Engelands toetreding E.E.G. opent perspectief tot tariefverlagingen Europa biedt te weinig hulp aan onderontwikkelde gebieden Zwanezang van oude generatie in Nederlandse politiek abe Skroar üs hjoed p p to sizzen B rffl Fan de Martinytoer n Zilveren filmpjes in tweede kamer STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Streven tot nieuwe werkwijze Man komt om op brandende zolder Automobilist ontvoert kind DINSDAG 2 OKTOBER 1962 101e JAARGANG No. 50 DE RAMP IN SPANJE rt 19 i, dy binne slimmer Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-edres: Marktstraat 13 Jelef. 2451 N* 18.30 uur 2305 o/ 2335 (K5157) de hulpver- met succes Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie le week oktober 1937 de kamer- aen bespa- maar iegtuigonderde- tanse bedoeling In jarige er 1 van zijn woning. Een beeld tut het rampgebied huisraad zijn in in de Spaanse provincie Barcelona. Auto’s en de straten tot puinhopen opgeworpen. zing van een lidmaatschap o] Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad De Gaulle wil meer macht. President De Gaulle wenst een ander stelsel in Frankrijk. Hij wenst de rollen van de president groter, die van het par lement veel kleiner. In de eerste plaats zal de president door het volk en niet meer door de volksvertegenwoordiging moeten worden gekozen. En deze president moet op grond van rapporten van de door hem benoemde minister bij ordonnantie óf decreet, alle belangrijke beslissingen nemen. Van de wetgevende taak van het parlement blijft niet veel meer over. Alle politieke par tijen, met uitzondering van de U.N.R., de trouwe gaullistische partij, zijn fel ge kant tegen deze maatregelen die hun toch al zo kleine rol nog kleiner zou maken en dat niet alleen voor de ambtsperiode van De Gaulle, maar ook daarna. Maar De Gaulle rekent op zijn populariteit bij Zij hebben hun verzet niet onder stoelen en banken gestoken en vooral Diefenba- ker, de Canadese premier, leidde de aan val. Hij betoogde, dat de garanties en consessies, welke Engeland in Brussel ten behoeve van het Gemenebest heeft verkregen, niet voldoende zijn India en Paleistan, zagen hun belangen ook al in de knel geraken en de Afri kaanse landen, voor wie Engeland associatie; J- .vochten, herleving van het kolonialisme zou lei den. De Tweede Kamer staat voor de nieuwe begrotingsrace. Deze week beginnen de Algemene Politieke Beschouwingen over de Rijksbegroting voor 1963. Daarbij zal de nieuwe socialistische fractieleider prof. Vondeling zijn debuut als zodanig maken. Zijn voorganger, mr. Burger is nu teruggetreden na 22 oktober j.l. door de partijraad van de pvda te zijn gehuldigd en door de regering zowel minister president De Quay als minister Toxopeus waren aanwezig te zijn onderschei den met het hoge ridderorde voor zijn verdiensten o.m. als oppositieleider, doch ook als oud-minister en kabinetsformateur, aan het land bewezen. Tegelijk met het eerste optreden van prof. Vondeling zullen prof. Oud en dr. Tilanus voor de laat- verband met hun gevorderde leeftijd hebben zij zich voor een herbenoeming bij de ste keer zich doen horen bij het jaarlijks terugkerende algemene politieke debat. In komende kamerverkiezingen niet beschikbaar gesteld Generatieverschijnsel. Nu is het verschijnsel, waarop dr. Kor tenhorst doelt ten dele terug te brengen. Prof. Zijlstra is nog jong, minister Kort hals nog in de kracht van zijn leven. Maar de heren Oud en Tilanus, Welter, Kortenhorst, De Ruyter, Schmal, Roosjen De Kadt, Schurer, Van Leeuwen en Rit meester zullen zich allemaal in verband' SIZZEN IS NEAT, MAR DWAEN IS IN DING It is mei sizzen net to dwaen, seit in oa- re fariaesje en wer in oar seit: Tüzen milen lizze tusken dwaen en sizzenDat sil dus wol in echt minsklike eigenskip wêze, dat de dieden lang net altyd oer- ienkomme mei de wurden. Ik tochte der- oan, doe’t wy dizze wike de oprop liezen fan it Boalserter Intitiatyf Komité foar de kommende winter. Dy oantróp wie winlik hwat mankelyk fan toan, sa fan: nou moatte jimme it seis mar witte, wy hawwe it nou sein en waskje der fierder üs hannen óf. Ik kin my dizze summing fan it B.I.C. wol yn- tinke en bigripe, mar oft it nou de goe de wei is, alteast de béste wei, om dizze uitvoering van projecten zal niet nala- opiny nei buten to bringen, leau ik fuort ten een politieke weerslag te veroorzakennet Hwant it is in eigenskip fan alle Besloten tot afbraak van het z.g. Beief in de Witherenstraat. De heer R. Abma te Tzum draagt zijn smederij over aan de heer S. Binnema, die hoopt door soliede en accurate be diening zich ieders gunst waardig te ma ken. dat men moet trachten met de opkomen de sociale krachten tot overeenstemming te komen. Zij wensen daartoe verkiezin gen, die dan ook binnen niet al te lange tijd worden gehouden. I Dezer dagen is in Londen de conferentie van het Gemenebest afgesloten, die voor- namelijk gewijd was aan de problemen, die opdoemen bij Engelands toetreding tot de Gemeenschappelijke Markt, waarover de Engelse regering te Brussel aan het on derhandelen is met de Zes. De landen van het Gemenebest, die op de Engelse markt een voorkeurspositie hebben en in vele gevallen geen of nauwelijks invoerrechten behoeven te betalen, zijn tegen Engelands toetreding tot de Zes gekant, omdat zij I deze voorrechten dan zien verdwijnen en worden geplaatst tegenover een aanzien lijk hoger gemeenschappelijk buitentarief van de Gemeenschappelijke Markt. Schraard is zondagmiddag een 63* man om het leven gekomen, toen brand was uitgebroken op de zoldef Buurman J. Boersma zag ’s middags orni een uur zware rookwolken uit de schoor steen van het huis opstijgen. Toen hij ’t luik van de zolderverdieping opende, sloeg een verstikkende rook hem tege moet. Voordat de brandweer ter plaatse was stond de woning in lichterlaaie. Het slachtoffer, de heer D. Kleefstra, iS vermoedelijk bewusteloos geraakt en daarna in de vlammen omgekomen. Hij had nog onlangs bezoek van zijn kin deren uit Afrika gehad en zou zelf vol gende maand naar Afrika vertrekken. De heer Kleefstra was meubelmaker vart zijn vak en was zeer eenzelvig. Met het dorp bemoeide hij zich weinig en het dorp weinig met hem. Hij woonde er pas ruim een jaar. Men wist dat hij in zijn vrije tijd veel schilderde. Daartoe had hij op de zolderruimte een soort atelier in gericht. Wellicht is hij hier bezig geweest toen de brand ontstond. De brandweer van Witmarsum vond zijn verkoolde li chaam. Aanvankelijk dacht men, dat hij niet thuis was. e systeem ertoe zal leiden, tig door de Staten-Generaal zal worden goedgekeurd, betwijfeld. De Eerste Ka iers, nadat de Tweede Ka- nog met haar werk be- plegen daarmee tot diep in g te zijn. Zij zijn gewend, ïoen. Óp het ogenblik heb- ben zij hun werkwijze nog niet herzien. Deze week hebben zij zich uitvoerig be ziggehouden met de nieuwe wet op de dienstweigeraars en met de toelating van vreemdelingen tot uitoefening van de ge neeskunst. Heftige debatten deden zich daarbij niet voor, al bestond er wel meningsverschil. Het zou bepaald anders zijn geweest als het wetsontwerp met betrekking tot de Bijlmermeerpolder, dat minister Toxo peus onlangs bij de Tweede Kamer heeft ingediend, op de agenda had ge staan. Burgemeester Van Hall van Am sterdam is namelijk lid van de Eerste Kamer. Voor de t.v. heeft hij al doen blijken van zijn grote ontstemming over het feit, dat de Bijlmermeer niet bij de hoofdstad zal worden getrokken. of tamylje nei 1 selssprekkend meido. hjir ja op sein wy órdwale soene mige minsken, dy’t dizze saek allinnich mar bisjogge üt in eachpunt fan har strikt persoanlik bilang, dan soe dêrmei alle wurk fan better gehalte hjir ünmoog- lik wurde. It persoanlik bilang is hjir net genóch, der heart ek by in bisef, dat de mienskip hwat mear f reepje kin, om dat dizze mienskip it hiele klimaet fan üs wenjen en libjen makket. Op groun dérfan wurdt ek fanüt de mienskipkas oan de kulturele forienings stipe jown, mar allinnich as oanfolling op hwat de mienskip seis opbringt. It B.I.C. docht syn uterste bést, om yn dizze tiid, hweryn de kulturele manifes- taesjes op niveau allinnich mei greate muoite to krijen binne, de stêd Boalsert met hun leeftijd terugtrekken. Dit heeft tot gevolg, dat een nieuwe ge neratie moet optreden. Op zichzelf is dat niet zorgwekkend. Andere kamerleden zullen straks waar schijnlijk de kamer verlaten omdat zij benoemd zijn tot wethouder of gedepu teerde. Ook in die gevallen ontbreekt de lust om het algemeen belang te dienen dus bepaald niet. Niet ontkend kan ech ter worden, dat sommige partijen wel eens moeite hebben bekwame figuren tot het kamerlidmaatschap bereid te vinden. In dit verband heeft de liberale Nieuwe Rotterdamse Courant voorgesteld de ho norering van het kamerlidmaatschap ge lijk te stellen met die voor het minister schap. Nu zijn beide bedragen kort geleden verhoogd. De parlementaire schadeloos stelling bedraagt op het ogenblik f 15.000, de ministers krijgen met in gang van 1963 ruim f 40.000. Het te overbruggen verschil is dus vrij aanzien lijk. Zwanenzang Ook president Kortenhorst zal dan ver dwijnen. Hij heeft dit feit onderstreept door toen hij nog onlangs voor de vijftiende maal het kamervoorzitterschap aanvaardde een „zwanenzang” te houden. Daarbij sprak hij zijn zorg uit over berichten, volgens welke bijvoor beeld minister Zijlstra en minister Kort hals geweigerd hebben als lijstaanvoer ders op te treden voor hun politieke par tijen. Omtrent beide figuren zweven onbeves tigde geruchten rond, dat zij mettertijd voor een hoge internationale functie in aanmerking zullen worden gebracht. Dr. Kortenhorst noemde geen namen, maar de stroom van bedankjes voor het kamer lidmaatschap beangstigde hem wel. Hij vroeg zich af of de neiging om het alge meen belang te dienen, niet sterk vermin derde. Tegenslag. Was dit een succes voor Kennedy, een tegenslag was de stemming in het Huis van Afgevaardigden over de toewijzing van gelden voor hulp aan het buitenlands Gevraagd was 7,3 miljard, toegewezen is 5,9 miljard. Volgens de regering is dat bedrag onvoldoende om de hulpver lening op langere termijn voort te zetten. De 'besnoeiingen in de in de onderontwikkelde gebieden, meent men. Het wets-ontwerp gaat nu nab de Senaat, waar zeker een gedeelte van de besnoeiing weer ongedaan zal worden gemaakt. Of dat ook het geval zal zijn met enkele politieke amendenmenten is de vraag. In de eerste plaats wordt de hulp weer ontzegd aan landen met een communistische regering, hetgeen de hulp van Amerika aan Joegoslavië in ge vaar zal brengen; een hulp die niet ge geven is uit sympathie voor Tito, maar om het hem gemakkelijker te maken zich tegen de Russische omarming te verzet ten. Bovendien wordt hulp ontzegd aan landen wier schepen goederen van welke aard ook naar Cuba vervoeren. Amerika heeft het gevoel het leeuwen deel van de hulp aan de onderontwikkel de gebieden te moeten dragen en daar zit wel wat in. President Kennedy heeft op de jaarvergadering van het Internat. Monetaire Fonds dan ook een beroep ge daan op de Europese landen om meer hulp te bieden. Hun nationale produkt is aanzienlijk meer gegroeid dan hun hulpverlening. Werkwijze. Dr. Kortenhorst had een andere sugges tie. Hij vroeg aandacht voor een vereen voudiging van de werkwijze der Kamer. Nu lag er reeds een voorstel ter tafel. Een Kamercommissie, die onder zijn lei ding stond en waarin verschillende frac tieleiders zitting hadden, had een wijzi ging van het Huishoudelijk Reglement ontworpen, waardoor de mogelijkheid tot het houden van openbare commissiever gaderingen zou worden geopend. Hier over trad de Tweede Kamer donderdag middag in discussie. Men wilde ’n proef nemen met een oper'- -- gadering, waarin de i tal begrotingen, Binnenlandse Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en Maatschappelijk Werk zouden wor den afgehandeld, zodat slechts over de politieke hoofdpunten door de Tweede Kamer in haar geheel zou moeten wor- en omkriten dêrmei to tsjinjen. De bi st jürsled en dogge dat graech en mei wei- sifering fan tiid en muoite, dy’t hjir net sunich oan fêst sit. Alleman, dy’t it goed rjucht fan dizze saek ynsjocht en dus meidocht, sil net fan alle jounen like- folle profiteare en genietsje, mar hy haldt in ünmisber wurk foar de mien skip mei yn stan. Dêrom miene wy, dat hjir fan in morele plicht sprutsen wurde kin, alteast foar harren, dy’t it net om it beurske litte hoege. Hjir is in positive ynfloed op de mienskip, dy’t wy mei- inoar yn hannen hawwe. Soks is in offer- ke wurdich. It B.I.C. hat fan bigjin oan tige war dien om ek de jongere minsken yn har wurk to biheljen en der binne wy wiis mei. Ek dat aspekt kin men net foarbygean. It is in bilang foar de jongere generaes- je, dat de alderen harren de kans jowe om hwat betters to bilibjen as de din gen, hwerüt sa faek jild en tiid oan for- griemd wurdt. Mar dan sille de aldéren ek ré wêze moatte om dizze dingen yn har bislissing mei to oerweegjen. It styp- jen fan goede dingen hat nammers tsien kear sa folie wearde as it kleijen en krim- menearen oer allerhanne minderwear- dichheden. Joun en bioarntejoun kin men yn de Doele wer torjuchte foar de abonnemin- ten. Doch it foar jo eigen gesin, doch it ek om in goede saek foar de Boalserter mienskip to bihalden. Bou mei en lit it iverige B.I.C.-bistjür mei dieden sjen, dat har bilangeleas wurk respekteard wurdt. Dat sil ek har de moed jaen om fuort to farren. Wy hawwe har nedich, mar sun der jou en üs meiwurking is it praet om ’e nocht. En mei sizzen allinnich is it net to dwaen, hwant sizzen is neat .dwaen is in ding! aksjes, dy’t it bettere en weardefolle nei foaren bringe wolle, dat hja tsjin de stream oproeije moatte. De geastlike, de ünderwizer, de forieningslieder, de sport- lieder soene it allegearre de skriuwer fan de oprop neisizze kinneAs jimme der seis net mear foar fiele of foar oer ha, dan halde wy der mar mei op. Der wie yn al dy gefallen mear as reden ta. It minskdom is foar oare dan mate riële dingen in ünwillich en üntankber skepsel De parabel üt de Skrift oer de ütnoegings ta de keningsbrulloft, kin men jit alle dagen tapasse, de measten wolle har der o sa graéch foar weiwine. De iene dêrom, de oare dêrom. Mar elts wit wol, dat mei dizze balding elts goed wurk nei de barbysjes giet. En yn har goede eagenblikken biseffe hja dat ek en dogge dan wer efkes mei. Mar har üntbrekt in fêste grounslach foar har halding, sadat hja in oar jier sa mar wer ófbrekke kinne, hwat hja earst opboud hawwe. Ik leau, dat der yri dit opsicht ris düdlik sjen? Bringt de standing fan i twa dingen sein wurde moatte, dy’t foar "r a„. k;„ a elts, dy’t him of har graech in goed boarger neame lit, jijde. Der is alderearst it feit, dat in mienskip' as Boalsert mei syn omkriten, perfoarst diel nimme moat oan it kulturele libben. Muzyk, toaniel, sang om dizze mar to neamen, 'kin dizze mienskip net misse. It soe skoof en skande wêze, as de twa- tüzen famyljes de kans net krigen om har seis en har bern dizze kultuerüterin- gen to jaen of jaen to litten. De aktive bioefening fan muzyk, sang en toaniel hat hjir in rige fan forienings of klubs yn it libben roppen, h werf an wy fan herten hoopje, dat hja mei har skoander wurk trochsette sille. Mar al dizze diel- nimmers en barkers en taskógers kinne net mei ynmoed oan it wurk bliuwe, as hja net fan tiid ta tiid in demonstraesje bywenje fan kunstners, dy’t op in heger de bevolking en diens afkeer van de on- derdemaatse politici, om zijn plannen door te zetten. Ommekeer in Argentinië In Argentinië, waar al jaren lang bet le ger de voornaamste macht in de staat is, is het begin vorige week zelfs tot gevech ten gekomen tussen twee groepen van ’t leger, waarbij de opstandelingen aan het langste eind hebben getrokken, terwijl president Guido naar hen is overgelopen. Guido was daarvoor vooral in de machtt van een zeer reactionaire officierengroep, zich democraten .noemen, die er naar streefden een militaire dictatuur voor ’n aantal jaren te vestigen met als voor naamste doel de bestrijding van het pero- nisme, dat sterk is in de vakbeweging. Van deze nieuwe kracht, de vakbeweging hadden zij evenmin terug. Zij zijn nu verdreven door de groep zogenaamde le galistische officieren, die beseffen, dat men de klok niet terug moet zetten, maar Lollum is zaterdag in opschudding ge bracht omdat een automobilist een vier jarig meisje dat op straat speelde in zijn auto had ontvoerd. Later bleek dat de ontvoerder de vader was, de losse werk man J. H. uit Pingjum. H. leefde gescheiden van zijn vrouw, die met de twee kinderen, het meisje en een baby van een half jaar, haar intrek had genomen bij haar zuster in Lollum. H. wilde een van de kinderen bij zich in huis nemen en daarom was hij naar de woning van zijn schoonzuster gereden. Voor de deur stond een kinderwagem Hij pakte de baby en reed weg. Even la ter ontdekte hij dat hij de baby van de schoonzuster had meegenomen. Hij keerde terug, legde het kind weer in de wagen, ging er toen met het vierjari ge meisje vandoor. De moeder deed aangifte bij de politie. Van kinderroof was in dit geval geen sprake. De politie zal daarom alleen na gaan waar het kind onderdak is gebracht en of het goed wordt verzorgd. Uit de aard der zaak bracht het gebeu ren te Lollum veel volk op de been. Engelands beslissing. Maar Engeland is op zijn stuk blijven staan, zoals in het slot-communiué tot uitdrukking komt. Het krijgt weliswaar niet het fiat van het Gemenebest, maar er wordt erkend, dat de beslissingen per slot van rekening bij Engeland berust. Er wordt slechts aangedrongen op zo gunstig mogelijke voorwaarden. Dat Engeland het resultaat van het over leg opvat als een teken, dat het met de onderhandelingen in Brussel kan voort gaan, blijkt wel uit de radiorede van premier Macmillan van vorige week donderdag. Hij zette hierin uiteen, dat Engeland de belangen van het Gemene best het best behartigen. Hij deelt dan zelf in een welvaart, die het geïsoleerd, zelfs als lid van het Gemenebest, zal moeten missen. Heath, de Engelse minister belast met de onderhandelingen in Brussel, is, na de ministers van Benelux te Londen te heb ben ontvangen, al in Europa op pad ge gaan om de nieuwe reeks onderhandelin gen voor te bereiden. Uit Brussel ver luidt, dat men daar de hoop heeft, dat de overeenkomst in grote trekken vóór het einde van het iaar klaar kan zijn. Wij hebben al eerder gemeld, dat Gaits- kell, de leider van de socialistische oppo sitie, steeds meer overhelt tot een afwij- ip de voor de huidige regering aanvaardbare voor waarden. De liberalen daarentegen die bij alle tus sentijdse verkiezingen hun stemmental aanzienlijk zien stijgen, hebben op hun jongste partijcongres bevestigd, dat zij met hart en ziel behoren tot de voor standers van toetreding. veilige haven, machtigt de president lagen; uiteraard meestal op basis die gevallen, dat de Ver. Staten van de wereldhandel in een sen, kan de president zeil de invoerrech- t dan wordt dit percentage maar bij 1 vri len, bereikt. De Amerikaanse het Huishoudelijk Reglement openbare commissiever- over trad de Tweede Kamer donderdag- inbare commissiever- details van een drie- i om de economische positie van de landen, zoals ook al in de knel geraken l een mlaatsje in de EEG heeft be- bleken daarvoor niet te voelen, omdat zij bang waren, dat dat tot een niveau dizze kultuer bioefenje. Dat jowt nije ynspiraesje, mear oersicht, greater fold waning en hoedet üs foar goedkeape pocherij op eigen prestaesjes. De mienskip Boalsert hat dizze kulturele manifestaesjes nedich. Nim se hjir wei en de stêd sakket del nei in leger peil, it is allinnich mar mear in wenplak, gjin plak om to libjen. It twadde is dit. As de mienskip Boal sert dizze jounen nedich hat, is der dan ek in morele plicht om mei formogen dizze taek to stypjen? Ik mien fan wol. Dizze jildt net foar allegearre. De mins- ken, dy’t sokke jounen net fortarre kin ne, net bigripe of net meifiele kinne om hokfoar reden dan ek, soe ik der graech buten litte wolle. Mar de oaren dy’t nóch om finansiële reden, nóch om reden fan geastlik ünformogen, hjir buten bliuwe, kinne dy mei reden sizze: dit rekket üs net. Hawwe dizzen, dy ’t wol ynsjogge, dat soks der wêze moat, gjin mienskips- plicht om it dan ek mei mooglik to meit- <•- jn perSoan mei, dat hja dit as fan- -idjgge? Ik mien, dat wurde moat. Hwant as ta de stelling fan som- of famylje Amerikaanse handelswet. Van Engelands toetreding zal het af- angen of een belangrijke clausule in de nieuwe handelswet in de Ver. Staten van toepassing zal worden. Deze wet, bijna in veilige haven, machtigt de president op grote schaal de invoerrechten te ver lagen; uiteraard meestal op basis van we derkerigheid. Maar in <v en de EEG samen meer dan 80 produkt beheer- f de invoerrech ten afschaffen. Treedt Engeland niet toe, en kele produkten, zoals j.''--' is, zich door wederzijdse tariefverlagin gen een plaats op de Europese markt te garanderen. Aangezien de Europeanen gemakkelijker toegang zullen hebben tot de Amerikaanse markt, zijn er in de wet bepalingen opgenomen om industrieën en arbeiders, die te lijden zouden krijgen van een grotere Europese invoer te hel pen bij een aanpassing. as ren. nu dat serieus te mer mc nier ge ginnen. ramp bij Palembang.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1