fase Amerikaanse Een nieuwe in handelspolitiek op komst <ti De slach by Warns bitocht i Trade Expansion Act binnenkort van kracht Frysldn juster, hjoed en moarn üs hjoed p p to sizzen 1 t Gouden filmpjes V.H.V-collecte 1 f MSr STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardiche Courant, Wejtergoo en De Jong’i Nieuwsblad voeten Dirigeiitcmopleiding Fékeuring lepening Fryske Boekewike 1962 Tot zelfs aan zijn Kinderpostzegels Nederland 1962 1 VRIJDAG 28 SEPTEMBER 1962 No. 49 1®» DOCHTER NOORSE PRINSES WORDT GEDOOPT r Dy’t men yn stilte lekke? PYT It DE GROOTSTE PAREL TER WERELD 1. 2. 3. - Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA' N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 515,7) Fiifhüa by Wolsum) ü.o. de skriuwer fan „Trude”, roman fan in hynder, wie „op it fytske" delkommn fan Coarnjum boppe Ljouwert. Hy soe de foech 70 km mei syn mear as 70 jierren ek op de weromreis traepjende wei óflizze. Troch al dat moetsjen fan aide kunde hie de bitinking suver hwat fan in reu- ny. Tagelyk hie dizze bitinking in foech polityk tintsje. Der waerden nei ófrin folders ütriks fan de F.N.P. de Frysk Nasjonale Partij, dy’t dug noch net dea blykt to wêzen. De ütrikking barde lyk- wols alhiel büten de bitinking seis. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Goed, gean o derom, gean er een verandering Laatste week september 1912 Te Lemmer werd eerste Zuiderzeeharing aangevoerd. Binnenkort zijn bij de Electrische Centra le te Wonseradeel 1000 personen aan gesloten. Benoemd aanjle R.K. school te Bolsward de heer A. H. van der Ven van Hille- gom Afscheid Ds. J. Pottinga als predikant rots, die de herinnering zo levend houdt aan die man, die sprak van broeder paard en zuster duif in een tijd, d-at iedereen een dier niets meer achtte dan een eind hout, een stuk rots. zelfs daar zag ik een boer zijn muildier ran selen, omdat het zijn vracht naar de zin van de boer niet snel genoeg om hoog droeg. Naar het heiligdom van Franciscus. Daarom is het 4 oktober weer Dieren dag. Dierendag, omdat Dierendag helaas, onmisbaar is. Wij, dierenbeschermers, zouden Dieren dag dolgraag zien afgeschaft wegens overbodigheid. Maar nóg worden, ook in dit beschaafde land, dieren geslagen, gemarteld, ver laten, gekeeld, geschopt. Tot aan de voeten van Franciscus toe. Helpt ons van Dierendag een Dieren- jaar te maken. Want alleen een wereld, die het dier eerbiedigt en zich in teder heid tot het dier overbuigt, zaï een we reld van vrede en veiligheid voor de mensen kunnen zijn. Mogen wij dat be denken, ook al behoren wij goed te zijn voor een dier om zich zelfs wil. Omdat het, zoals» u en ik, en niet minder, het wonder van het leven herbergt. HENRI KNAP. Gaarne geven wij hierbij de volgende toelichting op de collecte van de Vrou welijke Hulpverlening V.H.V. 1962. Het winterwerk staat weer voor de deur en dit wordt gestart met de jaarlijkse collecte. De week van 1 tot 6 oktober is dit jaar de V.H.V. hiervoor toegewezen. Door persoonlijke inspanning en enthou siasme is de collecte elk jaar tot een groter succes geworden. Zo zeer zelfs, dat het werk van de V.H.V. jaarlijks zichtbaar uitgebreid kan worden. Mogen wij nog eens weer vertellen waar toe het bijeen te brengen bedrag dit jaar zal moeten dienen? Boottocht voor chronische patiënten. De boottocht staat ook dit keer weer bovenaan. Het Rode Kruis in Friesland kan deze tocht nog niet zelf bekosti gen. Ook in 1963 zal de V.H.V. het volle bedrag voor 70 patiënten nodig, bijeen moeten brengen. In 1962 werd er bovendien een bedrag van f 2000,aan het Rode Kruis ter hand gesteld, teneinde patiënten uit Friesland, die hiervoor in aanmerking komen, uit te zenden naar het Henry Dunanthuis te Woudschoten. Uitzending van vermoeide, bejaarde, invalide en suiker zieke huisvrouwen. Deze uitzending zo zeer bekend en zo dringend nodig, vraagt jaarlijks meer zorgen en offers. In 1962 overtroffen de aanvragen de mogelijkheden tot uitzen ding in belangrijke mate. Voor het geestelijk gehan dicapte kind. De drie ouderverenigingen die werkzaam zijn op dit gebied, n.l. „Helpt Elkander” (alg.), „Philadelphia” (prot. chr.) en „Voor het zorgenkind” (r.k.) hebben in 1962 een goede start gemaakt; er is hard gewerkt met prachtig resultaat. Maar er is zo enorm veel nodig voor deze kinderen en de oplossingen zijn kostbaar. Wij zouden zo graag dit jaar weer met een flink bedrag willen helpen De idealen die de ouderverenigingen zich stellen, kunnen dan misschien weer wat dichter de werkelijkheid benaderen. In 1962 werd een bedrag van f 5540,voor dit doel afgedragen. Ook met het geld uit het noodfonds kan veel nood gelenigd worden. In 1961 werd een bedrag van f 4332,50 uit dit fonds uitgekeerd. Het Prov. Comité voor da Vrouwelijke Hulpverle ning in Friesland. Vlak voor de sluiting van het 87ste Congres van de Verenigde Staten heeft pre sident Kennedy de parlementaire goedkeuring gekregen voor het stuk dat hij als een van de belangrijkste misschien wel het belangrijkste programma-onderdeel van zijn regering beschouwt: de wet op de uitbreiding van de buitenlandse handel. Hoewel de wet dikwijls beschouwd is als een logisch uitvloeisel van de op libera lisering gerichte handelspolitiek welke door president Roosevelt in 1934 begonnen werd, telt het stuk toch wel 20 veel nieuwe elementen dat men zonder bezwaar van een drastische verandering spreken mag. 101e JAARGANG Fryske biweging is der al hiel hwat bard, mar der moat noch helte mear barre. Hwa’t in stins bouwe wol, moat earst it smoarge grounwurk dwaen, oars wurdt it in loftkastiel. Dêrom: ,,net mear drige, mar yn ’e rige”. Yn it skoft waerd foar de Stifting in jildynsamling hélden. Doel is hwat bi- planting oan to bringen. Nei ófrin waerd it ütstel dien om de bitinking in oar jier sa mooglik op sneon to halden, dan sil der mear folk komme. Ek nou wie der skoan folk, mar der hat wolris in greater kloft west. Binammen de Gaes- terlanners seis lieten it hwat sitte. Dêr stiet wer foaroer, dat der wol gans skoalgeande jeugd wie, dat de foarsitter ek B. en W. fan Himmelumer Oldefeart it wolkom taroppe koe en dat der seis in deputearre Steatenlid wie, al wie it dan mear partikulier as yn opdracht. Fierders wiene der de aide getrouwen Sa seagen wy de hear R. S. Roarda fan Ljouwert, destiids de initiatyfnimmer ta it halden fan de bitinking. Ek oaren hiene der in fiere reis foar makke. Sa j seagen wy notaris Nijenhuis üt Gytsjerk en Sch. de Boer üt Toppenhuzen. De léste wie hielendal" op de fyts kommen. Mar der wiene mear dy’t fytse koene. Boiswards Nieuwsblad gevoelige kwestie het regeringsbeleid heeft gezegevierd is de politieke horizon van de New Frontier aanzienlijk opge klaard. Ljouwert toant it sieraed fan ,,Us Mem" (Sünder stêds-wikselbeker) Warkum docht it mei basterd-bern It pronkjewiel fan Bleeker It fé waerd wakker flyt op dien Fakkundich poetse en wriuwe Elk is fansels graech nümer ien En hopet dat to bliuwen Wjirret it waer in dripke mei Dan komt ’t folk üt ’e hoeke En sil oeral sa’n „koukedei” In protte gasten loeke. In de eerste plaats is er de erkenning dat de Verenigde Staten vooral door het weergaloze succes van de Euromarkt op handelspolitiek gebied in het defensief is gedrongen. Verder kan men in dit verband wijzen op de grote volmachten die de president in het algemeen de uitvoerende macht worden verleend voor onderhandelingen met andere landen en speciaal de Euro- markt-landen. Tenslotte is er de techni sche en financiële hulp die in het vooruitzicht is gesteld aan ondernemin gen, en werknemers die tengevolge van de vergrote Europese import in hun be staan bedreigd worden. Voorts is er de binnenlandse politieke factor, die juist bij dit wetsontwerp be langrijk was. Van de progressieve wet geving die de regering Kennedy aan hangig heeft gemaakt bij het congres zijn nogal wat voorstellen een ontijdige dood gestorven. Zou dit ook met het wetsontwerp inzake de uitbreiding van de buitenlandse handel zijn gebeurd dan zou een zekere frustratie van de ,,New Frontier” 'met de congresverkiezingen van november ’62 in zicht niet denk beeldig zijn geweest. Nu juist in deze mende industrie. Dat het agrarische den zich hiertegen verzette zou de oorzaken van de Burgeroorlog den; het was begrijpelijk dat de nende partij in de Burgeroorlog z’n wen sen doorvoerde. Dat ondanks de hoge importrechten de handel vooral met Europa aanzienlijk bleef was vooral het gevolg van de zich steeds en snel uitbreidende Amerikaanse markt. Maar toen na de eerste wereld oorlog het Amerikaanse isolationisme zich ook van de economen meester maak te en bovendien de snelle expansie van de Amerikaanse markt terug liep hadden de nieuwe ongehoord hoge rechten van na de eerste wereldoorlog bepaald kwa lijke gevolgen voor de buitenlandse han del. Vooral Europa stond op zijn achter ste benen: vrijwel alle Europese landen lieten ernstige protesten horen. Het hoogtepunt van deze ontwikkeling was de Smoot-Hawley-wet welker invoe ring samen viel met het begin van de crisis van 1929 en welke de tarieven van gemiddeld 39 procent tot 59 procent op voerde. Het was duidelijk, dat Ien bist mei hwat in toarre lea Mei riden op in karke De houten kou fan Parregea Op de keuring to Warkum(?) Jongfeintsjes ha it liep bitocht Sa’n bist mei net üntbrekke Waerd net de waer faeks djür forkocht Uit het huwelijk van de jongste dochter van koning Olaf van Noorwegen, prinses Astrid, en de beer fohan Martin Ferner, is enige tijd geleden een dochtertje geboren, dat op 4 oktober a.s. in Oslo zal worden gedoopt. De foto toont prinses Astrid met haar dochtertje Mannichien is woansdei wer nei it Rea- klif ta tein om dêrre mei in kloft Frie zen to bitinken hoe’t yn 1345 ünder de rop fan „Leaver dea as slaef” by Warns Greve Willem IV fan Hollan en Henegouwen mei syn ridders forslein waerd en dêrmei de Fryske frijdom bi- halden. It wie der as fan &lds. It Warnser korps spile, de strieljagers fleagen romroftich oer, de ballade fan de ridderslach waerd deklamearre (ditkear troch mefr. K. BijkerkFolmer, dy’t ek oare gedich- iten fordroech) en der wie wer de bi- tinkingsrede per Fryslén juster, hjoed en moarn, ütsprutsen troch de hear Boucke Visser, skriuwer fan de Stifting „SFach by Warns”. Folie nije arguminten brocht Visser net op de skealjes. It giet net tsjin Hollén, mar foar Fryslén. Dat hie de lieder fan de middei Simen Cnossen fan Snits ek al sein. Fryslan mei gjin iepenloftmu- seum wurde, sei de sprekker, mar wy moatte in kulturele bijdrage leverje ta it gehiel. Seis selskippen, dy’t allegearre sahwat itselde wolle, is ek wol hwat to- folle fan it goede. Faeks moast der mear koördinearre en konsintrearre wurde. Wy moatte mear op ’e takomst sjen as op it forline. Nei 118 jier organisearre jDe skriuwer Hoatse de Jong (berne op In het Washington hotel in Londen is de achtste internationale beurs voor ju welen en horlogerie geopend. Op de foto Barbara Miura, die een parel tussen de tanden beeft geklemd, welke waarschijnlijk de grootste ter wereld is. De waarde ivordt geschat op 30.000 gulden „Dierendag is onzin,” hoor ik wel eens zeggen. En dan zegt men hetzelfde als men wel eens hoort over Vaderdag of Moederdag: „Ala het goed is, is elke dag Dierendag.” Daar zit ’m nu juist de kneep: het is niet goed. En daarom is niet elke dag Dierendag. Lang niet! Tussen haakjes: wat Vaderdag of Moe derdag betreft, mag ik misschien zon der vaders en moeders kwaad te maken opmerken, dat vaders en moeders best voor zich zelf kunnen opkomen. Zij kun nen hun woordje doen, zij kunnen de hulp inroepen van anderen, zij kunnen zich wenden tot sociale instellingen. maar het dier? Wat kan het dier doen om zich te ver dedigen tegen slechte behandeling, ver waarlozing, om hulp te vragen in geval van ziekte, ouderdom, ellende? Niets. Het dier, lichamelijk zo dikwijls veel sterker dan wij, mensen, is geestelijk ver en ver onze zwakkere. Niet onze min dere. Dat heeft Franciscus van Assisi, die zijn naam heeft geleend aan de Die rendag, beter begrepen, dan menigeen van nu. Ik ben niet Katholiek, maar in het klooster Laverna, zo’n honderd meter van Florence, meer dan duizend meter hoog in de bergen, heb ik van de hei ligheid, die mijn katholieke vrienden in de kleine minderbroeder erkennen, toch wel iets bespeurd. In de Vesper, zo sonoor gezongen door slechts een paar mannen in bruine pijen, in de grote kloosterkerk. In de dagelijkse omme gang langs de gewijde plaatsen op de berg, waar Franciscus heeft geleefd, ge predikt, hoog in de mist en kou, die daar ook op stralende zomerdagen heer sen. Men heeft mij de kloof gewezen, waar de bedelaar heeft geslapen, kil, donker, vochtig, bij ruisend water, en de af grond aan welks rand hij heeft gepre dikt; het kruis heeft daar zoveel splin ters afgestaan aan de pelgrims, dat het nog slechts uit louter knoesten bestaat. Maar zelfs daar, aan de voet van de Nu overal in Friesland aan de muziek scholen en waar die nog niet zijn, door de muzikantenopleidingen van de Frys ke Kultuerried, jonge korpsmuzikanten worden opgeleid, is het van groot belang dat ook in de toekomst in Friesland meer .deskundige dirigenten zullen zijn. De Leeuwarder Muziekschool heeft een I cursus voor dirigenten van Harmonie- en Fanfare-orkesten in het leven geroepen. Het is verheugend, dat zich voor deze i cursus, die op zaterdag 6 oktober zal starten, reeds een kleine 20 deelnemers hebben opgegeven. Docenten zijn de he ren Bram Veenstra, Piebe Bakker en Jan Masséus. Het ligt in de bedoeling dat de cursis ten in de komende jaren met deze oplei ding doorgaan ter verkrijging van het Staatsdiploma directie Harmonie en Fan fare. By de yngong fan it hjerstseizoen Wurde op party plakken De moaiste Fryske bisten sjoen Hwer’t hja namme mei makken It hiel jier troch kin ’t fokbidriuw Troch dit bisit bileanne Eigners dy’t op de stamboekshow Fan takomst-gloarje dreame provinsiael bistjür sil op 12 oktober o.s. yn it Boalserter stedhüs de foar ’62 oan de hear Dr. M. P. van Buytenen ta kende Joast Halbertsmapriis ütrikke. Nei dizze offisiële ütrikking sil de jouns yn in feestlike gearkomste de Fryske Boe kewike iepene wurde en it 4e lustrum fan de Fryske Boekewike bitocht wurde. De ütjowers fan Fryske wurgen sille by dy gelegenheit yn it bisünder omtinken jaen oan de ütjeften fan it léste jier. Stijgende rechten Tariefstelsels en buitenlandse handels politiek in het algemeen zijn altijd een gevoelig punt geweest in de Amerikaan se politiek. Met enige overdrijving kan men zeggen dat de aanleiding tot de Amerikaanse opstand en vrijheidsoorlog een handelspolitieke was. De als India nen verklede Amerikanen die in 1773 in de haven van Boston Engelse thee over boord wierpen en zo het sein gaven tot de opstana protesteerden in eerste in stantie tegen de door de Britten opgeleg de invoerrechten In de eerste helft van de negentiende eeuw kende de V.S. een matig invoer recht maar bij het verstrijken van de ja ren vroeg vooral het Noorden steeds ho gere beschermde rechten voor de opko- 1 2U|_ een van wor- overwin- yn jou bidriuw, mar tink Ier net oan to’nünder. Hwat hat Qabe Skroar biy de Doopsgezinde gemeente. Door Duitse kooplieden worden tegen woordig in Friesland weer veel jonge paarden opgekocht. Van de 219 kerkelijke gemeenten in de prov. Friesland zijn er 111 ortodox en 108 vrijzinnig. In byld fan wolfeart en fan fleur Hwa lit it him üntkomme? Elk heart graech syn kolleksje-keur Troch de karmasters romme De wikselbeker op ’en nij It kampioenskip earfol helle? De fokker is greatsk op syn kij Hy tinkt ik kin meitelle. Van 12 november 1962 tot en met 11 januari 1963 zullen op alle postinrich- tingen in Nederland de kinderzegels ’62 verkrijgbaar worden gesteld. Zoals bekend, worden deze zegels uitge geven ten bate van t misdeelde en hulp behoevende kind. Als onderwerp voor de ze serie is gekozen „Kinderen in hun bezigheid”. De ontwerper van deze Kin derzegels van dit jaar is de heer Pam G. Rueter te Amsterdam moest komen. De verandering kwam in 1934 toen vooral op aandringen van de minister van buitenlandse zaken Cordell Hull de Reciprocal Trade Agreements Act van kracht werd. Deze wet voorzag in het sluiten van bi laterale overeenkomsten ter verlaging van invoerrechten. De wet was natuur lijk helemaal geen belijdenis van vrij handelspolitiek toch moet gezegd wor den dat de gevolgen gunstig zijn ge weest. De invoerrechten zakten van gemiddeld 53 procent in 1933 tot 28 in 1945 en de waarde van de geïmporteerde goederen werd in de periode 1934193y meer dan verdrievoudigd. -

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1