OPNIEUW EEN COALITIE MET LIBERALEN IN DUITSLAND van Geen vervroegde overdracht Nieuw-Guinea -■ w Dr. Adenauer treedt eind 1963 af Sukarno de hand in opstand Broenei? Gedenkboek Achlum Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad Paradys-Romantyk 187.50 185.971/2 185,05 ij ■- Sm L FM - VRIJDAG 14 DECEMBER 1962 101e JAARGANG No. 71 UITREIKING NOBELPRIJS PYT het op- K/oof? Kamer nauwelijks meningsverschil. Dè dat het „sociale tuintje” In West-Duitsland is het toch niet gekomen tot een coalitie van chr.-democraten en socialisten, waardoor Adenauer enige politieke salto’s hoopte te kunnen uitvoeren. Hij had gehoopt, dat de coalitie met de socialisten hem de gelegenheid zou geven Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.50 uur 2505 of 2555. (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie 3e week december 1912 Ten raadhuize te Bolsward aanbesteed de levering der benodigde leermiddelen voor de scholen in 1913. Ingeschreven werd als volgt: Fa. Westerbaan en Pekema f 193.50 De heer P. de Jong Fa. Wed. M. H. Ridder De heer K. Falkena Bzn. Gegund aan OPSTAND IN BROENEI Twee Ghurkds en een Engelse militair doorzoeken het uniform van een ge vangen genomen strijder van standingsieger Bolswards Nieuwsblad En Wehner ging accoord met het door de chr. democraten voorgestelde meer- derheids-kiesstelsel, dat het voornamelijk evenredige stelsel van nu zou vervangen. Maar de socialistische fractie gooide roet in het eten. Voor vele socialistische afge vaardigden was het ondenkbaar in zee te kunnen gaan met de oude bondskanselier. Wehner haalde bakzeil en in een verkla ring van de fractie werd gezegd, dat alle persoonlijke en zakelijke kwesties bij de volgende onderhandelingen aan de orde worden gesteld. En niemand twijfelde er aan, dat onder de persoonlijke vragen de ambtsperiode van Adenaeuer zou vallen. De fractie wilde ook niets weten van een overgang naar het meerderheidskiesstelsel dat weliswaar de liberalen uit de Bonds dag zou verdrijven en een twee-partijen- stelsel zou invoeren, maar dat volgens ve le socialisten tevens zou leiden tot een bestendiging van een chr. democratische meerderheid. Want men was over het al gemeen niet zo optimistisch als Wehner over de kansen van de socialisten om de meerderheid in het parlement te verove ren. vres echter niet geboekt. Zijn aftreden ligt vast. De door hem als politicus niet hooggeachte Erhard zal zijn opvolger worden en de socialistische partij heeft hij door het serieuze karakter van de on derhandelingen erkend als aanvaardbare regeringspartij, haar daarmee in veler ogen een nieuwe respectabiliteit verschaf fend. Voor het laatst heeft minister-president De Quay op de Algemene Politieke Be schouwingen der Eerste Kamer geantwoord. Zijn repliek was twee weken uitgesteld in verband met het overlijden van Koningin Wilhelmina. Nu de droeve plechtig heid in de Nieuwe Kerk voorbij is, eisen de politieke vragen de aandacht weer op. Daarbij behoort óók nog steeds het Nw.-Guinea-probleem. De Indonesiërs proberen de Papoea’s er namelijk van te overtuigen, dat het toch werkelijk in hun belang is, dat de bestuursoverdracht van de Ver. Naties aan Indonesië per 1 januari en niet per 1 mei zal plaats hebben. Prof. Dr. De Quay nu verklaard, dat ’n dergelijke vervroeging op geen enkele wijze wordt overwogen. En hij suggereer de, dat Oe Thant in de rede, waarmee deze het ambt van secretaris-generaal der Ver. Naties definitief aanvaardde, opzet telijk de verwachting heeft uitgesproken, dat gesloten overeenkomsten zullen wor den nagekomen. Of dit zal baten blijft voorlopig de vraag. Er is al op gewezen, dat Sukarno tot dus ver steeds heeft beweerd, dat de Indone sische aspiraties alleen op het voormalige territoir van Nederlands-Indië betrekking hadden. Thans lijkt waarschijnlijk, dat hij ook de hahd heeft gehad in de opstand in het Britse protectoraat Broenei op Noord-W est-Borneo. groeien, nu drijfsleven ten aanzien Fjirtich Noarske mannen Joegen moed forlern Stoarm. It soe slim spanne Hja moasten it sjen Skippen binne dingen As in nutedop Lokkich, ynboarlingen Fisken harren op It waerd in hiele skou ja Mar in slagge tocht Hja binne nei Vatoa In tropysk eilan brocht. In mannich hutten stiene Yn de wyldernis De biwenners wiene Ring helpré en wis Hja hiene blanke minsken Yn gjin jierren sjoen Fan ütwryske kinsten Meienoar bitsjoend In romantysk bidriuw, ja It primitive diel Fredich lei Vatoa Yn palme en blommepriel Famkes mei gitaren In ünforsteanber liet It tokkeljen fan snaren Waerd de blanken swiet Dit natür ydille Loek magnetysk oan Sjonge, dounsje, wille Geef en ünbidoarn In sellich forbliuw sa Stimming echt oké Unskuld fan Vatoa Pronk mids de Südsé Fjirtich blanken fielden Hjir slacht soun üs hert Frede, blommenwielde Skinkt Jeropa net Oeral kriichsgeskreau, ja Lawaei fan technyk Allinne op Vatoa Binne hja lokkich, ryk Spanning en reboelje Yn ’e biskavingswrald Hwer is ’t plak fan sküljen Fynt in mêd mins hald? - Wy wit it, wy leau ’t ja Nearne, yn west en east It paredys Vatoa Léste hoop en treast Broenei. Een opstand in Broenei heeft dit kleine sultanaat in Noord-Borneo wat meer in het nieuws gebracht. De opstandelingen wier leiders op de Philippijnen zit, zijn vooral in verzet gekomen tegen de plan nen om in het najaar ’n federatie te ma ken van Malakka, Singapore en de drie Engelse kolonies op Borneo, Serawak, Broenei en Noord-Borneo. Men gevoelt hiervoor om verschillepde redenen niet. Men wil Malakka en Sin gapore niet laten delen in de olie-op- brengsten van Borneo en verder is men bang achter het ontwikkelder Malakka ’n tweederangs positie in te nemen, vooral doordat men beseft eigenlijk maar te moeten dienen om Malakka aan een Ma- leise meerderheid in de federatie te hel pen en om de invloed van de Chinese meerderheid in Singapore te helpen ke ren. Veel kans op succes schijnen de opstande lingen niet te hebben tegen de Engelse troepen, die in actie zijn gekomen, al moet men de kansen van een langdurige guerilla niet onderschatten. Maar ook als de opstand geen succes heeft, dan zijn toch de kansen op een slagen van de Ma- leise federatie aanzienlijk gedaald. Adenauer treedt in herfst 1963 af. Op deze basis zag Adenauer weinig voor deel meer in een samenwerking met de socialisten. Het streven naar een stabiele regering, dat een van de uitgangspunten was geweest, telde blijkbaar niet meer zo sterk. Hij hervatte serieus het gesprek met de liberalen, die hij tot dan aan het lijntje had gehouden en binnen enkele ogen blikken waren de grondslagen voor de nieuwe Duitse regering gelegd. Maar toch niet, dan nadat Adenauer had ver klaard in de herfst van het volgend jaar te zullen aftreden, waarmee hij zijn oude belofte aan de liberalen schijnt na te ko men. Tevens is wat duidelijker geworden, dat Erhard dan zijn opvolger zal worden, het geen de liberalen veel genoegen zal doen. Het is nog steeds niet helemaal duidelijk of Adenauer het gesprek met de socialis ten voortdurend als een tactische manoeu vre heeft opgevat, er toe dienend de li beralen de doodschrik op het lijf te ja gen door een herziening van het kiesstel sel en daardoor soepeler als coalitiepart ner te maken, of dat hij, zoals hij eens heeft gezegd, in een oprechte samenwer king met de partij, die Duitsland naar de afgrond zou voeren heeft geloofd. Winst heeft Adenauer met deze manoeu- Ter gelegenheid van het 150 jarig jubi leum van Ass. Mij. „Achlum”, dat in ’61 op glorieuze wijze werd gevierd is thans een uiterst modern en zeer vakkundig ver zorgd jubileumboek van de pers geko men, waarvoor de Friese dichter D. A. Tamminga de tekst schreef. Onder de pakkende titel „Tegen de rode haan”, ontstond een boeiend overzicht van de historie van „Achlum van 1811”, waarovèr wij destijds ook in ons blad ruimschoots aandacht wijdden. Niet al leen als documentatie is het boekwerk zeer waardevol, ook de prachtige kleuren- drukplaten (reproductie van wandschil- derijen) zijn zeer de moeite waard. O.a. bevat het boekwerk een prachtig gezicht op de Martinikerk van Bolsward, geschil derd door Ids Wiersma. Ook van Ach lum, waar de oprichter Ulbe Piers Drai- sma woonde is een dergelijke fraaie re productie opgenomen, evenals van diens geboortehuis. De aardige Friese versjes zullen wel zijn van de hand van de dichter Tamminga. Het bloed kruipt nu eenmaal waar het niet kan gaan. Of zijn zij misschien van de voorz. H. R. Kingma, die ook dichter lijk is van geest? In ieder geval een boek werk om trots op te zijn. Dat het wat laat kwam vergeven we graag. Er is veel zorg aan besteed. De Zweedse koning heeft maandagmiddag in het Concertgebouw van Stock holm de Nobelprijzen uit gereikt aan de zes winnaars van het jaar 1962. Op de bovenste foto zien we hoe de vorst de prijs overhandigt aan de beroemde Amerikaanse auteur föhn Steinbeck. Op de onderste foto zien we hoe de Zweedse ambassadeur in Moskou de Russische natuurkundige Prof. Lev Lan dau zijn prijs overhandigt in een ziekenhuis in de Russische hoofdstad, waar Prof. Landau verpleegd wordt, sinds hij bij een aulo-ongeluk ernstig gewond werd. Het was de eerste maal in vredestijd, dat een Nobelprijs buiten Zweden overhandigd werd. Atlantische defensie. Deze week zijn de ministers van defensie en van buitenlandse zaken van de landen van de N.A.V.O. in Parijs bijeen geweest De Atlantische defensie is besproken en wel vooral in het licht van de gebeurte nissen en lessen rond Cuba. De voornaamste les, welke de Amerika nen eruit hebben getrokken is, dat een versterking van de conventionele bewape ning dringend noodzakelijk is om te ver hinderen, dat conflicten, zoals die om Cuba onvermijdelijk ontaarden in een al gemene kernoorlog. De N.A.V.O. heeft als minimum behoef te aan 30 devisies in Europa, maar daar aan ontbreken er nog zes. Een grotere de- fensie-inspanning van Europa ligt dus de laagste inschrijver Het café „Het Rood Hert” t.o. het stad huis te Bolswrtrd werd aangekocht door de Spaarbank voor f 5889,—. Ds. H. Visser, predikant te Heerenveen heeft het beroep naar Arum aangenomen. Finale verkoop winkelhuizinge op de Gr. Dijlakker te Bolsward met grote tuin tot aan de stadswal, in huur bij S. Algra, photograaf, voor f 350,per jaar. Ge boden f 2913, „Oran”, algierse wijn. Fa. H. Donker, een achterhoede- le vraag wat nu de Hwat hal (jabeSkroar üs hjoed p p to sizzen As de sleet der üt is, komt de sloai der yn Kernwapens. Uiteraard ging de minister-president niet voorbij aan de vragen, welke de antirevo lutionaire fractieleider, Dr. Berghuis, had gesteld naar aanleiding van de omstreden uitspraak van de Hervormde Kerk tegen de atoombewapening. Hij maakte duidelijk, dat de regering hoewel zij de bezorgdheid der Synode over dit vraagstuk deelde geen be sluit tot eenzijdige ontwapening voor haar verantwoordelijkheid kon en wilde nemen. Het zou het Westen immers uit leveren aan het Oosten. Het enige alter natief, dat hij aanvaardbaar achtte is: algehele ontwapening onder internatio nale controle. En uit de eerste contacten van de chr.-democratische minister van woningbouw, Lücke en de socialistische leider Wehner was eigenlijk naar voren gekomen, dat de socialisten geen termijn zouden stellen aan de ambtsperiode van Adenauer. In de tweede plaats meende Adenauer, dat de kans niet ongunstig was om een her ziening van het kiesstelsel na te streven. Sociale Zaken. Vorige week, bij de begroting van so ciale zaken was al gebleken, dat op het punt van de medezeggenschap in het be drijfsleven de p.b.o. en de winstdeling de KVP en de PvdA naar elkaar toe nu er irf het georganiseerde be- overeenstemming is bereikt van de loonpolitiek. Over dit onderwerp bestond in de Eerste De KVP-er Van der Ploeg had betoogd, Kamer nauwelijks meningsverschil. Dë dat het „sociale tuintje” ven Nedet’and P.S.P is raan deze zijde van het Binnen-1 niet alleen wat moest word'-" bijgeharkt,Bolsward. hof nog niet vertegenwoordigd en de communistische mevrouw Van Ommeren- Averink, die in eerste termijn voor een niet-Godgelovige opvallend veel aan dacht aan de Kerkelijke oproep had be steed, deed er in tweede termijn het zwij gen toe. De replieken waren voorts interessant, doordat zich een tegenstelling tussen de KVP en de VVD twee regeringspar tijen openbaarde. De liberale fractievoorzitter, Mr. Van Riel, had betoogd, dat, tenzij de inter nationale situatie zich zou toespitsen een politieke samenwerking tussen de huidige regeringspartijen en de PvdA eigenlijk niet mogelijk zou zijn. Hij baseerde deze stelling op de omstan digheid, dat de socialisten niet van een vrije ondernemingsgewijze produktie uit gaan. Het was Mr. Kropman van de KVP, die toen opmerkte, dat de WD met dit uitgangspunt óók zijn partij en de protestantse partijen van de politieke sa menwerking moest uitsluiten. Deze par tijen staan immers geen volstrekte onder- nemingsvrijheid voor doch een publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie! voor de hand, maar noch Engeland, noch Frankrijk voelen er voor hun conventio nele paraatheid te verhogen. Zij willen r beiden als nucleaire mogendheid door ’t Zijn aftreden nog wat langer uit te stellen dan hij de liberalen feitelijk had toegezegd ]even en je2e kernbewapening, die in bij na niets de Westelijke kracht verhoogt, kost veel geld. Vooral de ontwikkeling van raketten e.d. om de bommen naar t vijandelijke doel te brengen baart veel zorgen, zowel technische als financiële. Engeland had er zelfs van afgezien een eigen raket te ontwikkelen, die door een bommenwerper zou kunnen worden ge lanceerd en vertrouwde op een afspraak met Amerika, dat Amerika de Skybolt zou leveren. De experimenten met de Skybolt zijn ech ter zo sterk tegengevallen, dat men ver wacht, dat Amerika het project zal stop zetten en geheel zal gaan vertrouwen op raketten, die van land en duikboten af kunnen worden gelanceerd. Maar Enge land zit hiermee in zak en as, want óver enkele jaren, als de bemande bommen werper verouderd geraakt, heeft het geen transportmiddel meer voor zijn kernbom men. De Skybolt heeft weinig succes opge leverd, maar het is ook niet uitgesloten, dat Amerika juist op dit ogenblik heeft uitgekozen om de mislukking van de Skybolt te actualiseren om op die manier druk uit te oefenen op de Europese lan den het eigen afschrikkingswapen toch te laten varen of het onder te brengen in een Europees wapen, dat zou moeten worden geïntegreerd met het Ameri kaanse. Dat zou in de grond van de zaak een me dezeggenschap van Amerika betekenen, maar er zou tevens mee bereikt zijn, dat een Westelijk politiek-militair spel, zo als met Cuba, mogelijk zou blijven zon der gevaar van een in paniek gerakende bondgenoot. doch dat nu de medezeggenschap van de werknemers volop aan de orde moet wor den gesteld. Het is bekend, dat in de kring der liberalen, deze gedachte nogal veel verzet ontmoet. Een rapport van de liberale Prof. Telderstichting heeft daar over geen twijfel laten bestaan. Daarmee is echter niet gezegd, dat nu al le meningsverschillen tussen de KVP en de PvdA zijn begraven. Bij het debat over sociale zaken werd nog gevecht geleverd over d< oorzaak is van het nieuwe compromis over de nieuwe loonpolitiek. Heeft de regering zoals de socialis tische Mr. Van Lier stelde het failliet van de gedifferentieerde loonpolitiek moeten erkennen óf hebben zols mi nister Veldkamp zei de socialisten hun voorkeur voor de geleide loonpolitiek in geruild voor een vrije loonpolitiek? Enfin, het kabinet-De Quay heeft wéér een nieuw twistpunt achter zich gelaten. Dinsdag j.l. kwam minster Marijnen bo vendien nog tot een compromis met de Tweede Kamer over het steunplan voor de noodlijdende gemengde landbouwbe drijven. Als dit zo doorgaat, behoeven de ministers zich weinig zorgen te maken voor hun korte, nog resterende ambts periode.

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1