Spanning maakt plaats voor optimisme Deining in de kring der anti-revolutionairen tl Rust aan het Indiase-Chinese front Minister Toxopeus lijstaanvoerder voor de K. K.D. üs hjoed p p to sizzen I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Ook in Wonseradeel individuele zelf-bescherming Op zoek naar stomme films Gouden filmpjes mm VRIJDAG 16 NOVEMBER 1962 101e JAARGANG No. 63 over militaire hulp vanuit het Weste lijke kamp. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-aclres: Marktstraat 13 Jelef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K 5157) het geval geweest. Van de forse demo cratische meerderheid in het Huis van Afgevaardigden moet men maar enkele zetels missen. In de Senaat, die voor een derde deel is vernieuwd, hebben zij vier zetels gewonnen. Bij de gouverneurs posten kunnen de democraten enkele op merkelijke successen boeken, vooral in het Noord-Oosten van het land, maar in de drie voornaamste industriële sta ten Pennsylvania, Michigan en New York zijn de republikeinen met de buit gaan strijken. In New York is gou verneur Rockefeller herkozen. Califor nio bleef behouden voor de democraten. De nederlaag van de republikein Nixon, Eisenhowers vice-president, wordt alge meen gezien als het einde van zijn poli tieke loopbaan. In enkele Zuidelijke sta ten, van traditie conservatief-democra- tisch, hebben de republikeinen winst ge boekt. Dat wijdt men vooral aan het optreden van de regering bij de univer- siteit van Mississippi, die gedwongen is geweest een negerstudent in te schrij ven. Verkiezingen in Hessen. Bij verkiezingen in de Westduitse deel staat Hessen hebben de socialisten on geveer vier procent winst geboekt. De liberalen gingen wat vooruit, maar de chr.-democraten vielen terug van 32 op 28 pct. Men wijt dit resultaat vooral aan de affaire van Der Spiegel, waarbij vooral chr.-democratische politici betrok ken zijn geweest. Intussen is wel duidelijk geworden, dat hij met die weigering de anti-revolutio- naire partijleiding voor grote moeilijk heden heeft geplaatst. Er is namelijk een actie-comité van .verontrusten” op- i gestaan, dat zich heeft aangesloten bij een brochure, welke de vrije universiteit- I hoogleraar Scholten tegen het beleid van de a.r.-Kamerfractie heeft gericht. Die bezwaren gingen vooral tegen het optreden van dr. Bruins Slot c.s. in de crisis rond de woningwetbouw van [ie a.r.-minister Van Aartsen en tegen het beleid in de Nieuw-Guineakwestie. En ook tegen het feit, dat een deel van de a.r.-Kamerfractie voor de z.g. Mammoet wet heeft gestemd. Dit laatste bezwaar richtte zich uiter aard niet tegen dr. Bruins Slot, want deze heeft zelf tegen die wet van minis ter Cals gestemd. Toch vormt hij het mikpunt van de kritiek der „verontrus ten”, die hun best doen om hem van de kandidatenlijst der A.R.P. te verwijde ren. Zij geven de voorkeur aan de a.r.- staatssecretaris Roolvink, die in het af gelopen jaar telkens in het brandpunt stond van de strijd over de z.g. gedif ferentieerde loonpolitiek, doch die sinds het optreden van de r.k.-minister Veld kamp geheel naar de achtergrond is ge drukt en wiens naam in de jongste fase van de loonpolitiek, waarbij de regering slechts ten dele is ingegaan op de sug gesties van de Sociaal Economische Raad i betreffende meer vrijheid voor het geor- Iganiseerde bedrijfsleven, ternauwernood nog een rol speelde. Hij deed aanstonds blijken, dat hij zelf in de groep der „verontrusten” geen aandeel had, maar kennelijk opereerde de groep niet zonder succes. Want de anti-revolutionaire partijvoorzitter, Berghuis, richtte een dringend advies tot de anti-revolutionaire kiesverenigin gen om de leiding te blijven volgen. Dr. Bruins Slot zelf diende prof. Schol ten in een groot artikel in „Trouw” van repliek. Daarin ontkende hij scherp van de anti-revolutionaire beginselen te zijn afgeweken. Hij gaf uiting aan de vrees, dat prof. Scholten nog te veel dacht „in de schema’s van de vorige eeuw” en te weinig oog had voor de „internationale problematiek van tegenwoordig”. treden. In elk geval is het opvallend, dat op de kandidatenlijst geen figuren zijn gekozen, die in het Liberaal Demo cratisch Centrum een meer linkse koers voor de WD voorstaan. met een 15-tal huisvrouwen het vende te behandelen, die op hun Abonnementsprijs f 1.90 per kwarus! (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad De Jong’i Nieuwsblad Paramedische beroepen. Onder al deze gebeurtenissen door werd de aandacht afgeleid van de openbare beraadslagingen op het Binnenhof. De Tweede Kamer besprak o.m. de wet op de paramedische beroepen en betuigde haar instemming met de oprichting van een Vincent van Gogh-museum in Am sterdam, waartoe staatssecretaris Schol ten de stoot had gegeven. Hij zal het stellig veel moeilijker krijgen met zijn voorstel betreffende de invoering van reclame in de televisie. De omroepver enigingen zijn al te hoop gelopen. Maar de weerslag daarvan zal op het Binnen hof pas later merkbaar zijn. De directie van lywood heeft van, dat Chroestsjov India tegenover China zou afvallen, maar met veel klem heeft Nehroe nu enkele malen herhaald te hopen, dat de Russische Migs, welke India had gesteld, toch zullen worden geleverd. Dat zou betekenen, dat Rus land weer zijn rustig afwachtende, neu trale houding in het conflict heeft inge nomen, een neutrale houding, die vrien delijker is tegenover India dan tegen over China. Gezien de felle reacties van China op Chroestsjovs terugtocht uit Cuba, acht Chroestsjov eigenlijk geen reden meer aanwezig om China te ontzien. Dit zal Nehroe sterken in zijn houding van voorzichtige terughoudendheid tegen- 'W Er heetst een wonderlijk optimisme in de internationale wereld na de hevige ipanning om Cuba, welke ons in de woorden van Chroestsjov zeer dicht bij een oorlog heeft gebracht. Niet, dat de kwestie nu helemaal uit het nieuws Is verdwenen of dat de Amerikanen al helemaal tevreden zijn gesteld; maar het tegenstrijdige van Castro en zijn weigering tot nu toe inspectie in zijn land toe te laten, wordt toch meer als een bijkomstigheid beschouwd. Tijdens de Algemene Financiële Beschouwingen over de rijksbegroting voor 1963 is minister Zijlstra met een verrassende onthulling gekomen. Had hij enkele weken tevoren de indruk gewekt, dat hij zich bij het aftreden van het kabinet- De Quay aan wetenschappelijke arbeid wilde wijden, thans sloot hij de moge lijkheid, dat hij toch als minister zou aanblijve.n, niet geheel uit. Misschien wilde hy niet de indruk wekken heen te willen gaan, nu de conjunctuur zich ogen schijnlijk in een afflauwende golfbeweging bevindt. In elk geval beklemtoonde hij nu, dat hij alleen had geweigerd öp te treden als lijstaanvoerder der A. R. P. Ibij de komende Kamerverkiezingen. Ontspanning. In genoemde briefwisseling hebben bei de mannen ook het nut van ontwape ning aangeroerd en met name een ont spanning tussen de NA.V.O. en de lan den van het pact van Warschau, dit zijn Rusland en zijn Europese bondgenoten. Dit lijkt temeer betekenis te krijgen, wanneer men de berichten leest, dat Chroestsjov en Kohier, de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, ai tijdens de trials enkele gesprekken hebben ge voerd, waarvan het doel kan worden samengevat als de handhaving van de status quo, vooral daardoor verkregen, dat men in de buurt van eikaars gebied afziet van de z.g. conventionele troepen. Er zijn geruchten, dat Amerika en Rus land tot een zekere mate van overeen stemming zijn gekomen en «dat dit o.a. zou inhouden, dat Amerika langzaamaan zijn raketbases in Turkije, Engeland en Italië zou opgeven, respectievelijk niet moderniseren. Wat de ontspanning tussen de N.A.V.O. en het Pact van Warschau betreft, zou men misschien moeten denken aan de Instelling van een atoomvrrje zóne in Europa, een plan, waar de regering van Van belang in de na-Cubaanse ontwik keling lijkt vooral, dat althans met woor den, de beide grote mogendheden, Rus land en Amerika, zich bereid tonen te praten over de geschillen, welke hen ver deeld houden en waar dit de basis van hun bestaan betreft, de ander zijn eigen opvattingen gunnen. In de briefwisseling tussen Kennedy en Chroestsjov, die ge leid heeft tot het bestand van Cuba, heeft Chroestsjov verificatie van de af tocht van de Russische raketten beloofd. Nu dit op Cuba zelf nog niet kan en Rusland toch al het terugtrekken van de raketten heeft voltooid, heeft men de middenweg gevonden, waarbij de Amerikanen de Russische schepen, die de raketten naar huis brachten, konden Inspecteren. Amerika heeft zich verge noegd met een inspectie vanuit de lucht en de stemming tussen inspecteerders en geïnspecteerden was zeer goed. Er zui len niet veel Amerikaanse piloten van helicopters zijn, die aan de lijn een fles wodka naar boven hebben gehaald. Toch Migs. Er heerst op het ogenblik rust aan het Indiaas-Chinese front, maar op politiek terrein is hier nog wel enige beweging. Eind vorige maand had het er alle schijn i deze kursus gemaakt eerst in de steden. In totaal heeft men twintig cursussen af gewerkt. Waarin opgenomen: De Bohwardiche Courant, Westergoo en Liberale lijst. Ook in liberale kring is men thans be zig met het opstellen van een kandida tenlijst. Een voorlopige volgorde is reeds bepaald; de algemene vergadering zal in februari definitief beslissen. Kennelijk bestaat het streven om tot een ingrijpende wijziging van de libe rale kamerfractie te komen. Minister Toxopeus zal als lijstaanvoer der prof. Oud opvolgen. Verder vindt men onder het eerste tiental slechts 4 zittende kamerleden terug. De meesten zijn op de latere plaatsen beland. Twee figuren mr. Van Dijk en prof. Korteweg zijn zelfs geheel afgevoerd. Onder de nieuwe figuren neemt de Rot terdamse hoogleraar Witteveen een vooraanstaande plaats in. Op het ogen blik heeft hij zitting in de Eerste Ka mer, waar hij in het gevolg van mr. Van Riel tegen minister Visser heeft geageerd. De positie van deze liberale minister is niet versterkt, sinds de Cen trale Raad van Beroep hem in de zaak- Van der Putten in het ongelijk heeft gesteld. Dit opent de mogelijkheid, dat de rechtervleugel der VVD, die zich de laatste maanden rustig heeft gehouden, dr. jversterkt uit de strijd te voorschijn zal Spanning in Jemen. Saoedi-Arabië heeft de betrekkingen met Egypte verbroken, omdat Egypte, dat op grote schaal is betrokken bij de burgeroorlog in Jemen, aanvallen op Saoedi-Arabisch gebied zou hebben on dernomen. Saoedi-Arabië vreest, dat een overwinning van de republikeinen een nadelige uitwerking zou hebben op het interne stelsel van Saoedi-Arabië zelf. Er waren enkele dreigende geruchten, dat de oorlog in Jemen zou uitgroeien tot een grotere Arabische oorlog, maar dat lijkt nog wat overdreven. BRITSE ONDERZEEBOOT „KRITIEK” Air/ het „critiek’’ worden van de reac tor in de Britse onderzeeboot „Dread nought” is het atoomtijdperk voor de Britse marine begonnen. Deze week heeft de bodem in aanwezigheid van vele autoriteiten de eerste meters op ei gen kracht gevaren. Tot een tocht over zee zal het voorlopig aldus een zegs man van de Britse marine nog niet komen Lege hollen ha soms frjemde tinzen. Schip vergaat. H. Bourne. De verzekering maatschappij van Paar- denhouders in de gemeente Wonseradeel telde van 12 mei12 nov. 1912: 246 leden; die 615 paarden hadden verzekerd Aan vergoeding werd uitgekeerd f 1040,- De omslag werd bepaald op 0.8 Op uitnodiging van mevrouw G. Ooster- hoffde Graaf kwamen in de raadszaal van Wonseradeel te Witmarsum een vijf tigtal vrouwen, allen afgevaardigden uit de gemeente bijeen. Mevrouw Oosterhoff heette allen welkom in het bijzonder de prov. commissie van het Individuele Zelfbescherming, de da mes Pul en Postma van Leeuwarden als mede het hoofd van de I.Z.B. van Won- seradeel, de heer A. S. Hofstra. Op deze middag sprak mevrouw Pul on der het motto: Door vrouwen aan vrou wen, het verzoek van de minister om voorlichtingskursus in eigen afdelingen door te geven. Deze voorlichtingskursus, die in het geheel drie dagen duurt wordt gestimuleerd door de Landelijke VHV, A.R., CHU, Vrouwengroep PvdA, Chr. NVB, Chr. Plattelandsvrouwen en Ne- derl. Plattelandsvrouwenbond en de Bond van Huisvrouwen. Twee jaar geleden werd een begin met Het doel is hiermee de huisvrouwen enigszins bekend te maken wat met het I.Z.B., dat men in gevaar van rampen, moet weten wat men moet doen. Zij, die deze cursus volgen ontvangen een be- voegdheidskaart, waarna het werk is, dit door te géven. In huiskamergesprekken ge beurt dit weer verder doorgeven, zodat elke huisvrouw er mee op de hoogte wordt gebracht. Mevrouw Postma geeft dan aan de hand van een flanelbord enkele onder delen van deze cursus weer, die men in drie delen verdeeld en noemt het A, B en C gesprek. De afgevaardigden zullen in hun eerst komende bijeenkomsten dit in hun vereniging voorleggen en wel zo mogelijk ook aangifte voor de kursus doen. Tot 30 november kan men zich op geven bij mevrouw Oosterhoff-de Graaff te Witmarsum. DAPPERE SCHIPPER Terwijl zijn schip in een hopeloze po sitie op de rotsen van de Vikingbaai bij het Engelse graafschap Kent zit, voert de dappere schipper van ’t Fran se visservaartuig ,,Jean Pierre et Phi lippe” een vertwijfelde strijd om zijn schip te behouden. De acht andere op varenden waren reeds in veiligheid toen hij nog onverdroten doorvffcbt. Later werd het bootje door de beuken de watermassa’s losgeslagen en zonk het in het midden van de baai: de moedige kapitein was toen echter juist op tijd met behulp van de broek van boord gehaald. het Filmmuseum in Hol lywood heelt een intensieve speurtocht in gezet naar de zeldzame films uit de kin derjaren van de cinematografie, waarvan geen exemplaren in het archief aanwezig zijn; zij hoopt hierdoor tal van onbeken de films op het spoor te komen. Zij richt zich daartoe in de eerste plaats tot de oude exploitanten (of hun nabe staanden) van studio’s, die reeds lang hebben opgehouden te bestaan. De direc tie streeft er naar in het filmmuseum een volledige geschiedenis van het filmwezen te tonen: vooral uit de eerste tijd van de film ontbreken nog tal van opnamen, waarvan mogelijk nog exemplaren be staan. Er wordt daarom een beroep ge daan op alle bezitters van zulke films o’m zich met het museum in verbinding te stellen. De afdeling stomme films vormt een be langrijk onderdeel van het museum. De directie is voornemens deze films in spe ciale voorstellingen aan een groot pu bliek te tonen en ze niet uitsluitend als museumstukken in uitgebreide archieven voor het nageslacht te bewaren. Hwat bat Qabe Skroar 3e week november 1912 Dat katten zeer aan de oude woning ge hecht zijn bleek te Mantgum dezer dagen voor de zoveelste maal. Van een familie, die in mei j.l. van Dijkshoek naar Sneek verhuisde en per rijtuig de poes meenam, kwam de laatste voor enige tijd aan de vorige woning terug. De heer W. Algra te Jorwert komt de eer toe, dat hij de eerste is geweest, die de proef gewaagd heeft een melkmachine (als tentoongesteld op de landbouwten toonstelling -te Leeuwarden) in de prak tijk te beproeven. 26 koeien worden in een uur gemolken. Kennismaking gezocht met gefortuneerde beschaafde jonge dame met lief en zacht karakter en christel. levensopvatting. De leeftijd 40-48 jaar. De jaarvergadering van de ijsclub te Tjerkwerd was door het ruwe weder slecht bezocht. Er waren 48 leden. Een op de vismarkt te Coevorden ge kochte kabeljauw had in zijn maag een flesje, waarin een papiertje met in dui delijke letters met potlood geschreven: Mijn laatste groet aan het vaderland. Kennedy positiever tegenover staat dan die van Eisenhower. Zo’n zóne zou van Russische kant bezien betekenen, dat het gevaar van een verstoring van de status quo in Europa, en met name in Duitsland, aanzienlijk wordt verminderd. In dit verband kan men misschien ho pen, dat de kwestie Berlijn haar scherp ste kanten gaat verliezen. Berlijn is op eens geen graat meer in de Russische keel al kan het dat natuurlijk wel weer eens worden. De grootste Russische zorg heet op dit ogenblik het gevaar van de Duitse militairisten. Op de herdenking van de oktoberrevo lutie in Moskou is niet meer gespro ken over de aftocht van de Westelijke troepen. Uit Washington komt het be richt, dat de Amerikaanse regering met voorstellen uit de bus wil komen, die de toegangswegen naar Berlqn aan een internationale controle zullen onderwer pen, waaraan ook Oost-Duitsland zou moeten deelnemen. Dat is in strijd met Adenauers politiek. Adenauer wil alles verwerpen wat lijkt op enigerlei erkenning van het Oost- Duitse bewind. Maar het is de vraag of hij bij zijn bezoek aan Washington deze week zijn wil aan de Amerikanen kan opleggen. Verkiezingen in Amerika. De verkiezingen, welke vorige week in Amerika zijn gehouden, zijn zeker niet ongunstig afgelopen voor de democrati sche partij en daarin kan Kennedy een bemoedigend teken zien. Gewoonlijk ver liest een regeringspartij terrein in een jaar, waarin de president niet wordt gekozen en dat is ditmaal nauwelijks r. ■■r.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1