De verkiezingen Algerije en Zweden in LAATSTE TROONREDE VAN KABINET-DE QUAY Volgend jaar veel nieuwe lijstaanvoerders l c Nieuwe zitting van V.N. begonnen Gouden filmpjes Zijn er nog liefhebbers Bitinking 1962 Slack by Warns w de en STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND VRIJDAG 21 SEPTEMBER 1962 Wie JAARGANG No. 47 9 ’t vak „politiek” I lil. De Liberaal leider. Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Hzndelsadvertentiei bij contract reductie 4e 'week sept. 1912 ag Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Verkiezingen in Zweden. Democratischer dan in Algerije, maar ook in onvergelijkbaar andere omstan digheden, zijn in Zweden gemeenteraads verkiezingen gehouden, die daarom het vermelden waard zijn, omdat zij in tegenstelling tot de verwachting een flinke overwinning voor de regerende sociaal-democratische partij hebben op geleverd. Zij heeft nu 51 van het aantal stemmen behaald. De conservatie^ ven boekten een nederlaag, terwijl de liberalen iets vooruit gingen. Men acht het in Zweden vooral belangrijk, dat de winst ter rechter zijde, die de partij twee jaren geleden bij de kamerverkie zingen heeft gemaakt, behouden is ge bleven en zelfs uitgebreid. Dat geeft de partij een bredere grondslag. Dat wijst ook op het ontbreken van een aantrek kelijk alternatief voor de socialistische verzorgingsstaat. Zelfs een progressie vere koers heeft de conservatieven geen baat gebracht. den gevaarlijk, omdat zij zich altijd nog tot de tegenstanders van Ben Bella kun nen keren. lopen jaren het geval was. Hij zal dus niet zoveel kritiek te duchten krijgen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 da- ge- Wie waagt er volgend jaar zijn hals? Ha! daar komt een aanrennen Het is de ambitieuse Cals Hij komt een mammouth temmen „Ik vind mijn vak pog reuze-fijn’’ Er moesten veel meer Calsen zijn! PIET it, ze >al vervanging van de huidige financiële specialist mr. Van Leeuwen, die met het oog op zijn leeftijd zal aftreden. Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Verjonging. Natuurlijk vragen politieke kringen rond het Binnenhof zich met belangstel ling af of door deze wisselingen een einde zal komen aan de verdeeldheid, welke de afgelopen maanden in de v.v.d. bestond. Vast staat intussen, dat het lang niet de enige wijziging in de Twee de Kamer zal zijn. Bij de p.v.d.a.fractie zal vermoedelijk ook wel 1/3 deel der zetels moeten wor den vernieuwd. De heren De Kadt en Schurer zullen o.m. met het oog op hun leeftijd terugtreden; de heren Van Dien den en Anne Vermeer e.a. omdat zij zijn gekozen tot Gedeputeerden. Weer ande ren de heren Vrolijk en Den Uyl zijn voor het wethouderschap in aanmer king gebracht. Ook bij de kvp is een ingrijpende ver jonging te verwachten. De heren Kor tenhorst, Lucas en Welter zullen zich zeker terugtrekken. Bij de c.h.u. zullen behalve dr. Tilanus ook de heren Schmal en De Ruiter op hun lauweren gaan rus ten. Aan de politieke partijen de taak dus nu voor goede vervangers te zorgen. OPENING STATEN-GENERAAL Tijdens de troonrede in de Ridderzaal vd.n.r.t prinses Irene, prins Bernhard, HM. de koningin, prinses Beatrix en prinses Margriet Dinsdag is in New York de nieuwe zitting van de Algemene Vergadering van de Ver. Naties geopend, waarin weer de meeste problemen, die de wereld of be paalde delen van de wereld bezig houden, aan de orde zullen komen, zonder dat men de verwachting moet hebben, dat de oplossing een stap nader wordt gebracht. Spectaculair als de zitting van twee jaren geleden, toen premier Chroestsow kan Kusland kleur aan de zitting bijzette, zal die van dit jaar niet worden. De ontwapening zal wel weer worden besproken en de vergadering kan weinig anders doen, dan constateren, dat de commissie van zeventien uit haar midden geen vooruitgang heeft kunnen bereiken. In een stromende regen is Koningin Juliana met haar gezin op Prinsjesdag naar de Ridderzaal gereden om daar de laatste troonrede, welke onder verant woordelijkheid van het kabinet-De Quay is opgesteld, uit te spreken. In deze levensfase van dit rechts-l.’berale ministerie viel niet te verwachten, dat veel nieuws zou worden aangekondigd. Met een bede voor het welzjjn der Papoeabevolking werd het einde van het Nieuw-Guineageschil, voor wat Neder land betreft, met een zekere gelatenheid geconstateerd. De verantwoordelijkheid ligt nu bij de Ver. Naties. De Nederlandse regering Is bereid de blik niet naar het verleden, doch naar de toekomst te richten. Voor wat betreft de verhouding met Indonesië staat zij geheel open voor een verbetering! ste aanslag vorig jaar, zijn er kortge leden genadig afgekomen, maar het is de vraag of de Franse justitie, nu het zulk grof wild in handen heeft, even lankmoedig is. Een aanwijzing, dat de straffen zwaarder worden, is de ter doodveroordeling van Canal, de „zwarte monocle”, de leider van de O.A.S. in Frankrijk. Een van degenen, die betrokken is ge weest bij de aanslag in augustus, heeft in zijn cel al zelfmoord gepleegd, maar zijn loslippigheid heeft de politie toch nog op het spoor gebracht van de wer kelijke leider, een militaire ingenieur, werkzaam op het ministerie van defensie die verklaarde uit godsdienstige over tuiging te hebben gehandel. De aatho- lieke kerk, aldus deze ingenieur, heeft in het verleden herhaalde malen haar gelovigen aangespoord in opstand te ko men tegen tirannen. Ook een aantal anderen is gearresteerd, personen die de plegers van de aanslag hebben geholpen en geherbergd en het valt op, dat zich daaronder vele leden bevinden van de oude Franse adel. Verkiezingen in Algerije. De grote misdaad van De Gaulle in hun ogen is het prijsgeven van Algerije ge weest. In dat Algerije, dat in een iets rustiger periode is aangeland, zijn don derdag verkiezingen gehouden, waarvan men de uitslag van tevoren al wist. Iedere kandidaat komt bij gebrek aan tegen-kandidaten automatisch in de Ka mer. De problemen hebben zich daar vooral afgespeeld bij de kandidaatstelling. In augustus waren al lijsten gepubliceerd, maar na de moeilijkheden tussen Ben Bella en Wilaja-3 en -4, zijn deze her zien. Het merkwaardige doet zich daar bij voor, dat de voornaamste tegenstan ders van Ben Bella, zoals Belkacem Krim en de militaire leiders van de opstan dige Wilaja’s, hun plaats op de lijst hebben behouden, terwijl het juist de weifelaars en neutralen zijn, die het veld hebben moeten ruimen. Premier Den Khedda van de voorlopige regering in ballingschap is verdwenen en met hem de vakbondsleiders en militairen, die geen partij hadden gekozen en naar Ben Bella’s beschuldiging daardoor in de kaart van zijn tegenstanders hebben ge speeld. Dat deze gehandhaafd zijn moet men misschien verklaren doordat deze tegenstanders in eigen gebied (Kabylië) nog over te veel aanhang beschikken om een uitschakeling mogelijk te maken. De weifelaars zijn in deze omstandighe-1 beknotting van zijn bevoegdheden eiste. Het zal niet verwonderen, wanneer de financiële problemen zullen overheer sen, want de Ver. Naties verkeren in grote moeilijkheden, doordat Rusland en een aantal volgelingen weigeren de hef fingen te betalen, welke nodig rijn ge worden door de dure operaties in de Kongo. Van de uitspraak van het inter nationale Hof van Justitie, dat alle leden deze heffingen moeten betalen, ongeacht de instemming van de gevoerde politiek, zal Rusland zich wel niet veel aantrek ken. Ook zal men achter de schermen wel trachten een oplossing te vinden voor de functie van secretaris-generaal, die Oe Thant vorig jaar na de dood van Dag Hammarskjöld deze week net een jaar geleden is opgevolgd voor de duur van diens mandaat, dat over ander half jaar zou aflopen. Rusland heeft al weer te kennen gegeven, dat het het se- cretriaat wil herzien door de benoeming van drie secretarissen-generaal het zogenaamde Troikaplan dat de uit voerende macht van het secretariaat geheel zou verlammen. Waarnemers zijn echter van mening, dat Rusland als pun tje bij paaltje komt, zich bij de bestaan de toestand zal neerleggen. Overigens moet de Veiligheidsraad overeenstem ming bereiken over de kandidaat, die aan de Algemene Vergadering moet worden voorgesteld. Het internationale gebeuren voltrekt zich voor een goed deel buiten de Ver. Na ties om en het stadium is nog ver, dat de Ver. Naties, om met Oe Thant te spreken, een organisch iets rijn, dat zijn gezag geleidelijk uitbreidt totdat het zo iets als een souvereine staat wordt. Veeleer is het nog een soort debating club, waarvan men overigens de waar de niet al te zeer moet onderschatten, vooral daar het een onmiskenbaar be middelend gezag heeft, zij het slechts in niet al te overheersende zaken. Franse politie slaat toe. De Franse politie heeft de laatste gen enkele bijzonder goede slagen slagen door de arrestatie van de voor naamste deelnemers en nu ook van de leider van de complotteurs, die beide aanslagen op president De Gaulle heb ben gepleegd. De uitvoerders van de eer- Komende en gaande Ministers. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weitergoo en PRINSJESDAG De prinsessen Margriet, Beatrix en Irene tijdens de rijtoer naar de Ridder- wer de gearsit op ’e Terwijl minister Zjjlstra heeft geweigerd als lijstaanvoerder voor de a.r.p. op te treden, heeft minister Toxopeus zich in plaats van zijn collega Korthals bereid verklaard prof. Oud als lijstaan voerder op te volgen. Voorts is vastgesteld, dat de omstreden fractieleider der liberale senatoren, mr. Van Riel, die op het ogenblik vice-voor- zitter der v.v.d. is, prof. Oud niet zal opvolgen als partij-voorritter. Hij blijft echter wel kamerlid. De v.v.d. is name lijk voornemens in de toekomst even als bij andere partijen reeds het geval is het fractievoorzitterschap en 't partij voorzitterschap te splitsen. Voorts zal de bekende Rotterdamse hoogleraar Witteveen, die nu in de Eer ste Kamer zitting heeit, een candidatuur voor de Tweede Kamer aanvaarden ter Volksstemming in Brazilië. In Brazilië heeft president Goulart de strijd tegen het conservatief gezinde par lement gewonnen, dat zich na een re geringscrisis en een algemene staking gewonnen gaf om de vraag of de presi dent de oude, hem vorig jaar ontnomen bevoegdheden moet terugkrijgen, aan ’t volk voor te leggen. Goulart en de hem steunende vakbeweging wilden dat al op 7 oktober laten gebeuren, maar ’t wordt 6 januari. De vakbond heeft voor Gou lart de strijd gewonnen, maar dat werd ook mogelijk, doordat het leger niet lan ger tegen hem gekant is, zoals vorig jaar het geval was, toen juist het legér Wij weten nu ’t vak „politiek” Is niet zo’n beste baan dus Enkelen, een staat van dienst, uniek Romme, Oud en Tilanus Ze hebben recht op avondrust Hun banden te ontbinden Wij vragen echter, ongerust, Nog liefhebbers te vinden? Wij hebben ons blijkbaar vergist Eerst ging Burger vertellen Ik kan ais speler wel gemist Ik wil mij met meer opstellen Toen schoot ook Korthals uit z’n slof Ik bedank voor lijstentrekker Zeker over ’t vak alle lof Maar 't zit toch niet zo lekker Nu nam ook Zijlstra het besluit Laat een ander maar koplopen Ik schei er volgend jaar mee uit Ik blijf op wat beters hopen Van Aartsen zong dezelfde zang Ik ga vrijwillig heen, ja Worden die veteranen bang In de Haagse arena? It kin lang duorje foar’t men de hiele wrald bidragen hat Miljoenennota. De begroting 1963, welke de regering tegelijkertijd heeft ingediend, levert een tekort op, dat groter is dan dat van vorig jaar. Dit houdt verband met het feit, dat de opbrengsten van de belastin gen beneden de raming blijven. De re gering verwacht echter, dat hiervoor voldoende langlopende financierings-mo- gelijkheden ter beschikking zullen ko men. Over de stijging der loonkosten maakt de regering zich echter wel zor gen. Zij vreest, dat een verdere stijging de Nederlandse concurrentiepositie zal verzwakken. Zij is voornemens de So ciaal Economische Raad advies te vra gen over een mogelijke begrenzing hier van. Dit kan uiteraard nog wel eens spanning opleveren met de vakbewe ging. Voor het overige zit er niet veel politieke brandstof in de rede. Een verdere belas tingverlaging werd naar de toekomst verschoven en ten aanzien van de wo ningbouw 90.000 stuks heeft mi nister Van Aartsen de woningwetbouw een groter aandeel toebedeeld dan afge- aanvoer op de Jouster Merke was 730 paarden, 105 koeien, 36 schapen, 69 varkens, 11 geiten. Aan de kade lagen 7 stoomboten, 5 veepramen en twee motor boten. Maar al valt zo op het eerste gezicht niet zoveel politieke strijd meer te ver wachten, de meeste ministers uit het kabinet-De Quay rijn toch geneigd, zich na de komende kamerverkiezingen uit de politiek terug te trekken. De ministers De Quay, Zijlstra, Van Aartsen, Korthals, De Pous en Luns hebben reeds te kernien gegeven niet voor een Kamercandidatuur in aanmer king te willen komen. Dit zal er mede toe leiden, dat 'bij ko mende Kamerverkiezingen een geheel nieuwe reeks lijstaanvoerders zal moe ten optreden. Want de heren Burger (pvda) en Romme kvp) hebben zich reeds teruggetrokken; de heren Oud (vvd) en Tilanus (chu) staan op het punt dit te doen; ds. Zandt (sgp) en Ds. v. d. Veen (psp) zijn overleden; de communistische partijsecretaris De Groot is ziek. Die komende verkiezingen zullen van groot belang zijn. Want beide Kamers der Staten-Generaal moeten volgend jaar worden vernieuwd. Er staat immers een grondwetswijziging met betrek king tot Nieuw-Guinea en tot de troon opvolging op het program. Wij meenden het vak „politiek” Kon krachtpatsers bekoren Om goed getraind, sportief en kwiek Hun doelpunten te scoren Wij meenden ’t lokte velen aan Wat is er nou voornamer Dan de, ook best betaalde, baan Lid van de Tweede Kamer Door het thans prachtige najaarsweer, wordt veel gestald vee weer in de weide gelaten. Eén dag later; In Friesland heeft het sterk gevroren. In de wijken lag een ijs laag. De Bilt deelt mee: De maand september is wat de temperatuur betreft de ongun stigste geweest sedert 1847 Een 40 tal der beste Friese kaatsers heeft in het afgelopen seizoen samen f 2500 en 60 medailles verdiend. Bovenaan staat Cath. Werkhoven te Witmarsum met ruim f 210,een zilveren lauwerkrans, een gouden horloge en 3 medailles. Het voornemen bestaat de departementen van Oorlog en Marine te vervangen door een departement van defensie. Machineschrijfsters kunnen worden ge plaatst bij de Hollandse Spoor. Beginloon f 7,70 per week. Na een jaar f 0.70 verhoging. Hwat hat (gabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen 1 Takomme woansdei, 26 septimber, de middeis to bigj innen om healwei trijen, sil de slach fan üs foaralden tsjin graef fan Hollan en Henegouwen, Willem IV, by Warns yn 1345 wer bitocht en fierd wurde. Lyk as alle jierren sil dat nou ek wêze by de tinkstien op it Reade Klif by Skarl en Warns. De bitinking sil stean under lieding fan de hear Simen Cnossea fan Snits. De hear Boucke Visser fan Ljouwert sil de bitinkingsrede halde, titele: Fryslan jus- ter, hjoed en moarn.” Mefrou Kias Fol- mer fan Huzum is dizkear de foardraech- ster fan de Ballade fan de Ridderslach fan D. A. Tamminga en fersen fan KI. Dykstra, J. Dotinga, G. Jonkman, E. B. Folkertsma en Tsjits Peanstra. It muzyk- korps fan Warns fleuret de bitinking op mei Fryske lieten en jowt lieding oan it sjongen fan it folk. Nei de bitinking is Wamzcr herberch i Tl. - SÊ&. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1