Chroestsjov s concessie Het binnenhof vocht om paardestaart Wat is de reden van llll Onderhandelingen te Brussel in een impasse E "7S3 EUROTWIST De heer S. Doorenbos verongelukt STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Naar herstel Rooms-rode samenwerking Gouden filmpjes - - VRIJDAG 25 JANUARI 1963 102e JAARGANG No. 7 GROTE BRAND IN AMSTERDAM de Nederlands Engeland tot de Europese Economische te trekken van'de onwil van president Woensdagavond omstreeks 9 uur is bij Quatrebras op de weg Leeuwarden Groningen de bijna 30-jarige Sch. Doo renbos uit Makkum op jammerlijke wij ze om het leven gekomen. Enkele agenten van de Rijkspolitie za gen dat zijn achterverlichting niet he lemaal in orde was en gingen hem met de wagen achterna. Plotseling reed de heer Doorenbos te gen een boom. De heer Doorenbos werd uit de cabine geslingerd en was op slag dood. Zijn lichaam werd daarbij deer lijk verminkt. duitse communistische partij kan men op maken, dat hij niet het minst bereid is de kwestie Berlijn os i t ie of behoud >erale samenwer- Us libben is hwat üs tinzen derfan meitsje Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bobwardsche Courant, West ergon en De Jong’s Nieuwsblad Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie MET DE AUTO OVER DE LEK Maandag is het ijs op de Lek bij Cu- lemborg opengesteld voor licht auto verkeer. Op het ogenblik kan men met personen- oj bestelauto’s de rivier over steken althans bij daglicht. De eer ste oversteker” werd door onze foto graaf op de plaat vastgelegd tische gehalte van de partijpolitiek wordt verhoogd, de rechter vleugel zoekt eer der aansluiting bij het gematigde deel van de verburgerlijkende arbeidersmassa Hoe fel men tegenover elkaar staat blijkt al uit het feit, dat al een compromis-can- didaat wordt genoemd. Het tragische is, dat Gaitskell eigenlijk pas kort er in was geslaagd het algemene gezag van leider van de partij af te dwingen. Opmerkelijk was. dat de Zes tegenover Engeland niet meer een gesloten front handhaafden, maar dat de vijf partners van Frankrijk van hun kant concessies wilden doen, welke Frankrijk niet accep teerde. Minister Luns had namelijk voor gesteld, dat Engeland de subsidie aan de producenten nog twee en een half jaar na de toetreding zou kunnen handhaven, ter wijl Frankrijk (en de anderen) tot nu toe het standpunt verdedigden, dat deze subsidies onmiddellijk zou moeten ver vallen en gedurende enige tijd zou moe ten worden vervangen door subsidies aan de verbruikers. Het Franse streven is de graanprijs in Engeland zover omhoog te krijgen, dat Engeland een afzetgebied kan worden voor het duurdere Franse graan. Maar al dat streven naar een oplossing van de moeilijkheden was»vergeefs, want Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse zaken, kwam in een la ter stadium in Brussel met de eis, dat de onderhandelingen als zinloos verdaagd zouden worden. Hiertegen verzetten zich de vijf en als compromis werd besloten op 28 januari weer bijeen te komen. Zonder hoop op resultaten overigens, want De Gaulle ver zet zich om politieke redenen met hand en tand tegen een toetreding van Enge land, dat hij zoals hij op zijn perscon ferentie zei door zijn verbindingen met de Ver. Staten nog niet rijp voor de Gemeenschap heeft genoemd. Er zal nog moeten blijken in hoeverre de vijf een drachtig zijn om Franse concessies op dit punt af te dwingen. Men kan Frankrijk op enkele andere punten, zoals de asso ciatie van Algerije en op bepaalde pun ten van het landbouwbeleid de voet nog dwars zetten. Maar het is de vraag of dit indruk zal maken op De Gaulle, die nu eenmaal de Gemeenschap ziet als een Kom, wij spelen E.E.G. Hup ministers, wie doet mee? Allemaal actief in ’t perk Eendracht maakt de banden sterk Kom op voor de Euromarkt Alle paadjes schoongeharkt Het succes is vast niet ver Wie wordt doelverdediger S.S. te Makkum kreeg proces-verbaal, om dat hij 3 honden vóór zijn kar had ge spannen en één er onder. Boete f 0,50 of 1 dag (kantongerecht Bolsward) In Franeker zal ’n openbare leeszaal wor den opgericht. Gevraagd op 12 Mei een flinke R.K.- dienstbode, netjes werken en een burger pot kunnende koken. Loon f 100,per jaar. De onderhandelaren over de toetreding van Gemeenschap hebben gepoogd zich niets aan De Gaulle Fngeland tot de Gemeenschap toe te laten, zoals onverbiddelijk was ge bleken uit de persconferentie, welke de president vorige week maandag heeft ge houden. Frankrijks vijf partners waren wel diep geschokt en hebben in overleg met minister Heath, de Engelse onderhandelaar, gepoogd een weg door de resterende technische problemen te banen. Heath werkte hieraan mee, door op landbouwgebied concessies te doen. Engeland was_ bereid de overgangstermijn voor zijn landbouw per 1 januari 1970 te doen eindigen, anderhalf jaar eerder dan het eerst had bepleit. bouwwerk, dat dienstig moet worden ge maakt aan zijn gedachte van een onafhan kelijk Europese politiek. Frans-Duits verdrag Men kan van de kant van de vijf ook blijven weigeren te spreken over de po litieke unie van de Zes. Maar wat willen de vijf met een eventuele weigering nu De Gaulle toch Adenauer volledig aan zijn zijde heeft op dit punt? Adenauer heeft begin deze week besprekingen ge voerd met De Gaulle in Parijs en beide staatslieden zijn het eens geworden over een Frans-Duits verdrag van vriendschap en samenwerking, zoals De Gaulle bij zijn bezoek aan Duitsland in het najaar had opgeworpen. De regeringsleiders zullen elkaar twee malen per jaar ontmoeten, de ministers van buitenlandse zaken en defensie om de drie maanden, de stafchefs om de twee en bepaalde hoge ambtenaren elke maand Buitenlandse zaken, militaire aangelegen heden en culturele zaken vormen de voor naamste punten van de samenwerking. Men ontkent, zowel van Franse als van Duitse zijde, dat er sprake is van de vor ming van een as Parijs-Berlijn. dat dit een onderonsje in de E.E.G. is of dat er een clubje binnen de N.A.V.O. zal worden gevormd. Maar als dat niet het geval is dan is de gehele bedoening zinloos. De vijf waren er steeds tegen gekant, dat defensiezaken tot de competentie van de politieke unie zouden behoren, maar nu Komen zij bij de „as” wel weer naar voren In de gedachte van De Gaulle dient Eu ropa een onafhankelijke politiek te voe ren en daarvoor moet het militair onaf hankelijk worden van Amerika. Voor de ze onafhankelijkheid heeft het een eigen kernwapen nodig. Frankrijk heeft dat kernwapen. Frankrijk is de leider van Europa, de combinatie Frankrijk-Duits- Zo dachten meer kvp-ers, alle liberalen en de meest christelijk historischen en an tirevolutionairen er over. Freule Wttewaal van Stoetwegen (chu) en mr. Roosjen (ar) schaarden zich ech ter, met de socialisten, pacifistische socia listen en communisten onder de voorstan ders van het coupeerverbod. Insgelijks deed de sgp. De Zeeuwse afgevaardigde Kodde vond, dat bet couperen van een paardestaart in strijd is met de orde der schepping. Internationale politiek Er zat dus achter deze kwestie toch een principieel meningsverschil. Desniettemin zou het verkeerd zijn de indruk te vesti gen alsof de Kamerleden en ministers niets anders aan hun hoofden hadden. De internationale politiek stond in het brand punt van hun belangstelling. Het optreden van president De Gaulle tegen Engeland deed de ministerraad j.l. maandagavond in een bijzondere spoed vergadering bijeenkomen en woensdag avond lichtte minister Luns de Kamer commissie voor Buitenlandse Zaken in over zijn besprekingen met de ambtge noten van de Euromarktlanden. Het werd al duidelijk bij het debat over de Land bouwbegroting, dat onze Kamerleden over het algemeen van oordeel zijn, dat Nederland zich door president De Gaulle niet mag laten weerhouden om er bij haar Europese partners op aan te dringen overeenstemming met Engeland te blij ven nastreven. Ja. bij de interpellatie, welke de socialistische oud-minister prof. Samkalden dinsdag j.l. in de Eerste Ka mer hield, bleek zelfs, dat hij de houding van de Nederlandse regering nog te wei nig Europees ingesteld acht. Hij kritiseerde namelijk, dat de Neder landse vice-voorzitter van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap, de heer Spierenburg, benoemd is tot Nederlands gedelegeerde bij de Europese Commissie in Brussel. Daardoor is z.i. de indruk ge wekt, dat de Europese ambtenaren van Nederlandse herkomst als puntje bij paal tje komt toch als pleitbezorgers van het wat wij' in de Fransen misprijzen. Pacifisme De pvda had kort tevoren haar verkie zingsmanifest opgesteld op haar twee-1 tot de eerste adviseurs der Koningin. Hwat bat Qabe Sb roar üs hjoed p p to sizzen Het kan er de schijn van hebben, dat terwijl Frankrijk een poging doet om Enge land van de Euromarkt af te drijven en daarbij tracht West-Duitsland tegenover Amerika aan zijn zijde te krijgen, ons Binnenhof niet beters te doen dan zich druk te maken over de vraag of paardenstaarten gecoupeerd mogen worden. Als uitkomst van het debat over de begroting van Landbouw en Visserij werd dins dagmiddag j.l. immers een motie-Van Dongen (kvp) aanvaard, waarin op schrap ping van het verbod, dat enkele jaren geleden in de Wet op de Dierenbescherming is opgenomen, werd aangedrongen. Niet ten onrechte wees minister Marijnen er op, dat het een beetje eigenaardig is, dat de Kamer binnen het bestek van één vierjarige zittingsperiode zich in verschillende zin uitspreekt over eenzelfde kwestie. Eerlijk bekende mej. Knol, van de kvp-fractie, dat zij van mening was veranderd, doordat er uit het verbod misbruiken dierenmishandeling en grote economische schade is voortgevloeid. Een grote brand heeft maandagavond een pand in de Amsterdamse Spuistraat volkomen verwoest. In het buis was een groothandel in rijwielen en rijwielonder- delen gevestigd. De Amsterdamse brandweer pakte het vuur grootscheeps aan, doch ko'tt niet voorkomen, dat bet gehele perceel een prooi van het vuur werd. Op de foto zien wj_ hoe de voorgevel Van het pand omlaag komt. De Gaulle zet zich in postuur: Luister es, mijn beste buur De goedmoedige John Buil Verkies ik niet in het doel Want dan loopt het spel verkeerd Ik heb het eerder reeds beweerd Hij is, serieus gemeend Volkens mij nog ongetraind! Wat blieft, ben 'k een lastig heer Oh, dat zeggen ze wel meer Stil maar jongens, heus ik weet Dat ’k een buitenbeentje heet Veel te star en veel te strak Och ja, dat hoort bij mijn vak Houd toch op met je gezeur Weg met John de amateur Adenauer steekt van wal Zeg vriend jij spuit Europagal Hou je toch wat meer katoen Wil je mij concessies doen? De ouwe baas weet opperbest Ik krijg nu op mijn request Eén man Euro-autocraat Het spel mislukt vroeg of laat Het leek zo mooi met de E.E.G. Jammer ’t wordt geen pais en vree Ieder heeft zich vergewist Noem het. spel maar; Eurotwist PYT Kampen. Gepleit voor het vervoer van melk naar de fabriek per vrachtauto. De snelheid van 12 km per uur geeft een zuinig ver voer. 4e week januari 1915 De 12 jarige Freerk Twijnstra te Wieu- werd, die onlangs te Bozum een knaapje met levensgevaar redde, kreeg als blijk van dankbaarheid een zilveren horloge m. ketting. Ondergetekende houdt zich beleefd aan bevolen voor het maken van dames en kinderkostuums. Aaltje Nauta, Grote Aanbesteding van het afbreken van een boerenplaats en het daar ter plaatse bou wen van een stelphuizinge aan de weg naar Folsgare te Nijland. Architekt J. Wesseling. Gedurende 7 etmalen is de sluis te Wor- kum slechts 1 uur gesloten geweest. Zulks is in geen jaren geschied. Adv.: Met de aanzegging van de ge- - o -e' nisonderneming te X land kan dus een onafhankelijke defensie en een onafhankelijke politiek voeren. Zo redeneert De Gaulle en het lijkt onwaar schijnlijk, dat hij bereid zal zijn de Duit sers zich te laten ontwikkelen tot een kenmogendheid. De Duitsers moeten hem dus het voetvolk leveren. Het is zeer de vraag of de Duitsers met deze rol ge noegen nemen. Het is opgevallen, dat zij positief hebben geantwoord op de Ame rikaanse vraag of zij bereid zijn deel te nemen aan de voorgestelde multinationale kernmacht met Polarisraketten. De Gaul le heeft dit geweigerd, maar nu Duits land ermee heeft ingestemd komt de vraag naar voren, of Duitsland toch niet méér zal blijven vasthouden aan de bin dingen met de Ver. Staten dan De Gaulle wel lief is. Concessie van Chroestsjov Een niet onaanzienlijke concessie heeft Chroestsjov gedaan jn een briefwisseling met president Kennedy. Hij verklaarde zich bereid terwille van een accoord over de stopzetting van kernproeven inspectie ter plaatse toe te staan door middel van de zogenaamde „zwarte dozen”, verzegel de waarnemingsapparaten, die aardbevin gen en kernexplosies onder de grond, met enige zekerheid zouden kunnen onder scheiden. Het voordeel hiervan is, dat er geen waarnemingspersoneel bij behoeft te zijn, zodat de vrees voor spionage, die de Russen achtervolgt zou kunnen wor den weggenomen. Maar niettemin is dit een belangrijke in- beginsel en Kennedy heeft het ook als zodanig begroet. Hij acht drie dozen ech ter te weinig en zou pas genoegen willen nemen i 1 over het accoord kan met wat meer hooi worden tegemoetgezien, al mag men zid ervan op de ontwapening. Dat is name lijk een heel ander probleem. Chroestsjov is tot zijn nieuwe politiek ge komen uit de wens J* wereld wat te verminderen. Ook op ande re punten blijkt, dat hij op het ogenblik door de wens bezield is; misschien zit de angst voor een kernoorlog, waar men tij dens de Cubaanse crisis zo dicht bij is Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Rcdactie-adres: Marktstraat 13 'Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) jaarlijks congres in de Haagse Dierentuin. Daarbij had de Europese problematiek ook ruimschoots de aandacnt gekregen. Maar hoofdonderwerp der discussies was toch wel vooral het vraagstuk van de kern bewapening geweest. Het afwijzend advies van Hervormde Kerk oefende kennelijk in vloed uit op de vergadering. Het vond echter slechts weerklank bij een, niet zo heel omvangrijke,' minderheid. De meerderheid wees eenzijdige ontwa pening uitdrukkelijk af; als bijdrage tot de wereldvrede werd door haar dit mid del niet aanvaard. Op dit punt behoeft er dus geen enkele onzekerheid te bestaan over het officiële standpunt der pvda. Dit wijkt volkomen af dat der psp, al zal de minderheid in de pvda wel de gelegen heid houden individueel van haar afwij kend inzicht te getuigen. Nieuwe voorzitter Deze socialistische visie op de defensie kan voor de aanstaande kabinetsformatie van gewicht blijken. Het mishaagt de confessionele partij kennelijk, dat de vvd met betrekking tot de kwestie-Van der Putten tegen haar geestverwant, minister Visser, blijft ageren. Eind februari zal de Kamercommissie-Van Doorn hierover een rapport uitbrengen. Maar eerst zal de defensiebegroting aan de orde komen; veel zal er van afhangen hoe de wd zich beide debatten opstelt. Het zal een aanwijzing kunnen geven van haar voorkeurin de oppo: van de huidige rechts-libe; king. Na de verkiezingen kan pas defini tief de beslissing vallen. Op ’t pvda-con- gres heeft de socialistische fractieleider prof. Vondeling zich alle vrijheid voor behouden, terzake van een herstel der rooms-rode samenwerking. Op haar beurt houdt ook de kvp haar handen vrij. Dit trad aan het licht bij de bezetting van de vakature-Kortenhorst als Kamervoorzitter. De kvp-fractie had ui teraard de socialist Bommer kunnen vra gen voor de paar resterende maanden het werk te doen. Zij gaf er echter de voor keur aan een eigen candidaat oud-minister Van Thiel, als zodanig naar voren te schuiven. Bij de kabinetsformatie behoort Oö— de voorzitter der Tweede Kamer immers boorte belast zich tevens de r.k. begrafi F ZO F AlorcFn OrlviCPIirc rlor Vnnino.n 1 xr den weggenomen. breuk op het oorspronkelijke Russische beginsel en Kennedy heeft het ook als zodanig begroet. Hij acht drie dozen ech- j en zou pas genoegen willen met acht a tien. De hervatting h geen illusies maken over de uitwerking t is name- heel ander probleem. de spanningen in de punten blijkt, dat hij op het ogenblik angst voor een kernoorlog, waar men tij- geweest, hem nog in de benen. Uit zijn lange rede op het congres van de Oost- duitse communistische partij kan men op maken, dat hij niet het minst bereid is di weer accuut te maken, al moet men er op bedacht zijn, dat uitstel nog geen afstel betekent-. Zeer nadrukke lijk bepleitte Chroestsjov de zogenaamde vreedzame coëxistentie, dat wil zeggen de politiek om zonder grote oorlog het com munisme de overwinning te bezorgen. Kolwezi bezet Gunstig nieuws is er uit de Kongo ge komen, waar de troepen van de Ver. Na ties nu zonder tegenstand de belangrijke mijnstad Kolwezi zijn binnengetrokken. Vernietigingen zijn uitgebleven. Van de kant van de regering in Leopoldstad is er een toenaderend gebaar gemaakt door amnestie af te kondigen voor politieke delicten. Of Tsjombe zich hierbij helemaal veilig zal gevoelen is een andere kwestie, want al te velen willen nog wel gebruik maken van zijn medeplichtigheid aan de moord op Loemoemba. Gaitskell gestorven Een ernstige slag is het voor de Engelse Labourpartij, dat haar leider Hugh Gaits kell in de kracht van zijn leven op 56- jarige leeftijd vrij plotseling is gestorven aan de virusinfectie. De dood van een leider brengt meestal tegenstellingen in de gelederen feller aan het licht en in de strijd om de macht mag men ook een krachtmeting tussen de linker en de rech- I ter vleugel zien, belichaamd in Wilson en I George Brown. De linker vleugel is van j mening, dat Labour pas kans op een i overwinning maakt, indien het socialis- - - j ::T< - t'. V - i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1