Harde statistieken spreken boekdelen I Deze week anti-hongeractie Fan de Martinytoer Zilveren filmpjes Veronica Wim Eppinga gaf orgelconcert te Makkum Een ongeluk komt zelden alleen Gemeente Bolsward wil RES-terrein kopen Voor het complex van 20 woningen te bouwen door de woningbouwvereniging Volkshuisvesting aan de Bouke de Vries- straat werden reeds bouw- en grondvoor- schotten verleend. De minister van Volks huisvesting en Bouwnijverheid heeft de gunning van deze woningen goedgekeurd zodat met de bouw een aanvang kan wor den gemaakt. Nieuwe bestrating Kerkplein Workum Tj. de J. STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND I DINSDAG 23 OKTOBER 1962 101e JAARGANG No. 56 i mej. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitgtve: A. J. OSINGA N.V, Bolswerd Administratie- en Redactie-edres: Marktstraat 15 Wef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 4e week oktober 1957 van cultuurland •van irrigatie. situatie waaraan wij een eind kunnen hel pen maken. De wereld telt 3000 miljoen mensen. Meer dan de helft daarvan lijdt voort durend honger of wordt eenzijdig en dus slecht gevoed. De Voedsel- en Landbouw organisatie van de Verenigde Naties, de FAO, wil de mensen in de ontwikkelings landen helpen bij projecten om blijvend honger en ondervoeding uit te bannen. In Nederland sterven slechts twee van de honderd babies voor hun eerste verjaar dag, in sommige onderontwikkelde lan den echter 25 en hier en daar zelfs 35 of meer. De hoge kindersterfte in die landen is vooral een gevolg van honger en onder voeding. De Anti-Honger-Actie, die blij vend verbetering in de voedingstoestand van de volkeren beoogt te brengen, ver dient uw steun. Denk daaraan als u de collectebus deze week wordt voorgehou den of stort een royale bijdrage op giro 100200 van de Anti-Honger-Actie, Den Haag. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jongs Nieuwsblad ontstond gelukkig alleen maar materiële schade, maar de Rijkspolitie bezorgde men door een en ander een drukke dag. De dragline trok naderhand de auto, die slechts weinig schade had opgelopen, met gemak op het droge. Een en ander trok op deze mooie zondag natuurlijk veel bekijks. je wolle, dan soene de leanen en prizen ek troch fjouwer of fiif dield wurde moatte. Mar ek dan soe bliken dwaen, dat hja sterk omheech gien binne. Hoe kin nou soks, freegje dizze minsken har ren óf. Wurdt der nou füler of langer arbeide? Yn it algemien perfoarst net. Mar de greate oarsaek fan dy sterk ta- nommen wolfeart sit yn de tige omheech- giene arbeidsproduktiviteit. Dat wol siz- ze, dat de minsken fan hjoed troch in oare methoade en nije middels folie mear wurk klear krije. Doe’t it hea mei de seine meand en mei de hanwurktugen fierder bihannele waerd, koe ien man mar in lyts stik lan biarbeidzje. Nou dogge hja mei lükers en Lely's, mei transporteurs en nije wei- nen folie mear yn deselde tiid. Mear wurk yn deselde tiid neamt men hegere arbeidsproduktiviteit en üs hiele moder ne mienskip stiet yn dat teken. Alle bidriuwen lizze har al den dei üt op mear produksje mei minder minsken, sa- dat de produksje per man aloan omheech giet. Troch dizze hegere produksje kin en moat de leanstanderd ek omheech, oars soene dy produkten gjin plak fine kinne. Sosiael sjoen is dit ek folslein billik, hwant de hegere prestaesje jowt ek rjucht op hegere bileanning. As wy neigean, hoe’t dizze algemiene tendins him yn de lanbou sjen lit, kom- me wy ek hjir ta de konklüzje, dat der in bilangrike foarütgong yn dy arbeidspro duktiviteit to sjen is. Sa binne fan 1951 oant 1961, dus de léste tsien jier, de ar- beidskrêften, boer en arbeider yn de lanbou mei likernóch 10 procent sak- ke. Mar dy mindere minsken molken yn pleats fan 395.000 kij yn 1951 nou yn 1961 766.000 kij. Boppedat joegen dy kij 400 liter molke per jier mear en wie it fetgehalte omheech gien fan 3.66 oant 3.85 •%- It’ien mei it oar prestearden minder minsken mear as it dübele yn De wereldbevolking, welke van 1830 tot 1930 verdubbeld is van 1 tot 2 miljard, groeide van 1930 tot I960 tot 3 miljard. Deze groeitendens wettigt de veronder stelling dat de wereldbevolking in het jaar 2000 zal zijn verdubbeld en ruim 6 miljard zal bedragen. Dé grootste toe name zal te zien zijn in de onderontwik kelde gebieden. Wanneer de voedselproduktie in hetzelf de tempo van de na-oorlogse jaren zou blijven toenemen n.l. met ij/j Per jaar zou dit betekenen, dat in 2000 een nog groter deel van de wereldbevol king dan thans het geval is van de 50 miljoen die jaarlijks sterven, komt naar schatting 30 miljoen om direct of indi rect door honger aan de honger of ondervoeding ten offer valt. Teneinde het voedselpakket voor ieder een veilig gesteld te weten, zal de voed selproduktie in ’t onderontwikkelde deel van de wereld Azië, Afrika en Latijns Amerika in de komende 40 jaren moe ten verdrievoudigen, terwijl in de overige delen van de wereld een toeneming van 160 verantwoord is. Op dit ogenblik moet echter nog reke ning worden gehouden met de bestaande situatie, welke verre van rooskleurig is. De calorische waarde van het voedsel, welke in de streken met een gematigd tot koud klimaat boven de 2700 calorieën p. dag behoort te liggen en in de warmere en tropische gebieden tussen 2200 en 2700 calorieën, bereikt in vele gevallen nog niet de waarde van 2200, is er dik wijls zelfs ver beneden. De arbeidsprestatie van de mens daalt in evenredigheid tot de vermindering van de calorische waarde van de dagelijkse voeding. Naast de calorische waarde is eveneens van evidente betekenis de verhouding tussen zetmeel en eiwitten. Tekort aan eiwit belemmert een gezonde ontwikke ling, speciaal van het kind, en heeft veel al de ernstige kwashiorkor tot gevolg. De normale eiwit behoefte ligt op ongeveer 90 gram per dag. In de Aziatische landen is zowel de ca lorische waarde als het eiwitgehalte van het voedsel ver beneden het verantwoor de minimum, zodat men daar van hon gersnood kan spreken. In Afrika is de calorische waarde voor de tropen reëel, doch het eiwitgehalte is slechts enkele grammen. Het arbeidersmenu in India bedraagt per dag 559 gram, waarvan 480 gram rijst, 32 gram peulvruchten, 34 gram groenten 11 gram fruit, 3 gram vet, 2 gram vlees. Het stadsmenu van een Amerikaan be draagt 2113 gram, waarvan 654 gram melkprodukten, 183 gram graanproduk- ten, 142 gram aardappelen, 148 gram ONDERHOUD KENNEDY-GROMYKO President Kennedy heejt in Washing ton een gesprek gehad met de Russi sche minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko. Het gesprek werd bijgewoond door de Amerikaanse mi nister Dean Rusk en de adviseur voor Sowjet-zaken LLeyweln Thompsffn. Er is uitsluitend over Berlijn gesproken. Volgens een woordvoerder is er geen wijziging gekomen in de standpunten van de twee partijen en is „geen en kele waarneembare vordering” in de richting van een oplossing gemaakt. Foto v.l.n.r.: de heren Kennedy, Rusk, Thompson en Gromyko De modder op in oaremans baitsje kin gjin sjippe wêze foar jins eigen smoarge klean Veronica is flink royaal Een gulle gift spreekt klare taal Je moet het zo bekijken Tien duizend, heus een hele som Wie toont zich niet begerig om Het even op te strijken? Maar Veronica kreeg de bons Van ’t kanker- en polio-fonds Naar ’t oordeel van de heren Is het in strijd met zede en wet En voor dit Fonds bepaald niet net De gift te accepteren Veronica, naar luidt ’t verhaal Is wat je noemt zeer illegaal Onzindelijke praktijken Op ’t zachtst gezegd, onsympathiek En dus voor het doorsnee publiek Je moet haar wat ontwijken Men liet Veronica verstaan Je centen zit een lucht je aan Wij konden ’t best gebruiken Het kan er echter niet op door Zet ’t kluifje maar een ander voor Die minder scherp wil ruiken Veronica, wij menen ’t echt Als commentaar kan dit gezegd Elk ziet graag guldens blinken De herkomst wordt liefst niet gemeld Kom wees eens eerlijk, hoeveel geld Draagt niet het winstmerk „stinken” PIET HWER'T DE .WOLFEART WEIKOMT Party aldere minsken halde it liif mei beide hannen, hwannear hja sjogge, hoe ’t de wrald fan tsjintwurdich reilt en seilt Dat is ek neat gjin wunder. Hwant de foroaringen, dy’t de minsken fan foar de earste wraldkriich, meimakke hawwe, binne greater as ea tofoaren bilibbe waer- den. Binammen de leanen en de prizen bliuwe foar har in riedsel. De alf, toalf sinten fan timmerman en skilder binne trije, fjouwer goune wur- den, de boere-arbeider komt mei hundert goune wyks thus, yn pleats fan mei acht, en sa kin men trochgean. Nou is in diel fan dy stiging mar gesichtsbidroch, trochdat de wearde fan de goune gans in ein sakke is. It hjit wol deselde goune, mar de wearde is grif fjouwer, fiif kear sa lyts. Soe men de tiid' fan nou mei doe billik forgelyk- Donderdag j.l. is een persconferentie gehouden in het perscentrum „Nieuwspoort” in den Haag. Op deze bijeenkomst heeft Mr. F. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, voorzitter van de NOVIB, mededelingen gedaan omtrent de in de week van 22 tot 28 oktober te houden landelijke inzameling ten behoeve van de Anti-Honger-Actie. Prof. Ir. G. J. A. Terra zette uiteen wat 't doel van deze actie financiering en uit voering van een project tot bestrijding van verborgen honger in West-Afrika in houdt. Dit project nu reeds in uitvoering in Dahomey en Sierra Leone zal binnen kort worden uitgebreid tot West-Cameroen. avond om acht uur een orgelconcert gege ven, door de bekende organist-dirigent, de heer Wim Eppinga van Britswerd. Het programma werd afgewisseld door samenzang. De heer Eppinga begon met een koraalbewerking van Gezang 266, door Betty Eppinga en een voorspel en koraal van Psalm 65 van Wim Eppinga. Vervolgens speelde de heer Eppinga Tac- cata in ut van J. P. Sweelinck. Hierna zong men gezamenlijk Psalm 47 (nieuwe berijmingj „Volken weest verheugd. Ju belt, toont uw vreugd.” Hierna klonk hetJesu, meine Freude en Allein Gott in der Höh' sei Ehr van J. S. Bach en Praeludium und Fuga in F dur eveneens van J. S. Bach. Psalm 122 (nieuwe berijming) „Hoe sprong mijn hart hoog op in mij. Toen men mij zeide, werd als samenzang ge zongen van J. Rheinberger speelde de heer Eppinga Cantilena en vervolgens de Suite m F a.) Praeludium: b.) Inter mezzo, e.) Koraal, d.) Meditatie, e.) Bourrée, f.) Finale van Wim Eppinga. Tot slot speelde de heer Eppinga een pot- pourrie van bekende geestelijke liederen a. O, welk een vreugde, b. Heer, ik geef m’aan U volkomen, c. To God be the Glory, d. Van u wil ik zingen. Dit orgelconcert werd besloten met het zingen van „Skipke fan üs Jezus hoede”. De belangstellenden hebben met aan dacht geluisterd naar dit prachtige orgel concert. Alleen was het jammer, dat de belang stelling van de muziekliefhebbers zo ge ring was, nog geen twintig bezoekers bezochten dit concert, waarvan de meeste nog jeugdige bezoekers waren. Mocht er weer eens een dergelijk concert worden gegeven, dan verwachten we ook de» oudere muziekliefhebbers, zodat het kerkgebouw geheel bezet zal zijn. Het orgel in de Ned. Herv. kerk leent zich voor een dergelijk concert uitstekend en het is de moeite wel waard dit te be zoeken. Hwat haf CJabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Zaterdagnacht plm. half één wilden de heren G. V. en G. E. de H., afkomstig uit Sneek, na een bezoek aan de dans avond in café „Het Park” te Bolsward, per auto naar hun woonplaats terugkeren doch inplaats daarvan raakte deze even voor de Nijlanderzijl van de weg af en na een betonplaatje van de I.W.G.L. te hebben omgereden viel deze auto overzij in het smalle, langs de weg lopende slootje. Ongedeerd kropen de heren uit hun gekanteld vehikel weg en liepen ver volgens langs de Wolsumerdijk naar de Rijksweg 43, waar zij een lift naar hun woonplaats kregen. Zondagmorgen wilden zij de gestrande auto weer op het droge brengen, doch de politie had intussen lucht gekregen van een en ander en voelde de hen aan de tand op welke wijze de auto, een oude Pontiac, bij de weg was neergegleden. Naar ons werd meegedeeld deelden zij de politie mee, dat een voor hen uit rij dende bromfiets de schuld was van het ongeval. Deze reed enigszins slingerend links van de weg en op het moment dat zij hem rechts wilden passeren was ook de bromfietser naar rechts gekomen en om een botsing te voorkomen, waren zij nog meer naar rechts uitgeweken, met het bovengemelde gevolg, waar de brom fietser was gebleven, wisten de heren niet Om de auto op de weg te krijgen, werd gebruik gemaakt van een dragline, die vanaf Rijksweg 43 langs de Wolsumer- weg naar de plaats van het ongeval wilde rijden. Een honderd meter v.anaf de Rijksweg kwam de dragline echter in onzachte aan raking met de personenauto van de heer P. N. uit Hartwerd, die op weg was naar Sneek om familie op te halen. Hieruit In de Ned. Herv. kerk, werd zaterdag- Een gedeelte van het bouwterrein waar op de woningen zullen worden gesticht is nog geen eigendom van dé gemeente, nl. een strook van 507 m2 behorende bij het voetbalveld van de vereniging RES. Met de R.K. Sportcommissie, als gemach tigde van de eigenaar het R.K. Kerkbe stuur alhier, worden door b. en w. onder- handelingen gevoerd 'over de aankoop van het gehele perceel weiland. Deze on- derhandelingen kunnen een dezer dagen tot overeenstemming leiden, zodat b. en w. naar zij verwachten in de volgende vergadering de voorstellen tot aankoop I kunnen voorleggen. ig to faker meand, sahwat 20 de fébisetting stiig- de fan 1.57 oant 1.71 en de melkekij fan 1.17 oan 1.29 op ’e klaei en fan 1.13 oant 1.26 op it fean. De hynders en bar- gen waerden minder yn tal, de earste fan 1.9 oant 1.3 en fan 2.5 oant 1,6, wylst de lésten op ’e klaei sakken fan 6.3 oant 3.6, wylst hja op it fean gelyk bleauwcn. Mei de skiep wie it oarsom, dy bleauwen op it fean op 4 stean, wylst hja op ’e klaei fan 6.8 nei 11.9 opklommen. Ek it mestfé bleau hjir op ien hichte, sadat de foarütgong yn fébisetting hjir winlik al- linnich by de kij fan bilang wie. De arbeidsbisetting foroare hiel hwat. Op ’e klaei sakke dy fan 3.1 man per pleats op 2.5 en op it fean seis fan 3.1 oant 2.2. Nou soe it wêze kinne, 'dat dy lytsere ploech langer arbeide hie, mar ek yn dat opsicht is er in sakjen to merk biten. De oan trêdden bitelle arbeidsuren binne fanseis it measte sakke. Op ’e klaei wie dy daling fan 4430 uren op 2706 en op it fean seis fan 4309 op 1756. By de boer en svn hüshalding koe men allin- nich op ’e klaei in lytse formindering sjen sahwat 250 uren jiers, op it fean alhiel net. Ut it fierdere ündersyk blykt, dat de greate jonges en soannen (boppe de 22 jier) mear wurk forset hawwe, wylst de jongere bern en de famkes minder uren makken. By de lésten is dat seis meat as de helt minder wurden en op de klaei- bidriuwsforgreating is’ Patsen makket it net folie mear üt. mor ri;»»A ic hvhnoA In oare kant fan de medalje is, dat de wurktüchkosten sterk omheech gien bin ne, trochinoar wol it dübele fan 1951. Hjirby fait it op, dat er folie mear elek- tromotoaren brukt wurde, hwer’t de oan- sluting fan de ünrendabele perselen ta meiholpen hat. In léste sifer wol ik jit neame, to witten it tal kij, dat ien man fors.oarget. Dat wie op ’e klaei fan 11 oant 13.7 en op it fean 9-8 oant 15.7 op klommen. Düdlik blykt üt al dizze sifers, dat ek op it greidebidriuw de algemiene tendins fan mear wurk dwaen mei minder mins ken forgoed to sjen is en dat hja dêr- troch ek meiwurkje oan de mooglikheit fan in tanimmende wolfeart. Dezer dagen is Workum door de werk zaamheden aan het pleintje tussen Grote kerk en toren een aantrekkelijk hoekje rijker geworden. Van de noodzaak, dat de bestrating op verschillende punten werd gerepareerd is gebruik gemaakt om een geheel nieuwe bestrating te leggen, die past bij de his torische omgeving. Door een verdeling in vakken en de toepassing van verschil lende steensoorten is een mooi geheel verkregen. In enkele vakken zijn delen van 17de eeuwse grafzerken, die in de loop der tijden verspreid waren geraakt, gelegd, terwijl in andere eenvoudige or namenten in keistenen zijn aangebracht. Doordat het middenvak geheel met rode stenen is bestraat, valt 'n duidelijk accent op de fraaie hardstenen pomp in Lode- wijk XVI stijl uit 1785, die bij deze ge legenheid tegelijk is hersteld. De versie ringen komen weer goed uit, terwijl het wat oudere bronzen mondstuk met een Rococo-ornament weer is aangebracht. Wat reeds verschillende inwoners en vreemdelingen hebben gedaan, men zal met eigen ogen deze verfraaiing moeten zien om er ten volle van te kunnen ge nieten. groenten, 221 gram sinaasappelen en to maten, 328 gram andere groenten- en fruitsoorten, 194 gram vis en vlees, 97 gram suiker, 54 gram eieren, 75 gram vetten en oliën en 1,75 gram peulvruch ten. Voor de vergroting van de voedselpro duktie staan de volgende mogelijkheden ter beschikking: verbetering van landbouwmethoden; kunstmesttoepassing op het bestaande areaal uitbreiding toepassing De verhoging van de produktie in de welvarende landen kan worden bereikt met de eerste twee mogelijkheden. El ders is men echter ook op de uitbreiding van cultuurgronden aangewezen. Alhoe wel die gronden juist in de onderontwik kelde gebieden minder voorhanden zijn, is het toch mogelijk de bestaande arealen nog met grote stukken uit te breiden. Wanneer men de voedselproduktie in 2000 op 300 van de huidige op brengst wil gebracht zien, zal vijf mil joen h.a. per jaar.ontgonnen moéten wor den. Per hoofd van de bevolking in de ontwikkelingsgebieden komt dit neer op ca f 10,per jaar. Dit vergt derhalve enorme fondsen en ook veel technische mankracht. Zolang echter van het wereldinkomen nog 77 toevalt aan Europa en Noord- Amerika, waar 29 van de totale we reldbevolking woont, zal van deze landen verwacht moeten wórden, dat zij de no dige fondsen en technici aan hun minder bedeelde medemensen ter beschikking stellen. De ontwikkelingslanden van de wereld, waar tweederde van de wereldbevolking woont, moeten worden geholpen hun voedselproduktie te vergroten, opdat on dervoeding en honger worden uitgeban nen. Daartoe is technische kennis nodig, machines, kapitaal. De Anti-Honger-Actie kan uitkomst brengen. Van elke vijf mensen die er sterven, ster ven er drie aan de gevolgen van honger en ondervoeding. Dat is een schandelijke situatie in een wereld van overvloed, een produksje en koe dus it lean ek reëel mei minstens 150 omheech gean. In fier dere stiging fan de wolfeart kin net üt- bliuwe as it frede bliuwt en de ütwikse- ling fan guod en tsjinsten tusken de fol- ken oarderlik forrint. Nou is dizzer dagen in boekje ütkomd fan it Rykslanbouskip to Snits, skreaun fan de hear J. Boerstra, dat dizze kwesje ris ündersocht hat yn dizze omkriten. Fansels moast men hjirby folstean mei in biperkt tal bidriuwen, dat troch in folsleine bidriuwsekonomyske boekhal- ding haldfêst joech en sa binne der twein- tich pleatsen op 'e klaei en sawntsjin op it fean foar dit doel sekuer neigien. it ündersyk giet oer de léste tsien jier en haldt him dwaende mei greidebidriuwen, de bou makket neat üt. Trochinoar binne it spullen fan 26-27 h.a. it type, dat men hjir ek it measte fynt. Hwat binne nou de lytse en greatere foroaringen, dy’t hjir pleats foun ha? It earste is, dat de pleatsen trochinoar twa pounsmiet greater wurden binne. In swakke tendins ta 1 dus to merkbiten, mar dizze is bylange nei net sa, as party sprekkers üs foarhal- den ha. Op ’e klaei is de stikstofbimesting tanom- men fan 80 kilo oant 110 kilo per h.a. Op it fean wie dit efkes greater, nam- lik fan 74 kilo oant 108. Rekkene yn kalkammon, dat hjir meast brükt wurdt, bitsjut dit 150 kilo mear as doe, dat is hundert poun mear op it pounsmiet. Mei de oare kunstmest wie gjin stigin. merkbiten. Op ’e klaei waerd hwat raker Tal van redakteuren van provinciale Rus sische bladen wegens onbekwaamheid ge arresteerd. Koningin Wilhelmina heeft goedgevon den, dat het prinsje (prinsesje) dat straks geboren zal worden de naam zal krijgen van Prins (prinses) van Oranje-Nassau” Duitsland wil zijn koloniën terug. Deze eis wordt door Italië krachtig onder steund Meer visvangst op het Ijsselmeer. Berenplaag in Servië. Een groot deel van de maisoogst vernield. Verschillende per sonen zijn door de beren gedood. De re gering heeft thans een groep militairen tegen de hongerige dieren ingezet Militaire opstand in Paraquay H. Nauta, Barbier, Schildwyk. Sheren 10 cent. Bij abonnement lager. 50 jarig jubileum als organiste van de Ned. Herv. kerk te Witmarsum van mej. H. v. d. BergLolkema. Jager S. E. Kooistra te Pingjum schoot aldaar een reebok van 44 pond. Voor 14 jaar schoot de heer Kooistra ter plaatse eveneens een reebok van 44 pond.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1