Zal werkelijk vreedzame co-existentie ooit mogelijk zijn Bolswarder industrie vogelvlucht in n '5^ ffl B Het communisme als uitdaging Leerlingententoonstelling in de C.V.O. üs hjoed p p to sizzen Fan de Martinytoer a STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Zilveren filmpjes Wedstrijden ritmische gymnastiek Branje-boer Brutale roofoverval te Kubaard 5o jaar „Voorwaarts” L. Meinsma, Makkum promoveert te Leiden Aan de rijksuniversiteit te Leiden is ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde de heer L. Meinsma uit Amsterdam, op een proefschrift, getiteld „Vijfjaars-over- levingscijfers na kankerbehandeling”, ’n onderzoek naar de genezingsmogelijkhe- den voor kankerpatiënten. Promotor was prof. P. Muntendam. DINSDAG 19 FEBRUARI 1963 102e JAARGANG No. 14 b. c. d. PYT a. b. c. syn folk de ündergong echter tot nu toe nog ieder spoor. f Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 13 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 233) (K5157) was. koe verkocht en dat geld on- met een vuurwapen. De de agrarische sector enz. Bij het win nen van informaties, bleek de jeugd zeer goed op de hoogte. Deze tentoonstel ling is dan ook een groot succes gewor den en heeft aan alle kanten aan de verwachtingen voldaan. Op de foto zien we twee leerlingen, Tetje Lammers en Hessel de Groot de bezoe kers vertellen van de industrie van fa. H. Lammertsma (transporteurs, cara vans), terwijl met folders enz. ook aan dacht werd gevraagd voor het door deze firma geëxploiteerde recreatiecentrum .Ellert en Brammert” te Diever. Abonnementsprijs f 1.90 pet kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiea bij contract reductie Leaf de makket blyn eigenleafde noch it meast De a. Bolswards Nieuwsblad De Jong's Nieuwsblad Zij vormden werkgroepjes, die bepaalde industrieën of daarmee samenhangende facetten van het economische leven in Bolsward ais studieobject kozen. Zij interviewden de directies, stapten vrijmoedig naar het spreekuur van de burgemeester, woonden een raadsverga dering bij, kortom, oriënteerden zich op allerlei wijze over „hun” onderwerp. Langzaam maar zeker groeide onder hun nijvere handen een tentoonstelling van proaukten, grafieken, statistieken, overzichtskaarten, waarop men de lan den van herkomst wat betreft de grond stoffen en de landen van bestemming wat de export van de eindprodukten be treft, op stond afgebeeld. Praktisch alle plaatselijke industrieën verleenden hun volle medewerking. Al leen de H. M. S. en de Batavustractie hebben we gemist. Van de meeste indus trieën was een stand ingericht met grondstoffen, eindprodukt, halfbewerkte artikelen enz. De werkgroep die zich met een bepaalde industrie in het bijzonder had bezig ge houden, en verslagen, opstellen enz. over hadden geschreven, was in de stand aanwezig om allerlei informaties te kun nen geven. En voor henzelf, èn voor de I bezoeker hoogst leerzaam. De leerlingen van de zesde klas van de C. V. O.-school hebben menigeen heeft dit kunnen merken de laatste weken een bijzondere activiteit aan de dag gelegd, niet alleen in de school, maar ook daar bulten. Zij namen (onder leiding van hun leerkracht) het initiatief een tentoonstelling in te richten over de industrie in Bolsward. Alles werd zoveel mogelijk door de leerlingen zelf verzorgd. Op een conferentie te Woudschoten sprak Staatsraad M. Hupper over: Het communisme een uitdaging, In zijn belangwekkende rede zeide spreker, dat de term communisme wordt ge bezigd ter aanduiding van opvattingen en stromingen of stelsels, die gericht zijn op de verwezenlijking van een maatschappij, waarin ieders behoeften bevre digd worden doordat hetzij de produktiemiddelen hetzij de gebruiksgoederen hetzij beide tot gemeenschapseigendom zijn gemaakt. De door alle eeuwen heen ondernomen pogingen de commune te verwezenlij ken verraden een heimwee naar het ver loren paradijs. De Bijbel aanvaardt de rijkdom, maar niet rijkdom naast ar moede. Onder het communisme moet allengs verstaan worden een Sovjetstelsel dat alle wijzigingen ten spijt van de laatste jaren atheïstisch en totali tair is. Hoewel, volgens de spreker, de sociale ellende één der hoofdoorzaken is geweest en nog is voor de ontwikke ling van het communisme, blijft de meest beslissende faktor het pseudo-religieuze karakter van dit communisme: de geslo ten ideologie en het heilperspektief. strategie van de Sovjet-Unie is: het steunen van zgn. Bevrijdings oorlogen; als het menens wordt het niet op een totale oorlog laten aankomen; intussen voortgaan met haarden van onrust aan te blazen; vooral de in ekonomisch opzicht ach tergebleven gebieden tonen wat het communisme vermag. In de communistische wereld wordt niet meer de mening verkondigd, dat in het Westen de armen nog steeds armer wor den, maar wel wordt volgehouden, dat de rijken steeds rijker worden en dat 4 e week februari 1938 Gloednieuwe Encyclopedie. 30.000 arti kelen, 1400 kolommen, door K. ter Burgemeester Mr. J. A. Geukers, werd als gold het een officieel gebeuren verzocht de openingsplechtigheid te ver richten. Namens de klas werd hem het welkom toegeroepen door Alfred Knorr. Burgemeester Geukers zeide in zijn ope ningswoord (compleet met ambtsketen) dat hij met belangstelling de activitei ten van de jeugd had gade geslagen en bewondering had voor de positieve wij ze waarop de jongens en meisjes zich met de problemen hadden bezig gehou den. Deze rechtstreekse confrontatie achtte spreker van het grootste belang. Nadat Greetje Adema namens de klas burgemeester Geukers bloemen had aangeboden, liet hij zich langs de stands rondleiden. Bijna anderhalf uur had burgemeester Geukers nodig om al die werkstukken van de jeugd (o.a. platte gronden, maquettes enz.) te bezichtigen. Er was veel werk van gemaakt. Weet U hoeveel kruideniers, hoeveel slagers, hoeveel scholen enz. er in Bolswird zijn De jeugd had alles in beeld gebracht. Ook de stands van de bedrijven waren zeer leerzaam. Niet alleen voor de jeugd, ook voor de ouders en belangstellenden, die kwamen kijken en die zich menig maal verbaasd toonden bij het zien van de produkten, die in Bolsward worden gemaakt, niet alleen op het gebied van textiel en houtbewerking, maar ook in Naar ons van bevoegde zijde wordt me degedeeld, organiseert G.V. „Lycurgus- Wilhelmina” verenigingswedstrijden rit mische gymnastiek, uitgaande van de Turnkring Friesland, welke gehouden zullen worden op 10 maart a.s. in de R.K. H.B.S, te Bolsward. Per vereniging kan een groep van 10-16 dames deelnemen. De duur van de oefe ning is 12 minuten en zal uit 3 gedeel ten bestaan, n.l. een ritmische loopoefe- ning en 2 ritmische oefeningen met ge reedschap. Een dergelijke wedstrijd werd nog niet eerder gehouden. Het is dus een primeur voor Friesland en.Bolsward. Welke verenigingen zullen deelnemen, is nog niet bekend, doch hier komen we jook hadden de leerlingen de directies binnenkort nog nader op terug. [van de bedrijven uitgenodigd. verre het Russisch-Chinees conflict een Russische her-oriëntatie kan bevorderen, voorlichting aan het Russische volk en het bewaren van het machtsevenwicht. Niet minder belangrijk is ook wat aan het binnenlandse front, in eigen land op sociaal-economisch gebied gebeurt. Het Westen staat en valt met de per soonlijke verantwoordelijkheid van de mens. In de moderne onderneming van het Westen heeft de arbeider echter geen grotere verantwoordelijkheid dan zijn collega in Rusland. Zijn rechtspo sitie en in het algemeen het arbeids recht zijn in het Westen beter dan in Rusland, doch de mede-verantwoorde- lijkheid en de medezeggenschap van de arbeider zijn in het Westen in het al gemeen niet groter dan in de Sovjet- Unie. Zal er van de wezenlijke waarden van het Westen iets in de praktijk blijken, dan zal dat niet in de laatste plaats in de ondernemingen en in het onderne mingsrecht tot uiting moeten komen. Zolang de arbeid in het Westen geen constituerende faktor van de onderne ming is en zolang zij in beginsel onder geschikt blijft aan het kapitaal, wordt met de wezenlijke waarden van het Westen geen ernst gemaakt. Ook de opeenhoping van kapitaal en ’t grondbezit de daaruit voortvloeiende concentratie van macht en de steeds on evenwichtiger wordende vermogensver deling in het algemeen nopen tot spoe dig ingrijpen. Een waarlijk Christelijke politiek vordert een krachtdadige aktie voor spreiding van verantwoordelijkheid en spreiding van vermogen. Tegenover de pseudo-religie van het Sovjet-com- munisme stelle ’t Westen een Christen dom van de daad. Waarin opgenomen: De Bohwardschc Courant, Weatergoo en kelen, 1400 kolommen, door K. Laan. Prijs slechts f 2,90. Groot boereboelgoed ten huize en ver zoeke van de heer H. J. Kingma, onder Womrhels. Dr. H. Beekhuis zal in zaal Boermans een lezing houden met lichtbeelden en films over zijn reis naar Joegoslavië. Toegangsprijs 15 cent. 1 ons leverworst en 1 ons rookvlees sa men 20 ct., 1 ons kruidkaas en 1 ons boterhamworst samen 14 ct. Dijkstra's Tjt de J. vethandel, Schildwyk. ip agrarysk terrein. Mar it dies der op troch kin as it De winter bleau konstant Der waerd slim klage hwant Gesinsynkomsten sakje En ’t koste folie mear It deistige petear Neamt mannich üngemakje len tinkt stil, net üntsjür, Dat is de branje-boer. Syn klanten, elke moarn Roppe: Kom jo efkes oan? Foarrie is wer forsille Wy sitte raer gesjocht Hawar der kin noch kocht Praet noait fan winterwille len glimket grif net sur Dat is de branje-boer. De man waerd wol sa wiis Sniejacht en hynsteiis Lapje my tsjok it broekje It hindert suver neat Tsien wike in tichte feart Lit Rüchburd mar omspoekje len levert flot swart foer Dat is dc branje-boer. Hy kin ’t by’t weinfol kwyt Kooks - nütsjes -antresyt De saken gean nea better Elk wol sa óf en ta In „koude-toeslag” ha Elk hopet op lij wetter len tinkt - ik sit ticht by ’t fjür Dat is de branje-boer. De winter is in strop Elk neamt de namme Job Wolfeart sil net fan praten Oeral itselde liet Wy reitsje op swart sied Hald se hwat yn ’e gaten len syn brankas rint oer Dy fan de branje-boer! >ers struit [en üt en oare deis yn it spoar deselde dwylsinnichhe- den en de boerestan stiet wer ris yn syn himd. De lju wolle neat en kinne neat en de regearing jowt har mar miljoe nen „steun” fan üs sinten De profeet: Olsmeijer meiert yn syn ünkunde mar troch en wurdt leaud troch al dy lju, dy’t gjin kou fan in bol le ünderskiede kinne. En dat wylst it feiten binne, dat de Nederlanske boer en de Fryske boppe-oan, de heechste prestaesjes lever je fan hiel Jeropa. Ik soe in oar ütstel dwaen wolle. Yn Nederlan binne inkelde hünderten kran ten en krantsjes. Lit men der ien greate krante fan meitsje, under lieding fan in boer, dy’t gjin pleats krije kin. Dan. kinne al dy journalisten en redakteuren de kranten rounbringe. Hja moatte dan like hurd arbeidzje, mar omt hja mear fortsjinje, is har arbeidsfreugde greater. Der kin dan in research-laboratorium oan forboun wurde, hwert men neigiet oft er ek in oar produkt: skilderijen of grammafoanplaten mei forboun vaarde kinne, hwertroch in alhiel nije chemyske forbining üntstiet, hwermei al dy lju in carnavalspakje krije kinne. Dit soe in hiele revolüsje bits jutte. Lit de journalist fan de Tijd-Maasbode dit nou ek ris oan syn lezers foarsette. It is grif net minder origineel as it gemeier fan de hear Olsmeijer. En ik siz mei Paulus: is hy profeet, ik praet as in healwize ik bin it mear de verschillen in de inkomens- en ver mogensverdeling in het Westen nog al tijd groter worden. Het blijft een verwerpelijke zaak dat ook de voortbrenging van produkten, die direct of indirect voorzien in de eer ste levensbehoeften het object van parti culier winststreven kan zijn. Ter bescherming van eigen belangen hebben kapitalisten en particuliere on dernemers een krijgsmacht nodig en wil len zij desnoods een oorlog riskeren. Men dient hier te beseffen, dat ook veel christenen in Oost-Europa deze kritiek op het Westen onderschrijven. In het licht van de groeiende Russische militaire macht en invloed kunnen de leiders amper meer geloven is een drei ging van het Westen. Het einddoel van het communisme blijft de uiteindelijke zegepraal. Op de weg hierheen kan naar communistisch oor deel het naast elkaar bestaan van twee verschillende maatschappelijke stelsels tijdelijk mogelijk en soms wenselijk zijn. Permanente co-existentie is onmogelijk. Wie in dit verband de laatste jaren een principiële wijziging meent te hebben ontdekt bij het Russische communisme vergist zich. Tussen de polen van de militaire macht van het Westen en de bedreiging van China aan de andere kant is een vreemdzame co-existentie thans voor de Russen noodzakelijk. Deze ontwikkeling wordt beïnvloed door: de verburgerlijking, die het prole tarisch élan doet verslappen; de ervaringen opgedaan met de col lectivisatie van de landbouw; de sterkere communicatie met het Westen. Niet ondenkbaar is dat de interne ont wikkeling in Rusland zodanig voort schrijdt, dat een werkelijke, vreedzame co-existentie mogelijk wordt. Zolang in het Sovjet-communisme het atheïsme en het totalitairisme echter overheersen, blijve het Westen op zijn hoede en lene het niet het oor aan het pacifisme, dat onder de gegeven omstandigheden slechts de betekenis heeft van een uit nodiging aan de Sovjetleiders om een oorlog te ontketenen. Het Westen moet intussen positief-aktief bezig blijven. In dit verband noemde de heer Ruppert: het contact, gesprek, overleg, een voor zichtig onderzoek naar de vraag in hoe- mei ien of oar lanbouprodukt jirapels of reade koal bygelyks dat al yn de oaloch in fabryk fan molke in kunst- fezel makke, dat dy fabryk nei jierren fan tarieding en eksperimint de kon- kurrinsjestriid mei de Aku en sokke fa- briken net balde koe. Hy wit fan tuten noch blazen, mar de greate p< dizze wiisheden oer de stêdde miljoenen net-agrariërs sizze de Zaterdagavond omstreeks tien uur werd het vredige dorp Kubaard opgeschrikt door een brutale roofoverval. De alleenwonende veehouder G. Hal- bertsma, wonende op de Grits, een buurt schap aan het binnenpad te Kubaard, hoorde juist toen hij zich ter ruste zou begeven, iemand aan zijn deur ratelen. De onbekende, waarschijnlijk vermomd met bril en snor begon te roepen, waar de heer Halbertsma de deur opende om te 2ien wat er gaande „U hebt een 1 moet ik hebben”, zei de onbekende, der bedreiging i dodelijk verschrikte heer G. overhandig de hem daarop het gevraagde. Van deze brutale overval is reeds aangifte gedaan Hwa* ha* (gabe Skroar Donderdag 14 februari kwam de Arbei ders Zangvereniging „Voorwaarts” in jaarvergadering bijeen op de bovenzaal van de Doele. Na de gebruikelijke jaaroverzichten van secr.esse en penningmeester, werd mw. Buikstra-Hollander als secr.esse geko zen in de plaats van mej. S. Adema. Voorzitter B. van Dalen sprak woorden van dank aan het adres van dirigent Rooda voor zijn belangeloze medewer king. Uitvoerig werd beraadslaagd over de voorbereidingen, welke er moeten worden getroffen voor de viering van het a.s. 50-jarig jubileum. Besloten werd dit feest te vieren op 5 april 1963 in de Doele met een uitvoe ring van het koor. Tevens werd de Arb. Toneelver, hier ter plaatse bereid ge vonden de avond verder op te luisteren. Bestuur en leden van het koor bleken zeer dankbaar voor de verleende finan ciële steun, welke werd ontvangen van het culturele fonds en heren voogden van het Weeshuis. Na afhandeling van de agenda werd on der het genot van enige tractaties, de serie dia’s van L. Rooda Jr. bewonderd. Het dansfestijn 1962 (met vooral de lieve meisjes van de groep uit Schot land) en opnamen van Bolsward en om geving in zomer- en wintertooi, oogst ten veel bijval. De heer Meinsma is in 1923 te Makkum geboren. Hij studeerde medicijnen in Utrecht en aan de stichting Klinisch Ho ger Onderwijs in Rotterdam. In 1950 deed hij zijn doctoraal, in 1952 zijn arts- examen. Sedert 1953 is de heer Meinsma directeur van de Centrale Kankerregistra- tie. Tevens is hij belast met de leiding van het Bureau Kankervoorlichting, dat de landelijke organisatie voor de kanker bestrijding vorige maand in Amsterdam heeft ingesteld. Uit het onderzoek van dr. Meinsma blijkt, dat 31 procent van de kankerpa tiënten in Nederland na vijf jaar nog in leven is. Wanneer huidkanker buiten be schouwing blijft zijn de vijfjaarsoverle- vingspercentages voor vrouwen 33 pro cent, tegenover 16 procent voor de man nen. Het is, aldus de promovendus, noodza kelijk de relatieve achterstand bij de be handeling van mannelijke kankerpatiën ten, van wie bijna 30 procent longkanker heeft, in te halen en daarvoor komen in aanmerking: verbetering van de vroeg- diagnostiek en drastische wijziging van rookgewoonten. Uit het onderzoek blijkt, volgens doctor Meinsma, verder, dat de behandelings resultaten in Nederland in ieder opzicht gelijkwaardig zijn aan die in andere lan den, zoals de Verenigde Staten van Ame rika, aldus de Leeuw. Courant. allinnich mar wêze, dat it sensaesje jowt. Oars ha se gjin boadskip op it platte- lan. Mar in artikel mei sensaesje der binne hja sljucht op as in divel op in siel. Nou is it my alderearst hwat wün- derlik, dat in architekt sokke profetyske jeften krige hat op in gebiet hwert hy alhiel net thus is; dat hie him en de re- daksje al in tikje foarsichtich meitsje moatten. Is ’t net sa, lyts en great sa’n heal miljoen fakminsken, mei in pear hündert lanboukundige yngenieurs en in hiel ministery fan lanbou oan 'e kant to skouwen as lju, dy’t har eigen best net witte, dêrfoar moat men al hiel hwat forbylding hawwe, liket my ta. Tomear om’t dat bliken docht, dat diz ze profeet net iens mei de feiten op ’e hichte is, lit stean dat hy deskundich wêze soe oi skynt, dat al mar oer de boerebidriuwen giet, dan kin en mei elk syn tonge of skriuwmasjine mar rattelje litte. Wolnou, de hear Olsmeijer hat it wurd: Hy seit tsjin de boeren dit; Jongens, dit gaat zo niet langer, jullie werken je dood en je verdient er geen belegde boterham mee, gooi toch hutje bij mutje en maak er één groot bedrijf van. In dit grote bedrijf vindt elke boer zijn werk en hij zal even hard moeten wer ken als tot nu toe, maar de resultaten zullen veel bevredigender zijn en de vreugde in de arbeid groter. Óp de vee bedrijven vechten de boeren voor een cent per liter melk meer of minder. Dit is geen royale zaak. Jullie moeten er één groot bedrijf van maken, geleid door enige ondernemende zakenmensen. Een bedrijf met enige honderden koeien. Deze koeien zou men zomer en winter op stal kunnen houden en daar voeren en melken volgens een nieuw te ontwik- hwat hy mient üt to finen. Dat it kelen systeem, waardoor men met een manspraet is om cL d— minimum aan arbeidskrachten een grote hoeveelheid koeien kan bedienen. Aan dit bedrijf zou een researchlaboratorium zijn te verbinden, dat moet onderzoeken wat er verder van de melk te maken is dan de gebruikelijke melkprodukten. Mogelijk kan er een melkverwerkend bedrijf aan verbonden worden. Mis schien is het mogelijk de melk te ver binden met een ander landbouwprodukt waardoor een volkomen nieuwe chemi sche verbinding ontstaat, wat om te zet ten is in een vezel, in een massa of of vloeistof, wat een revolutie zou be tekenen!” Nou hawar, de profeet üt Winsum yn Grins hat sprutsen. En neist de Tijd- Maasbode jowt ek De Veldbode fan dit moais in gearfetting, al stean der inkel de krityske wurden tuskenpleatst. It wurdt nou dochs al to gek. Al jier ren lang stribbet men yn de lanbou nei bidriuwen, hwert de minsklike arbeids- krêft aloan better ta syn rjucht komt. Rounom binne proeven geande mei melkmethoades, dy’t efficiënter binne as de hjoeddeiske. En dy’t net alhiel ünbi- kend is mei it boerelibben wit, dat er al hiel hwat pleatsen binne, hwer’t ien man tritich oant fjirtich kij melkt. Hwat de hear Olsmeijer fan de boeren meitsje wol is klear: dat wurde boere- arbeiders op in great bidriuw mei sake- minsken oan it roer. Dit sil heve. En dan wol hy der in research-labora- fabryk. Alles op dat bidriuw mei inkel de hünderten kij. Nou, dit is rounüt sein: bispotlik. Dizze man wit grif net, dat in lyts fabryk hjir al mear as twa- tüzen kij fan de molke ófhelpt, hy. wit jit minder, dat in goed 50 fan dy fabri- ken yn de Kondins in research-labora torium hat, hwat al jierren wurket, mar - 'f de molke to forbinen AL WER IN NIJE PROFEET It tilt de léste jierren op fan profeten, dy’t de boer en syn folk de ündergong oankundigje as hja net nei har wize wurden harkje wolle. Hja sjonge in eigenmakke lietsje en al- hoewol hja gjin forstan fan buorkjen ha, ha se net de minste skroom om it steil op to sizzen. Soe men net better witte, dan mocht it lykje oft de neder lanske boer hie oant nou ta jit neat fan syn bidriuw makke. Yn „De Tyd-Maas- bode” stiet in great opmakke artikel fan in meiwurker, dy’t in bisiik brocht hat oan in Grinzer architekt, de hear Ols meijer en fan him „hoogst interessante suggesties’’ hearde. Nou as bipaelde journalisten in saek bij de politie. Van de daderfs) ontbreekttorium by ha en „misschien” in suvel- cchter tot nu toe nog ieder spoor. „hoogst interessant” fine, dan kin dat

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1