Sneeuwongerief allerwege K.F.F.B. jowt 13000 boeken oer Gysbert Japicx oan ’e leden Vele dorpen nog geïsoleerd Cjabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Veel bezoek aan Hidde Nijland stichting Yn 1963 alve nije ütjeften fan aldere en nije skriuwers Gouden filmpjes Wiske snic Workum kreeg een eigen bibliobus Oud Workum STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND J. S. No. 1 102e JAARGANG VRIJDAG 4 JANUARI 1963 Hwat hat 'i de DE „NINA II” OP DE BAHAMA-EILANDEN AANGEKOMEN dizze gearkomste in lezing’ oer Gysbert I Toninv on «nrn hHeiiifHnw fnov Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V^ Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) De hear Roarda die de prachtige geste it him takommende honorarium biskik- ber to stellen foar it meitsjen fan illus- traesjes yn syn boek. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertenueprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsch» Courant, Westergoo en De Jong s Nieuwsblad I fakansje yn in simmerhüske fan it fakansjesintrum Ellert en Brammert to Diever. Foar it oanbringen fan nije leden wurde fierders wer preemjeboeken jown. De Fleanende Krie sil wer ütkomme mei 3 nümers, hwerfan ien Gysbert Japicx- nümer. De hear v. d. Zweep wie doe ünderwi- zer to Ikkerwald en Sibe van der Ga lien syn learling. De measte fiten yn it boek biskreaun, wist er him noch skoan yn it sin to bringen. Hwat it ütjefteplan oanbilanget, de bei de gewoane ütjeften, dy’t de leden auto- matysk yn har lidmaetskip krije f 3,- ynlage) binne yn febrewaris „Yn Gods takomst”, de emigraesjeroman dy’t yn Australië spilet fan M. Apperloo en yn septimber „Iepen Finsters” fan de yn. de rin fan dit jier forstoarne Teatske Alzum. Dit léste boek sil ütkomme yn greater formaet, tagelijk mei in ekstra jefte, dy’t de KFFB yn ’e mande mei der Goot, aljit Gysbert Japicxkomité en oare subsi- meer iedere week. Wij zouden slechts in herhaling treden. Maar ditmaal was het toch wel iets bij zonders. Doordat de wegen op vele plaatsen door sneeuw versperd waren, was er geen enkele marktkoopman ko men opdagen. Trouwens ook de Afsluit dijk zat weer potdicht. Alleen groente handelaar Bosma stond met zijn vracht wagen waar hij anders met zijn „uit pakking” placht te staan. Op de veemarkt was het ook al een uniek gezicht. Er was bijna geen „kop” Een marktoverzicht schrijven we niet op straat. De deur van de Doele was gesloten. Enkele oud getrouwen zaten rond de stamtafel, maar om ongeveer elf uur was het licht in de grote zaal nog niet eens ontstoken. Eén van de diensters (Hinke) keerde onverrichterzake huiswaarts. Zij werkt nu een 15-tal jaren in de Doele en dit was nog nooit eerder gebeurd: naar huis omdat er geen klanten waren. En misschien het meest wonderlijke van al: de hokken waren geheel gevuld met schapen, die later de stad doorgedreven werden, hetgeen veel bekijks trok. De beroepen „langs de weg” waren wel erg zwaar dezer dagen. Zo bijv, dat de melkvaarder, of in dit geval melkhaler Bij de fabrieken is geen melkbus meer te krijgen. Alles wat melk kan bevat ten, is bij de boeren, die soms in geen dagen melk kunnen leveren. Trouwens de melkboeren ventten ook al niet meer. Wie melk wil hebben ga zelf naar de melkboer of naar die punten van de stad, waar de toeter wordt geblazen. Trouwens vrijwel overal doet het slech te weer zich gelden. Zo lazen wij op het raam van een Bols- wardse zakenman: „Zeven man perso neel ziek of ingesneeuwd. Wilt U mede werken?” Veel dorpen zijn praktisch gehee] ge ïsoleerd. De bakker van Burgwerd, die als „koude” bakker anders zijn brood uit Tjerkwerd haalt via Bolsward, moet •dit nu halen via de Hiemert, Witmar- sum en Kievitshorne. Trouwens ook de L.A.B.bussen moesten vanaf Leeuwarden af en toe deze route nemen. Wij vernamen het besluit van scholen, die veel buiten-Ieerlingen hebben en vandaag weer zouden beginnen, de va kantie te verlengen tot a.s. maandag. De post is dagenlang onderweg, de te lefoon geeft in 9 van de 10 gevallen de bezettoon reeds bij het draaien van ’t kengetal. Wij hoorden dat iemand, die dringende boodschappen door moest ge ven en de telefoon nooit ,vrij” kon krij gen in arren moede een serie telegram men ging verzenden, niet bedenkende, dat ook de telegrambestellers moeilijk geïsoleerde adressen .kunnen bereiken. Bij alle ongerief en narigheid die deze barre winter met zich meebrengt, hoor den wij in onze omgeving gelukkig nog niet van ernstige ongelukken, zoals brand, ernstige ziektegevallen enz. Gerda Kuiper fan Moarmwéld, de Jun- kerfyts oan Grytsje de Jong fan Skear- negoutum. De haedpriis yn de puzzel- kriich wie foar de hear P. van der Veer to Hallum (Singernaeimasjine). Yn de ledewerfaksje makke de hear P. van Noord fan Ferwert in boppeslach mei 236 leden. Hy krige wolfortsjinne, de Batavusbrommer. Ek foar it kommende jier binne der wer hiel hwat aksjes. Sa sil der in Gys- bert Japicxnümer fan De Fleanende •- - - - - - io en op deze en wethouders houden openbare aanbesteding, de geschreven bedragen ver 1 groting I lingen g worden. Smoarge kij moat men mei rizen biezems óffeije De raad stelde het bedrag per leerling als bedoeld in artikel SSbis der lager onderwijswet 1920 voor het jaar 1963 vast op f 66.56. De telkenjare toenemende stroom van In aive stêddetocht koe it forline wlke sneon lyk as wol hope waerd net wurde, mar in alve-boeketocht waerd it al, doe’t op de jiergearkomste fan de Krie ütkomme. Dy’t foar 15 febr. KFFB yn Amlcitia to Ljouwert it ütjefteplan fan de KFFB foor 1963 üt de nije leden oanbringt hat kans op in wike doeken dien waerd. De KFFB, dy’t der forline jier likernöch 1500 nije leden by krige en nou al fiks ver de 12500 sit, komt yn 1963 mei net minder dan 11 njje boeken en der birthe ünderskate forrassingen by, b.g. in folksboek oer Gysbert Japicx, in nije p.lutinge fan de Hoara’s fan Hastings, in neiiitten roman fan Teatske Alzum, in bondel folksforhalen fan E. B. Foikertsma, ta gelegenheit fan syn 70e jierdei, it samle dichtwurk fan A. Jousma, njje berneboeken en in debüt fan J. F. Siemensma. de - y - de haven voor;de romanpriisfraech éfwachte. Ut Mar ek de faeks minder spektakulaire sifers seine folie. It is noch al hwat om yn ien jier tiid mear as 30.000 Fryske boeken oan de man to bringen en in omsetsifer to hawwen fan f 87.482,56, dit wol sizze in foarrie Fryske boeken ta in winkelwearde fan sa’n ly.ts f200.000,(de KFFB leveret de leden de boeken ommers ornaris foar minder as heal jild). De minne diken en it riderswaer wol treast, wie der sneontomiddei skoan folk doe’t foarsitter J. van der Mark de gear komste iep ene. It iepeningswurd tsjüge fan optimisme en tankberens. Tankber wie ek de skriu- I wer-skathélder J. van d bleauwen der wol winsken. Sa koe b.g. diearjende ynstdnsjes, alle leden forgees de omset fan de berneboeken gans grea- j takomme litte sil, in op it selde greate ter. Dér sit net folie sleet yn, in alge- formaet printe en mei in lyts 80 ütsün- miene klacht trouwens. It tal omsette derlik moaije printen illustrearre boek boeken hie lykwols noch nea sa heech1 „Ljocht en skaed oer de Gysbertieu”, west, de berneboeken, dichtbondels en in 250 siden great boekwurk fan ds. J. oar ütjown wurk ek meirekkene. Nij J. Kalma oer Gysbert Japicx en syn wurk wie der genöch ynstjürd en de tiid. beide karkommisjes hiene der it gaed- Dit boek, dat los sa’n goune of tsien likste ütsocht. In forrassing wie it berneboek VIEGONGELUK OP ZESTIENHOVEN Vrijdagmiddag is een DC-4 van British United Airways”, de ,,Pcmt L’Europe” tijdens de landing op Zes- tienhoven verongelukt. Het toestel raakte bij de landing een dijk en sloeg vier maal over de kop. De piloot werd hierbij zo ernstig gewond, dat hij later in een ziekenhuis overleed. Van de passagiers werd niemand ernstig ge wond. De bijgaande foto geeft een beeld weer van de situatie ter plaatse. der üt deklamearje, mar dy wie troch sykte bihindere. dat zij U. U„ de hear L. van der Zweep, nou to Op de gearkomste wie ek in eksposysje ao manier ’Pol” me. fan kólrlnri fobanVrlInh ,1e week januari 1913 Volgens de statistiek zijn er in ons vader land 568 miljonairs. Vijf van hen bezit ten meer dan 10 miljoen; één heeft zelfs 26 miljoen. Benoemd tot directeur van het gasbedrijf te Zaandam de heer J. A. A. Ochtman te Bolsward Nieuwjaarswensen van o.a.: Gezellen Cu- perus; J. C. de Way, meubelmaker; J. v. d. Meer, bakker; P. A. Bruinsma, nota ris; W. Wiarda, Havannahuis, Schild- wyk; Jac. Postma, rijwielhandel; F. K. Mobach; L. J. de Jong; Mr. Timmerman; H. Vrijburg, gem. architect; S. O. v. d. Meer Stoombootkaptein; A. Brandenburg Hollandia-winkel; Wed. H. Albada Jel- gersma, fijne vleeswaren en comestibles, Appelmarkt; S. I. Faber, S. E. Lunter; J. de Haan; fa. H. C. de Haas; Jan Falke- na, concietge; Dr. Pottinga, F. Hofman, filiaal Albino; K. Overzee, huis- en de coratieschilder; T. S. van der Zee, Mr. Smid; D. Wouters, vleeschhouwer; IJ. Bolta, Mr. SlagerJ. Koch, beurtschipper Y. H. Prins Sm, schilder; W. L. Lam mers, vleeschhouwerP. Buikstra, kap per, J. van der Laan, coiffeur; J. Dijkstra Azn., architect; Arend P. Cuperus, steen- ta- l oan de skriuwer P. Akkerman foar syn roman „De léste fan de Kampe- Deze onderhandse aanbestedihg was Jnaers” en de twadde great f2200,oan een gevolg van F"*- J'’1’ k" 1-0 '*'r -J door burgemeester en wethouders ge- roman „Dit Keningsbern”, in forhael üt (boeken, dus, dy’t men net automa- oer in geastesearm bern, dat yn in yn- tysk kriget, mar dy’t bisteld wurde w imoatte) in dichtbondel „It twadde lén” kwamen en door onderbande-{De loko-boargemasters A. J. Hellema 1 fan Anne Jousma en in bondel folksfor- j sprieken resp. üt namme fan de ge-1 Ds. J. J. Kalma fan Snits héldde op -- -x-J.-| en het Friese platteland”, jErmelo. De hear Akkerman wennet yn Japicx en syn bitsjutting foar Frys- wciu uuui uv mad gunstig ontvangen, IMarrum en Van der Galiën yn lêst-jlan, wylst de hear G. van der Woude temeer daar Hindeloopen hierin een neamde plak. Allebeide lieten hja har üt it wurk fan Gysbert foarlies. Oars heel gunstige positie inneemt. Gedepu- lokwinsk biselskipje fan in prachtich soe Prof. dr. W. J. Burna fan Grins teerde Staten zal worden bericht, dat blomstik. Ek kamen de priiswinners seis1- - de raad geen behoefte heeft beschou- 'noch oan it wurd en de éld-ynspekteur wingen hierover te geven en alle waardering heeft voor de nota en I Amsterdam, dy’t as „master Pel” mo- 'fan de hélden kleur- en tekenkriieh. De voor de gedegen arbeid die door de del stien hat yn Van der Galiën syn haedpriis foar de lytskes, in kivej auto- samenstellers ervan daaraan is besteed, boek „De saltsek”. jped, waerd oanbean oan. de 6-jierrige houwer; F. Sicmonsma, vleeschhouwerij. komt to jilden, krjje alle KFFBleden der X.L xuuMoiug WW W uenwuueK „Seis dus ekstra by. Der wurdt fan har al- nachtsjes sliepe en dan??” fan Diny v. linne ien goune frege foar de ekstra d. Berg, in nije skriuwster. Dit boekkosten fan administratie, forpakken en (foar de middelklassen) sij ütjown wur- forstjüren. de, lyk as ek „It geheim fan de Stins” As berneboeken sille ütjown wurde „Seis skreaun fan de Ald-foarsitter R. S. Roar- nachtsjes sliepe’ en „It geheim fan de da, dat mear foar greateren ornearre is. I Stins fan de al earder neamde skriu wers. Yn it ekstra abonnemint (in tüzen leden krije jiers net 2, mar 4 boeken, men kin jin op dy ekstra rige abonnearje) as earste jefte de roman „Dit kenings bern” fan Van der Galiën en as twadde in nije printinge fan „De Hoara’s fan Hastings” fan Simke Kloosterman. De léste meidieling krige in waerm applaus. As preemjeboek komt yn de hjerst üt de roman „Frou Gunne of it Hüs fan Her- da” fan J. F. Siemensma, in nije skriu wer dy’t hjirmei syn romandebüt mak- ket, wylst dan yn 'e hannel komt „As de sémearmin sjongt” fan G. Spaan derman-Wielinga. bare land- of waterwegen wegen uitgang hebben. De begrotingen voor de dienst 1963 worden zonder hoofdelijke stemming vastgesteld c.q. goedgekeurd overeen komstig het voorstel van burgemeester en wethouders. Raadslid Stallmann brengt het college van burgemeester en wethouders als mede het secretarieper- soneel, dank voor de keurig verzorgde en sluitende begroting en hoopt dat deze begroting in 1963 behoorlijk vlug zal worden verwerkt. De post onvoor ziene uitgaven is geraamd op f 2245.47. Algemene beschouwingen worden over de begroting niet gehouden. De ove rige raadsleden sluiten zich volledig bij de woorden van de heer Stallmann aan. De raad wijst eenstemmig de navol gende binnengekomen subsidie aanvra gen voor 1963 af: Stichting Militaire Tehuizen van het Humanistisch Thuis front, Stichting Katholiek Militair Vor mingscentrum, Commissie voor Ge meentelijk en provinciaal schoolkaatsen in Friesland, Fries Natuurhistorisch bezoekers aan het museum de HiddeMuseum, Ned. Astma Stichting, Kon. Nijland Stichting, is oorzaak geweest, A'f” dat de conservator gedurende geruime tijd assistentie heeft gehad van zijn echtgenote. Burgemeesters en wethou ders zijn van oordeel dat gepresteerde arbeid beloond diende te worden en stelden de raad voor over te gaan tot het aanstellen van een museumassisente en een bezoldigingsregeling hiervoor vast te stellen, overeenkomstig het door de Rijksinspecteur voor de Roerende Monumenten uitgebrachte advies. De raad gaat eenstemmig met dit voorstel akkoord. Een drietal bezwaarschriften tegen de aanslag wegenbelasting 1962, worden afgewezen, uit overweging, dat de be trokken percelen zijn gelegen aan open- Snie, Snie, wiske snie Hwa wit mei dyn gollens rie? Mei it kommen en it gean Setst gjin minske yn ’e klean Hiel ünskuldich En forduldich Kamen flokjes op 'e groun Der waerd it léste rêstplak foun Dochs de hurde eastewyn Tocht hwat is dat guod dochs fyn ’k Sil myn amme der oer jeije En it fan it lan óffeije Yn 'e lij ten en ’e fearten Waerd de snie doe hinne sketten Hiele plakken op 'e dyk Wiene doe oan bulten ryk It forkear hie wakker lést Auto’s rekken oeral fêst Wisten mei it spul gjin rie Gjin raerder spul as wiske snie In hotel ,De Wijnberg” te Workum werd donderdag j.l. de openingsvergadering van de openbare leesbibliotheek gehou den, die tevens de officiële ingebruik name van de bibliobus als punt op het agendum had staan. De voorzitter van de stichting bibliotheekvoorziening Zuid west Friesland, de heer P. Fekker, presi deerde de vergadering en gaf na zijn openingswoord, waarin alllegorisch de bloei van de vroegere werkzaamheden tot de tegenwoordige resultaten gekenschetst werd, het woord aan Mr. P. E. van Keve- len. Laatstgenoemde trad op als vertegen woordiger van de Centrale Bibliotheek Dienst (C.B.O.) en als lid van de Ged. Staten van Friesland. Friesland was nog voor kort slechts voor zien van bibliotheken en leeszalen. In de laatste tien jaar is er enorm veel aan de totstandkoming ervan gedaan en ge presteerd. In Workum was al lange tijd een filiaal van de bibliotheek van Sneek geweest. Om nu in Workum ’n zelfstandige open bare bibliotheek te krijgen is een „achter land” nodig. Dit is te begrijpen wanneer men weet, dat er slechts een rijkssubsidie voor een leeszaal gegeven wordt als het aantal mensen van dat district 20.000 be draagt. Voor een uitleenbibliotheck is het beno digde aantal zielen 10.000. Dit kon Wor kum uiteraard alleen niet opbrengen en zonder moeilijkheden zijn er zes gemeen ten plus het dorp Tjerkgaast bij elkaar gestapt. Wel bezit Workum de openbare bibliotheek, maar het mobiel filiaal zal overal in de Z.W.H. de lektuur brengen. In de toekomst zullen waarschijnlijk nog filialen in Koudum en Balk komen. Het komt niet vaak voor dat een biblio theek vrijwel direkt bfj de opening door Den Haag erkend wordt. Dit gebeurt in de regel als de zaak al een tijdje draait. De minister van O. K. en W. heeft ech ter thans reeds een subsidie voor de bi bliotheek en bibliobus toegezegd. Ook ’t Fonds Lectuurvoorziening en de Gedep. Staten stelt een geldbedrag groot f 5000 beschikbaar voor aankoop van nieuwe boeken. Het mobiel filiaal werd door Baron van Schwartzenberg thoe Hohenlandsberg, burgemeester van Gaasterland, geopend. Mr. P. E. van Krevelen opende de biblio theek. Enkele vertegenwoordigers spra ken hun bewondering voor dit werk uit. Voor Workum sprak burgemeester Mr. B. van Haersma-Buma, terwijl de heer Th. Beukelaar sprak namens het Nut De partement Workum. Deze instelling heeft vele boeken geschonken aan de leeszaal. Drs. K. A. Duran sprak namens S.S.B.F., de heer A. Tilstra namens V.O.L.F.. De heer Fekkes sloot de vergadering. Don derdag j.l. is een belangrijke dag geweest voor de lectuur-minnende mensen in de Z.W.H. van Friesland. Door bemiddeling van de oudheidkun dige vereniging „Warkums Erfskip” kon dezer dagen in de benedenhal van het stadhuis te Workum een verzameling ar cheologische voorwerpen uit Workumer bodem worden tentoongesteld. Het betreft hier hoofdzakelijk voorwer pen die bij een opgraving gedurende de afgelopen zomer bij de boerderij „Tho- mashof” zijn gevonden. Ter plaatse heeft een terpje gelegen, dat een van de meest zuidelijke uitlopers is van het Friese ter pengebied. De vondst bestaat uit een groot aantal stukken aardewerk, meest fragmenten, alsmede enkele gebruiksvoorwerpen van steen, been en lood. Uit d? datering van het aardewerk kan worden opgemaakt, dat de terp waar de opgravingen zijn ver richt gedurende de periode van omstreeks 1000 tot omstreeks 1450 bewoond is ge weest. Door deze vondst wordt nieuw licht op de oudste geschiedenis van Workum ge worpen. In de geschreven geschiedenis bronnen komt Workum voor het eerst voor aan het eind van de 13e eeuw. De stad wordt dan vermeld in de Londense tolregisters. De recente opgravingen laten nu zien, dat hier vanaf het jaar 1000 on onderbroken bewoning heeft plaats ge vonden. Na de aankomst tan de „Nina II” in San Salvador op de Bahama-eilanden, hebben de opvarenden van het scheepje de Spaanse vlag geplant. Daarna wer den zij door de bevolking van San Salvador gehuldigd, waarbij deze foto werd gemaakt van de scheepspriester van de „Nina II”, vader Antonio Sagesta, met- baard van weken en gekleed in een eenvoudige matrozenplunje, tijdens een sprek met een priester van het eiland, vader Nicholas Kremer Romanpriisfraech. (Mei spanning waerd doe de ütslach fan nam- |me fan de karkommisje makke de hear {kend. Ned. Mij van Tuinbouw en Plantkun de, Ned. Federatie voor bejaardenzorg. Een subsidie ontvangt de Fryske Aka- demie groot f 10.de Ver. Vrienden van het Zuiderzeemuseum f 10.de Johanna StichtingRevalidatiecentrum voor kinderen f 25.Op het verzoek van het Sted. Muziekcorps Hindeloo pen, om boven het reeds toegekende subsidie ad. f 1000.nog eens f 500.- te mogen ontvangen, wordt in die zin beslist, dat voor elk concert op de mu ziektent in de zomermaanden van plm. 1 uur f 50.beschikbaar wordt gesteld ingeval de directeur dit concert leidt en f 25.—, zonder directeur, een en ander met dien verstande, dat het voor concerten te besteden bedrag maximaal f 500.bedraagt. Aan de Ned. Heide Mij. worden onder hands opgedragen de navolgende kapi- taalswerlcen: I. het herzetten van een gedeelte kap- glooiing langs het Koolstrand; voor f 2800.—; II. het verruimen van de weg naar los- en laadplaats van f 4600.—; III. het maken van parkeerterrein aan {g. van der Woude doe de bifiningen bi lde Spinhuisstraat voor f3650.en ikend. Fan de acht ynstjürde hénskrif- i IV. het dempen van een gedeelte van ten waerd de earste priis f 2400, de Brouwerswijk, tussen 'nieuwe Weide {kend - jen dam Jelle Smid, voor f2800.syn Tin*7n d or n o n d Cd o o n rxoctdd i 6 het feit, dat bij een {de hear S. M. van der Galiën foar syn'As karboeken jowt de KFFB dan noch in- boven de be- {rjochting opnommen wurde moat. nn Ja.l.. n Jn T-1 n I n n h I- a A T T-T n’ -ingen geen ander resultaat bereikt kon {fan Hallum en L. Bosch fan Nunspeet {halen fan E. B. Foikertsma. De interim-nota „De ruimtelijke ont- meentébistjüren fan Ferwertaradiel wikkeling van werd door de raad gui :k

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1