De Cubaanse ten einde crisis Harlingen blikt naar toekomst met meer industrie en visserij Wn De Gaulle met de hakken over de sloot Fan de Marlinytoer 1 I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 1 giin bin- foar 'e ac^‘ it oansjen groeit mei harren mei. 1 I Twee boeren klagen Joh. Bron aan Gysbert Japicx komité 1666-1966 Hwat hat Gj ci l)c Skroar üs hjoed p p j tp sizzen Zilveren filmpjes le week november 1937 Vredesgeruchten. Japan zou China een vredesvoorstel hebben gedaan. Zowel Roosevelt als Hitler worden als bemidde laars genoemd. Nieuwe havens zullen oude glorie doen herleven in Frieslands poort naar de wereld f DINSDAG 30 OKTOBER 1962 ■Ole JAARGANG No. 58 2305 of 2335 WJ I Deze foto, afkomstig uit Cubaanse bron, toont I Ek yn De jildpong yn it boek steane. onderwijs te Bolsward. avond, dat htf oncfer de actie van de heer Doyer onbewogen was gebleven. „Ik ben een rustige schaker,” dl dus de heer Bron, „mijn tijd komt nog! Als ik de heer Doyer was, zou ik mijn ton aan contanten maar vast bij de hand hou den voor het betalen van schadevergoe dingen wegens beledigingen e. d. stond door de walvisvaart en daarmee ook ongeveer ter ziele ging. Deze tijd biedt de Friese havenstad nieuwe kan sen en ten aanzien van de visserij is deze stad al een goed eind op stap naar een betere toekomst. De Harlinger vissers maakten in de af gelopen jaren de Harlinger visafslag tot de grootste garnalenaanvoerhaven van Europa, maar daarbij is het niet geble ven. De vissers kijken verder dan de Waddenzee en zijn tot de ohtdekking gekomen, dat het toch wel grote risico’s inhoudt wanneer voortdurend alles op één kaart wordt gezet. Dat heeft tot ge volg gehad, dat de Harlinger vloot steeds meer kotters telt. Intussen zijn de Zeeuwse mosselvissers in de afgelo pen jaren vertrouwde verschijningen in de bescheiden Harlinger havens gewor den. De Zeeuwen worden door de uitvoe ring van het Deltaplan van de oude, ver trouwde mosselvelden in het zuiden ver drongen en verplaatsen hun activiteiten steeds meer naar de Waddenzee, die nu reeds ongeveer tachtig procent van de Nederlandse mosselen levert. Vele mos selvissers opereren nog vanuit Zeeland, een paar dozijn vissers vestigde zich al in Harlingen. De Zeeuwen die Harlingers werden, zul len niet de laatsten zijn. Nu reist nog iedere week een groep Zeeuwen met een speciale bus naar de schepen, die in it foarste Iriuwsüt- Men kin nimmen kwea dwaen sünder j inseis kwea to dwaen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad De Jong’i Nieuwsblad In de oude havenstad Harlingen herin neren vele fraaie gevels en tientallen rijk versierde deuren Harlingen wordt niet voor niets wel de stad van de fraaie deuren genoemd aan oude glorie, die voor een belangrijk deel ont- 'ge J kln bistjürsfunksjes omd. Mar stap en de Yenchijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 ftlef. 2451 Na 18.30 uur (K5157) De Friese havenstad Harlingen lonkt naar een nieuwe toekomst met meer indus trie, meer visserij en meer welvaart. De mogelijkheden zyn er, ze kunnen echter slechts worden benut wanneer de rijksoverheid steun verleent om de nodige voor zieningen te treffen: de aanleg van een nieuwe vissers- en industriehaven, die enige slordige miljoenen gaan kosten. Daarmee zal evenwel Nederland en met name het Noorden, ook in Harlingen aan de wereld grenzen en daarmee zal niet alleen de Harlinger visserij kunnen worden uitgebreid, doch zal tevens een op lossing zijn gevonden voor de Zeeuwse mosselvissers, die door de uitvoering van het Deltaplan voor de mosselteelt naar het Noorden werden verdrongen. Bij de grootscheepse Harlinger plannen, die overigens geenszins overdreven zijn, zal rykssteun derhalve naar twee kanten effect sorteren. De nieuwe ontwikkelingen ten aanzien van de visserij maakten Harlinger visafslag te klein, evenals trouwens de havens. moeten wij dit beschouwen? Wat bete kent dit? Een uitdaging? Uw vliegtui gen schenden ons luchtruim en dat in een spannende tijd als deze, waarin alles klaar staat voor het gevecht.” Chroestsjev verklaarde, dat een Ameri kaans vliegtuig op het ogenblik mak kelijk aangezien kan worden voor een bommenwerper met kernbommen bela den, „en dat kan ons leiden tot de fatale stap.” In zijn antwoord getuigde Kennedy zijn spijt over dit incident en verzekerde hij dat voorzorgen tegen herhaling geno men worden. De Gaulle is met de hakken over de sloot gekomen. In de volksstemming van j.l. zondag wenste hij een „ruime” meer derheid voor zijn voorstel, n.l. de pre sident rechtstreeks door het volk te la ten kiezen. Een tweederde meerderheid is 'het niet geworden. Toen het zich Het aanzien, dat het geen geweldige overwinning zou worden, deed De Gaulle wat water in de wijn en stelde, dat hij 65 ja-stem- mers zou beschouwen als een triomf en 60 als een overwinning. Het werden er 61% Wat magertjes dug voor de Gaulle en niet om zich er op te beroemen. Hij besloot evenwel toch maar te blijven. De door hem ge stelde 60 was inmiddels bereikt. Dat de overwinning niet veel meer was dan een vergulde pil, bleek ook uit het feit, dat slechts een 70 aan de stem ming deelnam en ruim 2% ongeldig was gemaakt. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westerjoo en Harlingen liggen en tegen het weekend weer naar huis. De verwaterplaatsen zijn ook nog in Zeeland, maar gepoogd zal worden ook bij Harlingen tot de stichting van ver waterplaatsen te komen, nadat de proef nemingen die op dit punt worden onder nomen, zijn beëindigd. Nog een andere ontwikkeling speelt Harlingen in de kaart. Sedert de invoe- I -• je Cubaanse crisis is achter de rug. De Russische raket-stellingen op Cuba zullen »eldra afgebroken, ingepakt en naar Rusland teruggebracht worden op bevel rsn premier Chroestsjev, aldus gistermorgen de nieuwsdienst van de Tel. no-secretaris Oe Thant staat klaar woensdag naar Cuba te vertrekken om getuige te zijn van het vertrek van de raketten en de straaljagers. En alles wijst er op, dat er spoedig een ontmoeting zal plaats vinden tussen president Kennedy tn premier Chroestsjev, die zal kunnen uitlopen op een volledige topconferentie irer alle problemen tussen Oost en West. Do belangrijkste onderwerpen bij dit gesprek op hoog niveau zullen waarschijnlijk njn: de betrekkingen tussen de NATO en het pact van Warschau, Berlijn, de kern- «jpens en een groot aantal andere problemen, die spanning veroorzaken. FOAR DE WYN IS ELTS IN HURDRIDER De jildpong en de biddelsek hingje nea hündert jier foar deselde doar, seit de aide folkswysheit Har lan wie net better, har eigen bisit folie lytser, har üntwikkeling sprekken lije en oan I r ne hja noch net takomd. stap geane hja by de berch op tinge en i' Né, hja litte harren net lije, hja krije itcn een wachtpost aan een kade in Havana. Op de achtergrond het oude fortKasteel Mobo”waar tijdens het be wind van Batista vele Cubanen gevangen werden gehouden. ring van de vrije zaterdag, die het on mogelijk maakte om na vrijdagochtends nog vis aan te voeren op de IJmuider afslag, zijn steeds meer Urker Noordzee- kotters naar Harlingen gekoerst, waar vrijdagsmiddags nog afgeslagen wordt. Dat scheelt de Urkers niet alleen uren varen, omdat Harlingen centraal ten op zichte van de visgronden ligt, maar zelfs een hele nacht vissen vanwege de mogelijkheid van latere aanvoer. Een en ander heeft tot resultaat gehad dat de aanvoer van Noordzeevis, die in het afgelopen jaar niet boven de f 279.000,kwam, nu reeds de 1.5 mil, joen gulden nadert. Die meerdere om zet heeft plotseling de afslag te klein en een snelle verbetering van de outillage noodzakelijk gemaakt. De Harlinger havens zijn ook te klein. De ligplaatsen langs de kaden zijn meestal driedubbel bezet, met grote moeilijkheden als gevolg, vooral wan neer schepen, die het dichtst bij de kade liggen, het eerst willen vertrekken. De Friese havenstad geniet bovendien een groeiende industriële belangstelling en wil zich vooral richten op bedrijven die aan de zee verbonden zijn. Nu toch de aanleg van een nieuwe vissershaven noodzakelijk wordt, is daarom tegelij kertijd het plan gemaakt voor de bouw van een industriehaven. Met de vissers haven wordt dan meteen een bepaling uit de Deltawet nagekomen, waarin staat, dat voor de Zeeuwse vissers nieu we voorzieningen worden getroffen en met het geheel zal Harlingen de kans krijgen iets van de oude glorie te doen herleven. De landbouwers B. P. Zijlstra uit Zweins (Fr.) en S. van Dijk uit Hitsum heb ben zaterdag bij de Edese politie aan gifte gedaan van oplichting tegen de aardstralenexpert Johannes Bron. Bovendien heeft de heer Zijlstra de heer Bron ervan beschuldigd hem bedrijfs schade te hebben berokkend. „Deze be loopt meer dan de f 13.000,- die de heer Zijlstra voor de aardstralenkastjes van Bron heeft neergeteld,” zei de heer Doyer, die beide landbouwers naar Ede begeleidde. De heer Bron te Ede vertelde zondag- mobiliseren. Te Bolsward overleed plotseling de heer F. Bakker, hoofd der o.l.s. no. 2. Gedu- Tj. dr T. rende 17 jaar diende de overledene het Fan de kant fan it Gysbert Japicx co mité wurdt üs it neikommende mel- dield. Der sit fiks gong yn de plannen fan it Komité. Oer de jildaksje is it komité net üntofreden. It jild dat der neffens de bigreating wêze moat, sil der komma kinne as de lju dy’t frege binne, yn- died tasizze. Dér wurdt dan ek op rek- kene. It liket der op dat it plan foar in stanbyld hast yn feilige haven is. Der wurdt war dien dêr hwat goeds fan to meitsjen. In boek oer de ieu fan Gys bert Japicx leit yn hanskrift ré, it plan foar in Printeboek oer de skriuwer en syn tiid sil ek wol losrinne. Fierderg wurde der twa rymprinten makke. Oan fierdere plannen (iepen- loftspul, skoalütjefte oer Gysbert Japicx, ütstallingen, in filmstripe, muzyk foar kariljon, koaren en korpsen ensfh.) wurdt arbeide, dêr komt neijer tynge oer. - De boeren op ’e lichte groun mei har mingde bidriuwen fan net to greate om- fang krije de earste füle klappen. Hinnen aeijen, bargen mei har tongblier, fleis- prizen binne in hiel ein sakke. Krekt de dingen, dy’t har lyts bidriuw jit renda bel makken, litte har yn ’e steek. Op diz- ze bidriuwen wie de molke mar ion fan de ynkomstposten en net iens de wich- tichste, nou soe it hjir fan komme moatte. Mar op dizze bidriuwen is de kostpriis fan ’e molke heger as hjir by üs, dat haw- we de L.E.I. birekkens wol utwizen. Nim- me wy oan, dat de garansjepriis fan de molke sahwat op 26 sinten ütkomme sil en dat moat forwachte wurde troch de greate moikstream dan sit der op dizze bidriuwen ek gjin sint mear yn. En sa liket it op dizze bidriuwen yn koarte jierren yniens wer striemin. Ek yn üs eigen omkriten binne der al getallen, dy t dyselde kant ütwize. Net iens fan koumelkers of lytse marboeren, mar fan boeren dy’t yn har krite heech oanskreaun steane. Lju fan bistjüren en kommisjes, pommeranten fan it doarp of gea, hwer t alles oan ’e bütenkant jit blinkt fan boerewolstan en boeregreats- kens. Dizzer dagen waerd in pleats fan sa’n boer forkott. De jongelju hast noch, gean nei in stêd om utens, dêr’t hy fortsjint- wurdiger wurdt foar in bipaelde yndustry Aerdige, üntwikkele minsken, tige yn oansjen yn har streek, man en frou ün- derskate funksjes yn it forienigingslibben en neat kjin healwize dingen. Allinnich, de jonge boer soe earst in oare kant üt west ha, hy hie leard en wie troch it hommels forstjerren fan de heit dochs mar boer wurden. Lju mei sinten óp in eigen pleats. De frou wie net üt- de boerestan, mar oars in hiel oannimlik minske. Hja wie De chr. huishoudschool te Bolsward, thans nog ondergebracht in de C.V.O.- school koestert plannen tot het stichten van een eigen school. Voor het St. Maartensfeest zijn voor de mooiste costumes weer fraaie prijzen be schikbaar. De heer O. Sierksma maakt het publiek van Rien, Lutkewierum en IJtens bekend dat hij zijn zaak heeft overgedragen aan D. Scheepstra. In China, waar groot gebrek aan benzine heerst, lopen de auto’s nu op houtskool. Geruchten over herstel van de monarchie in Spanje 25 jarig bestaan vereniging „Oud Hinde- loopen” Duitsland gaat voort zijn legermacht te versterken. Thans moeten de mannen van de lichting 1883, dat zijn dus de 54 ja rigen zich aan een keuring laten onder werpen. Deze maatregel zou het mogelijk 1 man te en dy’t hwat libbenser- faring hat/ sil meistimme, dat yn dat sechje folie wierheit sit. It is nammers in hiel oare saek, to riden mei de wyn yn ’e rêch, as mei de kop yn 'e wyn op. De tekens, dat de tiden keare, wurde al düdliker: de grounstofprizen sakje, de beurs is efterütgeand, de jierforslaggen fan hiel hwat ündernimmings meitsje ge- wach fan sterke konkurrinsje en legere winst, elts, dy’t it ekonomysk tij yn ’e gaten haldt, fielt, dat er oar waer op komst is. Hoe’t dat wêze sil en hoe lang, dat wit net ien mar de ünwissens en ün- „Hoe rést nimme rounem ta. Chroestsjev gaf toe aan Kennedy’s eis de raketten van Cuba te verwijderen ver trouwend op de Amerikaanse belofte in dat geval geen invasie op Cuba te on dernemen. Chroestsjev’s volledige overgave kwam in een nieuwe brief, die Kennedy zon dagochtend vroeg ontving en waarin de Sovjet-premier toegaf, dat er op Cuba kernwapens zijn; aankondigde, dat hij opdracht gegeven had „de wapenen, die n als offensief beschouwt” te ontman telen, in te pakken en terug te zenden naar Rusland; verklaarde, vertrouwen te hebben in de Amerikaanse belofte Cuba niet aan te vallen, indien Rusland de raketten weghaalde en vroeg om een „voortgezette gedachtenwisseling” over een ontspanning tussen de NATO en ’t pact van Warschau, over een verbod van kernwapens, over algehele ontwape ning en andere problemen. President Kennedy heeft Chroestsjev’s beslissing verwelkomd in een speciale verklaring van het Witte Huis als „een beslissing,, een staatsman waardig”. Hij noemde Chroestsjev’s stap „een be langrijke en constructieve bijdrage tot de vrede.” Hij voegde er aantoe: „Het is mijn grootste hoop, dat de regeringen in deze wereld, als de Cubaanse crisis is opgelost, hun aandacht richten op de dringende noodzaak een einde te maken aan de bewapeningswedloop en op het verminderen van de spanningen. Enkele uren later antwoordde Chroestsjev persoonlijk. In zijn brief noemde hij diens besluit „een belangrijke bijdrage tot de vrede”. „Ik geloof dat u en ik, met onze grote verantwoorde lijkheid voor het handhaven van de vrede, beseften dat wij een punt nader den waar de gebeurtenissen ons uit de hand konden lopen,” aldus Kennedy. De president noemde de kernwapens en verdere ontwapening als eerste punten van onderhandeling. Chroestsjev’s brief was gesteld in de toon van een oudere staatsman, niemand bedreigend, alleen er op gericht de vrede te bewaren. Kennedy deed dan ook ai zjjn best om Chroestsjev’s „gezicht te redden” door te spreken van „een besluit, een staatsman waardig”. Chroestsjev heeft zich verzekerd van de garantie, dat er geen invasie op Cuba zal plaatsvinden. Hij geeft een militair steunpunt op, maar blijft een politieke basis op het westelijke halfrond behou den, een communistische staat, die een voorbeeld zal moeten worden voor de andere Datijns-Amerikaanse landen. Kennedy van zijn kant heeft zich niet alleen verzekerd van de verwijdering van Russische raketten van Cuba, maar heeft ook de bescherming van Latijns- Amerika tegen Cubaanse acties ver sterkt. Daarnaast heeft het Witte Huig nu hoop dat ook de kwestie-Berlijn op vreedza me wijze kan worden opgelost. Het is de Amerikanen opgevallen, dat Chroest sjev geen enkele tegenactie heeft onder nomen in Berlijn en zelfs het lang-ge- vreesde vredesverdrag met Oost-Duits- land niet heeft getekend, hoewel Gro myko Kennedy tien dagen geleden aan kondigde, dat nieuwe stappen in de kwestie-Berlijn op komst waren. De werkelijke doorbraak in de crisis kwam in een nog steeds niet gepubli ceerde brief van Chroestsjev aan Ken nedy, die de president vrijdag ontving. Deze brief bevatte wat men in het Witte Huis noemde, „de elementen voor een redelijke schikking” in andere woor den een aanvaardbaar voorstel. Deze brief werd echter zaterdagochtend ge volgd door een voorstel van Chroestsjev om de bases op Cuba te ruilen voor die in Turkije. Kennedy verwierp dit in een zorgvuldig gestelde (brief, waaruit voor Rusland moest blijken, dat de voorstellen van vrijdag niet waren verworpen. Uit de brieven van zondag bleek, dat Chroestsjev in ruil voor zijn bases op Cuba de verzekering had van de VS Cuba niet zullen aanvallen en dat de blokkade zal worden opgeheven. In zjjn brief sprak Chroestsjev ook maar op kalme toon over een schen ding van het Sovjet-luchtruim. Hij deelde Kennedy mee dat een Ame rikaanse vliegtuig in de lucht boven het Siberische schiereiland Tsjoekotka was gesignaleerd, vroeg Kennedy; "f x.' fC foarsitster fan it boun foar plattelansfrou- Iju en koe de gearkomsten kreas en nets- jes liede. Yn blomskikken en stofforsie- ren wie hja in deskundige hast. Mar it lan lei har wol slucht en hja bleau sa fier mooglik fan it büthüs en de kij wei. By har eigen famylje wie gjin ien boer, wol in dokter en in learaer en by him wie de ienichste broer ek dokter wurden. Faeks wie dit ien fan de oarsaken, dat dizze jonge boer it measte net makke, de hüs- halding tofolle koste en de bilangstelling foar it bidriuw minder waerd. Yn elts ge- fal de balansen wiisden al jierren op minder goede ütkomsten. It koste tofolle en der waerd efkes to min makke, wylst it libben aloan djürder waerd. Nou haw- we hja mar bisluten om de pleats to for- keapjen. Dy hat in stive priis opbrocht en hja springe der jit wol üt. As alles lyk is en it hüs yn ’e stêd bitelle, dan stean se wer op skjin papier. Faeks dat dizze jonge man yn syn nije funksje wol better op syn plak is en it fierder mei harren goed gean sil, wy wol- le it graech hoopje, mar it skoandere ai derserf fan in fikse eigen pleats is dêr- mei yn ien geslacht nei de barbysjes. Der binne oare foarbylden fan lytse lju, koumelkers fan heit op soan, dy’t nei de oarloch stikje foar bytsje foarüt gien bin ne; in büthüs boud hawwe, mear kij mear lan krige hawwe, it büthüs forgrea- te hawwe, de huzinge forgreate en for- nijd hawwe, melkmasine, lüker en trans porteur oanskaft hawwe en by gjin minsk en drinken op ’e tiid en ek goed, gnar it bidriuw is it earste en der binne hja mei hert en siel foar yn it spier. De man, de frou en de bern libje alhiel mei mei de opgong fan har libbenssteat, omt hja hjiryn har djipste foldwaning en libbens- freugde fine. It moderne libben makket it iene mooglik en it oare, yn deselde tiidsomstandich- heden. Hja skiftet folie sterker as de aide tiid, hweryn dizze foroaringen oer ge slachten gyngen. It giet nou yn tempo, in tweintich tüzen goune is samar woun en samar forspile. Ien arbeider tofolle of fiif kij tomin, kin de balans nei de iene of oare kant trochslaen litte. In boer yn dizze tiid moat op it plak witte hokfoar wize de bidi komsten foldwaende to krijen binne. Hy moat rekken je en rekkenje kinne. In bi- driuwsekonomyske boekhalding is derby in kostlik helpmiddel. Dêrüt sjocht hy, hwat in oar oan molkjild makket, hwat in oar oan arbeidskosten ütjowt, oan foer oan kunstmest, oan wurktugen en sa mear Dat is needsaeklik om to witten, oft hy meikomme kin. As yn deselde hoeke de kostpriis fan ’e molke ütienrint fan 16 oant 42 sinten, dan is it sa klear as in klüntsje, dat hjir bilangrike forbetterin- gen mooglik binne. De tiden skine to kearen, hoefolle en hoe lang wit gjin ien en dy’t fan de earste tsjinslach al tsjin de groun leit, hat al lang rottich west, mar wy kinne ek in skoft meagere jierren krije en dan .komt it der op oan, oft it bidriuw soun yn mekoar sit en in stjit forneare kin. As it tij forrint, forset men de beakens en it is in forstannich man, onrniddellijk 2.400.000 dy’t mei dit forsetten net wachtet oant it wetter oer de dyk rint, hwant dan is it to let.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1