tijd eis van onze Kerkrestauratie Wons kreeg een juweel van een bedehuis I PIET Fan de Martinytoer R r r STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND De Gaulle Bolsward blij: sportvelden komen er Per speciale koerier werden gistermorgen de raadsleden als eersten in kennis ge steld van het feit, dat B. en W. enkele ogenblikken geleden de telefonische me dedeling hadden ontvangen, dat de mi nisters van Maatschappelijk Werk en van Binnenlandse Zaken het door hen ge vraagde subsidie voor het sportvelden complex hebben toegezegd, wat inhoudt de volledige goedkeuring van dit plan. Dank zij de volledige en vlotte medewer king van enkele plaatselijke instanties, welke het plaatselijk minimum hebben be schikbaar gesteld, van de Prov. Plancom- missie, welke het ingezonden plan goed keurde en de vereiste subsidie adviseerde alsmede Ged. Staten die de verstrekte ad viezen overnamen en het raadsbesluit tot het investeren van de gemeentelijke bij drage goedkeurde, is het plan tot uitvoe ring van het sportveldencomplex in vrij werk in amper een jaar tijds voor uitvoe ring gereed gekomen. Zilveren filmpjes 4e week november 1937 Avond voor gerepatriteerden in Makkum fc- DINSDAG 20 NOVEMBER 1962 |oie JAARGANG No. 64 ONTMOETING ADENAUER—KENNEDY Dessener, hul- geef, frij DE WIERHEIT HAT IN SKEL LUD De greate gearkomste yn de Haech, hwert r den met de namen der predikanten die in Wons gestaan hebben, zijn onveran derd opnieuw geplaatst en wei tegen de twee gesloten wandvlakken der hoofd entree achter de gemeente. Zij dateren uit het jaar 1877 en bezitten een laat- Empire vormgeving met marmer ge schilderde zijpilasters. Zij zijn bijge werkt tot op de huidige dag. Zelfs de in wijding door Ds. T. Feenstra (zie ver slag elders in dit blad) staat er reeds op vermeld. Yn it r lykwols Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong’» Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief 'Handelsadvertenties bij contract reductie van oude groen en geel ge- met daartussen door roodbruine, terwijl de teruggevonden bremer tegels met de verzaagde grafzerken een plaats op ’t podium hebben gevonden, afgesloten door een trede van oude handvormsteen. De bruin geverfde lambrizering is ver dwenen. De muren zijn geheel opnieuw wit bepleisterd, en geven met de blauw geverfde koepel de ruimte een helder, rijzig en wijd karakter. Preekstoel. Blijkens een opschrift dateert de preek stoel uit 1681 en is „besprooken ge schonken) door Richtie Jacobsz. Abbe- ma, jonge DOVI 23 jaer Ao 1681” aldus de tekst. Het is een zeshoekige rijk gesneden re- nainssance preekstoel van eikenhout. Het oorspronkelijk peervormige onder stuk was geheel dóór modern werk met boardbekleding vervangen. Tijdens de restauratie is hiervoor een nieuw onder stuk van oud eikenhout bijgemaakt. Hoewel de preekstoel (bruin) geverfd was, viel er van originele kleuren niets te ontdekken; daarom is de verflaag ge heel afgenomen en steekt hij nu in don ker gebeitst eiken rijk af tegen de wit gepleisterde muur. Het is duidelijk dat deze preekstoel oorspronkelijk nog in de oude Romaanse kerk moet hebben ge staan, evenals de oude Bremer tegels en grafzerken daar als vloerbedekking zullen hebben gefundeerd. Predikantsborden. De vóór de restauratie aan weerszijden van de preekstoel hangende houten bor- rood, terwijl het lofwerk grijs, wit en goud bewerkt is. De tinnen pijpen heb ben vergulde mondstukken gekregen. De galerij zelf dateert, naar de detaile- ring te oordelen, uit 1912. Deze is op zijn plaats gebleven en boven de hoofd ingang bijgewerkt en daarna in twee tonen grijs gemarmerd. De onderzijde heeft een blauw plafond gekregen. Op deze galerij zijn een aantal nieuwe ban ken geplaatst. Deze gegevens ontlenen we aan een zeer gedetailleerde beschrijving van P. L. de Vrieze, architect B.N.A., die de restauratie op zo uitnemende wijze ver zorgde. Wons is een bezienswaardigheid rijker geworden. Het bezit het enige koepel- kerkje uit Westergo. Een juweeltje. Doopvont. Dank zij de hulp van het Anjerfonds in Friesland is het mogelijk geweest de beeldhouwer C. Fokma uit Leeuwarden opdracht te verstrekken, een nieuw fors doopvont te maken. Dit bestaat uit een hardstenen voetstuk, waarop een co nisvormige cylinder van donkerbruin gebakken chamotte. In de oppervlakte van deze cylinder is een motief geboet seerd, nl. de scheppende hand Gods, waaruit levend water stroomt. Rond gaande langs de cylinder ziet men uit dit golvende water twee vissen opduiken waarvan de laatste zijn kop in de hand legt waarmee de kringloop gesloten is. Hier zijn de motieven van schepping, zondvloed, Christus en doop tot een zin vol geheel samengevoegd. Bovenop deze cylinder rust losjes een grote helder groene koperen doopschaal, met een middellijn van 90 cm. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 13 ïtlef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 233 J (K5157) Het bezoek Adenauer aan Amerika is ten einde: tijdens zijn slotbezoek aan bel Witte Huis nam de grijze staatsman de jongste Kennedy-telg op de arm een Wesl-Duiise; Amerikaanse ontmoeting, welke in de beste harmonie verliep j Wanneer de geschiedenis later een oordeel gaat vellen over onze eeuw, zal dit tegelvloer I bij alle kritiek op één punt ten gunste uitvallen ten opzichte van de twintigste. £'azuurde plavuizen (estrikken), daartussen door roodbruine, terw Was de 19e eeuw de eeuw van afbraak en verwaarlozing wat betrof stinzen, torens tn zelfs kerken, in onze tijd weet men een historisch bouwwerk weer te waar deren. Restauraties volgen elkaar op in snel tempo. Met de gerestaureerde Mar tinikerk te Bolsward, de Herv. kerken van Schraard en Piaam, de torens van Pingjum en Witmarsum enz., zijn en worden even zovele paarlen toegevoegd aan de keten van oude kerkgebouwen, die zich slingert door ons Westergo. De zondag j.l. ingewijde Herv. kerk van Wons is er wel één van zeer grote naarde. W’at architect P. L. de Vrieze van Groningen hier met zijn aannemers en werklieden heeft gepresteerd, doet in genen dele onder voor het overigens ook voortreffelijke restauratiewerk van de in deze contreijen zo bekende Friese res taurateur Baart. Met gevoel voor historie en traditie is hier op zeer verantwoorde wijze het erfdeel der vaderen geconserveerd. len deugd is better tüzen kundichheden Nog altijd is de Gaulle Van daadkracht het symbool De spil der Franse natie Men wil hem heus niet kwijt Maar toch, de laatste tijd Raakt hij wat uit de gratie Hij toont nog steeds veel fiers Het struikelblok Algiers Is nagenoeg verdwenen Hij bleef star als een sfinx Al stak hem rechts en links Een stok tussen de benen Moedig toonde De Gaulle Men kan de geit en kool Beide bezwaarlijk sparen Ik ga daarom recht door zee Partijen blijf gedwee Ik zal ’t alleen best klaren Verkies ik mij een tolk Welnu, dan ’t hele volk Het dient met haar „Ja” bevestigd De stembus gaf ’t getal 't Werd wat een sneu geval De eindstand: twee en zestig Laat ze maar, dacht De Gaulle Leiders van de oude school Lieten ’t al jaren zitten Daarom geel ik geen cent Voor 't hele parlement Ik lach om kleuren-snitten Maar dit wordt op den duur ’n Gevaarlijk avontuur Het schept vast onbehagen, Straks komt allicht ’t besluit Ik wil, het spel is uit Emeritaat aanvragen. Want dit leert eens De Gaulle Vrijheid blijft het parool En alle dictatoren Hebben de slag verloren De Hervormde kerk op de terp te Wons kachelpijpen. Ook in Wons was dit het geval. Als vertikale as van centraal- bouw fungeerde hier het klokketouw en de even uit 't midden geplaatste kachel met pijp, welke laatste uitmondde in het houten torentje, waar de rook en de vonken eenvoudig door de galmgaten werden af gevoerd. Een zeer gevaarlijke situatie. Onder de houten vloer bevond zich de oringinele vloer, bestaande uit platen rode bremer steen, welke bij de restau ratie weer te voorschijn zijn gehaald. De restauratie. Bij het opstellen van het restauratieplan werd het eenmaal gekozen uitgangs punt bij de opzet van de kerk gehand haafd. De preekstoel is op zijn plaats gebleven, evenals de hoofdentree, de ver binding met de consistoriekamer en de galerij met het orgel. Om de centrali serende werking zoveel mogelijk te handhaven is de vloer duidelijk gecen treerd ingedeeld, d.w.z. een cirkelvormig motief. Om de vertikale aswerking te ondersteunen is een fors doopvont ge plaatst in het middelpunt der ruimte en daarmee tevens temidden van de ge meente waar de bediening van de doop thuishoort. Tevens is met behulp van een tros verlichtingsornamenten deze as nader zichtbaar gemaakt. Aangezien banken hier de ruimtelijke werking te veel zouden verstoren, zijn hier stoelen toegepast, van een open modern karak ter, welke in een driekwart cirkel seg ment rondom het doopvont opgesteld staan. Het vierde segment vormt de sluiting der cirkel en wordt gevormd door één trede verhoogde podium, waarop zich kansel en avondmaalstafel bevinden. Door het wegnemen van het in 1912 gewrochte trappenhuis naar de zolder en dit achter het orgel te brengen en door de onregelmatige entree met de galerij symmetrisch te maken, is een veel zuiverder ruimte ontstaan. Door de binnendeuren naar de zijkant van de entree te verplaatsen, is het binnenko men veel verrassender geworden, ter wijl deze oplossing goed aansluit bij ’t stoelenplan. De houten vloer is vervangen door een Orgelgalery. Het orgel dateert van 1891 en heeft eveneens een goede beurt gehad. De fa. I gewerkt. De conferencier wist zowel in van der Bliek uit Leeuwarden heeft zich het -Nederlands als in het Maleis een I veestia? verbindende tekst te spreken. van is niet de eerste op die plaats. Reeds in de 12e eeuw bevond zich hier een Ro maans kerkje, zoals uit de opgravingen van 1941 is komen vast te staan. Ge zien de gevonden grote platte stukken tufsteen mag men redelijkerwijs aan nemen dat dit eerste kerkje geheel uit tufsteen opgetrokken is geweest en be hoord zal hebben tot de groep van kerkjes welke een halfrond gesloten koor bezitten, zoals die in Friesland nog voorkomen, o.a. te Bozum. De funda- mentresten der toren doen vermoeden, dat deze van baksteen is geweest en iets later dan de kerk gebouwd is. Is deze vermoedelijk uit de eerste helft der 12de eeuw, de toren zal van plm. 1290 of iets later zijn. De aan de noord zijde van de toreningang gevonden zeer grote zwerfkei wettigt het vermoeden, dat de fundering der toren, althans ten dele op zwerfkeien heeft plaats gevon den. Ook tijdens de restauratie van 1961 —’62 werd aan de noordzijde der huidige kerk nog een zwerfkei gevonden, met een afgeplatte bovenkant, waarin zich een conisvormig g’at bevond. De vraag of het hier wellicht heidsene offerstenen betreft, is nog niet afdoende beant woord. In ons historisch overzicht van j.l. vrij dag vermeldden we reeds dat het hui dige kerkje gebouwd is in 1728. In 1776 wordt de bouw van het achtkantige to rentje aanbesteed. Uit de laatste mededeling mag gecon cludeerd worden, dat het kerkje con structief bijzonder slecht gebouwd is, anders was de vernieuwing van het to rentje 48 jaar na de bouw niet nodig geweest. De in het Noorden weinig voorkomende centraliserende bouwvorm is een uiting van de toenmaals heersende opvattingen. Vanaf de Renaissance golden de regel matige vormen als de meest ideale uit drukking van de goddelijke verhoudin gen, t.w. de vierhoek, de zeshoek, de achthoek, de twaalfhoek en de cirkel. Van origine is centraalbouw in de Chris telijke kerkbouw echter veelal uitslui tend gebruikt voor doop- en grafkapel len. Ondanks de zeer sobere uitvoering en de bescheiden afmetingen (uitwendige diameter plm. 13 m., goothoogte plm. 8 m.) bezit het kerkje te Wons een zekere allure, alg gevolg van het rijzige, door blauwe vlakke Friese pannen ge dekte dak en het slanke open koepel torentje, waardoor het zich gunstig on derscheidt van de eveneens achtkante kerk te St. Anna Par. (1682), met zijn wat plompe, lage klokketorentje en die te Berlikum met zijn nogal buiten ver houding geraakte onderbouw. Door de kleinere afmetingen (St. Anna Par. diam. plm. 18.50 m.) was het mogelijk de inwendige ruimte meer gaaf te hou den, d.w.z. ongedeeld zonder de 4 kolom men, zoals die te St. Anna Par., Berli kum, Sappemeer e.a. soortgelijke ker ken noodzakelijk bleken. In Wons daarentegen beantwoordt de binnenzijde aan de verwachtingen, die het exterieur oproept, een niet geheel gelijkzijdige achthoek met een inwen dige diameter van 12 m. en een hoogte tot de 1.60 m. brede cooflijst van plm. 7 m., afgedekt door een ruimtekroon in de vorm van een achtdelig houten koepelgewelf. De vier grote regelmatig geplaatste rondboogvensters ondersteu nen de centrale aanleg. In een der vier gesloten gebleven muurvlakken bevindt zich de toegangsdeur, welke helaas in 1912 op weinig fraaie wijze was ver nieuwd. In 1891 is het vrij forse orgel met een langs 5 wandvlakken gaande galerij aan gebracht. met als ondersteuning een aantal slanke houten kolommen, welke tengevolge van hun geringe diameter ruimtelijk niet misstaan. De houten vloer is vermoedelijk aan het eind van de 19e eeuw aangebracht, de periode waarin het noorden in vele ker ken de behoefte aan verwarming ont stond. Vanaf die tijd vinden we nog in zoveel kerken gehandhaafde kolen kachels met Hwaf hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen en onhoudbare B. en W. toonden zich over deze vlotte werkwijze uiterst tevreden en verheugen zich er over, dat binnen niet te lange tijd tot uitvoering kan worden overgegaan, waartoe zij reeds de voorbereidende maat regelen hebben getroffen. koartom in maetskiplike groep, hwert elts lan greatsk op wêze moast. Yn it rapport fan Drs. Platenburg kamen lykwols ek oare blêdkanten foar, dy’t lang net moai wiene. Efter dy skildereftige doarren, grien mei wyt ferve, foun hy ek hiele oare dingen: dommens, rügens, minne hygiëne, berne-eksploitaesje, for- wrotten en toknoeide froulju, in great tal debile en imbisile bern, loaije manlju sun der iennich forantwurdelikheitsgefoel, treurige slieperij, stank, smoargens, drankmisbrük en morele delikten. Oer dat rapport hat hiel hwat to dwaen west, hwant hiel hwat autoriteiten waer- den hjirtroch biskuldige fan tokoarten. Tokoarten oan maetrigels, dy’t hjir dien wurde moasten en net dien wiene. It yn mekoar om trouwen, it dielen fan de bi- driuwen, dy’t nedich sa great wêze moas ten, it bymekoarwenjen fan aid en jong, de soargeleazens oer de takomst fan de bern, it tokoart oan üntwikkeling, men hie dat allegearre hwat oer ’t holle sjoen om’t it sa maklik wie om it sa to liften. En yn dy krisisjierren hie men foar it bi- langrykste kwea ek gjin oplossing by de ban. Hwant rounom wie tofolle fan en it leger fan de wurkleazen wie sünder diz- ze lytse boeren dochs al in heal miljoen. Yn de oarlochsjierren en ek jierren dêr- nei, wie alles, hwat iten wie kostber en bleauwen dizze bidriuwkes yn wêzen mar doe’t de krapte oer wie en it libben syn rjuchten werom krige, stie men krekt yn dizze streken foar libbensgreate fragen. Hwant de toerist, dy’t op in moaije sim- merdei in kuijerke makket troch dit aer- dige lanskip, hat nea in goed bigryp fan hwat dit libben yn de realiteit bitsjut. Sokke bidriuwkes, hoe aerdich en skilder- eftich, hawwe gjin saeklike basis mear yn it libben fan 1962. Hja binne defini- tyf oerlibbe, hja kinne de minsken nef- fens hjoeddeiske mjitte gjin bistean mear biede. De flecht yn hinnen en bargen giet mar oan in biskate hichte ta, dan komt de oerproduksje en de prize-fal, sa grif as twa kear twa fjouwer is. De tsientüzenen bidriuwkes fan minder as fiif hektare sangroun binne yn it algemien Iikefolle wurdich as de sküte fan in modderskip- per of de hynstestallen yn de trochreed tan in doarpsherberge. It libben hat har ren de bisteansmooglikheit üntnommen en gjin regearing kin har dat werjaen. Hja binne de slachtoffers fan in maet skiplike struktuerforoaring, dy’t al jier ren oan ’e gong is. En allinnich oanpassing oan dy maet skiplike foroaringen kin hjir reedlike ta- stannen bringe. De basis fan dy bidriuw kes moat in stik forbrede wurde om eko- nomysk meidwaen to kinnen, yn pleats fan diele, moat men kombineare, for- greatsje en moderniseare, al it oare kin tydlik hwat lins en forsêfting bringe, mar it hat gjin takomst. Dêrom is de opset fan de regearing om in struktuerfüns to foarmjen in goed ini- siatyf. Dat hie allang wêze moatten, der binne al kostbere jierren üngebrükt foar- bygien, it is de heechste tiid om it krêf- tich oan to pakken. Mar dan moat it ek tinken wêze en net sa as nou mei in pear miljoen, dat is gek-oanstekken. Wol men it kwea yn ’e woartel oantaeste, dan is it hege tiid om mei greate plan nen to kommen en net allinnich foar de lytse bidriuwen. Ek tüzenen oare buorke- rijen snakke dêrnei. Towille fan dy lytse minsken en de ta komst fan har bern sil men de basis fan har bistean forbreedzje moatte, dat is de eask oan in regearing en it boerefolk, dat v« takomst ha wol. Tj. de J. I ct. per paar. J. Elsinga, Makkum. moast direkte en kontante stipe komme oars gie it falikant forkeard. De measte minsken witte nou linkelyt- sen wol, dat it dit jier mei hinnen en aeijen, mei bargen en keallen lang net bést gien is. En op de sangrounen, hwert men folie mear oan dizze dingen docht as hjir mei men ek gerêst fan in min jier sprekke. Dat soks op in greate gear komste ütdroegen wurdt, is op him seis in goede saek en ik soe de léste wêze om hjir krityk op to hawwen. It is foar de lju seis, temidden fan in wolfeart by oa- ren, hurd kenóch. Of it oan de oare kant reedlik is om fan regearingswege kontante stipe to jaen, sa,' dat dizze bidriuwen wol in bistean haw we, is in oare fraech. It giet hjir binam- men oer de tsientüzenen lytse bidriuwen en bidriuwkes op de lichte groun, hwert it bistean komme moat fan in pear ha. rogge, hjouwer of foerjirappels en biten, in pear melkekij, in fyftich bargen en biggen, in pear hündert hinnen, soms hwat grienten of ierdbeijen dêrby, in stik- mannich fruchtbeammen, in biskieden hüs, in büthüske en in skuorke mei in heaberch. In echte aerdige „hoeve” hwert meast in flinke greate hüshalding jit plak fynt. Drs. Platenburg hat de earste deskundige west, dy’t fanwegen de regearing yn de tritiger jierren stüdzje makke hat fan it probleem fan de lytse boer. Doe’t hy mei syn bifiningen op ’e lappen kaem, wie it lykwols net bést. Hwant dizze lytse boe ren hiene in romantyske en idyllysk mineur. Tüzenen boeren soene foar in kleurde weardearring By theologen, sosio- :n en literatoren. Dizze minsken wiene it salt fan de maet- fiif of seistüzen dielnimmers üt it hiele lan bymekoar wiene om to protestearen tsjin hwat de regearing fan doel is, klinkt yn de fakblêdden en deiblêdden jit nei. Ut dizze hoeke wie der praktysk net ien, mar binammen üt Gelderlan, Oerisel en de Südlike provinsjes safolleste mear. De gearkomste of leaver de fjouwer gear- komsten hiene in rêstich karakter, mar de toan fan hwat der sein is, wie tige yn faillisement stean as der net gau help logei kaem, de minsken koene lang gjin ar- DIl. beidersdeihier meitsje, koartom it like skippij, wurksum, iverich, sober, god- nearne net nei. De plannen fan de Mi-j tsjinstich, moreel soun en geef, frij en lelijke, brandgevaarlijke nister rikten lang nel fier genóch, der selsstannich, stipe fan tsjerke en steat, Maandagavond 29 november reikte de Spaarbank Bolsward t.o.v. het stadhuis ’t 10.000ste Spaarbankboekje uit. Het be hoorde aan een meisje nog slechts 15 maanden oud. Als eerste inleg plaatste de bank f 25, De opbrengst van de marktgelden der veemarkt is voor 1938 verpacht aan Ja- ring Bangma voor de som van f 76, Klompsokken. Winkeliers en wederver kopers vraagt onze scherpe notering. Hengst, Appelmarkt 11, telef. 11. Nog is het niet te laat voor St. Nicolaas- geschenken. Wij vulden verschillende af delingen belangrijk aan. Gebr. Wolke, Bolsward, Makkum, Dokkum De tussenstations op de lijn Leeuwarden- Sneek zullen met ingang van de zomer- regeling 1938 worden opgeheven. Het vervoer zal met autobussen in samenwer king met de N.S. geschieden. Gele en zwarte mansklompen vanaf 55 Mèj. Bekkie van Lien, welke sterk deed denken aan de Serimpi-dans van de vor stenhoven in Soerakarta en Jogjakarta en haar kaarsendans. De schetsjes en de pan tomime van de heer Hofstra sloegen ge weldig in. De „jongedames” van „dans der Indonesische gasten” werden vele malen teruggeroepen voor een hartelijk applaus. Ook de andere dansen, ingestudeerd on der leiding van mevrouw Dessener, von den een warm onthaal. De „zaal-loterij” met 67 prijzen, welke bijna alle door Bolswardse zakenlieden beschikbaar waren gesteld, verliep vlot. Een, door een gerepatrieerde uit Nieuw- Guinea zelf vervaardigd en voor deze avond geschonken, collier van schelpen viel op door schoonheid. Het optreden van onze bekende Skots- ploech werd met enthousiasme begroet. Het applaus was na iedere dans niet van de lucht. Het meedansen van het publiek met IJspolka was fantastisch. Friesland en gerepatrieerden één in samengaan 1 De conferencier bracht veel dank aan al len, die hebben meegewerkt aan het wel slagen van deze onvergetelijke avond: de zakenlieden van Bolsward, de Bols- warder Skotsploech, de beide orkesten, danseressen en dansers èn de directie van de „Holle Poarte”. Dat de heer en me vrouw Bonnema, wie niets te veel was, in deze dank betrokken werden, spreekt vanzelf. Een van de gerepatrieerden zeiPesta int besah seperti doeloe bagoes sekali (dit feest was weer als vroeger heel erg mooi .'5 Onder overgrote belarlgstelling is zater dagavond j.l. in de „Holle Poarte” een feestavond gegeven t.b.v. de gerepatri eerden. aldaar. Deze avond werd ver zorgd door enkele gerepatrieerden in Bolsward, The Yellow Jacks uit Leeuwar den, het orkest Roelof de Haan en de Bolswarder Skotsploech. De dames Baidenmann en de voor het vele werk hiervoor verricht Het gevarieerde programma werd vlot af- I pewerkt De rnnferenrier wist zowel in van der Bliek uit Leeuwarden heeft zich het -Nederlands als in het Maleis van deze taak gekweten. De orgelkas I geestige verbindende tekst te spreke is geschilderd in een donkerbordeaux- Vooral vielen op de Javaanse dans as

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1