de overheid ten De taak van de kunst aanzien van I f! i! 1 Gemeentelijke culturele raden nodig en nuttig? üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer Wees voorzichtig Zilveren filmpjes üs - DINSDAG 29 JANUARI 1963 102e JAARGANG No. 8 l’ DE KONINKLIJKE VERLOVING A.s. donderdag wordt H.K.H. Prinses Beatrix 25 jaar Tj. de J. ■0 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie raadsleden is gezonden. Het zal dan blij ken, dat er vele raakvlakken zijn tussen de taak van een gerote stad en die van een provinciestad of plattelandsgemeen te, a] zijn er natuurlijk ook tal van ver- Bouwkunst. Gezien de grote hedendaagse bouw activiteit bestaat er des te meer aan leiding de goede architectuur vanwege de gemeentelijke overheid erkenning te doen vinden en het begrip daarvoor te bevorderen. Toneel. Het werk van amateurgezelschappen en de opleiding voor het amateurtoneelspel dient van gemeentewege te worden be vorderd. Het opvoeren van toneelstukken door buitenlandse gezelschappen zal' inciden tele gevallen, indien daartoe aanleiding bestaat, door de gemeente worden ge steund. De waarde van volkstoneel en lekenspel «jent te worden erkend door opvoerin gen daarvan, waar nodig, te steunen. Het nijpende gebrek aan schouwburg- ruimte erkennende, zal de gemeente, naast de instandhouding van een ge meentelijke schouwburg en een gemeen telijk openluchttheater, het tot stand komen van schouwburgen ten behoeve van het beroeps-, het amateur- en het jeugdtoneel met kracht bevorderen. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Bolswards Nieuwsblad STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad genereus ofstten waerd. Prachtige kulturele mani- Het jongste nummer van „Diggelf jür” het mededelingenblad van de Fryske Kul- tuerried, geeft een overzicht van de gemeentelijke culturele raden, commissies en fondsen, die op 1 januari j.l. b(j deze Cultuurraad waren aangesloten. Wat onze lezerskring betreft, zijn de gemeentelijke eultuurraden van Baarde- radpel, Workum en Wymbritseradeel aangesloten. In Wonseradeel is een Culturele commissie bij de kultuerried aangesloten. In Hennaarderadeel is wei een culturele commissie, maar deze is vooralsnog niet aangesloten. Het college van B. en W. van Franekeradeel heeft inmiddels informaties ingewonnen om eventueel tot op richting en aansluiting te komen. Blijven dan nog Bolsward en Hindeloopen, waar (nog) geen culturele raden gevormd zijn, al is in Bolsward wel een door de Raad benoemde culturele commissie, bestaande uit raadsleden, die B. en W. over culturele en kunstaangelegenheden adviseren. Muziek. De zorg van de gemeentelijke overheid i ten aanzien van de muziek heeft betrek king op het mede in stand houden van een symfonie- en een kamerorkest en van opleidingen voor muziekonderwijs, voorzover dit laatste niet de taak van het rijk is, de bevordering van de ama teuristische muziekbeoefening, waaron der ook de muziekbeoefening door de jeugd en de steun aan opera-, orkest- en kooruitvoeringen. De aanwezigheid van voldoende grote en kleine concertzalen zal door de gemeen te worden bevorderd. Jeugd en Kunst. De gemeente houdt een stichting in stand, welke tot doel heeft de estheti sche opvoeding van de jeugd te bevor deren door het organiseren van bezoek aan concerten, musea, tentoonstellingen, toneelvoorstellingen en films, het geven van cursussen, het organiseren van voor- drachtmiddagen en dergelijke. Ook overigens zal de gemeente activi teiten steunen, die de kunstzinnige zelf werkzaamheid van de jeugd en haar in zicht en begrip ten aanzien van de kunst bevorderen. len, dat de koorbanken, preekstoel, doopvont en glas in loodramen in de Martinikerk als een soort „levend” kerkmuseum veel bekijks trekt. De toch rijke verzameling in Bolswards oudheidskamers Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A, J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 233 J (K5157) great kunstner of kunstnaresse sa as Nel Oosthout, Albert van Dalsum en meat oaren. In tige muzikael predikant song lieten fan Schubert en Hugo Wolff, Dora Lindeman mei har man forsoargen hearlike gearkomsten, hwerfoar de fleu- gel-piano fan de famylje Heeres C -1 i-.:-- festaesjes, dy’t yn stil geniet balsum joe gen oan it forsleine hert, dat yn it tumult fan de oarloch near as gewoan fetber wie Beeldende kunsten. De zorg van de gemeente ten aanzien van de beeldende kunsten heeft betrek king op opdrachten, aankopen, tentoon stellingen, musea, stadsversiering door plastieken of andere vormen van beel dende kunst en scholen voor kunst onderwijs voorzover de zorg daarvoor geen taak van het rjjk is. De musea zullen tot taak hebben niet alleen kunstschatten uit het verleden, maar ook, indien hun aard zich daartoe leent, werken op het gebied van de he dendaagse vrije en toegepaste kunsten te verzamelen, te conserveren en ten toon te stellen. Zij zullen er naar stre ven hun verzamelingen tot een levend bezit van de gemeenschap te maken ten einde inzicht en smaak te vormen en te verdiepen. Bij het tot stand brengen en plaatsen |van werken van beeldende kunst in 't kader van de stadsversiering dient re kening te worden gehouden met het Filmkunst. Daar het bevorderen van de filmkunst door de overheid in de eerste plaats als een taak van het rijk wordt beschouwd, zal de gemeente zich beperken tot steun aan instellingen, die ten doel heb ben het begrip voor de filmkunst te be vorderen. Gezien het meestal kritiek loos aanvaarden van wat op het gebied van de film wordt geboden, verdienen activiteiten, die inzicht beogen te ver schaffen in de sociale en esthetische be- jtekenis van de film, door de gemeente j te worden gesteund. MOARN F ALT DE BISLISSING’ len fan de moaiste herinneringen üt de tsjustere bisettingsjierren, oan dy jounen f sealtsje fan it Hof fan Hollan of de Wyn- berch meimeitsje mochten. Jounen fan sa’n fjirtich, fyftich minsken en derby in jrinci igsjierren, wie de oantins fol geniet, dy’t wy yn it Mannich geheim soe men net oan ’e weet komme as it gjin geheim wie Van de zijde van het Gemeente Gasbe drijf deelt men ons mede, dat door de langdurige en strenge vorst de grond op vele plaatsen tot op een diepte van 80 90 cm onder het straatpeil is bevro ren. Tengevolge van de hierbij veroorzaakte grondzettingen kunnen in hoofd- en dienstleidingen van gas breuken of lek ken ontstaan, die niet altijd direct ge constateerd kunnen worden. Ook bij min of meer snel intredende dooi kunnen zich overeenkomstige omstandigheden voordoen en leidingen beschadigd wor den door de bekende opdooi. Indien een lekkage in een gasleiding ont staat, zoekt het gas een uitweg en kan soms door gaten in de fundatie >.f langs de dienstleiding een woning binnendrin gen of door scheuren en openingen in rioolbuizen een uitweg zoeken in het rioolstelsel en dan veelal door de straat- kolken of riooldeksels ontsnappen. Bij constatering van gaslucht in of bui tenshuis melde men dit steeds zo spoe dig mogelijk aan het gasbedrijf: telefoon 2272. Zoek binnenshuis nooit met lucifers naar een gaslek, doch ventileer de ruim te waarin gaslucht wordt geroken, door het openzetten van ramen en deuren. Bij sterke gaslucht ook in aangrenzen de ruimten geen open vuren als gas branders, geysers gebruiken; ook de waakvlam van de geyser doven. Aanbevolen wordt overigens gedurende de vorstperiode 's nachts de waakvlam en de gaskraan van de geyser af te I sluiten. Bij vermoeden van gaslekkage buitens huis mag ook nimmer geprobeerd wor den het gas, dat kan bestaan uit riool- gas of het door het gasbedrijf gedistri bueerde aardgas, aan te steken. Indien n.l. een explosief mengsel uitstroomt kan een explosie in het rioolstelsel ont staan. Bedenk bij dit alles dat aardgas niet giftig is, doch evenals alle brandbare gassen onder bepaalde omstandigheden een explosie kan veroorzaken. Een voorzichtig mens telt voor twee. nog wei een taak. Een vereniging van beeldende kunstenaars heeft Bolsward nog niet. Nader contact tussen hen die één of andere vorm van beeldende kunst beoefenen zou wel wenselijk zijn. Bij het hoofdstukje over de muziek den ken wij aan 4e taak van de gemeente tegenover de plaatselrjke muziekschool en de stimulering van plaatselijke mu ziekkorpsen, zangkoren, oratoriumver- enigingen, cantate-uitvoeringen e. d. In dit opzicht doet Bolsward veel, het is de vraag of er nog niet méér gedaan kan en moet worden. Over de vraag of van gemeeentewege de stichting van 'n goede concertzaal moet worden bevor derd, kan men van mening verschillen. Als wij in Friese verhoudingen het woord „buitenlandse” vertalen met „van buiten de provincie komend”, dan kun nen we het eens zijn met hetgeen ge schreven staat over het toneel. Ditzelf de geldt ook wat betreft de filmkunst. Wat het laatste hoofdstukje betreft den ken wij aan de schoolconcerten, de ge subsidieerde jeugdleiderscursus voor handenarbeid. Al met al rijst de vraag of ook voor Bolsward een culturele raad, zoals die in plattelandsgemeenten werkt, gewenst, nodig, zo niet noodzakelijk is. Voorlopig zetten wij nog een vraagte ken. In plattelandsgemeenten kan een dergelijke raad vruchtbare contacten tot stand brengen tussen de verschillende verenigingen in de dorpen. In Bolsward ligt dit kennelijk moeilijker. Overkoepelende organen als de B.B.G., de sportcentrale enz., zijn in feite op non-actief of ter ziele. Organisaties als de W.A.C. en het B.I.C. gericht op één bepaalde activiteit, hebben weliswaar meer succes, maar klagen soms toch over onvoldoende medewerking. En toch is er, wat betreft de samenwerking tus sen de verschillende culturele verenigin gen ter stede nog wel iets te verbeteren. Of een culturele raad, gevormd onder supervisie van het gemeentebestuur, be staande uit raadsleden en particulieren en aanleunend tegen de Fryske Kultuer ried hier het verlossende woord kan en moet spreken is een vraag die wij graag onze lezers voorleggen. Verder zou het prettig zijn te horen hoe de culturele raden in de plattelandsge- j meenten werken en met welk succes. eigen karakter van de- stad/gemeente, niet alleen zoals zich dit in het verleden heeft gevormd, maar ook met het oog op de eisen, van heden en toekomst. Bij het oprichten van gemeentelijke bouw werken en woningwetwoningen, evenals bij de aanleg van nieuwe stfaten en plei nen zal een bepaald percentage van de daarvoor uitgetrokken bedragen bestemd zijn voor opdrachten tot versiering met werken van beeldende of toegepaste i kunst. 'Ten einde beeldende kunstenaars de ar beid mogelijk te maken, dienen maat regelen te worden genomen, dat pas sende werkruimten voor hen beschikbaar zijn. j Verenigingen van beeldende kunste naars dienen gesteund te worden, indien en voorzover deze niet over voldoende eigen middelen beschikken. foar dizze eale kunstprestaesjes. Foar it earst brocht de bisetting minsken fan al- lerhanne leauwen en libbensopfetting gear om dizze kostlike tafel en it smakke alderkostlikst. Dit sied fan de bisettingstiid is de blom wurden fan it B.I.C. nei de oarloch. Mei deselde bidoelings en deselde opfetting binne in ploechje warbere minsken by- mekoar stapt en hawwe bisocht oan dit kulturele libben stal to jaen. Hja hawwe dit dien omt hja seis fielden dat it in bi- hoefte wie by nou en dan sokke jounen mei to meitsjen. Mar neist dizze persoan- like ynstclling wie it ek in died fan maet- skiplik bilang. In mienskip as Boalsert mei syn positieve ynstelling foar de mo derne tiid, har talrike skate fan jonge minsken, har opliedingsynstituten, mocht ommers, sa tochten hja, sokke gelegen heden net misse. It wie harren in maet- sikplike plicht mei to wurkjen, dat de bi- folking opfied waerd yn en kennis nim- me koe fan forantwurde kulturele mani- festasjes. Hja wisten to goed, hoe’t it,libben mear as genóch goedkeape en sentimentele for- meitsen en üntspanning wit to bieden, dat it radio en de grammofoan in oer- floed fan kulturele prullaria oer de lju hinne stoart en hja seagen it as in op dracht har bést to dwaen hwat betters to bieden. In oantal jierren is dat goed gien en koe de Doeleseal de leden fan it B.I.C. skraechwurk plak jaen. Mar de léste tiid bigjint it hurd to sakjen en moarn sil dan bliken dwaen oft Ds. Kreb en syn mei- w’urkers en -wurksters jit troch gean kin- ne of net. Ik wit dat hiel hwat stêdge- noaten mei greate niget nei dizze ütslach ütsjogge en ik wit ek, dat it moarn net in maklike gearkomste wurde sil omt dé Het St. Anthony gasthuis koopt de tuin behorende bij de Doele. Koopsom f 3083,—. Hoe langer hoe meer krijgt de overheid bemoeienis met de cultuur en de kunst. In dit verband is het wellicht nuttig de activiteiten van het plaatselijk ge meentebestuur eens te toetsen aan de nota, die door B. en W. van Den Haag j schillen. De nota die we hier citeren be- betreffende het bestuursbeleid aan de j vat de volgende hoofdstukjes: organisatoren net fan doel binne op losse jen, dat de amateurstoanielklub fan Bea- r' TT’-trix-oard hjir ris komd is mei in thriller, dy’t oan alle kanten in sukses wie. Wis, de kans sit deryn, dat men minder heech mikt, dat it mear populair is, dat in Hiel fan it publyk net alniel foldien is, mar oan de oare kant sil men ek net miene, dat it léste toanielstik alleman sa goed smakke. Op dit gebiet bliuwt it eltse kear in kompromis, as men fjouwerhündert minsken fan ütienrinnend niveau byme- koar hat. Oan de oare kant steane ek positive kan ten. De gemeente stipet finansieel it wurk fan it B.I.C. De nije eigner fan de Doele is drok dwaende de akkomodaesje fan de seal en vestiaire to forbetterjen, de mins ken fortsjinje hjoed makliker in ryksdael- der as doe in goune en it tal minsken yn en om de stêd wurdt elts jier greater. Moarn fait de bislissing. Moarn sil bli ken dwaen, oft er genóch minsken yn dizze stêd en omkriten to finen binne, dy’t winterdeis foar har seis en har greate bern in moaije en forantwurde joun op priis stelle. It soe my foar Boalsert en har namme as sintrom fan kulturele eveneminten slim bigreatsje as bliken dwaen soe, dat it B.I.C.-bistjür de wapens dellizze moast. Mar dan is it üs skuld, dat dit skoandere wurk foar lange jierren ünmooglik mak ke is. En soene de biwenners fan Gys- belts stêd dat op har nimme wolle? Lit üs meimekoar moarntojoun yn de Wynberch sjen, hwat wy dwaen kinne. Dat is dochs wol it minste, hwat Ds. Kreb en syn meiwurkers fan üs freegje meije foar alles, hwat hja dizze jierren foar de saek dien hawwe. Jo komme dochs ek? Discussie gevraagd. Gaarne geven wij de lezers van ons blad gelegenheid over deze nota van gedach ten te wisselen. Zelf volstaan wij met het maken van enige opmerkingen. Wat Bolsward betreft, deze zo „culturele” I stad is (nog) arm aan versierend beeld- oudheidskamers is nog geen „levend bouwwerk. Wel zijn er enige antieke bezit van de gemeenschap”. Hier ligt gevelstenen, is er het Gysbert Japicx- relief aan de eveneens naar de dichter genoemde brug, hebben verschillende scholen hedendaagse toegepaste kunst, maar om er op te roemen is het nog niet. Wij hopen dat het komende Gys bert Japicxstandbeeld van blijvende kunstwaarde zal zijn. Een museum in de eigenlijke zin telt (Bolsward al evenmin. Wei kan men stel- le week februari 1938 75 jarig bestaan chr. school te Makkum. De wieg, uitgeloofd door de heer R. P. de Boer ter gelegenheid van de blijde ge beurtenis in het koninklijke gezin werd gewonnen door bakker D. Dijkstra te Makkum. Het Prinselijk gezin heeft laten meedelen dat men wenst dat haar dochter wordt ge noemd Béatrix en niet Beatrix, zoals het eigenlijk hoort volgens de Latijnse uit spraak. Een groot aantal aardrijkskundige namen in Nederland wordt gewijzigd: Stavoren tot Staveren en Blancum tot Blarikum; Doetinchem tot Deutekom; Overschie tot Ouwerschie, Texel tot Tessel; Callants- oog tot Kallensoog. De raad van Doetin chem heeft tegen de naamsverandering geprotesteerd. H.H. Kappers. Gevraagd nette bediende, zelfstandig kunnende werken bij G. Monsma, kapper Te koop 9 gerooide iepen ’stambomen langs het Bolwerk te Bolsward Kalfsvlees 10 ct. per kg verlaagt. Kalfs gehakt met spek of spien 40 ct. p. p.; 3 p. 1.10. Jan Adema, Kleine Hoogstraat Obe van der Veer 25 jaar in dienst van de stoomspinnerij De Groot en Eerdmans te Bolsward. skroeven fierder to gean. Hja wolle witte oft de bifolking fan Boalsert, alteast in bilangryk diel, jit ré is om harren mei de died to stypjen of net. Hja hawwe al it mooglike bisocht en hawwe dêrom rjucht op in klear antwurd oft har wurk jit op priis steld wurdt, ja dan né. Graech soe ik hjir jit in wurdmannic by sizze wolle. Op it foarste plak, dat it sykjen fan goede selskippen op it heden hiel oars leit as yn de bisettingstiid. Win- lik is it sa, dat it my eltse kear wer for- baest, dat hja guon fine kinne. Hwant de easken, dy’t dizze groepen stelle, wurde aloan heger. It biropstoaniel sit„ midden yn in crisis dy’t de lytse plakken hast gjin kans mear jowt. Boppedat is har reper toire ek in hjit hangiisder. Echte moaije stikken wurde hiel seldsum, yn de measte gefallen binne hja foar dizze mienskip- like’ jounen net geskikt. Libjende yn in tiid mei greate foroaringen is dit alles wol to bigripen mar dêrom net minder by- sünder lêstich. Aldergeloks is it Frysk Orkest de léste tiden folie wisser fan syn bistean wurden en meije wy. op ien of twa heechsteande jounen op muzikael gebiet rekkenjen bliu- we. Mar it toaniel is de bislissende faktor foar it B.I.C. omt dit mear algemien oan- sprekt. En nou bin ik tige bliid, dat it B.I.C. ek ris omsjoen hat nei in selskip fan amateurs üt Fryslan wei om dy hjir spylje to litten. Dit hat ek syn biswieren, fanseis, mar derneist twa foardielen. Ai dereast binne de kosten folie leger, omt it amateurs binne en de reiskosten folie leger. Derneist sil faeks in stik, dat yn Ljouwert, Snits, Drachten of de Jouwer tige foldien hat, in fiks diel fan it pu bliek better lizze. Ik wit my to herinner- Prinses Anne-Marie van Denemarken en Kroffnprins Conslatijn van Grieken land groeten de enthousiaste Denen vanaf het balcon van het paleis Amaliën- borg in Kopenhagen, vrijdagochtend j.l. Hwat hat Qa be Sb roar

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1