CASTRO ZENDT RUSSISCHE BOMMENWERPERS TERUG flatbouw Nog meer Bolsward? m I Verrassende stembusuitslag Frankrijk üs hjoed p p to sizzen B.B. in - Bezwaarschriften tegen uitbreidingsplannen STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes St. Nicolaaspakketten vroeg ter post bezorgen De strijd tegen de kanker W «amorfe VRIJDAG 23 NOVEMBER 1962 101e JAARGANG No. 65 2305 of 2335 De Jong's Nieuwiblad DE STRIJD IN INDIA PYT F.D.P.-MINISTERS AFGETREDEN drie ge- voorschriften of bil onderhandeling over zelf de huur bepaald en vormde uit de behandeling verlichting ondervonden. >2. >4. Advertentieprijs: 13 cent per tnm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie II* 1. den. Maar de andere partijen hebben zware slagen gekregen. De conservatie ve onafhankelijken verloren maar liefst anderhalf miljoen kiezers, de socialisten en de M.R.P, een goede 800.000 ieder en de radicalen een kleine 400.000. Uit deze verkiezingen, blijkt, dat de belangstelling van de kiezers voor de traditionele partijen sterk aan het da len is en dat zij er de voorkeur aan geven, de mannen, die achter De Gaulle staan, te steunen. Verkiezingen in Oostenrijk. De verkiezingen in Oostenrijk hebben heel wat minder verschuivingen gege ven. De r.k. volkspartij heeft minder dan één procent gewonnen, de socialis ten hebben minder dan één procent ver loren. Dat resulteerde in een verlies van twee zetels voor de socialisten, wel ke naar de volkspartij gingen. Maar iedereen is het er over eens, dat de coa litie van de socialisten en volkspartij zal worden voortgezet, al zal dat pas zijn na moeizame onderhandelingen, waarbij vooral de volkspartij, van haar lichte winst ook enige voordelen zal trachten te plukken. Bezwaarschrift Tolsma. De heer Tolsma heeft een perceel land met veestalling in pacht, dat gelegen is aan de Witmarsumervaart. Hij heeft er ernstig bezwaar tegen dat hij het ge huurde t.z.t. niet voor zijn bedrijf kan Parkplan. Tevens heeft gedurende de wettelijk voorgeschreven termijn voor een ieder ter inzage gelegen een ontwerp-herzie- ning van het uitbreidingsplan in onder delen nader aangeduid als plan „Juliana- park”. Tegen dit plan zijn geen bezwaren in gébracht. De herziening van dit plan betreft en kel de bestemming van het laatste com plex gronden ten noorden van de Sne- kerweg tot flatbouw voor alleenstaan- vraagt en aan de belangen van klager niet tekort behoeft te worden gedaan, stellen B. en W. ook hier voor dit be zwaar ongegrond te verklaren. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 ia ën IS- te Bolswards Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (K5157) Uitbreiding T. S. Ten behoeve van de noodzakelijke uit breiding van de technische school is een gedeelte grond ten noorden van die school, voorheen bestemd tot woning bouw, thans de bestemming van bijzon dere bebouwing verleend. Tegen de vaststelling van deze herzie ning van het uitbreidingsplan zijn tijdig een tweetal bezwaarschriften binnen ge komen, n.l. van de heer A. Tolsma, Har- lingerstraat 70 en de heer A. de Boer, Laag Bolwerk 33. Na langdurige aarzeling heeft Fidel Castro, de Cubaanse premier, een stap ge daan, die kan bijdragen tot de oplossing van het Cubaanse probleem. Amerika heeft eind oktober z(jn blokkade-actie ondernomen om de terugtocht af te dwin gen van de zogenaamde offensieve wapenen, welke Rusland in Cuba had gestatio neerd. Ch/bestsjov had Kennedy beloofd „de wapens, die U offensief noemt” te verwijderen en controle hierop van de Ver. Naties toe te staan. De raketten van middelbare draagwijdte zijn verwijderd en van de lucht uit hebben de Amerikanen kunnen constateren, dat Russische schepen deze raketten naar Rusland transpor teerden. Eveneens hebben zy kunnen waarnemen, dat de lanceerbases zijn ge sloopt. zins begint in te binden, is een geluk kige ontwikkeling. De kwestie India-China. Een onverwachte ontwikkeling is de Chinese aankondiging, dat China zijn troepen in het grensgebied met India zaï terugtrekken op de positie, welke zij op 7 november 1959 innamen. Dat betekent aan de ene kant een realiseren van de eigen voorstellen, welke tot nu toe door Nehro zijn verworpen, omdat zij in het Noord-Westen, in Ladakh, de Chinezen in een gunstige positie lieten. Maar aan de andere kant betekent, dat China het in het Oosten veroverde ge bied ten Zuiden van Tibet, weer opgeeft, hoewel het dat als Chinees gebied op eist, en het nu ook weer opgeeft, on danks de totale uitschakeling van de Indiase defensie aldaar. Hoopt China door dit gebaar druk uit te oefenen op Nehroe om hier tegenover concessies in Ladakh te stellen, of vreest het complicaties, doordat er een oorlog van lange duur dreigde te ontstaan, nu India toch niet door de knieëën blijkt te gaan. Wankelend kabinet. De Westduitse liberalen blijven hardnek kig bij het ontslag van hun ministers zonder dat zij nu de coalitie zelf willen ontbinden. Zij willen Bondskanselier Adenauer zo dwingen tot een regeringsherziening, waarbij hij ook gemakkelijker de door de Spiegelaffaire nog meer omstreden minister van defensie, Strauss, zou kunnen laten vallen. Want diens vertrek blijft een eis van de liberalen, al hebben zij tegenover Adenauer officieel de naam niet genoemd. Adenauer zit voor een moeilijk dilem ma. Hij krijgt een crisis als hij Strauss niet wegzendt; zendt hij hem wel weg, dan kan hij moeilijkheden verwachten met de Beierse chr.-democraten, die ge heel achter Strauss staan. Het meest waarschijnlijk lijkt, dat Adenauer de kwestie nog even zal rekken tot na de verkiezingen in Beieren a.s. zondag. Zoals bekend is het uitbreidingsplan Noord I reeds volgebouwd en is in Noord II nog ongeveer voor de helft plaats voor woningen en andere gebouwen. Het is gebleken, dat van deze beide plannen, zowel de bestemming als de bclbou- wingsvoorschriften op enkele punten herzien dienen te worden. In verband daar mede heeft een ontwerp-herziening gedurende de wettelyk voorgeschreven termijn voor een ieder ter inzage gelegen. Tengevolge van de toekomstige realisering van het sportveldencomplcx in de aanleg waarvan onlangs door het Rijk een subsidie is toegezegd, komen er in het plan Noord II gronden vrij, die als bouwterrein kunnen worden benut, n.1. de oorspronkelijk tot sport- en speelterrein bestemde gronden langs de Twibaks- dyk tussen de R.K. uloschool en de Witmarsumervaart. Deze terreinen zijn in het ontwerpplan thans bestemd tot flatbouw met drie woonlagen. Ook autoboxen. Verschillende minimum maten van de bij het uitbreidingsplan Noord behorende bebouwingsvoorschriften bleken in de praktijk moeilijk of niet te hanteren. Daarom zijn deze voorschriften geheel herzien, waardoor een vereenvoudiging is bereikt. Verder zijn de autoboxen als nieuw element in de bebouwingsvoor schriften opgenomen. veilig door de daaromtrent bestaande voorschriften welke van toepassing zijn als de grond daadwerkeljjk voor bebou wing moet worden aangewend. B. en W. stellen de raad daarom voor in verband daarmede en omdat het alge meen belang in deze voor het belang van de enkeling moet gaan, het bezwaar schrift ongegrond te verklaren. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Tijdens de vergadering van Bondsdag- afgevaardigden en bet partijbestuur van de F.D.P. in Neurenberg is beslo ten dat de vijf F.D.P.-ministers in het Westduitse kabinet bun portefeuilles ter beschikking zullen stellen. Kort na het nemen van deze beslissing werd de bijgaande foto gemaakt. We zien v.l.n.r. de ministers Miscbnick (vluch telingenzaken), Stammberger (Justi tie), de voorzitter van de F.D.P., Men- Verrassende uitslag. Een volkomen verrassing hebben de ver kiezingen in Frankrijk opgeleverd, wel ke zondag j.l. zijn gehouden. Men had verwacht, dat de partijen, die allen, op de U.N.R. na, grote bezwaren hebben tegen De Gaulle en die allen hadden ge adviseerd bij het referendum over de herziening niet slecht zouden afbrengen. Men hield zelfs rekening met de moge lijkheid, dat het nieuwe parlement een meerderheid van tegenstanders van De Gaulle zou bevatten. Maar het volk be sliste anders. Niet alleen, dat in onge veer 100 kiesdistricten een candidaat en meestal een van De Gaulle’s U.N.R. de absolute meerderheid behaalde, waar door zondag a.s. geen herstemming no dig is, maar uit de percentages blijkt ook, dat de U.N.R., die in 1958 nog maar 17 van het aantal stemmen wist te veroveren, ditmaal op bijna 32 kwam. De enige andere partij, die Winst kon boeken, was de communisti sche, die van 18.9 op 21.7 procent kwam waarmee ook zij meer stemmen verover den dan in 1958 (30 pct. van de stem gerechtigden bleven thuis en dat maakte het mogelijk het percentage te verhogen zonder stemwinst). Bijna vier miljoen Fransen stemden communistisch, maar dat is nog anderhalf miljoen minder dan De automobiel- en motorenfabriek Benz en Cie te Amsterdam ontving een telegra fische bestelling van de Russische rege ring van 100 lastwagens ten dienste van het leger voor onmiddellijke levering. In de nieuwe vleugel van het stadsarmen huis werd een eenvoudige gedenksteen geplaatst. De steen werd gelegd door de heer H. A. Lunter. Naar de huur van een aangeboden greid- boerenplaats te Dedgum maakten niet minder dan 61 personen gading. De ei genaar de heer Bruinsma te Bolsward had 4e week november 1912 Prima stokvis, blanke leng en rondvis. D. A. Overzee, Schildwyk, Bolsward. B. en W. van Bolsward roepen sollicitan ten op voor onderwijzer aan de Stads tekenschool. Jaarwedde f 100,M. Oberman, burgemeester K. H. Laagland, secr. Herenhoeden, Engelse petten, autosjaals, jongens-petten, barets, grote keus. P. A. Gerritsma. It sin stiet net sa wakker De boer en de bakker Luke wurdt der sein Beide oan 't koartste ein Bakkers binne op ’t heden Frijhwat üntofteden Oer ’t Pouslik biwald It bleau yn har ünthald ’t Eardere mankemintsje Mei it 'bólle-sintsje Wurdt wer aktüeel Bakkers bite yn 't stiel En hja hoopje stil Fiif desimber sil Sint Pous mei Pyt Swartsje Foar woldwaners boartsje Boeren sitt’ op ’t heden Ek yn tüzen neden De Marijnske wet Noasket harren net Wrotters fan 'e sangroun Wurdt hwat yn ’e han jown Ja, in joadefoai Soks is net sa moai Gnoarren party boeren Kom mei, üt to toeren Kom, goed machtich graech In tochtsje nei De Haech Lit protesten hearre It moat fül prebearre Marijnen dy t wis Taei to melken is Mei it bolle-sintsje Lit hy in flutske sjitte Folk fan bólle en fé Mantsjes fan B.B. Twa yn ’t kammenet Dèrfan is forlet In oerhastich wurd kin troch gjin fjouwet hynders efterhelle wurde blijven gebruiken en is van mening, dat zijn bedrijf daardoor een zware slag zal worden toegebracht. Het thans nog geldende uitbreidingsplan heeft dit perceel land voor het overgro te deel bestemd tot openbare groen strook en bijzondere bebouwing. Slechts een klein gedeelte van het land valt binnen het gebied, dat in het ontwerp- I <jen met vier woonlagen, waaraan in ver- plan van bestemming is veranderd, n.l. band met het groot aantal instellingen van sport- en speelterrein tot groen-ter plaatse behoefte bestaat. strook en flatbebóuwing. Tegen deze De bebouwingsvoorschriften voor de bestemming zal het bezwaar van de heer bouw van de woningen in dit plan zijn Tolsma gericht zijn. Bij de realisering I Op verschillende plaatsen meer in over- van het onderhavige ontwerp-plan zal ’t eenstemming gebracht met de behoefte in het belang van een stelselmatige be-1 en aangepast aan die voor het complex bouwing niet mogelijk zijn het perceel I „Noord”, waardoor een administratieve weiland een agrarische bestemming te vereenvoudiging wordt verkregen. geven, wat het thans ook niet heeft in De commissie voor openbare werken kan het vigerende uitbreidingsplan. I ziCh geheel met deze herzieningen ver- De belangen van de pachter zijn echter I enigen. In de raadsvergadering van a.s. dinsdag zal de Raad over deze aangelegenheden worden gehoord en alsdan wordt door B. en W. voorgesteld de herzieningen van uitbreidingsplan en bebouwings voorschriften goed te keuren. Bezwaarschrift A. de Boer. Ten aanzien van het bezwaarschrift van de heer A. de Boer delen B. en W. mede, dat deze zich als eigenaar richt tegen de bestemming, welke de grond heeft, waarop zijn timmer- en aannemingsbe drijf - Franekerstraat no. 9 - is geves tigd. De heer de Boer heeft bezwaren tegen de vaststelling van het plan zo lang hem geen ander pand is aangeboden waar zijn bedrijf kan worden onderge bracht, op de door hem gestelde voor waarden. De grond, eigen aan de heer de Boer en het daarachter gelegen terrein, heeft in het thans nog geldende uitbreidings plan voor het grootste deel de bestem ming van bijzondere bebouwing, terwijl een deel van zijn perceel is gelegen in een gebied waar geen bebouwing is toe gelaten, omdat het buiten de rooilijnen ligt. De bezwaren van de heer de Boer rich ten zich alleen tegen de vermogensrech telijke wijze van de bestemming van zijn eigendom - welke zoals boven reeds geschreven thans niet gewijzigd wordt - doch deze wordt voldoende gewaarborgd PTT staat ook dit jaar weer voor de op gave in de periode 26 november4 de cember een aantal postpakketten en brief- pakjes te verzenden dat tweemaal zo groot is als normaal. Verwacht wordt, dat met name het aan tal te behandelen binnenlandse postpak ketten in de dagen voor St. Nicolaas on geveer 900.000 zal bedragen. Een tijdige overkomst en bestelling kan in deze druk ke dagen alleen worden gegarandeerd, indien de afzenders hun St. Nicolaaspak ketten en -pakjes uiterlijk donderdag 29 november a.s. ter post bezorgen. Bij latere aanbieding door de afzender kan voor tijdige verzending en bestelling Hwat hat Cjabe Skroar Een beeld van de strijd in bet grensgebied tussen India en Rood-China; met muilezels worden munitie en andere voorraden voor de Indiase troepen in de buurt van de al gevallen Se La Pas aangevoerd Daarmee had Chroestsjov zijn belofte nog niet vervuld. Amerika eiste ook ’t vertrek van een aantal Iljoesjin-bom- menwerpers, welke wel niet ultra-mo dern zijn, maar toch een zekere be dreiging voor Amerika zouden kunnen vormen. Anders dan de raketten stonden deze bommenwerpers niet meer onder Rus sisch beheer, zodat daartoe de toestem ming van Castro nodig was. Deze ge voelde zich toch al door de Russen in de steek gelaten en stribbelde tegen, maar men mag aannemen, dat Mikojan, de Russische vice-premier, die de zaken met Castro is gaan regelen, hem onder zware druk heeft gezet. Het gevolg is, dat Castro maandagnacht bekend heeft gemaakt, dat hij de bommenwerpers terug zal zenden naar Rusland. Of Gastro ook al heeft ingestemd met in spectie van de Ver. Naties in een of andere vorm, is nog niet bekend. Men krijgt wel de indruk, dat Rusland, zich geheel aan de afspraken met Ken nedy wil houden. Van Amerikaanse kant is ook te verstaan gegeven, dat bij een niet-naleving van het akkoord de Amerikaanse belofte geen inval in Cuba te doen, komt te vervallen. Zoals men zich zal herinneren, heeft Gastro de voorwaarden voor zijn mede werking in vijf punten samengevat. Hij eiste ontruiming van de Amerikaanse basis op Cuba, stopzetting van de schen ding van het Cubaanse luchtruim door Amerikaanse vliegtuigen, stopzetting van de ondermijnende activiteit, van o.a. Cubaanse emigranten op Amerikaanse bodem. Rusland heeft deze punten on derschreven, al schijnt het de kwestie van de Amerikaanse basis niet zo be langrijk te vinden. Dat Castro enigs- Een groep Britse doktoren en radio-thera- peuten heeft een nieuwe atoom-stralings- techniek ontwikkeld voor het opsporen en doden van kankercellen in het lichaam De groep geleerden, die verbonden zijn aan het Royal Northern Hospital in Lon den, is van plan een speciale radio-acti ve kobaltmachine te bouwen. Deze ma chine zal een intense stralingsbundel pro duceren, die niet alleen gericht is op het hoofdgezwel, maar ook op de wegen, waarlangs de kanker zich door ’t lichaam verspreidt. De groep is van mening, dat zwervende kankercellen kunnen worden opgespoord en gedood door de lymphvaten door mid del van een Röntgen methode in kaart te brengen. Deze kaart zal daarna de stra lingsbundel naar de plaatsen leiden waar de cellen zich bevinden. Een prototype van deze machine is voor studiedoeleinden gebouwd en in vijf ge- j in de daaromtrent bestaande wettelijke vallen gebruikt. Hiervan zijn er dóe gc- .voorschriften of bij onderhandeling - --- nezen; de twee andere gevallen, die vrij- de overdracht van deze eigendom. I sollicitanten een* zestal. Bij loting werd wel ongeneeslijk waren, hebben door de Daar het algemeen belang de thans in de boerderij gegund aan de heer King- het ontwerp gehanc.iaafde bestemmingma te Rinsumageest. k- er LP iet ur. Scheel (economische samenwerking) en Starke (financiën) 5

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1