help Groet een vrind en een kind Makkum heeft op één na de grootste ijsbaan in Friesland HUI De rechten van het kind, nog niet voor ieder volk vanzelfsprekend i De baan is gereed en wordt officeiel geopend zodra er ijs is IMF - Fan de Martinyloer Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Van der Puiten f LJI DINSDAG 13 NOVEMBER 1962 101e JAARGANG No. 62 Yn ’e frjemdte is elke lansman in broer. de dijk smoesje de pre- 3e week november 1937 de De Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Tclef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 2/; WHO, Het Kinder pij het uitwerken van Hwat bat Cjabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Yn it öfroune jier hawwe de boeren trochinoar 26 sinten foar de molke bard, yn it nije jier is de richtpriis 27 sinten. It kwantum molke is 6.5 miljard, dus hja sille. sa’t it nou liket, 65 miljoen mear barre. De regearing rekket op 5 miljoen üt betere prizen troch de fabriken, 23 mil joen üt de hegere priis foar konsump- sjemolke en 37 miljoen üt it füns (skat- dizze bldragen de saek as öfdien biskó- get. Komt der it ware jier bilangryk minder molke, dan bliuwt lykwols dy taslach 6.3 sint, komt er folie mear, dan ek. Bringe de suvelprodukten yn binnen- en büten- lan mear op, dan bliuwt de taslach ge- lyk, bringe se minder op, dan foroaret dy ek net. Dêrom praet de Minister dan ek fan in „richtprijs” en net mear fan in garê.nsjepriis. De Minister sjocht hjiryn neist de EEG- arguminten ek jit oare foardielen. Yn it foarste plak wit de Minister nou hwat him dizze bislissing kostje sil en dat rs foar de bigreating folie better as in bipaling efternei, mar boppedat sjocht hy hjiryn in greate oanspoaring foar de suvelyndustry en hannel om safolle mooglik üt de molke to meitsjen, hwant dy oanfolling komt likegoed en likefolle by dejingen, dy’t hegere prizen witte to meitsjen, as dy’t dit net slagget. Hy is dan meiïens fan in hopen drokte óf en jowt de forantwurding wer werom oan de lieders fan it suvelbidriuw. Om it düdlik to sizzen: de regearing jowt sa’n bidraeh en stelt fierder sa’n priis foar de konsumpsjemolke yn it binnen- lan fêst en fierder moatte boeren en fa briken, hannei en distribüsje seis mar sjen, hoe fier hja dêrmei komme. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad kist). It léste jier wie de kostpriis op de buorkerijen op ’e swiere greide 26.3 yn it feangebiet 28 sint yn de Hol- lannen 27.35 yn it Suden 28.80 yn it Easten 28 sint en yn de Fryske Wal den 27.95. It stiet fêst, dat de leanen dit jier wer forhege wurde en de Onkosten rinne jit altyd omheech. Folie romte sit er dus net yn en dat is net best to bigripen omt de Minister kear op kear sein hat, dat de bidriuwen harren oaripasse moat te, mechaniseare en moderniseare. De fraech is lykwols, hwer’t de sinten wei- komme moatte, dy’t hjirfoar nedich bin- ne. Wy binne der wis fan, dat yn de kommende wiken dit argumint mei klam nei foaren brocht wurde sil. En man- nichien sil de Minister ek foarhalde, hwerom yn dizze situaesje de prizen fan lên en pleatsen frij makke wurde moas- ten, omt elk wol wit, dat dit in forhe- ging bitsjut. Wie dêr nou forlet fan? Dat der mear aventuer. komd is en dat der mear oantrün op de suvelyndustry en hannel dien wurdt om de molke ta wearde to bringen, liket my wol in goed bislüt. Dat de boeren fuort de taslach krije is ek in forbettering. It sil nou om de fjouwer wiken ütkeard wurde. Mar dat der net mear each is foar de needsaeklike ynvestearingskosten, dat bigryp ik net. Tomear net, omt it krekt de regearing is, dy’t hjir al den dei op om hammert en grif ek torjucht. Mar der is jild foar nedich, Eksellinsje en net sa’n bytsje. Of sil der nou einlings en to’n lesten hwat komme fan in sub- sydzje foar dizze needsaeklike oanpas- sing en modernisearing? Mar dêroer swijt de regearing fierder. En krekt dêrfan is sa’n driuwend Sorlet. TL de J. plannen waren opgezet v. de nieuwe ijs baan, waarvan het middelste plan is geno men en thans al uitgevoerd, net ligt in de bedoeling de ijsbaan op 15 november a.s. onder water te zetten, de nieuwe ijsbaan is gelegen op de waard, in de hoek toe gangsweg naar de gemeentereinigings- dienst en de toegangswegen Scheepswerf Sankop. Voorts liet de secretaris weten, dat bij de gemeente een lening van f 10.000,is aangegaan en dit bedrag in 20 jaar zal moeten worden afgelost. Het ledenaantal bevindt zich nog steeds in groeiende lijn. Sinds enkele weken bedroeg de groei 40 leden, we hopen dat nog veel meer nieuwe leden zich zullen aanmelden bij bestuurslid D. Rinia. Bij avond zullen vijftig schijnwerpers de ijs baan kunnen verlichten. De begroting bedroeg voor de totale kos ten van de nieuwe ijsbaan ongeveer f 15.000,—. Verrassend was van de secretaris te ho- blanco binnenzijden. Dit jaar zijn er zes series: één van vijf verschillende ontwerpen, twee van twee verschillende ontwerpen en drie van één Iedereen heeft wel eens gehoord van de Verklaring van de Rechten v,an de Mens, il weet misschien niet iedereen wat die verklaring inhoudt. Minder bekend is wel licht, dat de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties drie jaar geleden de Verklaring van de Rechten van het Kind heeft aangenomen. Men kan zich afvragen of het nu werkelijk nodig is dat een Wereldorganisatie een stuk opstelt, waarin zo reel dingen staan, die voor ons vanzelfsprekend zijn. Maar daar gaat het nu juist om -voor ons zijn die dingen vanzelfsprekend, en mi. Een goede honderd jaar gele den waren deze dingen voor onze overgrootouders helemaal niet zo natuurlijk. Hierbij Iota's van een tweetal kaarten, die door bun kleurenrijkdom in werke lijkheid uit de aard der zaak veel mooier zijn dan een afbeelding in een krant kan suggereren door zelf als een uitvoerende organisa tie op te treden met een enorme staf me disch- en sociaal personeel. UNICEF wil de volken helpen zichzelf te helpen. Het streeft ernaar dat de vol ken zelf nagaan waar het bij hen aan schort en dat ze zelf plannen maken tot verbetering. Dan komt UNICEF te hulp, daarbij technisch bijgestaan door andere VN-organisaties, zoals WHO, FAO, UNESCO en dergelijke, fonds geeft raad plannen, geeft steun in de vorm van ma terialen, voedsel, geneesmiddelen, inrich tingen van zuivelfabrieken en gezond heidscentra, helpt bij de opleiding van inheemsenom hen zélf het grote werk te laten doen: de opheffing van hun eigen volk uit zijn miserabele toe stand en de bescherming van hun eigen kinderen, die de volgende generatie van volwassen zullen zijn. Unicef’s werk omvat de hele wereld. Zijn taak is groot en groots en eist natuurlijk geld. Unicef is ae enige organisatie van de Verenigde Naties, die geheel aange wezen is op vrijwillige bijdragen. Die komen voor het grootste deel van re geringen in veel mindere, maar steeds toenemende mate van particulieren, ver- IN OAR SYSTEEM MEI DE MOLKPRIIS bislissing fan de Minister oer nije molkpriis is dan dizze wike ófkom- men en de tsientüzenen boerehüshaldin- gen, dy’t hjir in great en trochslaend bilang by hawwe, witte nou, hwat er dit jier fan har wichtich produkt finan- sieel komme kin. Wy binne bliid, dat de Minister net langer wachte hat, hwant ünwissens is by de hjoeddeiske situaesje it minste. It is wier, dat de Twadde Keamer oer dizze saek jit mei de regearing prate moat, mar de boeren witte nou alteast, dat de bislissing minstens sa wêze sil as de Minister meidield hat. Wy wolle foar it momint net yngean op de fraech cft dizze priis billik is of net. Hoogachtënd/fa.'R. P. de Boer, Makkum De kommende wiken sil hjir genóch oer gearkommen en oer pleite wurde, wy wolle diskear ris hwat neijer yngean op de bitsjutting en motivearing fan it nije systeem, dat yngeande 1963 de molk priis bipale sil. Hwant oan distiid ta folge de regearing it saneamde garan- sjesysteem, hwat ynhold, dat de molke gemiddeld in bipaelde priis opbringe soe, ek al wie de echte priis stikken leger. Sa wie de garansje foar it jier 1962 goed 28 sinten foar in kwantum fan 5.1 mil jard kilo. Omt it werklik kwantum sa- hwat 6.5 miljard kilo wie, kaem dizze garê.nsje del op in molkpriis fan 26 sinten. Dit waerd oan de ein fan it jier ütrekkene en via in neibitelling weard dan dizze priis oan dde boeren ütkeard. Minister Marijnen mient, dat dit sy steem net yn it E.E.G.-forban past en dêrom hat hy in oare regeling makke, dy’t op bilangrike punten oars is. Op it foarste plak sil de molkpriis net lan ger absolüt garandeard wurde, mar wurdt daliks oan it bigjin fan it jier bipaeld, hoefolle taslach de regearing op de molke jaen sil. Om dit dwaen to kinnen, wurdt troch it L.E.I. neigien hoe’t de ütkomsten west hawwe yn de léste fiif jier en derby de forwachte üt komsten fan it nije molkjier. Hjirüt wurdt dan in gemiddelde nomd en mei- iens in skatting fan de opbringst fan de molkpriis, dy’t de fabriken meitsje kin- ne. Foar it nije jier rekkent men op in opbringstpriis fan 18.85 de 100 kilo fa- bryksmolke. Op de konsumpsjemolke wurdt 1.25 cent mear lein en hwat er dan jit oan üntbrekt, wurdt oanfolle troch it Lanbou-egalisaesjefüns. Dizze taslach is nou bipaeld op 6.3 sint de kilo. Meiïnoar sil dat 27 sinten wurde foar alle molke, dy’t levere wurdt. En dat haldt dan yn, dat men tofoaren mei ^at behelst de Verklaring van de Rech ten van het Kind? De volledige tekst is te lang om hier in zijn geheel af te druk ken. Voordat de tien beginselen, waarin deze Rechten zijn omschreven, worden opgesomd, zegt de Verklaring in de pre- anbule, dat alle kinderen ter wereld deze Rechten moeten kunnen genieten, „zonder onderscheid of achterstelling naar ras, huidskleur, geslacht, taal, gods dienst, politieke of andere overtuiging, nationale of maatschappelijke afkomst, bezit, geboorte of andere status”. In ons land zou dit zo'n honderd jaar «leden zeker niet zo maar een, twee, drie zijn aanvaard. En er zijn nog veel volken, waar deze beginselen nu nog al tijd weerstand opwekken. Achterstelling op grond van ras, taal, godsdienst, maat schappelijke afkomst die discrimi natie vinden we nog overal en in allerlei vormen, zelfs in de zogenaamde hoog ontwikkelde landen. Het kind heeft, juist omdat het kind is, - zo staat in de verklaring bijzondere bescherming nodig en het moet in vrij heid en waardigheid in staat gesteld wor den zich lichamelijk, zedelijk, geestelijk, intellectueel en maatschappelijk te ont wikkelen. En dan volgen in heldere, ern stige bewoordingen de tien beginselen het recht op een naam en een nationali teit, op sociale zekerheid, op bijzondere behandeling voor lichamelijk, geestelijk of maatschappelijk achtergestelde kinde ren, het recht op liefde en begrip, op on derwijs en opvoeding, op spel en ont spanning, op bescherming in alle om- itandigheden, vooral ook tegen verwaar lozing, wreedheid en uitbuiting. Dat is héél in het kort de voornaamste inlïoud van de Verklaring. Niemand, die deze Reelaten leest en daar bij namen en gezichten voor ogen heeft van kinderen, die hij kent, zal eraan den ken deze rechten te betwisten. Maar we moeten deze rechten betrekken op alle kinderen ter wereld en dat zijn et een miljard. Zij hebben géén bekende gezichtjes, zij .zijn opgenomen in statis tieken yDriekwart van hen wonen in landen, die we tegenwoordig „ont wikkelingslanden” noemen. Hoe zijn nu de mogelijkheden voor alle kinderen om deze reelaten deelachtig te worden Het bestuur van ’UNICEF, het Kinder fonds van de Verenigde Naties, heeft gehoor gegeven aan de dringende op roep, die besloten ligt in de Verklaring van de Rechten van het Kind en heeft na zijn vergadering van maart I960 bekend gemaakt, dat het Kinderfonds voortaan al zijn plannen, projecten en program ma's volledig zou afstemmen op de no bele beginselen van de Verklaring. Een gigantische taak! Hoe pakt UNICEF die taak aan? Niet ontwerp. Alle series worden verkocht in doosjes van tien kaarten met tien envelop pen voor f 4,per doosje. Zes heel mooie series, ontworpen door internatio naal befaamde kunstenaars, die hun werk belangeloos aan het Kinderfonds hebben afgestaan: de Spaanse schilderes Roser Agell, de Amerikaan Arnold Blanch, de Zwitser Max Hunziker, twee Afrikaanse schilders uit de Poto-Poto-school: Rap- haëll Mounkala en Francois Thango, de Egyptische Garya Mahmoud en de in Rusland geboren, naar Amerika geëmi greerde schilder Leo Schutzman. Een waarlijk internationale aangelegenheid. Dan is er nog een bijzondere kaart naar een glas-in-lood-ontwerp van Max In- grand; deze kaart is groter en wordt niet per doosje, maar los per stuk verkoclit voor 80 cent met envelop. De opbrengst van de Unicefkaarten komt ten goede aan 600 miljoen kindéren op onze w’ereld, die tekort komen, die ziek, ondervoed of verwaarloosd zijn, die nog geen deel hebben aan de officiële Rech ten van het Kind. De kaarten zijn in ten van het Kind. Het centrale adres isNederlands Comi té UNICEF, Molenstraat 15 A, Den Haag. Giro 7515, telefoon 070605180 Verdwijn, sprak minister Visser Reken maar, niemand is wisser Van je fouten dan juist ik Heus, je hebt je slecht gedragen Velen gingefl zich beklagen Ik riep je vaker op de mat Heus, meneer - wij zijn 't nu zat Telkens een insinuatie Heus meneer, de hele natie Weet het, Visser heeft gelijk Ik zet je voorgoed aan de dijk Doe uw best, sprak Van der Putten Reken maar, ik zit niet te dutten Ik heb echt zin aan een gevecht Voor ’t ambtenarengerecht Kom maar op hoor, met uw Over 't veelbesproken blousje Stuurt u mij de laan maar uit Ik weet wel, ik heb het verbruid Maar eerst zullen de juristen Over mijn geval wat twisten Ik heb stiekum binnenpret Als u mij op wachtgeld zet. Zo, zo sprak minister Visser Nu, ’t loopt niet af met een sisser Heus meneer, 10 die zit Je delft eenmaal ’t onderspit Heus je moet van mij geloven De onderste steen zal boven Al ga je nog zo te keer ’t Geeft je geen syllabe meer Ik heb, als een excellentie Zeker hogere pretentie Je verdient zeer zeker straf Ik wacht gerust de uitspraak af Vlug aan 't werk weer Van der Putten Het gerecht wou je beschutten Mooi minister, een fraaie match Wie het laatst lacht, lacht het best PIET enigingen en organisaties, èn uit de ver koop van de Unicef-Nieuwjaars- en cor- respondentiekaarten. Deze kaarten worden elk jaar over de he le wereld verkocht om de kas van het Kinderfonds te versterken. In ons land wordt deze verkoop-actie gevoerd onder het motto „Groet een vrind en help een kind”. Unicef-kaarten zijn dubbele kaarten; ver krijgbaar als Nieuwjaarskaarten met Nieuwjaarswensen in vijf talen, of als correspondentiekaarten zonder tekst, met Niemand, die is opgewassen. Tegen on ze keuze damestassen. De Haan, Bols- wrd Het Bolsjewisme in Rusland 20 jaar Inbraak in de Geref. kerk te Pingjum. Enkele collectebusjes waren verdwenen. Aanslag op de Egyptische premier Na tas Pasja Prins Bernhard beliep een hoofdwonde en lichte hersenschudding bij een auto- ongeval, waarbij de Prins tegen een zand- auto opbotste. De Prins werd opgenomen in het Burgerziekenhuis, waar Prinses Juliana een wijle met haar gemaal heeft gesproken. Het laatste telegram luidde: „Toestand Z.K.H. bevredigend. Z.K.H. slaapt.” Benoemd tot hoofd der openbare lagere school no. 2, de heer H. J. Bachofner, onderwijzer aan die school. Aan de inwoners van Wonseradeel: Gra tis verstrekken wij een opgemaakte wieg aan de jonge wereldburger (es), wiens ge boorte het dichtst grenst aan de a.s. blij de gebeurtenis in ons Koninklijk huis. De ijsclub „Makkum” hield vrijdagavond in „Ons Gebouw” haar ledenvergadering. Daar de voorzitter de heer S. Attema, wegens drukke werkzaamheden niet vroegtij dig aanwezig kon zijn, werd deze vergadering geopend door de secretaris de heer W. Wijnia van Cornwerd, die allen een hartelijk welkom toeriep. Het is vanavond eigenlijk wat een historische avond aldus de heer Wijnia voor de ijsclub Mak kum”. We hebben n.l. ons doel bereikt en wel een ijsbaan op de vaste wal, voorheen maakten we een baan gewoon op het Ijsselmeer. Ook hebben we dit jaar met vele moeilijkheden gezeten, vooral wat betreft de financiën, daarvoor werd het woord ge geven aan de penningmeester, de heer J. Visser. Deze gaf een uitvoerig verslag be treffende dc financiën. We noemen hier enkele grote posten, aangaande de nieuwe ijsbaan: wor een bedrag van f 500,werden palen gekocht, voor het maken van een sdiuif in de dijk en het palen zetten, een bedrag van f 1000,voor werkzaam heden verricht door het plaatselijk loonbedrijf van Gebr. van der Meer f 300, Voor de d'.jkaanleg e.d. werd aan de Heide Mij. betaald f 9924,05. Dit is een totaal bedrag van f 11.724,05. Het eindresultaat van de penningmeester was dat de kas momenteel een nadelig.saldo heeft van f 10.326,22. Inmiddels was de voorzitter verschenen, de heer S. Attema, die de leiding van de vergadering overnam. De kascommissie, welke de boeken had gecontroleerd en ak koord bevonden, werd dank gezegd voor het werk, dat zij hiervoor hebben gedaan Tot leden van de kascommissie 1963 wer den benoemd: F. van Dijk en Tj. Roorda Daar het geen strenge winter is geweest, was slechts één leden-estafette rijderij ge houden, dit was op 27 december 1961 Alhoewel het er eerst wel op leek, dat er een flink stuk ijs zou komen en het Elf- stedentocht-bestuur zich had voorgeno men de Elfstedentocht nog in 1961 te houden, viel op de uitgeschreven datum de dooi in en alles moest overgaan. We zullen hopen dat de komende winter van ’62-’63 meer ijs zal geven en dat we dan kunnen schaatsen op onze nieuwe ijs baan. Makkum heeft een goede opko mende jeugd, die nog wel eens wat (op de schaats) kan presteren, Idus de secr. Voort bleek uit het jaarverslag dat er 3 ren, dat Makkum nu op één na de groot ste ijsbaan in Friesland heeft, de grootste is tot nu toe die van Heerenveen. Wij zijn een schaatsvolk in hart en nie ren, gezien de kunstijsbanen, die er in ons land zijn, is wel een bewijs dat hier een goed schaatsvolk leeft. We zullen ho pen dat er ook in het komende seizoen goed geschaatst kan worden met veel ijs. Naar aanleiding van dit verslag, vroeg de heer Timmermans, dat als de baan na een hardrijderij stuk is gereden, of deze dan ook weer onder water kan worden gezet. Hierop werd door de secretaris geant woord, dat de baan niet meer onder wa ter kan worden gezet, hiervoor is een sproeier nodig en deze bezitten wij niet, maar we behoeven ons hiervoor geen zorgen te maken, het stukrijden valt wel mee, daar het ruime en grote banen zijn. Ondertussen werd een kopje thee en een rokertje gepresenteerd. Als attractie was er een kleine verloting welke f 12,opbracht. De doos sigaren was voor de heer E. Tjeerdema en het pakjes sigaretten voor de heer A. van der Zee. Enkele mededelingen werden nog gedaan betreffende de officiële opening van de nieuwe ijsbaan. We wachten natuurlijk op de winter, aldus de heer Wijnia, dan zal deze baan officieel geopend worden door burgemeester Oosterrioff, verder ligt het in de bedoeling de dag een fees telijk aanzien te geven, ’s Middags zal dan een wedstrijd worden gereden door de B-ploeg van de KNSB, welke rijders van grote klasse zijn, tellende ongeveer 24 man. Men kan hier niet alleen hard rijden. Voor het avondprogramma werd gedacht aangekostumeerd schaatsen, doch dit wordt nog nader bekend ge maakt. Voor de baancommissie werden en zullen worden gevraagd de heren S. Poepjes, Y. Salverda en W. Koornstra. De funktie is baancontrple. In de kassa bij de ingang zullen plaats nemen de bestuursleden de heren D. Ri nia en J. Visser. Voor controle bij de ingang werden ge vraagd de heren F. Grasman en J. Bijl- sma. In de rondvraag kwamen nog verschillen de punten aan de orde, zoals de entré’s voor de middag en de avond en de tijd van opstelling en sluiting van de baan en het bestuur zal zich hierover nog nader beraden en t.z.t. bekend maken. De heer Wijnia deelde vooralsnog mee, dat ook de zuziek op de ijsbaan niet zal ontbreken en dat Makkum een centrum zal worden, waar de schaatsliefhebbers van Makkum en wijde omgeving hun schaatssport kunnen beoefenen waar al len van harte welkom zijn. Het bestuur hoopt het alles zo gezellig mogelijk te maken en wij zullen hopen een flink stuk ijs te krijgen op onze nieuwe ijs baan. De voorzitter de heer S. Attema be sloot deze gezellige vergadering en hij wenste allen een welthuis. zoals

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1