Actualiteiten rond de graslandbedrijven frieslands waterleiding (I.W.G.L.) 40 jaar I f, VA Ir Qabe Skroar J to sizzen Venus PIET Fan de Martinytoer 5 1 SB Zilveren filmpjes PRACHTICH EN HERTSEARICH TAGELYK STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND log slechts' 6000 percelen wachten op aansluiting Reeds 95°/0 profieert van eigen waterwinning .Aal I i ill f 1 DINSDAG 18 DECEMBER 1962 it JAARGANG No. 72 Hwat haf land heeft, mede als gevolg van de In- Frieslands in Li/ Ieder 100ste koper ■KJ •Tj. de J. ■J 4e week december 1937 Op de j.l. gehouden vergadering van de afdeling Wonseradeel-Zuid van de C. B. T. B., waarvoor flinke belangstelling bestond en die werd gehouden in „Ons Gebouw” te Bolsward, onder leiding van de heer Schakel van Tjerkwerd, hield Ir. C. Wind, Rijkslandbouwconsulent v. Z.W.-Friesland, een inleiding over „Ac tualiteiten rond de graslandbedrijven”. Spreker ging aan de hand van de be- drijfsuitkomsten over de laatste 10 jaren het verloop van het inkomen op de wei- debedrijven na. Hij concludeerde dat dit inkomen weliswaar aanzienlijk is ge stegen, doch dat het in vergelijking met andere bevolkingsgroepen minder is toe genomen. Relatief gezien dus een ach teruitgang. Uit het verloop van de post arbeidsloon bleek, dat de lonen in 10 jaar tijd meer dan verdubbeld zijn, terwijl voor het aantal vragen gesteld, die door de in leider, voorzover ze op zijn terrein lagen, werden beantwoord. Abonnementsprijs f 1.90 per kwarUïl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Venus, elk wil weten Is ’t een der planeten Waar men leven kan? Venus noemt zijn klanten Moedige emigranten In haar toekomstplan? Bolswards Nieuwste De Jong's Nieuwsblad watervoorraden vraagt, ook in Fries land, dringend om een regeling. Tijdig zal dienen te worden vastgesteld hoe in Frieslands behoefte aan drinkwater zal moeten worden voorzien wanneer de te genwoordige wingebieden tot hun maxi mum capaciteit zullen zijn belast. Een goede drinkwatervoorziening immers is uit sociaal, hygiënisch en economisch oogpunt van vitaal belang voor de ge meenschap. Daarom ook wordt er ern stig naar gestreefd om de aansluiting mogelijk te maken van de ongeveer 6000 percelen die nog van een goede drink en bedrijfswatervoorziening zijn versto ken. As men in nij skierke krigen hat wol men ek ris knippe dat 26000, yn 1942 al 45000, yn 1952 seis 65000 en yn 1962 is dit forhege oant 120.000 oanslutingen. En dêrmei binne nou 95 fan de huzen en fabri- ken, tsjerken en skoallen, buorkerjjen en oare gebouwen forsjoen fan suver en foldwaende wetter. Dat is in lokwinsk mear as wurdich en in great komplimint oan de bidriuws- lieding, dy’t soks mei tige reedlike ta- riven klearspile hat. It machtich moajje haedbidriuw oan de strjitwei to Noard- Burgum, hat alle reden fan bistean en mei oan elts toand wurde mei in gefoel fan trots en greate foldwaning. Wy slute üs der graech en fan herten by oan. HARTOPERATIE OP BRITSE TV De Britse televisiekijkers zien donder dagavond een unieke film op bun schermen: een volledige hartoperatie, uitgevoerd in een ziekenhuis in Sout hampton bij de 12-jarige faqueline Furnell. De operatie werd indertijd gefilmd en zo kan het gebeuren, dat faqueline zelf op het scherm de in greep kan zien. Op deze fotocombina- tie zien we links faqueline bij een t.v.- ontvanger; rechts een beeld van de operatiekamer tijdens de ingreep. Mar dizze skoandere medalje hat ek syn oare side. Der giet frijwol gjin wike foarby of der komt hjir in boer, dy’t freget: Kinne jo der faeks ek hwat oan dwaen, dat wy hjir wetter krije. Us wetter is strie- min en de kij kokhalzje der oer, mar wy kinne it net safier krije, dat wy oan- sluten wurde. Binammen hjir yn de Süd- westhoeke hawwe wy jit fierst to folie pleatsen, dy’t der sünder sitte. En hoe mear minsken it wetter al hawwe, hoe hertseariger it is foar dizze lju, dy’t der sa bitter om forlegen sitte. Nou is dit alderearst in saek fan de gemeenten, dy’t allegearre, op Snits nei, by de I. W. G. L. oansletten binne. It leit alhiel op dit gemeentelik terrein. En wy soene der minlike graech op oan stean wolle, dat de bidoelde gemeentebistjüren der jitteris efteroan geane om de lju üt dizze situaesje to forlossen. Alderge- loks hat de ryksregearing op in nij in subsydzjeregeling makke foar de kom- mende tiid en wol de provinsje wer by- Wairin opgenomeo: De Bolswardsche Courant, Westergoo en Omstreeks 1922 maakten in onze pro vincie de één- en twee-kamerwoningen nog 55.5 uit van de totale woning voorraad. Dit beschamende percentage was bij de algemene volkstelling van 1956 gelukkig gedaald tot 19 En het blijft dalen door krotopruiming, ruil verkaveling en andere saneringsmaat regelen. De vervanging van oude en zeer kleine huizen door ruimere, moderne woningen is uiteraard niet zonder In vloed op het particuliere waterverbruik gebleven. In de plaats van het ene kraantje, waarmee velen zich vergenoeg den, zijn de vele tapgelegenheden geko men voor vaste wastafels, wc's, douches of baden, warmwatervoorzieningen, wasmachines en dergelijke, hetgeen alles tezamen een grotere waterafname met zich brengt (aantal wc’s in 1922: 900, per 1 september 1962: 62.700). En dat deze ontwikkeling nog lang niet is afgesloten, behoeft niet te worden be twijfeld. De „waterbeschaving” schrijdt voort; men stelt we wezen er in de aanhef reeds op hogere eisen, zowel op het platteland als in de stad, waar overigens ook nog wel het een en ander te doen valt, getuige het feit, dat in de belangrijkste Friese steden in veel wo- Der is lêstendeis by de bitinking fan it fjirtich jierrich bistean fan de I.W.G.L. (it wetterliedingbidriuw) in kostlik boekje ütkomd, dat op enthousiaste wi- ze forhellet fan de greate opgong, dy’t dit bidriuw yn dy fjirtich jier makke hat. Wy kinne dat skoan bigripe en oan alle kanten billikje. It wetterliedingbi driuw is in foarbyld fan oanpakken en trochsetten en hat kans sjoen om mei lege tariven in oergreat diel fan üs pro vinsje to helpen oan it kostlike wetter foar minske en fé. Doe’t men yn 1922 safier wie. dat acht gemeenten harren by it bidriuw Ljou- wert oansletten, koe de manske opjefte ündernorm ien wurde om it hiele gebiet ünder har hoede to nimmen. Hja hiene De nasleep van de oorlog belemmerde ook na 1945 nog enige tijd de hervat ting van de werkzaamheden op volle schaal. Pas na 1947 veranderde het aspect zien derogen, en vooral nadat het Rijk een subsidieregeling had getroffen voor de systematische aansluiting van onrenda bele gebieden, kon de I.W.G.L. haar wie ken eerst recht uitslaan en een grote en toenemende activiteit ontplooien. Deze ontwikkeling werd nog versneld door de van overheidswege krachtig be vorderde industrialisatie, waardoor de algemene bedrijvigheid in Friesland sterk werd verhoogd. Niet slechts in technische en sociale zin voltrekken zich ingrijpende wijzigingen in de provincie Friesland. Ook het cultuurpatroon is veranderd. Allerlei andere opvattingen, levensge woonten en gebruiken vinden ingang en ook dit proces is van invloed. Het Is nauwelijks meer nodig grote delen van de bevolking te doordringen van de waarde voor mens en dier van zuiver leidingwater. De moderne leefwijze leidt tot een voortdurend ruimere toepassing van het water dat thans bijna overal ter beschikking staat. Dit, gepaard gaande met een sterk toe nemend industrieel verbruik, legt de volle nadruk niet zozeer meer op de uit breiding van het net als op de capaci teit van het bedrijf. Binnen een thans vrijwel afgerond geheel van inter-ge- meentelijke watervoorziening ziet men zich nu geplaatst voor een snel stijgen de vraag, waarmede een verdere ont wikkelingsfase is ingeleid, die nieuwe, hoge eisen stelt en omvangrijke maat regelen vraagt. Het honderdduizendste perceel kon in 1958 worden aangesloten, d.w.z. sedert 1948 in 10 jaar, evenveel als in de daaraan voorafgaande kwart eeuw. Het tempo vertraagde ook daarna nau welijks en het was reeds in februari by de eigen reinwettersbak. Foar wetter bitelje, wie sokken to folie fan it goeie, ai hoe great de biswieren, sawol hy- giënysk as praktysk der ek oan de bak fêstsieten. De earste tsien jier wreide it net him üt ta 725 km en doe siet men midden yn de tritiger jierren mei alle illinde dy’t der doe wie. Dêrfandinne koe men tsien jier letter, yn 1942 jit mar komme op 1193 km en waerd de need- saeklike Ontwikkeling troch de oarloch wer öfremd. Mar nei de oarloch sette it hurder fan ein, yn 1952 birikte men 1533 km net en krige de oerheit yn Den Haech einlings ek each foar de greate bilangen fan de „wetterbiskaving”. Der kaem in tsienjierrenplan, hvyertroch it Ryk subsydzje joech foar de Onren dabele oanslutingen en dêrfan is drok gebrük makke. Bysünder yn it easten fan de provinsje de Wélden is doe de iene gemeente nei de oare oergien ta oansluting op de I.W.G.L. en koene de nije oanslutingen by hünderten makke wurde. Yn dit jier; 1962 wie it net fan de haedlieding ütdijd ta 3250 km dat is mear yn tsien jier as yn alle jierren dêrfoar. It omspant nou letterlik de hiele pro vinsje en bringt rounom it heldere, hy- giënysk suvere, leidingwetter. Wol sitte der jit ryklik oploste salten yn, mar dat1 skynt net maklik oars to kinnen, hwant op hiel hwat oare plakken is dat jit folie slimmer. Sa wiene wy okkerdeis yn Rotterdam in nacht yn in hotel en doe’t wy de moarns oan de ober thé by it brochje fregen, doe sei er: „Ik soe it jo net oanriede, mynhear, hwant yn Rotterdam is de thé praktysk net to brüken troch it strieminne liedingwet- ter!” Dat treast üs wer hwat op dat punt. It seit him seis, dat ek it tal oanslutin- doe mar in net fan 200 km. en der wiene gen sterk omheech gien is.- Wiene dat springe, mar de gemeenten moatte de Venus, zal rijk lonen Romantische dromen Worden licht vervuld Venus blijft stil schijnen Haar diepste geheimen Zullen nooit onthuld. Venus, gouden aster Geen beeld bleek gepaster In de dichtertaal Venus, in zachte glansen Aan de verre transen Soms door de wolken vaal Venus, velen gisten Astronomen wisten Zelf niet haar geheim Venus, geestverwekking Wie doet de ontdekking Hoe het daar zal zijn? Venus, wens van ieder Kreeg nu een bespieder De Mariner II Venus is onttogen Elektronische ogen Delen straks iets mee een vrij grote loonsverhoging (naar schatting plm. 20 Nemen we hier Verder bij in aanmer king, dat het aantal werkuren wel iets verder zal dalen, dan betekent dit per uur een nog grotere stijging. De richtprijs van 27 cent bij 3.70 vet betekent voor de Friese boer bij 4 vet een opbrengstprijs van plm. 28.8 ct. per kg voor alle melk. Spreker is, ge zien de ontwikkoeling van de boter- en kaasprijzen in de laatste weken ten aan zien de ontwikkeling van de boter- en optimistisch. Vele bedrijven staan voor ingrijpende beslissingen. Het afstoten van de vaste arbeidskracht betekent lang niet altijd betere bedrijfsuitkomsten. Laat men eerst eens goed nagaan of men zijri be drijfsvoering niet zodanig kan wijzigen, dat deze arbeidskracht toch kan blijven, want een éénmansbedrijf geeft wel een zeer sterke gebondenheid. Spreker waarschuwt ook tegen ’t soms te gemakkelijk doen van investeringen. Reken hierover,vóór definitief wordt besloten. Zijn wél investeringen nodig, en moet hiervoor geld worden opgeno men, kijk dan goed uit. Voor de boer is er maar één weg om geld op te nemen en dat is bij zijn eigen boerenleenbank. Spreker wijst er verder nog op dat bij het aangaan van financiële verplichtin gen de aflossingstermijn erg belangrijk is. Hoe dichter deze ligt bij de afschrij vingstermijn, hoe beter het is. Is het verschil groot, dan komen de betreffende bedrijven onherroepelijk in directe fi nanciële moeilijkheden. Ook met het aanhalen van varkens en/of kippen op onze zuivere weidebedrijven moet men voorzichtig zijn. De kracht van de bedrijven in Z.W.-Friesland ligt in het melkvee. Laten we ons hierop blij ven concentreren. Inleider wijst naar aanleiding van de zeer grote verschillen in kostprijs per kg melk (van 17-42 ct.) op het zeer grote nut van een bedrijfseconomische boekhouding. Immers hiermee weet men niet alleen hoe het eigen bedrijf draait, maar ook hoe de bedrijfsuitkomsten ten opzichte van de andere bedrijven lig gen. Een bedrijfseconomische boekhou ding is derhalve onmisbaar. Tot slot merkt spreker nog op, alle ver trouwen te hebben in het kunnen van de Friese boer. Laten we de toekomst met vertrouwen tegemoeet zien en ons als georganiseer de landbouw volledig achter de stands- organisaties en landbouwschap stellen. Deze zullen ook in de komende jaren onze belangen stellig zo goed mogelijk loen de gemeente Leeuwarden in september 1922 met acht andere Friese gemeen- en de N.V. Intercommunale Waterleiding Gelbled Leeuwarden oprichtte, werd e mogelijkheid voor de I.W.G.L. geschapen om uit te groeien tot een der grootste (iterleidingbedrijven van ons land. Hoe die mogelijkheid tot werkelijkheid is [eworden vertelt ons een keurig geïllustreerde herdenkingsuitgave, die een over- ilcht geeft van het 40-jarig bestaan van de I.W.G.L., die men thans beter I1V.G.F, zou kunnen noemen. De begrenzing van het „Gebied Leeuwarden” valt tans immers samen met de grenzen van onze provincie. Ferschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS jpve: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Lf. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2555 .(K5157) 1962 dat tot het maken van de 120.000e aansluiting kon worden overgegaan. Me de door de aansluiting van onrendabele gebieden is de waterleiding in 10 jaar binnen het bereik van ongeveer een kwart van Frieslands bevolking ge bracht. Thans beschikt bijna 95 van de in woners van Friesland over leidingwa ter, hetgeen pas goed tot de verbeel ding begint te spreken wanneer men zich realiseert dat uit de woningtelling van 1947 (dus pas vijftien jaar geleden) bleek, dat nog niet de helft van alle woningen in onze provincie over een mo derne watervoorziening beschikte. Men kan gerust zeggen, dat, wat dat be treft, een belangrijk deel van de bewo ners van Friesland toen nog in de mid deleeuwen verkeerde. Bij aanhoudende droogte waren sommigen zelfs nog op het water uit vaart of sloot aangewezen. Geen wonder dat overal waar de IWGL in de „achtergebleven” gebieden ver- dustrialisatie, in de afgelopen veertig scheen om haar buizen te leggen, ze jaren een grote verbetering ondergaan, met vreugde werd begroet. Pas-aange- slotenen weten het genot van de kraan, waaruit door een simpele handbewe ging steeds maar weer zuiver drinkwa ter kan worden verkregen, meestal heel wat beter te waarderen dan degenen, die nooit anders hebben gekend en die de zegen van betrouwbaar leidingwater eerst zouden gaan beseffen, wanneer ze het zouden moeten ontberen. Intussen nam het industrieel gebruik zeer toe. Nog duidelijker gaat dit spre ken wanneer we het industriële gebruik splitsen in dat van de zuivelindustrie en de overige bedrijven, welke laatste een relatief voortdurend sterkere stij ging in de afname tonen. Het is een van de vele symtomen van het „nieuwe ge zicht”, dat Friesland krijgt. Ingrijpend is deze metamorfose zeker voor een zo typisch agrarisch gewest. Toen de IWGL werd opgericht, waren er 46 van de beroepsbevolking werkzaam in de land bouw. Bij de beroepstelling in 1960 was dit 26.3 Binnen de agrarische sector voltrekken zich belangrijke wijzigingen. Het aantal bedrijven vermindert, de ge middelde grootte neemt af. De behuizing van de bevolking in Fries- destiids jit folie minsken, dy’t swarden yn 1922 noch mar 7000, yn 1932 wiene foarstap nimme. En krekt op de buor- kerij is dat goede wetter sa bysünder bilangryk, faeks jit noch mear as de kostlike elektrisiteit. It soe tige fan bilang wêze as it bi driuw ek ris publisearje woe hoefolle pleatsen momenteel jit sünder wetter sitte. Har persintaezje is grif folie he- ger as de 5 fan it algemiene totael. En hwa sit der mear om forlegen as krekt de boer. Hwat kin der torjuchte komme fan earste kwaliteit molke, hwer’t wy alles oan dwaen moatte, as it wetter komme moat üt in stjonkend saed of in stjonkende sleat. Hoe wol men dan kwaliteit lever je? Yn dizze hoeke, hwer’t de pleatsen for- spraet yn it lanskip lizze, binne de oan- slutingskosten heech, dat is düdlik, mar meimekoar moat dit oplost wurde, hwant it giet hjir net op it foarste plak om in greater gemak mar om in needsaeklike bihoefte foar minske en fé. Dêrom, al kin alles net tagelyk en moat men rekken hélde mei it biskikbere tal faklju en materialen, it is nou de tiid om de léste fiif presint ek üt it lijen to heljen. As dan mei koarten it manske gebou oan it Saeilan to Ljouwert de kroan op it wurk sette sil, dan hoopje wy och sa, dat der wer hiel hwat buorkerijen for- lost binne üt har ünforantwurde situ aesje. Dêrmei soe oan in pynlike en hertsea- rige kwesje op in blide wize in ein komd wêze en de ekonomyske krêft fan it agraryske bidriuw in greate stipe jown wurde. verdedigen. Oan de I.W.G.L. üs tankbere en hert- Aan de andere kant hebben we als boer like lokwinsken mei alles hwat hja al ook de plicht om ons bedrijf zo rationeel birikt hawwe. en help de minsken, mogelijk te voeren. dy’t hjir al sa lang nei ütsjogge, sa gau Na deze inleiding werden nog een groot mooglik. [elijkmatig heeft de groei zich echter jet voltrokken. Unvankelijk was het tempo rustig, ook il omdat er enkele jaren met de aan loop gemoeid waren. Zo moest er voor het nieuwe bedrijf een lieuw pompstation het pompstation Xoordbergum worden gebouwd, om- iat de eerste installatie aan het Pikmeer te Grouw spoedig zeer verouderd was en het water van het meer een weinig lantrekkelijke grondstof voor de berei ding van drinkwater was gebleken. Daarna volgde een periode van sterke groei, tot de economische crisis ook hier haar invloed meer en meer deed gevoe len. Toen de economische toestand in de tweede helft van de dertiger jaren verbeterde, kwam er opnieuw vaart in de ontwikkeling van het bedrijf. Helaas brak in 1940 de tweede wereld oorlog uit; reeds in de loop van 1942 kwam er door maatregelen van de be zetter en door gebrek aan materialen een voorlopig einde aan de verdere uit breiding van Frieslands drinkwater voorziening. ningen nog een wc en bad- of douche- gelegenheid ontbreekt. Veertig jaar geleden stootte men zich daar niet aan, thans wordt het met een uitroepteken vermeld. Wij wezen behalve op een aantal struc turele veranderingen die zich in de af gelopen veertig jaren in ons gewest hebben voltrokken, op een aantal an dere oorzaken, die tot de wording van Friesland’s huidige drinkwatervoorzie ning hebben bijgedragen. Wij zouden ons schuldig maken aan een wel zeer on volledige geschiedschrijving als wij ver zuimden melding te maken van het be langrijke principe-besluit, dat in 1931 door het College van Gedeputeerde Sta ten werd genomen en waarbij aan de I.W.G.L, concessie werd verleend voor het gehele vasteland van Friesland, uit gezonderd de stad Sneek en het voor- zieningsgebied van de toenmalige „N.V. De Heerenvcensche waterleiding”. In 1954 werd de N.V. De Heerenveen- sche Waterleiding met rond 5000 aan sluitingen, overgenomen. Ook de elland- gèmeenten traden toe. De gemeente Sneek zette op 3 februari 1960 haar eigen pompstation stop en sloot, na langdurige onderhandelingen, een over eenkomst met de I.W.G.L. inzake leve ring en-gros. Alle 44 Friese gemeenten op één na Sneek zijn dus thans aandeelhouder van de I.W.G.L. Zo ontstond de unieke situatie dat de I.W.G.L. als zuiver inter gemeentelijk bedrijf de gehele provincie van leidingwater voorziet. Dat is te vens een gezonde situatie. Immers; de gemeenten hebben ten aanzien van de drinkwatervoorziening een wettelijke taak. Veel belangrijke vraagstukken vragen intussen reeds weer de aandacht. Spoedig zullen afdoende maatregelen getroffen moeten worden ter bescherming van de waterwingebieden. Het tot dusver in Nederland nog nauwelijks aangepakte probleem van het beheer van de grond- komende jaar gerekend moet worden op Ieder 100ste koper een wollen deken ca deau. P. Lunter, Bolsward De algemene toestand van de Prins is nu dermate verbeterd, dat begin januari een terugkeer naar het paleis Soestdijk mo gelijk is. Het herenhuis aan de Polstraat, in huur bij de heer H. Vrijburg aangekocht door kapper J. Veldman voor f 3612, Het weiland „Het Hof” met stalling aan het Hengstepad aangekocht door Anne Dijkstra te Bolsward voor f 2223, Zondag 5 december geopend, des mor gens 10 tot des middags 12 uur. Banket bakkerij fa. Tj. de Jong. St. Nicolaas- avond Balgooien. Voor de betrekking tot hoofd der school te Spannum hebben zich 56 sollicitanten gemeld. i 0

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1