Prinses Wilhelmina: Een Koninklijke Vrouwe „Eenzaam, maar niet alleen”, is de titel van het boek, waarin Prinses Wilhel mina van haar leven verhaalt. 7 5-jierrich jubileum J.V. „Samen Bouwen” to Skettens ü.l SI Qabe Skroctr Fan de Martinytoer üs hjoed p p to sizzen Zilveren filmpjes I aiwl ij- er ds STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND RS - 1 tó- O* DINSDAG 4 DECEMBER 1962 lOleJAARGANG No. 68 De Jong’» Nieuwsblad Hwat hat wurktiid. master oer. 13 jier forfolle hy TWA WEGEN It dat wy meimekoar ld Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolswatd Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 laar principiële levensopvatting, haar vastbeslotenheid tot het vervullen van haar taak en het duidelijk besef, dat zij nderdaad regeerde „bij Gods genade”, laakten haar met name in die donkere jiren, toen zij van haar volk gescheiden las, tot het idool van de strijd om de vrijheid. Zij had een grote opvatting van de taak Iran het constitutionele staatshoofd en zij had een open oog voor de ontwik keling van de geschiedenis. Het is zeer zeker niet alleen een opzien tegen een zeer zware taak geweest, dat haar er toe bracht, afstand te doen ten behoe ve van haar dochter, onze Koningin gerhou de Kristlike skoalle stifte wie, komen ek de jongfeinten los en mei Theunis Hibma oan ’e kop en Bouke Gjin aerdiger guod as in tredkeals kou en in jong frommiske. „Teruggetrokken, maar niet vergeten”, zou men kunnen zeggen nu het nog onverwachte overlijden van deze Oranjevorstin levendige herinneringen terugroept aan haar regeerperiode, wei een der meest bewogen tijdperken uit de geschiedenis van het Nederlandse volk. Bolswards Nieuwsblad n: :0, 8, 4, 7, 4, 'i De Chinees-Japanse oorlog is ïming van I’ lium gekomen. WERKZAAMHENDEN IN DE NIEU WE KERK. Een beeld van de werk zaamheden in de Nieuwe Kerk in Delft waar rond de ingang van de vorstelijke grafkelder de vloer van grafstenen ge lijk gemaakt wordt voor de komende begrafenis. Ek op maetskiplik gebiet wie it hiel oars as nou. Dit nei oanlieding fan in rapport üt 1892, hwerby 83 persoanen Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en It earste reglement fan dizze foriening is skreaun troeh master Kurpershoek. By it 50-jierrich bistean hie de hear S. van Abbema ek it foarrjucht om in bitinkingsrede üt to sprekken ünder de- selde titel as nou. De revue waerd forsoarge troch Ds. Westerloo. Yn syn taspraek waerd foar- al oandacht skonken oer de forhaldin- gen op it mêd fan de tsjerke, de skoalle en it maetskiplike fan „doe en nou”. De tsjerke: Om 1887 hong de doleansje yn de loft en oer Skettens en Longerhou kamen dünkere wolken en de tsjerke driigde ütelkoar to fallen. Hoe Tjeerd en Jan Douwes de Jong, Douwe Scheep- sma en Jan Jansen ek prebearren dit to kearen it mocht net barre, hwant plm. 1889 stiene hja skerp tsjin elkoar oer en sneins gyng men elk in kant üt. De aide skoalle (nou brükt as pakhüs) is stifte yn 1872 en by it gouden jubi leum yn 1922 is in kostlik stik skreaun troch D. Scheepsma, dat letter yn druk to krijen wie. Dat de minsken foar it Kristlike ünder- wiis hwat oer hiene, blykt wol üt it feit dat, hoewol men dér hjir hielendal gjin forlet fan hie, doch trochsette en mei 8 learlingen, hwerfan 2 üt Boalsert en 2 üt Wytmarsum üteinsette koene. Tsjintwurdich telt de gemeente Wünse- radiei 16 Kristlike en 6 iepenbiere skoal- len. na de in- Honkong in een nieuw sta- ige geskikt foar, j folie gunstiger as annen en de Boeren Foar mannichien is it jubileuumfeest ta bitinking fan de Griff. J.V., dat woansdeitojoun halden is, in joun west om nea wer to forjitten. Dit jildt jm it bysünder foar de Aldleden. De lieder, teffens Aldfoarsitter, de hear H. Boersma to Skettens, iepene de gear- komste en lies nei it sjongen fan Ps. 103 1 inkelde bibelgedielten. Der waerd in eagenblik stil stien by it forstjerren fan ’e aid foarstinne Prin- sesse Wilhelmina. De hear Boersma spriek in wurd fan wolkom, foar oan de Aldleden, foarsit- ters en bistjürsleden en de óffurdigen fan de forskate susterforienings. It waerd tige op priis steld dat twa soannen oanwêzich wiene fan de op- rjuchter fan de J.V. to witten de 82- jierrige Cornelis Kurpershoek üt Rot terdam en syn 4 jier jongere broer üt Amearika, dy't sei; „Der bin ik nou hielendal foar üt Amearika wei kom men om hjir yn Skettens feest to fie ren.” Ek oanwêzich wiene de Aldfoarsitters D. Reinsma en S. Burggraaf! en bi stjürsleden G. Boersma en Sj. Ybema. De jubilearende jeugdforiening kaem hjirnei mei in sjongstik. De feestsprekker, de hear S. van Ab bema, krige doe it wurd en wist op in tige moaije wize de oanwêzigen to in- Toen Koningin Wilhelmina de regering aanvaardde, was er alom grote blijd schap. Immers, er was een tijd geweest, waarin men meende de Oranjezon te zien ondergaan. De drie zonen van Ko- ning Willem III waren gestorven. Uit zijn tweede huwelijk met Emma v. Wal deck Pyrmont was een.meisje ge boren. Kon dat, een vrouw op de troon van Nederland? De verhouding tussen volk en Oranje huis was min of meer gespannen. On der drie koningen moest het constitutio neel koningschap gestalte krijgen en dat ging met wrijvingen gepaard. Het is Koningin Wilhelmina geweest die er voor hét eerst in is geslaagd als grondwettelijke vorstin zó te regeren, dat haar positie nimmer onduidelijk is geweest. En toch drukte haar per soonlijkheid het stempel op die regeer periode; zij wist haar persoonlijke op vattingen meer dan eens te doen gel den. Maar daarin vertolkte zij dan ook steeds die gevoelens, die leefden bij haar volk. We denken maar aan haar be faamde beslissing, de oude president Kruger een veilige overtocht naar Euro pa te garanderen op een van haar krui sers. Zij begon haar regering in een tijd, waar, in sociale en politieke spanningen tot een uitbarsting dreigden te komen. Te veel werd, haars ondanks, het vorsten huis hierbij betrokken, zodat het ener zijds werd verheerlijkt, anderzijds ver guisd. Met name de tegenstelling „Oranje bo ven” en „de socialen” trok de positie van ons vorstenhuis scheef. Langzamerhand is dat anders gewor den, vooral toen onder de dreiging van agressie het Nederlandse volk de een heid zocht en die zag gesymboliseerd in Oranje. Bijzonder sterk kwam dit tot uiting- tijdens de bezettingsjaren. Koningin Wilhelmina was niet populair in die zin, zoals men dat tegenwoordig verstaat. Haar opvoeding, haar omge ving, noch haar eigen karakter maak ten dit mogelijk. Maar zij was geliefd. En dat niet in (overdreven sentimentele zin. Men zag in haar de verpersoonlijking van alle waarden, welke het Nederlandse volk beslist niet wilde prijsgeven. Men wist, dat zü hierin zó volkomen één was met haar volk, dat dit volk haar blindelings vertrouwde. Haar volstrekte integriteit 2e week december 1937 100-jarig bestaan van de gasfabriek ge vierd. Het eerste jaar waren reeds 110 ge bruikers en oprichting kin de greideboer hwat oars oan ’e merk bringe as fleis? Ik bigryp dat forhael net rjucht. Sjoch wy hawwe hjir yn Neder- lan in boerestan, dy’t him a-1 sünt hünder- ten jierren ütlein hat op bést fé, mei folie molke, hweryn hege persinten fet en aei- wyt. De groun is der hjir ti. de wetterforsjenning yn de measte oare la hawwe har der tige op ütlein. Wie der frije konkurrinsje yn it E.E.B. gebiet, dan koe gjin inkeld lan der tsjin üt. Yn theory is de E.E.G. bigoun om de pro- duksje dêr to bringen, hwert de natuer- like faktoaren it meast gunstich binne. Wolnou, dat is Nederlan. Mar yn pleats, dat de oare Jannen dy’t yn dit opsicht folie minder gunstich binne, nou sizze: lit üs it yn oare wei sykje op gebieten, hwert wy meat yn presteare kinne, drave se har de fuotten ünder it gat wei om har djüre produktsje mei steun fan de oerheit op to fieren. As dan yn april de ünder- hannelingen oer de suvel ta in bislüt kom- me moatte, dan roppe se allegearre, dat it by har sa en sa is en dat der net oan toarnd wurde mei. Soene der maetregels komme, dat elk lan him biperke moat, dan ha se, op papier alteast, in wit hoe heech kwantum. Dizze feiten binne bi- kend en biroerd beide. Mar is it dan forantwurde de boeren hjir- re to forwiten, dat hja mar ris ophalde moatte mei it opfieren fan de produksje, omt der binnen de Euromerk gjin plak foar is? Moatte de Nederlanske boeren yn har gunstich gebiet de produksje for- leegje om de oare lannen mei har ün- gunstige produksje mear kans to jaen? Dat liket in bulte op selsmoard, tinkt my of selsforminking. Krekt mei it each op de E.E.G. sille wy as klassyk suvelgebiet in oare wei op moatte, sawol yn it bilang fan de boeren as fan it lan seis. Us ra- tionele produksje fan de suvel is net j in rike sükeromke hoek de J.V. ta stAn. Dit wie net de j - earste, hwant doe’t yn Skettens en Lon- lést stil. Lokkich oan’alles komt in ein; Ta eare-foarsiter waerd destiids bi- neamd Ds. van Eerden. Earst foei it net ta mei de foriening, hwant mannich jongfeint rekke nei Ka- nada en Ynje. 10 jier hat de hear H. Boersma as foar- sitter fungearre en S. Burggraaf pro- mofearre doe ta hammerswaeijer. De maeitiid fan 1956 liet er se yn ’e steek, mar daliks sprong opper-liedsman S. Visser yn ’e bres en is dit hjoed de del noch. De fammeforiening gyng yn dy tiid ek stadichoan efterüt en men flüstere weag- je it ris mei forkearing, dat to bi- harkjen wie yn 'e skets: „Fan de fam- kes bigjint de fleur”. De jonges mei 6 en de famkes 7 leden koe net langer stan halde en kombi- nearjen wie de iennichste oplossing. Dat hja it goed mei mekoar fine koe, docht wol bliken dat nei in jier losse forkearing men oergyng ta trouwen. „Samen Bouwen” sa wurde nou de for iening neamd en ridlik gau kamen der ütwikselbisiken mei Jutryp en Hom- merts en ek in jierfeest yn mids maert 1961 bleau net wei. len fan de Aldste Aldleden, de hear C. Kurpershoek winske de foriening foar- spoed yn ’e tiid dy’t nou foar har leit en wist troch inkelde Aide herinneringen op to heljen it publyk in setsje to boeien. In lokwinsk fan de jongesklub „Sa muel” waerd oerbrocht troch Y. Rein sma. De lytse famkesfor. wie ek fortsjint- wurdige. Ut namme fan de Herf. Jeugdforiening spriek B. Reitsma in wurdtsje, wylst mej. Sj. Spijksma de jubilarissen in wandboerd mei „Elts moat syn eigen paed skjin meitsje” oerhandige. Léste sprekster wie mefr. van Abbema- Smeding nammes de Griff, frouljusfor- iening. In slüf mei ynhald bisteande üt f 100,- sil wol to pas komme. I Juliana. Zij begreep, dat deze taak moest worden volbracht in een tijd, die in vele opzichten anders was dan die van vóór de oorlog. Zij heeft dat reeds zien aan- komen toen zij, zelf in de hofsfeer op gevoed, haar dochter nader wilde bren gen tot haar volk, haar temidden van haar toekomstige onderdanen liet ver keren en studeren. De starheid, die haar voorvaderen tel kens weer in conflict bracht met de ver tegenwoordigers der natie, was haar te enenmale vreemd. Wie zal zeggen hoe veel persoonlijke voorkeuren en anti pathieën zij heeft moeten overwinnen om zulk een gedragslijn te kunnen uitstip pelen? Maar het geheim van haar leven was dat zij niet zich zelve zocht, maar eerst en vooral het belang van haar land en volk. Zij is waarachtig geweest de Eerste Dienares van de natie. Hoe merkwaardig het moge klinken omtrent een vorstin, die toch in geheel haar leven eerder conservatief dan vooruit strevend scheen. Koningin Wilhelmina was actief betrok ken in een geluidloze revolutie, die zij bewust zich heeft helpen voltrekken. Wanneer het Nederlandse volk haar in dankbaarheid en eerbied gedenkt, is dat vooral om het voorbeeld van hoge plichtsbetrachting, dat zij onder alle om-1 standigheden heeft gegeven. Om de wij- I ze, waarop zij haar dienende taak heeft vervuld. Zó heeft zij zich in het hart des volks gesloten. De laatste jaren trok zij zich volkomen terug. Nu zij geen Koningin meer was, trok zij, naar haar aard, ook hieruit de volstrekte consequentieZij werd „ambteloos burger”. Zelfs de titel „Ko ningin Moeder” wenste zij niet te voe ren. Ten volle maakte zij het koning schap los van de persoon en hiermede diende zij zowel het land als de dynas tie. Laten wij niet vergeten, dat onze Ko ningin Juliana ontzaglijk veel te dan ken heeft aan de wijze, waarop haar grootmoeder, de onvergetelijke regentes Emma en haar moeder, haar taak ver stonden en vervulden. Een grote vrouw is heengegaan. In de rij van Oranjevorsten neemt zij een vooraanstaande plaats in. Zij, die zich indertijd afvroegen of een vrouw wel kon regeren in Nederland, I zouden thans moeten bekennen, dat ’t hoogstwaarschijnlijk aan deze vrouw en aan de wijze waarop zij haar taak ver vulde, te danken is dat Nederland én Oranje heden ten dage hechter zijn dan teressearjen mei it ünderwerp: „,Doe en ooit tevoren. inou”. foargoed. It is nou noch sa foar’t de hikke sluten wurdt. West-Dütsk- lan hat oan har minsken opdracht jown by de ünderhannelingen goed hurd to bliuwen as it giet om de Dütske bilangen feilich to stellen en sa is it oer de ‘hiele liny. Elts wol him forbetterje, gjinien wol in fear slüpe litte. Allinnich üs Mi nister wol mei it each op de oerladene suvelmerk yn de E.E.G. de minsken sa fier bringe, dat hja de produksje min der) e sille. Allinnich hoe dat moat, bliuwt in riedsel. Troch it frij meitsjen fan de lanprizen, mient hy ü.o. Dan sille de béste boeren harren bidriuw forgreatsje en de minder goede der mei op halde. Ik leau der net folie fan, mar lit üs ris oan- nimme, dat hy gelyk hat. As dan dy bés te boeren dat lan goed djür keapje en har bidriuw forgreatsje, hwat tinkt de Minister dan, dat hja fierder dwaen sille. Nou fansels, fiks hwat kij mear halde, oars kin dy djüre priis der nea wer üt- komme. Dy béste boeren sille grif net minder mel- ke as dy minder goede, earder mear. De Minister wol ek in füns om de bidriuwen to modernisearen yn dy needgebieten. Alles bést, Eksellinsje, dy kkant wol ik ek bittere graech üt, mar de bidriuwen, as 1 j der-produseare sille, dan bigryp neat mear fan. Soe in bidriuw, da mist üs net, dat de situaesje yn de Lanbou yn brede kringen bilangstelling bigjint to lüken en steane foar wichtige bislissingen. In great diel fan de mingde bidriuwen kin net mear meikomme en moat mei bysündere maetregels holpen wurde. It sprekt fan. seis, dat men dan fan oerheitswege jin óffreget, hokfoar kant moat it üt. De minister fan Lanbou hat yn Limboarch oan it wurd west en syn sjenswize komt hjir op del, dat wy üs mei de produksje rjuchtstje moatte nei de merk, de Euro merk dan, dy’t mei gauwens foar de doar stean sil. Nou is it linkelytsen wol bikend, dat dy merk foar de suvel der net bést foarstiet. Wiene wy yn it forline de iennichste greate leveransier, yn de léste jierren dogge alle lannen har bést om kunstmjittich, mar steunt op in natuer- like basis. Dat is krekt üs sterkste troef. En wy hawwe ek gjin oar produkt, hwert wy op oer gean kinne yn dit lan. Wy kinne hjir gjin kokusnuten of sitroenen forbouwe yn Heech of it Heidenskip. As der ien wurd wier is yn de hiele E.E.G. dan sil hjir it suvelgebiet komme moatte, omt hjir de faktoaren it gunstichst binne. En om dat sa fier to krijen, moat de pro duksje hjir net leger wurde, mar wol, sa leech mooglik yn ünkosten. De kostpriis fan de molke foar de boer, dy’t dizze molke wint op in sosiael en ekonomysk forantwurde bidriuw, litte wy dat net forjitte, moatte sa leech mooglik wêze, omt dat üs skerpste wapen is yn de bi- steansstriid. Dêrom soe der foar de re- gearing gjin wichtiger wurk wêze as mei to wurkjen, dat de bidriuwen better wur de, better forkavele en better ünt- en biwettere, mei moderne bidriuwsgebou- wen, hweryn de needsaeklike arbeidspro- duktiviteit syn gerak krije kin. Lit hja de molkpriis mar op 27 sinten litte, mar twa of trije sinten per liter biskikber stelle om dy modernisearing ütfiere to kinnen. Yn dizze koarte jierren moast rounom de timmerman en betonwurker mei pleat- seforbou oan ’t gong wêze, dan makken wy üs op de goede manear klear foar de kommende tiid. Bettere bidriuwen, mak- liker en greater büthuzen, lanruiljen om ekonomysker wurkje to kinnen en help oan de wetterskippen en provinsjes om de wetterbihearsking yn oardèr to meit sjen. Dat soe de wei wêze om yn de ta- komst it plak yn to neimmen, hwat Ne derlan en Fryslan net it minst, takomt. It muoit üt, dat de Minister it oars sjocht. Syn idealisme oangeande de E.E. Ta bislüt noch de opfiering fan de koart- G. sil earst jit mear opkipers krije moatte [swilige klucht yn twa bidriuwen „Papa foar’t hy sjocht dat it ek dér hurde en kal- I strijkt de vlag”, biwurke fan Henri de rekkeners biine, dy’t like fül op har Lemor. bilangen sjogge as de erfgenamten fan Rom healwei lenen sleat de lieder nei in Tj. de J. kostlike joun mei tankbea. as hy mient dat hja oanpast binne, min- ik der bidriuw, dat better forkavele en better üntwettere en gean sa mar troch, minder produseare? Dat kin en sil hy net miene. Mar hoe dan? De boeren moatte har mear rjucht- sje nei de merk, seit de minister. Hoe doch jo dat mei de melkerij Kin men de pro- i in kou hwat oars jaen litte as molke of duksje yn eigen lan op to fieren en sa wurdt de merk jit altyd minder. Salang de E.E.G. bisluten jit net fan krêft binne, kin dat jit barre mei stipe fan de regearingen en dy dogge it dan ek T' in greate hurddraverij om fier mooglik to kommen, Feenstra, dy’t ek syn plichten seach, wisten mei nog 6 oaren de earste jeugd foriening op to rjuchtsjen. Dizze koe lykwols net stan haldde en is 1880 sêft forstoarn, sa wie to hearren yn de foar- dracht „De Aide garde”. It twadde skoallehaed, master Kurpers hoek, róp fiif jier letter de jeugd op om paraet to wezen en nochris op ’e nij to prebearjen. Fol fjür koe 12 oktober 1887 de earste bistjürsgearkomste halden wurde; fêstlein yn de skets „Fan de feinten de fiktoarje”. Styl neffens de tiid en by it flauwe Ijocht fan de petroaljelampe kaem it foarlopige bistjür dy jouns by mekoar yn it skoalle-lokael. „Op dinsdagavond 12 oktober 1887 kwa men wij onder leiding van meester Kur- perhoek in de school van, Schettens bijeen. Er is na een bezielend woord van onze mqester, deze avond opgericht een Jongelingsvereniging op Bijbelse grond slag met 10 leden. Als voorlopige bestuursleden zijn aan gewezen: P. Kurpershoek, voorz.; R. Bergsma, vice-voorz.; E. Nawijn, secr.; P. Bakker, penningm. en H. Jansen, ad viseur enz.” Sa lette it bigjin fan de earste oantekeningen. De kontribüsje waerd fêststeld óp fiif sinten. Deselde jouns komt Bouke Bron (in Aid winkelmantsje) en hAldt him mei syn lange wiven (12 sint it stik) en „sükerklonters” (65 sint de kilo) foar in kommend jierfeest tige oanrekom- mandearre. It „jierfeest 1900” waerd hAlden yn ’e tsjerke to Skettens en de jongfeinten ünderfrege binne. De ünderwerpen wie- I lieten har de molke, keallepoaten en ne ü.o. de to lege leanen, de sosiale for- eierkoeken goed smeitsje, mar de skat- sjenningen, it drankmisbrük en de lange halder siet mei de gefolgen, hwant hy sint mear yn ’e kas. Sa wie Sjerp Baukes Jansen üt Rotter-In jier as tsien gyng it hiel bést mei de dam yn tinzen by dit feest en as blyk fan weardearring skonk er f 25, Ek de Ald-dümny Ds. Feitsma üt Em men en D. van Tuinen, Meppel, en de j krektlyn nei Südlaren fuorteine Ds Rid- dersma toanden har meilibjen mei de foriening. R. Kooistra liet sjen dat er de J.V. noch net fórgetten wie. Nammens de tsjerkerie spriek de hear Y. Ybema en de foriening waerd in stüdzjeboek riker. 60 straatlantaarns. Voor de oprichting van de gasfabriek stelde het St. Anthony gasthuis destijds f 10.000 disponibel. In 1907 en 1908 had een grote ombouw der fabriek plaats. 25-jarig bestaan schaak- en damclub te Oosterlittens. De slagerij van de heer Vellinga aan ’t khildwijk verkocht aan de heer Huite- M, die thans een slagerij aan de Broe rstraat exploiteert. forskynt earstdeis„Paed oer 't hiem” lan Nyckle J. Haisma. Utjowery A. J. Dsinga, Boalsert. Gevraagd een flinke boerenmeid, beste lelkster. N.H. U. J. Wiersma, Heiden- thap. ’blgcns de voorstanders van het fascisme tengt deze beweging nieuwe welvaart, lieuwe broederschap, een geheel nieuwe rolkerengemeenschap, de wereldvrede en »g tal van andere begcrenswaardige za ten. I hie gjin Tr» lior r foriening, mar stadichoan sakke it le- j dental, sadat in „opgang en delgang” I foei to konstatearjen fan 1887-1914. Yn de neisimmer fan 1901 is jammerlik it leadsje lein. Ds. van der Meulen, ambtfoargonger fan 1902-1907 wist mei master K. de foriening op ’e nij ta stAn to bringen. Twa jier nei’t it öfskie fan master, hwerby hy in forieningspetret oanbea krige, is hy yn 1906 forstoarn. „Lean -- - nei swiere striid” is hjir wol op syn De skiednis fanóf 1887, it jier fan op- plak, nei 27-jierrich foarsitterskip. rjuchting, oant en mei hjoed de dei, Syn opfolger, master Van Abbema, waerden yn in revu sa goed mooglik üt- naem fol flyt de skoalle en de forie- bylde, dy’t ta titel hie: ,Bouwe en Bilide’ ningshammer Sang, foardracht en skets wikselen me- dizze taek. koar óf. Fan de „Bisettingsskimer 1940-’45” Alderearst it iepeningsliet. Yn 1887 bleauwen hja net bisparre. It gearkom- kaem ünder lieding fan master Kurpers- men wie in toer, om’t de feinten oprop- hoek de J.V. ta stAn. Dit wie net de pen waerden to tsjinjen. Alles lei op 't

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1