Het conflict tussen India China en Prinses Wilhelmina overleden De afwikkeling de Cubaanse affaire van stad Ingezetenen van onze ADENAUER IN MOEILIJKE POSITIE Prinses Wilhelmina ROUW DAALDE OVER BINNENHOF eIü üs hjoed p p to sizzen F Wie JAARGANG VRIJDAG 30 NOVEMBER 1962 No. 67 Bolsward, 28 november 1962 Piet Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Hwat bat Qabe Skrocir Voetbalwedstrijden worden niet afgelast V.P.R.O. brengt 11-stedentochten op T.V. Ri Ik r *2*2^**^ 2305 of 2335 De Jong's Nieuwsblad noemen ALLEMAAL VOOR „HET DORP” het Abonnementsprijs f 1.90 per kwsrual (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie gekondigd, dat de minister van buiten landse zaken een bezoek aan China zal brengen. Deze ontwikkeling maant de Westelij ke mogendheden ook al tot voorzichtig heid, hoezeer zij de houding van Pakis tan ook veroordelen. Mr. P. J. Troelstra zal wegens influenza niet deelnemen aan de begrotingsdis- cussie in de Tweede Kamer. Op het eiland Texel is zoveel kool ver bouwd, dat men er geen raad meer mee weet. De kool wordt aangeboden tegen Plaatselijk nieuwsbericht: Aan de veld wachter werd f 50,gratificatie ver leend wegens vernieling der vruchten in zijn tuin. Door het gemeentebestuur te Workum. is uitbesteed het ophalen van haardas, vuilnis en secreetmest, alsmede het rei nigen van straten, riolen, enz. Gegund aan Jan Ages Walta, veehouder aldaar voor f 1700, De wapenstilstand met Bulgarije, Servië en Montenegro is getekend. Men moat soms frije om de mem en de dochter to krijen Eerste week december 1912 (31 augustus 188028 november 1962) IN MEMORIAM Bolswartls Nieuwsblad dinsdag op woensdag zette een domper op de arbeid van het Binnenhof. Beide Kamers der Staten-Generaal waren tevoren nog in vergadering bijeen geweest. De Tweede Kamer had de interimregellng voor gehandicapten op haar agenda staan benevens de grenswijzigingen van een aantal Zuid-Hollandse gemeenten, waartegen met name Zwammerdam zoveel bezwaar had. De Eerste Kamer hield haar Algemene Politieke Beschouwingen over de rijks- begroting voor 1963; zij maakten de balans op van het beleid van het kalbinet- De Quay. Maar vóór de minister-president op hun bespiegelingen kon antwoorden, ja, midden in de voorbereiding van zijn repliek overviel hem het doodsbericht van het Paleis Het Loo. In haar 82ste levensjaar was de Landsvrouwe rustig ingeslapen tengevolge van een hartaandoenlng, die reeds enkele dagen tevoren bezorgdheid had opgewekt. Naar wij vernemen heeft het bestuur van de Kon. Ned. Voetbalbond besloten, dat de competitiewedstrijden, welke zijn vastgesteld voor het komende weekein- 'de, normaal doorgang zullen vinden. Door de Koninklijke Nederlandse Zwem- bond is eenzelfde besluit genomen met betrekking tot de waterpolowedstrijden en de zwemevenementen. Ook de Koninklijke Nederlandse Korf- balbond heeft medegedeeld, dat de com petitiewedstrijden voor zaterdag en zon dag gewoon doorgang zullen vinden. Verkiezingen in Frankrijk. De tweede ronde van de Franse ver kiezingen heeft een grote overwinning opgeleverd voor de gaiiillisten, die nu in het parlement over de absolute meer derheid beschikken. de Spiegelaffaire, socialistische en libe rale winst te zien en verlies van de chr.-democraten. Maar in Beieren is 't anders uitgekomen. De liberalen gingen heel licht vooruit (0.3 pet.), de socia listen 4.5 pet. en de C.S.U. steeg van 45.6 pet. tot 47.5 pet. De oorzaak hier van was voonal het wegvallen van en kele kleine partijen. Maar het gevolg is, dat Strauss bepaald geen nederlaag heeft geleden en dat zijn partij in de landsdag zelfs over de aboslute meer derheid is gaan beschikken. Koningin Juliana had, gedreven door die bezorgdheid, reeds bijtijds haar intrek op ’t Loo genomen. Maar de toestand was niet zo ernstig geoordeeld, dat Prin ses Beatrix haar wereldreis had moeten onderbreken of dat Prinses Irene van haar vakantie bij de Engelse prinses Athlone had moeten onderbreken. Bel den werden ijlings telegrafisch naar hun vaderland ontboden. De radiozenders zwegen woensdagmor gen stil ten teken van rouw over het heengaan van de vrouw, die Nederland langer had geregeerd, dan welke van haar voorouders ook. Die stilte vorm de een tragisch contrast met het blij jolijt, waarmee Nederland daags tevo ren voor de t.v. „Het Dorp had ge opend”. geweest. Houden de liberalen voet bij stuk, dan ziet het er naar uit, dat de chr.-democraten een minderheidskabinet zullen moeten vormen, maar men be hoeft het nog niet uitgesloten te ach ten, dat zij er ten slotte in zullen toe stemmen, dat Strauss een andere por tefeuille krijgt toegewezen. Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Rouwbeklag. Beide Kamers der Staten-Generaal be sloten ijlings hun openbare werkzaam heden tot na de begrafenis te schor sen. In de Tweede Kamer hield voor zitter Kortenhorst een korte toe spraak, waarin hij Prinses Wilhelmina Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres; Marktstraat 13 ïelef. 2451 - Na 18.30 uur (K5157) Ontslag aan de agent 1ste klas G. Westra te Bolsward, ten einde zich te vestigen alg caféhouder te Leeuwarden. Rustig verloop. De Algemene Politieke Beschouwingen der Eerste Kamer waren over het al gemeen zeer rustig verlopen. Het laat ste levensjaar van het kabinet-De Quay Inspireerde de senatoren niet tot grote politieke gevechten. De socialistische fractieleider ir. Vos hield een betrekke lijk mild requisitoir, waarin hij het ka binet voor de voeten wierp, dat het be leid in tal van opzichten terzake van NIeuw-Guinea, de belastingverlaging en de loonpolitiek tot heel anderei resultaten had geleid, dan de ministers zelf hadden gewild. De liberale fractieleider mr. Van Riel bracht daar tegen in, dat het rechts- liberale kabinet niet helemaal vrij was geweest dat het in menig opzicht nog gebonden was geweest aan hetgeen de voorafgaande brede-basis-kabinetten, met hun sterke socialistische inslag had den besloten. Hij kende het kabinet-De Quay de verdienste toe, dat het de basis had gelegd voor een ander beleid. op haar boerderij te Oldeboorn. Verder j is gebruik gemaakt van een groot aan- I tal filmfragmenten, w.o. het eerste als de „schatkamer van ons nationale Polygoonverslag in 1933. leven”. Verldezsngen in Beieren. Op zich zelf zijn verkiezingen in Beie ren niet zo belangwekkend, maar dit maal heeft iedereen in West-Duitsland met spanning de uitslagen bestudeerd, omdat daarvan de positie van Strauss, gekomen tot de vervulling van de Ame-I rikaanse eisen. Van het begin af heeft 11 Kennedy de eis gesteld, dat de ontman-1 teling van de bases zou moeten worden! gecontroleerd en Chroestsjov heeft dit in zijn zogenaamde capitulatiebrief ook toegezegd.. Castro wilde hiervan evenwel niet weten. Hij was van me ning, dat controle een inbreuk op de Cubaanse soevereiniteit zou zijn. Maar nadat Mikojan, de Russische vice-pre mier, die bijna drie weken met Castro heeft onderhandeld, eerst diens instem ming met de terugtrekking van de bom menwerpers had verkregen, heeft hij nu Castro zo ver gekregen, dat hij een in spectie door de Ver. Naties zal toestaan, mits Amerika inspectie zal toestaan van de kampen, waar agressie en onder- mijningsacties tegen Cuba worden voorbereid. Castro denkt hierbij terug aan de aanval van Cubaanse emigran ten met Amerikaanse hulp in het voor jaar van 1961. Er bestaat op het ogenblik niet veel kans, dat Amerika op deze Cubaanse voorwaarde zal ingaan, maar niettemin is er een bres geslagen in het Cubaan se neen. Indien de Sovjet Unie het wil, zullen er wel middelen kunnen worden gevonden om Castro’s instemming vol ledig te maken. En die wil van de Sov jet Unie zal toenemen naarmate Chroestsjov beseft, dat de Amerikanen onwrikbaar zijn. Mikojan heeft op zijn terugreis uit Cuba New York aange daan, waar hij een „zeer hartelijk ge sprek” heeft gevoerd met de Amerikaan Stevenson. Na afloop ervan zei Steven son, dat er misschien een keerpunt was bereikt. De stemming in het parlement van In dia blijft zeer fel en het ziet er naar uit, dat Nehroe, zelfs al zou hij na de ne derlagen de Chinese voorstellen als de best verkrijgbare voorwaarden beschou wen, uit binnenlandse overwegingen zal moeten vasthouden aan zijn eigen voor stel de situatie van 8 september 1962 als uitgangspunt te nemen. In het Oos ten maakt dat weinig uit, maar in het Westen, in Ladakh, betekent dit een ver schil van een vrij groot aantal vooruit geschoven Indiase grensposten, welke India tussen beide data in achter de Chinese linies had weten te vestigen. Volgens een Indiase woordvoerder be heersen de Chinezen in Ladakh nu 5180 vierkante km. meer terrein dan voor september van dit jaar. Wanneer Nehroe niet op de Chinese voorstellen wil ingaan, betekent dat, dat hij zich wil aangorden om het verloren gebied gewapenderhand te heroveren en gezien de overweldigende kracht van de Chinese legers lijkt dit een operatie van lange termijn, die slechts kan wor den uitgevoerd met de steun van de Westelijke mogendheden. Dezen zijn be reid wapens te zenden, maar zijn er aan de andere kant wat huiverig voor hier een nieuw front met het commu nistische blok te openen, waardoor zij bovendien de kans lopen, dat de zich nu steeds sterker aftekenende scheiding tussen Rusland en China door het ge meenschappelijke gevaar van het Wes ten weer zal vervagen. De hulp van het Westen aan India heeft vooral kwaad bloed gezet in Pa kistan, dat in iedere versterking van India als een bedreiging voor het eigen bestaan ziet. Vooral in het parlement worden de stemmen steeds luider om uit de Westelijke verdragen te treden, waarvan Pakistan ook lid is. Ook is aan- De Boodschap van het blij belijden. Kwam ook de stille avond door De Heere huis en hart bereiden Achter Hem aan, in ’t Lichtend spoor De rem en rijkdom zal verbleken De loop voleindigd, wacht het loon Het hoogste vorstlijk ereteken Een onverderflijke, eeuwige Kroon. Afwikkeling. De afwikkeling van de Cubaanse affaire gaat steeds verder. Vorige week kon president Kennedy aankondigen, dat pre mier Chroestsjov hem had geschreven, dat hij de bommenwerpers op Cuba waartegen Amerika ook bezwaar maak te zou terugtrekken. Pogingen van Chroestsjov om aan deze terugtrekking voorwaarden te verbinden, zijn mislukt. Onmiddellijk daarop heeft Kennedy de blokkade van Cuba, welke hij eind okto ber had ingesteld en die heeft geleid tot de heftige crisis, opgeheven. Deze week is men een stapje nader Herman Kuiphof stelde met regisseur Wim van der Velde een programma over de Elfstedentocht samen: „de grootste schaatswedstrijd ter wereld”. Deze wordt uitgezonden op 1 december om 15.15 uur. De eerste elfstedentocht werd gehouden in 1909 en daarover vertelt de nu 77- jarige heer T. Rosenboom, die in dat jaar als derde dóór de finish kwam. 'Een typisch Nederlands sportgebeuren als de Elfstedentocht heeft ons land te danken aan de grote sportpionier Pim Muller, die tevens in ons land sporten als voetbal, hockey en athletiek intro duceerde. Pim Muller maakte in 1890 als eerste deze tocht langs de elf Friese steden, gewoon om te kijken hoe ver hij kon komen. Behalve met de heer Ro senboom, heeft Herman Kuiphof nog interviews met een zevental andere men sen, waarvan er zes zich op de een of andere manier in een Elfstedentocht hebben onderscheiden. De een, waarvoor dit niet geldt, is de K.N.M.I.-medewer- ker Joop van den Tonkelaar wiens arm televisiekijkers niet onbekend is en met wie Herman Kuiphof een gesprek heeft over de weerkundige aspecten. We noemden reeds de heer Rosenboom maar daarnaast komen toerrijders aan het woord als o.m. Jeen van den Berg (die de wedstrijd in 1954 won), Auke Adema (de winnaar van 1941), Sjoerdje Faber (de enige vrouw, die de tocht in 1941 uitreed), en Anton Verhoeven (in 1956 een van de vijf gediskwalificèer- den). In dat jaar kwamen n.l. vijf rij ders gezamenlijk door de finish. Verscheidene interviews zijn opgeno men in de omgeving, waarin deze men sen hun werk verrichten. Jeen van den Berg bijvoorbeeld is zittend in zijn klas Om vrijwillig terug te treden Heeft zij de grootheid opgebracht Terugziend op een blank verleden Verkwikt door innerlijke kracht. Verdiept In kinderlijk geloven De rijpe zomerbloei gaat heen In grijze herfst, omglansd van Boven Vereenzaamd, maar toch nooit alleen. Pal, onbeschroomd in zware stormen Van taai verzet de klare tolk Tegenslag zou ’t karakter vormen Het bracht haar nader tot het volk. Zij daalde van de kille toppen Af in ’t perk der gemeenzaamheid Toen de vernieuwingsgeest kwam kloppen Fors hoorbaar, op de deur der tijd. Zij is ons, hoogbejaard, ontvallen Symbool van moed, beleid en trouw Geëerd door vele duizendtallen Als fiere Koninklijke Vkuw Die vijftig iaar de kroon mocht dragen In dienen de voldoening vond En zonder aarzelen en versagen Steeds nauwgezet haar plicht verstond. Moment-opname maandagnacht in het RA.I.-gebouw in Amsterdam. Het tellen van de onvoorstelbare hoeveelheid geld, welke voor „Het Dorp” is binnengekomen. de minister van defensie, kan afhangen. jg voor Adenauer nu veel moeilij- ker geworden om Strauss te offeren, wanneer hij daartoe ai geneigd zou zijn Brede basis. beschreef als een „vrouw, vele mannen De grote vraag was natuurlijk, welke te sterk”; verder besloten de Tweede jpolitieke basis er na de verkiezingen aan het roer zal komen. De senatoren aan het woord. Sjoerdje Faber vertelt i bijeen te komen of een acte van rouw- j onthielden zich van voorspellingen. Zij beklag op te stellen. In de Eerste Ka mer herdacht voorzitter Jonkman haar scherpe aanvallen richtte tegen de libe rale minister Toxopeus de lijstaan voerder der v.v.d. bij de komende ver kiezingen in verband met diens be leid in de Bijlmermeerkwestie. De chr.-historische senator, Pollema, merkte op, dat het ondankbaar zou zijn tegenover prof. De Quay c.s., als de k.v.p. na de verkiezingen een coalitie zou sluiten met de p.v.d.a. Daarmee wou hij overigens niet zeggen, dat hij Het overlijden van Prinses Wilhelmina op het paleis Het Loo in de nacht van de huidige combinatie ideaal vond. Hij vergeleek de v.v.d. althans met een „rietpluim”. Mr. Pollema was in het verleden al een voorstander van een na tionaal kabinet. Nu erkende ook mr. Van Riel, dat als de internationale situatie zou vererge ren hetgeen hij verwachtte men de socialisten bij het regeringsbeleid zou moeten betrekken. Hij vond dit niet bezwaarlijk na de duidelijke verkla ring, welke de p.v.d.a. met betrekking tot Cuba heeft afgelegd, die hij kenne lijk verkoos boven de „vredes”verklaring van de synode der Hervormde kerk, waar staatssecretaris Calmeijer laatst tegenin is gegaan. De anti-revolutionaire fractievoorzitter Berghuis had ook kri tiek op die verklaring; zij vergat z.i. dat de overheid het zwaard juist draagt om de kerk te beschermen. Met grote droefheid hebben wij vernomen het bericht van het over lijden van PRINSES WILHELMINA, Moeder des Vaderlands. De ouderen onder ons herinneren zich persoonlijk Prinses Wilhel mina als regerend Vorstin, vol liefde en opofferingsgezindheid voot Haar land en volk. De jongeren onder ons kenden Haar meer uit de eerbiedige verhalen van de ouderen en als de zich na een langdurige en verstandige re geringsperiode uit het openbare leven teruggetrokken hebbende, vroe gere Vorstin, die Zich geheel voorbereidde op de laatste oproep door de Heer van leven en dood, die Zij zo trouw had gediend. Laten wij Haar allen in diepe dankbaarheid gedenken. Ten teken van rouw zullen tot en met de dag der begrafenis van alle openbare gebouwen de vlaggen halfstok gehesen worden tussen zonsop- en zonsondergang. Wellicht wil de burgerij zich hierbij aan sluiten. Een condoleance-register zal vanaf donderdag tot en met vrijdag ter tekening voor ieder gedeponeerd leggen aan de ingang van ons stad huis des morgens van 9-12.30, des middags van 1517 uur en des avonds van 1919.30 uur. Het carillon zal de eerstkomende dagen zwijgen ten teken van rouw. Prinses Wilhelmina ruste in de vrede des Heren. K De burgemeester van Bolsward, B Mr. J. A. GEUKERS J Strauss is de hoofdpersoon geworden van de zogenaamde Spiegelaffaire. Hij was heb permanente doelwit van dat Hamburgse blad en hij heeft ook een niet onbelangrijke rol gespeeld bij de actie wegens hoogverraad tegen een aan tal redacteuren ervan. Daar doorheen speelde de kwestie, dat de liberale mi nisters buiten de actie zijn gehouden, hoewel een van hen toch minister van justitie was. De liberalen hebben daar op de eis gesteld, dat eerst twee staats secretarissen zouden worden verwijderd. Daarna wensten zij een reorganisatie van het kabinet, waardoor Strauss zou worden gewipt. De verkiezingsuitslagen in Hessen, enkele weken geleden, gaven, naar men aanneemt onder invloed van Zij is ons vredig stil, ontnomen Slapend, in ’t middernachtlijk uur Da dag kwam op, wit wazig dromen Der zacht-zonnige herfstnatuur. Beeld van haar laatste levensstonde Aan ’t volk, terneergedrukt door rouw In gedenken het diepst verbonden Als ootmoedige Christen-vrouw. De wonderlijke ontwikkeling in het conflict tussen India en China heeft India en de gehele wereld verrast. Maar de opluchting, dat het China niet om een massale aanval op India is te doen geweest, doch slechts om India onder druk te zetten en het grensgeschil, komt in India minder sterk tot uitdrukking dan de blijvende verontwaardiging, dat China nu door de situatie van 7 november 1959 als grondslag te nemen voor hetgeen men een bestandslijn zou kunnen eenzijdig gaat verwerkelijken hetgeen India steeds heeft verworpen. LtJ ölcln VerUcI Ucnlulcil IWtUUV Kamerleden alleen donderdag nog even Ulltillvlllbll ZjlUlI V <141 V Uvl Ullli Z-l ij wilden eerst de stembus laten spreken. Maar wel viel op, dat, terwijl de k.v.p.- fractieleider, Kropman, de socialistische oppositie vrijwel ongemoeid liet, hij 1 en 2 eert per stuk.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1