Frankrijk wil eigen politiek een De Gaulle voelt niets voor Engeland’s toetreding tot de E.E.G. het hoofd Mr. Toxopeus aan de V.V.D.-lijst van 51 Dr. Korlenhorst stelt van. De Elfstedentocht Overlijden Binnenhof voor problemen Vogelverzorging in Friesland üs hjoed p p to sizzen M stêdden LC ^*1 Gouden filmpjes te i L ISF 1 b*- - t L STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND 102e JAARGANG No. 5 VRIJDAG 18 JANUARI 1963 De Jong's Nieuwiblad PERSCONFERENTIE PRESIDENT DE GAULLE PYT herdacht. De socialistische ondervoorzit- W: vreesde ziekte bezweken. as ütliene, ;n t. Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres:. Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) ï-^sè «L dat hij voornamelijk zijn steun zocht bij een groep handeldrijvenden, wier belan gen hij begunstigde, zodat hij in de loop der jaren geheeei vervreemde van de massa zowel als van de intellectuele laag. Oppositieleden vonden een toevlucht in het naburige Ghana en van daaruit is ook de opstand tegen Olympio voorbe reid. De jongere en radicalere Togo- lezen komen nu aan bod. een heroïsche strijd dr. Kortenhorst te gen het verval van zijn lichaamskrach ten had gevoerd, om tot het laatst zijn Europese politiek. In vroeger jaren deed hij zich ook ken nen als een bindend element als doyen d’age van de Nederlandse parlemen taire delegatie naar de jonge Europese instituten. Van het parlement van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap was hij geruime tijd vice-voorzitter. Door de negatieve uitspraken van de Franse president De Gaulle tegen de toetreding van Engeland, was het Euro pese probleem ook deze week weer het onderwerp van gesprek in de wandel gangen der beide Kamers. Juist één week tevoren had de Tweede Kamer zich n.l. in lijnrecht tegenovergestelde zin, vóór de toelating van Engeland tot de Euromarkt uitgesproken. tiekvereni, mina wer< Abonnementsprijs t 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Bommer, „zagen zijn vrienden hoe zijn stap moeizamer werd en zijn stem zwak ker.” Kennedy’s troonrede. In Washington heeft president Kennedy in zijn State of the Union, te vergelij ken met de Troonrede, blijk gegeven van een geheel andere visie op de Wes telijke problemen. De veiligheid van ’t Westen is ondeelbaar, aldus Kennedy, die kort tevoren in een vertrouwelijk, maar uitgelekt gesprek met de pers had gezegd, dat Europa wei van primair be lang was voor de verdediging van het Westen. Hij blijft hopen op een multi laterale strijdmacht. Wat de Europese Gemeenschap betreft, verklaarde Ken nedy, dat deze, als zij zich zou bewe gen in de richting van het protectionis me (hetgeen De Gaulle feitelijk wil) haar eigen grondstellingen zou onder mijnen. Wat de binnenlandse politiek aangaat, kondigde Kennedy, behalve een weer in dienen van een aantal verworpen sociale maatregelen, een belastingverlaging aan van ongeveer 10 miljard dollar, te ver delen over drie jaren. Hiermee hoopt de regering de koopkracht een prikkel te geven opdat de economie tot grotere bloei kan komen, waardoor de werk loosheid zal verminderen. De voornaamste gebeurtenis, welke het Binnenhof deze week bezig hield, was het overlijden van de populaire voorzitter der Tweede Kamer, dr. L. G. Korten horst. Vlak voordat hij voornemens was zijn 15-jarige ambtstermijn te beëindigen, sloeg de dood toe. Ook nu blijft hij de Kamerpresident met een ambtsperiode, langer, dan die van enig voorganger. Maar al zijn mede-afgevaardigden hadden hem zo gaarne een feestelijk afscheid bereid; zjj hadden hem van harte gegund, dat hij nog de opening van de nieuwe vleugel van het Tweede Kamergebouw aan de zijde van de Hofweg, welke bijna was voltooid, had beleefd. zijn aan zijn voornaamste afkeer in de huidige wereld, Amerika, dat enig leiderschap in het Westelijke gedeelte ervan pro beert uit te oefenen. Uit vroegere uit latingen van De Gaulle is bekend, dat hij voor Europa een volledig gelijkwaar dige plaats naast Amerika ziet en het liefst zou streven naar een z.g. derde macht. De toetreding van Engeland tot de E.E.G. zou hij voornamelijk zien als het binnenhalen van een Amerikaans paard van Troje. Volledige afhankelijkheid van Amerika beheerste ook het tweede gedeelte van zijn persconferentie, toen hij op het Amerikaanse aanbod een gemeenschap pelijke kernmacht van de N.A.V.O. te vormen antwoordde, dat hij niet geloof de, dat iemand kon denken, dat Frank- Het heeft niet zo mogen zijn; in zijn 76ste levensjaar is dr. Kortenhorst weg geroepen. De Tweede Kamer en de re gering hebben hem op gevoelvolle wijze plicht te doen. „Bezorgd,” aldus de heer Engeland is een industrieland, dat zijn levensmiddelen goedkoop elders koopt en dat alles houdt in, dat Engeland een vreemde eend in de Europese bijt is. ’t Mag meedoen van De Gaulle, maar moet dan iedere voorkeursbehandeling in het Gemenebest opgeven, de bescherming van zijn landbouw laten vallen en de verdragen met de landen van de Euro pese vrijhandelszone opzeggen. Maar dan nog zou De Gaulle afkerig zijn van een intrede van Engeland, om dat dat de weg zou openen voor een ver dere uitbreiding van de heshte eenheid van de Zes. Bovendien zou een dergelij ke uitgebreide gemeenschap in stijgen de mate geplaatst worden tegenover problemen van zijn handelsbetrekkingen met andere landen en vooral met de Ver. Staten. De samenhang zou verdwijnen en Europa zou opgaan in een kolossale Atlantische gemeenschap, afhankelijk van en geleid door de Ver. Staten. Verwarring in Katanga. Merkwaardige en vrij ondoorzichtige manoeuvres hebben zich in de Kongo en met name in Katanga afgespeeld. Tsjombé was na zijn vlucht naar Rho- desië toch onverwacht in Elisabethstad teruggekeerd. Hij betuigde zijn volledige instemming met het plan van Thant. De dag daarop verklaarde hij weer, dat de politiek van de verschroeide aarde zou worden toegepast. Een dag later, na een huisarrest, hem opgelegd door de Ver. Naties, verklaarde hij zich be reid voor een kolonne van-de Ver. Naties uit te gaan naar een grensplaatsje om zijn militairen te weerhouden de poli tiek van de verschroeide aarde door te voeren. Het optimisme bij de Ver. Na ties kende geen grenzen, doordat men meende, dat ook de belangrijke mijnstad Kolwezl in dit akkoord betrokken was. Maar zover was het nog niet. Tsjombé is daarop weer uit Elisabeth- Moord in Togo. In Togo, het voormalige Franse gebied in West-Afrika, hebben de militairen het bewind overgenomen en president Olympio vermoord. Olympio, die na de vrijheid voor zijn land de leiding op zich nam, regeerde Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en dr. Kortenhorst is opengevallen, zal uiterst moeilijk te vervullen zijn. Na tuurlijk zal er een opvolger komen. Maar zal de K..V.P. iemand van hetzelfde for maat kunnen leveren? De aanvankelij ke kandidaat Koersen is immers over leden vóór dr. Kortenhorst. Aanvankelijk gingen daarom rond het Binnenhof stemmen op om ondervoor zitter Bommer voorlopig te handhaven. Maar in K.V.P.kringen vond men het toch wel een beetje bezwaarlijk, dat er dan twee socialistische Kamervoorzitters de heren Jonkman en Brommer zouden komen om straks, na de verkie zingen, koningin Juliana van advies te dienen over de kabinetsformatie. Door deze K.V.P.ers werd er druk naar een opvolger gezocht: de namen van oud-minister Van Thiel (die echter straks naar de Eerste Kamer zal ver huizen), de partijsecretaris dr. Albering en de Europese en financiële expert drs. Janssen deden daarbij de ronde. Maar hoewel zij over allerlei goede eigen schappen beschikken, wie verstaat als j.l. haar goedkeuring gaf, zou stellig lement zó te populariseren. by de fleet troch mei friezen i ’t gelid en fan Friezen Tegen Amerikaanse leiding. De Gav.l'.e gaf hier uiting aan beperkt Europees standpunt en rijk daaraan zou kunnen deelnemeen. De verdediging van Europa komt voor de Amerikanen op de tweede plaats, al dus De Gaulle, daarom moet Frankrijk kunnen beschikken over zijn eigen, vol ledig onafhankelijk kernwapen. Het ak koord van Nassau noemde De Gaulle onaanvaardbaar omdat Engeland al zijn kernwapens inbrengt en Amerika slechts een gedeelte, terwijl de Amerikaanse president over het gebruik in feite alles te zeggen zal hebben. Men kan wei zeggen, dat de crisis in de Westelijke wereld zeer duidelijk aan ’t licht komt. Het merkwaardige evenwel is, dat Adenauer, die zo nauw met De Gaulle is verbonden, het Amerikaanse plan voor een atoomstrijdkracht van de N.A.V.O. wei heeft aanvaard. President De Gaulle heeft maandag op zijn persconferentie wel alle hoop de bodem ingeslagen, dat de Fransen zich bij de onderhandelingen over de toetreding van Engeland tot de Europese Economische Gemeenschap wat soepeler zullen gaan tonen. Er is alle reden tot pessimisme. Niet alleen wat de vooruitzichten voor Engeland betreft, maar ook wegens de politieke filosofie ten aanzien van Europa, die de president heeft ontwikkeld. De Zes van het vasteland zijn psycho logisch en in alle andere opzichten sterk verbonden; geen van hen heeft afzonder lijke bondgenootschappen of militaire verdragen busten Europa. Engeland is „insulair”, heeft een geheel andere natuur, structuur en situatie dan de Zes. Het heeft banden met landen (buiten Europa. Eerste Kamer. In dit opzicht' strekte de betekenis van dr. Kortenhorst zich ver buiten de 2de Kamer uit. Terecht werd hij derhalve ook bij de senatoren door president Jonkman en minister Toxopeus her dacht. In deze herdenking werd tevens de on geveer tegelijkertijd overleden senator mr. G. Vixseboxse betrokken. In de Nederlandse politiek trad deze bejaarde figuur afkomstig uit het textielbedrijf in het Oosten des lands minder op de voorgrond. Toch trok ken zijn originele uitspraken, waarin hij zich vaak een voorstander van een na tionaal kabinet op-zo-breed-mogelijke- basis toonde, zo nu en dan de aandacht. De invoering van de nieuwe loonpolitiek die een grote verantwoordelijkheid van« het georganiseerde bedrijfsleven zal ver gen, waaraan de Eerste Kamer dinsdag jj.l. haar goedkeuring gaf, zou stellig zijn belangstelling hebben ontmoet. Liberale kandidaten. Het afgelopen weekeinde heeft de V.V.D. haar kandidatenlijst voor de Kamerver kiezingen opgesteld. De aanbevelings lijst werd vrij nauwkeurig opgevolgd. De fractie zal dus sterk worden ver nieuwd, met mr. Toxopeus aan 't hoofd. De enige inbreuk op de voordracht was dat de zittende middenstandsexpert Visser gehandhaafd bleek onder de eer- ste tien kandidaten, terwijl was voorge steld hem het veld te laten ruimen voor mr. Portheine van de Koninklijke Mid denstandsbond. Tenslotte werd nog ge poogd de Europese expert Van Dijk op de lijst terug te brengen. De-.e behaalde arrega dr vereiste 2/3 meerderheid niet. Hij l voor moest het veld ruimen voor staatssecre taris Strijkel. 3e week januari 1913 Er wordt op zee reeds druk geschaatst. In de strafgevangenis te Leeuwarden be vinden zich thans 173 gevangenen allen veroordeeld tot 5 of meer jaren gevange- Hiel Fryslan ien dei waerm De ienridigens jowt In byld fan Snits oan ’t Starum Fan Bartlehiem oan’t Ljouwert Fül op ’e tosken bite Dat bin de Friezen wend En ’t soe har winst opsmite Set troch, Fan bügjend frjemd Op foar de alve stêdden Sukses, en hald jim’ taei Ik soe’t der net ofrêdde Ik diel ’t jim earlik mei. barren ier hiel de wrald Ije mei elkoarren rift, jong en aid n ’e reden De wyn, de froast, de kjeld Binne fan dy swierrichheden Troch party’s amper teld. Hja kin, mei Rüchburd spotte Jo bin üs net oermansk Lykwols j inseis oerskatte Bringt faeks in kweade kans It giet fier buten de perken Elk dy't it nou hast wit Allinne de izersterken Moat meidwaen oan ’e rit Als niet op het allerlaatste nippertje een kink in de kabel komt (zoals dit met de elfmerentocht het geval was) draait als u dit leest de elfstedentocht op volle toe ren Vanmorgen in alle vroegte zijn ze weg geflitst, de duizenden, om de moorden de tocht te beginnen. Reeds in Gaaster- land en op de moeilijke weg aldaar naar Bolsward zullen velen sneuvelen. De rit van vandaag wordt wel een van de meest zware, aldus is de voorspelling. Met belangstelling wachten wij de uit slag af. Wie zal het zijn, die het eremetaal gaat [winnen? Hoevelen zullen de tocht uitrij den? Met man en macht is er aan de condi tie van de banen gewerkt, zodat deze thans redelijk zijn. De weg naar T was vanmorgen vanuit Bolsward wegverkeer gestremd. President De Gaulle heejt maandag in het Elyssepaleis tijdens zijn met spanning tegemoet geziene persconferentie met nadruk verklaard, dat Frankrijk zijn eigen nationale defensie wil hebben. Foto: president Charles de Gaulle aan hel woord tijdens de persconferentie. Een van de journalisten (links) tracht de aandacht van de president te trekken. autocratisch, zoals dat in meer Afrl- stad vertrokken en bevindt zich nu in kaane landen het geval was. Kolwezi, maar het is nog steeds niet De oppositieleiders zaten vaak in de bekend, of hij het hoofd definitief in de gevangenis en Olympio’s ongeluk wilde, schoot zaï leggen of dat hij nog verder f ----k« zal gaan met zijn dreiging Kolwezi te vernietigen. nisstraf, waarvan 7 levenslang. Verpachting tolhekken op de weg Bols- ward-Harlingen. Longerhou: Pabe Bak ker voor f 1015,per jaar, CubaardJel- le de Vries voor f 500,Kimswerd; D. Graafsma voor f 192, Weduwnaar met kinderen, eigen zaak drijvend, zoekt kennismaking m. weduwe of jonge dochter, tussen 40 en 50 jaar. Wielrijders: lantaarns deze week aanste ken om 4.46 uur. Op de uitvoering van de beide gymnas- igingen Lycurgus en Wilhel- d er op gewezen, dat het dit jaar precies 50 jaar geleden is, dat de heren Weesvoogden te' Bolsward een gymnas- tiekschool stichten. Voogden waren des tijds: Westerbaan, Fennema, Peereboom, v. d. Werf, Kuiper en Lyclama a Nijeholt. Miltvuur geconstateerd te Greonterp bij het vee van de heer Siemonsma. Reeds 3 koeien en twee paarden zijn aan de ge- Hwa* ha* (gabe Sbroar Bindend element. Evenals minister-president De Quay na hem, onderstreepte de heer Bommer, hoezeer dr. Kortenhorst een bindend element in ons volksleven was geweest: een synthetische figuur tussen politiek en maatschappij; tussen werkgevers en 1 werknemers. De plaats, welke door het overlijden van Onlangs is geschreven, dat de organisatie van de vogelverzorging in Friesland nog ■wel wat te wensen overlaat in die zin, dat men over het algemeen wel actief is, doch dat de onderlinge samenwerking ten dele ontbreekt. De Stichting Vogelverzorgingsfonds Friesland is 'n nevenorgaan van de Bond van Friese Vogelbeschermingswachten, welke Bond 102 afdelingen telt over de gehele provincie verspreid met een totaal van circa 12000 leden. Het zal duidelijk zijnj dat de Stichting dóór inschakeling van deze afdelingen snel een doeltreffend werk kan verrichten. Voorts wordt er serieus naar gestreefd om samen te werken met andere lichamen of groepen van personen, die zich in deze tijd het lot van onze vogels aantrekken. Dienaangaande heeft de voorzitter der Stichting overleg gepleegd met de heer Boskma te Leeuwarden en met de politie te Franeker, waarbij overeenstemming is bereikt. Hopenlijk zullen ook anderen nog in deze samenwerking worden be trokken. Intussen is de nood van onze vogels mo menteel wel zeer groot, terwijl de kas der Stichting nagenoeg is uitgeput. Elke dag wordt het aantal der te verzorgen vogels groter en is er dus meer voor nodig. Wacht niet maar stort uw bijdrage onmid dellijk op girorekening 832211 ten name van de penningmeester der Stichting no taris Jaarsma te Bolsward met vermelding „V ogel verzorging’ Congres in Berljjn. In Berlijn is dinsdag het congres van de Oostduitse communistische partij ge opend met een lange rede van Ulbricht. De aanwezigheid van Chroestsjov aan het hoofd van de Russische delegatie, heeft de verwachting gewekt, dat de wereld uit diens mond wat meer zal I ter Bommer, anders een man met een gaan horen over het probleem-Berlijn, I sobere, zakelijke woordkeus, vond op- maar op het ogenblik van schrijven eens een politiek penseel om de over heeft Chroestsjov nog niet gesproken, iledene te schetsen. Hij stipte aan welk CONGRES COMMUNISTISCHE PARTIJ IN OOST-BERLIJN BEGONNEN Een foto van het begin van het congres Van de Oostduitse communistische partij, dinsdagochtend in de Werner Seelenbinderhal in Oost-Berlijn Op de voorste rij zien we applaudi- serend, Shivkov van Bulgarije; Wladi- slaw Goémoelka van Polen, Nikita Chroestsjejf en Podgorny van de par tij in de Oekraïne

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1