PRESIDENT KENNEDY VOOR ERNSTIGE PROBLEMEN Rassenkwestie toegespitst Verkiezingen wierpen schaduwen vooruit w iel lil abe Shroar g fe: i Dr. Bruins Slot iT IS rd Gouden filmpjes (S STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND i i I z i us hjoed p to sizzen en zwart Bezoek Engelse ambassadeur 08 over Christelijke politiek VRIJDAG 5 OKTOBER 1962 101e JAARGANG No. 51 TOESTAND IN OXFORD BLIJFT GESPANNEN Oxford, tegen de zwarten zelfs een dergelijke raad te In 1954 kilo Pil 'EN le week oktober 1912 Russische hulp aan Cuba acht de presi dent nog geen reden tot optreden, al zal er voor moeten worden gewaakt, dat Cuba geen basis wordt voor het ontkete nen van communistische opstanden in andere Latijnsamerikaanse landen. Daar trekt hij nu de grens. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgive: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Vele hoofden zijn al gevallen. Maar voortdurend hoort men berichten, dat de traditionele stammen op weg zijn naar de hoofdstad Sana om het herstel van de oude toestand te bewerkstelligen. Tot gevechten is het evenwel nog niet gekomen. Het is te hopen, dat dit eer ste begin op de weg naar modernisatie niet ongedaan wordt gemaakt. Christelijke politiek. Een tweede opvallend punt in dit debat was de toespraak van de antirevolutio naire fractieleider, dr. Bruins Slot. Deze hield een interessante bespiege ling over de veranderde positie van de christelijke partijen. Hij wees er op, dat deze op nationaal terrein eigenlijk niet veel meer dan een afrondende taak hebben behouden, nu problemen, waarmee zij groot zijn ge worden, zoals de schoolstrijd, aan ernst hebben ingeboet. Overeenkomstig de we- reldtaak der kerken, wekte hij de chris telijke partijen op een confrontatie „met het communisme aan te durven”. Daarmee bedoelde hij overigens niet ’t- zelfde als .de communist Bakker en de p.s.p.er Lankhorst, die op een neutrale houding tussen Oost en West aanstuur den! Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Men noemt zich christelijke staat Wij kunnen ’t niet geloven Als ’t waar is zou de rassenhaat Toch zeker wel uitdoven Het blijkt echter een vuur dat smeult In blankbeschaafde harten Waardoor een mens als wolfshond huilt i.-l 1.— E i.- i.- i.- i.- Bolswards Nieuwsblad De Jong's Nieuwsblad 0.501 0.501 0.45 l.-l 0.501 0.501 4.50 Albanezen zijn tot Besana doorge- en bevinden zich thans op Mon- X l l fl fl KWI I KONINGIN BIJ GALA-CONCERT 75-JARIG CONCERTGEBOUW ORKEST H.M. de koningin beeft maandagav. in het Concertgebouw in Amsterdam het gala-concert bijgewoond ter ope ning van bet 75ste seizoen tan he( concertgebouw-orkest. Fotodirigent Bernhard Haitink overhandigt Hare Majesteit de eerste grammofoonplaat van de eerste symfonie van Mahler, gespeeld door ’t concertgebouw-orkest Opstand in Jemen. In het imamnaat Jemen, met 4.5 mil joen inwoners, is korf geleden de vorst imam Achmed gestorven en opgevolgd gebruiken om de toelating van neger- door zijn zoon imam Mohammed. Deze verkrijgen. Ditmaal gold het de universiteit van Mississippi, de staat, waar het percen tage negers (45) hef hoogst is in de Verenigde Staten en waar opheffing van de rassenscheiding nog onbekend is. Hier wenste de 29-jarige neger,Meredith te worden ingeschreven, maar de gou verneur van de staat bezwoer liever in de gevangenis terecht te komen, dan dat toe te laten. Zijn uitgangspunt is, dat de federale regering en de federale wet niet van kracht zijn, wanneer de wet ten van de deelstaat een andere politiek voorschrijven. De regering in Washing ton zwicht niet voor dit argument en betoogt, dat de grondwet en de uitleg, die daaraan wordt gegeven door het Hooggerechtshof, de wet van het land is. En ten slotte moest ook hij zwichten toen Washington troepen naar de univer siteit stuurde, die de gouverneur heb ben gedwongen Meredith in te schrij ven. De aanwezigheid van deze ene ne- gerstudent aan de universiteit is op zich zelf niet van grote betekenis, maar er is een breuk gemaakt in de rassenschei ding en vooral ook, de regering in Was hington heeft laten voelen wie de sterk ste is. Dat dit is gegaan ten koste van enkele doden is betreurenswaardig. Maar het zwichten van Washington in deze kwestie zou in feite een einde heb ben gemaakt aan de toch al trage op heffing van de rassenscheiding. Van de 2265 schooldistricten in het Zuiden van de Verenigde Staten zijn er 256 begon nen met opheffing van de rassenschei ding. Maar de opheffing van de rassenschei ding op scholen is maar het begin van wat de rassenscheiders in het Zuiden vrezen. Tot nu toe is men er door be palingen en dreiging met geweld aardig in geslaagd de negerkiezers van de stem bus weg te houden. En men moet vre zen, dat tenslotte ook op dit punt de wens naar gelijkheid van de negers zal uitgaan. Geen binding. Bekend was, dat prof .Oud in beginsel afkerig is van „bindende afspraken" bij een kabinetsformatie. Werd zijn partij dus door de voorkeur van dr. De Kort niet bij voorbaat als regeringspartner uitgeschakeld? Zó sterk mag men dit niet stellen, want dr. De Kort liet dui delijk merken, dat de k.v.p. het wel aan- tussen de p.v.d.a. en de de fabriek bezichtigd van Tichelaar N.Vj V.v.d. te kunnen kiezen als een mogelij- j zijn. p.v.d.a., die haar oud-ministers Hofstra en Mansholt naar elders zag vertrekken best kan doorstaan. Bij alle waardering voor het door het kabinet-De Quay gevoerde beleid viel nochtans de kritiek op, welke dr. De Kort uitoefende op het feit, dat dit alles een extra-parlementair kabinet zonder afspraken met de kamerfracties had moeten regeren. Bij verschillende gele genheden had zich dit volgens dr. De Kort ook wel gewroken: als voor beelden noemde hij de kabinetscrisis rond minister Van Aartsen; de val van minister Van Rooyen bij de algemene Kinderbijslagwet en het gebeurde met de Mammoetwet, die er slechts dank zij de steun van de socialistische oppositie door kwam. Dr. de Kort liet duidelijk merken, dat zijn voorkeur voor de toe komst toch wel uitging naar een situatie, waarbij de zogenaamde regeringspartijen instemming, althans met de hoofdlijnen van het regeringsbeleid betuigen. Nu was dit een punt van politiek ge wicht. In 1959 eiste de p.v.d.a.-fnactie zulk een binding van prof. De Quay. Toen deze weigerde, betekende dit for meel het einde van de onderhandelingen over de brede basis. Opvallend was, dat de k.v.p.fractie nu achteraf zich ook niet gelukkig toonde met de voorkeur van prof. De Quay voor een extra-parle mentair kabinet. Aangezien ook prof. Vondeling pp bepaalde kabinetsafspra- ken bleek prijs te stellen rees dé vraag of hier weer een basis voor herstel der samenwerking tussen de beide grootste politieke partijen werd gelegd. Het was in elk geval een feit, dat, al spaarde prof. Vondeling de regering zijn kritiek niet, hij toch op de wens naar construc tieve arbeid van de zijde der p.v.d.a.- fractie de nadruk legde, „hetzij als op positie- hetzij als regeringspartij”. was vooruitstrevender dan zijn uiterst tirannieke en wrede vader en wilde de weg van een zekere modernisering wel op. Maar dat heeft hem troon en leven niet gered. Het Jemenietische leger heeft het paleis beschoten, de vorst is in de puinhopen om het leven gekomen en de republiek, die een einde aan alle tirannie moet maken, is uitgeroepen. Waarin opgenomeni De Boliwardsche Courant, Westergoo en Raketten voor Israël. Amerika heeft besloten de levering van luchtdoelraketten aan Israël toe te staan om het overwicht, dat de Egyptische be wapening van Russische oorsprong had gekregen, wat goed te maken. Op deze manier hoopt men bij te dragen tot de handhaving van de vrede in het Midden Oosten. Het merkwaardigste bijdeze transactie is echter, dat Egypte, dat weer wat vriendelijker tegenover Ame rika gestemd raakt, nauwelijks heeft gereageerd op dit bericht. Men kan er uit opmaken, dat ook Egypte de zaken op het ogenblik niet op de spits wil drij ven. Loyale oppositie. Van belang vond dr. De Kort vooral, dat door het kabinet-De Quay was aange toond, dat ook zonder de socialisten ons land behoorlijk bestuurd kan worden. Nu was dit een punt, waarover de de buterende socialistische fractieleider prof. Vondeling gans anders dacht. Zoals zijn voorganger, mr. Burger, in het ver leden bij herhaling heeft beklemtoond, verweet ook hij het kabinet-De Quay de belangrijkste beloften van zijn regerings programma niet te zijn nagekömen. Daarbij wees hij op het Nieuw-Guinea- beleid en het streven naar belastingver laging. Zijn kritiek aldus toespitsend op de ministers Luns en Zijlstra, verweet hij laatstgenoemde, de belastingverla ging te hebben afgeschoven op de rug van zijn opvolger. Hij vond dit „politiek niet erg éindelijk” voor een bewindsman, die te kennen heeft gegeven de politiek de rug te willen toekeren. name kant aan. Amerika is niet popu lair in Latijns Amerika, dat steeds be ducht is voor de invloed van de dollar. Vele Zuid-Amerikanen zullen leedver maak hebben, dat Chroestsjow Kennedy op deze manier te slim af is geweest en dat is ongetwijfeld schadelijk voor het prestige van de Verenigde Staten. Als Amerika niets doet, toont het in hun ogen niet zo zeer zelfbeheersing als wel onmacht. Amerika poogt een antwoord te vinden op de Cubaanse dreiging door de Latijns- Amerikaanse landen ervan te overtui gen, dat het in hun belang is Cuba eco nomisch en politiek te isoleren, maar vele regeringen in die landen moeten re-, kening houden met een publieke opinie, die in Castor voora] een niet-onsympa- thieke bestrijder van de Amerikaanse invloed en een voorman van een nieuw sociaal tijdperk ziet. Bij de bondgenoten van de NAVO dringt Amerika er op aan, dat zij de scheep vaartverbindingen met Cuba stopzetten. Veel succes heeft men hier niet mee. Duitsland en Italië hebben er in toege stemd hun reders de vaart op Cuba af te raden, maar het is de vraag of daar van veel terecht zal komen. Engeland weigert geven. Raakt in Duitsland het vet van de ke tel? ’t Schijnt zo, in ieder geval wordt Engeland een ernstige concurrent. Reeds zijn een 6O-tal Friezen naar Engeland vertrokken om bieten te rooien. Er wordt een weekloon betaald van f 16, as de beam bloeit er ek frucht drage hen christelijke gouverneur Van kerkelijk belijden Stelt als beginsel zich de kleur Nog in „verlichte” tijden Kan een mens niet als mens gezien Blanken alleen zijn heren Nou ja van buitèn dan misschien Oxford wil de anderen weren. Militaire karakter. Deze nieuwe vissershaven heeft onte genzeggelijk een militair karakter, al zal het moeilijk zijn dit onomstotelijk, vast te stellen. Rusland heeft een grote vis sersvloot in de Atlantische Oceaan. Het vangt meer vis dan de Verenigde Staten en neemt op de ranglijst van alle landen nu de vierde plaats in. Maar het is tevens bekend, dat vele Russische vissersschepen met een zeer uitgebreide radarinstallatie zijn uitgerust, die de schepen zeer geschikt maakt om waar nemingen te doen. Verscheidene malen zijn deze schepen in de Atlantische Oceaan en in de Stille Oceaan opgedoken op plaatsen, waar Westelijke vloten ma noeuvres hielden of waar proeven met kernwapens werden genomen. Cuba nu, op nog geen 150 km van de voornaam ste Amerikaanse lanceerbasis van ra ketten, Cape Canaveral, gaat ongetwij feld een aantal van deze vissers- of lie- 0.951 ver waarnemingsboten herbergen en dat maakt de Amerikanen erg onrustig, ook al geloven ze zelf vermoedelijk wel niet, dat er een grote offensieve kracht van deze basis zal kunnen uitgaan. Maar er zit ook een politiek onaange- Rassenkwestie. heeft het Amerikaanse Hoog gerechtshof een uitspraak gedaan, dat de rassenscheiding op scholen en uni- versiteiten in strijd is met de grondwet en sindsdien maakt men in vele staten, die deze rassenscheiding kenden, voort gang met het toelaten van negerkinde ren tot voordien uitsluitend blanke scholen. Dat stuit in deze staten op verzet. Men heeft alle middelen te baat genomen om er aan te ontkomen, maar de prijs ervan was te hoog. Vers in het geheugen ligt "nog het gebeuren in Little Rock, Arkansas, waar preseident Eisen hower tenslotte federale troepen‘moest weer gedemonstreerd eerde kringen ig wordt nooit geleerd iten bedwingen eens bezwaarlijk, want eek gebleken nen het van ’t verstand duister teken Binding. In antwoord op een socialistische inte- ruptie verklaarde dr. De Kort, dat met uitzondering van prof. Ce Quay alle katholieke ministers dus ook mi nister Luns door het aanvaarden van een candidatuur voor het kamerlidmaat schap de confrontatie met de kiezers wilden ondergaan. Daarmee beklem toonde hij, dat wat zijn partij betreft van een uittocht van ministers geen sprake zou zijn. Hij vond, dat de k.v.p. op dit punt de vergelijking met de ke partner naast de protestantse par tijen. Maar toch zat er iets van ’n waarschu wing voor de v.v.d. in. De laatste keer dat prof. Oud aan de Algemene Politieke Beschouwingen der Tweede Kamer mee deed, kantte hij zich krachtig tegen bindende „kabinetsafspraken”. Hij hield dr. De Kort ironisch voor, dat de resultaten van het door deze verwor pen extra-parlementaire stelsel toch nog al waren meegevallen. De christelijk- historische fractieleider, dr. Tilanus, viel prof. Oud daarin bij! De Britse ambassadeur in Nederland Zij ne Excellentie Sir A. N. Noble bracht gisteren een bezoek aan Friesland. In Hotel „De Kroon’’ te Leeuwarden hield hij een bespreking met bestuur en leden van de Kamer van Koophandel en Fa brieken. Gisteren werd o.a. een bezoek gebracht aan de Lauwerszeewerken bij Óostma- horn, aan Dokkum, Drachten en verder aan Bolsward, waar hij op het stadhuis door burgemeester Mr. J. A. Geukers werd ontvangen. Te Makkum werd nog trekkelijk acht Men tart het wettige gezag Gaat verdwaasd over lijken Pas door geweld -gaat men de vlag Daar noodgedwongen strijken De wereld die nu weten kan Al weet een staat de wet wel De christelijke beschaving van Oxford, is slechts blanketsel Twee rassen, horen ze apart? Oxford roept tot bezinnen De neger is van buiten zwart Veel blanken zijn 't van binnen PIET President Kennedy van de Verenigde Staten is geconfronteerd met twee ernstige leerlingen tot de middelbare schooi te problemen, of liever nieuwe aspecten van ai bestaande problemen. Het ene is van buitenlandse, het andere van binnenlandse aard: Cuba en de rassenkwestie. Fidel Castro, de Cubaanse premier, heeft bekend gemaakt, dat de Sovjet Unie een grote vissershaven op Cuba zal aanleggen als basis voor haar vissersvloot op de Atlantische Oceaan. Dat is weer een stap verder dan het aanvaarden van economische en militaire hulp van de Sovjet Unie, gepaard gaande met de ontvangst van een vrij grote groep deskundigen. De militaire hulp aan Cuba was al aanleiding voor een groot aantal Amerikaanse parlementsleden om het optreden van de regering te eisen op grond van de z.g. Monroe-leer, die Europese landen het recht ontzegt zich in de zaken van het Amerikaanse halfrond te men gen. Maar in de praktjjk kan daar alleen een einde worden gemaakt door militair optreden tegen Cuba en daarvoor voelt president Kennedy, na de mislukking van de inval van Cubaanse vrijwilligers vorig voorjaar, bitter weinig, ook al staat het te bezien of Rusland zijn dreigement, voor de bescherming van Cuba een oorlog met kernwapens te riskeren, in dat geval wel waar zal maken. De Algemene Politieke Beschouwingen der Tweede Kamer over de r(jksbegroting voor 1963 richtten zich over het hoofd van het kabinet-De Quay heen naar de komende Kamerverkiezingen en de daarop volgende kafoinetsformatle. Het oordeel van de verschillende politieke partijen over het gevoerde regeringsbeleid staat nu Immers wel vast. Vooral de k.v.p. liet zich bij monde van de k.v.p.-fractieleider dr. De Kort lovend uit. Hij had evenals de a.r.p. wel kritiek op het huis vestingsbeleid en hij koesterde ook nog wel wensen, o.a. naar garanties voor de landbouw bij de overgang naar de Euromarkt. Maar als geheel vond h(j, dat het ministerie toch een krachtig beleid had gevoerd. Zelfs toen bleek, dat de Nieuw- Guineazaak onze nationale kracht te boven ging, had het z.i. daarvoor nog een „eervolle oplossing” weten te bereiken. De synode van de Chr. Geref. Kerk heeft besloten dat leden van de Chr. Dem. Ver. geen lid van deze kerken kunnen Op het terrein van de Universiteit van Oxford en in de stad zelf zijn maan dag nieuwe onlusten uitgebroken, toen bekend werd, dat de student fames Meredith als eerste neger was ingeschreven. Foto: de voormalige generaal- majoor Walker, die destijds de troepen aanvoerde in Little Rock, wordt door militairen met de bajonet op het geweer weggeleid, nadat hij beeft geweigerd het gerechtsgebouw in Oxford te verlaten De drongen tesegrynsch grondgebied. Te Berlijn is ’n telegram binnengekomen uit Belgrado, waarin wordt medegeedeeld, dat de Ser vische troepen zich met spoed naar de grenzen begeven. Een oorlogsverklaring is ieder ogenblik te wachten. De lijstervangst in Gaasterland was deze week uitstekend. De strikker B. ving in één dag ruim 400. De prijzen zijn thans 12 cent per stuk. f 3

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1