AMERIKA KONDIGDE BLOKKADE VAN CUBA AF I Staatssecretaris Calmeijer contra Hervormde Synode I Castro meer politiek probleem dan militair gevaar en Binnenhof praat over Cuba bejaardenoorden X en Gouden filmpjes Meer kijkers, minder luisteraars Priisfraecli fan Us Frysk Berneboek De Stifting ,Us Frysk Berneboek’ skriuwt lyk as de foargeande jierren wer in priis- fraech üt foar de oarspronkelike, Fryske berneboeken, mar lit fan ’t jier de skriu- wer frij foar hwat klassen hja skriuwe wolle. Wolkens Herfstwandelingen bij Beetsterzwaag Kulturele Ried koopt instrumenten Kamer v. Koophandel STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bat Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen W&l i 11 VRIJDAG 26 OKTOBER 1962 Ijle JAARGANG No. 57 DE RAMP MET HET NOORSE PASSAGIERSSCHIP ynsprekke PYT het veer- dergelijke of- de wereldvrede. De natuer ken lean noch straf, allinne gefolgen. 4e week oktober 1912 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsdhe Courant, Weaterjoo en De Jong’i Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: IJ cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenües bij contract reductie President Kennedy heeft maandagavond medegedeeld, dat de Verenigde Staten een strenge quarantaine op alle offensieve militaire uitrusting onderweg naar Cuba’ instellen* om een einde te maken aan een offensieve communistische opbouw Bij de ramp met bet Noorse passagiersschip ,,Sanct Svithun”, dat voor de kust van Noord-Noorwegen is gezonken, zijn zeker twintig mensen om bet leven gekomen. Twaalf personen worden nog vermist, doch men heeft weinig hoop nog overlevenden aan te treffen. Op de fffto verlaten overlevenden van de ramp een van de reddingsschepen in Roervik. Een kindje is in een deken gewikkeld Op 1 oktober ’62 waren er bij de Dienst Luister- en Kijkgelden 1.210.131 televi- sie-toestellen aangegeven tegen 1.192.925 1 - tl a. - 1 x- L227.443). Er waren op geregistreerde 2.599.779 op 1 september j.l. 1- .VjV Vf' 'W- Foar it beste hanskrift sil in priis biskik- ber steld wurde fan fiifhündert goune, as it tominsten foar ütjefte yn oanmer- king komt. It honorarium is yn ’e priis net bigrepen. De Stifting haldt, fan it mei dy priis bi- kroande hanskrift, it rjocht fan ütjefte foar de earste twa jier. Hanskriften moat- te oan ien kant fan it papier biskreaun wêze en under motto foar ien maeije ’63 stjürd wurde oan it adres fan de skriuw- ster fan de Stifting: Frou W. Dykstra Talsma, Troelstrawei 146. Ljouwert. Energieke staatssecretaris. Hulde de minister-president zich in stil zwijgen, tezelfder tijd schreef de ener gieke staatssecretaris van defensie, de heer Calmeijer een hoogst opmerkelijke brief aan de legerpredikanten, waarin hij po lemiseerde over het afwijzend standpunt, dat de Generale Synode der Hervormde Kerk deze zomer, met betrekking tot het gebruik van kernwapens heeft bepaald. De staatssecretaris zelf collectant van de Waalse Gemeente* te ’s-Gravenhage vond, dat de kerk van zijn richting zich met die uitspraak buiten haar taak had begeven. Hij verweet haar dienstplichti gen tot weigering van het gebruik van kernwapens te hebben opgewekt en voorts, door zo sterk de nadruk te heb ben gelegd op de noodzaak tot handha ving van de vrede, in feite de vrijheid van het Westen hebben overgegeven. Kortom, het was onomwonden taal, waar over het laatste woord op het Binnenhof nog wel met zal zijn gezegd. Tsjustere wolkens driuwe driigjend oer de wrald Sil ’t gerdyn tichtskouwe? Tinkt hjoed jong en aid Sil de buoi losbrekke Slacht de wjerliocht del? Hwa wol moed ynsprekk 't Geroft makket kjel. Forlieze topfigueren In amerij it forstan Sunder it selsstjüren Gean se mei har lan De ündergong tomjitte Sinkt de wrald strak wei Nimmen sil mear witte Fan in nije dei Is it eigen wollen Mei forblining slein Seis har grêf to dollen Winskje se har ein Elk wit de oerwinning Jowt gjin inkele kans Kom dochs ta bisinning It jowt de takomst glans Harkje dochs nei rede It giet om it bihald Fan wolfeart en frede Op de hiele wrald Skelen kinne sljochte Jow elkoar hwat ta Sjoch fraechstikken nofter Stel de halding sa Tsjustere wolkens driuwe Driigjend tichterby Heare. lit de frede bliuwe Meitsje it ütsicht frij Op 27 oktober en ook 28 oktober a.s., organiseert de ANWB dit jaar weer de herfsttochten voor individuele wandelaars ditmaal in de omgeving van Beetster zwaag Op beide dagen kan men kiezen tussen een traject van circa 11 km en een van ongeveer 18 km lang. De routes voeren door donkere sparrenbossen, langs fraaie eikenlanen en heidevelden. De streek rond Beetsterzwaag is landschappelijk bijzonder mooi, en wordt vooral in de herfst slechts spaarzaam door toeristen bezocht. De vertrekpost voor de A.N.W.B.-herfst wandelingen is gevestigd in hotel „Het Witte Huis”, Olterterp (Beetsterzwaag)) waar de Bond routebeschrijvingen ver strekt. Openbare commissie. Verder vervolgde de Tweede Kamer de proefneming, waarmee zij vorige week was begonnen. De behandeling van de begroting van O. K. en W. werd voor bereid door openbare commissievergade ringen. Het experiment met de begroting van binnenlandse zaken was best bevallen. Minister Toxopeus had het wel niet ge makkelijk gehad; er was nogal wat kri tiek uitgeoefend op zijn liberale partij digheid, welke aan de dag zou zijn ge treden bij de benoeming van burgemees ters en de regeling van de ambtelijke pen sioenen. Maar het debat is levendig ver lopen. En dus werd de proef bij O. K. en W. met animo voortgezet. Chinezen zetten aanval voort. Uit een ander deel van de wereld komen ook onheilspellende geluiden. De Chi nezen zetten aan de grens met India hun aanvallen voort en veroveren terrein, zo wel in de Noordoostelijke als in de Wes telijke sector. Men krijgt wel de indruk te maken te hebben met een goed voorbereid Chinees offensief even voor de barre winter in her hooggebergte die verdere strijd ver moedelijk onmogelijk zal maken. China heeft dan de gehele winter tijd om zijn winst te consolideren. De vooruitzichten van India de Chinezen van Indiaas grond gebied te verdrijven, zoals de bevelen van Nehroe luiden, zijn niet rooskleurig. treffen tegen het voorkomen van wantoe standen in bejaardenoorden. Zij zullen nu verordeningen kunnen ver vaardigen, waardoor bejaardenoorden worden onderworpen aan registratie en toezicht en waarin zij bepaalde voorschrif ten krijgen voorgeschoteld ten aanzien van de voeding, de hygiëne en de inrich ting; aan de bejaarden zal met name ook een zekere zelfstandigheid moeten wor den gelaten. De socialist Franssen pleitte in dit verband zelfs voor d? benoeming van een zogenaamde bewonerscommissie. Over het algemeen toonde de Kamer zich zeer ingenomen met ’s ministers voorstel. Bij herhaling zijn immers erger lijke wantoestanden in bejaardentehuizen aan het licht getreden. Het zegt wel iets, dat ongeveer een kwart van de bejaarden tehuizen stamt uit de zestiende eeuw. zeer de vraag of dit zal gelukken. Het resultaat is dan aan de ene kant een ein deloze blokkade, die tot gevaarlijke mo menten aanleiding kan geven en aan de andere kant het uitgroeien van Castro tot een anti-Amerikaanse martelaar. Bejaarden In de openbare vergadering der Tweede Kamer kwam zij echter nog niet aan de orde. Op de agenda prijkte deze week het wetsontwerp van minister Klompé, dat provinciale- en gemeentebesturen wil machtigen uitsluitende maatregelen te I Kennedy zag niet alleen een dreiging voor de Ver. Staten, maar ook voor de indere Amerikaanse landen en hij maak te dan ook duidelijk, dat de lancering van een raket met een kernwapen van uit val Cuba naar eigen land op' het Westelijk halfrond, zal worden beschouwd als een aanval van de Sovjet Unie op de Ver. Staten en dus een vergeldingsaanval op de Sovjet Unie tot gevolg zal hebben. De orders, die Kennedy heeft gegeven om zijn nieuwe politiek uit te voeren zijn even rigoureus als zijn nieuwe politiek. Schepen met wapens moeten worden op gebracht en eventueel aangevallen. Bo vendien moeten de offensieve wapens, welke al op Cuba zijn, verdwijnen, of Amerika zal de blokkade uitbreiden tot bijvoorbeeld de olietoevoer. Er is ge opperd, dat deze actie tegen Cuba, die nog net geen oorlog is, Russische tegen maatregelen in Berlijn zal uitlokken. I Doch wanneer Rusland Berlijn zou wil len blokkeren, dan is Amerika bereid een I grote oorlog te riskeren om zich de toe gang tot West-Berlijn te verzekeren. Ernstige toestand. in Washington beseft men de ernst van de toestand, nu de president in feite Rus land heeft gevraagd zijn offensieve on dersteuning van het regime van Castro op te geven. Men mag niet aannemen, dat Rusland daartoe zo zonder meer be reid is en men wacht met spanning af, wat er zal gebeuren, wanneer een aantal Russische schepen op weg naar Cuba op de barrière van de Amerikaanse vloot stuit. Men kan zich afvragen wat het verschil lassen de offensieve en defensieve wa nnen in het geval van Cuba nu precies Betekent. Offensieve wapenen dienen voor een aanval op Amerikaans grond gebied, maar het valt moeilijk in te zien, dat deze Cubaanse wapenen het militaire gevaar, dat Amerika loopt, ernstig zul- en vergroten. Indien een conflict tot uit barsting komt, zullen het toch in de eer- Dr. G. A. Wumkes hield te Sneek een inleiding over Isaac da Costa. Te Tricht is een kiesvereniging opge richt voor de gemeenteraad. Zij draagt tot naam: „Verstand boven adel”. De heer en mevrouw AndelaBrandsma geven kennis van de geboorte van hun zoon Hendrik Antonius, Bolsward 28 Oc tober 1912. Tot president der Ver. Staten is gekozen de heer Wilson, candidaat der democra ten. H.H. rokers. Vraagt uw leverancier het merk „De Elfsteden” (wettig gedepo neerd, geurige 2 ets sigaar). Kerkvoogden van Waddinxveen hebben het besluit de petroleumverlichting in de kerk te vervangen door gasverlichting in getrokken, toen verschillende kerkleden bezwaar maakten, daar in de gasfabriek soms zondags wordt gewerkt. Advertentie; Gevraagd als huishoudster een nette jongen 15 a 17 jaar. P.G., in tern, knap uiterlijk, v.g.g.v. Vooral politiek probleem. Castro is, met de hulp van de Russen meer een politiek probleem dan een mili tair gevaar. Dit in dubbel opzicht. Ken nedy zelf stond in Amerika de laatste tijd onder zware druk van de republikeinse oppositie, die hem verweet, dat zijn Cu baanse politiek de nodige kracht miste. Op 6 november worden verkiezingen voor het Congres en een aantal andere functies gehouden en het centrale punt in de republikeinse campagne was juist Kennedy’s slapheid inzake Cuba. De president heeft eerst geprobeerd de aandacht van Cuba af te leiden door een uiterst somber beeld te geven van de vooruitzichten in Berlijn, maar de be langstelling in de Ver. Staten bleef toch voornamelijk uitgaan naar Cuba. Het is niet uitgesloten, dat Kennedy, juist in verband met de verkiezingen, het nodig oordeelt ruggegraad te gaan tonen. Hij heeft in elk geval bereikt, dat geheel Amerika nu achter hem staat. De Amerikaanse regering heeft besloten tot ’n quarantaine ofwel gedeeltelijke blok-1 de diverse landen het vaak moet afleg- kade op het vervoer van offensieve wapens naar Cuba. De Amerikaanse vloot in de Ciraïbische wateren is opgedragen deze blokkade uit te voeren en elk schip met bestemming Cuba aan te houden en te doorzoeken op offensieve wapenen. President Kennedy is tot dit besluit gekomen, omdat Rusland bezig is op Cuba bases voor offensieve wapenen te vestigen, terwijl tot nu toe, naar de president bij vorige gelegenheden had medegedeeld, slechts sprake was van de versterking van de Cu baanse verdediging, met o.a. luchtdoelraketten. De vestiging van een fensieve basis, aldus Kennedy maandagavond, is een bedreiging van Amerika heeft verzocht om een spoedzitting van de Ver. Naties, waar het een reso lutie zal indienen, die de ontmanteling van de bases en de teruktrekking van alle of fensieve wapenen uit Cuba zal eisen. kaanse positie had getoond. Minister-pre sident De Quay hield vol, dat nog nau welijks van Nederlandse positiebepaling kon worden gesproken. Hij beroofde evenwel de Kamer of de Kamercommis sie van buitenlandse zaken zo spoedig mogelijk te zullen informeren. Enige tijd geleden is er door de Kultu rele Ried Wymbritseradiel Sectie Muziek c.a. een onderzoek ingesteld naar de be hoefte aan leerling-instrumenten bij de korpsen. Als gevolg daarvan is er contact opgeno men met een instrumenten-handelaar. Het resultaat is thans, dat door aankoop de beschikking is verkregen over 8 pistons 7 bugles 4 altos 1 tuba Deze instrumenten zullen thans worden uitgegeven, telkens voor één jaar, waarin leerlingen kunnen worden opgeleid voor het diploma A. Daatna zijn de leerlingen klaar voor op name in het korps, waarbij de vereniging zelf voor een instrument dient te zorgen. In verband met de destijds gedane op gaven kunnen vertegenwoordigers van de vereniging „Eendracht” Blauwhuis „E.M.M.” Óudega-W. op maandag 29 oktober a.s., des avonds 8 uur ten ge- meentehuize een aantal instrumenten in ontvangst nemen. Mochten er nog andere verenigingen zijn die behoefte hebben aan leerling-instru menten, dan kan alsnog een aanvraag, worden ingediend. Mogelijk kunnen uit de thans aangekochte serie nog instru menten worden uitgegeven, dan wel, dat nog meer zullen worden aangekocht. ste plaats de op grote schaal in Rusland gelanceerde intercontinentale raketten zijn, die de voornaamste klap moeten toe brengen en eventueel een vergeldingsaan- van Amerika moeten voorkomen. Vcischijpt DINSDAGS en VRIJDAGS IJitpve: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Itld. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 .(K5157) op 1 september j.l. (t.e.m. 22 oktober; 1 oktober 1962 2.600.537 radiotoestellen tegen De Friese Kamer van Koophandel be sloot voor o.a. het jaar 1962 subsidies te verlenen aan de Handelsavondschool te Bolsward, groot f 100, Afgewezen werd het verzoek om subsi die van het Folkloristisch Internationaal Dansfestival te Bolsward. Na een uitvoerige bespreking van preadvies, dat de Commissie voor het Verkeer had uitgebracht omtrent het ver zoek om advies van de Ged. Staten van Friesland inzake een eventuele opheffing van de N.S.-veerdienst StaverenEnk- huizen besloot de Kamer haar advies te dezer zake uit te stellen, teneinde zich nader te kunnen beraden omtrent even tuele mogelijkheden, welke tot een ver hoging van het vervoer via deze dienst zouden kunnen bijdragen. Gevaar voor Latijns-Amerika. Politiek is ook het Cubaanse aspect van de affaire. Het zou ons niet verwonderen als de Amerikaanse regering in feite ban ger is voor de politieke invloed op lange termijn van Castro’s regime en van de Russische aanwezigheid op Cuba op de politieke en sociale situatie in de Latijns- amerikaanse landen. De regeringen van deze landen zijn Cas tro zeker niet gunstig gezind, maar een groot deel van de bevolkingen van die landen ziet in Castro in de eerste plaats de man. die strijdt voor een nieuwe so ciale orde, waarin wordt gebroken met de overheersende macht van de' haast feo dale elite, wier belangstelling voor de economische en sociale vooruitgang van gen tegen de bevordering van de parti culiere belangen. Aangezien de Ameri kaanse regering met deze regeringen sa menwerkt en hen meestal tevergeefs tracht te overtuigen van de noodzaak van sociale en economische hervormingen is voor die bevolkingen Amerika in het politieke beeld verbonden met die behoudende groep. Vandaar in zovele gevallen het samengaan van progressieve denkbeelden en een heftige nationalis tisch anti-Amerikanisme. Op den duur is dit het grote politieke gevaar van een fi guur zoals Castro, die door de Russen kan worden gebruikt als dekmantel voor communistische subversieve activiteiten in de Latijnsamerikaanse landen. Meer dan de militaire bedreiging van Amerika hebben overwegingen van deze aard Kennedy vermoedelijk genoopt tot zijn huidige politiek, die er op is ge richt de Russische invloed zoveel moge- lijk uit het Westelijk halfrond weg te werken. Slaagt hij in zijn opzet van de blokkade, dan verliest Rusland veel van zijn gezicht; evenveel haast als Amerika bij een terugtocht uit Berlijn. Maar geheel geslaagd is zijn politiek toch pas te noemen, wanneer Caströ van het toneel zal zijn verdwenen. Het is Het begin van deze parlementaire week op het Binnenhof stond in het teken van de kwestie-Cuba. De nieuwe socialistische fractieleider Vondeling stelde de zaak dins dagmiddag aan de orde door te informeren naar het standpunt der Nederlandse re gering met betrekking tot de Cubaanse blokkade door onze bondgenoot in de NAVO, de Ver. Staten. Bij ontstentenis van minister Luns, die vakantie heeft, ijlde minister president De Quay naar het Binnenhof om op de vraag geen antwoord te geven. Hij deelde mede, dat hij de rede van president Kennedy, kort voordat deze werd uitgesproken in brokstukken had ontvangen. Doch dat er nog geen beraad over was gevoerd noch in Nato- verband, noch in de boezem van het Ne derlandse kabinet. Prof. Vondeling toonde zich over die me dedeling ietwat verbaasd omdat hij toen al kennis had genomen van een commu niqué van het departement van buiten landse zaken, waarin begrip werd ge toond voor de noodzaak van de radicale stap Cuba af te sluiten van Russische leveranties van raketbases. Des avonds bleek, dat Nederland bij monde van staatssecretaris Van Houten ook in E.E.G.-verband begrip voor de Ameri-

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1