WEINIG OVEREENSTEMMING OP NAVO-CONFERENTIE HET BINNENHOF KRIJGT NIEUWE VELDHEREN De a.s. verkiezingen werpen nu reeds hun schaduwen vooruit Kennedy en Macmillan confereren Openlijke tegenstelling China-Rusland I 4 us hjoed p p to sizzen i STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolrwardjche Courant, Weatergoo en De Jong’i Nieuwsblad Kerstliclitjes J Frede op ierde Bevolking van Engeland en Wales Skotsploech naar Frankrijk Schijndood bij dieren Tijdens de jaarvergadering van de Ame rikaanse Vereniging van Chirurgen, die in Atlantic City werd gehouden werd melding gemaakt van 1 L' J Lawaai is geen oorzaak van ziekten - VRIJDAG 21 DECEMBER 1962 101e JAARGANG No. 73 UITREIKING GENERAAL SNIJDERSMEDAILLE PIET BELGISCH RADIOSCHIP „UILENSPIEGEL” GESTRAND aan de Zoals was te voorzien heeft de Amerikaanse delegatie op de vergadering van de Raad van de N.A.V.O., geleid door de ministers Rusk en McNamara, vooral aan gedrongen op een versterking van de West-Europese landen tot de defensie van Europa. Veel instemming heeft zij niet gevonden. West-Duitsland is voorlopig niet bereid meer op te stellen dan de 12 divisies, waartoe het zich heeft verplicht en waarvan er nu 11 onder de wapenen zijn Meer troepen kosten meer geld en meer mensen en die kan Duitsland in verband met de schaarste aan arbeids krachten op het ogenblik niet missen, zo betoogt men van VVest-Duitse zijde Skybolt. Vooral de Engelsen waren zeer gebeten over de Amerikaanse aankondiging kort voor de conferentie gedaan, dat de Ame rikaanse regering overweegt de ontwik keling en de produktie van de Skybolt- raket stop te zetten. Op deze Skybolt was de Engelse kernmacht gebaseerd; deze moest het leven van de Engelse bommenwerpers verlengen. Over enkele jaren zou men er niet meer op mogen vertrouwen, dat deze bom menwerpers in staat zouden zijn door de Russische verdediging heen te breken en de Skybolt, die van ongeveer 1500 Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolswird Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) West-Duitsland. In West-Duitsland is een nieuwe minis ter van defensie in het herziene kabinet van Adenauer benoemd, die half januari zijn functie zal aanvaarden Het is Kai Uwe von Hassen, tot nu toe minister president van Sleeswjjk-Holstein. confereerd met president Kennedy. Men neemt aan, dat de kwestie van de Sky bolt een belangrijke- plaats op de agen da heeft ingenomen. Zuid-Rhodesië. Verkiezingen in Zuid-Rhodesië hebben de oppositie aan het bewind gebracht. Van de 65 zetels in het parlement gaan er 35 naar het rechtse front van de ta baksplanter Winston Field. De oude re gering van sir Edgar Whitehead, de ver enigde federale partij, moet zich tevre den stellen met 29 zetels. Van deze 29 zetels worden er 14 ingenomen door de Afrikanen, die voor het eerst in de ge schiedenis zitting krijgen in het parle ment. De overwinning van de oppositie wordt voornamelijk toegeschreven aan White heads programma van afschaffing van het onderscheid naar ras en van behoud van de federatie met Noord-Rhodesië en Niassaland, welke landen een uit Afri kanen bestaande regering hebben gekre gen en er naar streven de banden met i Zuid-Rhodesië op te heffen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De belangrijkste politieke gebeurtenis van deze week voltrok zich niet op het Binnenhof. Maar de gevolgen zullen er mettertijd wel voelbaar zijn. Tijdens het weekeinde deelde de anti-revolutionaire partijleiding het Centraal Comité namelijk mee, dat dr Bruins Slot op medisch advies had moeten besluiten zich niet meer voor een Kamercandidatuur beschikbaar te stellen; dat hij zich zou moe en beperken tot het hoofdredacteurschap van „Trouw”. Nu was wel bekend, dat de gezondheidssituatie van dr Bruins Slot te wensen overliet. In de afgelopen maanden had hij al geruime tijd rust moeten houden. Maar hij was neer opgeknapt en hij nam weer ijverig deel aan de werkzaam heden Van de beide andere West-Europese i km afstand van het doel door een bom- landen ontmoette men nog minder be reidwilligheid, omdat deze.landen, En geland en Frankrijk, het niet eens zijn met de strategische opzet van de rege ring Kennedy In deze opzet is er eigen lijk geen plaats voor een afzonderlijk kernwapen, dat zo’n groot gedeelte van de beschikbare middelen van deze lan den vergt. Geen van beide landen wil afstand doen van dat onafhankelijke kernwapen en de Amerikaanse vrees is bovendien, dat het Engelse en het Franse kernwapen de Duitsers er ten slotte toe zal brengen ook te streven naar een eigen kernwapen. Militair ziet men er van Amerikaanse zijde geen voordeel in al beseft men wel, dat het politiek uiterst moeilijk zal z(jn Engeland en Frankrijk zo ver te krijgen, dat zij zich naar de Amerikaan ss inzichten richten. Een kernwapen is voor Engeland en Frankrijk een soort statussymbool, dat zij niet zullen prijs geven. Om'die reden heeft minister Rusk weer een oud voorstel van de Amerikanen op gewarmd om te komen tot een Europees kernwapen, gebaseerd op de polaris- raket, gemonteerd op duikboten en snel varende koopvaardijschepen Maar de Europeanen zullen niet alleen eerst voor een gemeenschappelijk beheer moeten zorgen, maar er ook zelf de kosten voor moeten dragen. Geestdrift was in de Europese delegaties gering. menwerper kan worden gelanceerd, leek een uitkomst. Veel vertrouwen hadden de Amerikanen niet in dit wapen, maar vooral op grond van een overeenkomst met de Engelsen hebben zij het ontwik keld. Het is een mislukking geworden en nu zit Engeland zonder transportmiddel voor zijn kernwapens, daar het de ont wikkeling van een eigen raket enige tijd geleden heeft gestaakt, omdat dit te duur werd. Achterdochtige Engelsen zien in het Amerikaanse optreden druk op Enge land om het eigen kernwapen maar te schrappen en Engeland zo te dwingen zich naar de strategische inzichten van Amerika te richten. Macmillan confereert. Zaterdag en zondag is Macmillan, de Engelse premier, op bezoek geweest bij president De Gaulle. Men neemt aan, dat vooral is gesproken over de kwestie van Engelands toetreding tot de E.E.G., ip welke zaak de Fransen nogal wat moeilijkheden in de weg leggen. Of er enige resultaten zijn bereikt, is nog niet bekend. In de tweede helft van deze week heeft Macmillan op de Bahama-eilanden ge- pihof. Scholten „verontruste anti-revo- lutionairen” zoals staatssecretaris Roolvink en het Kamerlid Meulink, dat tegen de Nieuw-Guinea-overeenkomst van New York had gestemd hoog op de lijst stonden genoteerd. Men moet wél aannemen, dat dit de gezondheid van dr. Bruins Slot ook geen goed zal hebben gedaan. Zo heeft waar schijnlijk een samenspel van factoren tot zijn besluit aanleiding gegeven. Men zal hem op het Binnenhof stellig missen, want hij was een moedig man, die zich in de bezettingstijd zeer heeft onderscheiden. Waarschijnlijk lijkt nu, dat de a.r.p. de verkiezingen met ver scheidene lijstaanvoerders, zoals de land- bouwexpert Biesheuvel, de Drentse Ge deputeerde Smallenbroek, de midden- standsexpert Van Eysden van de zijde der Kamerfractie en Staatssecretaris Roolvink als afkomstig uit het kabinet- De Quay naar voren zullen treden. schijndood bij die- 1 van ademha- bloedsomloop die een uur de Verhoef en de liberale burgemeester van Wassenaar, Geertsema, een princi piële wijziging aanbrengen namelijk door de katholieke nakeuring, welke ’n 110-tal gemeenten centraal laat uitoefe nen, af te schaffen. Dr. de Kort zei, dat de k.v.p.fractie best over dit onderwerp wilde spreken, maar dat het principieel amendement bij deze technische zaak formeel ontoelaatbaar was. Minister Toxopeus zat er lelijk tus sen in; aan de ene kant zijn regerings partner de k.v.p. en aan de andere kant zijn geestverwant Geertsema. Toen schoot prof. Oud hem te hulp. Na drukkelijk zei deze, dat hij de inhoud Ivan het amendement even sympathiek vond als mr. Geertsema, maar met be trekking tot de formele kant van het geval moest hij dr. De Kort gelijk geven. Hieruit trok de p.v.d.a.-fractie bij mon de van protestantse partijsecretaris Scheps, de conclusié, dat het verstandig was de behandeling van de wetswijzi ging te schorsen voor nader beraad. Aldus werd besloten. Een beeld van hel Belgische radioschip „Uilenspiegel", dat bij Cadzand op het strand is gelopen. Hel schip lag buiten de territoriale wateren ter hoogte van Zeebrugge en kwant tijdens het stormweer in moeilijkheden. Een Belgische sleepboot daagde er in de boot op sleeptouw te nemen in de richting van Vhs- sineen. Voor de Schelde brak de tros echter en werd de „Uilespietel’’ door de Bolswards Nieuwsblad Bioscoopwet. De v.v.d. heeft prof. Oud vorige week al een fraai boek als afscheidscadeau aangeboden bij monde van minister Korthals, die zjjn partijvoorzitter vooral prees als een betrouwbaar bondgenoot in een regeringscoalitie. Van deze kwa liteit legde prof. Oud dinsdag en nieu we It libben is in geskink mar wy krije ’t net om ’e nocht Voorver kiezingen. Hieruit kon blijken, dat de verhoudin gen in de anti-revolutionaire top wel waren hersteld, doch in de lagere regio nen der a.r.p. bleek men dit alles niet vergeten. Beweerd wordt in elk geval, Openlijker De tegenstellingen tussen China en Rus land zijn al van oude datum. Maar bevochten de tegenstanders el3 kaar vooral door scheldpartijen op Al banië en Joego-Slavië, de laatste weken worden de zwarte schapen steeds duide lijker bij de naam genoemd. In zijn jongste rede vo<fr de Opperste Sovjet heeft Chroestsjov met veel na druk gesproken over diegenen, die ach ter Albanië staan en hij gaf te kennen, dat zij wel eens met de aartsketter Trot- ski zouden kunnen worden vergeleken. Op dit Russische dreigement heeft het Chinese Volksdagblad geantwoord met een lange verklaring, waarin wordt be toogd, dat gelijk of ongelijk niet van de meerderheids- of minderheidspositie af hangt, dat China gelijk heeft en dat Rusland dus ongelijk heeft. Gekoppeld aan een scherpe veroordeling van de Cubaanse politiek van Chroestsjov, die voor de imperialistische dreiging is te ruggeweken, heeft dit veel van een rechtstreekse aanval op het Russische leiderschap in de communistische we reld. China stelt voor de meningsver schillen op een algemene communistische wereldconferentie uit de weg te ruimen, maar hiervoor schijnt Moskou weinig te gevoelen, omdat men daaruit zou kun nen opmaken, dat beide standpunten even waardig zouden zijn. Het zou ook kunnen vrezen, dat de Chinezen vooral in de landen buiten het communistische machtsbereik op aanhang zouden kun nen rekenen. Dat de tegenstellingen tus sen China en Rusland scherper worden is op het ogenblik onmiskenbaar. Aan de Algemene Politieke Beschouwin- daald e.n dat favorieten van de, met gen droeg hij bij met een toespraak, waarin hij de confessionele partijen toe riep, dat hun taak in de toekomst niet zozeer op nationael terrein als’ wel op internationaal terrein lag. Korte tijd later schreef prof. Scholten van de Vrije Universiteit van Amster dam, de geruchtmakende brochure, waarin hij de anti-revolutionaire Ka merfractie ter verantwoording riep. Dr. Bruins Slot werd niet alleen aange vallen voor zijn bovengemelde oproep tot een internationale oriëntatie der par tij, ook zijn, op verzoening met Indone sië,gericht Nieuw-Guineabeleid; de door hem geleide aanval op minister Van Aartsen’s woningbouwbeleid, welke en kele jaren geleden tot een korte kabi netscrisis leidde, werd hem euvel ge duid. Nu wilde het toeval, dat juist deze week weer de begroting van minister Van Aartsen ter discussie stond. De k.v.p. en de p.v.d.a. waren echter veel scher per in hun oordeel dan de anti-revolutio- nair Van Eibergen, die zelfs de moge lijkheid open liet, dat minister Van Aartsen na de verkiezingen weer als minister zou terugkeren. Spanningen die verontrusten Blijven de doem van de tijd Verre fronten, kale kusten Het toonbeeld van haat en strijd De vredesduif is weggedoken In een wereld grijs, kil, guur Toch blijkt het feest aangebroken De kerstlichtjes zijn ontstoken Stil, langs de Berlijnse muur Door de stad loopt triest ’n scheiding Die niet weer kan overbrugd Alle dagen haast de tijding Wanhopige neemt de vlucht Pogingen die dikwijls strandden Bij nacht treft het moordend vuur Stervend met bebloede handen Toch klinkt 't lied over de landen De kerstlichtjes staan te branden Zacht, langs de Berlijnse muur. Duizenden gevaren dreigen Overal verraad, terreur De stem van de kerk moet zwijgen Voor het Kind geen open deur De hamer en de sikkel winnen Dit symbool geeft glans en stuur Waarvoor hemellichten dimmen De mens neemt de hoogste tinnen Toch ziet men kerstlichtjes glimmen Blank, langs de Berlijnse muur Spanningen, de zuchten loosden Zich 't één snijdende kreet Uit het Westen, uit het Oosten Een stad in benauwend leed Leed, dat oud en jong bezwaarde Toch, misschien voor korte duur Mensen die naar Boven staarden De kerstlichtjes, vrede op aarde Ook langs de Berlijnse muur Seniorenconvent. Als gevolg van deze wijziging in het pre sidium der a.r.-Kamerfractie, zal na de Verkiezingen de samenstelling van het seniorenconvent, de fractieleiders der 5 grootste partijen, die met dr. Korten horst de parlementaire werkzaamheden indelen de agenda opstellen e.d. in zijn geheel zal worden gewijzigd. Dr. Kortenhorst was afgelopen week lichte lijk ongesteld nadat hij vorige week nog een herdenkingsrede over de vrijzinnig- democratische voorman in 1914/1916, dr. Bos had uitgesproken. De heren Romme en Burger zijn al ver vangen door resp. dr. De Kort en prof. Vondeling. De benoeming van dr. De Kort was echter aanvankelijk als tijde lijk bedoeld en ten aanzien van prof. Vondeling bestaat uiteraard de moge lijkheid, dat hij weer tot het minister schap zal worden geroepen als de room- rode coalitie mocht worden hersteld. In elk geval staat de vervanging van dr. Tilanus en prof. Oud vast door jongere krachten, zoals mr. Beernink en mr. Toxopeus. Hwat bat Qabe Skroar „Frede op ierde”, moaije wurden ’t Is hast Krysttiid op ’e wrald Mar wurdt net hwat dy sang ientoanich Rom njuggentsjin hündert jier al aid? Dümny’s meije er drok oer preekje Sjonge litte yn it tsjerkegebou Foariten ’t ütroppe yn har toarten Och, de fréde komt net gau Mei it soms der hwat op lykje 't Is yn ’e hüs of tsjerke of Steat 't Duorret faek in amerijke Twadracht wurdt der socht om neat Frede is 't tusken keninkriken Mar hoelang? Dat wit men net Reden binne der gau to finen As men sin oan moardzjen hat. Martelingen, moarderijen Fynt men yn üs tiid werom Mar ’t folbringen fan dy grouwels Bart meast yn hwat biskaefder foarm „Frede op ierde” leaflik klinkt dat Mar mei de oanwinst is ’t mar lak Oeral fynt men wolven rinnen Kreas forklaeid yn ’t skieppepak „Frede”, ropt sa faek de müle Wylst it hert om wrake tinkt leuwen sille der noch forrinne Foar de wrald yn frede blinkt Mar foar it goede aloan to striden Sil syn nut en foardiel dwaen Stilstean kin men net lyk by halde Mar sil efterütgong dwaen Hearen rjuchters, abbekaten Halde ’t al mar like drok Oeral moardzjen, stellen, roven Oeral laster, haet en wrok Jild, gelove en lasterpraet Kweekje folie niid en haet ’k Lean as men it jier twatüzend telt Tussen 1959 en I960 is de bevolking van Engeland en Wales met 369.000 aange groeid tot 45.775.000, aldus blijkt uit de cijfers die de Registrar General heeft ge publiceerd. In de afgelopen tien jaar is de bevolking van de twee landen met bijna 2 miljoen toegenomen hetzij door geboor te of door immigratie. In zijn statistisch rapport voor I960 deelde de Registrar mede dat er een record oogst aan babies was 785.000 levend geborenen, het hoogste aantal in enig jaar sinds 1947. Hierbij waren 9.086 tweelingen en 77 drielingen. In I960 waren de bruidsparen jonger dan ooit. Meer dan een kwart van de meisjes die trouwden waren nog geen twintig; een op de tien huwelijken waren tussen jongens en meisjes van beneden de twin tig. De meest populaire leeftijd voor meisjes om te rouwen was 23.3 jaar, 2.4 jaar jon ger dan de gemiddelde leeftijd van hun echtgenoten. In I960 waren er 526.268 sterfgevallen, hetgeen neerkomt op een gemiddelde van 11.5 procent per 1000. Dit is het laagste cijfer sinds 1957. De heer I. A. Aler (t echts), voorzitter van de „Stichting Generaal Snijders- fonds”, heejt maandagmiddag in de grote collegezaal van het gebouw voor werktuig- en scheepsbouwkunde van de technische hogeschool te Delft de gou den Generaal Snijdersmedaille uit gereikt aan Prof. Dr. Ir. H. J. van der Maas. Prof, van der Maas is hoogleraar in de vliegtuigbouwkunde aan de technische hogeschool. De Generaal Snijders-medaille wordt eens in de drie jaar uit gereikt aan een Nederlander, die zich in die periode bijzonder verdienstelijk voor de luchtvaart heeft gemaakt. Hedenmiddag om half vijf vertrekt de Skotsploech naar Fonteine de Chalies, een klein plaatsje ongeveer 40 km boven Parijs. l icgvie piwt. wuu utjwucxg j Op de heenreis zal in Breda in een jeugd proef af. Toen stond in de Tweede herberg worden overnacht. Maandag Kamer een technische wijziging van de wordt de terugreis aanvaard. Bioscoopwet aan de Orde. Daaron wilden Wil wensen onze Bolswardse ambassa- ren volledige stilstand ling en 1 duurde. Honden werden verdoofd en in een ge koelde drukkamer, waarin een tempera tuur van min 30 graden Celsius heerste, gebracht: hart en hersenen doorstonden de proef zonder schade. Dit experiment kan van groot belang zijn voor de behandeling van mensen, die door koolmonoxyde of door een te grote dosis barbituraten (slaapmiddelen) zijn vergiftigd of bij wie het hart tot stilstand is gekomen. De opname van zuurstof door ’t lichaam wordt verminderd, terwijl daarentegen de oplossing van zuurstof in de lichaams vochten twintigvoudig wordt vergroot. De proef is nog niet op mensen genomen, dat bit de voorverkiezinsren de nonulari- Algemeen wordt verondersteld, dat het aanhoudend lawaai in fabrieken het ont staan van hoge bloeddruk, suikerziekte en andere organische ziekten kan veroorza ken of leidt tot geestesstoringen. Dr. A- ram Glorig, die een speciale studie van dit onderwerp heeft gemaakt is tot de conclusie gekomen dat dit „baarlijke non sens’’ is. Dr. Gloring is van mening, dat niets er op wijst dat lawaai enige invloed heeft op de gezondheid, behalve een vermindering van het gehoor. Zijn onderzoek heeft zich echter uitsluitend uitgestrekt tot het la waai, dat in fabrieken wordt veroorzaakt; hij kan daarom niets zeggen over de ge volgen van het lawaai dat met grote ener gie gepaard gaat, zoals bijvoorbeeld wat veroorzaakt wordt door straalvliegtuigen: dit onderzoek is nog niet afgesloten. Volgens deze deskundige hangt het ge hoorvlies af van de intensiteit en het tril lingsgetal van het geluid. Hij merkt in dit verband op dat het gehoorverlies bij het ouder worden ongeveer 15 decibel be draagt en dit verlies kan zonder ernstige schade voor het vermogen om gesprekken te voeren worden geleden. teit van dr. Bruins Slot sterk bleek ge-jde Utrechtse socialistische Gedeputeer- deurs een goede reis en veel succes. noordwesterstorm naar de kust gedreven Itens

Bolswards Nieuwsblad nl | 1962 | | pagina 1