DE BLOKKADE ROND CUBA GISTEREN WEER INGEGAAN en Een vuurproef voor Ministers Staatssecretarissen EN T. V. IN HET GEDING RADIO t H I k2 Een zware nederlaag Chroestsjev voor |||n| I Spraakbekracliliging ,A g Grosco gaat speelgoed verkopen Steenkool door een pijpleiding Oktober Gouden filmpjes t - 5 STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p p to sizzen IE» A XJÉ IF VRIJDAG 2 NOVEMBER 1962 101e JAARGANG No. 59 DE STRIJD TUSSEN INDIA EN CHINA Wiere freonskip duorret libbenslang 2 Oktober, De belangstelling FOTONIEUWS UIT HET KREMLIN het Groene Kruis in de He- zeer verschillende onderwerpen adrem te beantwoorden. Het heeft iets van een continue examen-lopen. Eigenlijk is dit alleen voor zeer ervaren bewindslieden te doen. Mr. Marijnen. In antwoord op schriftelijke vragen van de k.v.p.fractieléider De Kort, heeft ten slotte Minister Marijnen een bedrag van f 50 miljoen beschikbaar gesteld voor de gemengde boerenbedrijven, welke in nood verkeren. De ene helft is bestemd voor voorschotten, met de andere helft zal de uitrusting van levensvatbare be drijven kunnen worden verhoogd of zul len anderzijds niet-levensvatbare bedrij ven als het ware kunnen worden „uit gekocht”. Geruime tijd heeft de georganiseerde landbouw tegen minister Marijnen te hoop gelopen; thans leek ze tamelijk tevreden. Abonnementsprijs f 1.90 per kwarual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Prestige. Jïen kan aannëtnen, dat Chroestsjev zal trachten zijn prestige te herstellen, dat door deze affaire een ernstige klap heeft gekregen. De gedachten gaan hierbij dan uit naar Berlijn, Hier ligt de zaak zo, dat de Amerikanen gedwongen zijn, bij beperkende maatregelen van com munistische zijde, de keuze te maken zich een weg te banen naar Berlijn, zo als Rusland nu z’n vrachtschepen moest zenden door de blokkade heen. Rusland heeft het niet gewaagd met schepen met oorlogsmateriaal en dat was Ken nedy's eerste overwinning. Vraagt men naar het waarom van de Russische uitdaging aan Amerika, dan kan men slechts tot de slotsom komen, dat Chroestsjev zich had verrekend in de Amerikaanse reactie, waarbij hij er op vertrouwde, dat Amerika niet met daden zou reageren en dat daarmee het bewijs zou zijn geleverd, dat de mond van de Amerikanen groter was dan hun moed. Het prestige van Amerika zou scherp zijn gedaald en Chroestsjev zou mogen verwachten, dat ook bij andere gelegen heden geen rekening behoeft te worden gehouden met Amerikaanse reacties. 1 rukken in het hooggebergte op. Zij heb ben aan het westelijke deel van de N.- Oostelijke grens het strategisch belang rijke plaatsje Tawang genomen en staan aan het begin van de afdaling naar de Brahmapootra. Ook op andere plaatsen moeten de Indiërs tegenslag melden. Zij maken zich met hun onvoldoende uitgé- ruste léger op om hun weerstand te vergroten. Voor geheel India is de noodtoestand af- gekondigd en op het verzoek aan Ame rika en Engeland wapens te zenden, zal door beide mogendheden gunstig worden gereageerd. Nog deze week verwachtte men de eerste Amerikaanse wapens uit opslagplaatsen in Thailand. De schrik en ook de teleurstelling over het Chinese optreden is groot in India en premier Nehroe is op ruwe wijze over tuigd van het onhoudbare in zijn poli tiek van innemende vriendelijkheid te genover de communistische landen en van stugge afstotendheid tegenover de Westelijke landen. Hy heeft het ruiter lijk erkend, dat de Evasie van de Chi nezen India heeft doen beseffen, dat het het contact met de werkelijkheid had verloren en dat het op ruwe manier was gestoten uit de kunstmatige sfeer, die het zelf had geschapen. Zondag j.I. Is er een volkomen onverwachte keer in de Cubaanse crisis gekomen ioor de brief van premier Chroestsjev aan president Kennedy, waarin hy zei, bereid te zijn de wapens, welke Kennedy offensief noemde, uit Cuba te verwijde ren en de raketbases op Cuba te ontmantelen. Aanleiding hiertoe zocht hij in het antwoord van Kennedy op een vorige brief - Vrijdag dat toezegde, dat Amerika de onschendbaarheid van Cuba zou garanderen, wanneer de offensieve wapens van Cuba zouden zijn teruggetrokken. Dat is het motief van Chroestsjev in het openbaar, want in de niet-gepubliceerde brief van vrijdag verklaarde hij zich al bereid tot* ontmanteling van de bases. Verwarring wekte zaterdag een wèl gepubliceerde brief, waarin als ruilobject de Amerikaanse basis in Turkije werd genoemd. Maar dit voorstel kwam i>n de brief van zondag ai niet meer voor. Gevaar voor India. Voor India wordt het gevaar, dat over de Himalaja, uit het Noorden dreigt te komen, voortdurend groter. De Chinezen Boze minister Klompé. Dinsdagavond werd de begroting van Maatschappelijk Werk van een de partement, dat nu net tien jaar bestaat in openbaar commissleberaad geno men. Minister Klompé mocht van vele zijden complimenten in ontvangst ne men voor het werk van haar ministerie. De protestantse socialist Scheps bleef echter het bestaansrecht van het parle ment betwisten. Toen hij de stelling po neerde, dat het departement als het ware Chroestsjev’s positie. Chroestsjev’s psychologisch uitgangs punt moet op de helling. In hoeverre de feitelijke nederlaag van Chroestsjev 'n uitwerking zal hebben op de machtsver- houdingen in Rusland zelf, is een an- kalksteen Intussen waren de Kamerleden al weer mee achter elkaar tientallen vragen over overgegaan tot de orde van de dag. Zij vervolgden hun proef met het stelsel der openbare Commissievergaderingen. In deze week werd zo de pleno-behan- deling van de begrotingen van O., K. en W. en van Maatschappelijk Werk voor bereid. Het ging minister Cals vlot af; de nieuwe staatssecretaris Janssen had er meer moeite mee. Het valt ook niet Kennedy’s politiek, die beangstigend dicht naar de afgrond heeft geleid, heeft succes gehad en men mag achteraf in elk geval vaststellen, dat zijn ferme po litiek de Russen heeft gedwongen in te binden en te erkennen, dat hun machtsuitbreiding op het Westelijk half rond heeft gefaald. Daarmee zijn en kele dingen gewonnen. De militaire be dreiging van Amerika is afgenomen en si geloven wij nog niet, dat de bases op Cuba voldoende zouden zijn geweest om de Amerikaanse mogelijkheid terug te slaan in geval van oorlog, er door te bedreigen. In de tweede plaats is de Amerikaanse positie tegenover Rusland versterkt, want nu Kennedy heeft getoond niet te rug te deinzen voor de uiterste conse quenties, is het onwaarschijnlijk, dat Chroestsjev met nog evenveel klem als voorheen kan betogen, dat Amerika nooit terug zal vechten. Rusland heeft nu geleerd voorzichtiger te zijn. Foto boven: een gewonde Indiase soldaat uit het noodoostelijk frontgebied wordt op een brancard naar een helikopter gedragen. Foto onder: De Indiase minister van Defensie Krishnan Menon in gesprek met een militair op een vliegveld nabij, het frontgebied in Ladakh. werk voor zich zelf schiep en dat mi- jnister Klompé in dit opzicht dus een „radicaal staatssocialisme” beoefende, werd de bewindsvrouwe boos. „Ik maak me kwaad als werk, dat mij ter harte gaat hier zonder nadere motivering ka pot wordt gemaakt,” zo riep ze uit. len, de harde school en de gematigde school. De eerste zou van mening zijn geweest, dat Rusland zich had moeten permitteren verder te gaan dan pre mier Chroestsjev heeft gedaan, de an dere zou weinig voor het Cubaanse avontuur hebben gevoeld. Het is niet uitgesloten (maar het blijft een spe culatie), dat door deze nederlaag Chroestjevs interne positie wordt ver zwakt en dat de harde school zal pogen het heft in handen te nemen. Is zijn positie intern zo sterk, dat hij zich deze capitulatie kan permitteren, dan mag men rekenen op een versterkte invloed van de gematigde richting. De positie van Castro is bij dit alles niet ter sprake gekomen, maar het is onvermijdelijk, dat Ruslands belangstel ling voor hem sterk zal dalen en ook, dat hij op korte termijn zeker zijn waarde als symbool van een nieuwe tijd in Latijns-Amerika zal verliezen. Om mee te spreken heeft hij al geëist, dat Amerika zijn basis op Cuba, welker be zit bij verdrag is geregeld, zal moeten opgeven, maar daarop is al een bot Amerikaans neen gevolgd. Thant, de waarnemend secretaris-gene- raal van de Ver. Naties, is ingeschakeld om de wijze van en controle op de ont manteling te regelen. Genoeg detail kwesties zullen nog tot problemen of spanningen leiden, maar het grote ge vaar is nu toch achter de rug, hoewel de blokkade gisteren weer is ingegaan. Frans referendum. Frankrijk is zondag naar de stembus geweest om antwoord te geven op de vraag of de wijze, waarop de president voortaan zal worden gekozen, moet worden veranderd. In de Vierde Republiek werd het staats hoofd (dat nagenoeg geen bevoegdheden hq.d) gekozen door de gemeenschappelij ke vergadering der Assamblée en Se naat. In 1958 werd als kiescollege aan gewezen een groep van ongeveer 80.000 notabelen, met name vertegenwoordi gers in gemeenteraden e.d. De Gaulle stelde nu voor de grondwet zodanig te herzien, dat zyn opvolger door het ge hele volk zou worden gekozen. De vrees voor een dergelijke plebiscitaire presi- dentskeuze zit het Franse volk sinds Na poleon III in het bloed, want zij achten het een omzeiling van het parlement, die leidt tot een persoonlijk regime. De Franse oppositie heeft dit aangegre pen om de grote aanval op De Gaulle in te zetten en adviseerde algemeen neen te stemmen en zich niets aan te trekken van De Gaulles dreigement af te treden, wanneer hij geen of onvoldoende meer derheid zou behalen. De oppositie kon er tevens op wijzen, dat De Gaulle meer in het hoofd heeft dan alleen de verkie zing van zijn opvolger en dat uit de re visie de wens spreekt het gezag van de president nog verder uit te breiden ten koste van de bevoegdheden van het par lement. De Gaulle had namelijk te kennen ge geven van plan te zijn meer per ordon nantie te gaan regeren. De uitslag van het referendum is een teleurstelling geweest voor De Gaulle. Van het aantal uitgebrachte stemmen heeft hij 61 voor het ja en 38 voor het neen gekregen. Van het aantal kies gerechtigden was 46 voor, 28 te gen, terwijl 22 zich onthield van stemming. Maar toch heeft De Gaulle zijn dreigement af te treden niet vol- voerd. Men wacht nu met spanning op de parlementsverkiezingen van novem ber, die zeer goed een grote meerder heid voor de oppositie-partijen kan op- lêteren, daar dezen zich in vele distric ten hebben verenigd om de Gaullistische kandidaat te verslaan. Een Londense firma heeft een apparaat je ontwikkeld dat de functie van de stem banden kan overnemen en zodoende het spraakvermogen kan teruggeven aan hen die dit hebben verloren, maar nog wel kunnen articuleren. De Tait Oral Vibrator, zoals het is ge- or het spraakvermogen terug te chirurgische verwijdering van t wor den aangebracht door een tandarts. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Vitjeve: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De 1100 kruideniers van het vrijwillig filiaalbedrijf „Grosco’' hebben besloten speelgoederen te gaan verkopen vèr be neden de normaal geldende winkelprijs. De bereidheid om te kopen van non-fopd artikelen via de levensmiddelenhandel blijkt in brede lagen van de bevolking aanwezig te zijn en de Grosco wil, Als eerste vrijwillig filiaalbedrijf gaarne habr consumenten in de gelegenheid stelldn van deze voordelen te profiteren. Het assortiment omvat skelters, teddybe ren, poppenledikantjes, cowboy-pakkeit, kruiwagens en lederen gordels met pi stolen. De Grosco-actie onderscheidt zich van ac ties, door het feit, dat de speelgoederen betaalbaar zijn met voordeelcoupons en gratis Duikertjes. Voordeelcoupons die nen door de consument gekocht te wor den, terwijl men Duikertjes gratis ont vangt bij de boodschappen. Hierdoor wordt bereikt, dat het bedrag dat het pu bliek uit eigen beurs moet betalen, slechts 40 a 50 van de werkelijke winkel waarde bedraagt. het publiek te stellen, zijn niet aangaat de uitzendingen zonderperceel van .meer te verbieden. Er zal een „legaal1 remastraat. van het Binnenhof heeft zich geleidelijk weer verplaatst van Cuba naar de binnenlandse politieke problemen, al zal de Tweede Kamer deze week nog vrijdagmiddag en -avond aan de hand van een nota van minister Luns, zich bezighouden met de hulpverlening aan onderontwikkelde gebieden. De minister van Buitenlandse Zaken is van zijn vakantie teruggekeerd, waarin hy heeft uitgerust van de vermoeienissen van de Nieuw-Guinea-kwestie. Misschien is zijn afwezigheid er wel oorzaak van geweest, dat de Nederlandse regering iet wat traag was met haar reactie op de crisis rond Cidba. Wellicht speelde ook een zekere reserve mee, niet by voorbaat in de beslissing van president Kennedy te zijn gekend. Hoe dit zjj, tenslotte heeft minister-president De Quay de Kamer leden een brief gestuurd, waarin het beleid van de Amerikaanse regering werd gesteund. alternatief” moeten worden geschapen. Staatssecretaris Scholten onthield zich van een standpuntbepaling. Minister Korthals heeft het nu eenmaal op dit terrein voor het zeggen. Voor het ge val men Veronica zou willeji legaliseren, verwees hij naar zijn Memorie van Ant woord over de reclame-televisie, welke binnen 14 dagen bij, de Kamer zal bin nenkomen. Een nieuwe experimentele installatie die dezer dagen in een Britse fabriek gereed is gekomen zal misschien kunnen leiden tot de vervolmaking van een „pneuma tisch transportsysteem”, waarmee steen kool, cokes en andere materialen even gemakkelijk als water door pijpleidingen kunnen worden getransporteerd. Proe ven hebben uitgewezen dat stenen door een 4 cm pijpleiding kunnen worden ge blazen en wel naar rato van twee ton per minuut. Dergelijke proeven worden thans genomen met steenkool, cokes, i en vloeispaat. Men meent dat dere kwestie, waarover ai wordt ge- het mogelijk zal zijn om steenkool regel- speculeerd. Volgens sommige waarne- recht van de mijnen via pijpleidingen mers staan er in het Kremlin twee scho- naar de energie-centrales te transporteren Faek is de moanne oktober lekke nou is troch mannichien forteld Wy wiene grif yn ’e stimming rekke Hiene wy üt fakansje hwat utsteld Wy sil 't tonei hwat wider sorate Dit jier is üs in goeije lear Yn stêd en doarp sizze forskate Oktober krijt fortsjinne ear Oktober, njontsjen twa en sechtich Wy koene it nea better ha Wy learden dêrüt dizze les licht It fait soms óf, 't fait faker ta Elk hat by ’t simmer stint en klage Bliid bringe wy nou in tankbere groet Wy hise by 't ófskied flot de flage Oktober, ein goed, alles goed! PYÏ Radio en T.V. Staatssecretaris Scholten werd door de anti-revolutionair Kieft fel aangevallen omdat er nog steeds geen radio, en t.v.- wet is. Een commissie, onder leiding van prof. Scholten zit hierop al geruime tijd te studeren Dat de voorzitter ook anti revolutionair is, stelde de heer Kieft blijkbaar niet gerust. Trouwens, prof. Scholten heeft onlangs een brochure ge publiceerd, 'waarin hij scherpe kritiek heeft uitgeoefend op het beleid van de anti-revolutionaire kamerfractie bij de crisis rond minister Van Aartsen in de Nieuw-Guinea-affaire en met betrekking tot de Mammoetwet. Maar daar kan de c.h.-staatssecretaris natuurlijk weinig aan doen. Deze wierp de beschuldiging, dat door de vertraging in de wetgeving aan de televisie kansen zouden zijn onthouden, ver van zich af. Hij betoogde, dat de t.v. zich flink ont wikkeld heeft. De eerste zendermast van het tweede t.v.-net bij IJsselstein zal in het voorjaar-1964 ^gereed kunnen ko men. Ook rond het radioschip „Veronica” be stond meningsverschil. De socialist Vro lijk zèi, dat deze illegale actie werd ge hanteerd, als een hefboom voor com merciële t.v. De anti-revolutionair Kieft betoogde, dat de strijd over reclame in de aether niets te maken heeft met de verzuiling in de omroepwereld. In elk land' wordt immers met- dit probleem ge worsteld. De liberale mevrouw Van So- Deze actie dient niet als een incidentele meren-Downer meende echter, dat Ve- te worden beschouwd. De plannen om j ronica by publiek en bedrijfsleven zoveel Bolsward is uit de tuin van het R.K. andere duurzame gebruiksartikelen ter be- belangstelling heeft ontmoet, dat het Armbestuur overgeplaatst naar het eigen schikking van klaar. 7 ■Sggrr Wy binne tankber foar oktober Elk fielde him toneftersteld De maitiid wie in dripke sober De simmer joech üs ien bonk kjeld Hjerstmoanne makke ’t juskes better Lykwols elk nimt it foar wier oan Al komt nou moarns it sintsje letter Oktober spant dit ier de kroan. Faek praet men fan oktober-stoarmen Gauris is Pluvius op til Dizze kear gong 't meast yn dimmen foarmen In heldere himel en blokstil Nearne maleur mei ’t bitedollen It irpelsykjen gong ek flot Wierlik ’t hat trochstrings minder wollen Oktober kaem mei ’t heechste bod le week november 1912 De scholen te Makkum nog steeds tot de helft ontvolkt wegens heersende mazelen Een geval heeft reeds dodelijke afloop gehad. Advertentie: Wegens huwelijk der tegen woordige met 15 december te huur drie mooie frisse kamers met balcon. Te koop aangebodenOmslaande kinder- stoelen a f 3, Te Arnhem een Chr. Sociale Partij opge richt. In Franeker is de kermis met 1 dag (de zondag) ingekort. Bijna 800 meerderja rige ingezetenen uit Franeker hebben zich tot Ged. Staten gewend dit (raads) besluit niet goed te keuren. De grote lighal van het Groene Kruis te noemd, werd ontwikkeld door een Britse mondchirurg, de heer R. V. Tait. Het~is in zoverre uniek dat een elektromagne tisch tot vibreren gebracht diafragma in een kunstgehemelté of een vals boven gebit is ingebouwd en in de mond blijft. Het apparaat ontvangt zijn energie van een miniatuur batterij die in de zak wordt gedragen; het wordt ook van een zak uit geregeld. Het apparaat is van geen nut voor men sen die doofstom geboren werden en nooit hebben leren spreken. Het is ont- i worpen om I geven na de stembanden. Het apparaatje moet Hwat bat Qabe Sb roar De eerste toto van de Russische premier Nikita Chroesjtsjow sinds de Cubaanse i kwestie. We zien de Sowjet staatsman samen met zijn minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromyko en premier Sardar Mohammed Naim van Afghanistan

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1