Onderhandeling tussen Engeland de E.E. G. afgebroken en Strijdlustig debat onder de nieuwe Kamervoorzitter Él AMERIKA GAAT RUSTIG VERDER MET ZIJN PLANNEN Minister Visser als Elfstedenrijder si Het weer in onze Gouden filmpjes le week februari 1913 Hoe met de opdooi omgeving Schrij versprotest I STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND us hjoed p to sizzen VRIJDAG 1 FEBRUARI 1963 102e JAARGANG No. 9 2305 of 2335 il P KONINKLIJKE BELANGSTELLING VOOR 75-JARIGE HEIDE MIJ. PIET de Elfsteden- Het ontwerpen i Door Frankrijk getorpedeerd. Enkele dagen na de persconferentie van De Gaulle eiste Couve de Murville, de Franse minister van buitenlandse za ken, dat de onderhandelingen zonder meer zouden worden gestaakt. De vijf andere landen van de E.E.G. wil den zich hierbij niet neerleggen en be- Atlantisch kader. De socialistische kolonel Wierda ver tolkte als zijn mening, dat mende ma riniers, die zullen afzwaaien, beter be- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong’j Nieuwsblad leden te Waaxens vermaakte aan de doopsgezinde gemeente te Bolsward 4 ha weiland. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenues bij contract reductie Raketten. Intussen behoeft Amerika zich minder aan te trekken van Frankrijks weige ring mee te werken aan de- multilaterale kernmacht van de N.A.V.O. Het gaat rustig verder met de uitwerking van zijn plannen. Bonn en Rome zijn er al voor gewonnen. Ook gaat Kennedy rustig voort met de aanpassing van de Wes telijke defensie aan de eisen van de tijd. In dit kader moet men de aankondiging zien dat zowel uit Turkije als uit Italië de bases met de verouderde Jupiter-ra- ketten zullen worden teruggetrokken en dat de defensieve taak zal worden over genomen door duikboten met Polaris- raketten. Enig verband met de Russi sche eis in de Cubaanse crisis, dat deze bases zouden worden ontmanteld, wordt ontkend. Heeft Chroestsjow toen die eis zo plotseling laten vallen, omdat Ken nedy hem misschien op de hoogte had gesteld van een Amerikaans plan in die richting? Ook uit Engeland worden verouderde raketten teruggetrokken. Maar duikboten moeten ergens een on derdak hebben en daarvoor zou Ame rika het liefst de Spaanse bases heb ben, die het toen jaren geleden bij ver drag heeft gekregen. Zo zonder meer zal dat echter niet gaan. Spanje eist, zoals mogelijk Is bij verlenging van ’t verdrag, herziening van de voorwaar den. In welke geest is niet geheel dui delijk, maar het zou niet uitgesloten kunnen zijn, dat Spanje zich meer inge schakeld wil zien in de Westelijke we reld of dat het zelfs zou streven naar een lidmaatschap van de N.A.V.O. Op dat punt heeft het zeker Frankrijk mee, dat steeds betere Franco gaat onderhouden. Binnenkort gaan een groot aantal Fran- fijne niet naar buiten weet te dringen. van de internationale politiek, waarover het kablnet-De Quay woensdag in een spoedvergadering bijeen kwam en waar over minister Luns donderdagmiddag in de Tweede Kamer een verklaring af- gen. Couzy een aantal kritische opmer kingen over minister Visser maakte (deze zou niet overeenkomstig „de hoogheid van zijn ambt” hebben gehan deld), maar het eindoordeel over diens personeelsbeleid opschortte, totdat het rapport van de Kamercommissie-Van Doorn aan de orde zal komen. Minister Visser reageerde zeer strijdlustig. Hij vergeleek zich zelf met een „elfsteden rijder” vlak voor het eindpunt in Leeu warden. De rit zo verzekerde hij was hèm meegevallen. Het kabaal van een enkel persorgaan (hij doelde op „de Telegraaf”) dat overigens nauwelijks weerklank in deze Kamer had gevonden, had daaraan geen afbreuk kunnen doen. De laatste pogingen om de onderhandelingen met Engeland over toetreding tot de E.E.G., de Europese Economische Gemeenschap, van de Zes, te redden zijn mislukt]Op zijn persconferentie van 14 januari had president De Gaulle als zjjn mening te kennen gegeven, dat verder onderhandelen zinloos was, omdat Engeland niet rijp is voor toetreding, aangezien het nog steeds een eiland Is, dat nog andere belangen heeft dan die op het vasteland van Europa. Die andere belangen, aldus de president, maken van Engeland een Amerikaans Trojaans paard in de E.E.G., die daardoor naar Engels recept zou verwateren tot een Atlantische gemeenschap onder Amerikaanse leiding. Defensie. De agenda wees het zo uit, dat het eer- I ste onderwerp, dat onder leiding van de TZ" *1 zi v> T v xx v* Tt Vxixxxx<x4 UTAT-rlnn Als bewijs hiervoor zag De Gaulle de overeenkomst van de Bahama-eilanden, 'die kort geleden is gesloten door Ken nedy en Macmillan. Door die overeen komst legde Engeland zich neer bij het opgeven van de Syboltraket, welke het niet op eigen kosten verder wilde ont wikkelen en stemde het toe in toetre ding tot een multilaterale kernmacht van de N.A.V.O., die zal worden uitge- rust met atoomduikboten met Polaris- raketten. Weliswaar maakte Engeland het voorbehoud, dat in geval van uiter- dongen een nieuwe vergadering op 28 januari. Intussen is van alle kanten ge probeerd de Fransen van hun standpunt af te brengen. Minister Luns, gevolgd door zijn Belgische collega Spaak, is het verst gegaan door te suggereren dan maar zonder de Fransen verder te on derhandelen, maar het is de vraag of het daarvan zal komen, gezien de Duitse wens de eenheid van de Zes, mede met het oog op het nieuwe verdrag met Frankrijk, zoveel mogelijk te bewaren. Bondskanselier Adenauer heeft er in ste nood het zelfstandig over zijn bij- i Parijs wel bij De Gaulle op aangedron- drage tot deze multilaterale macht zou gen zijn standpunt te herzien en naar kunnen beschikken, maar dat was voor De Gaulle niet voldoende en hij conclu deerde, dat Engeland zich op defensie gebied met huid en haar aan de Ame rikanen heeft overgeleverd. Een aanbod aan Frankrijk, om toe te treden, wees hij dan ook van de hand. Deze visie op Engeland als symbool van Amerikaanse satelliet heeft meer dan de harde technische strijd over de over gangsperiode voor de Egelse landbouw de Franse houding bepaald. i over zoals die omtrent wieldruk, verlichting, Jvan Engeland tot de E.E.G. En deze remmen e.d. onverminderd van kracht onderhandelingen zijn getorpedeerd door blijven. j Frankrijk. Ingevolge een daartoe indertijd door Gedeputeerde Staten verleende onthef fing mag over wegen, welke in verband met de opdooi zijn gesloten, vervoer van melk en vloeibare melkprodukten plaats vinden, indien zulks geschiedt met een tractor met ten hoogste drie aanhangwagens. Gedeputeerde Staten hebben deze ont heffing destijds verleend, teneinde tege moet te komen aan de moeilijkheden, welke de zuivelfabrieken van het geslo ten verklaren van wegen ondervinden. Deze ontheffing geldt eveneens voor ’n eventuele aanstaande periode van op- 'dooi. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de ontheffing enkel geldt voor het op bovenstaande wijze vervoeren van melk en melkprodukten naar en van de zui velfabrieken over wegens opdooi geslo- verluidt, zou hij een compromisvoorstel hebben geopperd. Nu is er in Brussel een Duits voorstel ter tafel gekomen, maar daarover is geen overeenstemming bereikt. Het voorstel luidde, dat de Commissie van de E.E.G. een lijst zou opmaken van de geschilpunten met En geland en deze zou rapporteren, aange vuld met suggesties ten aanzien van een oplossing daarvan. Maar dat ging de Fransen al te ver. Over het principe van een opdracht aan de Commissie kon men het wel eens worden, maar over de inhoud van de opdracht bleef men het oneens, evenals over de vraag of de Commissie alleen aan de Zeg of ook aan Engeland rapport zou moeten uitbren gen. Het lijkt onbelangrijk, ma^r de Fransen zijn bang, dat in het laatste geval de indruk kan ontstaan, dat de onderhandelingen niet zijn afgebroken. Over de snelheid waarmede zou moeten worden gewerkt, heeft men ook gestre den. De vijf wensten een korte termijn van twee drie weken, hetgeen Frank rijk evenmin zint. Het wil de zaak ken nelijk op de lange baan schuiven. Van daar ook het Franse voorstel de com missie op te dragen te onderzoeken of de E.E.G. nog levensvatbaar zou zijn als zij zou worden uitgebreid met En geland, Denemarken en Noorwegen, die zich alle drie voor volledig lidmaatschap hebben aangemeld. Merkwaardig is in dit verband de me dedeling van De Gaulle aan premier Krag van Denemarken, dat Frankrijk geen bezwaar heeft tegen de toetreding van Denemarken. Kwaaddenkenden (ten zij hebben vaak gelijk) menen, dat dit een poging van De Gaulle is een breuk in de door Engeland geleide vrijhandels- zöne te veroorzaken en daar Engeland verder te isoleren. In Brussel konden de ministers hun ver schil van mening niet overbruggen en nieuwe Kamervoorzitter moest worden 'goud? Het resultaat van veel intern be- En daarmede kwam hij op een van de tafgehandeld, de begroting van Defensie raad was, dat de liberale woordvoerder, .meest actuele en pijnlijke problemen .legde. Onzekerheid. Wat nu? Afzonderlijke onderhandelin gen van de vijf met Engeland lijken weinig kans te maken. Wel mag men verwachten, dat de vijf bij onderhande lingen over diverse Franse wensen in de E.E.G. zich weinig plooibaar zullen tonen. Wat zal Engeland doen? Met kan stellen, dat alle oplossingen minder zijn dan een lidmaatschap van de E.E.G. De vrijhandelszóne heeft niet dezelfde kracht, het Gemenebest is een constructie, waarop Engeland niet kan rusten. Moet het nu gaan zitten wach ten tot Frankrijk van gedachten is ver anderd of tot De Gaulle verdwenen zal zijn? Men is er in Engeland ook niet over in het reine. se ministers op bezoek bij de Spaanse regering en achterdochtige lieden zien hierin al een streven van De Gaulle om de continentale massa, die hij beheerst, uit te breiden met Spanje. Er doen al geruchten de ronde over een as Bonn- Parijs-Madrid, maar of daarvan iets zal komen is een andere kwestie. betrekkingen met Er is op het ogenblik veel gewroet in j de diplomatieke wereld, waarover het was te verdedigen door Ir. Visser, de voormalige secretaris der Algemene meer liberaal georiënteerde Organi satie van Werkgevers. Met zijn beide staatssecretarissen, de marineman de Jong (kvp) en de Chris tel ijk-historische generaal Calmeijer, gordde deze zich aan om de kritiek, vooral die van zijn geestverwanten uit de wd, op te vangen. Formeel stond Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 IJTelef. 2451 Na 18.30 uur (K5157) van een dessin eist in de katoendrukkerijen veel zorg zie ook ons artikel in het blad van dinsdag j.l.) Plechtige uitvaart te Makkum van Pietet Tichelaar, fabrikant van het bekende Makkumer aardewerk. De overledene werd grafwaarts gedragen door het per soneel. B. en W. van Wonseradeel liepen mee in de stoet. De pinne is de tonge fan de geast de kwestie V/m der Putten weliswaar niet op de agenda, maar ’t was bekend, dat de zaak de liberalen heel hoog zit. Al is de Tweede Kamerfractie van de vvd nooit zo ver gegaan als de Eerste Kamerfractie, die haar geestverwant- minister openlijk het vertrouwen op zegde (al liet zij tenslotte na tegen zijn 1 schikbaar had kunnen stellen van de begroting te stemmen), onder de libê-Ibrandweerbrigade van de N.A.V.O. rale senatoren bevinden zich nu eenmaal 1 Minister Visser antwoordde, dat het ook figuren als de huidige en de toekomsti- om financiële redenen inderdaad ge- ge ondervoorzitter der partij, Mr. van I wenst zou zijn, dat de Westelijke ver- Riel en Prof. Witteveen, en de Tweede dediging tot een eenheid wordt Se~ Kamerfractie kon dus moeilijk doen als- 1 smeed. In zoverre verheugde hij zich of er niets aan de hand zou zijn. |over de overeenkomst van Nassau, de Aan de andere kant is het een publiek houding van Engeland, West-Duitsland geheim, hoe ontstemd indertijd minister en Italië. Hij voegde hieraan toe, dat Korthals was over de aanval van Mr. de Atlantische wereld zich in dit stre- van Riel cs op zijn ambtgenoot Visser. ven naar integratie niet moest laten De wd-fractie zat dus in een lastig weerhouden door de „absoluut afwijzen- parket. Was spreken zilver en zwijgen dé houding” van Frankrijk. OTilld o TT o f rnciiltoof von ironl inforn lm U’n rlnnwYinrlr. Imrnwx T» 44 x.-n xxxxn x»x» x4x» De haven van Lemmer is weer open voor stoom- en zeilschepen. De heer Wybrandus Schuurmans over- De afgelopen januarimaand gaat de ge schiedenis in als een bijzonder koude. Het dieptepunt van de strenge kou viel rondom Bolsward in de vroege ochtend (’s nachts om half één) van de Elfsteden- Marüie. Is zwijgen goud en spreken zilver? Voor dit probleem stond ook de r.k. staatssecretaris De Jong. Het was hem n.l. opgevallen, dat zijn voorganger vice-admiraal Moorman, als woordvoer der der kvp-fractie, in tegenstelling tot de anti-revolutionaire Mr. Roosjen en de I christelijk-historische fractieleider Dr. Tilanus, elk woord van waardering ach terwege had gelaten. „Het is geen gebruik in het parlement om een bedankje te vragen,” zo ant woordde de heer Moorman. Hij verborg zijn twijfel over de juistheid van de voorgenomen inkrimping van het keur corps der mariniers met 1000 man nu de Nieuw-Guinea-affaire is afge lopen, niet. Hij meende, dat dit corps in de West (bij de verdediging tegen wie ja, dat zei hij ook niet. Mis schien dacht hij aan een figuur als Fidel Castro?) niet gemist kan worden, i Staatssecretaris De Jong gaf hem ech- ter de garantie, dat op elk gewenst mo ment 1000 man mariniers binnen 24 uur paraat zullen kunnen staan voor acties, waar ter wereld ook. Deze week heeft Mr. F. van Thiel het voorzitterschap van de Tweede Kamer aanvaard. Zijn medeleden hadden hem met bijna algemene stemmen b(j Koningin Juliana voorgedragen als opvolger van wijlen Dr. Kortenhorst. ten wegen, terwijl de overige bepalin- daarmede is een einde gekomen aan de De socialistische ondervoorzitter Bommer installeerde hem met een kort, doch gen van het wegenverkeersreglement, onderhandelingen over de toetreding hartelijk speechje. Mr. van Thiel dankte zijn medeleden voor hun vertrouwen en X-x—X -„_XX,__ - --X-X J. TT. p. n Awe beloofde hoewel bij de Kamer volstrekt vrjj wilde laten straks na de verkie- I zingen in zjjn plaats een ander voor te dragen de „stijl-Kortenhorst” voort te zetten. Daarmede bedoelde hij niet zichzelf met zijn eminente voorganger te vergelijken, ■[doch wilde hij zeggen, dat hij diens stre- i ven naar modernisering van de parle mentaire werkwijze wil voortzetten en j dat h(j ook het contact tussen volk en volksvertegenwoordiging wilde verinni- I gen. Belangrijk was, dat hij daarbij de nadruk legde op de noodzaak, de par lementaire debatten zoveel mogelijk 'n logisch sluitend geheel te doen zijn en de aandacht niet te versplinteren door I in middag- en avondvergaderingen ver schillende onderwerpen te behandelen. Zijn medeleden beloonden zijn woorden met een hartelijk applaus, dat kenschet send was voor de sympathie, welke Mr. van Thiel in de Kamer geniet. Alg voorganger van mej. Klompé als minister van Maatschappelijk Werk (van wek ministerie de begroting toevallig dezelfde dag in de Eerste Kamer werd behandeld) kent men hem als een hu- j maan, zeer radsprekend man. Als voorzitter van de Katholieke Werk- gevers heeft hij meer de nadruk gelegd op wat verenigt dan op wat verdeelt. Het Koninklijk paar heeft dinsdag een bezoek gebracht aan de Nederlandse Heide Maatschappij ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Foto boven: H. AI. de Koningin maakte o.m. een rondgang door het hoofdgebouw. Tijdens deze rondgang werd de bijgaande foto gemaakt. Links staat de president-direc- teur van de Maatschappij, Ir. C. Staf. Foto onder: Z.K-H. de Prins bracht onder wijl een' bezoek aan de Centrale Werkplaats van de Maatschappij in Schaars- bergen. Hier staat hij bij de „Spitneral of Protosma'j een ingewikkelde cultuur technische machine, welke ontworpen is door Prof. Ir. A. Morawitz (L.), die ook een veelgebruikt scheerapparaat ontwierp. De machine werkt ongeveer op hetzelfde principe als het scheerapparaat. Het gilde der litteratoren Is niet al te best gemutst Ieder, met talent geboren Zich zijn waardigheid bewust Wil natuurlijk graag waardering Zo werd schrijverswens bekend ’t Gaat ons heus niet om verering Geef maar een rijkstraktement. Een drietal dacht komaan wij nemen Scholten even onder schot Die zal ’t vast goed met ons menen Maar de schrijvers vingen bot Fooien wil ik je wel geven Ja, dat deden wij steeds vlot Echter, helemaal te leven Uit de grote Haagse pot Schrijvers daar kan niks van komen Het doet nadeel aan je vak Stil, je eisen wat intomen Zoek zelf verder je gerak Schrijvers raakten fel verbolgen Stelden reeds hun dreigement Wacht u straks voor de gevolgen Krijgen wij geen traktement Fooien zullen afgewezen Ja, natuurlijk uit protest De regering laat ons sjesen Dan doen wij vanzelf ons best Het boekenbal te torpederen 't Wordt dit jaar een schraal festijn Blijf maar thuis dames en heren Wij krijgen Den Haag wel klein Het gilde der litteratoren Brengt de kunst zo in gevaar Liet Scholten zijn fiat horen Schrijvers hadden het verloren Zij werden staatsambtenaar Hwat hat Qabe Skroar tochtdag 18 januari In Allingawier werd toen -20,3 gr. ge meten. Het januari kouderekord stond voor Friesland tot nu toe op naam van Leeuwarden met -19,6 gr. op 22 januari 1940. Januari 1963 leverde dus ’n nieuw kouderecord op. Enkele jaren geleden, in 1956, is het in onze omgeving nog wel eens kouder geweest n.l. ongeveer -23 gr. maar dat was toen in de februari-maand. Het laat zich aanzien, dat de voorbije maand gemiddeld nog iets kouder zal blij ken te zijn dan de louwmaand van 1940, we moeten dan tot 1838 teruggaan om ’n koudere januari te vinden. De hoogste temperatuur van de maant! was nu plus 2,5 gr. op 26 januari, het koudst bleef het overdag op 10 januari toen het kwik in Allingawier niet hoger steeg dan tot -10,3 gr. Deze week keerde de winter terug, dins dag de 29ste was weer een ijsdag, d.w.z. de temperatuur bleef ’n vol etmaal steeds beneden het vriespunt. Donderdagmorgen bereikte ons zeer koude lucht uit Duits land en Polen. Voor het weekeinde ver wachten we volop winter met zwakke la ter iets aanwakkerende oostelijke winden. Er zullen weer temperaturen van beneden -10 gr. voorkomen. De neerslag heeft deze maand weinig te betekenen gehad en kwam vrijwel geheel als sneeuw naar beneden. In Allingawier werd in totaal tot woensdagavond in ja nuari 16 mm opgevangen met als groot ste etmaalsom van de maand 11 mm op 5 januari. f' i

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1