CHROESTSJOW’S OUDE EISEN BLIJVEN VAN KRACHT jeugdkampioen van Friesland I 1 Hans de Groot Bolsward, VERENIGDE NA TIES IN A CTIE TEGEN KA TANGA F» Bonne Speer str a Tjerkwerd, derde in de oudste klasse Ba to sizzen Fan de Martinytoer I 3 4 I Fraai Tj. de J. US Zilveren filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zz succes DINSDAG 8 JANUARI 1963 102e JAARGANG No. 2 De Jong'i Nieuwsblad MONA LISA VAN HET LOUVRE VALS? 1. 7. 10. 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. B. Welles, Tjalleberd 114.467 pnt. 8. W. Korn, Kortezwaag 9. 10. Plan van Thant. van bifolking it binne alle- Mar ek derbüten is it gjin hier oars. De kamen de stedslju de bringe? Onder verre van ideale weersomstandigheden werden donderdag in Heerenveen do jeugdkampioenschappen van Friesland op de lange baan verreden. Dat in Friesland de lange baan hoe langer hoe meer veld wint, bleek wel uit het grote aantal deelnemers, n.I. niet minder dan 117; in de leeftijd van 15, 16 en 17 jaar 69 en die van 18 en 19 jaar 48. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) le week januari 1938 zóu zijn. Hierop wordt van Westelijke zijde herhaaldelijk gespeculeerd, maar tfit de jongste opmerkingen van Chroest- sjow over het probleem, blijkt nu weer kringen. Tevens stelt de Russische pre mier vast, dat een oplossing moet wor den gezocht in een tijdelijk beheer van t oer- Iju der 5. 6. 8. 9. Dêr’t dommens wilich waekset, jild wysheit foar tüch it yn ’e we 2. 3. 4. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie De actie van de troepen der Verenigde Naties is ondernomen als gevolg van de reeks incidenten, welke in de loop van de vorige week waren veroorzaakt door Katangese troepen. Er werden herhaal delijk schoten gelost op de soldaten van de Ver. Naties, die in de buurt van Elisabethstad in positie lagen. Donder dag hadden functionarissen van de Ver. Naties Tsjombé naar een van deze po sities gebracht om hem te overtuigen van he£ uitdagende optreden van zijn manschappen. Hij beloofde hieraan een einde te maken, maar de volgende mor gen werd er nog geschoten. Toen gaf de bevelhebber van de troepen der Ver. Naties in Katanga, de Indiase generaal Chand, bevel op te rukken, nadat hij Tsjombé zonder succes een ultimatum had gesteld zijn troepen terug te trek ken. De omvang van de operaties is gering gebleven. Generaal Chand zei, dat er maar zeer weinig Katanganen waren gesneuveld. Op een persconferentie in Salisbury beschuldigde Tsjombé de troe pen van de Ver. Naties van wreedheden en hij kondigde aan, dat de Katangezen de tactiek van de verschroeide aarde zouden toepassen. Het is mogelijk, maar daarom is het van zoveel belang, dat de mijnsteden in handen van de Ver. Naties komen om vernieling van de in stallaties te voorkomen. Doch de operatie van de Ver. Naties is meer dan een afstraffing van provo cerende Katangese soldaten. Zoals men weet, heeft Tsjombé zich in 1960, na de onafhankelijkheid van de Kongo, af gescheiden van de nieuwe republiek. Alle pogingen van de centrale regering in Leopoldstad, daarbij gesteund door de uitspraken van de Ver. Naties en ook door daadwerkelijke hulp, om het rijke Katanga in het grotere geheel in te lij ven zijn mislukt. Onderhandelingen, on om geleidelik wei de Doele op hegei to bringen. Dit is ek de goede wei -i en de lju De heer N. Hekking, verzamelaar van kunstwerken in Nice, heeft verklaard, dat hij sinds 1934 beschikt over de echte Mona Lisa van Leonardo da Vinei en dat het schilderij van het Louvre in Parijs, dat op het ogenblik in de VS. is een kopie is. Hekking heeft zijn schilderij in de buurt van Grasse gekocht van een scharrelaar en het sindsdien door verschillende deskundigen van naam laten onderzoeken, die allemaal tot de conclusie kwamen met de echte Mona Lisa te doen te hebben. Bovendien zou hij met in zijn bezit zijnde documenten de echt heid tan hel werk kunnen aantonen. De foto toont Hekking in zijn werkkamer met afbeeldingen van het schilderij en de genoemde documenten. Grensaccoorden. Even voordat in de Pakistaanse hoofd stad Rawalpindi de eerste besprekingen over het probleem-Kasjmir zouden be ginnen, werd aangekondigd, dat China en Pakistan overeenstemming hadden bereikt over een grensaccoord, waarbij de grensproblemen tussen beide lan de training, die nu al twee jaar in Bols ward plaats vindt onder leiding van trainer Piet Venema uit Heerenveen, vruchten begint af te werpen. Trouwens in het korte wintertje in de laatste week van 1961 wierp deze trai ning al vruchten af. Toen werd Bonne Speerstra in de jongste klasse kam pioen en bezette Hans de Groot de der de plaats. Donderdag in Heerenveen was het suc ces nog groter. In de jongste klas toon- i de Hans de Groot zich onbetwist de Tegen dit geweld kon Bonne Speerstra niet op, maar wist toch beslag te leg gen op de eervolle derde prijs. Een verslag heeft men in onze Friese bladen kunnen lezen; wij volstaan hier met het vermelden van het eindklasse ment. is nog niets bekend geworden, maar de aankondiging alleen al was voor India een reden om boos te worden. Want in dit accoord zal ook de grens worden be paald tussen China en het door Pakistan bezette gedeelte van Kasjmir, waarop India aanspraak maakt. En sinds vo rig jaar is de vijandschap tussen India en China mede aanleiding om elke toe nadering tussen Pakistan en China arg wanend te bezien. Niet alleen met Pakistan heeft China nu een grensaccoord gesloten, ook de grens met Buiten-Mongolië is nu bij overeenkomst vastgelegd. Een pikante bijzonderheid is, dat de Mongoolse pre mier bij de plechtigheid heeft verklaard volledig achter de Cubaanse politiek van Chroestsjow te staan, terwijl China juist geen gelegenheid voorbij laat gaan er op te wijzen, dat Chroestsjow op sma delijke wijze in zijn schulp is gekro pen. India is nu het enige grensland van China, waarmee het geen grensaccoord heeft gesloten, een omstandigheid, waar op China zeker zal wijzen als een be wijs van goede wil van China en de kwade wil van India. Wim Wilrst, idem Marten Hoekstra, Heerenveen 116.400 pnt. Klaas Bakker, Beetgumermolen 116.900 pnt. 117.367 pnt. D. de Vries, Harich S. Engbringhof, Marrum 118.767 pnt. Klaas Wester, Bolsward 118.800 pnt. Juniores B (15, 16 en 17 jr.) Hans de Groot, Bolsward 112.233 pnt. Gerard Berghuis, Hulzum 113 pnt. T. Groen, Follega 114.067 pnt. H. Westra, Leeuwarden 114.200 pnt. 115.867 pnt. Henk Haak, Beetsterzwaag 111.800 pnt. Jappie de Vries, Oudehorne 113.300 pnt. Juniores A (18 en 19 jaar); Benedictus Jellema, Grouw 107.067 pnt. Sijbolt de Vries, Harich 107.267 pnt. Bonne Speerstra, Tjerkwerd 109.767 pnt. Jan van der Meulen, Stiens 110.400 pnt. sterkste; hij werd zowel op de 500, als op de 1500 meter eerste. Ook Klaas Wester en Piet Hettinga deden het prima; een 10e en 13e plaats in het eind klassement is eveneens een beste pres tatie. Door een val was de 15-jarige B. van der Weide meteen kansloos. Hij is nog jong en krijgt nog wel een kans. In deze klasse werd de bekende jon- blijvend aandenken van Bolswards Nieuwsblac Waarin opgenomen: De Bohwardscfae Courant, Westergoo en j De resultaten hebben uitgewezen dat West-Berlijn door troepen onder de vlag van de Ver. Naties. M. a. w. de aftocht van de Westelijke bezettingstroepen. De kwestie is niet actueel, doordat Chroestsjow er voor terugdeinst met ge weld zijn oplossing .aan het Westen op te dwingen, maar hij heeft wel even laten weten, dat hij niet van gedachten is veranderd wat zijn doel betreft: Dat is tenminste eerlijk. De fietsen moeten ingaande dit jaar zijn voorzien van een rood achterlicht. bliuwt, rekket men grif efter. Al hoe bi- swierlik it foar mannichien is om de for- posysje fan Fryslan is jit altyd wif. Neist bouwerij en it forgreatsjen fan it büthüs Het oude doel. De Cubaanse les is voor Chroestsjow aanleiding geweest weer de volle nadruk te leggen op de vreedzame coëxistentie en alle druk om tot een snelle oplossing in de Berlijnse kwestie te komen is ver dwenen. Zelfs Ulbricht maakte met een afzonderlijk vredesverdrag al minder haast. Doch dat wilde helemaal niet zeggen, dat de Russische doelstellingen waren veranderd, of dat een accoord mogelijk Veel waardering voor de onlangs aange legde ijsbaan te Wommels De positie van president Tsjombé van Katanga Is aanzienlijk verzwakt door het den zijn geregeld. Over het accoord zelf optreden van de troepen van de Verenigde Naties, die in een snelle operatie zich meester hebben gemaakt van de voornaamste punten in de Katangese hoofdstad Elisabethstad, van de mjjnstad Kipoesji bij de grens met Noord-Rhodesië, van de stad Kamina en van een aantal vliegvelden. Het afgelopen weekeinde stortte het verzet van de Katangese troepen ineen en Tsjombé moest vluchten uit het reeds omsingelde presidentiële paleis. H(j is naar Salisbury, de hoofdstad van Zuid-Rhodesië gevlucht, waar hij een onderhoud heeft gehad met de federale premier Roy Welensky. De bevolking van Hindeloopen vermin derde van 907 tot 898 zielen. Het gemengd koor te Arum opgeheven in verband met de financiën De blijde gebeurtenis in het prinselijk ge zin nadert thans met rasse schreden. De dag na de geboorte zal de nationale feest dag zijn. De voogden van het St. Antho ny Gasthuis hebben het comité in staat ge steld op die dag alle kinderen van de la gere en uloscholen een oranjekoek te schenken. De jaargang opent met een hoofdartikel over: Optimisme in donkere dagen, waar in o.a.De wereld maakt de grootste cri sis in haar hele geschiedenis door. Groot is de economische verwarring, maar gro ter nog de geéstelijke Minister Slotemaker heeft bepaald, dat het Fries als facultatief vak op de lagere scholen onderwezen mag wordcrT. Nog enkele damesmantels f 4,75, zeer mooie dames japonnen f 1,87, dames cos- tumerokken f 1,45. Dames pullovers 39 ct. Plooirokjes, ijzersterk 85 ct., wiegde- kentjes 13 ct. Tijdens de opruiming 30 a 40 c/o korting. DY’T OAN DE WEI TIMMERT SUZJE DE EAREN It aide jier hie de dreechste wike foar it lést biwarre, jonge, hwat in kjeld en hwat in snieboel hat dy üs bisoarge. En it nije jier makket it ek gjin hier better, |yn dizze wiken hwant wy sitte op folie plakken iit mei de brot. Hjir om de Snitserdyk liket it wol op Siberië en lizze de sniebulten jit op manshichte. De lju, dy’t der lans moatte, hobbel je nou oer de tramrails, hwant de tramlju hawwe de léste oer winning bihelle. Earst kamen de snierom- mers üt de stêd en makken skjin baen I op ’e dyk, derby skouden se d<j snie foar j in fiks diel oei de tramrails. Doe kaem ’e rêch. Wy hwat oan dv straks op it appèl to wezen om meime- ulture’ 115.300 pnt. Tj. Rijpkema, Langweer 117.967 pnt. Jaap de Vries, Leeuwarden 118.007 pnt. In de loop der jarén zijn w(j niet ver wend met Bolswarder successeen op de gladde ijzers. Bolsward mag dan ook met recht trots zijn met deze fraaie prestatie van Hang de Groot. We zijn dan ook naar huize de Groot ge trokken om Hans geluk te wensen met zijn behaalde kampioenschap. Wij trof fen hem thuis, wat ook niet anders kon want vrijdag verstuikte hij zijn enkel en heeft nu gedwongen huisarrest. Uiteraard begroette hij de ingevallen dooi met instemming. Vervelen doet hij zich nog niet, want velen komen hem gelukwensen met het behaalde succes. Ook mocht hij vele ca deautjes in ontvangst nemen, w.o. een Mcjvcuuc jvn- - --1 de IJsvereen. genskaatser Gerard Berghuis uit Hui- „Bolsward”, waarmee hij zeer in zijn x_j wmc* 1 Op onze vraag hoe hij zo vlug de weg I naar de top kon bereiken (het vorig jaar kwam hij voor het eerst in de baan) antwoordde hij prompt: „Dat heb ik te danken aan de doeltreffende trai- I ning van Piet Venema”. Maar met training alleen brengt men het niet zover; om iets te bereiken moet een sportman er zelf ook veel aan doen en er voor laten. Hans de Groot rookt niet, drinkt niet en gaat 's avonds al tijd op tijd op bed. Hij heeft zich een paar rolschaatsen aangeschaft, waarop hij in het zomerseizoen regelmatig train de op een stille weg in de omgeving van Wons. In september begon de zaaltralning on der leiding van Piet Venema. Verder behoorde hij tot de Friese selectieploeg waarmee hij vanaf oktober elke zaterdag trainde op de Deventer kunstijsbaan, meestal onder leiding van Jeen van den Berg en J. Pesman. Het is altijd moeilijk zich aan de top te handhaven, maar als Hans de Groot voortgaat zijn geliefde schaatssport zo serieus te beoefenen, zullen we nog wel meer van hem horen. Hans, namens alle schaatsliefhebbers van Bolsward, proficiat met deze fraaie prestatie. zum tweede en de jonge wielrenner Ti- schik was. men Groen uit Follega derde. In de oudste klasse ging de strijd om de titel tussen de sterke knapen Sijbolt de Vrieg uit Harich en Benedictus Jelle ma uit Grouw. Deze twee gaven elkaar niets toe. De 500 m. was voor Jellema maar de 1500 voor de Vries, met twee tiende seconde verschil kwam de titel bij Jellema terecht. tusken oerheit en bifolking it binne alle- T gearre skoandere dingen. Mar lit nimmen tiid haldt gjin skoft en as men stean him wiis meitsje dat wy it meimekoar nou wol op in sêft sin sette kinne, hwant de der druk van de Ver. Naties, leidden en kele malen tot resultaat, maar zodra Tsjombé zich weer op eigen bodem be vond, bleek het akkoord niets waard te zijn. Militair ingrijpen van de Ver. Naties een jaar geleden, was een mis lukking. Het vorig jaar stelde Thant, de secreta- ris-generaal van de Ver. Naties, een schema op, dat Katanga door middel van een boycot en in het uiterste geval door middel van geweld, zou moeten dwingen te berusten In een federale op lossing, die Tsjombé in principe niet afwees. Hij verklaarde zich zelfs bereid te onderhandelen over een verdeling van de inkomsten uit de bodemschatten van Katanga met de centrale regering. Doch verder dan papier kwam men ook weer niet. Een boycot was een weinig aanlokkelijk middel, doordat de grootste afnemers van Katanga, zoals België en Frankrijk weinig hei] in deze maatregel wilden zien. Ook Engeland was er sterk tegen gekant. Van deze kant beschouwd, is de actie van de Ver. Naties niet alleen een ant woord op de provocaties van de Katan gezen, maar ook de volvoering van de laatste fase van het plan-Thant, die hierin sterk werd gesteund door de Amerikaanse regering. De Amerikanen vrezen namelijk, dat een langer voort duren van de afscheiding van Katanga de centrale regering van Adoela in ern stige moeilijkheden zal brengen en dat uit deze moeilijkheden een toeneming 'tegen van de communistische invloed in de doodbloeden van een vluchteling bij de Kongo kan voortvloeien. .Berlijnse muur. In deze brief van Het blijft mogelijk, zoals de Engelsen chroestsjow wordt de schuld gelegd op hopen, dat Tsjombé naar Elisabethstad l Westelijke militaristische agressieve zal terugkeren en dat hij nu, verzwakt als zijn positie is, zich zal neerleggen bij een regeling met de centrale rege ring. Ook een zestal leden van de Bolswarder duidelijk, dat de oude eisen nog vanschaatstrainingsploeg, onder leiding van kracht zyn. Na vier maanden heeft de heer H. Kroontje, trok naar het Frie- Chroestsjow geantwoord op een brief se Haagje om hun krachten te meten Adenauer, waarin deze protesteerde met de andere Friese juniores, n.I. H. de Groot, KI. Wester, B. Teerenstra en B. van der Weide, allen Bolsward en P. Hettinga, Burgwerd, die allen in de jongste klasse startten, en B. Speerstra .van Tjerkwerd, die in de oudste klasse uitkwam. oerlliz hiene hja gjin opdracht minste net «barre of de saek leit alhiel op j ;.U pn tiUfni-orUmsr. v rprh Wy hoopje, dit elts, dy’t hjir foarwaerde o„. Iwaen kin, net forsomme sil ta hege prestaesjes to kommen. Dat dizze straks op it appèl to wezen om meime- needsaeklik binne is de regearing fan oer- koar dizze kulturele sektor foar de stêd tsjüge, liu lju dci omkriten to bihalden. De biswieren 1 seis mar mei omwrotte. Dit hat ta gefolch Op de landelijke tentoonstelling In Den Helder behaalden de volgende leden van „Bolsward en O.” aangesl. bij de R. van B., de volgende successen. W. Postma, Longerhouw, met Vlaamse reuzen, rammen, jong, ZZG en ZG, en Wener rammen, jong, 2 x ZG. D. Ykema met Weners wit, ram, oud le ZZG, tevens mooiste dier midden- rassen, rammen, jong, 3e ZZG en 2 x ZG, voedster, jong, ZZG. Mej. Jetty Ykema, Alaska’s, ram, oud, le ZZG tevens op 1 na mooiste dier middenrassen, voedster, oud, GG, ram jong le ZG voedster, jong, le ZZG en 2e ZG. F. Haagsma met Polen, roodoog, ram, ouu, 2e ZZG, voedster, oud, 2e ZG, voed ster, jong, le ZZG, tevens mooiste dier dwergr assen. de slagge dingen stean ek wer nuodlike situaesjes. Sa is üs Oratoriumforiening sünder sukses al tiden dwaende om meat meiwurkjende leden to winnen om it peil to bihalden, hwat hja birikt hawwe. Tsien fyftjin nije sjongsters en binammen sjon- gers soene har dêr bringe kinne, mar hja komme iit net opdaegjen en dêrmei stiet kiif of dit nobele wurk wol bliu- kin. Inselde posysje hat.ek it B.I.C. op it heden. Komt der gjin mear bilang- stelling, dan is it net mooglik winterdeis dizze jounen foarmekoar to halderi. Izer mei hannen brekke, giet nou ienkear net. En yn sa’n labiele situaesje kin it De nijjiersrede fan üs boargemaster hat üs tige g< Twahündert biwenners mear, aerdich gong yn de bouwerij, de sportparkplan- nen klear om üt to fieren, fuortgeande yndustrialisaesje, nije en modernere sa xen en bidriuwen, skoandere ütkomsten fan kulturele festiviteiten, ienriedigens slagge en foa en fierder. De lju fan buten-- mar fan en skodzje de hollen oer healwiis dwaen. Dingen, dy’t de natuer jin oandocht, kin men jit frede mei ha, mar dat de minsken net netter har forstan brüke is min to fortarren. Dat is ek dêr- om sa jammer omt dy snierommers in hüd fol swier en kald wurk forset hawwe i en rjucht hawwe op üs meilibjen en sympathy. Mar hjir makken hja gjin béste beurt. De nijjiersrede fan üs boargemaster hat üs tige goed dien, nei alle gedachten. doel. Dat kin wol inkele jierren slepende hal- den wurde, mar dan komt der fan ónde ren of fan büten-üt fris bloed opsetten en wurdt it pompe of forsüpe. Yn mannige bidriuwstüke is dat op it heden yn de stêd to sjea. de tram opsetten en reage it spul wer fan de rails op de dyk. Dat wiene al moai- hege richels. De hurde wyn üt it easten makke der graech gebruk fan en hege dat saekje moai hwat op. Twa dagen let ter wie der gjin dyk mear to sjen. Doe kamen de stedslju wer en mei man en macht ha se in hiele dei ploetere om in trochgong to krijen. Lykwols krekt as d_ earste kear waerd in great diel wer oer de tramrails smiten. Gjin pear üre letter wiene de lju fan de tram der wer en yn 16 oanfallen op de snieforten slagge it harren ofn de baen frij to krijen en de dyk wer to blokkearen. Sa leit it dan nou en nei alle gedachten sille de oprommers üt de stêd moarn wol wer oan e dyk bigjinne. Ik haw jit bi- socht om de lju wizer to krijen, mar dat net. It wie de oare partij syn skuld .oar dus gyng dit jild- en tiidforgriemen der. De lju fan buten ha de lést der en skodzje de hollen oer sok -1, dy’t de natuer jit frede mei ha, het neerschieten en het laten De slagerij van D. Wouters bij de Blauw poort te Bolsward verkocht aan de heer Algera, die thans een slagerij heeft aan de Hoogstraat aldaar. hwithoe-faek bifoardere, mar jammerge- nóch bliuwe de dieden oant nou ta üt. Hoefolle jier is der nou al op om ham- mere. Of soe it forkiezingsjier nou ein- lings yn dit opsicht bettere mooglikheden Hwat hat Qcibe Skroar üt to fieren, de mechanisaesje fierder troch to fieren, der is dochs gjin oare wei Hwant fan jier ta jier wurdt ae minsklike arbeid djürder en krapper en moat men rekkenje op in hegere leanpost. Dêrom soe it sa’n woldied wêze as de minsken, dy’t seis wolle en de eigners dy’t ek wol in reedlik diel dwaen wolle, de kans bean waerd om ta dieden to kommen. Ik kin my gjin bettere regearingsstipe tinke as in fikse subsydzje op dizze buorkerij- modernisearing, mei as foarwaerde, dat dizze bidriuwen ek oansletten wurde moatte op wetterlieding en elektrysk net. Hwat soe dat in segen wêze foar it agra- ryske bidriuwslibben en in needsaeklike om yn de EEG forhaldingen needsaeklik binne is de regearing fan tsjüge, mar oant nou ta lit se de lju en omKriten to oinaiaen. ue Diswieren i seis mar mei omwrotte. Dit hat ta g< oangeande akkomodaesje yn De Doele dat it mar inkelden binne, dy’t soks oan- wurde nou krekt oanpakt. Der komme gean kinnen en de measten tsj in it sin, sit- foroaringen, dy’t tige praktysk binne en J ten bliuwe mei to lytse en to wurksume de nije eigner is, tinkt üs, krekt de man I büthuzen, hokkeboel en al sa mear. Yn j_ r^__i £tr plan I wurden hat de regearine dizze taek al wei yn it sakelibben. Mei stilstean en de lju mar foeterje litte, komt gjin sakeman ta syn

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1