Beraad over NIEUW-GUINEA IS UIT DE GRONDWET GESCHRAPT Adenauers opvolging De Eerste Kamer liet de tanden zien Rusland trekt enkele duizenden soldaten uit Cuba terug es Bolswarder verongelukt Gouden filinpj Lyts Ijoclit Esperantisten op bisite STREEKBLAD VOOR WEST- EN ZUIDWEST FRIESLAND O’ «g r... VRIJDAG 1 MAART 1963 102e JAARGANG No. 17 Si voe- van BRANDWEERLIEDEN GEWOND BIJ BRAND f Hwa’t swierrichheden siket, fynt dy altiten wol Verschijnt DINSDAGS en VRIJDAGS Uitgave: A. J. OSINGA N.V, Bolsward Administratie- en Redactie-adres: Marktstraat 15 Telef. 2451 - Na 18.30 uur 2305 of 2335 (K5157) Abonnementsprijs f 1.90 per kwartaal (bij vooruitbetaling) Giro 887926 Advertentieprijs: 13 cent per mm Ingezonden mededelingen dubbel tarief Handelsadvertenties bij contract reductie -» het liuro- Woensdagavond, omstreeks 8 uur, is de 1ste week van maart 1913 de Goede Vrijdag zal de secretarie disdagmiddag jl. dan de beslissing na net ’s ministers geestver- Pinkel-twinkel Ijochte stjerntsjes troch it tsjuster nei de wrald, nei de minsken en har berntsjes, nei de beammen, kald efi aid Op te Bolsward gesloten zijn. 1 en snieboel komme bütenlanske esperantisten ek yn 'e winter nei of troch Fryslan, dêr’t se wolkom binne by famylje of Esperantofreonen. De fryske esperantist, de hear Sipke Stuit, dy’t mei in Franske esperantiste troud is en al hast 30 jier yi wenne en al dy tiid t hat, waerd fan al dy iisbirjochten oer de DE RAMP OP DE WESTERSCHELDE Een luchtopname van de geteisterde Pa namese tankboot „Mira Flores”, gemaakt op woensdagochtend. Nog steeds komt er rook uit net geblakerde schip. Luchtfoto AN.P. Bolswards Nieuwsblad Waarin opgenomen: De Bohwardsche Courant, Westergoo en De Jong's Nieuwsblad op wijzen, dat hij heeft besloten een eige tank te gaan bouwen met een Engels ka non, terwijl de Fransen zo graag een ge meenschappelijke tank met een Frans ka non ingevoerd hadden gezien. En wapen- leveranties aan West-Duitsland van En geland en ook Amerika zijn daarom zo belangrijk, omdat zij deze landen devie zen opbrengen, die zo noodzakelijk zijn om hun troepen op het vasteland te hand haven. Het enige positieve, dat kan worden ge meld, is de toezegging van Rusland en kele duizenden militairen uit Cuba te zullen terugtrekken, nadat de aanwezig heid van deze miltairen een actueel poli tiek probleem in de Ver. Staten dreigde werd wezen, dat het terugtrekken keften nu goed niettemin nog 1 ren op het eiland aanwezig waren en dat dezen een ernstig gevaar voor de veilig heid van de Ver. Staten en de Latijns- amerikaanse buurlanden zouden kunnen gaan betekenen. Van officiële zijde wordt ontkend, dat de Russische aanwezigheid zo’n groot ge vaar is als de oppositie wel wil doen ge loven, maar president Kennedy heeft Chroestsjov toch gevraagd hoe het zat met de terugtrekking. Deze heeft hem toen geantwoord, dat binnenkort enkele duizenden militairen zullen worden terug getrokken. Van tijd tot tijd laat de Eerste Kamer haar tanden zien. Doorgaans legt ze zich bij de beslissingen der Tweede Kamer neer. Soms wijkt zij daarvan men denke aan het toto- en ’t archiefwetje plotseling af. Dat baart meestal opzien. Deze week gebeurde dit tweemaal. De begroting van Justitie, waarover de vorige week uitvoerig was gedebatteerd, kwam in eindstemming. De socialistische mr. Cammelbeeck had er voor gezorgd, dat deze Was aangehouden. Gebleken was, dat er tussen minister Beerman en de P.v.d.A., de C.H.U. èn de V.V-D. een diepgaand meningsverschil bestond over de mogelijkheid van een verdere gratie voor de vier Duitse oorlogsmisdadigers, die nog in Breda opgesloten zitten. instemming der senatoren zou verwerven, had hij tevens voorgesteld om de mini mum leeftijdsgrens voor de Eerste Kamer op 30 jaar te handhaven. Het pakte echter heel anders uit. Hij vond plotseling mede als gevolg van absenteïsme bij de K.V.P. een meer derheid van senatoren tegenover zich de P.v.d. A., de A.R.P. en de C.P.N. die hem dreigend vroeg waarom er een leeftijdsverschil zou worden ingevoerd, dat op het ogenblik niet bestaat. Deze partijen bleken niet bereid in de Eerste Kamer, een Raad van Ouden te zien, die, zoals- van de andere zijde werd gesteld, vooral een revisionerende taak zou heb ben. Ook 's ministers argument, dat er in de meeste landen enig leeftijdsverschil bij een tweekamerstelsel wordt gemaakt, vond geen genade. Het voorstel tot hand having van de leeftijdsgrens van 30 jaar voor de Eerste Kamer werd verworpen met 29 tegen 26 stemmen. In de toekomst zal derhalve voor beide Kamers der Sta ten Generaal de leeftijdsgrens op 25 jaar worden bepaald, tenzij de senatoren, die nu werden verslagen, zich bij de tweede lezing, waarin een tweederde meerder heid nodig is, willen wreken! Kortom, de Eerste Kamer was deze week wel zo interessant als de Tweede Kamer, die met staatssecretaris Schmelzer lang durig discussieerde over fiscale faciliteiten voor bezitsvorming met betrekking tot effecten. Afwachtende houding. In Brussel hebben de ministers van de Zes vergaderd, maar de uitkomsten van de vergadering over de landbouw zijn zo gering geweest, dat de Italiaan het de moeite van de reis niet waard achtte. Het wordt wel duidelijk, dat de vijf bitter weinig medewerking willlen verlenen Adenauers opvolging. De nederlaag van de C.D.U. in Berlijn is de fractie van de C-D.U. in de Bonds dag in de benen gaan zitten. Zij ziet met Tüzenen, miljoenen stjerren hawwe lampkes yn ’e han, pinkel-twinkel allegearre nei it lege lan en stran En hja rinne oer de greide fan it wide himelfjila en hja glimkje warber mei de lampkes dêr’t de nacht fan tilt Mart W. H. de Weerd Kernmacht. Gepraat is er vooral over de door Kenne- den voorgestelde zg. multi-laterale kern macht van de N.A-V.O. Dit zou een wa pen moeten worden, waarin alle deelne mende landen een bijdrage leveren tot een vloot, uitgerust met Polarisraketten met atoomkoppen. Deelnemen zou tevens betekenen een zekere zeggenschap over het gebruik. Maar hier houden de bijzon derheden eigenlijk al op. Wij schreven met opzet vloot omdat sinds enkele dagen de traditionele voorstelling van een vloot van atoomduikboten is vervangen door een vloot van oppervlakteschepen. Deze zijn,, betogen de Amerikanen veel goedkoper, zij het ook kwetsbaarder. Een van de niet-vermelde Amerikaanse argu menten voor dit omzwaaien schijnt te zijn dat de Amerikaanse marine er ernstig be zwaar tegen maakt, dat de atoomduikboot zo zonder meer aan de Europese bond genoten wordt geleverd. Men kan zich niet aan de indruk onttrekken, dat Ame rika de ernst van het project zelf niet helemaal voelt en dat het meent met mi litair dubieuze middelen politieke doel einden te kunnen bereiken. Dat'politieke doel zou voornamelijk moe ten zijn voor een land als West-Duits land de aantrekkingskracht van een na tionaal kernwapen, zoals De Gaulle dat als essentieel ziet,' te'vérrnmdërëh en zo ook West-Duitsland uit een te nauwe om arming met Frankrijk te houden. In regeringskringen in Washington zegt men wel verdacht te zijn geweest op ver zet in het Congres, maar volgens de laat ste berichten is dat verzet wel zo sterk, dat men de vraag kan stellen of Kennedy het plan wel door het Congres zou krij gen, zelfs als hij met de bondgenoten tot overeenstemming zou kunnen komen. Voor sommige bondgenoten blijft het minder aantrekkelijk, dat ongetwijfeld de Amerikaanse president zijn recht van veto over de activiteiten van de multi laterale vloot zal blijven handhaven. Dan kan de vloot nog niet worden gebruikt in gevallen, waarin de Europeanen hun belangen met kernwapens menen te moe ten verdedigen, terwijl Amerika dat ogen blik nog niet gekomen acht. Terwijl de Amerikaan Merchant op ogenblik besprekingen hierover in Ei pa voert, bezoekt de nieuwe Westduitse minister van defensie Von Hassel op het ogenblik Washington, ongetwijfeld ook om Washington ervan te overtuigen, dat West-Duitsland, ondanks het verdrag met Frankrijk, toch een goede en betrouw bare bondgenoot blijft. Hij kan er daarbij inkomstenbelasting als een aanslag op de persoonlijke vrijheid wordt ge voeld. pas tegen half tien Bolsward. Naar men aanneemt heeft de chauffeur van de tankauto moeten remmen voor Eieren van eigen kippen. Wed. J. Lem- een overstekende vrouw, stra, Giootzand, Bolsward. Hwat hat Cjabe Skroar üs hjoed p p to sizzen Zorg de volgende parlementsverkiezingen tegemoet en meent, dat er nu eens wat moet worden gedaan om het beeld van de C.D.U. bij de bevolking, dat zo lang dat sliepgelegenheit yn wie, yn^Tsjerkwert van Adenauer is geweest, te vernieuwen. Tijdens het paasreces zal de fractie bij eenkomen om zich te beraden over Aden auers opvolger. Ondanks grotere belang stelling voor Schröder, de minister van buitenlandse zaken, maakt Erhard, de mi nister van economische zaken, op het ogenblik nog de beste kans. p wijzen, dat hij heeft besloten een eigen’ aan verdere regelingen voor de landbouw zoals de Fransen die willen. Bij de ministers van buitenlandse zaken, die over de associatie van de vroegere Franse gebieden zouden spreken, heeft minister Luns zelfs verstek laten gaan. Door deze afwachtende houding, waarin Luns wordt gesteund door de Italiaan, ziet het er naar uit, dat van deze, door Frankrijk zo begeerde associatie voorlo pig niet veel zal komen en dat de sub sidies, welke deze staten van de E E.G. zouden krijgen, voorlopig nog wel even op de Franse schatkist zullen blijven Oppositie niet tevreden. Een succesje ongetwijfeld weer voor Ken nedy in het grote spel, maar de Ameri kaanse oppositie is er niet door ontwa pend. Zoals senator Goldwater opmerkte, wat maken een paar duizend man nu uit. De Russen moeten geheel en al weg. Hierbij speelt ongetwijfeld de gedachte op de achtergrond, dat Castro het zonder de steun van de Russen niet zo lang meer zal maken en dat dan de tijd gekomen kan worden geacht af te rekenen met deze gevaarlijke figuur. Dat is niet de redenering van de Ameri kaanse regering, die Chroestsjov in Oc tober heeft beloofd de soevereiniteit van Cuba te eerbiedigen. Bovendien zou het wel eens mogelijk kunnen zijn, dat de Russen, die zeker Castro’s steun zijn, hem tegelijk van ondoordachte daden terug houden. Kennedy stelt zich veeleer op het standpunt; leven met Castro. Van daar ook zijn streven door ontwikkeling de aantrekkingskracht van Castro in de Latijns-amerikaanse landen te verminde ren. Dat Castro als satelliet van de Russen is opgetreden, heeft hem al veel sympa thie in deze landen gekost, de voedings bodem voor zijn eventueel weer toene mende invloed weg te nemen door eigen lijk zijn sociale maar niet zijn politieke programma over te nemen, zou het pro bleem al heel wat dichter bij een oplos sing brengen. Maar daarvoor hebben de Amerikanen de medewerking nodig van de Latijns-amerikaanse landen zelf, waar de heersende klasse er nog steeds weinig voor gevoelt haar bevoorrechte positie op te geven en in vele gevallen het heffen De politiek is deze afgelopen week grotendeels beperkt gebleven tot ’t duidelijke te- Frankrijk in de E.E.G. deugdelijk alternatief voor de Franse Ondergetekende beveelt zich beleefd aan als vorige jaren voor het schoomaken van gevels en binnenwerk. Tevens gla- I kerk. De bewindsman van Justitie had gewei gerd te verklaren of hij deze oorlogsmis dadigers in de korte, hem nog resterende j zou voor- Gratie achtte hij een voorrecht van de Kroon, waarop de Sta- t I hebben uit te oefenen. In dit formeel j standpunt was hij i antirevolutionaire hoogleraar Diepenhorst en doorschemeren, dat zij van een g—o— gratieverlening zelf niet afkerig zouden zijn. In deze weigering hadden de socialisten groting; de C.H.U. deed dit niet, omdat vorige week aanleiding gevonden om op uitstel van de stemming over de begro ting aan te dringen. Zij wensten zich na der op hun standpunt te beraden. Toen derde, waren i wanten uif de C.H.-fractie, die onder lei- j ding van mr. Pollema op verder uitstel aandrongen. Hun argument was, dat het officieel verslag van het debat de par- lementaire handelingen nog niet was verschenen en dat zij die eerst wilden be- studeren, mede omdat het hier om een zaak ging, die naar zij erkenden op de grens van de bemoeiingen der Staten- Generaal ligt. Dit voorstel kon in de ogen der andere regeringspartijen geen genade vinden. Bij de K-V.P. en de A.R.P. die het met minister Beerman eens waren be stond uiteraard niet de minste behoefte om het hem verder lastig te maken. Zij overwogen, dat verder uitstel allicht tot heropening der beraadslagingen zou lei den, waarop 'de socialistische oppositie met verse herinneringen aan de herden king der februari-staking in Amsterdam belust bleek. Bij de V,V.D. gaf de doorslag, dat men in een zaak van staatsrechtelijke twijfel als de onderhavige het voordeel aan de regering moest laten. Zowel het C.H.- verzoek om uitstel van stemming als het socialistische streven naar voortzetting van het debat, werd dus afgewezen. Maar bij de daarop volgende eindstemming over de begroting van Justitie gaven de tegenstanders het nóg niet op. P.v.d.A. en C-P.N- stemden tegen de be- het niet haar gewoonte is ongouverne menteel op te treden. Doch mr. Pollema voegde hieraan toe, dat dit niet beteken de, dat zijn fractie instemde met de denk beelden, welke minister Beerman over de gratie koestert. He» was een geduchte waarschuwing aan het adres der regering. Grondwetsherziening. De Eerste Kamer ging vervolgens over tot de behandeling van de eerste lezing der aanhangige voorstellen tot grond-o wetsherziening. Zonder veel debat gingen 51-jarige A. Tolsma, vertegenwoordiger de senatoren er mee accoord, dat er meerte Bolsward, bij Nijland ter hoogte van gelijkheid komt tussen mannelijke en de kruising Rijksweg 43 jammerlijk om vrouwelijke troonopvolg(st)ers ;dat Nw.- !het leven gekomen. Guinea uit de grondwet wordt geschrapt,De heer Tolsma, voorheen o.a. voorzit- en dat de minimum leeftijdsgrens voor i ter van de Skotsploech te Bolsward, reed het actief kiesrecht wordt verlaagd. Toen plotseling begon de meerderheid te steigeren. Op aandrang van de Tweede Kamer had minist. Toxopeus voorgesteld om ook de leeftijd, waarop men tot lid der volksvertegenwoordiging kan worden gekozen, van 30 tot 25 jaar te verlagen. Maar uit vrees, dat dit anders niet de ren van gesprekken over vage, soms al te vage plannen, tot een rughoudendheid bij de ministers van de vijf partners van en het nog steeds uitblijven van een weigering tot de E.E.G. toe te laten. In een pand aan de Groenburgwal in Amsterdam is dinsdagochtend brand uit gebroken. Hoewel de brand zelf spoedig gelocaliseerd kon worden bleek hier dat het beroep van brandweerman lang niet ongevaarlijk is. In het pand was nl. plas tic opgeslagen en waarschijnlijk tengevol ge van ontwikkelde gassen of rondvlie gende plasticdeeltjes werden enkele van de brandweermannen aan het hoofd zo danig gewond, dat zij in een ziekenhuis behandeld moesten worden. Na hun be handeling gingen zij terug naar de hoofdwacht van de brandweer aan de Achter gracht, waar de bijgaande foto werd gemaakt. Van links naar*rechts de brand weerlieden B. Maassen, f. Mooy, S. Out, Krisman, Raamsdonk en Van Lanteren. Nettsjinsteande kjeld nei of troch Fryslan, dêr’t binne by famylje of Esperantotreonen. De fryske esperantist, de hear Sipke Stuit, •n Arras (Frankryk) net op redens stien ■-- - - j, radio nei Fryslan lokke en hat hjir wet ris alderwetsk reedriden, hwat him yn al dy tiid noch net forleard wie. Hy socht meiien syn famylje en syn Esperanto freonen fan aids op. Snein, 24 febr., kaem in Noarsk-Spaensk Esperanto-spantsje mei twa bern fan 4 jier en 20 moanne mei in bistelauto, dêr’t i Z-r- 1 oan, op reis fan Barcelona (Spanje) nei Oslo (Noarwegen), dêr’t se tichtby wen- je. It wiene sinjoro Herbert de Caspary, in Noar fan Switserske komóf, mei syn Spaenske frou sinjorino Pepita de Caspa ry (dy’t hat Criach skriuwt) mei harren bern Tor en Stella» Dit pear hat elkoar yn 1954 op in Esperanto-wrald-kongres to Haerlim kennen leard. De jonge frou wie doe al tige min op ’e gong en de freonlike Noarske „samideano” (geastes- sibbe) bea har oan har op 'e motorfyts, dêr’t er op nei Nederlan kommen wie, nei it kongresgebou en dêrwei nei har sliepsté to bringen. De dêrtroch üntsteane freonskipsban is letter forstevige ta hou- liksban en sa kaem de Spaenske yn Oslo to wenjen. Letter binne se forfearn nei in gelykfliersk hüs „La Nesto” (It Nést) tichte by Oslo, dêr’t de breklike frou gjin lést hat fan treppen, opstappen en drom- pels. De Spaenske frou kin it Noarsk al leze, 1 mar noch net flot prate, hwant de hüstael is Esperanto. De bern wurde dêrtroch twatalich greatbrocht: Esperanto yn ’e hüs en Noarsk fan ’e bern, dêr’t se mei boartsje. De Spaenske mem moat ek noch wol hwat wenne oan ’e seden en brük- men fan har nij heitelan. De familie De Caspary kaem nou werom fan in reis nei de frou har folk yn it fan in oerstreaming teistere gebiet fan Barce lona, hat yn Alkmaer in pear nachten trochbrocht by de Esperanto-delegitino (delegearre) dy’t wol yn Spanje by de frou har folk ütfanhüs west hie, socht yn Tsjerkwert de. Esperanto-delegito, de hear S. S. de Jong Dsn. op, dy’t se op it kongres yn Haerlim in 1954 kennen leard Kiene, oernachte yn Burchwert by de esperantiste juffer Sjoe Buwalda, by hwa’t de Spaenske, doe noch fraulino Pe pita Criach, yn 1954 in wike ütfanhüs west hie, reizge fierder nei Ljouwert, dêr’t foar moandeitojoun in praetsje mei in (Ijocht)-plaetsje yn in bisundere gear- komste fan ’e „Frisa Esperantista Rondo” op ’e wurklist stie. Derwei giet de reis fierder troch Dütsklan en Denemarken om woansdeitojoun mei de pont oer to stekken fan Frederikshavn nei Larvik om tongerdei wer thus wêze to kinnen. De heit hold de bern hwat stil mei it prachtige printeboek „Bildlibro pri Bes- toj” (printeboek oer dieren) mei Espe- ranto-byskriften, in ütjefte fan it Ingelske blêd „Daily Mail”, foar sa’n ynter-na- sionale hüshalding wol' in kostlik bisit. sidi zouden krijgen, voorlopig nog wel drukken. toezegging len militaii iiciuia-L uu aan vvvz.it? deze miltairen een actueel poli- te worden. Vooral van republikeinse kant er met steeds meer nadruk op ge- i van de ra- 1 en wel was, maar dat 17-000 Russische militai- I ambtsperiode voor vrijlating I dragen: ja of neen. Gratie ac ten Generaal m.a.w. geen invloed zouden bijgevallen door de ogle de K.V.P.-fractie, die overigens lieten doorschemeren, dat zij van een dergelijke o.a. voorzit- I met zijn stationcar achter op een plot seling1 stoppende tank-auto in. Hij moet op slag zijn overleden. Het bericht van zijn overlijden bereikte 1 zenwasserij. S. Brinksma, bij de Grote

Bolswards Nieuwsblad nl | 1963 | | pagina 1