RWANDA: OUD LAND MET NIEUWE PROBLEMEN UNIEKE TENTOONSTELLING OOK IN FRIESLAND Qabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Orliii rïwf J. S. men de Martinytoer Tj. dc J. Zilveren filmpjes Invloed Friese majolica groter dan men denkt? STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND SNEINSK HABYT If DINSDAG 26 FEBRUARI 1963 102e JAARGANG No. 16 l« COMITÉ NATIONALE HERDENKING 1813-1963 GEÏNSTALLEERD Hwat hat 9 op it en pci UCLg. vynucwmö te veel koeien zijn, meestal eigendom van I Proces Ds- Niemöller in Duitsland. oangeande de nije lanprizen jit wolle. De Bond van Gereformeerde Jeugdverenigingen viert in 1963 het 75-jarig bestaan van Gereformeerd Jeugdwerk. Ter gelegenheid van dit jubileum voert zij de actie „heb het hart eens”, die bedoelt belangstelling voor het zendingswerk in Rwanda te bevorderen en gelden bijeen te brengen om zendingsjeugdwerk in dat land mogelijk te maken. In het kader van deze actie wordt begin maart in Sneek een unieke Rwanda-ten- toonstelling gehouden. In verband hiermede werd ons verzocht hier iets over het land en volk van Rwanda te vertellen, hetgeen wij uit de aard der zaak gaarne doen. de belasting betaald worden: 420 frank per gezinshoofd en verder op i le week maart 1938 koe en op de eventuele tweede en derde echtgenote. Winkels en cafeetjes zijn er niet voor de verspreid wonende boeren. Zij kunnen lezen noch schrijven. Er is geen geor ganiseerde sport, ze hebben geen radio, televisie en toto ontbreken. Eén of twee maal per week is er markt. De meeste huizen zijn alleen langs voetpaadjes bereikbaar. Sa seach de sinne It tafriel omleech Hoe't beammen dan binne Mei in glimke yn ’t each Abonnementsprijj f 1.90 per kwarutl (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijr: 15 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertentiea bij contract reductia gen hawwe. Om memmen to bigjinm en oanset yn de tril soune, sterke lea De godsdienst. Minstens de helft van de bevolking is nog helden. De rest van de inwoners is voornamelijk Rooms Katholiek. Er zijn wat Protestantse christenen, maar dit is slechts een gering percentage (mis schien een 100.000 mensen)verder nog een klein aantal Islamieten (vooral de Aziaten) Ir. P. J. Tichelaar uit Makkum heeft voor de leden ran de Fryske Akademy nieuw licht laten schijnen over de oud ste geschiedkundige bronnen van de Friese Majolica. Een reis van meer dan 3000 km langs de Duitse en Deense kust heeft vele nieuwe vondsten aan het licht gebracht. De vondsten stelden de vorsers echter voor nieuwe problemen. Zijn de aardewerken borden met Chinese voorstellingen uit de 17e eeuw nu af komstig uit Harlingen of uit het westen van Nederland? aldus lezen wij in een verslag over de Akademy-samenkomst in „Ons Noorden”. De reis, die de heer Tichelaar maakte is bijzonder belangwekkend geweest. niet alleen voor de Friese Majolica maar ook voor zijn eigen gleibakkerij in Mak kum. Het toeval wilde dat ze in Wil- helmshafen een gedateerd stuk Makku- mer aardewerk vonden (1721), het oud ste tot nu toe ooit gevonden. De 600 sa nou sa mar ynienen, towyl de foarütsichten fan mol ke- en suvelprizen striemin binne, in dü- bele lanpriis Of is dit in inkelde ütrin- —--’x- -*• wef Erij l wurden is De mieningen dêroer rinne Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adrest Marktstraat 15 Telef. 2451 Na 18.50 uur 2505 of 2555 (K5157) Eden, de idealist en hoeder van de Vol- kenbondsgedachte, moest in Engeland plaats maken voor Chamberlain, echte po liticus van geboorte, de man met bereke ning en geneigd tot zaken doen onder al le omstandigheden. H. de Boer, slagerij Harlingerstraat. Fij ne runderlappen 45 ct. per pond. Medische verzorging. Deze is niet al te slecht met 5300 zie kenhuisbedden, 1 op Q40 inwoners) (Rwanda en Burundi samen), tegen in Nederland in 1949 1 op 247. Het aan tal artsen is echter teruggelopen tot 12 op een bevolking van 2% miljoen. (Ne derland bijna 13000 artsen!). Tot nu toe heeft België enorm veel geld in het land gebracht, deels als giften, o.a. uit de opbrengst van de koloniale loterij, die 't fonds voor inlands welzijn financierde, dat voor drinkwaterwerken, scholen- en ziekenhuisbóuw zorgt), deels omdat de ambtenarensalarissen daar verteerd werden en de administratie ook werk gever was voor inlanders, (wegenbouw, politie, enz.). Waar moet nu de ontwikkeling uit be staan In. de eerste plaats moet de land- Hwa’t gjin flaters makket makket ornaris neat Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bolswardsche Courant, Weatergoo en De Jong'a Nieuwsblad Onderwijs. Er is, natuurlijk, nog geen leerplicht, maar praktisch ieder kind kén naar school gaan voor 1 of 2 jaar. Toch blij ven er zoveel meisjes thuis, dat de school 70 jongens telt. Maar het erge is, dat er noodgedwongen door gebrek aan geld, gebouwen en on derwijzers zóveel af moeten vallen dat bijv, in het rayon Remera van de 2831 leerlingen er 41 in de eerste klas zaten, 28 in de 2e, 17 in de 3e, 10 in de 4e, ruim 3 in de 5e en nog niet 1 (25) in de 6e klas. Middelbaar onderwijs is er wel, evenals enkele ambachtsscholen erj huishoud scholen, maar men begrijpt, dat die slechts voor héél enkelen bereikbaar zijn. (In Nederland is het aantal leer lingen v.h.m.o. 7 van het aantal leer lingen g.l.o.). In Ijochtende himel In strieljende dei Wie as in skimmel Op kommende wei Sa kaem de moarntiid Ut dizige fierte Mei beammen sa wyt Op snein üs tomjitte Swier wie it hout Birymd troch ’e dize Yn 'e winternacht boud Op himelske wize De ünskuldige frede Fan dizze winterske rest Wiene wy wol nedich Foar in snein op syn best In de Treveszaal in den Haag heeft de minister president, Prof. Dr. J. E. de Quay, donderdagmiddag in tegenwoordigheid van H.K-H. Prinses Beatrix het Comité Nationale Herdenking 1813-1963 gelnstallleerd. Eoto: H.K.H. Prinses Beatrix tijdens de rede, die zij na de installatie heeft gehouden. Links azp de foto Prof-Dr. J. E. de Quay, rechts Prof. Dr. P. f. Bonman, voor zitter van het al gemeen werkcomité bouw zodanig gemoderniseerd worden, dat niet alleen de hoeveelheid gelijke tred houdt met de bevolkingsaanwas, maar ook dat de samenstelling van het voed selpakket beter wordt, minder eenzij dig koolhydraten bevat. Waarschijnlijk tengevolge van ondoel matige voeding blaakt de Rwandees be paald niet van gezondheid en kracht! Voorts uit een aanzienlijke verhoging van de export, om de wegvallende Bel-| gische bijdragen te compenseren en om de invoer van in de eerste plaats grond stoffen voor een verzorgende industrie mogelijk te maken (timmerhout, texticl- grondstoffen en grondstoffen voor een metaalindustrie Het is natuurlijk de vraag, of invoering van industrie-arbeid en dus een echte in- dustrie-arbeiderskiasse aan het geluk van dit volk zal bijdragen. Het middelbaar en technisch onderwijs zal zo sterk uitgebreid moeten worden, dat voldoende kader wordt geleverd voor bestuur en beheer, en ook voldoende studenten (voorlopig nog wel aan bui tenlandse universiteiten en hogescholen) om binnen enkele jaren eigen artsen, in genieurs en juristen, enz. te hebben, i Persoonlijk meent drs. J. B. F. van Hasselt, aan wie wij deze gegevens ont- lenen, dat dat voorrang moet hebben bo- ven de invoering van volledig lager onderwijs voor iedereen, want wat moet de eenvoudige boer daar mee doen? In een uitgebreid rapport, opgesteld in 1961 onder toezicht van professor Tin bergen in opdracht van de Europese fe deratie van studieverenigingen voor de ontwikkeling (A.E.S.E.D.) over Rwanda en Burundi samen worden enige schat tingen gemaakt, o.a. Voedselproduktie: nu 6 miljard frank 1972: 10 miljard (jaarlijkse toename 6 Melk: nu 60 miljoen liter. 1985; 600 miljoen liter. Vlees; nu 19000 ton. 1985: 76000 ton. Stichting van verwerkingsbedrijven voor- koffie, thee, tabak, olie en van tinsmel- terljen en fabrieken voor verwerking van wolfram (bewerking vóór de ex port). Voorts voor de binnenlandse behoeften timmer- en meubelbedrijven, textielfa brieken, brouwerijen en sigarettenfabrie- ken. Kortom: opvoering van de indus triële produkte van 850 miljoen (waar van het, merendeel nu in Burundi met zijn grote Europese stad Usumbura) tot 2100 miljoen. Zal het lukken? Met ons aller hulp misschien wel. B. Terpstra houdt voor de leveranciers aan de KNM een lezing over uitbetaling van de melk naar kwaliteit. Tot op heden werd uitsluitend op het vetgehalte gelet. Van ouds stond Rwanda met het zui delijke buurland Burundi, dat ongeveer even groot en even volkrijk is, en zeer veel gemeen heeft met Rwanda be kend om de hoge trap van politieke ont wikkeling en bestuurlijke organisatie. Het was echter, en is nog steeds, een doodarm land. Er wonen drie rassen in het land: de Batwa, de Bahuti en de Batutsi. De Batwa’s zijn ongetwijfeld de oudste inwoners van het land. Zij maken nu nog slechts 1 van de bevolking uit. Ze zijn weer onderverdeeld in twee groe pen: pygmeeën, die van de jacht leven en pygmoiden, die pottenbakkers zijn. De Bahutu is eigenlijk de „gewone Bantu-neger”. Het zijn landbouwers en zij maken 83 van de bevolking uit. De Batutsi zijn het langste volk ter we reld. Mensen van 2 meter lengte is on- der hen een vrij normaal verschijnsel. Sigenlijk zijn ze vreemdelingen; ze zijn afkomstig uit Ethiopië; kwamen eeuwen geleden het land binnen; onderwierpen op vreedzame wijze de Bahutu en trok ken de macht aan zich. En dit, hoewel ze maar 16 van de bevolking uitma ken. Maar het zijn mensen met een soort natuurlijk overwicht; bovendien hadden ze een groter organisatietalent en meer gevoel voor diplomatie dan de Bahutu. In 1959 is er een eind gekomen aan deze overheersing ran de Bahutu door de Batutsi. De Bahutu kwamen eindelijk in opstand. En met steun van de Ver. Naties en België kregen zij de macht in handen. Het land heeft een bevolkingsdichtheid van 100 (Drente 121, Israël en Denemar ken ook plm. 100). Voor een Vergelijk land beschouwt men dit als een echte agrarische overbevolking ran Aziatisch type. Het bevolkingsaccres is 3% per jaar (Nederland 1.43 België 34 zodat het al een hele opgaaf zal zijn, de landbouwproduktie, gelijke tred te doen houden met de bevolking. In elk geval bestaat het gevaar, dat de voor uitgang in alle opzichten zo langzaam zal zijn, dat het verschil in welvaart ginds en hier steeds groter wordt! 90 van de bevolking (Nederland plm. 15 is „in de agrarischse sector werkzaam” of te wei is keuterboertje en in hoge ma te zelfverzorger. De boer teelt zijn eigen voeding; zoete aardappelen, bruine bo nen, kafferkoren (bier), bananen (bier), cassave (tapioca), wat erwten, mais en uien. Voor de verkoop wordt koffie ge teeld, die heel goed is en 90 van de export vormt. Andere exportprodukten zijn huiden tinerts. Lang niet iedere boer heeft koeien, meestal wel geiten en enkele schapen. Het merkwaardige van deze koeien is, dat zij niet gehouden worden voor het vlees of voor de melk, maar alleen als symbool van iemands rijkdom. Of er behalve deze koeien ook echt wild voorkomt in het land? Alleen in het Noorden en in het Oosten. Daar kan het inderdaad gebeuren, dat plotseling krokodillen, nijlpaarden, apen, giraffes, zebra’s of luipaarden het pad van een nietsvermoedende wandelaar kruisen. Hoewel er een groot tekort is aan dier lijk eiwit, vetten en mineralen, wordt bijv, schapeviees niet gegeten en ook geitemelk onder geen beding gedron ken. Buikvulling is er in het algemeen voldoende en ook halen ze wel het ge- wensete aantal caloriën, 2000 2300 DE LANPRIZEN FAN TWA KANTEN per dag. Ondanks het feit, dat er veel BISJOEN en de schildertrant. De overeen- komsten van de ornamenten tussen de daar gevonden Majolica en de in Har lingen en Makkum aanwezige werkstuk ken waren ongetwijfeld groot. Duidelijk kwam dit tot uiting in de fraaie dia’s, die de heer Tichelaar vertoonde. Het merkwaardigste was dat ook aan het licht kwam, dat de Friezen zich wel degelijk hebben bezig gehouden met Chinese voorstellingen. Tot nu toe was elk bord dat een Chi nese tuin voorstelde toegeschreven aan de Westnederlandse gleibakkers. In Denemarken tikte de heer Tichelaar echter een bord op de kop met een fraaie Chinese tuin met een onmiskenbare „boogjesrand”. Kennelijk hebben de Friese aardewerkfabrieken meer invloed gehad dan men aanvankelijk had ver wacht. De vergelijkingen en de studies gaan echter door en het zou wel eens kunnen betekenen dat de Westnederland se „Majolicahegemonie” aan het wanke len wordt gebracht. In ieder geval is er nieuw licht geworpen op de Majolica uit een vrij onbekende periode (1660-1700). open lucht en de mensen moeten uren lopen om zo’n diénst bij te wonen. Maar zij komen graag en ze hebben er heel wat voor over. Sommigen vertrekken zaterdagmorgen vroeg om op tijd in de kerk te zijn. In 1960 besloot de Synode van de Ge- borden en andere gebruiksvoorwerpen reformeerde Kerken in Nederland om die men in de kuststroken aantrof, ble- aan het dringend verzoek om hulp voor I ken voor de helft van Friese makelij te het zendingswerk gevolg te geven. zijn. De eerste Nederlandse zendeling, die scheiden zich van de anderen door hun naar dit land vertrok, was Ds. C. M. oorspronkelijker voorstellingen Overdulve in oktober 1961. Zijn vrouw krachtiger en zijn drie dochtertjes volgden in de cember. Hij werkt als missionair predi kant op de zendingspost Remera. In maart 1962 volgden Ds. en mevrouw Van der Neut, die aanvankelijk als standplaats Rubengera kregen. Zij zullen echter binnenkort naar Kigali gaan. In 1959 is de inheemse Kerk, die uit de zending voortgekomen is, onafhankelijk geworden. Op elk van* de zendingsposten wordt zendingswerk gedaan, bestaande uit: Evangelie-prediking, medisch werk en onderwijs. Aan het hoofd van iedere sectie staat een evangelist, bijgestaan door ouder lingen. Aan het hoofd van ieder kapel letje een catechiste, die catechisatie geeft, dooponderricht en die de leden van de Kerk bezoekt. Hoe worden de diensten nu gehouden? In ieder kapelletje komen de mensen samen; alleen de eerste zondag van elke maand worden er geen diensten gehou den in de kapelletjes, maar alleen in de hoofdkerk. Er zijn dan ook zo’n 5000 6000 kerkgangers. Deze diensten worden gehouden in de Het hoenderpark van de heer L. Ypma, gelegen op de z.g. Hogeterp te Lollum, is verkocht aan de heer J. Andela aldaar Het aantal sollicitanten voor hoofd der openbare lagere school no. 2 bedroeg tc Bolsward 44. winsten, dy’t minder gefoelich binne foar in leech redemint as foar de wissichheit in diel fan har bisit yn lan fêst to lizzen. En dan soene der ek jit lju wèze, dy’t weigiene. Allinnich ÜS foargonger tinke as de professor, dy’t fan’e wike de r r lju oanriede om it jild mar op to meits- jen omt de weardeformindering dochs net to kearen wie. De regearing koe de fakforienings nettsjinhalde en wy soene aloan in slimmere ynflaesje tomjitte gean. En as léste miening komt dan jit dizze: De spekulanten kinne nou har gong mar wer gean en sille hjit, op stryk- jild, de prizen wol omheech jeije. Fan bilang soe wêze, hwat in boer, dy’t sa’n spul keapet der seis oer tinkt. Sit un der de algemien ófwizende, halding fan de boeren jit hwat oars? Bistiet ek de kans, dat yn de eagen fan de boeren seis de lanprizen tofolle tsjinhalden binne? De pleats to Roardhuzum, it Langstek, is net koft troch in bilizzer, mar troch twa bruorren, dy’t hjir op buorkje wolle en miene, dat dit ek kin. len fan har, in aid- learling dy’t hjir in fiif en tweintich jier lyn op de lanbouskoalle gyng, skreau my in brief, dy’t de muoite wurdich is om dy bleaun, dy foroaret gjin boer, allinnich hwat er uthelle wurdt hinget óf fan it fakmanskip. Lyts tritich jier hie ik tahal- den op groun (sa as wy nou koft hawwe en as der nou lju binne dy’t oer it forskil meiprate kinne, dan bin ik der grif ien fan. En as in fariaesje op hwat jo skreaun hawwe, soe ik sizze: As de lju yn Tryn- walden op dy groun in stik brea hawwe, dan hawwe wy foar dizze priis op dit lan De Friese werkstukken onder- fining, dy’t wy net graech mist hawwe soene. Fan dizze pleats waerd sein, dat sünt unheuglike tiden de biwenners earm en wy hawwe der eat fan makke, elk op syn ei gen manear. Wy kinne dit net allinnich skouwe op de technyske foarütgong, mar ek foar in great diel op, hwat wy meikri- i mar by de heiten en ien, wy binne opgroeid tritiger jierren, derby in en hwat my oangiet ek it underwiis yn Boalsert en letter yn Ljou- wert. Mar ek yn dy reizen fan Wytgaerd nei Boalsert en werom, yn üs jonge jier ren, fakentiids mei de tosken opinoar, trochsette, Dan mien ik hjir minskekennis opdien to hawwen om in bidriuw togear- re oan to gean. Sawn jier lang haw ik hjir oan ’e gong west, sunder ea in leanbi- driuw brükt to hawwen. Op dit spul is, mei en sunder subsydzje, egalisearre, ’puollen oanmakke, ütsanne, djipploege en I ha’ sljuchte. Faken earst jit biboud en lan oanlein. It soe in nijsgjirrige rekken Öant safier dizze nijsgjirrige brief, hwert wurde as i1' *-,J- 1r-n- - - yn dizze sawn jier makke ha. Mar mei hokkelingen ütlitte, dan meitsjehja malle en healwize sprongen, mar kom jo in pear ure letter, dan rinne hja fredich to weidzjen. It soe dus in tige tydlik for- skynsel wêze, dat hjir op del komt: as it forstan werkomt, komt it wer op it nor male peil. Mar der Binne ek oaren, dy’t fan miening j il 1 ii kin, foar’t dizze hege prizen sakjen geane Hja wize op it feit, dat mannich boer foar himsels of syn greate bern al sa lang op in kans wachte hat en nou grif ré wéze sil om dy kans to gripen ek al kostet dit dan ekstra jild. Wer oaren wize op it feit, Ik lit it measte derfan hjir folgje en mei destomear nocht, omt hjiryn sa goed nei foaren komt, hwat de ündergroun fan sok dwaen wêze kin. Hy skriuwt dan: „Mei nocht lêz ik jimmer jou stikjes en oer dy lésten sille jo grif al hiel hwat re- aksies heard hawwe; sa kom ik nou ek, faefcs as reaksje, mar ek as in stikje lib- binne, dat it wol ris in jier as hwat duorje bensünderfining. Jo sille der grif mei yn- nommen wêze, as ik siz, dat ik ien fan dy beide bruorren bin, dy’t It Langstek yn Roardhuzum koft hawwe (Ik ornearje, dat jo dat al wisten). Sawn jier lyn binne wy hjir yn ’e Tryn- walden bilanne (Gytsjerk-) en ha kennis dat er lichems binne mei blykber greate makke mei groun en minsken, in ünder- de Batutsi, is er toch maar 12 liter melk De pleats yn Roardahuzum bliuwt yn boe- per jaar per hoofd der bevolking, omdat i rekringen drok bisprutsen en de forwach- de koeien zo weinig melk geven. tingen Al het land wordt bewerkt met de hak; mear. Hwat tinke de boeren yn it alge- ploeg, eg en kunstmest zijn onbekend, mien oer it forrin fan dizze foar har Transport gaat op het hoofd, want ook bilangrike kwestje? Krije wy trek- of lastdier, kar en kruiwagen zijn 1 er niet. De woningen zijn overwegend ronde lemen hutten met strodak, héél donker en primitief, vaak zonder tafel ner, nou t foar it earst it bieden en stoelen! Van de opbrengst van koffie en hulden wakker ütmekoar. en zo mogelijk van wat arbeidsloon moet Der binnne guont, dy’t it mei de Minister --J en de measte keamerleden iens binne en ^.j iedere sizze: It is krekt as jo by it maeitiid de gedachtewrald oan ’e weet to kommen. in goed stik brea. Fanseis moat men foar jins eigen jild net de normale rinte rek- kenje (Hoenear hat dit yn de lanbou al kinnen?) mar it geheim, as men it sa neame wol, leit mear yn it fakmanskip fan de undernimmer, hwant hwannear is it lan winlik djür, master? Us heit koft 40 jier lyn in stik fan 14 pounsmiet foar 1200,it pounsmiet. De molke koste doe in dübeltsje. It heucht my ek noch, dat yn de Wytgaerdster omkriten in pleats 1000,goune it pounsmiet opbrocht en doe wie de molke 8 sinten. En hwat barde der tofoaren efter de kou- lizen. Lit ik jo ien foarbyld fortelie. In jier as trije forlyn keapet in jonge boer 20 pounsmiet lan en kin der jit 25 by- hiere. Mar hy moast it bislach fé en it reau foar fierst tofolle oernimme. Boppe- dat sa’t it hjitte 40.000 kilo hea foar 20.000 goune, mar it kwantum en de kwa liteit foelen safolle óf, dat dy boer de hie- le tvinter gjin sint fortsjinne hat. Sjoch, soks komt net yn de kranten, mar dat lan kaem him al mei al aerdich heger as 2000 goune de pounsmiet. Ik soe jit mear arguminten en faktoaren neame kinne, dy’t üs ta dit bislüt brocht iwwe mar ik moat ophalde mei folie dan as groetnissen fan my en myn frou 1” ik ris optelde, hoefolle uren ik wy graech de oare kears netjer op yn gean i.. mej al dy uren, master, is dizze groun deselde

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1