Frieslands Zuidwesthoek heeft grote recreatieve betekenis BOLSWARD HEEFT KANS OP MOOI ZWEMBAD MMS Gebied met veelzijdige mogelijkheden komt langzaam in beweging Mits de bevolking meewerkt IS Fan de Martinytoer Raad Hindeloopen J. Vos, I.-burgemeester üs hjoed p Beatrix naar verre Oosten rissen van ers omhoog van de ministers zullen a.s. met ongeveer 25 Zilveren filmpjes jj fm** la U to sizzen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomeo: De Bolawardsdse Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Tj. de J. MB ra JEW :i 'S-Ws® z X DINSDAG 25 SEPTEMBER 1962 101e JAARGANG No. 48 il een buitengewoon gezellige vergadering, gehouden j.I. vrijdagavond in hotel de zal dan stygen tot Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De ledenwerfactie is nodig om de Bond van Nederlandse Gemeenten te overtui gen, dat in Bolsward grote behoefte aan een nieuw zwembad bestaat. Deze bond moet namelijk adviseren over de nood zakelijkheid van een nieuw zwembad en, zo ja, over de grootte ervan. Deze mar twa van mann, h. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie in overeenstemming gebracht met ioor de minister van Binnenlandse van de staatssecretarissen is aanmerkelijk verhoogd gang van het nieuwe jaar. rt dit f 31.800,— en het zal Bolswards Nieuwsblad Prinses Beatrix zal volgende maand een reis naar een aantal Aziatische landen maken. Zij zal daarbij enkele landen officieel bezoeken en enkele andere als privé-persoon. Onder de landen, die de Kroonprinses zal bezoeken worden ge noemd: Japan en India. Aanvankelijk was het de bedoeling, dat prinses Beatrix haar reis zou maken in aansluiting op het staatsiebezoek van de koninklijke familie aan Iran. Dit be zoek is echter wegens de aardbeving uitgesteld. Officieel wilde men in Den Haag de reisplannen van prinses Beatrix niet be vestigen. is en bliuwt dan in bisteande polders fiel De Friese Zuidwesthoek, een gebied dat van grote betekenis lean zijn voor de snel stijgende behoefte aan rust en ruimte, temeer omdat het zeer dicht bij de grote bevolkingscentra' in het westen ligt, komt langzaam in beweging. In de afgelopen maanden is enige malen de aandacht op dit gebied gevallen, onder meer door het gereedkomen van het rapport „Rust en Ruimte”, waarin een aantal mogelijkheden en wenselijkheden zijn vastgelegd. Zondag aan het bescheiden strand van Oudemirdum: paviljoen en bad hokjes gesloten. Liefhebbers, die zich ondanks de politieverordening te water willen begeven, moeten maar zien dat zij zich ergens ongezien verkleden en de discretie waarborgen. Dit rapport is tót stand gekomen door de activiteiten van de Stichting Suder- goa, die hierin een aantal gegevens heeft samengebracht, dat voor het be palen van een koers voor de toekomst van groot belang is. De Zuidwesthoek en daar is men zo langzamerhand al wel van doordrongen zal er echter niet komen met uitsluitend de bouw van recreatiecentra, verbetering van wegen, het aantrekken van kleinere industriële bedrijven, woningbouw, sportvelden en dergelijke. Aanpassing op velerlei men- eelijk terrein zal evenzeer noodzakelijk zijn, evenals grote vooruitstrevendheid van de gemeentebesturen. In sommige gemeenten is men fors be gonnen de nieuwe mogelijkheden van in dustrialisatie aan te pakken, ook ai heeft de kernpolitiek terecht grote teleurstel ling gewekt in ditzelfde gebied, waarbij wij speciaal denken aan Bolsward, dat nochtans met grote voortvarendheid ac tief blijft, om ondanks alle problemen de bestaansmogelijkheden te verruimen en om daarnaast de naam van deze stad als cultuurcentrum in Friesland eer te blijven aandoen. De positie van de steden Sneek en Bols ward is evenwel geheel anders dan die van het platteland. Sneek heeft grote recreatieve mogelijk heden vlak naast de deur, maar mist nog altijd de directe goede verbinding die het Snekermeer snel bereikbaar moet maken, doch benut daarnaast eveneens goede industriële kansen. Voor plaatsen als bijv. Workum, Sloten of Hindeloopen liggen de kaarten geheel anders, zijn de moeilijkheden groter. Een groeiende toeristische belangstelling zal ook deze steden evenwel niet voor bijgaan, temeer omdat toeristen een be zoek aan deze steden als een openbaring zien. Ook voor deze plaatsen is het zaak dat de bevordering van het toerisme in de Zuidwesthoek krachtig wordt aange pakt in samenwerking van alle gemeen ten en met een tot stand te brengen streek V.V.V. De Zuidwesthoek dient zo langzamer hand bewust te kiezen voor het toeris me, maar dient dan ook con amore de nodige voorzieningen te treffen. De opening van bruggen op zondag ten behoeve van watersporters dient geen punt van discussie meer te zijn. De be nutting van de mogelijkheden voor het „strandleven” langs de IJsselmeerkust dient met meer voortvarendheid aan gepakt te worden. Op dit punt is in Mak- kum in het recreatiecentrum „De holle Poarte” een voorbeeld gegeven van hoe het wel moet. Gaasterland demonstreert evenwel hoe In „De Wijnberg”, z(jn bestuur en leden van de Zwemschool overeen gekomen, om in de week van 15 tot 20 oktober een grote ledenwerfactie in Bolsward te voeren. Zaterdagmiddag 13 oktober trekken de plaatselijke muziekkorpsen door de stad, waardoor de actie meteen al een feestelijk tintje krjjgt. Een geluidswagen zal eveneens door de stad rijden, om de actie aan te kondigen. En leerlingen van de Technische School zijn nu reeds bezig met de bouw van een maquette, waarop het toekomstige zwembad is uitgebeeld. Deze maquette krijgt een plaatsje in een etalage ergens in het centrum van Bolsward, in een der etalages van Zantman N.V. Ook zal een thermometer worden opgehangen, die de stijging van het aantal leden aangeeft. Bovendien zal er op Bolletongersdel (18 oktober) een stand werker met een standje voor de zwemschool zijn. „Rust en Ruimte” nog eens zijn vast gelegd. Bond heeft ook wel een vinger in de pap, om Bolsward spoedig of pas na verloop van jaren aan een zwembad te helpen. Het bestuur van de zwemschool is zeer voortvarend. Toen destijds het oude zwembad om me- worden. ogingen blijken uit de l begrotingen van ver- iche redenen gesloten i, klopte het bestuur wel- let college van B. en W., eren naar de mogelijkheid ing van een nieuw zwem- uur kreeg van de gemeen de heer D. Sandstra, het erover met de Grontmij. in eden. Deze Grontmij. ral het sportveldencomplex aan de de zwembaddeskundige van de Grontmij, zo vertelde Dokter H. E. Staverman, voorzitter van de zwemschool. De zwembaddeskundige verklaarde o.a., dat de bouw van een nieuw zwembad f500.000,moest kosten. Ter spraka kwam ook een overdekt of een open lucht zwembad. De deskundige zei, dat zeer veel openluchtzwembaden op de duur zullen worden opgeheven. Wat de kosten van een zwembad betreft, voor 65 subsidie zorgt het rijk, voor 25 de gemeente. De laatste 10 zullen de Bolswardse zakenlieden, instellingen en particulieren zelf moeten opbrengen. Toen het bestuur de zwembaddeskundi ge vroeg om een schetsplarr van het toe komstige zwembad, teneinde de instan ties, die financieel moeten steunen, uit voerig te kunnen inlichten, antwoordde hij, dat hij een dergelijk schetsplan on mogelijk kon geven. Het bestuur van de zwemschool zou eerst aan de Bond van Nederlandse gemeenten uitvoerige inlichtingen moeten verstrekken over ’t aantal leden van de zwemschool, aantal gegadigden voor het wemmen, al of niet grote liefhebberij voor het zwemmen, het aantal inwoners en omwoners van Bolsward, het aantal scholen, het aantal industrieën, enz. enz. Op grond van deze gegevens geeft do Bond van Ned. Gemeenten advies over verdeling in kleuterzwembad, diepe en ondiepe bassins, de grootte van de bas sins, noodzakelijkheid van een zwembad Pas dan zou men een schetsplan kun nen tekenen. Toch hebben de bestuursleden van de Zwemschool het voor elkaar gebokst om een schetsplan te krijgen. Ook het college van B. en W. zette alles p alles. Vrij spoedig hadden B. en W. voor het toekomstige zwembad een stuk grond gereserveerd. „Een mooi stuk grond,” aldus de voorzitter van de zwemschool. Het ligt aan het Hoog Bolwerk, vlak achter de L.A.B.garage. In de onmiddel lijke nabijheid liggen ook de ijsbaan en Zie vervolg pag. 2 Verschillende groepen militairen in Nederland hebben in de loop van de jaren gelden bijeengebracht om een blindegeleidehond aan een blinae te schenken. In verband hiermee zijn vrijdagochtend contactmensen van die betreffende groepen ontvangen in de school voor blindegeleidehonden aan de Middenweg m Amsterdam. Natuurlijk was er een demonstratie voor de gasten, waaraan onze fotograaf deze aardige opname overhield probleem. De twa Je it biswier fan har sterke lensidichheit .en dêrom wolle hiel hwat polderboeren de kans weagje nei de Flevopolder. Dy leit folie mear sintrael, de greate we gen geane via Lelystèd en by de plan ning is daliks al rekken halden mei yn- dustriële fêstiging. Dêrtroch wurdt de sfear minder iensi- dich en sjogge de bern mear as ien mooglikheit. Lei de Wieringermar tsjin de kop fan Noard-Hollan oan en de Noardcast tsjin it minst libbene die! fan Fryslan en Oerisel, it nije Flevolan en de kommende polders lizze midden yn de wrald. De Veluwe mei syn sterk oan- winnende yndustry en syn prachtich re- kreaesje-gebiet is deunby, wylst de óf- stan en de forbiningen mei Amsterdam en de drokke Zaanstreek alle jierren bet ter wurde. Meidertiid as Südlik Flevolan ek oanpakt wurdt en dat is mar in kwesje fan inkelde jierren wurde de mooglikheden jit folie greater. Dan rek- ket it Goai, dat nou al syn doarren slute moat foar nije fêstigingen, oan it nije lan en binne de kansen op allerhanne soarten fan bidriuwen en funksjes tige bilangryk. Fan de nije polder üt is uni- versiteitsbisyk as spoar- of busstudint ti ge maklik en dat hat syn ynfloed ek wer op de animo fan net-agrariërs om yn diz- ze polder har funksje of bidriuw to syk- jen. In oar foardiel is dan noch, dat de nije polder mear forskaet fan mooglikheden ken as de aide. Net allinnich kin in bi driuw hierd wurde, mar men kin it nije lan ek yn erfpacht krije en seis in pleats bouwe. In trêdde mooglikheit is, dat men it lan en in rompgebou hiert en it ynwindige fan de pleats seis bitimmerje lit. De pleatsen wurde in slachje greater, it lan is net minder as it oare, de tarieding kin wer better troch de underlining op de bisteande polders opdien, de situearing fan Lelystèd en de bykommende doarpen wurdt op groun fan de nijste üntwikke- lingen pland, koartom it wurdt in for- bettere en formeardere printinge fan it bisteande. It soe üs dan ek tige nei it sin wéze, as it slagje mocht ek in espeltsje Fryske boeren der pleatst to krijen, mar dat dit maklik wêze sil, leauwe wy daliks net. Hawar, in kans weagje moatte se grif wol. It is de muoite tige wurdich. het allemaal onder de maat blijft. Ter wijl de trek juist naar deze gemeente toeneemt en er in bijvoorbeeld „Het Fon teinbos” te Oudemirdum weer een fraai bungalowpark beschikbaar kwam, staat daar nog altijd in de politieverordening, dat het is verboden in openbare wateren of in wateren van de openbare weg zichtbaar te baden of te zwemmen, ten zij in inrichtingen of op plaatsen goed gekeurd door B. en W. Op terreinen, zichtbaar vanaf openbare wegen of op plaatsen die zij het met enige beperking voor het publiek toe gankelijk zijn mag men niet zonneba den. Voorts mag men er zich niet geheel of gedeetelijk ontkleed dan wel geheel of gedeeltelijk gekleed in badcostuum be vinden. Tenslotte mag men zich niet bevinden in „aanstootgevende kleding”, waaronder ook een badpak wordt verstaan. Deze verordening houdt in feite in, dat men in Gaasterland wel kan zwemmen, maar zich nauwelijks kan uitkleden en dat men er strafbaar wordt, zodra men na het zwemmen weer aan land komt. En, o schande, dat is bijvoorbeeld in Oudemirdum speciaal het geval op zon dag, want dan heeft de exploitant van het strand geen entree voor zijn terrein, maar hij sluit ook de badhokjes, zodat dan lieden van beiderlei kunne met een bundeltje badgoed onder de arm pogen zich ongezien te verkleden. Dat is vreemd. Een afschrift van de verordening wordt aan kampeerders in deze gemeente uit gereikt. Er wordt niét bij gezegd, dat men er niet streng de hand aan houdt en dat Gaasterland hiermee struisvogel politiek bedrijft. Ook zaken als deze zul len moeten veranderen, wil de Zuidwest hoek de juiste kders bevaren naar nieu we bestaansbronnen en de mogelijkheden benutten, zoals die ook in het rapport as Ijóchttuorren yn de TRIJERIS IS SKIPPERSRJOCHT De kommende wiken is de bilangstelling foar de aldernijste ündernimming op it gebiet fan lanoanwinning grif great. De Flevo-polder haldt syn earste algemiene ynskriuwing op in pear tüzen ha. nij pol- derlan en forline wike waerd al bikend, dat mear as trijetüzen leafhawwers har bryfke by de direksje ynstjürd hiene. Der is dus wol flecht op 'e koai en de drang om boer to wurden is yn üs lan jit great. Hwant as men de list fan solli- sitanten neigiet, blykt, dat dizze üt alle provinsjes komme, al is it eigentlike eas- ten en süd-easten fan üs lan it minst yn tal. In fikse groep foarmje de lju, dy’t har eigen lan en pleats kwytrekke binne of mei gauwens kwyt reitsje, troch de aloan- winnende stêdsütwreiding en wegenbou. Binammen om de Europoarte wurde hie- De voorzitter deelde de raad mee, dat burgemeester en wethouders in de plaats de afgetreden wethouder P. Stall- lebben benoemd tot loco-burge- meester de nieuw benoemde wethouder, de heer J. Vos. Zonder hoofdelijke stemming besloot de raad tot aanschaffing van twee nieuwe oliestookkachels voor de openb. lagere school en een voor de gemeente-secretarie Aan mevr. K. BekkemaBakker, werd eervol ontslag verleend op haar verzoek, als schoonhoudster van de openbare lagere school, terwijl in haar plaats werd benoemd, mevr. G. Gerlsmavan der Meer te Hindeloopen. De jaarwedden van het gemeenteperso- neel, werden zonder hoofdelijke stem ming de di Zaken verstrekte richtlijnen met betrek king tot de salariëring van het rijksper soneel met ingang van 1 januari 1962. Ook werd besloten op overeenkomstige wijze als voor het rijkspersoneel bepaald aan het gemeente-personeel per 1 sept. 1962 een verhoogde huurcompensatie toe te kennen. Overigens leverde deze korte vergade ring geen punten van bespreking op. yn boereformiddens en der waerden bilangrike biswieren tsjin it libben yn de bisteande polders nei foaren brocht It earste wie ditte: wy hawwe hjir wol in goed bistean as polderboer, mar hwat is de takomst foar us greate bern. Heechstens ien kin hjir wer oan 'e slach mar de oaren? En de famkes, hwat kan sen op in man, dy't in kostwinning hat bóten de lanbou binne hjir nou. De in kelde ambtners en ünderwizers binne hjir meast fierst to koart om thüs to kommen. Der is in skriklike mutaesje yn dizze groep. It greatste diel fielt him hjir net thüs yn dizze iensidige b.oerewrald en hwer't op it heden plakken genóch to krijen binne, fordwine hja al tige gau. technysk en finansieel oankinne, lju, dy’t Doe’t de jonge boeren yn de tritiger jier- ir.i. r__ ren yn Wieringermar en nei de oar- loch yn de Noardeastpolder harren festi- gen, wiene hja krekt troud, mar nou binne de bern tusken de tweintich en tritich jier en hwat oanslach ha se dan bóten de buorkerij. Gelokkich komme der mear Technyske en Middelbere skoal- len, mar it klimaet is hjirre sa sterk agra- rysk, dat allinnich de bern, dy’t perfoarst leare wolle en kinne, trochsette. Hiel Hwat halde nei in pear jier op en komme wer op ’e pleats werom. Tyd- lik kinne hja der ommers altyd wol in Laatste week september 1937 De heer Tj. Zoethout te Hindeloopen plukte voor de 2e maal aardbeien uit zijn tuintje. 40-jarig jubileum slagerij Swart theorétysk en praktysk har fak tige for- steane. Ek dat kin men billikje. Yn it trêdde plak sjocht de direksje in wichtich bilang yn it tawizen fan bidriuwen oan polderboeren, dy’t it yn de Wieringermar of de Noardeastpolder tige goed dien hawwe. Hja witte dan, dat dizze lju in stevige kearn ütmeitsje fan minsken, dy ’t it polderlibben kenne en bliken jown hawwe, der tige op har plak to wezen. Sokken hat men gjin risiko mei, omt hja al yn it salt bibiten binne. Party lju yn de Wieringermar en de Noardeastpolder hoopje dêrom foar harsels of ien fan har goede deihier fortsjinje, mar har takomst greate bern in kans to meitsjen en de 1 11 r' bilangstelling dêrre is tige great. Op it earste gesicht liket dit hwat frjemd, omt dizze boeren al in spul hawwe, mar ik kin it my skoan bigripe. Foarst al omt it in normael stribjen is om fan in biskiedèn spul op in greater to kommen. Foar in boer, dy't 24 ha. hat is in kans op 48 ha. itselde as in ünder- wizer, dy’t Haed wurde kin of in ge- meeritesekretaris, dy’t kans sjocht op in Boargemastersplak. Mar der spilet by dizze lju ek noch hwat oars trochhinne. Forline wike wie ik yn de Wieringer- le kompleksen lan oan dé’ lanbou ünt- nomd en hoopje dizze boeren sünder lan yn de nije polder klear to kommen! En sokken sitte ek om Ljouwert, Snits, Drachten, Frentsjer, Makkum en Boal- sert, ja rounom. Nou hat de regearing al ris witte litten, dat hja it op priis stelle soe as dizze minsken by it omdielen in strypkefoar krije soene en de direksje hat mei dat bil- like forlangen dan ek rekken to halden, mar oan de oare kant soe it tawizing oan dizze groep alle oare groepen bütenskoat- telje en dat giet ek wer to fier. Hwant de direksje wol net yn it léste plak ek ti ge bitüfte boeren hawwe, lju, dy’t in mo dern akkerboubidriuw fan 48 of 36 ha. Jongemastraat te Bolsward Te Nijland is een kinderkoor opgericht met aanvankelijk 45 leden. Directeur is de heer S. Hoekstra Jr. 65-jarig bestaan CJMV „Onderzoekt de Schriften” te Bolsward. 40-jarig bestaan kaatsvereniging Wom- mels. Herdenkings-avond onder voorzit terschap van de 78-jarige J. C. Bijker- sma. De raad van de gemeente Bolsward be staat thans uit de heer S. E. Lunter; D. J. Steensma; D. B. Eerdmans; T. van der Zee; J. de Haan; J. Boekema; P. Bij- voets; G.-H. Boersma; H. Mulder; D. de Jong; H. Radelaar; S. Hollander en J. Th. Prins Hwat bat f 49.000,—. om aanleggen. 1 tV; t

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1