uitreiking van de Dr. J. Halbertsmaprijs ■w 11 big1 VEEL BELANGSTELLING VOOR DE Moedige 20ste „Fryske Boekewike” □pi A. TU S-v. Bolledei Fan de Marlinytoer It best forsoarge boek Zilveren filmpjes W - AJ» DINSDAG 16 OKTOBER 1962 101e JAARGANG No. 54 to sizzen PYT T|. J. '1 1 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Weatergoo en De Jong’» Nieuwsblad 1 •>-> r-, Jé' K IBJ Depót: Tj. Strikwerda, Vrijdag was het weer de „grote” dag voor literair Friesland. De jaarlijkse prijs uitreikingen en de opening van de Fryske boekewike vormen een steeds weer kerend hoogtepunt in het Friese leven, dat te Bolsward steeds sfeer en achtergrond heeft. De uitreiking van de Dr. Joost Halbertsmaprijs was ditmaal niet Friestalig. De winnaar was ook geen Fries, maar iemand (zoals met lichte scherts werd opgemerkt) die „van buytenen” kwam, n.l. de van oorsprong Rotterdammer Mr. Dr. M. P. van Buijtenen. De raadszaal was tot in de uiterste hoeken bezet („miskien kinne jo noch op dy tafel sitte”, adviseerde de zwoegende ceremoniemeester Boerma ten slotte in arren moede) aan een vooraanstaande bezoeker) toen het provinciaal bestuur binnen schreed en de prijswinnaar met zijn echtgenote en familie naar hun zetels werden geleid. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redectie-tdres: Marktstraat 15 iJTelef. 2451 N* 18.30 uur 2505 of 2355 (K5157) 3e week oktober 1937 te poppententoonstel- it ynrjucht- it Oardtsje. t soar- bikwame en In wónder is datjinge hwat efteróf dochs mooglik bliek Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mtn Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Hwat Lat Qabe Skroar üs van de door u te voorschijn gebrachte korrels er misschien ook wel eens een ten onrechte is gijgevoegd, die achteraf ’t vereiste karaat niet zal blijken te heb ben. Deze eerlijke toevoeging klopt dan met de uitspraak in het rapport, dat de conclusies van de heer Van Buijtenen wel eens verder gaan, dan de pols van zijn gegevens hem lijkt te brengen. In een artikel in de Leeuwarder Courant oyer de winnaar van de dr. Joost Hal bertsmaprijs 1962 wordt de heer Van Bujjtenen genoemd: een Rotterdammer, die de Friezen een Fries werd. Dit is een karakteristiek, dames en heren, die m.i. volledig opgaat en die de heer Van Buijtenen eert als een man van groot aanpassingsvermogen en met een grote liefde voor zijn werk en voor de men sen, waarmee en te midden van wie hij werkt. De uitspraak van de beroemde Pasteur, dat de wetenschap niet alleen Woord van welkom. Burgemeester Mr. J. A. Geukers sprak in zijn begroetingswoord een bijzonder welkom toe aan de heer Kommissaris der Koningin in Friesland, Mr. H. P. Linthorst Homan, de leden van Gedepu teerde Staten, de griffier der staten, de vertegenwoordiger van de Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, Mr. van der Ent, representanten van ’t Friese culturele leven en aan de heer en mevrouw Van Buijtenen. Wij zijn dankbaar, dat wij u gastvrijheid mogen verlenen ter gelegenheid van de plechtige uitreiking van de provinciale prijs voor werken op het gebied van de geschiedenis en de heemkunde van Friesland, de Dr. Joost Halbertsmaprijs 1962, aldus Burgemeester Geukers, die vervolgde: Het is toch wel uiterst ver heugend, telken jare zovele autoriteiten en vertegenwoordigers van het culturele leven in en buiten onze provincie ge schaard te zien rondom het provinciaal bestuur. Met elkaar n.l. mogen wij ons thans we derom bezinnen op de rijke cultuur en historie van ons gewest en op de be langrijkste plaats, die deze eigen cul tuur en historie zal blijven en ook moe ten blijven innemen in al ons werken voor en in Friesland. Enkele ogenblikken wordt onze aandacht enigszins afgeleid van allerlei andere zo noodzakelijke strevingen naar welvaart en welzijn in onze provincie en onder leiding van ons provinciaal bestuur na gedacht wordt over de eigen taak en plaats van historie en cultuur als on misbaar en waardevol deel van het pro vinciale welzijn. Een speciaal begroetingswoord richtte spreker tot de prijswinnaar, de heer Van Buijtenen en zijn echtgenote.* Spreker bracht uitdrukking aan zijn vreugde, hem, na hem reeds zovele ma len op het stadhuis in andere kwaliteit te hebben begroet, thans te mogen be groeten als winnaar van de Dr. Joost Halbertsmaprijs 1962. Ik spreek gaarne de hoop uit, aldus besloot spr., dat wij met elkaar, dames en heren, een sfeervolle middag mogen beleven van goede bezinning op Fries- lands rijke cultuur en historie en van dankbaarheid ten opzichte van Dr. van Buijtenen wiens eerste liefde in\ Fries land ongetwijfeld is geweest: Hindeloo- pen, Frieslands elfde stede, thans hier vertegenwoordigd door zijn burgemees ter en twee ingezetenen, dragend de prachtige costuums van de oude stad. Rede Mr. H. F. Linthorst Homan. De heer Kommissaris der Koningin, Mr. H. P. Linthorst Homan, sprak hierna de volgende rede uit: Het is mij een groot genoegen op deze jaarlijkse culturele hoogtijdag hier in uw midden te zijn en vanaf deze plaats straks weer de Dr. Joost Halbertsma prijs te mogen uitreiken. Alvorens mij tot de winnaar te richten, wil ik eerst een woord van dank bren gen aan het gemeentebestuur van Bols ward, dat voor deze plechtigheid op nieuw zijn fraaie stadhuis beschikbaar heeft gesteld. Daarnaast breng ik dank aan de op voorstel van het bestuur der Fryske Akademy ingestelde commissie van advies, bestaande uit de heren drs. H. J. Oldenhof te Heerenveen, dr. J. Naarding te Assen en mr dr. K. de Vries te Leiden, voor de vele arbeid, die zij hiervoor heeft willen verrichten. De uitkomst van het veel omvattende onderzoek is geweest, dat de commissie heeft voorgesteld de Dr. Joost Halbert- smaprijs 1962 voor wetenschappelijk werk op het gebied van de geschiedenis en de Heemkunde van Friesland toe te kennen aan Dr. M. P. van Buijtenen en wel voor zijn gehele wetenschappelijk werk op het terrein van de geschiede nis van Friesland. Gedeputeerde Staten hebben dit advies gaarne gevolgd. In het rapport wordt U, mijnheer van Buijtenen, vergeleken met een polsstok- vèrspringer, een vergelijking, die te aar sjen fan Hja gen, da bifoege verstomd, het hoongelach van Jacob van Maerlant tot zwijgen gebracht, de mis prijzende trek rond de mondhoeken van Bolhuis van Zeeburgh verdwenen en ’t kritisch schouderophalen van Romein gestuit, nu Dr. van Buijtenen geheel vreemd aan het graag op de Friezen ge laden odium van nuationalistische gepre- occupeerdheid de feiten heeft laten zien, die achter de onbegrijpelijke kro nieken liggen en de motieven naar vo ren heeft gebracht, die tot een bepaalde interpretatie daarvan hebben geleid. Ik heb hiermede even geciteerd uit het „woord vooraf” van zijn proefschrift, om een staaltje te geven van de humor volle stijltrant van onze prijswinnaar van heden. Na in de jaren na de bezetting een tijd lang als Stadsarchivaris van Leeeuwar- den te zijn opgetreden, werd hij in 1949 benoemd tot Rijksarchivaris in Friesland waarbij hij wijlen dr. Heerma van Voss tevens opvolgde als inspecteur van de Zie vervolg pag. 2 met de geest maar ook met het hart wordt beoefend, wordt ten aanzien van de heer Van Buijtenen volkomen bewaar heid. Wanneer men de lijst van werken, pu blicaties en artikelen nagaat, die uit de pen van de prijswinnaar zijn gevloeid, dan kan men niet anders dan grote be wondering hebben voor zijn werkkracht en geleerdheid. Het behoeft dan ook geen verwondering te wekken, dat de prijs is toegekend voor het gehele oeuvre van de winnaar en wel op een tijdstip, dat zich bijzonder voor de bekroning leent. De heer Van Buijtenen gaat namelijk Friesland binnen afzienbare tijd ver laten en ik ben verzekerd, dat ieder daarbij denkt: helaas. De toekenning van deze prijs kan daarom ook stellig gezien worden als een verdiende kroon die hem b(j zijn vertrek wordt meege geven als blijk van grote waardering voor zijn omvangrijke wetenschappelijke arbeid in Friesland. De heer Van Buijtenen studeerde naast zijn werkzaamheden als ambtenaar bij de provinciale inspectie van gemeente lijke en wetenschapsarchieven rechten hoofdvak staatsrecht en als bijvakken Oud-Fries en Oud-vaderlandsrecht. Hij is vervolgens gepromoveerd op een en deed zijn doctoraal examen met als proefstrift, getiteld: „De grondslag van de Friese vrijheid”, nadat hij tijdens een studiereis naar Rome interessante ontdekkingen deed omtrent de historie van de San Michele van de Friezen in Rome, welke kerk hij zelf noemt de kroongetuige in de zaak der Friese vrij heid. Hopelijk is thans de eeuwen ge duurd hebbende spot van Melis Stoke Bolswards Nieuwsblad Arum en de Bolle Kin knap oer de wei Ja, wy stean rom stalle It liket kreas en fraei Mar, sunder to libjen Witte wy 't is hjir mis Us natür ütlibje Yn sa’n finzenis? As der koukes wiene Roaide ’t der wol op Jow üs ’t frije, griene Arum is üs strop Spanje en de Bolle Minsken, ien bonk leed Wy moat fjochtsje wolle Der moat sein, it giet need Oars neat as sensaesje Ier of let kroandea It folk fan sa’n naesje Is forhurde yn’t kwea Wrede akrobaten It ünbiskaefde mêd Lit üs earlik prate Spanje binne wy sêd Boalsert en de Bolle Ja, dat giet der mei Elk jier, withoefolle Ear je der üs skaei Twa in peat, nim ’t allegear oan Boalsert spant by üs de kroan Boalsert en de Bolle Hulde, twa in pear Wy krije nooit net folie Fortsjinstlike ear Yn in boerefinne Oan in kettingsjoar Elk rint om üs hinne De ien seit tsjin de oar’ Net to ticht bykomme Der driget gefaer Sjoch syn nekke kromme Oh hwat snüft hy raer DE LAGE WATERSTANDEN Dit plaatje gemaakt aan de Rijn bij Worms, laat duidelijk zien hoe de wa terstand op de grote rivieren van Eu ropa door een voortdurend uitblijven van regen is gedaald. Het water op deze plaats staat normaal totaan de kademuur, zodat de stenen onzichtbaar zijn. De loopbrug naar het bootje loopt bij gewone waterstand vanaf de kade iets omhoog dig is, om haar hier niet even te noe men. Wij moeten ons, dames en heren, maar even voorstellen, dat wij in Winsum zijn. De adviescommissie stelt, dat de con-- vlusies van de beer Van Buijtenen wel hei verzekert u zelf op voorhand, dat eens verder gaan dan de pols van zijn gegevens hem lijkt te brengen, maar dat hij uitermate thuis is in de bron nen van de literatuur en daarbij een visie heeft, die hem over de sloot van een tekort aan feitelijke gegevens laat springen, waar een ander in de „flotger- zen” (het wallegras) blijft steken. Wie bij dit bijzondere fierljeppen een nat pak of natte voeten hebben opgelopen, zal ik uiteraard niet verklappen, maar dr. Van Buijtenen is zo goed in zijn polsstok omhooggeklommen, dat hij met glorie zijn sprong heeft gedaan en vol komen droog over de sloot is gekomen. Dat u, mijnheer Van Buijtenen, zelf ook wel van vergelijkingen houdt, blijkt wel uit de inleiding van uw werk „Het Frie se dorp in de middeleeuwen rechtshis torisch yerkend”. Twee vroegere win-, naars van de Dr. Joost Halbertsmaprijs, n.l. de heren Dr. O. Postma en mr. D. plakken. It skoppen, sa’t it doe neamd waerd, hie doe ek al leafhawwers, mar jit folie meat tsjinstanners, dy’t stien en bien klagen oer dat healwize gedoch. Hwant yn dizze sechtich jier is neist it alalde en jit altyd moaije keatsen, de mo derne sportbioefening opkomd, mar it hat in swiere en drege reis west om safier to kommen, dat de algemiene opiny hjir foar woun waerd. En oan hjoed de dei ta is binammen de materiële forsoarging fan de lichamelike ontwikkeling in heikrewei bleaun. Hwat is der troch allérhanne forienings hwat ófwrotten om hjir of dêr in stik lan to hieren hwer’t men, al of net mei greppels dochs fuotbalje koe, hwat hat it oant hjoed ta in aksje koste om de sinten bymekoar to krijen, hwat hawwe der tsientallen lju west, dy’t der alles foar oer hiene om har klub of foriening hop pe wetter to halden. Mar geandewei is it geslacht fan de tsjin stanners, fan de lju, dy’t gjin eigen ün- dérfining hiene fan de sport, oan it for- dwinen. De publike opiny, de bilangstel- en it tal ;reat plak ling is folie gunstiger wurden minsken, dy’t biseffe, hoe ’n gr foar jongere minsken dizze saek ynnimt, is tige folie greater wurden. De skoallen hawwe der ek harres ta dien en de oerheit toonde hyltyd mear bigryp foar de needsaek om de lichamelike ünt- wikkeling op heger peil to bringen. Dochs is it billik de greatste eare to jaen oan de partikulieren üt alle formiddens, dy’t aloan wer it pleit foar de sport fierd hawwe. Wy soene risten fan nammen neame kinne, dy’t in great stik fan har tiid en wurkkrêft hjir oan jown hawwe, mar wy wolle harren meimekoar graech tankje foar it hüdfol wurk, dy’t hja, tsjin de tiidgeast yn faeks, hjirfoar dien hawwe. En nou is it sa, stiet de Hanzestêd Boalsert foar de opjefte mei in foars NOU GIET IT FOARGOED LOS! It soe in ynteressante histoarje wurde as men ris to boek stelde, hwat yn de les te fyftich jier op it gebiet fan de licha melike üntwikkeling en üntspanning yn de stêd dien is. De eare op it gebiet fan de gymnastyk en de athletyk komt sün- der mis ta oan de foogden fan it Wees- hüs, dy’t de stjit jown ha oan it bouwen fan in gymnastyklokael en r i in sportterrein oan wiene yn dy tiid de lju, dy’t dat hjir yn Boalsert in learaer kaem dy’t yn in aparte seal gymnastyklessen joech. It heucht my noch üt myn jongesjierren hoe’t de hearen Sutherland Rooyaards en Van der Werf de bilangstelling foar de gymnastyk wekker makken en de stjit joegen ta dieiname oan sportfeesten op ’e Jouwer, de Sweach, Appelskea en oare al to boppe binne, moatte üt in eachpunt fan algemien bilang in triuwke mei- jaen. It is dochs klear as hwat, dat de hjoeddeiske situaesje neame op liket en in great gefaer foar de folkssounens en soms ek foar de morael. De aerdige ma- kette by de firma Zantman lit sjen, hwat er barre kin as wy meimekoar dizze aksje stypje. Yn sokke dingen wie Boalsert nea lyts en gjirrich, dat sil ek nou net it ge tal wéze. En dan dêrby moatte ek de sportfjilden nou einlings forgoed los. Foargoed los en goed los. Net to lyts en net sünder de needsaek- like outillaezje. It is nou de tiid, dat de oerheit yn den Haech foar dizze dingen jild jaen wol. Hoe lang dat sa bliuwe sil, wit nimmen, mar nou is it to krijen, as de stêd seis in diel bymekoar bringt. En ik twifelje der gjin tel oan oft dat komt ek klear, as der mar fiks aksje fierd wurdt. Hünderten jonge minsken sitte der om to springen, jierren binne al bi- stege oan de tarieding binnenskeamers Der moatte nou ris spikers mei koppen slein wurde, de lodde moat sa gou moog lik yn 'e groun. Wy hawwe in great bitrouwen yn it slag- jen fan diZZe saek, omt wy witte, dat de stêd hjir yn greate mearderheit efter stiet. En ek de bütenplakken sille graech fan dizze skoandere gelegenheid mei profi- - - .11. 1-l: c—l :s al dogge. Lit 1963 it sportjier wurde yn Boalsert. Litte de forienings mar nei foaren kom- me mei har manifestaesjes en aksjes. It is nou 1 En dan inisiatyf in ein to meitsjen oan de bi- hyplike situaesje fan de bütensporten. Dit inisiatyf is al nomd en binnenskea mers is in heap wurk forsetten om sa moglik mei ien slach de saek treflik op poaten to setten. It kommende jier 1963 moat it jier wur de fan de sportfjilden en de nije swim- skoalle. It iene driuwt jit mear as it oare mar beide moatte foars fan 'e groun. Us gemeintebistjür is mentael en bistjürlik alhiel ré om de forienings oan har doel to helpen en dat is in skoander dink. Nou mei men ek forwachtsje en dêrop rekkenje, dat de forienings alles op alles sette sille om har ledetal to forgreatsjen en har leden ta in enthousiaste oanpak to bringen fan de greate dingen, dy’t op kommende wei binne. Sawol foar de oan- liz as de outillaezje fan de sportfjilden as net minder foar de bou fan in nije, moderne swimskoalle sille hja de hannen üt de mouwen stekke moatte. Hwant it is in saek, dy’t mei algemiene en ienriedige oanpak nou dien wurde moat. It leit op har wei om de foarstap to nimmen en dan meije hja ek forwach tsje, dat de oerheit, de stiftingen en de boargers de hannen dêrmei yn stekke sille. Hwant it moat nou ek goed en folslein klear komme. In groeijende stêd, dy’t de takomst foar eagen haldt, MOAT soargje foar in moderne sportakkomodaesje. Dat kin net njinder, dat is foar hündert per- sint in eask fan de tiid. Mei de swim skoalle giet it nou dizze wike al los. In greate ledewerfaksje sil it biwiis jaen moatte, dat men yn Boalsert biseft, dat in forantwurde swimgelegenheit troch de hiele boargerij bigeard wurdt en dat hja de ek hwat foar oer hat. Net allinnich de lju, dy’t hjir foar har seis of foar har bern bilang by ha, moat te fansels meidwaen, mar ek de oaren, dy’t de jierren fan sportbioefening faeks J. Cuijpers, vergelijkt u met archeologen die hoofdzakelijk met de spade het te onderzoeken oppervlak laag voor laag afpeilen, terwijl u, naar eigen zeggen, zelf meer werkt als een luchtkarteerder vanaf zeer grote hoogte, die dan een gemaakte opname onder de loupe be kijkt. Ook stelt u zich zelf voor alss een goud delver. Het is naar uw oordeel een mis- 'atting, als men meent, dat men bü de >vergeleverde oud-Friese wetteksten met doorlopende goudaders te doen heeft. De verkelijkheid wijst uws inziens meer op en areaal rijk aan stofgoud, flink wat oudkorrels en enkele klompen baar oud. Wie enkele korrels wint moet zich »olgens u niet misdeeld achten. De cri- De chr. gem. zangver. Laus Deo te Wommels vierde het 5 jarig bestaan. Bevestiging Ds. Hoogenk^pip tot herv. pred. te Hindeloopen 100-jarig bestaan fan fa. H. C. de Haas te Bolsward. De zaak in grutterswaren bleef steeds in hetzelfde pand gevestigd (thans „De Keizerskroon”) De aanvoer op de kalverenmarkt te Bols ward bedroeg 144 kalveren. De notering was 25 tot 85 gulden. De handel was vlug. Door de heersende mond- en klauwzeer was de aanvoer belangrijk minder dan het vorige jaar. Benoemd per 1 november tot amanuen- ass. aan de Rijks Zuivelschool, de heer G. W. Hartgerink te Wageningen. De chr. zangvereniging „Advendo” Tjerkwerd houdt een l>ng. In Oosterend komen drie nieuwe brug gen. Er zijn drie hulpbruggen gelegd. Bevestiging en intrede Ds. G. P. Post te Nijland. Vraagt steeds de echte Pietermans De venter koek. Depót: Tj. Strikwerda, Grootzand 11 Nei de iepening fan de boekewike brocht Mr. Kingma üt namme fan de Fryske Akademy forslach üt fan de bifinings fan kommisje „It bést forsoarge boek 1961”, bisteande üt: E. Caspers, mefr. Gruben-Hijnemann en M. K. Scholten. De kommisje droech ienriedich foar de bikroaning mei de priis foar it bést for soarge boek diz’kear takomme to litten oan Uitgeverij Ploegsma to Amsterdam, foar har ütjefte: M. J. Barones v. Heem- stra/F. C. D. Popken, „Het Friese paard It Fryske hynder”. Dy’t hja in wurk neame doarst dat tige meinimt, dêr’t foaral de lay out fan tige priizgjen wurdich is; de prüze bledspe- gel, mei in lokkich ütfallen fordieling fan de fjouwertalige tekst en it op for- skate wize gearbingen fan ’e foto’s, en de ban, dy’t der ütrint troch syn ienfald, ek mei troch de knappe pleatsing fan de ti tel. Wakker ynnommen wie de kom misje ek mei it boekje: „Op fjouwer wi- nen”, gearstald fan A. R. Óostra, Tj. Piebenga, D. van der Ploeg en M. Walta. dat«ta foarbyld halden wurde kin foar de oare ütjeften fan Utjowerij A. J. Osinga N.V., Boalsert. De kommisje hie niget oan it omslach (ek de binnekant) en kar fan papier (selde kleur mar twadderlei soarte foar tekst en printen) en mei de „beknopte toelichting (bij het princessen- hof te leeuwarden”; (uitgave ottema- kingma-stichting) De kommisje neamde Herders noch de ban fan Ypk fan der Fear, El?, in minske (Drukkerij en ütjowerij LaveriXan N.V. Drachten). teare wolle, hwat hja as learlingen fan folie skoallen dagelik: Litte de forienings ife: har gouden óre. .l_.i is der gjin mis op of de stêd komt yn dat jier einlings en to’n lésten ek op sportgebiet, hwert in groeijende en libbene stêd yn üs tiid stean moat. Los de touwen mannen, de fjilden lizze wyt foar de rispinge, it hoecht allinnich mar ynhelle to wurden. z - ".-<.41 ':r - -N.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1