Prinses Wilhelmina ten grave gedragen Interimregeling voor gehandicapten goedgekeurd sa pp» Wl J Heel het volk volgde de plechtigheid üs hjoed p p to sizzen MM i IN MEMORIAM Fan de Martinytoer Kerstboodschap H.M. de Koningin Adenauer Zilveren filmpjes Ki STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Wi DINSDAG 11 DECEMBER 1962 !01e JAARGANG No. 70 2305 of 2335 79 PIET ANNA TEAKES. Bozum, In skógings DE FRYSKE STEATEN FOAR DE KAR lange, lange agenda mei Aan U werd toegekend een welverdiende ruste, En ’t was ’t geliefde ’t Loo, waaraan U zich verbond, De jaren der „zeer sterken” werden U daar toegemeten, Waarin Uw hand en hoofd nog immer arbeid vond. Voor ’t klein, maar dapper Koninkrijk der Nederlanden Stond Gij een halve eeuw - trouw dienend op de bres, Eens bij de gratie Gods waard G’ons tot Konlnginne, Ook bij diezelfde gratie werd g’ons weer tot Prinses. Een witte stoet trok langzaam door de straten Van ’t oude Delft, waar ’n kerk die stoet toen heeft verwacht, Daar werd aan deze telg, uit ’t eeuwenoud geslacht Oranje, Eerbiedig.innig dankbaar nu, een laatste groet gebracht. Ja, dankbaar, nu, want in ’t „Mijn schild en de betrouwen” Verwezen in uw „Eenzaam, maar (toch) niet alleen” - Daar hebt Gij, Koningskind, uw zuiver mens-zijn ons doen kennen, Ook zonder praal en flonkering van een koningsdiadeem ling van enkele Kamerstukken. Achter de schermen gebeurde er in hun midden echter toch wel een paar belangrijke dingen. Zo werd omstreeks de verjaar dag van de liberale partijvoorzitter prof. Oud bekend, dat hij volgend jaar als zodanig zal worden opgevolgd door de liberale, 41-jarige senator Witteveen, die als hoogleraar verbonden is aan de Ne derlandse Economische Hogeschool te Rotterdam. Deze zal in de plaats van mr. Van Riel tot ondervoorzitter van de v.v.d. worden uitgeroepen. Met minister Toxopeus, die reeds als lijstaanvoerder Is aangewe zen za] prof. Witteveen in de toekomst dus leiding aan de liberalen gaan geven. Of dit nu betekent, dat mr. Van Riel aan invloed zal inboeten, waagden in siders te betwijfelen. Nu de Centrale Raad van Beroep óók het ontslag, dat minister Visser aan de heer Van der Putten heeft verstrekt, heeft afgekeurd, lijkt diens ster weer rijzende. Uit de Tweede Kamer-fractie der v.v.d. klonken nu althans óók stem men op, die zich van minister Visser wil den distanciëren. Aanvankelijk had deze fractie zich haar oordeel nog voorbe houden. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad De Jong’s Nieuwsblad Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur (K5157) Wij blijven U gedenken en herdenken, Nu Gij de Eeuwige rust zijt ingegaan, Waar in ’t gedenkboek van de Vaderland-Historie Voor ’t laatst Uw naam gegrift werd - In Memoriam - Toen aan de levensavond ook Uw zon ging dalen, Waarvan de laatste straal, nochtans Uw pad bescheen - Mocht G’ in het stille middernachtlijk uur ontslapen - ’n Dierbre Moeder.Grootmoe.’n geliefd Prinses ging heen. Economische Zaken. In de Tweede Kamer werd de interim regeling voor gehandicapten, welke mi nister Veldkamp had ontworpen, verbe terd en goedgekeurd. Vervolgens kreeg de grenswijziging in een aantal Zuid- Hollandse gemeenten waaronder het protestantse Zwammerdani dat Sin terklaas op een vrachtauto minister Toxopeus zelfs een pak slaag op zijn zitvlak wilde laten geven haar be slag. Daarna kwam de begroting van Eco nomische Zaken aan de orde, waarbij minister De Pous van alle kanten ook van de socialistische oppositie lof voor zijn harde arbeid in ’s lands be lang. De communist Bakker vond die lof ver dacht; hij meende, dat de socialisten om een plaats in de regering dongen. Want in deze tijd van Sinterklaasaankopen vond hij veel meer aanleiding om er op te wijzen, dat bijna alle prijzen in het afgelopen jaar zijn gestegen. Als voorbeeld voor deze stelling noemde hij de mixers, waarop Philips z.i. ook na halvering van de prijzen nog veel ver diende. De liberale hoogleraar Korteweg vond het daarentegen „beslist onjuist” dat de regering het bedrijfsleven weer toestemming heeft gegeven om een be perkte loonsverhoging door te voeren. Bij de huidige stand van de conjunctuur achtte hij dit te riskant. De socialistische fractieleider Vondeling vestigde evenwel de aandacht der re gering op de z.i. buitensporige vergoe dingen, welke in bepaalde delen van het bedrijfsleven aan directeuren en com missarissen worden verstrekt. Als voor beeld noemde hij het hoogovenbedrijf, waar 5 directeuren en 20 commissaris sen een overwinst van ruim f2 miljoen mochten verdelen. Partijvoorzitter. De volksvertegenwoordigers waren uit genodigd j.l. zaterdag de bijzetting te Delft te komen bijwonen. Koningin Juliana liet voorts blijken, dat zij de fractieleiders gister, maandag, wilde ontvangen voor een bezoek van rouw beklag. In afwachting daarvan zetten ze hun werk voort. De Senatoren gaven minis ter-president De Quay nog een week de tijd om een antwoord op hun Algemene Politieke Beschouwingen voor te berei den. Zij beperkten zich tot de afhande- Waar in opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Het particulier secretariaat van de Ko ningin heeft meegedeeld, dat H. M. de Koningin voornemens is met Kerstmis voor de radio over haar moeder te spre- de J. ken. Zaterdagmorgen was het in de winkels ea op straat opvallend stil. Een ieder, die ook maar enigszins daartoe in de gelegenheid was, volgde, gezeten voor radio of T.V. de plechtige uitvaart van het stoffelijk overschot van H. K. H. Prinses Wilhelmina. Ook langs de route die de rouwstoet volgde, was het veel stiller dan men had verwacht. Naast de grote belangstelling voor de reportages was hier ook de kou debet aan en het feit dat er was gewaar schuwd voor gladde wegen. Op uitdrukkelijk verzoek van Prinses Wilhelmina geschiedde d e begrafenis plechtigheid in het wit. In de stoet, waarin het militaire element de boventoon voerde, bevonden zich, naast koningin Juliana en haar vier dochters, allen in het wit gekleed, en prins Bernhard in het gala-uniform van luitenant-generaal der mariniers, de ko- ning en koningin der Belgen, Boudewijn en Fabiola, koning Olaf van Noorwegen, groothertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg, prinses Alice, gravin van Athlone, familielid van het konink lijk huis en vertegenwoordigster van ko ningin Elisabeth van Engeland, prins Louis Ferdinand en prinses Kira van Pruisen von Wied en zijn gemalin. Zij allen volgden de Koninklijke Vrouwe naar haar laatste rustplaats, omdat zij uiting wilden geven aan de langdurige hechte vriendschap tussen de nog maar spaarzame vorstenhuizen van Europa. Eerder dan in het tijdschema was be paald, bereikte de stoet Delft, waar in de Nieuwe Kerk bijna 3000 genodigden een plaats hadden gevonden. Was bij andere vorstelijke uitvaarten de ruimte in de kerk steeds gereserveerd geweest voor een select gezelschap van autori teiten en gezagsdragers, thans was op uitdrukkelijk verlangen van de ont slapen prinses het merendeel der plaat sen voorbehouden aan Nederlanders van alle stand en elke geleding. Zij vulden in een eerbiedig zwijgen de hoge ruim te van het kerkgebouw en demonstreer den door hun aanwezigheid de band tus sen volk en vroegere Landsvrouwe. Een treffend blijk daarvan leverden ook de dragers van het stoffelijk omhulsel: personeel van de koninklijke houtveste rijen Het Loo, die in hun veldgroene uni formen een rutige noot brachten in de plechtigheid. Orgelmuziek ruiste onder de hoge ge welven, toen de begrafenisstoet het schip der kerk betrad. Als één man rees men op om de dierbare dode te ontvan gen met het gezang: „Ontwaakt gij die slaapt en sta op uit de doön”. Voor de kansel werd het stoffelijk over schot bij het doophek op een witte kata falk geplaatst, waarna luitenant-gene raal Schaper, chef van het militaire huis, het kussen met het grootkruis van de Militaire Willemsorde op de kist legde. Daarna begon de dienst. Hofprediker Ds. J. F. Berkel, en de voorganger van de Waalse gemeente in Den Haag, de hofprediker Ds. G. I. P. B. Forget, lazen uit Johannes 14 de verzen 1 tot 7 en het twintigste hoofdstuk van het Johan- nes-Evangelie, de verzen 11 tot 18, han delende over de Opstanding. In de met duizenden witte bloemen ge-f tooide kerk klonken de bewogen woor den van Ds. Berkel, toen hij in een ma gistrale lijkrede afscheid nam van prin ses Wilhelmina. In sierlijk Frans schilderde daarna Ds. Forget het leven van de ontslapen vorstin. In doodse stilte hoorden de aanwezigen de ontroerende woorden van de beide hofpredikers aan, waarna de indruk wekkende plechtigheid werd besloten met twee coupletten van het aloude Wilhelmus. De jachtopzieners, boswachters en hout vesters traden weer naar voren. Op hun sterke schouders droegen ze hun kost bare last de steile trappen van de crypte af, waar prinses Wilhelmina, ge liefde vorstin die vijftig jaar over Ne derland regeerde, tot de jongste dag zal rusten tussen hen, die haar voorgingen naar beter leven. Velen uit Delft en wijde omgeving heb ben zaterdagmiddag gebruik gemaakt van de gelegenheid te defileren langs de koninklijke grafkelder, waartoe van af 4 uur toestemming werd gegeven. Namens de Delftse burgerij legde bur gemeester De Loor een krans van witte chrysanten en donkerrode rozen en lin ten in de Delftse kleuren. Toen de avond was gevallen stroomden de mensen nog steeds naar de markt, op deze wijze af- prinses Wilhel- Men fangt ek wolris in minske yn ’e rottefalle hjir barre moat. Nou wol it üngelok, dat de ütkearingen üt it Provinsjefüns tsjin- fallen binne, Fryslan moat seis fan de foarlopige ütkearing in fiks stik werom- bitelje. Én dat wylst alle ütjeften op har mannich gebiet ynhelje ;e- an de wegen, de fordjipping fan de kana len, de forsterking fan de sédiken, it kul- turele wurk foar it Frysk Orkest, de Frys- ke Akadeemje, de Kultuerrie, it Griene Krüs en gean sa mar troch. Hwat moatte hja nou tusken sa'n ünmooglike kar? Hwa’t'it wit, mei it sizze. Men kin der wis fan wêze, dat hiel hwat steateleden mei dizze kwestje omtize en jitteris omtize, omt hja it graech goed dwaen wolle, mar net witte hoe’t hja hjir ütkomme moatte. It iene wolle hja net en it oare kin hja likemin forantwurdzje. De iennige skriele treast sil wol hjir yn sitte, dat dizze ekstra lesten net foar ivich binne. Der wurdt ütsteld om it foar tritich jier to dwaen. Mar ófsjoen fan it feit, dat it jit lang net fêst stiet, hwat er nei dy tritich jier barre sil, is tritich jier in hiele ruk. Dan docht de measte steate leden de holle net mear sear Ik ben, haast zeven en tachtig Het stuur heus nog wel machtig Het vak Bondskanselier Geeft soms een schraal plezier Oh, dat mag hem niet hinderen Mijn krachten gaan niet minderen Wat moet het vaderland Nu met zo’n figurant Die mij graag op wil volgen Ja ik denk vaak, verbolgen Wie maakte ’t schip flink schoon? Ondank is ’s werelds loon Inderdaad Adenauer Als leider niemand trouwer Volkomen toegewijd Maar alles heeft zijn tijd Daarom, niet morren,klagen Ga vlot pensioen aanvragen Duizenden hebben scheid genomen van mina. Het wordt boven Adenauer Van onweerswolken grauwer Er blinkt heel weinig zon Het rommelt reeds in Bonn Men maakt de baas verwijten Wil hem misschien haast slijten Velen zijn sterk van doel En wip hem van zijn stoel Maar hij verzet zich hevig Ik blijf zitten, vast en stevig seis alle jierren mear kostje oan materia len en leanen en der tsientallen needsaek- like dingen dien wurde moatte. Hwat docht nou m kat, dy’t fan alle kanten bi- drige wurdt? Dy makket malle sprongen, seit it sprek- wurd en sa is it hjir ek. Omdat der mar ien ütwei is, dy’t jit bigien wurde kin, giet hja dy wei op. De aeklike, ünbillike wei fan 60 opsinten op de grounlêsten. Fan de Steaten sil frege wurde om it kol lege fan Deputearre Steaten, alteast fan de mearderheit, troch dit binaude gat to krüpen. In raer gat, in smoarch gat, as jo it my freegje. Hwant as der ien bilêsting is, dy’t troch en troch ünbillik is, dan is dat krekt de grounbilêsting. De minsken, dy t dy groun brüke en der har bistean üt krije, bitelje der har ynkomstenbilêsting fan, lyk as alle oaten. As diel fan syn bi- sit bistellet de eigner der syn formogings- bilêsting ek jit fan. Hwerom hy dan boppedat jit grounlêsten bitelje moat, wylst én it ynkommen én it formogen fan dy groun al bilêste wurde, is hast net to bigripen. Boppedat is yn- dertiid, mear as sechtich jier lyn, in skat- ting fan de grounwearde west, dy’t op it heden nearne mear nei roait. En dan komt er jit by, dat der hiel hwat frijstel- lings binne fan dy grounlêsten, dy’t like- folle bilang hawwe by de wurken, dy’t nou dien wurde as de oaren. Né, as der ien bilêsting is, dy’t sa gau-mooglik for- dwine moat dan is it wol dizze slim ün billike grounbilêsting. En nou wol it needlot, dat de provinsje foar har finan- siële middels allinnich dizze mooglikheit hat. Hwant alle oandrang fan de provin- sjes by de Minister fan Financiën om mear jild foar har wurk, hawwe gjin spat üthelle. Grins en Drinte, dy’t mei üs Prinses Wilhelmina is deze week, voor haar laatste gang naar de koninklijke grafkelders te Delft, onder klokgelui weer even naar haar vroegere residentie teruggevoerd. In het paleisje van haar moeder, wijlen koningin Emma, werd zij opgebaard om duizenden de gelegenheid te geven haar een laatste groet te bren gen, waarna zaterdag j.l. de bijzetting in de Koninklijke grafkelder plaats vond. Inmiddels had de volksvertegenwoordiging haar arbeid hervat. Niet uit gebrek aan eerbied, doch in het besef, dat dit in overeenstemming was met de geest van de overledene. Had haar leven ook niet in het teken gestaan van de dienst aan haar vaderland? Voor de televisie had tijdens een herdenkingsopname een van haar dienaren ont huld, dat zij hem in de bezettingstijd toen een invasie in Engeland dreigde te verstaan gegeven, dat zij onder geen beding levend in handen van de Duitsers wilde geraken. Deze oorlogstijd werd ook om andere redenen in de herinnering teruggeroepen. In zijn autobiografie samengesteld door de Amerikaan Hatch had Prins Bernhard kritiek uitgeoefend op de houding van veldmaarschalk Montgomery ten tijde van de slag bij Arnhem. Korzelig gaf deze daarop nu te verstaan, dat de prins zich destijds bemoeide met zaken, waarvan hij geen verstand had. De Prins was zó lastig geweest, dat Montgomery Zijn Koninklijke Hoogheid zelfs eens uit zjjn apartementen had laten verwijderenHetgeen Prins Bernhard overigens ontkent. 3e week december 1937 De heer A. H. v. d. Ven, onderwijzer aan de R.K. ULO is 25 jaar verbonden aan het Kath. onderwijs in Bolsward. De man met het gouden hart in zilver. Eervol ontslag aan de heer Nijk als com mandant van de burgerwacht. 60 jarig bestaan Chr. Zangvereniging „De Lofstem”. In verband hiermee zal op 1 januari a.s. een uitvoering worden gegeven van het Weihnachtsoratorium. Bolsward gaat zienderogen achteruit. De industrie verdwijnt, het kantongerecht weg, de directeurswoning van het post kantoor reeds lang onbewoond, verschil lende kapitaalkrachtige burgers verdwe nen, de Philantroop verplaatst, Wonsera- deels Zuiderzeedijken voor het laatst in Bolsward vergaderd. De Fryske Krite spilet mei Krysttyd „Trammelantsje” blijspul yn ien bidriuw fan R. Brolsma en it nije blijspul „Beits” fan O. Feenstra. eigen kultuer sa folie binne, har need- saeklike stipe. De Lauwerssé komt ticht, mar om it sa fier to krijen moast it kollege fan De putearre steaten goed sizze foar in diel fan de kosten, dat bitsjut inkelde mil joenen en sa is it praktysk mei alles, hwat DE BIJZETTING VAN PRINSES WILHELMINA. - Een bovenaanzicht van de Kneuterdijk in Den Haag tijdens het passeren van de rouwstoet. steane foar de tiidsopjefte har gebiet mear geskikt to meitsjen foar fêstiging fan yndustry, forkear, rekreaesje, dy 't mear as ea tofoaren de ynfrastruktuer bi- foarderje moatte, roppe ek like lüd nei den Haech om mear middels, mar om- dóch De trije boereorganisaesjes yn Fryslan hawwe har mei in goed en weardich adres oan de Steaten rjuchte. Hja hawwe grea- te biswieren tsjin dizze hegere lésten en dat is skoan to bigripen. Is it nou in tiid om de lesten to forheegjen? Né, dat is it perfoarst net. Mar hwat bliuwt der foar de Fryske Steaten oars oer? Of moat te hja de dingen, dy’t de efterstan fan Fryslan op sa wolle, nou mar wer ófbrekke? Op it gi biet fan de wettersteat, op it gebiet ta mear as njuggentich ütstellen, rapporten, skrifte- like antwurden fan Deputearre Steaten, sil dizze wintersitting, nei de algemiene gebiet fan de wettersteat, de sédiken, de skógings oer de provinciale polityk, de oandacht freegje fan de Fryske Steate leden. Winlik is dizze opjefte net mear op dizze wize üt to fieren, sille de saken har gerak krije. De steateleden binne alle- gearre minsken, dy’t dit wurk dwaen moatte neist har deistich birop en as sok- ke münsteragenda’s op harren ófkomme, I wurdt it de béste to bot. Hawar, de frak- sje-foarsitters hawwe al bymekoar west om oer to lizzen, hoe’t hja yn it ramt fan de nije provinsiale wet in bettere en Hij weet het „Spiegel” zaakje Kreeg wat een bitter smaakje Strauss heeft het raar verbruid Dan die de laan maar uit Licht gaat de storm wat luwen Ik laat mij nooit wegduwen Daar is geen sprake van Ik blijf de grote man Laat elk zich vergewissen Ze kunnen mij niet missen. mear praktyske prosedure folgje kinne. Sa kin it yn elts gefal net langer. Mar net allinnich it oergreate tal ütstellen sil dizze sittingsdagen swier meitsje, ek de ynhald fan bipaelde stikken mealt party fan harren raer yn ’e mage om. Yn it bysünder is dit it gefal mei it bilangrike ütstel om de ekstra-opsintcn op de groun lêsten op sechtich persint to Dringen. Deputearre steaten achtsje dit needsaek- lik om it jild to finen, dat nedich is foar bilangrike wurken, dy’t oan ’e gong bin ne, sa as it twadde gemael, de Lauwerssé, de slüs by Starum en hwat er mear oan de wettersteat dien wurde moat. De pro vinsje sit finansieel, troch de wettelike bipalingen, yn in eigenaerdige posysje. Hja mei seis gjin bilêsting freegje, hja kriget allinnich in ütkearing fan it Ryk üt it saneamde Provinsjefüns en fierder mei hja op de personele en de grounlês ten in bipaeld oantal opsinten lizze. Oare wegen om oan jild to kommen hat hja net. Foar Fryslan is dizze situaesje by sünder swier, hwant troch har lizzing yn it uterste noarden kin hja fan hiel hwat rykssaken folie minder profitearje as oa re provinsjes en boppedat freget de soarch foar eigen dingen, sa as hjir op it Hwat hat (ja be Sb roar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1