CHROESTSJOW WELLICHT NAAR AMERIKA Politieke crisis in Frankrijk Politieke stilte, die de storm uitgaat? voor Aardgasvondst biedt perspectieven 1 Britse Kikvors mannen naar Gouden filmpjes us hjoed p p to sizzen Gr oenen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zuidpoolgebied V VRIJDAG 12 OKTOBER 1962 101e JAARGANG No. 53 |i ALGERIJE AANGENOMEN ALS LID VAN DE V.N. PYT Nadat de Tweede Kamer haar Algemene Politieke Beschouwingen vorige week had beëindigd, is er weer stilte gevallen over het Binnenhof. Alleen de Eerste Kamer kwam deze week voor een korte openbare vergadering bijeen. De Sena toren kunnen eigenlijk pas weer goed aan de slag als hun jongere collega’s met hun begrotingsrace een flink eind zijn gevorderd. Daarop bereidt de Tweede Kamer zich nu voor. Het is dus een stilte, die aan de storm voorafgaat. Allerlei commissies zijn achter de schermen druk aan de slag om de begrotings hoofdstukken tot in details te onderzoeken. Binnenkort volgen dan de openbare vergaderingen van de Kamer in haar geheel. Tot Kerstmis hebben de Kamerleden hun handen vol! 2e week oktober 1912 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bols ward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) Labour en de E.E.G. In Engeland is de labourpartij bijeen geweest en zoals was te voorzien, is de uiterlijke eensgezindheid groot. Dat is mogelijk, doordat de houding tegenover de E.E.G. officieel nog afwachtend is, al staat de leiding, in dit geval gesteund door de linkervleugel, er afwijzend te genover. Deze week zijn de onderhandelingen te Brussel hervat en men verwacht, dat minister Heath zaj trachten de Zes te bewegen nog wat concessies te doen, die de landen van het Gemenebest ten goede zullen komen. Veel hoop is er in deze niet. Lukt het Heath niet, dan zzal de labourpartij tegen toetreding tot de E.E.G. stemmen, waarbij zij heeft laten doorschemeren, dat zij, mocht zij de vol gende verkiezingen winnen, de gehele kwestie weer op losse schroeven wenst te stellen. Dit is een ernstig dreigement en het blijft mogelijk, dat een nieuwe labourregering, als puntje bij paaltje komt, zich toch nog bij het goedgekeur de verdrag zal neerleggen. Kinne jo net hwat jo wolle? Wol dan hwat jo kinne! Abonnementsprijs f 1.90 per kwaruü (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Chroestsjow wellicht naar Amerika. Op grond, o.a. van mededelingen van Brandt, de burgemeester van Berlijn, die een bezoek heeft gebracht aan Was hington, acht men het niet uitgesloten, dat Chroestsjow, de Russische premier, de vergadering van de Verenigde Naties zal bezoeken. In Westelijke hoofdsteden brengt men dat in verband met het groeiende geloof, dat Chroestsjow bin nenkort dan toch zijn vredesverdrag met Oost-Duitsland zal ondertekenen, het geen volgens de Russische visie een ein de zou maken aan de Westelijke rechten in Berlijn. Op grond hiervan heeft Washington, bij monde van McNamara, de minister van defensie, Moskou gewaarschuwd, dat ’t zijn rechten in Berlijn, en dus in de eer ste plaats de vrije toegang tot de stad, desnoods met kernwapenen zal verde digen, Dat bracht de Izwestia tot de tegen-waarschuwing, dat een conflict om Berlijn niet gelocaliseerd zou kunnen De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York heeft Algerië als nieuw lid aangenomen. Foto: De Franse demissionaire minister van Buitenlandse Zaken, Maurice Couve de Murville (rechts) was de eerste die aan premier Ben Bella na de stemming zijn gelukwensen kwam aanbieden. blijven. Wanneer de tekenen niet be driegen, zal men de komende maanden dreigend ver langs de afgrond van oor log gaan exerceren. Het enige wat de burger nog moed geeft is, dat men mag aannemen, dat geen van beide partijen een werkelijke oorlog zal kunnen ris keren, aangezien zowel Amerika als Rusland een nagenoeg totale vernieti ging tegemoet zou gaan. kunnen voorzien of anders een jaar lang het totale gebruik van de zes EEG- landen (Ifalië, Frankrijk, Duitsland en de Benelux) met inbegrip van Engeland. Wat een wonder, dat de Biliten aan allu- Geen respect. De felle reactie van het parlement is daaruit te verklaren, dat De Gaulle door zijn handelwijze van uitschakeling van het parlement eens te meer heeft ge toond voor dit instituut geen respect te hebben. Het parlement zint op wraak en het kan zich, nu de Algerijnse kwestie is opgelost, ook wat meer permitteren de stijd te beginnen ter herwinning van al thans een deel van zijn gezag. Het vecht daarbij met de rug tegen de muur, want in feite is de door De Gaulle voorgestelde grondwetswijziging maar een aanleiding, die men moet zien tegen de achtergrond van zijn in een rede op 20 september naar voren ge brachte regeringssfilosofie, dat de pre sident de leider en de gids van het Franse volk is, die de belangrijke be slissingen bij decreet moet nemen. Het parlement is hierbij tot een uiterst ge ringe taak teruggedrongen en kan zelfs niet rechtstreeks met de president in gesprek komen. Deze nieuwe staatsvorm, die men ver lichte despotic .zou kunnen noemén, is de inzet van de strijd, welke volgende maand zal worden gestreden. Men twij felt er niet aan, dat De Gaulle de meer derheid van de bevolking achter zich zal krijgen, vooral ook, doordat hij vorige week heeft gedreigd te zullen aftreden, als hij zijn zin niet krijgt. Het lijkt evenwel niet uitgesloten, dat bij de verkiezinggen in november de Gaullistische U.N.R. verliezen krijgt te incassereen. Houdt De Gaulle dan geen rekening met het parlement, dat een jaar lang niet kan worden ontbonden, dan valt te voorzien, dat De Gaulle in herhaalde crises aanleidiing zal zien zo iets als de noodtoestand af te kondigen en zo het parlement geheel uit te scha kelen. Aan De Gaulles integriteit mag men niet twijfelen, maar geldt dat ook voor zijn eventuele opvolger? Jemen. Deverwarring over de gebeurtenissen in Jemen is voorbij. De rebellen zitten in het zadej en van een opmars van de stammen is nog niet veel te bemerken. Op buitenlands gebied valt te consta teren, dat de rebellen toenadering zoe ken tot Egypte, hetgeen zeker niet naar de zin zal zijn van koning Saoed van Arabië. Maar de tijd is er niet naar, dat deze met zijn troepen een welge zinder regime In Sana zal kunnen in stellen. v.v.d. bijna nooit aan hun trekken zouden komen. miniumfabricage denkt en ook de stich ting van een ammoniakfabriek in voor bereiding is. Minister De Pous kreeg veel lof te in casseren voor de wijze, waarop hij het algemeen belang had gewaarborgd bij de winning en afzet van het gas. Alleen de p.s.p. en de c.p.n. waren van oor deel, dat het een staatsexploitatie had moeten zijn. De p.v.d.a. kwam echter tot de conclusie, dat de overheid ook bij de voorgenomen, gemengde bedrijfsvorm ’t beslissende woord zal spreken. Voor zo ver er kritiek was bij de grotere par tijen betrof dat ’s Ministers weigering, de gasreserve voor de ontwikkelingsge bieden in het Noorden thans uit te brei den. Binnenlandse Zaken. De liberale minister van Binnenlandse Zaken, mr. Toxopeus, zal de spits afbij- ten bij het nieuwe stelsel der openbare commissievergaderingen. Het staat nu al vast de agendapunten zijn name lijk reeds gepubliceerd dat de des betreffende commissie hem met diver se lastige vragen zal bestoken. Er be staat in de Kamer nogal wat kritiek op de nieuwe, charmante lijstaanvoerder der v.v.d. Niet alleen vanwege de Bijlmermeer- kwestie; die komt trouwens afzonderlijk aan de orde. Maar men meent, dat mr. Toxopeus in gebreke is gebleven het vraagstuk van de ambtelijke pensioenen aan te vatten. Nu heeft zijn geestver want, prof. Oud, hem bij de Algemene Politieke Beschouwingen enige sugges ties gedaan, welke de zaak wellicht weer op gang zullen brengen. Ook over de beweerde fraude bij de financiering van het Nijmeegse oorlogsherstel, zullen de Kamerleden nader willen worden inge licht. En voorts bestaat er, met name bij de protestantse fracties, de indruk, dat minister Toxopeus te veel geest verwanten aan het burgemeestersschap heeft geholpen. Zij baseren die klacht over partijdigheid bij het gebeurde in de Noord-Oostpolder, waar, ondanks de j protestantse sterkte, toch een liberale I burgemeester werd benoemd. Hoe hoog dit punt zit, blijkt uit het feit, dat de anti-revolutionaire fractie leider Bruins Slot het al bij de Algemene Politieke Beschouwingen aan de orde stelde. Minister-president De Quay antwoordde toen, dat zijn ambtgenoot tot de con clusie was gekomen, dat als hij bij bur gemeestersbenoemingen steeds de groot ste' partij zou verkiezen, bepaalde par tijen hij bedoelde kennelijk óók de SOEKARNO OP DAG INDONE SISCHE STRIJDKRACHTEN ZEGT STERK LEGER TE WILLEN INSTANDHOUDEN Derhalve heeft de Nationale Vergadering waarin de oppositie, als zij eensgezind is, de regeringspartij in de schaduw kan stellen, na veel overleg een motie van afkeuring in de regering, door de oppositie ingediend, aangenomen met 280 stemmen ofwel ongeveer 40 stem men meer dan de absolute meerderheid. De regering is daarop afgetreden. De Gaulle heeft de kamer ontbonden en de eerste kiesronde zal op 18 november worden gehouden. De week daarop volgt de tweede ronde, waarin in die distric ten de beslissing zal vallen, waar de eerste maai geen der kandidaten de ab solute meerderheid wist te behalen. Tussen de eerste en de twee ronde kun nen de kandidaten, die toch geen kans maken, zich terugtrekken en kunnen Hun partijen de kiezers de raad geven een van de andere kandidaten te ne men. Het zal dus van het grootste be lang zijn of de oppositie, lopend van ultra's, via conservatieven, radikalen, r.k. M.R.P., naar de socialisten en de linkse socialisten, tot gemeenschappe lijke kandidaten zal kunnen komen in die districten, waar verdeeldheid een partijganger van De Gaulle aan een ze tel zou kunnen helpen. Men is vol goe de moed, maar of overal het consigne zal worden gevolgd, is een tweede. Respect. Neen, de Algemene Politieke Beschou wingen zouden voor het kabinet-De Quay zonder kleerscheuren zijn verlopen, als de nieuwe socialistische fractieleider Vondeling minister Luns, die, nadat de regering in eerste termijn had geant woord, de zaal had verlaten voor een bespreking met de premier van Trinidad, niet van gebrek aan respect voor het parlement had beticht. De regeringspar tijen vielen hem in zoverre bij, dat mi nister Luns werd genoopt zijn bespre king uit te stellen en het debat verder bij te wonen. Maar dat was toch nog beter dan te worden weggestuurd. Anderen zeggen, né ’t was jammer Ging die traditie er uit Inderdaad, maar de Amsterdammer Heeft het blijspel raar verbruid De belediging van joden Is geen humor, Ze bezeert Menselijkheid blijft steeds geboden Hier moet streng gecontroleerd Anders wordt straks, nationaal De ontgroening een schandaal ward was dit jaar gering, slechts een 625 dieren. Dit was ook wel te voorzien, daar op de wekelijkse markten de laatste tijd geregeld een 200 kalveren of meer werden aangevqerd. Aanbesteding van het amoveren en we der opbouwen van de oostelijke vleugel van het Stads Armenhuis. Namens de voogden: H. A. Lunter, voorz. S. J. Praamsma, secr. De St. Jansbrug blijft een steen des aan stoots. De doorvaartbreedte is te klein. Niemand heeft er iets op tegen Jetfgd wil uitgelaten zijn Wie verwaand doet of verlegen Krijgen ze daar teker klein Om de humor bot te vieren Bestaat dan gelegenheid Zo zijn eenmaal de manieren 't Slachtoffer zegt, zonder spijt, Volgend jaar, niet meer gedwee Doe 'k braaf aan ontgroening mee Echter, alles heeft zijn grenzen Dikwijls komen klachten, want De brooddronken jongemensen Springen te wild uit de band Plagen, schimpen, molesteren Bij gebrek aan beter vaak Daarom hoort men soms beweren 't Was beslist een goede zaak Als men de bevelen gaf Schaf die gekke ontgroening af Aardgas. Over het algemeen schijnt het kabinet- De Quay zich tijdens het laatste levens jaar echter weinig zorgen over botsin gen met het parlement behoeven te ma ken. Tenzij uiteraard de conjunctuur zou omslaan. Vooralsnog zijn de meeste economische experts echter zeer te spreken over het beleid van de c.h. minister De Pous. Maar deze was dan ook zo gelukkig de Kamer donderdag j.l. mededeling te kunnen doen van weer nieuwe aardgas vondsten van het N.A.M. bjj Slochteren. Als Nederland geen gas zou uitvoeren zou het twintig jaar in eigen behoeften De aanvoer op de kalverenmarkt te Bols- In Djakarta heeft president Soekarno van Indonesië (op de linker foto twee de van rechts) op de dag van de In donesische strijdkrachten een grote pa rade af genomen (foto rechts). De pre sident verklaarde bij deze gelegenheid een sterk leger te willen instandhou den, omdat imperialisten en kolonia listen pogen Indonesië te omsingelen” Derde van links op het overhuifde po dium staat generaal Nasoetion, Staf chef van de Indonesische strijdkrach- Oh, die eerste-jaars studenten Elk van hen weet hoe het zit Zonder rare mankementen Word je zeker niet korpslid Want naar ongeschreven wetten Ben je vogelvrij verklaard Het studentje een hak te zetten Blijkt voor „opvoeding” iets waard Zo viert steeds de hogeschool Ieder jaar ontgroeningsjool James Schram te Iron Mountain in de Amerikaanse staat Missouri, die twee moorden pleegde is veroordeeld tot resp. 99 jaren gevangenisstraf en de strop. Er wordt nog beraadslaagd over de vraag, welke straf men het eerst zal toepassen. Boelgoed van een kasteleins-inventaris, en steengoed, uithangbord, van In Frankrijk is een politieke crisis uitgebroken. President De Gaulle wenst de grondwet in die zin te herzien, dat de president voortaan niet meer door een col lege van notabelen en waardigheidsbekleders ten getale van ongeveer 80.000 man zal worden gekozen, maar rechtstreeks door de bevolking. Het voorstel hiertoe zal op 28 oktolber naar hij heeft afgekondigd, aan een referendum worden onderworpen. Tegen deze gang van zaken is het parlement in opstand gekomen. Het noemt het referendum over een wijziging van de grondwet zonder dat het parlement zich daarover eerst heeft uitgesproken, in strijd met artikel 89 van de grondwet en het verwerpt het argument van De Gaulle, dat artikel 11 hem machtigt alle kwesties betreffende de organisatie van overheidsorganisaties aan een refe rendum te onderwerpen. Het parlement, maar ook de constitutionele raad en de grote meerderheid van juristen is het niet met hem eens. Over een grondwets wijziging moet eerst het parlement beslissen. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsdie Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Boenen. Uit de Algemene Politieke Beschouwin gen is voorts gebleken, dat de a.r.- miniser Van Aartsen weer kritiek te verduren zal krijgen, met betrekking tot de vraag of de woningnood wel voldoen de als volksvijand no. 1 wordt beschouwd Tevens bestaat er in de Kamer onrust of de landbouw in de moeilijke periode van overgang naar de Euromarkt wel op voldoende overheidssteun zal kunnen rekenen. Inmiddels heeft het Landbouw schap, dat het met minister Marijnen niet eens kan worden, een gesprek met de ministerraad aangevraagd. Wellicht zijn de boerenorganisaties tot de con clusie gekomen, dat de werkelijke be zwaren tegen inwilliging van hun ver langens, niet van de t.k. minister Ma rijnen komen, doch van zijn ambtge noten. Boelgoed van een w.o. biljard, tapkast, glas- vul- en andere kachels, fietsrek, enz. ten huize en verzoeke W. D. de Boer, caféhouder te Bolsward t.o. het stadhuis. Hwat hat (jabe Skroar Twee mannen die het zullen bestaan om als eersten ter wereld in een rubber kik vorsmannenpak in de ijskoude diepten van het Britse Zuidpoolgebied te duiken maken deel uit van een groep die van Southampton uitvaart. Het zijn Peter Red- gearn, een 24-jarige zoöloog en Charles le Feuvre van het eiland Guernsey, 33 jaar oud, die met 13 andere geleerden en technici aan boord van het Onder- zoekingsvaartuig Shackleton naar het Zuidpoolgebied vertrekken. De Shackleton zal seismische waarnemin gen met betrekking tot de bodem van de oceaan doen als onderdeel van een pro gramma om de structuur van de Scotia Arc op te sporen en te interpreteren. De Scotia Arc is de bergketen die van Zuid Georgia naar het Zuiden van de Shetland-eilanden loopt en het Zuid Amerikaanse Andes gebergte met de ber gen van het Zuidpoolgebied verbindt. Het Britse Zuidpool-onderzoek is gewijd aan wetenschappelijk speurwerk in het Britse poolgebiedhet staat oncler leiding van de Zuidpoolonderzoeker Sir Vivian Fuchs. s-. V J J ten f

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1