van Generaal Kassein bij staatsgreep gedood Politieke achtergronden het mammoetdebat I I s u Mijl -'IIhmI V O w I Twistpunt uit boezem van Kabinet De Quay verwijderd Qabe Skroar us hjoed p p to sizzen 1 Crisis in Canada, regering ten val wwi-W Nederlands Kamerkoor concerteerde te Workum Gouden filmpjes STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Toen en nu Stadsbeiaardier Fl. van Bergen overleden De Haagse mammouth 8.00 23.00 I !03o I 1430 J8.3Q- I 2I-3O- I f s Ir'’1 VRIJDAG 15 FEBRUARI 1963 102e JAARGANG No. 13 Hwat hat het Egypte bij zijn Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 233J (K5157) Benoemd tof straatreiniger te Wons de heer Pieter Roedema, aldaar. Te Tjekwerd werd een vereniging tot drankbetrijding opgericht, met aanvan kelijk 15 leden. Bestuur; K. Rozendaal, M. Quarré, S. Bakked, A. Schuil en mej. S. Donia. Ds. A. van der Heide te Britswerd heeft de candidatuur van de Tweede Kamer aanvaard. De eerste Friese operette (tekst van G. van der Zwaag, muziek van Drieber gen) onder grote belangstelling opge voerd. Inplaats van de heer Dr. H. J. Slijper benoemd tot directeur van de Spaar bank te Bolsward, de heer C. H. de Haas aldaar. Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie Gjin minske Is sa leech, as dy’t fol is fan himsels. Op 12 mei een nieuwe woning te huur in de Julianastraat te Bolsward. Te be vragen bij S. Tiesma aldaar. 3de week van febr. 1913 De aanvaarding van de z.g. Mammoetwet voor het voortgezet onderwijs, in de Eerste kamer met 49 tegen 16 stemmen betekent, dat weer een twistpunt uit de boezem van het Kabinet-De Quay is verwijderd. De socialistische oppositie hielp minister Cals aan deze overwinning, welke de bekroning betekende van een jarenlange arbeid. Zijn liberale regeringspartners deden een poging tot uitstel van de beslissingzij wilden wachten op de uitwerking van het voorstel, waar- minister Cals) de ten achterstelling van scholen buiten de planprocedure om daan op een besloten partij vergadering, zijn ten dele herroepen en voor het ove rige verkeerd geciteerd genoerhd. Over tuigend klinken deze ’démenti’s echter niet. Von Hassel had gezegd, dat Aden auer zich tegen de toetreding van de Scandinavische landen tot de E.E.G. had uitgesproken omdat het landen met so cialistische regeringen waren. Engeland zou binnenkort misschien ook een socia listische regering krijgen, in Italië was de linkse invloed aan het winnen en dat alles was een gevaarlijke ontwikkeling, meende de bondskanselier, die in socia- de beslissing; zij wilden wachten op de uitwerking mede de Commissie-de Roos (op verzoek van van ’t openbaar onderwijs bij de stichting hoopt weg te werken. van Egypte. Noeri had voor een binding aan- de Cento heet, terwijl Westelijk imperialisme Geschilpunten Daarmede is natuurlijk niet gezegd, dat nu alle geschilpunten tussen de huidige regeringspartijen zijn verdwenen. Er blijft de regeringsnota tot invoering van reclame in de televisie, waar de confes sionele partijen grotendeels tegen zijn en waarvoor alleen de liberalen de christe- lijk-historische staatssecretaris Scholten steun bieden. Er ligt ook nog het omstreden voorstel van minister Toxopeus tot vorming van een aparte Bijlmermeergemeente, waar tegen de hoofdstad zo heftig gekant is. Er is het gratiebeleid van minister Beer man ten opzichte van de Duitse oorlogs misdadigers, waarover de meningen v r- deeld zijn. Er is. tenslotte de affaire Vin der Putten. Nog conflictstof te over. leiding van Mr. Van Riel het Kabinet- De Quay nogal eens de voet dwars heeft gezet, bij de behandeling van de Mam moetwet steun werd geboden. Mede gesteund door de toekomstige libe rale partij-voorz., prof. Witteveen, dien de mevr. Schouwenaar immers de motie tot uitstel van de beslissing in. Dit was een tegemoetkoming, vergeleken bij de afwijzende- houding van haar geestver wanten aan de overzijde van het Binnen hof. Daar had mevrouw Van Someren Downer immers de aanklacht geuit, dat de Mammoetwet verraad betekende van het openbaar onderwijs. De liberale sena toren stemden pas tegen toen hun uitstel- motie was verworpen. Speelden politieke overwegingen daarbij ook niet een rol? Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswzrdsche Courant, Westerjoo en De Jong’s Nieuwsblad U herinnert zich de foto van de sneeuw hopen in Schettens? De oud-Schettenser W. Reitsma, thans Houston B .C Cana da, zag de foto ook in de krant, die daar trouw wordt gelezen en herinnerde zich hoe men in 1947, 16 jaar geleden dus precies op dezelfde plaats ook een foto genomen had van de sneeuwbergen toen. De foto had gisteren gemaakt kun-- nen zijn. Schettens ligt dus blijkbaar wel in de verkeerde hoek, wat de stuifsneeuw betreft. Christen-democralen. Het zal minister Cals ongetwijfeld ge noegen hebben gedaan, dat er bij zijn protestantse regeringspartners een meer derheid van antirevolutionairen plus een minderheid van christelijkhistorischen was, die voor zijn grote werkstuk stemde. Daardoor werd de uitslag bij de senato ren voor hem nog gunstiger dan in de Tweede Kamer. Hij heeft zich immers op het laatste Overijsels appèl der K.V.P. een groot voorstander van samenwerking met de protestantse partijen (waarvan de Christendemocratische partij van Aden auer het voorbeeld biedt) getoond. Op internationaal terrein werken de drie grote confessionele partijen van ons lad trouwens al samen. Dit weekeinde bij voorbeeld werd er op Woudschoten een conferentie gehouden van Nouvelles Equipes Internationales, waar rooms ka tholieken, zoals generaal Mathon en prof. Kwant, met de antirevolutionaire staats raad Ruppert en de christelijkhistorische prof. Van Nifterik inleidingen hielden over de verdediging der vrijheid. In dit milieu bleek het geschrift van de Synode wapening W’einig ingang te hebben ge vonden. Misschien is door die contactbijeenkomst de antirevolutionaire partij (Berghuis) wel gesterkt in de overtuiging dat zij voor dc Mammoetwet kon stemmen. Het moet voor de echte minnaars van goede zang en muziek ietwat pijnlijk ge weest zijn in de Geref. kerk, welke en goed verwarmd was en zich uitstekend leent voor een uitvoering als deze, nog zoveel lege plaatsen te zien. Des te meer zal het voor de organisatoren, de Cultu rele Raad van Workum enigermate te leurstellend zijn geweest. Er werd met volkomen toewijding ge zongen en soms zelfs zeer enthousiast! Het publiek was dan ook geheel onder de indruk van deze hoge kunst en hoe wel er de weerstanden waren, men zong in een kerk, werden deze, nadat enkele nummers gezongen waren, toch niet vol doende sterk om een aarzelend begonnen doch sterk aanzwellend applaus tegen te houden. Hoewel her karakter van de uitgevoer de nummers soms sterk uiteen liep, boei de toch telkens opnieuw elke compositie. De door lang aanhoudend applaus, dat een ovationeel karakter had, verkregen toegift, een heel mooi negro spiritual, vormde wel een waardige bekroning op dit zeer schone concert van het Neder lands Kamerkoor, onder de bezielende en hoogst bekwame directie van de heer Felix de Nobel. De toelichting op en verklaring van de composities voor de uitvoering door de di rigent, maakte het gezongene des te aan trekkelijker. Het programma voor deze kunstavond telde niet minder dan 18 nummers. Be gonnen werd met een 4-tal geestelijke liederen. Hoewel groot verschil que ka rakter, b.v. het juichende Exsultate en het klagende lied van A. Lotti, hadden ze alle een eigen bekoring. Dan volgden meer wereldse liederen, waarvan La Bataille de Marignan van Clément Janequin (ca. 1485-1560), oi. technisch aan de uitvoerenden bijzonder zware eisen stelde! Na de pauze volgde eerst een 3-tal zang stukjes, jeugdwerk van L. van Beethoven (1770-1827). Van Johan Wagenaar, de Ned. komponist, die in 1941 overleed, werd vervólgens uitgevoerd Ps. 100. De laatste 4 nummers van het programma waren bewerkingen van de dirigent, twee negro spirituals en twee volksliederen met geestelijke inslag van Jac. Revius, o.a. Mijn Jesu heeft een hofken. Koeweit in Koerden. Daarnaast vertrouwde Kassem op de trouw van het leger, dat het liefst nieuwe onrust wilde vermijden. Kassems popu lariteit in het land was niet bijster groot en hij kwam nauwelijks iets verder met de problemen, waarvan hij de op'ossing had aangekondigd. Dat waren voorname lijk economt’che en sociale problemen. Wel maakte hij nieuwe politieke en mili taire problemen. Hij liet eisen horen ten aanzien van Koeweit, een aangrenzend olie-vorstendom. Hiermee riep hij niet alleen de Engelsen in het geweer, maar isoleerde hij zich ook steeds meer in de Arabische wereld. Enkele Arabische lan den zonden zelfs troepen ter bescherming naar Koeweit. In de tweede plaats kreeg hij te kampen met een cpstand van de Koerden in het Noorden van het land. Alle pogingen van het leger ten spijt keerde de rust hier niet terug. De Koer den eisen ter bescherming van hun niet- Arabische gemeenschap zelfbestuur in ’t kader van Irak. Het falen van het leger heeft bij de officieren de onlustgevoelens doen toenemen. Men zag met enige zorg de te sterke toenadering tot Rusland en men gevoelde als zeer pijnlijk de steeds verder gaande vervreemding van Egypte en de pan-Arabische gedachte. Het nieuwe bewind zal dus vriendschap- pelijker tegenover Nasser staan, vooral nu de al genoemde kolonel Arif presi dent is geworden en onmiddellijk een groot aantal pro-communistische officie ren heeft ontslagen of gearresteerd. Dat de kansen van de Sovjet Unie in het land zijn gedaald, kan men wel aannemen. Crisis in Canada. Minder drastisch dan in Irak is het in Canada toegegaan, waar het parlement de regering Diefenbaker ten val heeft gebracht. Deze heeft daarop het het vorig jarr gekozen parlement ontbonden en Weinig nieuws van Europese front. Van het Europese front valt weinig nieu we beweging te melden. Men krijgt niet de indruk, dat er veel schot zit in de po gingen om een antwoord te vinden op Frankrijks afwijzing van het Engelse lid maatschap van de E.E.G. Nauwere sa menwerking met de landen van de vrij handelszone ligt voor de hand, maar zal niet zo veel betekenen. Het Gemenebest is geen alternatief, dat erkennen de En gelse ministers zelf'. Van verdere bespre kingen met de Vijf van de Zes is weinig te Bemerken. In de Vijf zelf kan men constateren, dat de invloed van degenen, die maar in Frankrijks politiek willen be rusten, aan het toenemen is. Van enige wraak in de vorm van sabotage van on- derhandclingen van de Zes over lopende zaken, zoals de associatie van de voorma lige Franse Afrikaanse gebieden, is geen sprake. De enige wraak is eigenlijk van Engelse kant gekomen in de vorm van een afzeg ging van het bezoek van prinses Marga ret aan Parijs, waar zij o.a. bij De Gaulle de lunch zou gebruiken. Macmillan vreest dat de Fransen van deze gebeurtenis mis bruik in hun propaganda zouden kunnen i heel wat te horen gekregen over wat men 8' ppn LI pin ristin ophaar NIEUWE BRIEVENBUSSEN VAN DE PTT. In de grote steden gaat de PTT geleidelik nieuwe poleyster brie venbussen plaatsen. De bussen zijn rood met een grijze voorkant. In de tweeling- bussen is een aparte gleuf voor stadspost. Dinsdagmorgen is op 64-jarige leeftijd te Sneek overleden de heer F. A. H. (Flu- cie) van Bergen, o.a. stadsbeiaardier van Bolsward en Sneek, tevens beiaardier van Joure en o-a. directeur van het zangkoor St. Cecilia te Sneek. De heer Van Bergen heeft een zeer grote verdienste voor het muziekleven in Friesland. Naast zijn di recteurschap van het parochiekoor nam hij maar liefst 11 directeurschappen waar. De heer Van Bergen, die regelmatig con certen gaf op het Bolswardse klokken spel, was reeds geruime tijd ziek. Het carillon werd in die tijd bespeeld door zijn plaatsvervanger, de heer Frans Ter- steteg- Tot en met de dag van de begrafe nis (op heden vrijdag) zwijgt het caril lon piëteitvol. en- Von Hassel, de nieu- defensie, Minister tussen vrees en hoop Zijn mammouth nam de laatste loop De gladde, handige instructeur Dacht, wordt het et mijn dier maleur Dan is voor mij de pret er af Het ging steeds in gestrekte draf Maar hij kan struikelen voor de stal ’t Blijft altijd een riskant geval. Struikelen heeft gevolgen want Dan irftkt de iris ructeur aan kant Hij komt misscnien niet weer aan bod Wie wil nu graag zo’n droevig lot? Er komt licht een nieuw baantje vrij Met hulp van de eigen partij Maar ieder die dan grif beweerd De baas is gedesilusioneerd Hou je maar taai mijn logge reus Hier in dit deftige Hogerhuis Zijn ze gewoonlijk nogal mild Er wordt zelden iemand gevild De heren blijven hier in stijl Mogelijk flikkert er één bijl Dan spring je maar een eindje op zij Je baas staat er behoedzaam bij. Je wordt vlug met zijn schild gedekt Ik houd de armen uitgestrekt Ik houd ervaren op en top Je flink de hand boven de kop Gelukkig het valt parten mee Oh mammouth hoor ’es hup oké Je bent door enkelen maar versmaad Ik wed dat je door de finish gaat. Minister won het laatste pleit Hij kijkt tevreden en verblijd Mijn werk is met succes bekroond De mammouth heeft me rijk beloond Gelukgewenst eerwaarde vriend De lauwerkrans is heus verdiend. Piet In Irank heeft een staatsgreep een nieuw bewind aan de macht gebracht. Generaal Kassem is gedood en heeft zo hetzelfde lot ondergaan als de jonge koning Fei- sal en premier Noeri-es-Saïd, die de dood v.onden bij de staatsgreep in'juli 1958, welke Kassem aan het bewind bracht. De oude politicus Noeri-es-Saïd was vóór 1958 in de Arabische wereld een de voornaamste tegenspelers van president Nasser van zijn land, toen het de volledige onafhankelijkheid verkreeg, vaard in het zogenaamde Verdrag van Bagdad, dat nu Nasser in die periode zeer gebeten was op alles wat naar zwetemde. De revolutionaire beweging, die Noeri met koning Feisal noodlottig werd, stond in het begin in het teken van de strijd tegen het Westelijke impe rialisme en van de toenadering tot Nasser. Een gedeelte van de revolutionairen werd ook gevormd door Iraakse aanhangers van de Arabische eenheid, die hun grote voorman in Nasser zagen. Maar al spoedig kwam er een scheuring in de nieuwe republikeinse regering. De voornaamste woordvoerder van de pan- Arabisten, kolonel Arif, verdween al na enkele maanden uit de regering en weer enkele maanden later werd hij ge vangen genomen op beschuldiging tegen de veiligheid van de staat te complotte ren. Kassem had het gewonnen en zette een koers uit, welke meer werd ingege ven door Iraaks nationalisme dan door pan-Arabische gez’ndheid. Doordat hij zich had vervreemd van een belangrijke groepering, was hij gedwongen toenade ring te zoeken tot de communisten in zijn land, al heeft men nooit de beschuldiging waar kunnen maken, dat Kassem een communist was of een meeloper. Hij zocht slechts steun waar hij die kon vin den, in de hoop het te zijner tijd zonder deze steun te kunnen stellen. nieuwe verkiezingen uitgeschreven, wel ke begin April zullen worden gehouden. Aanleiding hiertoe was een mededeling van het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken, dat de Canadese rege ring zich te veel op de vlakte hield bij de onderhandelingen ovér de levering van kernkoppen voor door Amerika aan Canada geleverde raketten en vliegtui gen. Volgens Amerika is de waarde van deze afweerwapens zonder kernkoppen te gering, maar Diefenbaker zou het liefst zien, dat Canada er toch van verschoond bleef. Hij gelooft aan de ene kant, dat Canada dan tot de atoomclub toetreedt en dat daardopr de Canadese invloed vooral bij de onderontwikkelde en neu trale landen zal dalen. Aan de andere kant ziet hij in aanvaarding van de kern koppen een te sterke oriëntatie op de Ver. Staten. Diefenbaker is juist de man, die graag gebruik maakt van het anti-Ame- rikanisme, dat vooral door de grote Ame rikaanse economische invloed in Canada vrij sterk is. Al enkele jaren geleden heeft hij geprobeerd een gedeelte van de han del te verleggen van Amerika naar En geland, maar zonder succes. IRAK. Generaal Kassem (links) en kolonel Abdel Salam Aref hier samen op een foto. Zoals bekend is Kassem omgebracht voor het vuur peloton en Abdel Salam Aref de nieuwe leider in Irak geworden. listen al heel snel neutralisten ziet. Men kan uit deze redenering opmaken, dat Adenauer zich pas thuis gevoelt in een in meerderheid christen-democratisch Eu ropa en dat hij de gevaren, welke Europa boven het hoofd hangen, blijkbaar mede uit parhi-pclitieke standpunt ziet. De socialisten aarzelden lang voordat zij meehielpen dit uitstelvoorstel te verwer pen. De overweging, dat minister Cals straks toch zal aftreden en het voorstel dus niet meer zelf zal kunnen uitwerken, gaf de doorslag. De socialistische prof. Samkalden legde zich er nu op toe, mi- 1 mo- ;elijk vast te leggen op de belofte, dat le zaak heus wel voor elkaar zal komen. De overweging, dat minister Cals na de verkiezingen deel zal gaan uitmaken van de Tweede Kamer en daar eventueel zijn medewerking zal kunnen verlenen aan de indiening van een parlementair initiatief voorstel speelde bij de overweging wel licht een rol! K.V.P.-candidaten. Het heeft overigens de aandacht getrok ken, dat minister Cals de meest er varen bewindsman bij de k.v.p. slechts een tweede plaats is toebedeeld op de voorlopige candidatenlijst, welke dit weekeinde is opgesteld. Bovendien heeft het blad van de Kath. Arbeidersbeweging „De Volkskrant”, er op gewezen, dat de bondsvoorzitter Middelhuis zijn candi- datuur heeft ingetrokken toen hem bleek, dat het arbeiderselement in de k.v.p. zeer I lauw reageerde. Het middenstandsele- ment in de k.v.p.-fractie van de toekomst schijnt daarentegen een versterking te zullen ondergaan. Betekent dat dat er on- der de k.v.p.-aanhang een ruk naar rechts gaande is? Dit zou de kans op een her- 1 stel van de bredebasis van rooms-rood, waaraan de socialisten waarschijnlijk dach- ten, toen zij minister Cals hun stem bo- i den, weer iets verminderen. Opvallend is in elk geval, dat minister I Toxopeus, de nieuwe liberale lijstaanvoer der, duidelijk zijn wens naar handhaving van de huidige rehts-liberale regerings- combinatie heeft uitgesproken. Interes sant was, dat aan dit verlangen door de liberale Eerste-Kamer-fractie, die onder 1 der Hervormde Kerk tegen de kernbe- De socialistische prof. maken maar in hel Lagerhuis heeft hij nister Cals en de k.v.p.-fractie zoveel j onlllb rrzïr4 fa f-xolrvrEo een kleingeestig gebaar noemde. Adenauer en de socialisten. In Duitsland en Scandinavië hebben kele uitlatingen van we Westduitse minister van enig opzien gebaard. De uitlatingen, ge- y —S

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1