WEINIG SCHOT IN HET ONTWAPENINGSOVERLEG van Het gratiebeleid ten opzichte oorlogsmisdadigers WILSON, NIEUWE LEIDER VAN LABOUR 1 'O? Schnorkel” apparaat STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND Gouden filmpjes Zwart op wit Beide kamers spraken over Duitse kwesties De Toer Oersjoch Fryske ütstjürings yn maertmoanne voor brandweerlieden het snelrijden zal worden belet. Als goed hebben gedaan id verhinderd te heb- lp Ki W" 1 ■4 ifl VRIJDAG 22 FEBRUARI 1963 102e JAARGANG No. 15 HOOG BEZOEK OP BRONBEEK Freonskip is de iennichste roas sunder toarnen Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1 90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie EV.A. In Genève zijn de ministers van de Euro pese Vrijhandelsassociatie nog bijeen ge weest om de toestand te overzien na de mislukking van de onderhandelingen in Brussel over de toetreding van Engeland tot de E.E.G. Oplossingen heeft men niet aan de hand kunnen doen. Het enige waartoe men heeft kunnen besluiten is ook verdere on- Hop hop rédt krigel op de diggels fan de Hampeltoer. Mei biezems feije om en om, it tuchprot yn in djippe koer en kroadzje krigelkóm Hei hei in hiel kerwei! It liket wis wol tsjoenderij. Mar nei in oardeheale dei is der in nije toer yn stêd en al seit de moanne ek fan net de mantsjes lizze bliid op béd! Mart W. H. de Weerd ’t yn in moardaffaire bihelle wurdt. 11IIJl*l r. program opnommen. Under de titel „In lietsje üt mei in rige muzikale gastpi earste dy’t by de direkteur fan it Dracht- ster sosiael-kultureel sintram op komt, is de kabaretman Klaes We Healwei maert bigjint de presintaesje fan in rige forfolchstrips foar de bern. De hear G. H. Vledder üt Grou skreau de teksten foar de rige „Piter en de marwi- ven”, dêr’t ek twa learlingen fan 'e iepen- biere legere skoalle to Grou yn meispylje. Tjitte Piebenga skreau de teksten en Ko Bonnema de muzyk foar in radiomusical, dy’t op tiisdei 19 maert yn it programma foarkomt. Yn dit sjongprogramma sille inkelde Fryske sjongsters en sjongers har ren radiodébüt meitsje. It léste program ma fan maertmoanne bifettet in lüdbyld fan Johannes Spyksma oer de ünderskate kanten fan it Fryske toaniel. Dit yn forban mei de Wereldtheaterdag op woansdei 26 maert. De ütstjürings fan maertmoanne bigjinne under mear mei in óflevering fan Douwe Tamminga syn: „Dit wie de dei”-programma op freed 1 maert. Tamminga forfeit dan oer de beide bruor- ren Tetman en Jarich, dy’t op dy dei har jierdei fiere. het reddings- op de knop gewisseld door de opvoering van toneel- Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De BoJswardsche Courant, Westergoo en De Jong’» Nieuwsblad Gratie? De senatoren bespraken deze week de Duitse kwestie ook al, namelijk bij de be handeling van de Justitiebegroting. Het debat spitste zich daarbij toe op de vraag of minister Beerman verdere gratie zal verlenen aan de vier Duitse oorlogsmis dadigers, die nog in Breda opgesloten zitten. Men weet, dat de hoogleraren Van Bemmelen en Pompe hiervoor onlangs ’t pleit hebben gevoerd. Opvallend was, dat deze gedachte de scherpste bestrijding ondervond bij ’s mi nisters geestverwant, de chr.-historische senator Van Bruggen, hoewel de liberale baron De Vos van Steenwijk over zijn ge voelens evenmin twijfel liet bestaan. De kvp-ers Witteman en Van Meeuwen toonden zich bepaald minder afwijzend. De socialistische t.v.-ster mr. Cammel- beeck legde er de nadruk op, dat in elk geval de bijna demissionaire mr. Beerman hierover geen beslissing zou mogen ne men. Ook een ander aspect van de Duitse kwes tie werd de senatoren onder ogen ge bracht. Zij kregen van minister De Pous namelijk de mededeling, dat de gas vonds ten in Groningen zeker 400 miljard ku bieke meter omvatten. Die vondsten heb ben de Duitse onderhandelaars niet soe peler gemaakt. Oude West-Friese klederdrachten en nieuwe West-Friese bolbloemen; twee dingen, onverbrekelijk verbonden met de tentoonstelling van bloeiende bolgewas sen, „West-Friese Flora”, welke van 19 tot en met 24 februari, ondanks de stren ge winter, in Bc/venkarspel wordt gehouden. derlinge verlaging v. d. invoerrechten om gelijk te blijven met de E.E.G. Speciale maatregelen zullen worden ge troffen om de Deense landbouwproduk- ten en de Noorse vis een speciale behan deling te geven op de Engelse markt. 4e week februari 1913 De Vrijdenkers vereniging De Dageraad te Bolsward organiseert een Multatuli- voordrachtavond. Vraag naar aardappelen is er niet. Slechts f 1,10 de h.l. wordt er voor de Borgers geboden. Er zal weer een elfstedentocht per rijwiel worden georganiseerd. Het idee van wed- I strijd moet buitengesloten blijven, terwijl sou venirs zullen een diploma en een zilveren dasspeld worden gegeven. Slotbal van de danscursus van F. van der Spoel, dansonderwijzer te Bolsward, af- stukjes. De bekende spreekster Enka (mej. A. v. d. Vlies) zal in de Doele een rede hou den. Was zij vroeger propagandiste van de christen-socialisten, in 1912 heeft zij zich bij de SDAP aangesloten. Entree f 0,10. Debat gewenst. De c.h. en a r. kiesvereniging zijn uitgenodigd een de bater te zenden. Ontvangen Modehoeden, beleefd aanbe velend Gez. Damave, Blauwpoort, Bols ward. Socialistische winst in Berlijn. Verkiezingen in Berlijn hebben een grote overwinning voor de socialisten opgele verd. Vergeleken met vier jaren geleden verwierven zij bijna tien pet. meer van ’t p paald bedrag van ruim 225 DM miljoen :k beschikbaar wil stellen, waarvan de Ne derlandse regering 125 miljoen aan Nazi- slachtoffers wil uitkeren. Daarnaast be helst het verdrag een paar incidentele op lossingen, welke met de Eems-Dollard- kwestie en de Rijnvaart samenhangen. Keihard onderhandelen. Geen enkel kamerlid bleek de mening toe gedaan dat de Westduitse Bondsrepubliek zich in de onderhandelingen met staats secretaris Van Houten van de royale kant heeft laten kennen. De lib. mevr. Stof felsVan Haaften noemde het bedrag voor de Nazislachtoffers een „bagatelle” vergeleken bij het onpeilbaar leed, dat deze mensen is toegebracht. De chr.-histo- De Britse regering bereidt de publicatie voor van de volledige geschiedenis van de onderhandelingen over Groot Brittan- nië’s toetreding tot de EEG. Lord Home, die dit vorige week in het Lagerhuis bekend maakte, zei dat het eni ge tijd zou duren voordat liet verslag zou worden gepubliceerd, omdat de regering er zeker van wil zijn dat het verslag ge heel accuraat is en alle gegevens bevat die het Parlement verlangt. lang kan worden uitgesteld. Toen daar voor geen meerderheid bleek te vinden vergenoegde zijn geestverwant prof. Pa- tijn zich met de suggestie, dat de rege ring in elk geval de plechtige onderteke ning zou uitstellen. Met dit voorstel oogstte hij instemming bij de WD, AR en CHU. De regering heeft inderdaad alle gelegen heid om het kalmpjes aan te doen. Want de Eerste Kamer moet het verdrag ook nog goedkeuren. Toevallig werd deze week aan beide zijden van het Binnenhof de Duitse kwestie aan de orde gesteld. De Tweede Kamer behandelde namelijk het verdrag, dat mi nister Luns en staatssecretaris Van Houten na langdurig onderhandelen met de West duitse Bodnsrepubliek tot stand hebben gebracht. In afwachting van 'n definitief vredesverdrag met geheel Duitsland, dat uiteraard pas tot stand kan komen als de grote mogendheden het ooit over de hereniging van de beide Duitslanden eens moch ten worden, is in de onderhavige overeenkomst onze verhouding met de Bondsrepu bliek verder geregeld, en een oplossing gezocht voor een aantal langlopende kwes ties. Van grootscheepse herstelbetalingen voor de schadeclaim ten bedrage van f 25 miljard, welke de Nederlandse regering in 1948 heeft ingediend, is nog steeds 18 jaren na de bevrijding geen zo ooit sprake. In grote lijnen komt het verdrag hieroi neer, dat de Westduitse Bondsrepublie! in ruil voor de teruggave van de gean nexeerde gebieden en de verkoop van de Brown 88 én Callaghan 41. In de tweede 1 vroegere Duitse grenslanderijen een be- Hwat bat Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Krik krak in rare smak Hwat is der oan de han Nou harkje ris hwat ik fortel: De toer fan hampelmantsj elan dy grouwe toer foeidel! Ram poel in rare boel De hampelmantsjes rinne gau har hüs üt yn de sinne Se prottelje: Hoe moat dat nou. Mar ien man seit: Bigjinne! Vorige week is in Genève de ontwapeningsconferentie hervat. Op de eerste dag heeft de Russische afgevaardigde een voorstel ingediend, dat door alle zeventien deelnemende landen zou moeten worden ondertekend en dat een aanbeveling zou bevatten, dat alle kernwapens en vervoermiddelen voor kernwapens uit den vreemde zouden worden teruggetrokken. Hieronder ook de bases voor Polarisduikboten val len, welke Amerika alleen nog in Engeland heeft, maar die het ook graag in het ge bied van de Middellandse Zee zou verkrijgen. Zoals bekend zal Amerika drie duik boten van dit type met in totaal 48 raketten met kernkoppen aan boord naar de Mid dellandse Zee sturen om de taak van de Jupiterraketten, welke uit Turkije en Italië worden teruggetrokken, over te nemen. Amerika bezit in Spanje een belangrijke v lootbases, maar f ranco wil eisen stellen om de binnenkort aflopende overeenkomst te verlengen. In Italië wil men de toenadering tussen de chr.-democraten en de links socialisten van Nenni niet op het spel zetten door Amerika bases te geven. Vandaar ook, dat de drie duikboten naar basis in Engeland Zullen blijven behouden. Maar indien Amerika in het gebied van de Middellandse Zee beschikt over Pola- ris-duikboten, dan schiet Rusland niets op met de ontmanteling van de bases in Tur kije en Italië, welke Chroestsjov in zijn briefwisseling met Kennedy over de Cu baanse crisis even als voorwaarde voor 'n terugtrekking van de Russische raketten uit Cuba had gesteld. Staat in deze niet geheel gepubliceerde briefwisseling mis schien iets over een Amerikaanse toezeg ging het probleem onder ogen te zien? De terugtrekking geschiedt omdat de ra ketten verouderd zijn, dat is waar, maar misschien voelt Rusland zich bij de neus genomen nu de plaats zal worden inge nomen door Polarisduikboten. Hoe het zij, het plan is van Westelijke zijde niet goed opgenomen. Men betoogt van Amerikaanse' en Engelse zijde, dat te rugtrekking van de Polarisduikboten een verbreking van het machtsevenwicht zou zijn, omdat Rusland dan te zeer door zijn geografische ligging bijvoordeeld zou worden. De Rus richtte zijn aanval ook op het Amerikaanse plan voor een multilaterale kernmacht van de N.A.V-O. Hierdoor wordt het gevaar vergroot, dat de kern wapens over meer landen dan tot nu toe Zouden worden verspreid. Van Engelse en Amerikaanse zijde werd hierop geant woord, dat het plan juist is uitgewerkt om te verhinderen, dat steeds meer landen over nationale kernwapens zouden kun-: nen gaan beschikken. Op het punt van de stopzetting van kern proeven, waarvoor de voortekenen niet ongunstig leken, heeft men nog geen stap in de goede richting kunnen zetten. Zoals men weet, aanvaardt Chroestsjov de aan wezigheid van maximaal drie „zwarte doosjes” (waarnemingsinstallaties voor ondergrondse proeven), maar Kennedy acht dit niet voldoende. Met minder dan zeven zwarte doosjes neemt hij geen ge noegen en daarnaast wenst hij nog acht a tien inspecties per jaar ter plaatse. Dit wordt door de Russen voor spionage uit gekreten. Wilson, leider van Labour De Engelse Labourpartij heeft een nieuwe leider. Harold Wilson zal de kortgeleden plotseling overleden Hugh Gaitskell op volgen. Er zijn twee stemmingen voor no dig geweest. Bij de eerste, waaraan behal ve Wilson ook Brown en Callaghan deel namen, behaalde Wilson al een voor sprong. Hij kreeg 115 stemmen tegen Meerderheid Toch leek er bij de aanvang al wel een meerderheid te bestaan voor de aanvaar ding. De KVP-fractie en de VVD-fractie plus een aantal socialistische kamerleden lieten daarover trouwens weinig twijfel bestaan. Antirevolutionairen en chr. his- torischen lieten hun standpunt afhangen van het antwoord, dat de regering woens dagmiddag uitsprak. Bij die meerderheid gaf zoals bijvoorbeeld uit de toe spraak van de bejaarde Limburgse kvp-er Maenen bleek de doorslag, dat er bij voortzetting der onderhandelingen toch geen beter resultaat uit de bus zal komen en dat het nu, 18 jaren na de bevrijding, toch wel tijd wordt, dat een aantal twist punten met de Bondsrepubliek wordt op gelost. Toen de regering haar „ja-woord” aan de Duitse regering gaf, bestond bij haar bovendien de verwachting, dat zij met president Adenauer c.s. in het nieuwe Europa goed zou kunnen samenwerken. Door de ondertekening van het Frans- Duitse verdrag van De Gaulle en Aden auer bleek aan dit vertrouwen in de Tweede Kamer een ernstige slag te zijn toegebracht. Van alle kanten werd opge merkt, dat Europa eigenlijk politiek in de mist vaart en dat deze moet zijn opge trokken, voordat men zich een juist oor deel over de houding van West-Duitsland kan vormen. De socialistische fractieleider Vondeling, had in verband hiermede te voren zijn collega’s van de andere grote ronde, waarbij Callaghan was afgevallen, kwam Wilson op 144 stemmen en Brown op 103. Wat was het verschil tussen deze kandi daten? Wilson was de intellectueel, eco nomisch geschoold met gedurende bepaal, de perioden veel contacten met de linker vleugel van de partij. Brown de impulsieve vakbondsleider, die vooral de steun van de rechterzijde van de partij had, maar toch niet van allen. Want een aantal uit deze groep achtte Brown toch niet de capaciteit te bezitten voor het premierschap, dat Labour bij de verkiezingen, welke uiterlijk volgend jaar moeten worden gehouden, hoopt te ver overen. Daarom schoven zij Callaghan naar voren. Bij de laatste stemming is het grootste ge deelte van de stemmen voor Callaghan echter ten goede gekomen aan Wilson. Hieruit kan men opmaken, dat Wilson als puntje bij paaltje komt toch niet zo radi caal zal zijn. Het is in elk geval een kun dige, hard werkende figuur met een aca demische achtergrond. Een beeld van het btiock, dat U.K.H. Prinses Margriet dinsdag 19 februari aan het Koninklijk Militair Invalidenhuis Bronbeek heeft gebracht: Bij haar aan komst kreeg de Prinses een boeket bloemen van Siska en Willem Jekel, klein kinderen van een van de bewoners van Bronbeek Yn de Fryske ütstjürings fan maertmoan ne sille inkelde nije ünderdielen to bi- harkjen wêze. De jouralist Piter Terpstra skreau in forfolchharkspul yn fjouwer dielen, dat ünder de titel „Boargemaster partijen gepolst over de vraag of de be- Jodocus” de ether yngean sil. It giet hjir nandelling van het verdrag niet beter zo- om it forhael fan in jonge boekhalder dy ’t yn in moardaffaire bihelle wurdt. Dizze rige harkspullen wurdt yn it freeds- 1 opnommen. Under de titel „In lietsje üt ’e Lawei” bigjint Roel Oastra ■rograms. De 7 bisite 'estra. rische afgevaardigde Diepenhorst infor meerde welke pensioenen aan SS-ers in de Bondsrepubliek worden uitgekeerd. De socialistische prof. Patijn noemde de Duitsers verbazend krenterig. De anti revolutionaire fractieleider Bruins Slot zei, dat het hem dwars zat, dat de Duit sers het bij de onderhandelingen gewon nen hadden. En dit waren dan allemaal nog sprekers, die geneigd leken vóór het verdrag te stemmen. Tegenstanders, zo als de protestantse socialist Scheps, de communist Bakker en de pacifistisch so cialistische dr. Noordenbs, uitten zich nog bitterder. In de eerste plaats moet men er aan den- en dat wil zeggen de CDU, niet scheutig ge- Berlijn economisch op de been te populaire lijsttrekker en in de derde plaats zal de CDU geen Brandt vorige maam ben in Oost-Berlijn een gesprek met Chroestsjov te voeren. Niet dat men van een dergelijk gesprek iets had mogen ver wachten, maar de indruk kon toch wor den gevestigd, dat de burgemeester, Brandt in dit geval, zich intensief bezig hield met het probleem, dat de Berlijners zwaar op de maag ligt, de scheiding van de stad in twee gedeelten door de muur van augustus 1961. Hierdoor zijn families gesplitst. Elke ac tiviteit om dit menselijk leed te verzach ten wordt welkom geheten. En hierin ver wacht men meer van Brandt dan van Bonn. Hier staat uiteraard geheel buiten de standvastigheid tegenover de Russi sche eisen t.a.v. de stad. In dit opzicht doet Brandt niet onder voor Bonn, worden georganiseerd. Het idee van wed- Een Britse firma heeft een apparaat ont wikkeld dat brandweerlieden een grotere bewegingsvrijheid geeft en werk versnelt. Met een druk kan het hulpmiddel een ruime kooi aan een stalen arm een brandweerman snel op een hoogte van ongeveer 20 me ter brengen om van daar uit een brand te bestrijden of zes mensen tegelijk te red den. Het apparaat, dat de naam .Schnorkel” heeft gekregen, kan zich op alle manieren vertikaal, horizontaal of cirkelvormig be wegen, en wijkt geheel af van de tradi tionele brandladder. aantal stemmen. Zij staan nu op 61,9 pet. Ook de liberalen herstelden zich wat van de klap, welke hen vier jaren geleden op ongeveer 3 pct. had gebracht. Nu behaal den zij 7,9 pet., de communisten daalden van 1,9 tot 1,3 pet. De grote verliezer is de CDU geweest, die van 37,7 op 28,9 pet. terugviel. Een aan tal snipperpartijtjes deed ditmaal niet eens mee. Ook in de Bondsrepubliek zelf is de ten- denz een teruggang van de CDU en een winst van de socialisten maar in veel min der sterke mate. Hoe dan deze Berlijnse uitslag te verklaren? I ken, dat volgens de Berlijners Bonn, (1 1 Z'VXT T noeg is met de toch al omvangrijke hulp om Berlijn economisch op de been te houden. In de tweede plaats is Brandt 'n >-s d

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1