wapens te zenden en mede te delen wat men ter plaatse nog wist over de herkomst er van. In een brief van 26 april 1815, schreef de toenmalige burgemeester, dat een daartoe gesteld onderzoek geen ze kerheid had gebracht, maar dat naar zijn mening Keizer Karel V de stad met het wapen had begiftigd, want aan de buiten kant van het huis boven de Snekerpoort zat een steen ingemetseld met het jaartal 1539 onder het stadswapen. Boven het wapen stonden een man en een vrouw afgebeeld en dit zouden dan wel Keizer Karei en zijn wederhelft zijn. Ook aan de buitenkant van de St. Jans- poort werd het stadswapen toentertijd gevonden, hier met de tekst ,Plus oultre’ en het jaartal 1551. Bij de brief werd een afbeelding van het oude stadzegel gevoegd, n.l. met de dubbele adelaar in het schild en een ietwat wat platte duit- se keizerskroon er boven. Pas op 25 mrt. 1818 herkregen de Friese steden hun stadswapen. Dit geschiedde namens de Hoge Raad van adel met een fraaie oor konde, die thans nog op de burgemees terskamer is gehangen. Het wapen voert hier weer de keizers kroon. Bolsward kon weer bogen op het bezit van een oud 1 veronderstelling van Bolsward zijn wapen had gekregen van Keizer Karel V was niet houdbaar, al Fan trije kanten krigen wy materiael ta- stjürd oer ien en deselde kwestje. Der wie alderearst in brief fan de Ried fan it Brabantse Veghel, hweryn op in düd- like wize jitteris protesteard waerd tsjin it ünrjucht, dat de leste trije jier ü.o. oan dizze aktive gemeente oandien is. Veghel en Uden, twa fikse doarpen yn East-Braban leine krekt gelyk as Harns- Frentsjer, Snits-Boalsert en tsientallen sokke plakken mear. De provinsiale oer- heit dórre stie ek tsjin den Haech, doe’t dizze Veghel net, mar Uden wol ta bi- tersplakje promovearre. Mar it waerd en wurdt trochsetten. Nou haw ik okker- wyks nei oanlieding fan in bisyk oan dat plak hjir alles hwat forteld fan it sterk groeijend Veghel en ik soe winskje, dat it hjir yn it Noarden ek sa goed git. mar prognose west is, hwer- ïgearing dizze kearnenpolityk op- hat, is nou elk wol düdlik wur den. Hwant it blykt net wier to wêzen, ek net mei ekstra jild, ek net mei ekstra wente, ek net mei aparte kearnenkomi- té's, dy’t mei provinsiale lichems gear- wurkje om de yndustriëlen büten de pro- vinsje yn to druijen, dat Fryslan alf plak ken hat, hwer’t hja torjuchte kinne. Dy ’t net skrome mei de greate adfortinsjes yn de blêdden it ünwiere forhael op to hingjen, dat Koatstertille wol, mar Boal sert net, dat Easterwalde wol, mar Fren tsjer net, dat de Lemmer wol, mar de Jouwer net yn Fryslan leit. En oan dy healwize en ünwiere propa ganda wurdt it segel fan it ETIF fest- heakke.En ündanks dizze hiele ünsmaek- like bifoarrjuchting en foarlükerij is de prognose net ütkomd. De lju fan de dea delist libje as in hert. Om mar ien ding to neamen: Sünt jannewaris is it tal ya- lykwols byt it de lju ta de eagen üt, dat de ekstra-stipe foar yndustry-terreinen en forbettering fan de ynfra-struktuer wol nei Uden giet mar net nei Veghel, alhoe- wol it op beide plakken like hurd ne- dich is en foar itselde doel brükt wurdt. Dit ünrjucht, hja neame dêrre it bern ek by de krekte namme bliuwe hja tsjin yn it forset. Hwant it motyf hwermei dizze saek goed- praet wurde, kin gjin minske as billik en rjuchtfeardich bisjen. Seis de minis ter net. It iennige motyf wie de apodik- tyske ütspraek fan minister Zijlstra: It kin net oars, it is de iennige wei, de yn- dustry moat yn kearnen bymekoar brocht wurde om it bikende akkumulaesje-for- skynsel op to roppen. De oanwizing wie mar in earste bigjin, oer in pear jier soe- rc der hiel hwat kearnen of sub-kearnen fordwine moatte, hwant sa lei de wrald der nou ien kear hinne, dat wiene ekono- myske natuerwetten en dêr koe ek de minister neat oan foroarje. En op it ge- sach fan de minister en syn ekonomyske adviseurs binne de measte lju troch de knibbels gien en hawwe harren der by dellein. De oanwizen kearnen hiene it dêrre it maklikste mei, al wiene der ek wol boargemasters fan sokke plakken, dy’t seine, dat in algemiene takenning fan dy premy’s yn de probleemgebieten harren leaver-west wie. Ien ding lykwols is letter düdlik wurden it gie de regearing net omt hja to min jild hie foar in algemiene regeling. Dat hat Frentsjer biwize litten. Hwant op groun fan dat motyf hat Frentsjer sein: wolnou, as de regearing gjin jild hat foar alle plakken, dan bringe wy seis dat jild op tafel. En hwat barde doe: Sei men yn den Haech, sjoch dat is keardelswurk, hjir krije wy help fan de lju seis. Né en jitteris, né. It waerd Frentsjer forbean om mei har eigen jild de yndustry oan to lüken. In Stockholm heeft de première plaatsgevonden van de nieuwe film „De won derlijke reis van Nils Holgersson”. De gala-première werd ook bijgewoond door de leden van het Zweedse koninklijke huis. De koning treedt zelf even in de film op. Bij de binnenkomst van koningin Louise in het theater werd zij op charmante en waarlijk hoofse wijze verwelkomd door de jonge vertolker van de hoofdrol, Sven Lundberg 4e week september 1937 De toekomst biedt voor de „kwekeling met akte” weinig perspectief. Minister Romme heeft een spaarregeling ontworpen: wanneer een werkloze kans ziet per week een kwartje te sparen, geeft de regering ook een kwartje voor gezin nen t.e.m. 4 kinderen en 40 ct. voor ge zinnen met 5 en meer kinderen. Dit ge spaarde geld mag alleen worden besteed voor kleding, schoeisel en dekking. Te Kubaard is opgericht een vereniging voor dorpsbelangen. Bestuursleden zijn: J. Mijer, P. Noordmans, M. Bonnema, M. Heeg en G. Reitsma. Hitler heeft Mussolini te München met krachtige fascistische handdruk verwel- voor ’t de Duce het Prins gebracht. Langs de :neri naar Berlijn is i schildwacht met ge- :maal druk met bezig-zijn. il zo lang, gen en bedelhanden, te wachten ord „Verboden Toegang” ten of overmorgen ie naar me moeten kijken. e In zijn in het Fries gestelde studie over het stadswapen van Bolsward wijst Mr. A. S. Miedema (Frysk Jierboek 1943) er op dat het stadsbestuur van Amsterdam in febr. 1488 ten zeerste verheugd was toen de Duitse keizer aan de Amstelstad de gunst toestond de Duitse keizerskroon boven het stadswapen te mogen dragen, de kroon die door Hendrick de Keijzer in 1637 trots boven de toren van de Wes- terkerk werd geplaatst, thans nog steeds de trots van elke rechtgeaarde hoofdstede naar. Hoe trots mag dan Bolsward wel niet zijn. Het stadswapen draagt niet alleen dezelfde kroon, maar het schild bestaat uit dezelfde dubbele keizers-adelaar, ter weerszijden gehouden door een forse leeuw. blijkt wel uit het feit, dat in 1455, het jaar waarin Bolsward zijn stadsrechten te boek stelde en te Bolsward munten werden geslagen (met Jan v. d. Riet als muntmeester) met de dubbele adelaar als wapen. Met Staveren en Dokkum behoorde Bols ward tot de oudste Friese handelssteden? Als oude handelsstad had Bolsward reeds vroeg het recht eigen geld te slaan, n.l. reeds omstreeks het jaar 1000. Door ver schillende handelssteden werd spoedig een verbond gesloten. Later n.l. in 1358 ging dit verbond op in de Duitse Hanze (een woord dat .ge meenschap’ betekent). Deze Hanze nu gebruikte in haar wapen de Duitse ade laar. Petrus van Thabor schrijft, dat Bolsward in 1422 ,om haar fleur en nee- ringhe’ onder Keizers Sigismund tot dit Hanzeverbond toetrad. Burgemeester S. W. de Jong vatte dit in een publikatie in het boek „Friesland” zo op, dat Bols ward dóór keizer Sigismunt verheven was tot Hanzestad, hetgeen ook steeds door de oude stadsbode F. v. d. Spoel in zijn rondleidingen werd beweerd. Toch is dit niet geheel juist. De keizer had zelfs geen zeggenschap inzake het verbond, dat eigenmachtig kon bepalen welke steden er in zouden worden opge nomen en welke niet. In de 15e eeuw veranderde het aanzien van Bolsward door het totale dichtslib ben van de aloude Middelzee geheel. In deze eeuw kreeg Bolsward ook zijn stadsboek n.l. in het eerder genoemde jaar 1455. Dit bracht Bolsward er toe om na een periode van een 400 jaar weer eigen geld te gaan slaan. Het oudste in deze tijd te Bolsward geslagen muntstuk je is in 1850 gevonden te Reuver bij Venlo, toen daar een kleine oude kapel werd afgebroken. In de jaren 1456, 57, ’72, '76, '77 en ’78 zijn er blijkens di verse vondsten te Bolsward opnieuw munten geslagen. Aan de ene kant stond op deze munten de naam Bolsward ver meld, op de keerzijde het wapen, de dubbele adelaar. De betekenis is niet geheel duidelijk. Is hier de Duitse adelaar geslagen op grond van het feit, dat de Duitse Keizer het privilege tot muntslag gaf? Of is hier reeds sprake van een eigen stadswapen? Voor beide opvattingen lijkt iets te zeg gen. Munten uit Leeuwarden hebben b.v. ook de dubbele adelaar, echter met een klein schildje met het stadswapen tus sen de poten. Sneek evenwel heeft enkel het stads wapen, evenals Franeker. Met de ade laar op het Bolswardse wapen zal dus inderdaad het stadswapen zijn bedoeld. Lang heeft de glorie van het Friese stads- geld echter niet geduurd. Toen Albrecht van Saksen in 1499 het bewind over Friesland voerde liet hij munten slaan voor héél Friesland. De steden hadden weinig eer van hun eigen geld. Het werd niet als deugdelijk beschouwd. In 1478 werd b.v. te Deventer door het stadsbestuur gewaarschuwd: „Sneker- en Bolswardse munten niet te ontvangen voor enig geld.” Op de oudste Friese zegels komen geen wapenen voor maar kerken. Zo ook op het oude stadszegel van Bolsward, waar van echter maar één afbeelding bekend is n.l. aan een stuk in het gemeente-ai- chief van Arnhem. Het stuk is van 15 augustus 1331 en al leen de bovenste helft is bewaard geble ven. Hierop zijn vier hoge torens te zien (het lijken wel Turkse minarets) en daar tussen drie kerkhallen en op een ieder hiervan twee dunne spitsen. Was het lid zijn van de Hanze nu wel van zoveel belang? Dit is wel onder-, maar ok wel overlast. In de eerste plaats had men de eer om met steden als Keulen, Lübeck, Bremen en Hamburg te mogen beraadslagen over Hanzebelan- gen. De glorie werkte lang na. In een geschrift van 1618 is nog sprake van „de Vrije Anze Stadt Bolswardt”, maar de Hanze was toen al lang terziele. Aan het in 1614 gebouwde stadhuis is zowel aan de voorkant als aan de westkant het stadswapen aangebracht., maar de kroon hierboven werd (helaas!) niet de aloude keizerskroon. Toen Bolsward in 1422 Hanzestad werd, was het Hanzeverbond reeds tot grote bloei gekomen. Bolsward stapte in een l en kon meteen profiteren ruime handelsbetrekkingen en een - tJien was m 1420 de grote Cand-vrede gesloten tus- vanouds vetkopersstad was juist voor de ze vrede in 1420 door de Schieringers genomen. Dit gaf goede relaties met het Is het te -om te veronderstellen, dat het „den tot de Hanze een stukje schie ringer politiek was? Het ligt wel voor de hand. In ieder ge val kan gezegd worden, dat in het Bols wardse stadswapen de historie der stad weerspiegelt. y van En il en en Broer sma en en 4

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1