Veel Bolsward getuigt van groei in R.E.S. zal haar terrein moeten verlaten I Vandaag beslissingen van historisch belang Bestuur wenst van gemeente nieuw terrein bij sportveldencomplex A i j de Martinytoer Fan Zilveren filmpjes op dy gjin STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad I Restauratie Broerekerk duurder Diefstal opgehelderd Jubilaris F. Rooda Koninkl. onderscheiden - A DINSDAG 27 NOVEMBER 1963 101e JAARGANG No. 66 FRIESLAND EN KORTENAER TERUG UIT NIEUW-GUINEA Tj. de J.’ Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS L'itg>ve: A. J. OSINGA N.V, Bolswud Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) le week december 1937 Abonnementsprijs I 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad bouw, tot op heden in Bolsward een on bekend begrip en nog voor enige jaren als niet passend bij een toch kleine hoe wel stedelijke gemeenschap als Bolsward beschouwd. De tijd staat echter niet stil en de wo ningbouw nam in Bolsward bij alle ge klaag (en helaas bij nog blijvende wo ningnood) een dusdanige vlucht, dat men de toevlucht zoekt in hoog- oftewe] flat- bouw. Hoewel voorlopig niet meer dan in totaal een ongeveer 100 flatwoningen gepland, krijgt Bolsward hiermede toch I een meer stedelijk karakter dan het tot dusver had. De mededeling, dat het sportvcldencomplex thans k-an worden gerealiseerd en de v.v. RES zijn huidige terrein ook al gaat opofferen aan de woningbouw, is eveneens reden de ver gadering van hedenavond tot een histo rische te bestempelen. Wie constateert, hoe het Verpleeghuis in het parkplan zijn realisering hoe langer hoe meer nadert, hoe er op verschillen de plaatsen in de stad wordt ge- en ver bouwd, wordt gemoderniseerd en uitge breid, wie weet van de vele ijzers die men te Bolsward nog in het vuur heeft, zal het beslist niet eens kunnen zijn met de man die ons zeide, dat het folkloris tisch festival wel het laatste levenste ken was geweest. Het festival was een feest. Het feest is voorbij, het werk wacht. Maar ook het lied van de ar beid is een schoon gezang al is het dan zonder koeienbellen en waldhoorns. Bij raadsbesluit van 23 april 1958 werd de exploitatieberekening van het com plex gronden van Noord II, gelegen tus sen Gysbert Japicxlaan en Witmarsu- mervaart, goedgekeurd en de prijs voor de bouwterreinen bepaald op f 14,per M.2 Ter uitvoering van dit besluit is het eer ste gedeelte van dit complex gronden bouwrijp gemaakt. In enkele jaren tijds zijn deze bouwterreinen voor het groot ste deel uitgegeven voor bebouwing, 't Is daarom noodzakelijk, dat maatrege len worden getroffen voor aankoop van de rest van de in het plan gelegen gron- grond aan de gemeente af te staan te gen een voorlopige prijs ten behoeve van de noodzakelijke woningbouw. Thans zijn de bouwterreinen zo dicht tot het speelveld genaderd, dat verkoop van meer grond van dit teerrein niet moge lijk blijkt. Reeds enige tijd zijn onderhandelingen gevoerd over verkoop van het gehele terrein, waarbij het niet tot een defini tieve oplossing kwam, n.l. ten eerste omdat de R.K. Sportcommissie op het standpunt stond, dat het groot aantal elftallen van de voetbalvereniging RES haar noodzaakte een tweede speelveld te exploiteren, hetwelk zou moeten aan sluiten bij het sportveldencomplex, waarvan ze een speelveld in huur ver wacht en ten tweede omdat omtrent de goedkeuring en uitvoering van het sport veldencomplex geen definitieve termijn bekend was. Zodra echter het plan van dit complex door de Provinciale Plancommissie was goedgekeurd zijn de onderhandelingen weer opgevat. Hierbij stelde de Sport commissie bereid te zijn het perceel land tegen een redelijke prijs te willen ver kopen, maar vroeg daartegenover een terrein in eigendom, waarop een ander sportveld zou worden aangelegd door de gemeente. Door het groot aantal elf tallen, welke spelen in de voetbalvereni ging RES heeft deze vereniging reeds lang behoefte aan een tweede veld, dat echter uit financiële overwegingen niet op het huidige perceel kon worden aan gelegd, omdat dit niet de bestemming sportveld in het uitbreidingsplan heeft. De Sportcommissie meent echter aan een te huren speelveld uit het sportvel dencomplex niet voldoende accomodatie te hebben en wenst daarom ook een sportveld in eigendom, zo mogelijk aan sluitend aan het complex. In het uitbreidingsplan is met deze mo gelijkheid rekening gehouden, zodat in principe aan dit verlangen kan worden voldaan. Ook feitelijk kan tegen dit verlangen weinig worden ingebracht, ge zien de investeringen, welke de eigenaar in het huidige perceel heeft gedaan ten einde dit geschikt te maken voor sport veld, zoals ophoging, verschraling van de grond, drainage enz. Bij informatie heeft de Grontmij. mee gedeeld een ongeveer gelijkwaardig sportveld te kunnen aanleggen voor de prijs van f 27.000,wat B. en W. een billijke prijs vinden en tegenover de R.K. Sportcommissie een redelijke op lossing achten, omdat h.i. door deze niet I kan worden verlangd ’n eerste klas veld in ruil te ontvangen. 1 Op deze wijze wordt, zelfs met de over brenging van de opstallen naar het nieu we veld en de aankoop van de op het huidige sportveld staande woning, de i aankoopprijs nog redelijk geacht en is I de mogelijkheid aanwezig deze in te strook Passen in de exploitatie van Noord II, In 1959 verleende de Raad een subsidie in de restauratiekosten van het dak van de Broerekerk, welke kosten werden ge raamd op f 23.000,—. Het Rijk en de provincie verleenden eveneens een sub sidie, n.l. resp. 60 en 15 Het gemeen telijk subsidie bedroeg 15 van de werkelijke kosten (tot f3450, Van de kerkvoogdij der Hervormde ge meente is thans een brief ontvangen, waarin medegedeeld wordt dat de wer kelijke kosten van de restauratie, welke nu voltooid is, f 26.270,05 hebben bedra gen. Dit betekent een overschrijding van de raming met f 3270,05. De kerk voogdij verzoekt ook een subsidie van 15 te mogen ontvangen in de kosten waarmede de raming werd overschre den. Rijk en provincie hebben ook in dit bedrag een subsidie van resp. 60 en 15 verleend. De Broerekerk is als oudste kerk van Bolsward een belangrijk monument, ’t welk zolang mogelijk in goed onderhou den staat voor het huidige en het na geslacht bewaard dient te blijven. B. en W. deden de raad een gemoti veerd ontwerpbesluit toekomen voor ruiling van de terreinen met de daar voor geldende voorwaarden welk besluit hedenavond in de raad zal worden be handeld. Wordt het ontwerpbesluit aangenomen, dan gaat, populair gezegd, RES dus ver huizen van Noord II naar het sportvel dencomplex. den en voorbereidingen te treffen voor het pachtvrij krijgen van deze terrei nen. Reeds geruime tijd geleden is over de aankoop van het terrein, grenzend aan de gemeentelijke bouwterreinen, overleg gepleegd met de R.K. Sportcommissie, I als gemachtigde van de eigenaar het j R.K. Kerkbestuur waarbij deze zich l op het standpunt stelde niet tot verkoop te kunnen overgaan zo lang geen zeker heid bestaat over de uitvoering van ’t sportveldencomplex. De R.K. Sportcommissie is inmiddels bereid gebleken tweemaal een i Onlangs hoorden we iemand beweren, dat het te Bolsward na het Folkloristisch Festival zo opvallend stil was. De Bolletongersdei zou volgens hem zo ongeveer de enige opleving zjjn en verder bleef alles bij het oude. De Grote Kampen bleef de Grote Kampen, de tramrails bleven de tramrails en noch zakelijk, noch eco nomisch viel er iets te beleven. Akkoord, het geklingel van de Zwitserse koeienlbellen is weggstorven, de wald hoorn doet zijn geluid niet meer horen, zelfs de Skotsploech staat niet meer op het podium. Maar of het in Bolsward alles doods is en er niets meer te beleven valt? We hopen dat onze opponent de raadsagenda in dit nummer eens zal bestu deren en vanavond op de publieke tribune zit om in de raadszaal het nemen van een aantal historische beslissingen mee te maken. kontant is hjir op dingen makket men In kou skyt yn icnkcar safolle as in ljurk yn ’t hiele jier de gasfi was hierbij Op it heden sit men yn de koöperatieve wrald mei bilangrike kwestjes, dy’t op lost wurde moatte. Ik neam as earste de fraech of de C.A.F. oergean mei nei prizedifferentiaesje, d.w.s. forskil fan prizen foar har leden. Mei de C.A.F. leger prizen birekkenje oan leden, dy’t in great kwantum tage- lyk nimme of meije de prizen foar lyts en great net üngelyk wèze? Mei men koarting jaen oan boeren dy’t in weinfol tageiyk nimme of net? Mei men ekstra fracht nimme as immen tusken- tiids in pear, doazen koekjes hawwe wol, of net? Mei men koarting jaen oan boe ren, dy’t daliks bitelje of net? Koartom mei men prizen birekkenje neigelang de kosten, dy’t der by komme, heger of le ger binne of moat men ien priis hawwe foar alle leden en foar alle bistellings By it antwurd op dizze bilangrike f ragen sitte wy wer mei de saek fan it prinsipe. Yn dit gefal mei it koöperatieve bigjin- sel. Neffens hiel hwat koöperatoren is dit fêstlein yn it adagium: Allegearre foar ien en ien foar allegearre, lyts en great docht neat tersake. „Gelijke monni ken, gelijke kappen”. Ien priis foar de fierste koumelker en deselde priis foar de greatste boer, dy’t neist it paklius wennet. En sokken sjogge it as in forlies fan it koöperatieve bigjinsel as men rekken halde soe mei forskillende omstannich- heden en kosten. Men kin der fan op oan, dat yn de kom- mende ledengearkomsten hiel hwat yn worden uitgebreid. En trouwens ook buiten de raadsagenda om zijn er in de stad tal van moedgevende activiteiten waar te nemen. Een wandeling van nauwelijks 100 meter kan het u leren hoe momenteel zelfs drie bekende Ho- recafzaken verbouwen, uitbreiden en moderniseren. Hotel „de Wijnberg” wordt wat capaciteit betreft, welhaast verdubbeld, ,de Doele” bouwt er een derde zaal bij en café Centraal kreeg ook een nieuw aanzien. En het zijn juist deze zaken, die als graadmeters kunnen dienen voor hetgeen er in een bepaalde plaats omgaat. Toch is hetgeen de raadsvergadering van hedenavond tot een zeer bijzondere maakt, nog iets anders. Wanneer de raad met de voorstellen van B. en W. akkoord gaat (de commissie openbare werken deed dit reeds) dan zal heden avond het besluit vallen dat in Bolsward bepaalde terreinen zowei aan de oude Snekerweg als aan de Twibaksdyk (tus sen R.K. Uloschool en Witmarsumer- vaart) worden aangewezen voor hoog- raesje kieze en foar it oare de frije of partikuliere wei. Tink mar ris oan de féforkeap of de jirappelhannel. Hwat gjin prinsipe is, moat men der ek net fan meitsje, hwant dan is der gjin for- bettering en foroaring mooglik, dan hat men j inseis fêstset. De diefstal van f 1100,die onlangs „ontvreemd” werd in de zaak textiel handelaar L. aan de Grote Dijlakker, is opgehelderd. De diefstal zou gepleegd zijn uit een geldkistje dat zich in de achterkamer bevond, de kamer waar geen klanten, maar wel reizigers en vertegenwoordi gers werden toegelaten. De politie meende aan de hand van dit feit een intensief onderzoek te moeten instellen. Er werden mensen verhoord en vinger afdrukken gemaakt, maar zelfs de meest spitse speurzin vermocht niet deze zaak tot een oplossing te brengen. De ontknoping kwam pas toen de heer L. tot de voor hem prettige, maar toch ook wel wat pijnlijke ontdekking kwam dat het geld in het geheel niet gestolen was, maar dat hij het op zolder in een la had liggen. Alle moeite van de politie jOm deze reden stellen B. enW. dan ook is dus voor niets geweest. Maar het geld voor het gevraagde subsidie van 15 is terug. |van f3270,05 f490.50, te verlenen. En soe dit in bigjinsel fan je wêze? Ik De koöperaesje koar saken dw; rjuchten hat wize profyt hat fan syn lid-wêzen. Dit haldt yn, dat men in prize-differentiaesje ynfiere moat, sil men op den dür de kon- kurrinsje treast wêze. Ek in koarting foar svn plak. Mei beide de mienskiplike saek souner en sterker en docht nimmen ün- rjucht oan. Hwat hat Cjabe SLroar üs hjoed p p to sizzen Want een historische zitting wordt het vanavond zeker. Wellicht zal in later jaren nog vaak over de dag van van daag worden gesproken als over een be langrijk keerpunt in de geschiedenis van onze stad. Natuurlijk willen we niet overdrijven. Elke beslissing heeft immers een histo rische waarde. En een reeks z.g. kleine zaken of een aantal beslissingen van op zich zelf geringe waarde stempelen I samen het beleid van het stadsbestuur I evenzeer als een beslissing op hdog ni veau. j Kleinigheden vormen in onderlinge sa menhang wellicht de grondslag van een proces, dat, hoewel het zich langzaam voltrekt, toch van groot belang kan zijn. I Elke krotwoning, die onbewoonbaar wordt verklaard, elk stukje grond in een uitbreidingsplan dat wordt aangekocht, elke bouwvergunning die wordt afgege ven is een schakel in een lange keten, een keten, waarin evenwel geen enkele 1 schakel mag ontbreken. Wie meent dat Bolsward is ingedom meld, dat er van groei en vooruitgang geen sprake meer is, werpe slechts een blik op de raadsagenda van hedenavond cm van het tegendeel overtuigd te ge raken. Zeker, het is op zich zelf genomen niet spectaculair, dat een van de vier Ulo scholen in onze stad wegens het groter worden van het aantal leerlingen een vergroot fietshok vraagt. Maar als men zich herinnert dat onlangs een andere uloschool hetzelfde deed en hierop door denkend tot het besef komt, dat het aantal scholieren, dat in Bolsward de 1000 al ver is gepasseerd nog vrijwel dagelijks toeneemt, ziet een dergelijke I aanvraag toch symptomatisch ten op zichte van de groei en de toekomst van de stad. In dit opzicht is ook de verdere uitbouw i van de Rijks Hogere Zuivelschooi een verheugend verschijnsel en moedgevend voor de tijd die komende is. Hetzelfde geldt voor het zakenleven. Er I gaat welhaast geen raadsvergadering voorbij of er is nieuwe industrievestiging of uitbreiding van een bestaand bedrijf aan de orde. i De raadsagenda van hedenavond maakt hierop - geen uitzondering. De toch al I tot een imposant en zelfs nationaal zo niet internationaal zeer bekend gewor den zaak van de heer E. Bolta, de ex- portslagerij die steeds nieuwe mogelijk heden aangrijpt, moet weer belangrijk „lUy stjerre oan üs principes Sa hat in bikend man ris ütroppen, doe’t hy as antwurd op in wiidweidige ütien- setting to hearen krige: Dat is tsjin üs prinsipe. Nou moat men dat goed for- stean, fansels. Prinsipes of bigjinsels kin nimmen sunder, net op godstsjinstich, net op maetskiplik gebiet. Hwat soe der fan de hüshalding torjuch- te komme as dy net stie op de grounslach fan bipaelde bigjinsels, hwat fan de skoalle, hwat fan üs omgong meimekoar? Né, hwat bidoelde sprekker miende, wie dit: Meitsje wy fan hiel hwat dingen net to’n ünrjuchte in bigjinselkwestje, brüke wy dit net te gau, krüpe wy der net efter om üs ünwil of bilang of gemak net sjen to litten? Bigjinsels binne it salt fan it libben, kostber en unmisber, mar allinnich as it De wagenmakerij van de heer Lycklama a Nijeholt te Cornwerd geheel uitgebrand In Makkum zal een nieuwe R.K. kerk worden gebouwd. Op de school te Pingjum zal voortaan ook Friese les worden gegeven. 75-jarig bestaan van de gasfabriek te Bolsward. Reeds in maart 1857 werd er in de raad over de mogelijkheid Bolsward van gaslicht te voorzien gesproken. De destijds bestaande olieverlichting met re- verbères voldeed niet meer aan de eisen des tijds. Op 9 februari 1861 werd door de raad met 6-5 stemmen besloten de le vering van gas publiek aan te besteden. Dit mislukte tot twee maal. Hierna heeft de gemeente het zelf ter hand genomen. Leden van het toenmalige bestuur waren de heren A. Ament, burgemeester, voorz. J. de la Lande Cremer, weth., S. Lyckla ma a Nijeholt, weth., Mr. B. J. de Kok en D. G. de Jong. Op 30 mei had de aan besteding van de fabriek plaats. De totale kosten bedroegen f 47.916,98. Op 10 dec. 1862 werden de straten voor het eerst met gas verlicht. Op 17 dec. d.a.v. werd voor het eerst in de Doele gaslicht ontstoken. De ontwerper van de gasfa briek A. Bruinissen Troost tegenwoordig. dy geast losmakke wurde sil en hjitte hollen derby. Nei myn miening alhiel to’n ünrjuchte. Hwant it koöperatieve bigjinsel is wol, dat men de leden ge- likense rjuchten jowt, mar net, dat de iene syn rjuchten slüpe litte moat om de oare mear to jaen as nim takomt. En der komt it yn wêzen op del. Nimme wy twa foarbylden: It kouwe- moal kostet de koöperaesje yn it pakhüs 32 goune de 100 kilo. De iene boer bi- stelt tageiyk seis ton en bitellet daliks. Hy wennet tichte by. Dan komt er 32 goune in pear sinten fracht en gjin rinte fan it jild. Mei de fêste kosten kin dan dizze boer dat moal krije foar byge- lyks 34 goune. De oare boer bistelt fjou- wer sekjes moal en wennet fier fuort. De koöperaesje moat in ekstra rit meitsje en de kosten derfan binne stikken heger, boppedat duorret it in hiel skoft foar it jild op it kleed komt. Mear administraes- je, jild opheljen, rekkens stjüre en gean mar troch. Kin de léste nou freegje, dat hy deselde priis bitellet as de earste? Is dat gelikens rjucht? Of komt it winlik hjir op del, dat hy easket, dat de earste mar mear bitelje moat om him minder bitelje to litten? de koöperaes- mien perfoarst fan net. i is in foarm fan meime- dwaen, hwerby elts deselde en derom ek op gelikense ek wiere prinsipes binne en hiel hwat minsken soene der foar harsels en foar de mienskip greate baet by fine. Mar der is ek hiel hwat sabeare spul by, dat to’n ünrjuchte dy moaije namme drage wol. En de Friezen hawwe de namme, dat hja tige prinsipieel binne, in medalje mei in moaije en in minder moaije kant. Hwant as in saek ta prinsipe makke is, dan binne alle minsken, dy’t der oars oer tinke, bi- gjinselleas, dus minderweardich. Foar de Iju, dy’t fytsen op Snein tsjin it bigjin sel achten, wiene dy Sneinske fytsers minsken, dy’t fier mis wiene. Mei swarte hoazzen, koart hier en al dy dingen krekt itselde. Yn de boerewrald ha wy ek fan dy din gen, dy’t as prinsipe bilibbe wurde, wylst hja dat yn wierheit net binne. En üt dat misbigryp is in bulte strideraesje en skeel fuortkomd oan hjoed de dei ta. Nimme wy as earste foarbyld de saek fan de koöperaesje en de partikuliere bi- driuwsfoarm. Is dit in kwestje fan prin sipe of in frije kar. Mei oare wurden, is in boer, dy’t foar öfset of oankeap de partikuliere bidriuwsfoarm kiest, minder weardich of bigjinselleas? Nei myn mie ning is dit in frije kwestje en moat eltse boer neigean op hokfoar wize hy syn eigen bilangen en dy fan oaren it beste forsoargje kin. As jo my persoanlik freegje, dan mien ik, dat foar hiel hwat dingen de koöpe ratieve bidriuwsfoarm oan to rieden is, mar dat is in persoanlike miening en gjin prinsipe. Tinkt immen earlik der oars oer, dan hat syn miening likefolle rjucht fan bistean as mines. Ik had it rjucht net en in oar likemin om in boer, dy’t de partikuliere bidriuws foarm kiest, dêrom minderweardich to achtsjen Trouwens de feiten wize üt, dat tüzenen boeren foar it iene in koöpe- Hr. Ms. jager Friesland en Hr. Ms. fregat Kortenaer zijn vrijdagochtend uit Nw. Guinea in Den Helder teruggekeerd. De Kortenaer is tijdens een bezoek aan een buitenlandse haven met wandluis be smet. Foto boven: De Kortenaer doemt op uit de mist. Foto onder: In verband met de besmetting van De Kortenaer werden de afhalers door mariniers op veilige afstand van het schip gehouden. i De receptie, die de heer F. Rooda, die j 40 jaar in dienst was geweest van fa. J. A. Bakker, vrijdagavond in hotel de I Wijnberg werd aangeboden, was zeer I druk bezocht. Niet alleen was het per soneel, zowel dat van de fabriek als I het administratieve personeel en de rei zigers zoveel mogelijk aanwezig, ook tal van andere personen waren gekomen I om de jubilaris geluk te wensen. Het was zeker een sympathieke gedach te, dat ook de beide zoons van de heer Bakker, hoewel zelf niet in het bedrijf werkzaam en de heer Bakker uit Heilo, ter receptie aanwezig waren. De heer Rooda werd welkom geheten en hierna toegesproken door de heer Bakker Sr., die hem namens de directie van het bedrijf tot zijn grote verrassing een prachtige platenspeler met inge bouwde radio aanbood. Namens het personeel en de reizigers bood de heer Draaisma de jubilaris een ijzeren draaischroef aan. Burgemeester Mr. J. A. Geukers, die met groepsadjudant van de Rijkspolitie de heer Van Slooten, ter receptie ver scheen, sprak aan het adres van de heer Rooda waarderende woorden en kon tot zijn vreugde mededelen, dat het H. M. de Koningin had behaagd hem de ere- medalje, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in brons toe te kennen, welke mededeling met een welgemeend applaus werd begroet.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1