DE AFWIKKELING VAN DE CUBAANSE AFFAIRE van Mogelijkheid van belasting verlaging in de toekomst A I Socialistische motie af gestemd Nog steeds gevecht op „dak van de wereld" gHg van üs hjoed p p to sizzen Gouden filmpjes Eerste lucht politie agent Methode om rijpen fruit te voor komen Abomiementskoncert Bolswards Initiatief Comité STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND gSjgiaSB fesga J Hf. u X VRIJDAG 9 NOVEMBER 1962 101c JAARGANG No. 61 DRAMA IN BOXTEL ik moat it der DE ZAAK „DER SPIEGEL' Landbouw. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie adres! Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) 2e week november 1912 Enkele dagen na Thant verscheen Mi- kojan, de Russische vice-premier, in Ha vanna, om, naar men aannam, bij Cas tro begrip te wekken voor de politiek van Chroestsjov en om hem aan te spo ren zich bij het Russisch-Amerikaanse akkoord neer te leggen. Castro heeft zich zeer verbolgen getoond over het feit, dat Chroestsjov zijn besluiten had genomen zonder hem te raadplegen. En om hem niet al te zeer tegen de haren in te strijken, heeft Mikojan hem Rus sische steun voor zijn vijf punten toe gezegd. lijk, omdat hij India zoveel mogelijk te vriend wil houden, al kan hij dit nu slechts doen' wanneer India zich neer legt bij de Chinese eisen, hetgeen Nehroe weigert. Van Neutralistische zijde wordt er op gewezen, dat Nehroe met het aanvaar den van de Amerikaanse wapenen een gevaarlijke weg opgaat, daar hierdoor de inzet van de strijd veel hoger wordt en men aan deze grens dan snel in een grote oorlog terecht zal komen. Deze neutralen zien het gevaar van zwichten voor de communistische eisen heel wat minder somber in dan Nehroe de vorige week. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie feit, dat een aantal politici in Bulgarije in ongenade zijn gevallen en ervan wor den beschuldigd stalinistische tendenzen te vertegenwoordigen. Op deze fotocombinatle zien we links de staatssecretaris van het West-Duitse Ministerie van Justitie, Walter Strauss, die maandag is omslagen in verband met de actie legen bet weekblad ,,Der Spiegel Rechts Vplkmar M. Hopf, staatssecretaris van bet Ministerie van Defensie, die in verband met dezelfde geruchtmakende zaak is geschorst. Thant, de secretaris-generaal van de Ver. Naties, is vorige week ’ngeschakeld in de Cubaanse affaire om Castro te bewegen zijn medewerking te verlenen aan de oplossing, die zowel Kennedy als Chroestsjov hebben onderschreven. Hij is in Havanna gaan praten, maar veel succes heeft hij niet gehad. De door Kennedy geëiste inspectie van de ontmanteling van de Russische raketbases, welke door Chroestsjov was aanvaard, bleef Castro afwijzen. Hij bleef vasthouden aan zijn vijf punten, waarvan de belangrijkste zijn: de ontruiming van de Amerikaanse basis op Cuba, de opheffing van de economische blokkade van Amerika (reeds onder Eisenhower ingesteld) en de garantie dat Amerika Cuba onder geen om standigheid zal binnenvallen. Wapens voor Nehroe. Op het dak van de wereld wordt nog steeds gevochten, zij het sporadisch. India ontvangt nu per luchtbrug wa pens uit Amerika, maar daarmee is niet iedereen zo ingenomen. Pakistan bijv., dat India na de bezetting van Kasjmir nog steeds niet vergeet, maakt zich zor gen, dat deze wapens tenslotte tegen Pakistan zullen worden gericht en het gevoelt er niets voor in te gaan op het Amerikaanse verzoek om de kwestie- Kasjmir in de ijskast te leggen. Ook Chroestsjov gevoelt zich onbehaag- Der Spiegel. Het Westduitse kabinet is aan een groot gevaar ontsnapt. De Westduitse politie heeft een aantal redacteuren van het Hamburgse weekblad Der Spiegel gear resteerd op verdenking van hoogverraad wegens het kopen van geheime mili taire inlichtingen. Dit naar aanleiding van een artikel over de N.A.V.O.-ma- noeuvres in dit najaar, waaruit zou zjjn gebleken, dat het er met de Westduitse paraatheid niet zo best voor stond. Dit hield een scherpe kritiek in aan het adres van Strauss, de minister van de fensie, die al tijden lang het doelwit is van de uiterst scherpe aanvallen van Der Spiegel. Onmiddellijk nam men aan, dat men hier tè maken had met een wraakoefe ning van Strauss, die dat evenwel ont kent. Opvallend was, dat de geheimhou ding over de operatie tegen Der Spiegel de verantwoordelijke minister van justi tie uitsloot. Deze minister is liberaal en de kwestie is afgehandeld op het niveau van de chr .-democratische staatssecretarissen. Liberaal protest bleef niet uit en de mi nister van justitie diende zijn ontslag in en hij zou door zijn liberale collega's gevolgd zijn, als Adenauer maandag niet gebogen was voor de liberale eisen; een van de staatssecretarissen werd door hem ontslagen. Het precaire even wicht in het Westduitse kabinet werd hierdoor weer eens duidelijk zichtbaar. Ontwikkelingslanden. Nu wilde het toeval, dat intussen twij fel is gerezen over de vraag of de meer derheid der Tweede Kamer nog wel be lust is op een toekomstige belastingver laging als in het verleden het geval was. In discussie kwam deze week na melijk een nota van minister Luns be treffende de hulpverlening aan minder- ontwikkelde landen. Voor dit doei had de regering plm. f 250 miljoen plus nog een ca. f 100 miljoen aan garanties voor buitenlandse leningen e.d. willen u.t- publikeinen niet in staat de meerder heid van de democraten in het Huis noemenswaard te verkleinen vermoe delijk enkele belangrijke gouverneurs posten zullen behouden of winnen. Maar dat is vaak een kwestie van de persoon van de kandidaat. Prikkels voor de economie. Het gaat Engeland economisch niet zo voor de wind. De orderportefeuille van vele ondernemingen wordt leger, inves teringsplannen worden herzien en de werkloosheid begint vooral in Schot land, Wales en Noord-Ierland onaan genaam toe te nemen. Maudling, sinds enige maanden minister van economi sche zaken, heeft derhalve enige maat regelen afgekondigd, die de koopkracht moeten verhogen, het vertrouwen moe ten herstellen en de industrie moeten prikkelen meer te gaan investeren. De investeringsaftrek wordt verhoogd, maar op zich zelf geeft dat nog geen nieuwe orders. Deze taak is weggelegd voor de auto-industrie. De aankoopbe- lasting op automobielen is van 45 tot 25 verlaagd. Men verwacht hiervan, dat nieuwe categorieën kopers aan de markt zullen komen en dat de auto-in dustrie zich zodanig kan uitbreiden, dat de produktiekosten per eenheid zo zul len dalen, dat een betere concurrentie positie op de buitenlandse, en vooral op de Europese markt zal worden verkre gen. trekken. In meerderheid verlangde de Kamer een verhoging van deze post be stemd zoals de Kamerleden zeiden tot oplossing van „het sociale vraagstuk van de twintigste eeuw”. Hierbij trad overigens nog een menings verschil aan de dag tussen de k.v.p., die plm. f 100 miljoen méér en de p.v.d.a. die een verdubbeling van het door de regering uitgetrokkene verlangde. De socialisten konden zich daarbij beroe pen op berekeningen van deskundigen van groot internationaal gezag, zoals onze landgenoot Prof. Tinbergen en de Amerikaan Hofmann. Deze hebben zich gebaseerd op de behoeften der ontwik kelingslanden en zijn zo tot de conclu sie gekomen, dat de rijkere landen plm. 1 van hun publieke middelen zouden moeten afstaan. Minister Zijlstra kon zich echter beroepen op een toelichting van Nehroe op een resolutie der V. N., waarin ook wel van 1 sprake is, doch waarbij ook leningen van particuliere zijde het bedrijfsleven zijn .inbe grepen. Overigens beklemtoonde de mi nister, dat voor inwilliging der socialis tische verlangens een belastingverho ging in de toekomst nodig zou zijn. Dit nu wensten de regeringspartijen niet. Zij stemden derhalve de socialistische motie af. De confessionele regeringspartijen leken echter wel geneigd van een belasting verlaging in de toekomst te willen af-1 key Rode Kruis. Zonder deugdelijke contröle meent Ken nedy de blokkade van Cuba, toegezegd aan Chroestsjov, niet te kunnen opge ven, maar op dit punt heeft men nu een oplossing gevonden. Vrijdag kwa men de beide landen overeen, dat de in spectie van de schepen met Cubaanse bestemming zouden kunnen worden on derzocht door het Internationale Rode Kruis. Enkele dagen later verklaarde Castro zich akkoord met een dergelijke inspectie. Rest nog de ontmanteling. Internatio nale inspectie is hier nog niet in uit zicht, vandaar dat Amerika zijn ver kenningsvluchten boven Cuba blijft handhaven. Uit de genomen foto’s blijkt dat men inderdaad bezig is aan de ont manteling en wel in snel tempo. Maar er schuilt nog een addertje onder het gras. Kennedy eist niet alleen verwij dering van de offensieve raketbases, maar ook het vertrek van bommenwer pers, welke voor offensieve doeleinden zouden kunnen worden gebruikt. Luchtwaarnemers nu hebben aangetoond dat men nog steeds bezig is met het monteren van deze bommenwerpers. Dat zal nog tot nieuwe moeilijkheden met Rusland aanleiding kunnen geven, maar dat neemt niet weg, dat men hier toch meer van achterhoede-gevechten kan spreken na de forse overwinning, welke president Kennedy op Chroestsjov ge boekt heeft. Chroestsjov’s Cubaanse politiek is on der zware kritiek gekomen van de Chi nezen, die hem Verwijten te zijn ge zwicht voor het Amerikaanse imperia lisme, terwijl de Chinezen uit alle macht Castro proberen te steunen. Voor Cas tro zijn het niet meer dan woorden, maar voor Chroestsjov zelf kan de Chinese kritiek enige instemming vinden bij ex tremistische kringen in de Sovjet Unie zelf al lijkt Chroestsjov wel ferm in 't zadel te zitten, zoals ook blijkt uit het Ik hald fan krityk, mar mei iens wêze kinne. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardjche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad geheimen van elk instrument kende door en door. „Introduction et Allegro” heeft hij voor de harp geschreven op een wijze, die het instrument van alle zijden belicht. Ver- meldenswaardig is voorts, dat Mariene Derens de onlangs door het orkest aan gekochte Amerikaanse harp zal bespelen. Het programma wordt geopend met Cas- sazione van Jan Masséus, de tegenwoordi ge direkteur van de Leeuwarder Muziek school. Het eerste deel van het koncert wordt be sloten met twee bekende Hongaarse Dan sen (no. 5 en 6) van Joh. Brahms. Na de pauze vermeldt het programma de symfonie no. 6 (Pastorale) van Beetho ven, één der meest geliefde werken uit zijn oeuvre. Gr. Brittannië’s eerste luchtpolitie-agent begint deze week zijn dienst. Hij zal van een hefschroefvliegtuig uit boodschap pen seinen aan wegpatrouilles om het verkeer in goede banen te leiden en van uit de lucht ook het oog houden op ver keersovertredingen. Sergeant George Blair is voor deze nieu we functie uitgezocht en hij zal opere ren boven het Graafschap Durham in Noord Oost Engeland. Hoofdinspecteur David Gidley, hoofd v. d. politieresearch afdeling van het Graaf schap heeft verklaard, dat Sergeant Blair een verrekijker bij zich zal hebben, zodat hij de nummerplaten van auto’s zal kun nen lezen. Wanneer een geparkeerde auto in de weg staat zal Sergeant Blair een dienst doende politieman op de grond per ra dio opdracht geven deze te verwijderen. Hij zal ook helpen bij hét ontwarren van verkeersopstoppingen, het opsporen van zoekgeraakte Kinderen e.d. Sergeant Blair die instructeur is aan een politieschool, was tijdens de oorlog vlieger bij de Royal Air Force. De t(jd van experimenteren met openbare commissievergaderingen op het Bin nenhof is voorlopig voorbjj. De normale begrotingsrace heeft deze week weer een aanvang genomen. De Algemene Financiële Beschouwingen eisten alle aandacht op. Z(j drongen de belangstelling voor enkele „kinderziekten” van het verstreken experiment naar de achtergrond. De stenografische hulpkrachten hebben de 250 kolommen met handelingen van de openbare commissie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen deze week nog niet af kunnen krijgen. Als gevolg daarvan zal de behandeling van deze begroting enkele weken moeten worden uitgesteld. Daarmee is uiteraard het experiment nog niet veroordeeld. Het gebeuren roept alleen de vraag op of het werkelijk nodig is, dat ook de commissievergaderingen woordelijk worden vastgelegd en of men niet kan volstaan met uittreksels van de hoofdpunten der discussies. Belastingverlaging Enfin, dit is een probleem, dat bij de volgende rijksbegroting voor 1964 zal moeten zijn opgelost. Voorlopig heeft de Tweede Kamer haar handen vol met de begroting voor 1963. Aan de Algemene Financiële Beschouwingen waren dit maal voorpostgevechten voorafgegaan. Bij de Algemene Politieke Bschouwin- gen had de nieuwe socialistische fractie leider, prof. Vondeling, het immers po litiek „onzindelijk” genoemd, dat minis ter Zijlstra, die te kennen heeft gegeven zich van het staatkundig terrein tijde lijk wat terug te willen trekken, in de Miljoenennota op de mogelijkheid van een belastingverlaging né. 1963 had ge zinspeeld. Prof. Vondeling vond het niet verantwoord, dat een aftredend bewinds man zijn opvolger bezwaarde met een zo moeilijke opgave. Hij vond, dat een beslissing hierover diende voorbehouden te blijven aan het komend kabinet. Feest-avond der Ver. voor Vrouwenkies recht. Voordracht: „Hoe Marijke over de tariefwet denkt”. Toneelspel: Stop lie ver je kousen. De lijstervangst in het bos in het Wor- kumermeer is gering. In Makkum heersen de mazelen-epidemié Wel een 200 kinderen zijn aangetast. Ook ouderen worden ziek. Het adres van K. Dijkstra, 79 jaar, tim merman bij de gemeentereiniging, om een toelage uit de gemeentekas, wijl hij met 1 januari ontslag vraagt wegens hoge ouderdom in handen van B. en W. ge steld om advies. Eveneens is dit het geval met een adres van S. Piso, verzoekende ontslagen te worden als huurder van de Stadsstreng, wijl hij met zijn schapenmelkerij moet uitscheiden, omdat hij met verlies werk te. Overdracht door de gemeente Bolsward van de brug Spyktille in eigendom en on derhoud en eigendom aan de gemeente Hennaarderadeel met een toelage van f 1400,—. Verkoop bij opbod van 19 ijpen bomen aan het Hoog Bolwerk. Samenkomst bij de Snekerbrug op donderdag 28 nov. a.s. om elf uur. Het rooien en vervoer moet 15 december zijn afgelopen. K. Planting^ en Zoon, Bolsward bevelen aan voor medicinaal gebruik Cognac fine, Franse brandewijn, Jamaica, rum, whis- De achterzijde het huisje aan de Parallelweg tn Boxtel, waar dinsdag morgen brand uitbrak tengevolge waarvan een vader met vijf van zijn kinderen om het. leven kwamen Verkiezingen. Het Amerikaanse volk heeft als één man achter de president gestaan en alle gedachten aan de verkiezingen van 6 november zijn naar de achtergrond geschoven.totdat het gevaar was geweken en enkele republikeinse sena toren aan Kennedy onmiddellijk de eis stelden, dat hij zijn belofte Cuba niet binnen te vallen moest terugtrekken. Op het ogenblik van schrijven is er nog geen uitslag van de verkiezingen binnen. Het gehele Huis van Afgevaardigden moet worden vernieuwd, een derde deel van de Senaat en tevens zijn een aantal gouverneursposten in het geding. Men verwacht, dat de Cubaanse crisis weinig verandering in de situatie zal brengen. Ten hoogste kan men verwachten, dat een aantal weinig geïnteresseerde kie zers de weg naar de stembus zal vin den en dat zij eerder op de democraten zullen stemmen dan op de republikeinen. Maar dat neemt niet weg, dat de re- zien ten bate van de ontwikkelingslan den. Minister Zijlstra kantte zich hiertegen niet. Hij gaf zelfs de verzekering naar verhoging der ontwikkelingsuitgaven voor 1963 te willen streven. Hij wilde echter nog niet zéggen met hoeveel gul dens. Hij ontkende niet, dat hij nog wel wat fondsen achter de hand had de Nieuw-Guineakosten kunnen immers worden verlaagd maar hij wenste af te wachten, welke verlangens de Tweede Kamer bij de andere begrotings hoofdstukken nog op tafel zou leggen. De anti-revolutionair Biesheuvel en de k.v.p.er Blaisse namen met deze toezeg ging genoegen. Zij wensten aan de ontwikkelingshulp wel „hoge prioriteit”, maar niet de „hoogste prioriteit” toe te kennen. Eerstgenoemde zei, dat er ook voor de oplossing van binnenlandse vraagstuk ken nog geld moest overblijven. Dacht hij als landbouwexpert daarbij soms aan de begroting van minister Marijnen Deze werd vorige week door de Ka mer, tijdens het mondelinge vraaguurtje ook al onder vuur genomen vanwege de hondsdolheid. Zal hij straks, bij de behandeling van de landbouwbegroting' door de Kamer worden gebeten? Hwat bat Qabe Skroar Britse geleerden hebben ontdekt dat een eenvoudige chemische stof die het rij pingsproces vertraagt de methoden van net importeren van fruit kan vereenvou digen. Experimenten die op het Labora torium voor lage temperaturen in Cam bridge zijn ondernomen hebben aange toond, dat wanneer groene appels en to maten 16-22 uur worden blootgesteld aan lucht die l/2 4 Proc- aethyleenoxydegas bevat deze vruchten in de volgende ze ven dagen niet tot rijping komen. Er moet echter wel voor worden opgepast, dat het fruit al niet is begonnen te rij pen, omdat het gas dan niets uithaalt. In dien de experimenten - die nog niet zijn voltooid - slagen behoeft fruit niet lan ger te worden vervoerd met schepen die een ingewikkelde luchtverversingsinstal- latie nodig hebben Gaarne vestigen wij uw aandacht op het koncert, dat op woensdag 14 november a.s., 's avonds 8 uur in De Doele zal plaatsvinden. Dit koncert wordt gegeven door het Frysk Orkest, o.l.v. Alfred Sal- ten voor abonné’s van het B.I.C. Een bijzonderheid voor deze avond is het solistische gedeelte, dat verzorgd wordt door de harpiste Mariene Derens. Zij speelt Introduction et Allegro van Ravel. De komponist Maurice Ravel was een virtuoos op het gebied van komposi tie en instrumentatie; de mogelijkheden en ge-- hij door en door. F 1 o 1 A mm

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1