WATERWILD IN WINTERTIJD Tweede dag 100-jarig bestaan Chr. school te Makkum WH Het werd besloten met een feestavond r i! 9 Fan de Martinytoer 11 fW STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes 3e week febr. 1938 De gezondheidstoestand van H.H. Prinses Juliana en DINSDAG 12 FEBRUARI 1963 102e JAARGANG No. 12 en J. v. d. Laan merwaard. ninger Minstreels en voor een cadeau gaan aanbieden en dit is een dr. Vervolg op pag. 2 het van agrariërs yn har iorhalding ta de Tj. de J. hij fcststelde priis. sum as g Nederland erkent de verovering Abessinië door Italië. Een dacht. stuks zwarte Naderbij ge- Deze roerdomp bleef roerloos zitten: hij bleek dood te zijn. (Foto van der Iom) Drie Duitse militaire vliegtuigen in Fries, lar.d gedaald. Twee maakten een nood landing te Nieuweschoot, een te Hemrik. Troch it each fan de nudle kin men de himel sjen Het tweedaagse eeuwfeest, ter herdenking van het 100-jarig bestaan van de School met de Bijbel te Makkum werd donderdag besloten met een kinderfeest en een feestavond voor ouders en leden der school. De schoolkinderen kregen films te zien en er trad voor hen een goochelaar op en natuurlijk werden ze rjjkelijk van tractatie voorzien. ’s Avonds vond in het Jeugdhuis een feestelijke bijeenkomst plaats van ouders en leden der school. Dokter B. J. Monroy, voorzitter van het schoolbestuur, kon een groot aantal belangstellenden welkom heten in het prachtige, met bloemen versierde, Jeugdhuis. Abonnementsprij» f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel urief Handelsadvertenues bij contract reductra Door de aanwezigen werd ter opening gezongen Psalm 138 1 en 3, waarna de voorzitter voorging in gebed en ver volgens zijn welkomstwoord sprak. De voorzitter hoopte dat deze avond, welke door het bestuur werd aangebo den, een goed besluit mocht vormen van deze twee dagen. Wat God ons in deze 100 jaar gegeven heeft, ik hoop, aldus de voorzitter, dat wij nu op hetzelfde pad mogen voortgaan, wij mensen ver geten zo dikwijls en gauw, wat er voor werd en is gedaan. Laat ons niet naar de resultaten vragen, maar laat ons als ouders en leden er voor zorgen, dat hier in Makkum een Christelijke school mag bloeien. Mochten er eens moeilijkheden komen, waar ik soms wel eens bang voor ben, aldus spreker, laat ons dan gezamenlijk de schouders er onder zet- vertonen nog in prima conditie, waarvan is echter een raadsel. De Noordwaard was door een meterhoge stuifsneeuwbarricade omzoomd waar men slechts met veel moeite doorheen kon ko men. lijke school tot een sieraad voor ons dorp mogen maken. De Groninger Minstreels, die deze avond optraden, werden met een harte lijk applaus begroet, toen ze voor hun eerste optreden op het toneel versche nen. Nadat men van koffie, gebak en een rokertje was voorzien, verscheen me vrouw de VriesVellinga namens het dames-comité op het toneel. Dit dames comité, aldus mevr, de Vries-Vellinga, is gevormd met de bedoeling om eens met de leden te spreken, want u begrijpt waar het om ging. Er moest iets gedaan Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) vogels straks weer in de slootkanten staan zien vissen en de roerdomp zullen op mooie zomeravonden hun zwaar gebrom weer laten horen. Bolswanls Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad op verraderlijke wijze twee van ijzerdraad waren opgehan- Opening kapperszaak Kerkstraat 11. R. P. Wiersma (tegenover de Phlipsteeg). Sporen langs de riettval op de Makku- -(Foto van der Laan) En dat wurdt alle dagen jit slimmer. It mei lykje, dat it in Amerikaenske gril is, byhwannear dizze de leveransje fan kon- npsjemolke allinnich mar aksepteare, de buorkerij en de molkwinning oan hege easken foldogge, wy sille gau ge- nóch gewaer wurde, dat oare klanten har folgje. De konsumint stelt aloan heger easken, oan de aeijen, oan de grienten, oan de jirappels, oan de fleiswaren, oan de weet, oan it koarn en gean sa mar troch. Yn it bysünder bigjint dit to sprekken, nou’t de winkels dwaende binne op Ame- rikaensk foarbyld saneamde supermar kets to bouwen, hwer't men fan aller- hanne soarten itenswaren keapje kin. Diz ze firma's nou wolle om har klanten to geriven in leveransje fan stabiele kwali teit en kwantiteit. Alle wiken safolle aeijen, meste piken, fleiswaren, grienten, büter, tsiis en sa mear. Mei bipaelde ar tikels wolle hja mear wissichheit omtrint kwantums en unifoarmc kwaliteit as troch de boeren levere wurde kin. De merk en de feiling bringt namlik byme- koar, hwat eltse boer nei syn eigen op- fettingen opkweekt hat en dat is net uni- foarm en ek net boun oan in bipaeld kwantum. Reint it in skoft, dan bliuvvt de oanfoer greatendiels üt, binne de pri- zen leech, dan sakket de mesterij daliks stikken, stean de kij droech, dan is de molke-oanfier mar lyts. De hannel yn itenswaren hat hjir mei to krijen en men moat bigripe, dat it logysk is, dat hja prikken yn it wurk stelle om mear wis sichheit fan oanfier en mear unifoarmi- teit yn de kwaliteit to krijen. En dit kin bilangrike konsekwinsjes hawwe. In firma as Albert Heyn, dy’t foar de oanfier fan meste piken kontrakten óf- sliit mei greate pikeslachterijen om wis waarvoor stroppen gen? Niet alleen de hazen, maar ook enkele tientallen houtduiven probeerden van de afgekloven stronken nog iets los te krij gen. Dat ook deze vogels er slecht aan toe wa ren bewezen de drie uiteengerukte duiven die in de sneeuw lagen. Afgekloven tot op het geraamte, door twee kiekendieven, die hun prooi pas op het laatste ogenblik loslieten. komen bleken het half ondergestoven bij eengebonden bosjes biezen te zijn. Ter grootte van een eend. In de rietpol be vond zich een schuilhut je en de bosjes biezen hadden enkele weken geleden nog als lokeenden gefungeerd tijdens de avondtrek van de eenden. De schuilhut was echter volgestoven en het zal eerst wel augustus moeten zijn voor dat de ja ger ze weef hersteld. In het wak bij de Kop zwommen een zes tig tal zwanen. Dicht aan de rand waren zakken vol voer uitgestrooid waar een 10 stuks van de koninklijke vogels zich te goed aan deden. Dat ze echter ondanks het overvloedig voeren zeer verzwakt wa ren, bleek wel toen een van de vogels op vloog en bij het neerstrijken wel tien me ter over het ijs wegwaaide. Overal zaten in grote en kleine groepjes de overwinte rende eenden. Deze hadden zich dank zij het uitge strooide tarwe en mais prima weten te redden. Toch .zal men ondanks de vele slachtoffers onder de reigers deze mooie Roerdomp. Ook in het dichte manshoge riet had zich een vogeldrama voltrokken. Een duidelijk spoor gevormd door drie grote voortenen en een achterwaarts gerichte teen, leidde naar een roerdomp. In de luwte van de hoge sneeuwval, zat de schuwe rietbewo- i dukten jit sizze, dat dy op e merk kamen ner diep in elkaar gedoken. Zijn domijn sa t it lan it opjoech, op it heden oorni- waar hij in het voorjaar zijn bastoon liet neare de easken fan de klanten oer de horen was nu zijn ondergang geworden. hiele liny. Strikken. Even buiten Makkum, aan de overkant van de haven, staken op een hoekje bouwland nog enkele koolstronken boven het sneeuwdek uit. Dat de hazen uit de omgeving de weg naar dit buitenkansje hadden weten te vinden, bleek spoedig uit een, door vele hazenpootjes plat getrapt paadje dat langs een rietkraag leidde. Tot onze grote ergernis waren er zelfs nu nog mensen, die de dieren, die zich nauwelijks kunnen redden, nog trachtten te strikken. Onder een, door een paaltje ondersteund hekje gecamoufleerd aoor 'n laag sneeuw, waren twee kolen geplaatst, Te koop verstelbare onderstellen voor handkarren. J. van Slageren, elec. wagen- makerij te Bolsward. Het pas geopende le deel van de Rijks weg 43 heeft f 100.000 per km gekost. Er bestrat gelegenheid om in de toe komst de rijbaan tot 9 m. te verbreden. H.H.K.K. Prinses Beatrix blijft in alle opzichten uitstekend. Prin ses Juliana heeft zondag j-1. voor het eerst het bed verlaten. zorgd. Hierna verschenen al de heren en da mes van de beide comité’s op het to neel, „de werkers van het laatste uur” s de voorzitter deze mensen noem- 'de. Enkele-maanden geleden hebben wij met hen deze manifestatie besproken, wat een uniek gebeuren moest zijn in de spanning de envelop met de cheque ter waarde vanf 1233,80. Woorden van dank voor dit prachtige cadeau, werden bij monde van de voorzitter gericht tot al len, die voor ai dit werk hebben bijge dragen. Voor de tweede maal traden de Gronin ger Minstreels op. Eén van de nummers was een schaatsliedje, waaraan door de hele zaal werd meegezwierd. Nogmaals werd een kopje koffie geserveerd met een tractatie. De sneltekenaar was ook een van de evenementen, die het publiek door zijn uitgebreide tekeningen aan het zingen wist te krijgen. Tot slot werd een vrij williger gevraagd zich te laten uitteke nen. De heer P. S. de Boer.betrad het toneel en de sneltekenaar maakte een „recente foto” van de heer de Boer, die deze mee naar huis mocht nemen. Weer werd een kopje koffie met gebak geserveerd door de dames van het mes-comité. De heer Boersma, die als fotograaf aan wezig was, heeft menigeen op de foto genomen. Voor de laatste maal traden de Gronin ger Minstreels in een keurig en kleur rijk costuum en met hun prachtige liedjes op. Voorzitter, dokter Monroy was de tolk van al de aanwezigen, om de welgemeende dank over te brengen voor dit prachtige optreden, waarmee u ons deze avond op beschaafde wijze hebt geamuseerd, waarop een lang en aan houdend applaus volgde. Vervolgens zeide dr. Monroy dat het be stuur heeft gemeend ook nog een fees telijke avond te moeten verzorgen voor de jeugd oftewel voor de oud-leerlingen van onze school in de leeftijd van zo ongeveer 13 tot 22 23 jaar. Dit zal dan zijn op vrijdag 15 februari a.s., ook 's avonds om 8 uur hier in het Jeugdhuis, eveneens zullen dan optreden de Gro- jninger Minstreels en voor een aanvul-De heer De Vries besloot zijn toespraak 'lend programma zal nog worden ge worden voor onze school; wij moesten oen cadeau gaan aanbieden en dit is ons gelukt. Spreekster sprak de wens uit, dat God Zijn zegen mag schenken aan bestuur en personeel van de Chr. zoals school. Het cadeau werd in de vorm van ten en dat u als ouders achter ons be- een cheque aangeboden, stuur mag staan, zodat wij de Christe- 1 Voorzitter, dr. Monroy, opende vol Hwat hat Cjcibe Skroar üs hjoed p p to sizzen Binnen- en bütenlan wol it dy kant üt ha en wy sille goed dwaen each en ear to hawwen foar dizze gong fan de tiid- Hwant soe dizze biweging net it passen de andert fine yn de balding fan ae boe- restan, dan soe men freze moatte, dat hja op in stille wize fan de goede merken fordreaun waerden. Dit hoecht net mar it kin wol. Mar dan is it needsaeklik, dat de boerestan goed op de hichte bliuwt fan de situaesje en troch syn eigen wi- zansje en dy fan syn bilangrike ynstel- lingen dit stribjen goed partij jowt. Dan is it needsaeklik yn to sjen, dat men mei- mekoar ek soargje moat dat de produk- ten op de goede wize, yn greate kwan tums en yn dé frege kwaliteiten it hiele jier troch by de greate ófnimmers komt. Derfoar sille hja mear as oant nou ta meimekoar dwaen moatte. Op it gebiet fan de aeijen giet it al moai dy kant üt. De saneamde aei-ringen bi- gjinne fan de groun to kommen. Yn de Konserven-yndustry is it al jierren dwaen de. Men kin net tweintich soarten en tsien methoades oanhalde, dat kostet al linnich mar jild. De folsleine frijheit is in djür en lüks bidriuw, jin foegje om meimekoar fierder to kommen is folie foardieliger. Mei it üntwikkeljec fan de ynternationale merken sille hieltyd wer de easkm lüder klinke. Greate kwantums, unifoarme kwaliteiten, geregelde oanfier, mienskiplike reklame. Dat is irok dwaende op yndustrieel ge biet, de fusy’s binne net fan de loft, it sil ek hoe langer hoe mear spylje op agrarysk gebiet en de boeren en tünders sille harren dernei rjuchtsje moatte. En net stik foar stik, mar yn greater forban Dan aLinnich sil de boer de leije halde. f 100 ter leen gevraagd door klein za kenman. Wekelijkse aflossing f 1.50. IN WICHTICH FOKSKYNSEL Mei’t de maetskiplike bitsjutting fan de agrariërs yn har torhaldmg ta de oare gels die zich zeer zelden j>p de waard g10epen toroaret, yn tal nurd minder wurat en persintsgewize yn üs lan jit 112% ütmaicket, kin men merkbite, dat de konsumintengroep hoe langer hoe mear de toan bigjint oan to jaen. Wis, de boer hat altyd al rekken halden mei de easken fan de binnenlanske en büten- lanske konsuminten en him derneffens skikt, mar yn üs tiid wurdt it jit s.erkei en dringender oanfield. Hwant de kon sumint beslist op it lést oer de kwan tums en de prizen, net de leveransier. Koe men foar de oarloch fan party pro- geschiedenis van de Chr. school In Makkum. Spontaan hebben de heren en dames hun grootse prestaties geleverd in het barfe winterweer van 1963 en ook deze beide dagen hebben de dames gepresteerd wat ze konden, vandaar dat de aanbieding van een kleine attentie ook wel op zijn plaats is geweest. De voorzitter herin nerde in zijn slotwoord nog even aan de dag van de reunie, waar als oudste reü nist aanwezig was de 88-jarige heer R. Zwolsma uit Scheveningen en die nog een gedicht op rijm heeft voorgedragen, het was gezellig te horen: „Hoe is 't mei dy” en „sjochst it noch” en „Wist it noch wol?” Ook de heer P. S. de Boer sprak nog een enkel woordje. Deze, zei o.m. als iemand 100 jaar wordt, komt er een foto en een verslag in de krant en dan leest men vaak na 1 en 2 jaar dat deze overleden is, maar dit is met de school iets anders. Wij gaan een nieuwe periode tegemoet voor de school en laten wij er voor zorgen, dat onze school niet gaat „sterven”, maar dat deze in volle bloei mag blijven voortbestaan. Wij als (he ren) comité dachten gisteren dat ons werk weer gebeurd was, maar als er nu hier vanavond nog mensen zijn, aldus de heer De Boer, die nog iets willen ge ven voor ons Christelijk onderwijs, onze giro staat nog open op no. 821865 ten name van Kingma’s Bank, doch bedenk hierbij, dat wij u het geld niet uit de zak willen praten, maar wel uit het hart. da,. I Maar nauwelijks was dit gezegd of daar kwamen de giften binnenstromen, van mij f10, van f7,50, f5,-, f2,50 en dit ging zo maar door tot een bedrag van f 250,De bloemist, de heer J. Kam- stra, bood aan om in de komende zo mer twee perken met bloemen te zullen planten in de tuin van de school. Ook de heer Br. de Vries sprak nog een kort woordje. U hebt ons als heren-co- mité al van alle kanten bedankt, ook wij willen u als bestuur dank zeggen voor de aangename wijze van samen werken,. Voorts zeide de heer De Vries, dat op dit 100-jarig bestaan van de school een hechte band is gelegd tussen mensen en kinderen, maar bovenal met God. 100 jaar heeft iets te betekenen gehad, vooral de brieven die we hebben ontvangen, waren ontroerend; uit alle werelddelen kwamen ze, Canada, Ame rika, Zuid-Afrika en Australië, allen spraken van de grote liefde voor de Chr. school en wij leven met jullie mee. mear allinnich. Ek koöperaesjes bigjinne yn to sjen, dat, wolle hja goede prizen meitsje, dan moatte hja de ófnimmers ek garansjes jaen kinne. Op it gebiet fan de meste piken gean wy hurd nei de si- tuaetsje fan kontrakten om safolle per wike óf to leverjen, hwerby dan de uni foarme kwaliteit ek al freget om in ge- likense foermethoade en mesttiid. De yn- dustry yn de lanbou? Ja, dy kant giet it üt, net mei alles en net oeral, mat frij hurd. Nou kin men twa wegen folgje. De iene is dizze: sizze, mei dizze hcal- wizichheden ha wy neat to krijen, dy’t it net ha wol, lit it mar stean, wy dogge üs bést en mei dizze marktoarder kin wy üs net bimoeije. Soe dit de algemiene tins wêze, dan moat men jin klear meitsje op de kommende feiten, dat de greate N.V.’s, dy’t hünder- ten winkels eksploiteare har eigen paden geane om ta har doel to kommen. Dér is it bigjin al fan en de ein jit net. De bikende firma Homburg, in greate fleiswaren fabryk yn Cuyk (N. Brab.), dy’t wennet midden yn in streek fan bar- gemesters, bigjint nou seis mei in barge- mesterij fan 200.000 bargen yn it jier. Hja hawwe in eigen biggefokkerij en wolle nou seis ek de bargen bringe op it meast geskikte gewicht. Hja wolle in gelikense kwaliteit en in fèste oanfier om’t har klanten dertro a op har rek kenje kinne. Hja sizze, dat hja op ’e merk net klear komme kinne. Dér is alles fierst to wis- selfallich en de kwaliteiten like ütien- rinnend as de boeren. Dit wolle hja net langer en nou dogge se it seis Mei de pikemesterij giet it deselde kant üt en op it gebiet fan de keallemesterij lyksa. Op dizze gebieten giet it hurd nei de oprjuchting fan spesiale bidri twen, dy’t op kontrakt safolle kilo’s fan dy to wêzen fan geregelde oanfier stiet net kwaliteit leverje foar in fcststelde priis. Reigers en meerkoeten: Te Kornwerderzand was meer leven. Aan de Waddenkant van de Afsluitdijk bij de spuisluizen zaten een 50 stuks koeten, .zich te goed te doen aan pas uitgestrooi de graszaden. Bij nadering zochten de vogels een veilig heenkomen op de ook al bevroren spuikom. Rondom het uitge strooide voedsel lagen een zestal uitge pikte kadavers met grote ijsklonten aan de veren. Op de basaltglooiing zaten een tiental reigers, die reeds op grote afstand op de wieken gingen. Een meerkoet had de luwte van een taan- ketel opgezocht, doch had deze poging om de scherpe oostenwind te ontkomen met de dood moeten bekopen. Stijfge- vroren zat de vogel in de zelfde houding als hij was aangekomen. Bij de schutsluis waren een zestal reigers omgekomen. Dicht bij elkaar lagen de grote grijze vogels met de grote poten uit gestrekt op het brosse geel/witte ijs van ’t zoute Wadden water. door te zeggen dat het niet gaat om geld (al kunnen wij er niet zonder) doch alléén Gode zij d’ eer. Ondertussen was het al ruim twaalf uur geworden en sloot de voorzitter, dr. Mon roy zijn slotwoord met te zeggen dat de tegenwoordige ouders en leden bij de voortduur mogen bidden om de kracht van God in de strijd van het maatschap lijk leven en dat wij de kinderen mogen brengen naar de Christelijke school, de school met de Bijbel en dat wij als ouders daar achter mogen staan en dat wij voortgaan op het vertrouwend pad op Jezus Christus, dan zal het goed zijn. Gezang 281 1 werd nog gezamenlijk staande gezongen, waarna het hoofd der school, de heer Creiler, deze avond met dankgebed sloot. Zaterdagmiddag was nogmaals voor be langstellenden in de school de expositie Fazanten, eigenaardig vogelspoor trok de aan- ht. Tussen de hazensprongen door liep kris-kras een drie-temge prent. Geen meerkoet en geen waterhoen. Neen, een fazant. Vanonder het wilgenhout dat het bouw land omzoomde, maakte zich met veel vleugellawaai een bruine fazantenhen los, meteen gevolgd door haar echtgenoot. De prachtige kleuren van de haan schitterden met een blauw/groene en rood/bruine glans in het felle zonlicht. Met snelle vleugelslag verdwenen ze over het kanaal en streken in het wilgenbos van de Noord waard neer. Zo te zien waren deze vo- Zwanen en eenden. Terug over het Ijsselmeer naar de Waard. Op de glinsterende sneeuwvlak te zaten twee gonzende wiekslagen in de richting de Kop verdwenen. Bij een rietpol, een eindje uit de waard tekenden zich een twintig - stipjes tegen de sneeuw af. Voorzichtigheid was overbodig. De vo gel bleek te zijn doodgevroren. De forse vogel was geen pond zwaar meer. Zijn prachtige geelbruine schutkleur had hem tot nu toe aan het spiedende oog van de roofvogels onttrokken. Het grote vogel reservaat dat anders trilt van vogelleven, bleek verder totaal uitgestorven te zijn. Dank zij de uitgebreide hulpacties voor de hier te lande overwinterende water vogels zijn vele van deze dieren voor de hongerdood gespaard gebleven. Ook de vroegtijdige sluiting van de jacht op wa terwild, die oorspronkelijk op 31 jan. 1963 was vastgesteld, heeft ongetwijfeld vele eendachtigen en ganzen een langer leven beschoren. De meeste actehouders zullen deze maatregel hebben toegejuicht omdat de meeste watervogels reeds naar zuidelijker streken waren getrokken de achterblijvers eerder door de mensen geholpen dienden te worden i.p.v. bel(j)aagd. Ook rondom de Makkumerwaard wordt sinds de Kerstdagen intensief gevoerd. Van de vele honderden Noorse trekkers zoals pijlstaarten, smienten, talingen, kuif, tafel- en toppereenden, is bij de eerste vorstinval geen enkel exemplaar overgebleven. Alleen de zwanen en de ge wone wilde eenden hebben dicht onder de dijk een klein wak opengehouden. Nu de vorst eindelijk schijnt af te nemen bleek tijdens een tocht over het Ijsselmeer naar Kornwerderzand dat er ondanks het voeren toch nog onder diverse vogelsoor ten slachtoffers zijn gevallen. het Ijsselmeer knobbelzwanen die met van

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1