van Naar zelfvernietiging de mensheid? I i waarin de mens leeft is toegebracht, J van de onberekenbare schade die de 8 toekomst mogelijk zal openbaren, van 5 de zelf-vernietigende aard van tal van J vroegere en hedendaagse pogingen schadelijke insecten uit te roeien of van - I I Vergaande voorspellingen in alarmerend boek 1 1 Fan de Martinytoer ft STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsdse Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Provinciale Jongeheren Tentoonstelling ’62 Lyts mar libben Sneker Jongeman verongelukt O Prinses Beatrix bij Nehroe Waterspreeuw bij Afsluitdijk Zilveren filmpjes Prov. Pluimvee- en Konijnen tentoonstelling 8 Wlra DINSDAG 6 NOVEMBER 1962 101e JAARGANG No. 60 Birêsting is de moed fan de onmacht. CSSXVS? CXX3 links naast de weg. de Kasjmir, Dr. Ka- van in Hl ?n it es ■S.S.SS.S.S.SS.S.v IN BELANGRIKE SAEK FOAR IT HIELE NOARDEN geschiedenis van de Schepping. Professor Albert Schweitzer heeft reeds Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2331 (K5157) yndustry fan formaet hinne to loken. De minister hat foar ih diel hjir yn meistimd en bislist, dat in kwantom fan 25 mil- Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De Burgemeester van Bolsward, Mr. J. A. GEUKERS. be- o.a. i3 s: 15 17 '2 il :6 In de Verenigde Staten woont een bescheiden, rustige vrouw, die, als haar waarschuwingen en onheilspellende mededelingen in wijde kring doordringen, opnieuw de waarheid aantoont van de al-oude wijsheid, dat een grootse gedachte slechts doorbreekt wanneer de tijd er rijp voor is. Die vrouw is Rachel Carson, een biologe, die wereldvermaardheid verwierf door haar boek „The Sea Around Us”. De gedachte, die niet alleen de hare is, maar steeds meer aan kracht en aanhangers wint, werd geboren uit de steeds toe nemende bezorgdheid dat de mens vergeet een kind van de Natuur of van God te zijn en dat hij is gaan geloven dat hij de Natuur kan „veroveren”. In zijn hovaardij is hij goed op weg z(jn plaats in de Natuur en daarmee zichzelf te vernietigen. lopen; hetzelfde kan gezegd worden van het gehele complex van toepassin- aanvankelijk fanatici toeschenen, gen der atoomenergie met de daarmee waarom zou ook dit niet verwezenlijkt kunnen worden? Door ontelbare, vaak onzichtbare en ook niet bewust gewilde daden gaat de mensheid voort op deze gevaarlijke weg en zal zich te gronde richten als niet spoedig maatregelen getroffen worden. Indien vrees voor de noodlottige gevolgen tot het stellen van daden noopt is reeds veel gewonnen, maar als inzicht en verstand dit be werkt, des te beter. Bolswards Nieuwsblad Gaarne vraag ik aller belangstelling voor de Provinciale Jöngdie- renshow die onder auspiciën van de Marktcommissie door het vol ijverige bestuur en de hardwerkende leden van de Pluimvee- en Konijnenfokvereniging „Bolsward en Omstreken” op 8, 9 en 10 november a.s. in de buitenzaal van „de Groene Weide” aan de Snekerweg zal worden gehouden. Men moet deze show beschouwen als een verlengstuk van Bolle- tongersdei 1962. De datum voor deze show stond reeds definitief vast, toen Bolletongersdel vervroegd werd. Zoals ik mocht vernemen moest men in verband met ruimtegebrek reeds meer dan een derde van de inschrijvingen afzeggen. Het zal aantrekkelijk zijn dit „nieuwe leven”, deze jonge dieren, te bezichtigen en gaarne spoor ik allen daartoe aan. Het zal U zelf verheugen en het zal tevens voldoening geven aan hen, die met opoffering van veei tijd en andere zaken, enthousiast gewerkt heb ben en van harte bij de voorbereidingen gesteund zijn door de burgerij van onze stad. er een loterij opgezet waar van de uitslag in het volgend nummer zal worden bekend gemaakt. Deze tentoonstelling wordt donderdag morgen door burgemeester Mr. J. A. Geu- kers geopend en is daarna tot zaterdag avond 18 uur geopend voor het publiek. prikken yn it wurk set, om troch in KNAL-JOUN, ankom sneon, jild yn ’t laed to krijen, Freon jong en alden, driich net, kom Hidaerd J. Albada In moanne lyn hat yn de Twadde Kea- mer in sack oan ’e oarder west, dy’t foar it hide Noarden fan great bilang is en yn de takomst jit fan noch greater bilang wurde kin. Wy miene de saek fan de boarringen nei ierdgas, dy’t mei sukseS yn de provinsje Grins dien binne en hwer ’t men ek yn Fryslan mei to set is. It ear- ste ierdgas hat de measte gasfabriken al oan ’e kant set, hjir yn Boalsert kin men hjoed jit sjen, hwert de fabryk stien hat, mar dat is noch mar it earste bigjin. It kwantum, hwat nou biskikber komt is i folie kearen sa great en eksploitaesje de hiele forhalding mei stienkoal, benzine en wl»;». je. Waerd earst in kwantum opjown fan I de oandielen krije. 50 milliard m3, nou hat minister de Pous oan de KeamerSteat de helt en de partikuhere Maetskip- Midden yn ’e griene miedén leit it lytse doarp Hidaerd ’t Stiet aimeast nea op ’e kaert ’t hat dan grif ek neat to bieden Ja, sa tinke party minsken mar soks is der fier by troch Seis forienings binn’ der noch en dy hawwe wol har winsken Hwant it Doarpshüs - mei permisje - is in suterich gefal ’t Is dan ek net foar de lol dat in warbere kommisje Op de Lemmerweg in Sneek is zaterdag nacht tussen 12 en half 1 de 20 jarige S. J. Bijlsma uit Sneek verongelukte. Deze vloog met zijn auto tegen ’n rechts van Prinses Beatrix heeft zondag te New- Delhi de lunch gebruikt bij premier Neh- roe. De prinses had de Indiase premier en de heer J. R. D. Tata, een vooraanstaand in dustrieel, als tafelheren. Tegenover haar was de maharadja van Kasjmir, Dr. Ka ran Singh, gezeten. Zondagmiddag hebben prinses Beatrix en haar gevolg een bezoek gebracht aan de Indiase president Radhakrisjnan in diens studeervertrek in het presidentiële paleis, vroeger het paleis van de voormalige vice koning van India. en verdelgingsmiddelen uit de hand ge-onthouden, waarvan de gevolgen ons niet bekend zijn. Het boek is niet geschreven om een alarmtoestand op te roepen het be vat slechts de inzichten van een steeds toenemend aantal geleerden en denkers, die er van overtuigd zijn dat het onheil reeds veel eerder is voortgeschreden dan de meesten van ons denken. Er zijn on der hen mensen, die alle vroegere geva ren en crisissen, waaraan de mensheid meidield, dat it kwantum mei greate wis- sichheit op 350 milliard steld wurde kin, hwerby hy romte liet foar it jit greater cn hegcr sifer. Soe men dat yn tritich jier eksploiteare, dan wie hjir meat energy yn dan yn hiel üs stienkolproduksje. Mei dizze fynst komme de kansen foar it Noarden op greate en bilangrike yndustrieën folie tichter by en as it wier is, hwat yn des kundige kringen flüstere wurdt, dat ek yn Fryslan positive boarringen dien bin ne, dan wiist it jit better. Fêst stiet nou al, dat yn Delfsyl in greate nije kunst- mestfabryk komt, hwer’t men mei ierd gas ammoniak meitsje sil as grounstof foar stikstof meststoffen. Ek wurdt earn- stich neigien troch de Billiton Mij oft hjir net in fabryk komme kin foar it win nen fan tin üt bauxiet. Dizze yndustry kin allinnich mar fêstige wurde as hja goedkeape energy krije kin en yn it ierdgas sit dy kans. Hoe bilang- ryk dizze fynst is- blykt ek hjir wol üt, dat nou al üt Dütsklan en Ingelan oan- fragen komme om ierdgas ynfiere to meijen. Oant nou ta wie de Nederlanske Aard olie Maatschappij (N.A.M.) de konses- syhalder fan it ierdgas. De Steat hie al linnich it bitingst makke, dat hja 10 fan de skjinne winst krije koe. Üt it feit, dat de skatkist 34 miljoen goune bard hat, kin men dus bi rekken je, dat hjir al in winst makke is fan 340 miljoen goune. Dat liket net sa min. Mar dit is ek in re den west om it dizkear hwat oars op priemmen to setten. De nije konsessy is nou jown oan in kombinaesje fan de - ‘1 en de Es- hwerby de earste 10 de twadde en de beide oaren elk 25 fan Ek de bineaming fan de direksje en de Ried fan Kommissarissen bliuwt yn mear- derheit by de oerheit. Dat is ek dêrom nedich, dat it forkeard wêze soe mei dit ierdgas de minen en de oaljeproducinten dea to konkurrearjen. Dat soe gjin alge- mien bilang wêze, hwant wy ha se alle trije dochs nedich. Wol liet de minister ütkomme, dat de prizen net gelyk wêze koene foar de ünderskate groepen. De Chemyske yndustry bygelyks hwert wy great bilang by hawwe, sil in oare priis bitelje as oaren. Dat moat jit ütsocht wur de. De minister wol de hiele saek fan de energy-forsjenning safolle mooglik mei- mekoar regel je en dat is ek de reden, dat hy ierdgas-, stienkoal- en oalje-produsin- ten ünder ien huodtsje biflapt hat. Ünderskate deskundigen rekkenje dêr- mei, dat ek by de forwaerming fan wen- ten, bysünder fan greate gebouwen, in greate kans op ierdgas komme sil. It feit, dat it transport folie makliker is as fan hiel hwat oare wichtige dingen sa as elek- trisiteit en wetter, makket de forwachtin- gen foar de takomst great. Neist it gebiet fan Schoonebeek, Tubber- gen, den Haech is nou yn ien kear it greatste en rykste gebiet yn it Noarden üntdutsen. Grins hat de situaesje op slach foroare en hwat sil der aensens jit barre, as de risseltaten fan de boarringen yn Fryslan bikend wurde. Wy kinne üs nam- lik net best yntinke, dat dizze gebieten harren folie fan in provinsj egrins oan- lüke sille. Al mei al is dizze saek goed en bliid nijs foar it gebiet, hwer t oant nou ta gjin oare skatten yn de groun foun waerden as dy’t de minsken dêr mei ploege- en hynstewurk ütwrotte koe. Soe by it ierd gas de fiktoarje bigjinne Hwat hat (gabe Skroar üs hjoed p p to sizzen LAAG WATER IN DE DONAU Ook in de Donau heeft het waterpeil door bet droge weer Vfin de laatste tijd in Europa, een dieptepunt bereikt. Op sommige plaatsen lijkt het bijna moge lijk wadend de rivier over te steken. Foto: in Wenen zijn de hoogste pun ten van de rotsige rivierbedding boven water gekomen. Op de achtergrond Weens Mexico-kerk en de Rijksbrug Een voor Friesland en Nederland zeld zame vogel, namelijk de noordelijke vorm van de Waterspreeuw, is zaterdag aan de Friese IJsselmeerkust waargenomen door ’n groep Friese leden van de Ned. Jeugd bond voor Natuurstudie, die onder Ping- jum enkele dagen de vogeltrek heeft be studeerd en daarbij op de boerderij van de familie Wassenaar was gehuisvest, al dus de Leeuwarder Courant. De bewuste vogel een zangvogel ter grootte van een spreeuw, die onder water lopend zijn voedsel verzamelt werd gezien in de hoek van de Afsluitdijk en de IJsselmeerdijk en wel enkele honder den meters ten zuiden van de Kop. Het dier, donkerbruin met witte keel en bovenborst, toonde zich in het geheel niet schuw en liet zich door de jongelui ge ruime tijd observeren, waarbij hij zich soms op vijf meter afstand waagde, zodat het typische knipogen van de witte oog- Tj. de J. leden duidcJjk te zien was. Ook dook en 1 zwom hij, dat het een lust was. verloren te voorzien en te voorkomen en dat hij zal eindigen met de vernie tiging van de aarde. Met deze uitspraak van de grijze men senvriend vangt het nieuwe boek van Rachel Carson „Silent Spring” aan. Het is een dun boek, maar op elke blad zijde zo onthullend, dat het niet zal na laten diepe indruk op de lezers te ma ken, de chemische industrie te schokken en mogelijk een nieuwe politieke kwes tie in het leven zal roepen, die haar weg vindt dwars door alle partijen en ge zindten, aldus Eric Severeid in het Nieuwsbulletin van de United States Information Service. Zij spreekt in haar boek niet over een mogelijke zelfmoord van de mensheid tengevolge van een atoomoorlog en zij behandelt slechts en passant de „stra ling” en haar gevolgen. Zij laat het aan meer bevoegden over de verontrustende kwestie van de nieuwe „wonder-genees- middelen” te behandelen en welke cu mulatieve uitwerking deze hebben op lever, zenuwstelsel en geslachtsorganen. Zij voelt zich geroepen een heftige aan- J val te doen op het thans vrijwel alge- meen gebruik van de synthetische, zo- 8 wel anorganische als organische, chemi- a caliën die in grote massa’s op onze bos- 8 sen, bouwlanden, moerassen en in de 8 woningen verstoven worden. Het is niet de bedoeling hier een ont- hullend overzicht te geven van de enorme schade, die reeds aan het milieu 8 2é week november 1937 Op 72 jarige leeftijd overleed te Win- sum de heer R. WRingnalda, een h; kende persoonlijkheid in het dorp, was hij 42 jaar adm. kerkvoogd De heer Paul Kies geroyeerd als lid de S.D.A.P. Exmorra werd twee verenigingen rijker. Er werd een geref. vrouwenvereniging opgericht met als bestuursleden: mej. 1 Wiersma, mej. Velzen en mej. Wouters j en een herv. vrouwenvereniging, met als bestuursleden: mevr. Sybrandij, mej. I Mink, mej. Sybrandy en mej. Oord. De eerste vereniging startte met 11, de laat ste met 25 leden. Het ontwerp voor ’n nieuwe Blauwpoorts- brug gereed. Totaal der kosten f 125000,- Door dit plan zal de entree veel royaler, grootser en meer de stad waardig wor den. Met het ingaan van de nieuwe cursus zal te Nijland het Fries als leervak worden ingevoerd. Pijnenburg op fiets f 0,12. Trijn en Bram in doos f 0,15. Amerikaans? auto f 0,25 Doos kralen f 0,10. Baby-poppen vanaf f 0,01. Complete emaille keuleen f 12,50 extra zwaar. De nieuwe Bazar. Partijen worden op de gewenste tijd aan huis be zorgd. Hij kan misschien zelfs nog verder gaan deerd als zij is, door de nieuwe, intrige en Einde” schrijven onder de gehele rende en geheimzinnige gevaren, die wij vrijwillig rond ons opstapelen in de lucht die wij inademen, het voedsel dat gezegd, dat de mens het vermogen heeft Wij eten, het water dat wij drinken. Het is echter een feit, dat de schrijfster goed beslagen ten ijs komt, en zich van haar verantwoordelijkheid steeds bewust is. Uit het verleden kennen wij hervormers op politiek, economisch of weten schappelijk gebied die de meesten van ons r omdat wij in onze onwetendheid onzesamenhangende straling. De gevolgen rust niet wilden laten verstoren en er voor de gezondheid en het leven der altijd op uit waren ons wijs te maken, I mensen van de invoering op grote dat alles wel weer op zijn pootjes te- I schaal van de nieuwe stoffen in de huis recht zou komen wat in vele geval- houding der natuur zijn niet alleen on- len ook inderdaad gebeurde. bekend, maar zelfs nauwelijks te schat- Maar aan drie van haar stellingen valt ten. Wij hebben, als het niet al te laat niet te tornen: Onze generatie is de is, het punt bereikt, waarop wij ons ten heeft bloot gestaan geringer achten, om. toepassing van chemicaliën als genees- stelligste van alle maatregelen moeten dat die van voorbijgaande aard waren, terwijl de huidige bedreiging van de mensheid onverminderd doorgaat en AVVSXXVWA I steeds groter wordt het kwaad van thans is misschien onherstelbaar. Het is geenszins juist te denken, dat ’t 8 enige gevaar voor de mensheid ligt in een atoomoorlog, waardoor de klok dui- zenden jaren wordt teruggezet. In en- \ele streken op onze planeet is er over- 8 bevolking, een gevolg van de goed be- 8 doelde invoering van de preventieve ge- neeskunde en de .schrijfster trekt een *5 adequate vermeerdering van de voed- 5 selproduktie in twijfel, omdat de insec- ten zich beter dan wij dachten kunnen 2 instellen op de chemische oorlog die wij S hen hebben opgedrongen en wij eigener g beweging het evenwicht in de natuur verstoren. 5 Dergelijke verschrikkelijke voorspellin- J gen waren tot dusver het uitsluitend do- 8 mein van de science fiction; maar wij 5 dienen uit de in vijf jaar bereikte suc- X cessen in de ruimtevaart de les te trek- ken dat wat vandaag nog fantasie is, morgen werkelijkheid kan zijn en dat 8 wat in de geest uitgedacht wordt ook verwezenlijkt kan worden. -. 8 De mens heeft zich de vernietiging van alle leven °P aarde reeds in&edacht en Dit jaar organiseert de Bolswarder Pluim vee- en Konijnen vereniging haar traditio nele provinciale Jongaieren-tentoonstel- ling, wederom in de buitenzaal van hotel „De Groene Weide”. Hiervoor zijn 5 goede keurmeesters aan gezocht, die a.s. woensdag de besten van j de besten zullen beoordelen. In totaal 1 zijn voor deze tentoonstelling een 500-tal dieren ingeschreven, allen broed 1962 en fok wat betreft de konijnen. Er zijn n.l. 2 keurmeesters voor de hoen ders, een 100 hoenders zullen de nieuwe kooien vullen in ruim 30 verschillende rassen en soorten; de afdeling krielen is groter, hiervoor zlJn 125 ingeschreven, deze dieren zijn in ruim 20 soorten en J rassen vertegenwoordigd. Een pracht assortiment zal het zijn. De afdeling konijnen is weer het grootst, hiervoor zijn ruim 260 dieren ingeschre ven. In de A-klasse een 22 soorten en in de jeugdklasse een 24 soorten, dit zijn zware rassen en vervolgens de dwergjes met wat daar tussen behoort in vele kleur lagen. Hierover gaan drie keurmeesters te werk. Dit alles is ook een pracht ge- heel en dit kwam wederom tot stand met i medewerking van gemeente en burgerij eerst nog van onze stad en omstreken. Daarnaast de weg staande boom betalen de inzenders per dier inschrijf- op en belandde daarna in de zachte berm geld. Ook is links naast de weg. De bestuurder werd uit de auto geslin-1 gerd en kwam in een sloot terecht. Hij werd ernstig gewond naar het St. An- toniusziekenhuis in Sneek overgebracht, waar hij later is overleden. De jongman was in militaire dienst. dat is noch mar it earste bigjin. It XVVII1L »S i „VU JVWH sil by folsleine Steat, de Steatsminen, de Shell so, 1 --- oalje forgoed wizig- 40 letter fan 150 milliard,Dit komt praktysk hjir op del, dat de de wijze, die de schrijfster uitvoerig be- 8 handelt, waarop schadelijke insecten 8 vernietigd kunnen worden zonder het evenwicht in de natuur te verstoren. Men moet het boek lezen en daarna de nootschappen volgen, die zeker niet zul- len uitblijven. Slechts zo zal men in zicht in het moeilijke vraagstuk kunnen krijgen en vervolgens handelend moeten optreden omdat het welzijn van mensheid hier op het spel staat. Het is mogelijk dat de schrijfster in sommige opzichten te ver gaat, geobse- pijen de oare helt fan de opbringsten krije sille. Troch it feit, dat dy Mij-en ek jit 40 fennoatskipsbilêsting bitelje fan har winst, krijt de Steat op dizze wi- ze praktysk 70 fan de winst yn it laedtsje. Der wiene wol keamerleden, dy’t de Steat alles ta ha woene, mar de Minister hat düdlik makke, dat troch it meimekoar gean de winning folie hurder opsjitte kin en dat men oars neist in hege forgoeding foar it wurk, dat dizze Mij-en dien hawwe, ek in hiele kostbere ynstal- laesje opbouwe moast. Dêrom like it him better mar fifty-fifty to spyljen. In oar keamerlid makke him soargen oer de gefolgen fan it gasweisügen. Hy wie bang, dat it hjir gean soe as yn Kalifor- nië, hwert men torsakkingen krige hat fan soms tsien meter. Soe dat hjir ek komme kinne sa frege hy, dan soe it in greate ramp wurde kinne, hwant it great ste diel fan it gebiet leit al under de sé- spegel en it lan sakket doch al troch de jierren hinne. Yn de Po-vlakte yn Italië wie it al sa’n boel mei dat forsakjen. Mar de minister hat him en üs gerêst steld troch oan to jaen, dat dêrre it gas yn de boppelagen foarkomt, dy’t üt aerd slop binne, wylst it hjir foun wurdt op in djipte fan 3000 meter üt fêste hurde ierdlagen. Wichtich wie ek de frage, oft it Noar- den gjin rjucht hie op de earste en foar- dielichste leveransje. Dêr is tige foar plei te yn forban mei de needsaek hjir mear yndustry fan formaet hinne bislist, dat in kwantum fan 25 mil jard m3 foar it Noardlik probleemgebiet reservearre wurde sil om dêrmei dizze swiere yndustry oan to lüken. Fierder woe hy net gean, omt hy miende, dat dit grif genóch wêze soe foar dat doel. De bislissing oer de priis fan it ierdgas is yn hannen bleaun fan de regearing. geven van tegenaanvallen van de chemische ven- v. fW-wx -- -J|— ijiL-nr-rjutL:-.-- a>:

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1