RUSSISCHE ECONOMISCHE PLANNEN VOOR 1963 Wie het kleine niet eert X Investeringen nemen af Jarige mag geen feest vieren Het weer in onze Deventer kandidaat Verband tussen roken en hartziekten Verdeling van industriewoningen Gouden filmpjes Rug waer omgeving K Bedelvrouw! je had 125.000— alle fraré»se T*, STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Waarin opgenomen: De Bobwtrdsche Courant, Westergoo en De Jong’s Nieuwsblad l 1 BL ^■*'1 VRIJDAG 8 FEBRUARI 1963 102e JAARGANG No. 11 |i MONUMENT VOOR GEVALLENEN OP DE ATLANTISCHE OCEAAN worden gedrang de plan- Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 - Na 13.30 uur 2305 of 2335 (K5157) DEMONSTRATIES IN WEST-DUITSLAND VOOR ENGELANDS TOE TREDING TOT DE E.E.G. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reducjie In het weekblad van de Ned. Bond van Gemeente Ambtenaren wordt een secre- taris-betrekkink te koop gevraagd. It gewisse is de handichste advokaet dy't der bistiet De nieuwe Deventer kunstijsbaan zal door de afgevaardigden van de Konink lijke Nederlandsche Schaatsenrijders- bond kandidaat worden gesteld voor de organisatie van de Europese kampioen schappen hardrijden op de schaats voor heren 1964. De beslissing over de plaats waar de wedstrijden worden gehouden, zal begin juni op het jaarlijkse congres van de International Skating Union ge nomen worden. variërend van combines voor de oogst van mais en kuilvoer tot melkinstallaties worden geproduceerd. Vol trots meldt ’t jaarplan verder, dat 178.000 metaalsnij- oanken zullen worden vervaardigd, waar mee men tenminste op één punt de Ame rikaanse produktie overtreft. Bolswards Nieuwsblad houding nog geen verandering gekomen. Ondanks een storm van protesten. Berkel is bijzonder gedupeerd. De viering van het duizendjarig bestaan van de gemeente moet nu een min of meer huiselijke- en vooral plaatselijke aangelegenheid wor den, zónder minister, zonder vooraan staande figuren, die in hun spoor altijd pers, film en televisie meebrengen. Ber kel Rodenrijs zal voorgoed in de scha duw van Rotterdam blijven. Die ene, zeer zeldzame kans om ook eens in de lande lijke belangstelling te komen zal onge bruikt blijven liggen. Omdat een rijks- daalder per inwoner volgens de provin ciale bestuurders een te grote belasting van het gemeentelijk budget is. Juist in een tijd, waarin meer en meer in Neder land aandacht wordt besteed aan de klei nere centra en men de waarde daarvan begint te beseffen, is het bijzonder teleur stellend, dat een gemeente wordt gedwon gen zich provinciaals” te blijven gedra gen en dat er onder de huidige omstan digheden verschil wordt gemaakt ook al gebeurt dat misschien onbewust tus sen kleinere en onbekende gemeenten en grote steden, waar men immers ook ge wend is aan grootse festijnen meer dan een rijksdaalder per inwoner te besteden. Een groep artsen die aan een Londens ziekenhuis zijn verbonden verwacht in staat te zijn de gezondheidsrisico's af te meten waaraan zware rokers met hart afwijkingen zich bloot stellen. Zij hopen over ongeveer drie jaar de re sultaten van hun onderzoek te kunnen pu bliceren. De artsen, die het verband tus sen het roken en hartziekten bestuderen, hebben proeven genomen ten aan zien van de uitwerking van tabaksrook op nor male harten. Nu zullen zij de gevolgen van het roken op mensen die hartaanvallen hebben ge had of die hartafwijkingen hebben na gaan. Ook zullen zij trachten vast te stel len wat de uitwerking van het roken is op de bloedsomloop in de benen. Experi menten die met vijftien gezonde patiën ten zijn genomen wijzen erop dat net ro ken de bloeddruk ongeveer evenveel ver hoogt als een 1 produktie van produktmiddelen met 8% procent en die van consumptiegoederen met 6,3 proc. toenemen. Het merendeel van de investeringen zal worden besteed aan de chemische sector. In deze nieuwe bedrijfstak zal zelfs 36 procent meer geld worden gepompt dan in 1962. De Sov jet Unie wil kennelijk alles op alles zetten om de prestaties van het Westen ook in de chemische sector op zijn minst te eve naren. De produktie van de chemische in dustrie zal met 17 procent moeten wor den opgevoerd volgens het nieuwe jaar plan. Speciale aandacht krijgt ook de pro duktie van kunstmest. Nieuwe kunstmest- fabrieken zullen worden gebouwd in de industriële centra Sjtsjekinsk, Woskre- sensk en in de Basjkierse republiek. In Grodno en Soligorsk, allebei steden, die na de oorlog tot ontwikkeling zijn gekomen, zullen resp. een stikstofkunst- mest- en een^kalichlooraatfabriek in ge bruik worden genomen. De 248 industriewoningen, die aan Fries land zijn toegewezen, zijn door Gedep. Staten als volgt verdeeld: 190 woningen aan de diverse kernge meenten, t.w. 60 aan Leeuwarden20 aan Heerenveen, Smallingerland en Sneek en 10 aan Achtkarspelen, Dokkum, Harlin gen, Lemsterland, Ooststellingwerf, Tiet- jerksteradeel en Weststellingwerf. 58 woningen aan niet-kerngemeenten m. enige industrie, t.w. 6 aan Haskerland, Idaarderadeel en Opsterland; 4 aan Bols- ward, Ferwerderadeel, Franeker, Gaaster- land, Kollumerland c.a., Utingeradeel en Wonseradeel; 2 aan Baarderadeel, Het Bildt, Hem. Oldeferd, Rauwerderhem, Workum en Ijlst. Tegelijk hiermede hebben Ged. Staten 27 woningwetwoningen uit de bestaande provinciale reserve verdeeld, t.w. 4 aan de gemeenten Barradeel, Dantumadeel en Wymbritseradeel; 2 aan Doniawerstal. Franekeradeel, Leeuwarderadeel, Menal- dumadeel, Oostdongeradeel, Terschelling en Westdongeradeel; 1 aan Hennaardera- deel. De meeste van deze woningen zijn insge lijks bestemd voor de huisvesting van personeel van industriële bedrijven. 2e week februari 1913 Hoewel Wonseradeel meer dan 200 nieuw gebouwde huurwoningen telt, be staat er toch woningnood. In Medemblik wil men de kermis inkrim pen van 9 dagen tot 5 dagen. Adv.; Te koop aangeboden acht jonge kippen en een haan. Alle aan de leg. Te Arum zal worden gesticht een afslag- terrein met gebouwen voor de koop van aardappelen. De afslag heeft tweemaal per week plaats. De heer H. W. Witte, die ongeveer 17 jaar aan het hoofd van de fabriek Hol- landia stond, gaat Bolsward verlaten, we gens benoeming tot dir. der fabriek te Purmerend. De Opperste Sovjet van de USSR, het hoogste „parlementaire” orgaan van de Sov jet Unie, heeft het economisch plan voor 1963 goedgekeurd. Volgens dit plan moet de landbouw in Rusland dit jaar méér produceren dan ooit tevoren. De cijfers spre ken zelfs over 34 miljoen ton melk, 4,2 tot 4,5 miljard poed graan (de Russische poud graan is ongev. 16 kilo), 9,5 milj. ton vlees en gevogelte, 68,8 milj. ton suikerbieten en 5,3 miljoen ton katoen. De algemene economische situatie in Rus land is volgens de Opperste Sovjet aanmerkelijk verbeterd. De opgaven van het in 1959 begonnen Zeven jarenplan kunnen volgens het jaarplan zelfs worden over troffen. In het algemeen zal meer aandacht worden besteed aan de produktie van consumptiegoederen. De krite Boalsert hield in de Doele een priissprekkerij. Bij de veehouder T. de Boer werden eni ge eendeeieren op het ijs gevonden. De bouw van het badpaviljoen te Hinde- loopen gegund aan de heer Van Bergen te Workum. Naar verluidt is het z.g. Slot te Hindeloopen door verkoop overgegaan in handen van de burgemeester E. J. G. Avenhorn van Nauta. In Ponn en Miurd en hebben studenten gedemonstreerd voor En getands toe treding tot de Gemeenschappelijke Markt. Op de foto een beeld van de de monstratie voor de Franse ambassade in Bad Godesberg Bonn Hwat hat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Woensdagavond waren er aanwijzingen voor iets hogere temperaturen in de ko mende dagen en in kracht toenemende wind met later kans op sneeuw. De baro meter boven Scandinavië steeg toen ech ter weer wat de beweging van depressies met zachtere lucht van de Oceaan ten wes ten van Portugal zal vertragen. Meer welvaart? De belofte van Chroestsjov om de Russi sche bevolking meer welvaart te geven zal men proberen tot iedere prijs na te ko men, mits de ruimteprojectfcn en de mili taire uitgaven er niet door in het gedrang komen. Dit jaar zullen volgens de plan ning in Rusland 914 duizend koelkasten en 2 miljoen 200 duizend wasmachines worden geproduceerd. Gerekend naar de grote bevolking zijn dit echter nog slechts druppels op een gloeiende plaat. Merkwaardig is het, dat Rusland blijft bij de produktie van slechts een gering aan tal auto’s. Zelfs vrachtwagens zullen op slechts kleine schaal worden geproduceerd Daarentegen wordt veel meer aandacht besteed aan de vervaardiging van land bouwmachines. Dit jaar moeten 325 duizend tractoren de fabrieken verlaten. Verder zullen 97 ver schillende typen landbouwwerktuigen De plannen, zoals deze op de gemeente- lig. De 13 raadsleden konden zich buigen tafel werden gelegd, waren niet kleinzie- gen over een programma, dat er niet orri loog. Van mei tot eind augustus zou Ber kel dit jaar in'het teken van het millen nium staan. De openingsdag (10 mei) zou beginnen met een herdenking in del Ned. Hervormde Kerk. Minister Toxopeus (binnenlandse zaken) zou als regeringsvertegenwoordiger ere gast zijn. En natuurlijk Commissaris Klaa- sesz van Zuid Holland, burgemeester Van Walsum van Rotterdam en zijn voor ganger, de liberale voorman prof. Oud - merkwaardig, want juist het tienduizend koppen tellende Berkel Rodenrijs heeft géén VVD-er in de raad. Andere onderdelen van de feestviering: de opening van een sport- en recreatie centrum waarde vierhonderdduizend gulden waarbij alle prominenten uit de Nederlandse sportwereld blijk van be langstelling zouden geven. De uitgifte van een gedenkboek, geschreven door dr. Van Egeraat, de nationale toeristische pennevoerder, en Annie M. G. Schmidt, de allerbekendste ingezetene van de Zuid- hollandse gemeente. Achttienhonderd schoolkinderen zouden een herdenkings- tegel krijgen. Het ontwerp is al klaar. Berkel zou alles slaan met een „Berkel- dag”, waarop alle Nederlanders met deze schone naam welkom zouden zijn. Alles was klaar voor een feeërieke herdenking in het oude hart van de gemeente, naast de Hervormde Kerk, waar een klank- en lichtspel zou worden gegeven. Zou. Want de feestelijkheden in de al oude, rustieke gemeente Berkel en Ro denrijs gaan waarschijnlijk niet door. Het bedrag, dat net gemeentebestuur als ga- rantiesom voor de feestelijkheden heeft Hear’ jim wol de bolle wyn? Rin der ris yn ,a rin der ris yn Doch as Fetsje Wünderbroek en swaei ris mei in skjine doek en swaei ris mei in flugge han de wyn üt doarp en greidelan Hear’ jim wol de klatter-rein? Kom oerein <a. kom oerein Doch as Pytsje Wünderryk en set jim’ blomkes op ’e dyk en gearre al it -wetter yn in grauwe pot fan klaei en stien Hear’ jim wol de lüde wyn? Rin der ris yn ja rin der ris yn Mar doch ek as Bouke Brij fan de bargebuorkerij Hy rint mei syn feintsje Lut ek dat smoarge waer wer üt Mart. W. H. de Weerd Achter de nuchtere cijfers van het nieuwe economische plan voor de Russische in dustrie en nijverheid gaan toch, ondanks de stortvloed van optimistische woorden, enkele donkere wolken schuil. Chroestsjov heeft daarvan zelf al meer malen in verschillende redevoringen laten blijken. Zo wees hij eind vorig jaar nog op de noodzaak van speciale maatregelen voor de uitbreiding van de produktie van consumptiegoederen en drong hij er zelfs op aan „gebruik te maken van hetgeen nuttig is in de kapitalistische landen op het gebied van bedrijfsorganisatie. Op dit punt hapert er nog wel wat aan de Rus sische economische structuur. Steeds weer opnieuw wordt aangedrongen op inscha keling van elektronische breinen bij de (uitvoerige) administratie. Met deze moderne hulpmiddelen wil men het monster van de bureaucratie wal aan de ketting leggen. Een tweede moeilijkheid in het econo misch bestel van de Sovjet Unie vormt het gebrek aan investeringsmiddelen. Bij de begroting voor 1962 werd het groeitem po van de investeringen in sommige be langrijke bedrijfstakken aanzienlijk af ge remd. De enorme kosten voor de ruimtevaart- plannen en de zeer hoge militaire uitga ven drukken als een zware last op de irf- vesteringsmiddelen. Vorig jaar moest dit leiden tot allerlei bezuinigingsmaatrege len. Zo worden de plannen voor de We reldtentoonstelling van 1967 geschrapt, in juni gingen de prijzen van levensmid delen omhoog en de voor september aan- gekondigde verlaging van de directe be lastingen ging niet door. Ook de begro tingen voor cultuur en sport werden dras tisch ingekrompen. Chemische industrie. Voor dit jaar is meer dan 33,5 mijard roebel uitgetrokken voor kapitaalsinves teringen. Als gevolg daarvan moet de Dreigende wolken pakken zich samen boven de oude, maar nog springlevende ge meente Berkel en Rodenrijs, enkele luttele kilometers benoorden het gigantische Rotterdam. Dit kleine schaduwplaatsje in de Zuidhoek van de Randstad Holland zal dit jaar het duizendjarig bestaan vieren. De sporen van het verleden gaan terug tot het jaar 963 én dat is een leeftijd, waarop niet veel plaatsen in ons land kunnen bogen. Het kleine gemeentebestuur van de rustige plattelandsgemeente heeft zich onder aanvoering van de voortvarende burgemeester L. M. J. Hendrix gezet aan de voorbereidingen voor eer’ grootscheepse herdenking van dit duizendjarig bestaan. Waarom zou een kleine gemeente niet één keer de bloemetjes buiten mogen zetten? uitgetrokken, kan geen goedkeuring vin den in de ogen van het zuinige College van Ged. Staten van de provincie Zuid- Holland. Het gaat om 25 duizend gulden een rijksdaalder per inwoner van Ber kel Rodenrijs. „Wij kunnen niet inzien, dat het juist is om het gemeentebudget met zo’n last te bezwaren en adviseren verlaging tot een bedrag, dat een bescheiden feestviering mogelijk maakt’,’ schreven de Staten van Zuid Holland. Men acht in Den Haag ’n bedrag van tienduizend gulden voldoen- Op het ogenblik is in deze provinciale Over de maand januari 1963 hebben we hier bij Bolsward een gemiddelde etmaal- temperatuur berekend van -6,3 gr. C. te gen plus 2,0 gr. normaal. Het aantal da gen met strenge vorst was 14. Het aan tal vorstdagen 30 en ijsdagen 21 nor maal, resp. 14 en 4. Een record was het gemiddelde minimum over januari in Al- lingawier -9,8 gr. tegen 0,5 gr. normaal. De overheersende windrichting was in januari noord-noord-oost. Uit de waar nemingen bleek dat de wind in de voor bije maand voor 81% uit richtingen tus sen noord en oost waaide! Harde wind il (kracht 7) was er lange tijd op 1, 3 en 19 januari. De gemiddelde windsnelheid j was 3.03 Beaufort tegen 3,88 in januari 1962. Enkele neerslagcijfers uit onze om geving zijn: Wijnaldum 10, Oosterlittens 14, Allingawier 16, Oosterend 23 en Molkwerum 27 mm, normaal in de louw maand gemiddeld 55 mm. Volgens waar nemingen te Makkum was het in deze eeuw alleen in de januarimaanden van 1917 en 1933 met resp. 7 en 14 mm nog droger of even droog. Woensdag 6 februari was het op ons sta tion te Allingawier de 38ste dag sinds 1 december, waarop de temperatuur de he le dag onder nul bleef. Het aantal van dergelijke dagen (ijsdagen) is nu al ho ger dart in winters als 1891, 1929 en 1956, maar nog lager dan in 1947, 1942 en 1940. Rondom Bolsward is de vorst nu tot 50 a 80 cm in de grond gedrongen, op veel plaatsen komen ook dergelijke ijsdikten voor. In 1940 toen januari ongeveer even koud was als nu volgde ook een koude (maar niet koudere) februarimaand. F geslagen, blijkt nu haar hele leven lang elke cent zuinig te hebben gespaard. Op een bank in Alblasserdam vond de cu rator vorige week een bedrag van f 25.000,—. Voor een deel bestond dit bedrag uit de geldzakjes, die Sociale Zorg haar elke week gaf om in haar onderhoud te voorzien. Elk zakje bracht zij jaren lang zonder aan te breken onmiddellijk naar haar safeloket op de band. Zij leefde van bedelen. Zij nam van straat alles mee wat van haar gading was en sloeg dat in haar huisje op. Voor haar zelf was er amper plaats meer. Toen deze vuilnisbelt legers ratten aantrok, greep het gemeentebestuur in. Men zette het vrouwtje onder curatele, bracht haar onder in een verpleeginrich ting en het huisje werd leeggehaald. Zes arbeiders van de gemeente waren vier dagen bezig om alle oude flessen, schoenen, plikken, dozen en kranten weg te voeren. Er waren vijftien vrachtwa gens voor nodig. De laatste nam de kar- revracht straatstenen mee, die ’t vrouw- kleine inspanning. Over Je dat in november 1962 uit haar huisje in !tje achter haar huisje had opgeslagen. vrachtwagens oude rommel in had op- dragen verhalen. i Op het zuidelijkste punt van Manhattan, Battery Park, zal een groat gedenk teken komen ter nagedachtenis aan de Amerikaanse marinemannen 4596 in getal die tijden; de tweede wereldoorlog tijdens de strijd op de Atlantische Oceaan het leven Lebben verloren. Het monument bestaat uit acht hoge, mas sieve pylonen, die de namen, rangen en thuisstaten van de gevallenen vermel den, bekroond door een grote duikende adelaar van vijf ton Soligorsk, allebei steden, stikstofkunst- Een doodarm, zonderling oud vrouwtje, gevolgen op lange termijn is nog niets te Ridderkerk werd gezet, omdat zij er 15 Sociale Zaken zal de uitgekeerde be- zeggen. Wr

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1