SPANNINGEN AAN DE CHINEES-INDIASE GRENS V erkenningen Kabinetsformaties over komende In Engeland conservatieven het meest vooruitstrevend? Ontgroeningskwestie in de Kamer Meer Europeanen naar Groot Brittannië STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Goede prestatie van Friese renners in Duitsland Voor het eerst werd „leven” gesehapen door mensenhand VRIJDAG 19 OKTOBER 1962 101e JAARGANG No. 55 INJECTIES TEGEN HONDSDOLHEID Onverbiddelijk. 121 GEVANGENEN IN NIEUW GUINEA VRIJGELATEN dee nog iets af, I fee I iee I iee Vele volwassenen en .kinderen zijn dinsdag bij de Amsterdamse G. G. en G. D. ingeënt tegen hondsdolheid. Op de bovenste fo'to zien we de drukte bij de spreekkamer in het gebouw van de G.G.D. Op de onderste joto wordt de drie jarige Krijntje Tang uit de Karthuizersdwarsstraat geholpen- Het ventje is waarschijnlijk door dezeljde hond gebeten als de overledene Adré Egthuizen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitpve: A. J. OSINGA N.V, Bolswud Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat IJ Telef. 2451 N* 18.30 uur 2305 of 2335, .(K5157) Abonnementsprija f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentie» bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Aan de grens tussen India en China is het tot een schermutseling gekomen, waan- bij volgens mededeling van premier Nehroe van India ongeveer honderd Chinezen zijn gedood of gewond. Aan Indiase z(jde zijn zes doden gevallen. Deze verhouding wijst er op, volgens waarnemers, dat de Chinezen de aanvallers waren. De plaats van de strijd ligt op Indiaas grondgebied, ten Zuiden van de z.g.n. McMahonlijn, welke internationaal aanvaard is als de scheiding tussen het vroegere Brits Indië en China. zeer te versterken en zodanige posities te laten innemen, dat de Chinezen hun stellingen moeilijk kunnen behouden. Nehroe kan trachten zo de Chinezen er uit te drukken, zonder dat het woord oorlog in de mond behoeft te worden genomen. Maar aan de andere kant kun nen de Chinezen van de pauze, welke hen nu wordt gegeven, gebruik maken om hetzelfde te doen, hetgeen hun ver drijving uiterst problematiek zou ma ken. Er staat voor Nehroe en India meer op het spel dan alleen het door de Chinezen opgeëiste gebied, hoe belangrijk dat stra tegisch ook kan zijn, doordat het de Noordelijke bescherming van India is. Laat Nehroe de Chinezen aan het lang ste eind trekken, dan is dat een premie op hun agressieve politiek. India’s posi tie en prestige worden erdoor onder- mijnd, want het spreekwoord van pink en hand kent iedere politicus. Wat is de Chinezen er aan gelegen zich India tot vjjand te maken? Op de lange termijn moet men hun doel zien als een ontmanteling van de defensieve positie van de buurlanden, waardoor het com munistische China des te gemakkelij ker zijn invloed kan laten gelden. was het de Friese draaide. Op de De Imam leeft. Ondanks de meest tegenstrijdige berich ten, welke vorige week en deze week uit Jemen zijn binnengekomen, kan men bij het opmaken van de balans toch niet tot een andere slotsom komen, dan dat op het ogenblik de revolutionaire krach ten het heft in handen hebben, al be staan er haarden van verzet aan de grenzen van het land. Volgens de laat ste berichten zou Imam Mohammed, die slechts enkele dagen heeft geregeerd, er toch het leven hebben afgebracht. Radio-Amman in Jordanië, dat tegen de Monaco. Ruzie is het ook tussen Frankrijk en Monaco naar aanleiding van de Franse eis, dat Fransen en maatschappijen, die zich in het vorstendom vestigen, toch belasting zullen moeten betalen ondanks het feit, dat Monaco vrijdom van belas ting kent. Eind vorige week is contróle aan de grens ingesteld door douane beambten en heethoofdige Monegasken spraken er al over, de zaak voor de Ver. Naties te zullen brengen, maar sinds- 'dien zijn er weer verzoeningsgezinde ge luiden gehoord. De voornaamste oorzaak van de Franse actie schijnt evenwel te zijn, de moeilijkheden welke prins Rai nier heeft gemaakt bij de voorgenomen verkoop aan Frankrijk van de aandelen van de zender Europa no. 1, die een zeer onafhankelijk geluid liet horen. En dat is men van de Franse radio niet meer gewend. Engeland. Na de Labourpartij heeft ook de En gelse conservatieve partij haar congres gehouden met als voornaamste punt op de agenda een discussie over Engelands toetreding tot de Europese Gemeen schappelijke Markt. Anders dan bij Labour, waar de toon op het ogenblik wordt aangegeven door tegenstanders van de toetreding, beheer sten bij de conservatieven de voorstan ders het podium en de argumenten over de noodzakelijke vooruitgang in Europa waren zo sterk, dat men zich kan af vragen of het na enige tijd voor het Engelse volk niet duidelijk zal worden, dat in deze kwestie de conservatieven de meest vooruitstrevende partij vor men. Dat kan mede van invloed zijn op de verkiezingsuitslagen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en Conflict. Uiteraard doelde hij daarbij op de con troverse tussen de liberale minister Vis ser en de liberale fractievoorzitter in de Eerste Kamer, mr. Van Riel, met be trekking tot het ontslag-v. d. Putten. Waarschijnlijk za] dit conflict binnen kort zijn ontknoping vinden. De zaak is namelijk nu voor geweest bij de Cen trale Raad van Beroep in Ambtenaars zaken. Over enkele weken zal deze Raad uitspraak doen en dan kan de politiek zich er weer mee bezig houden. Wat men mr. Van Riel vooral kwalijk heeft genomen, was, dat hij een politieke be slissing wilde uitlokken op een ogenblik, dat de zaak nog onder de rechter was. In elk geval leek de positie van de mi nister juridisch weer iets versterkt, door de erkenning van de raadsman van de heer Van der Putten, dat er op het ogenblik geen officieren meer in actieve dienst zijn, die zich volgens deze, aan Ontgroenen, De vrijheid van onderwijs speelde ook een rol bij het mondelinge vragenuurtje der Tweede Kamer, waarin de protes-, jonge zalm gevangen. China eist aan de Oostelijke grenslijn een brede strook grond op, evenals in het Westen, waar Tibet aan het in India opgenomen Kasjmir grenst. In totaal gaat bet om ongeveer 90.000 vierkante kin, zeer onherbergzaam bergterrein, dat nauwelijks is bevolkt. Over de grens met Kasjmir zijn al eerder moeilijkhe den gerezen, toen Chinese troepen op Indiaas gebied posten vestigden en er een weg naar Chinees gebied aanlegden. Aangezien de grens hier wat onduide lijker is, meende premie Nehroe in dertijd, dat overleg met China de beste «eg zou zijn, ai nam dat niet weg, dat hij toch maatregelen nam en het leger in Kasjmir versterkte om te trachten zachte druk op de Chinezen uit te oefenen. tantse socialist Vermooten een onder zoek verlangde naar het ontgroenings- schandaal in het Amsterdamse Studen tenkorps. Minister Cals liet geen twijfel bestaan over het afkeurend oordeel der regering, maar hij wilde toch eerst het resultaat van het onderzoek in de on derwijswereld zelf afwachten alvorens in te grijpen. Op de vraag vanuit de Kamer of het niet het gevaar van „klasse-justitie” in hield, dat dit onderzoek zal worden in gesteld door oud-leden van het corps, gaf minister Beerman gelet op het formaat der aangezochte personen een ontkennend antwoord. Voor een goed onderzoek was z.i. nodig, dat de betrokkenen de eigenaardige studentenwereld goed kermen. „Vergeet niet,” zo hield hij zijn toehoorders voor, „dat de Leidse studenten, die in 1911 schuldig waren aan een zedekwetsende vertoning, later heel goed terecht zijn gekomen.” Parkeermeters. Tenslotte gaf de Tweede Kamer minis ter Korthals haar zegen op zijn voorstel om de gemeentebesturen te machtigen autorijders ervan te weerhouden lang durig hun wagens op dezelfde plaatsen te laten staan, door de invoering van z.g. parkeermeters. In de Kamer werd wel gemopperd, dat dit voor de automobilisten weer nieuwe lasten met zich zou brengen. Ook mi nister Korthals vond, dat de automobi listen nu ook geld kwijt zijn, als ze aldoor moeten rondtoeren op zoek naar parkeerruimte. opstandelingen partij heeft gekozen, evenals koning Saoed, heeft bekend ge maakt, dat de Imam uit zijn hoofdkwar tier een telegram aan koning Hoessein gezonden, waarin hij meedeelt nog al tijd in leven te zijn. De Imam heeft ook- de secretaris van de Arabische Liga ver zocht de Raad van de Liga bijeen te roepen om de ernstige toestand in Jemen te bespreken. Wanneer dat ooit zal ge beuren, dan kan men spannende verga deringen verwachten, doordat Egypte zich onomwonden vóór de opstandelin gen heeft verklaard, en hen ook wapens en hetgeen tegenwoordig deskundigen heet, heeft gestuurd. Bovendien heb ben de rebellen al verklaard de vorig jaar verbroken banden met de Ver. Ara bische Republiek (Egypte) te willen herstellen. Verzoenend geluid. Kan er op dit punt dus nog een politie ke strijd oplaaien tussen de huidige re geringspartijen, de confessionele par tijen zoeken onderling weer toenadering. De k.v.p. heeft de andere regeringspar tijen namelijk nog niet vergeven, dat zij tegen de Mammoetwet van minister Cals hebben gestemd. Dit is één van de rede nen, waarom zij bij voorbaat niet vol strekt afwijzend staat tegenover een herstel van de brede basis met de p.v.d.a. Bij de behandeling van het zogenaamde „vrijheidswetje” een voorstel van minister Cals, dat het onderwijs de ge legenheid weer wil geven alvast te ex perimenteren met bepaalde onderdelen van de Mammoetwet legde de anti revolutionair Van Bennekom een van de grote tegenstanders plotseling de verklaring af, dat hij èn zijn medestan ders uit de protestantse onderwijswe reld con amone hun medewerking aan de uitvoering der Wet zouden verlenen, als zij hetgeen hem waarschijnlijk leek door de Eerste Kamer wordt aanvaard. En het omstreden „vrijheids wetje”, waarmee de Tweede Kamer vijf jaren lang had getreuzeld, werd nu zon der hoofdelijke stemming aanvaard. Dwazen nimme like min goerie oan fan wizen as wizen dit dogge fan dwazen. Anders is de toestand in het Oostelijk deel van India, waar Nehroe nu onver biddelijk vasthoudt aan de McMahonlijn, die de Chinezen tot nu toe weliswaar niet erkend, maar toch gerespecteerd hebben. Nehroe wil ook niet met China onderhandelen zolang zich Chinese troe pen ten zuiden van de lijn bevinden. Bo vendien heeft hij het leger opdracht ge geven de Noord-Oostelijke grensgebie den te zuiveren. De Chinezen van hun kant beschuldigen de Indiërs van agressie en tonen niet de minste bereidheid zich terug te trek ken, Men zou dus kunnen verwachten, dat een oorlog tussen India en China onvermijdelijk is. Die kans bestaat, maar er zijn ook enkele remmende factoren. In de eerste plaats breekt de winter aan, die gevechten in de onherbergzame bergstreek moeilijk zal maken. Dat geeft enig respijt tot de zomer en er kan intussen van alles gebeuren. Bovendien kan India trachten z(jn leger daar zo- De antirevolutionairen z(jn samengekomen tijdens het afgelopen weekeinde om een blik te werpen op de politieke verhoudingen in de toekomst. Daarbij merkte de a.r.-minister van Financiën, prof. Zijlstra, op, dat in zekere zin het vonnis over de huidige rechts-liberale regeringscombinatie zou worden gestreken als na de verkiezingen weer socialistische ministers in een kabinet zouden worden opge nomen. Sinds minister ZJjlstra heeft geweigerd weer als lijstaanvoerder voor zijn partij te fungeren, is het gewicht van een dergelijke waarschuwing uiteraard vermin derd. fv’aarschynlijk zal immers prof. Zjjlstra bij de komende kabinetsformatie geen belangrijke invloed meer uitoefenen. Maar de anti-revolutionaire partijvoor zitter, dr. Berghuis, Ibieek er ongeveer geljjk over te denken. Met dien verstande dat hij zeer te spreken was over de bestaande samenwerking met de k.v.p. en de c.h.u. maar minder over de ervaringen met de v.v.d. corruptie e.d. in het voormalige Neder- lands-Indië hebben schuldig gemaakt. En daar ging het de minister immers om. De juridische vraag is slechts of zijn bedoeling voldoende duidelijk aan de heer Van der Putten is overge bracht. Hwat bat QabeSkroar üs hjoed p to sizzen een kapot zadel, zodat hij op fiets moest rijden. Maar ze moed niet zakken en vochten moedig door. Tegen het einde zakten ze nog iets af, maar wisten toch op een prachtige wijze als 8e vlak achter de ploeg van Zwolle te eindigen. De uitslag was: 1, Bielefeld I; 2. Solingen; 3. Amsterdam 4. Antwerpen; 5. Dortmund; 6. Berlijn; 7. Zwolle; 8. Friesche Leeuw; 9. Biele feld II; 10 Hamburg De twee Bolswarder jongens; Ehgwerda en Zwaagstra met Jan de Boer van Har lingen en Vierstra, Franeker hebben hier mee toch wel bewezen, dat ze zelfs ook al is het in het buitenland wel mee kun nen doen. De Bolswarder Fokke Gerritsma, die al. twee jaar in Duitsland werkzaam is, wist hier zomaar beslag te leggen op de le jaarverslag plaats met de Duitse sprintkampioen Ko- uit Frankrijk, 142.744 uit Duitsland, burh, Stiesenschaffer. Hij won vorige 64.375 uit Nederland, 60.028 uit België week ook de ronde van Essen uit een veld en 43.370 uit Italië. Uit de Ver. Staten 90 renne's. 1 arriveerden 346.298 toeristen. In 1961 ontving Groot Brittannië 1.824.000 bezoekers uit het buitenland. Dit betekent een stijging van 9 procent ten opzichte van I960 is meegedeeld. Tijdens hun verblijf gaven de toeristen ongeveer 205 miljoen uit. Er kwamen in 1961 meer Europeanen naar Groot- Brittannië dan ooit tevoren. Volgens het kwamen er 179.959 toeristen Maandag zijn op Hollandia en op Biak in totaal 121 gevangenen vrijgelaten, die door het Nederlandse bewind om politieke redenen waren veroordeeld. Tot hen behoorden de 78 leden van de zgn groep Tepi”. Op de foto zien wij het moment, waarop de leider van deze groep, de pro-lndonesische Papoea Roeland Tepi, de gevangenis van Hollandia-Binnen verlaat 3e week oktober 1912 Feestavond Ver. Vrouwenkiesrecht. Zang „De opmars der vrouwen’’ en „Vrou wenstrijdzang”, o.l.v. de heer L. J. Tim mer. De gemeente Amsterdam neemt gedu rende de zomermaanden de proef met ’n vrije zaterdagmiddag. De secretariebu- reaux worden alsdan tegen 1 uur geslo ten. In Wonseradeel is iets mis met het bieten zaad. Tussen de suikerbieten staan wel 1/3 voederbieten, die practisch geen sui ker bevatten. Rond Beetsterzwaag een 60 tal reeën ge schoten. Op de Zuiderzee wordt momenteel veel In Bielefeld werd zondag een ploegen- wedstrijd verreden over een afstand van 110 km voor amateurs en onafhanke- lijken uit Duitsland en Nederland. In totaal 20 ploegen, waaronder 4 Ne derlandse. De Friese ploeg heeft hier voor een volledige verrassing gezorgd, door de 8e plaats voor zich op te eisen. En dat in gezelschap van Duitse kam pioenen als Koburh en Creile, verder nog Bölke die bij de wereldkampioenschap pen 4e werd en Hollanders als Zwane- veld, Piet van Dijk, Lachterop, Nijkamp en Westenberg. Vooral in het begin ploeg, die prachtig mee draaide. (Jp de helft van de wedstrijd lag ze nog steeds in 3e positie voor ploeken als Amster dam, Zwolle en Dortmund. Maar tpen kwam de eerste pech. Engwerda kreeg een kapot zadel, zodat hij op een andere lieten de Het is een open vraag of virussen tot de Immers er zijn virus-kristallen bekend en levende wezens moeten worden gerekend kristallisatie is een typische eigenschap van de niet-levende stof. Aan de andere kant vertonen de virussen de eigenschap zich, in aanwezigheid van bepaalde le vende stoffen, te vermenigvuldigen. Voorzichtigheidshalve wordt het virus daarom als een overgangsvorm tussen de levende en de niet-levende stof be schouwd. Dit alles neemt niet weg dat het voor de wetenschap van nog niet te overziene be tekenis is, dat twee teams geleerden in de Verenigde Staten er, onafhankelijk van elkaar, in zijn geslaagd een virus uit chemische stoffen synthetisch op te bou wen. Aan twee Amerikaanse unrversiteiten is men er in geslaagd het voor de tabaks plant schadelijke mozaiek-virus synthe tisch te bereiden uit vier trifosfaten. Dit kunstmatige „virus” groeit, vermenigvul digt zich en infecteert het tabaksblad, precies zoals een „normaal” mozaiek-vi rus. Virussen kunnen slechts „leven’’ in aan wezigheid van een voor elke soort spe cifieke levende stof. Sedert enige tijd neemt men aan dat het tabakmozaiek- virus een celkern van een tabaksblad bin nendringt en daarvan een der bestandde len gebruikt om er weer nieuw virus van te maken. Thans is men er echter in ge slaagd dit virus synthetisch samen te stel len buiten de lévende stof om. Nu het virus dus geheel zuiver van elke organische stof is verkregen en andere celfuncties het beeld niet kunnen vertroe belen, kunnen diepgaande onderzoekin gen worden verricht over ontstaan van ziekte en besmetting. Mogelijk doet dit onderzoek methoden aan de hand waar door het virus onschadelijk kan worden gemaakt; het kan leiden tot een geheel nieuwe aanpak van de bestrijding van virus-ziekten. antwoordelijke wezens voelen. - >1 bI bI

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1